جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/09/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5432


تاثير ويژگيهاي جسمي و چگونگي مصرف مواد غذايي در ابتلاء به سرطان


بيماري چيست و چگونه ظهور و بروز مي کند ؟


درمان سرطان پروستات با تستوسترون


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 تاثير ويژگيهاي جسمي و چگونگي مصرف مواد غذايي در ابتلاء به سرطان 

 
طرز مصرف مواد و غذا و ساير عوامل در ابتلا به سرطان، تحمل آن و كنار آمدن با اين وضع بسيار قابل توجه است و افرادي كه در محيط سرد زندگي مي‌كنند و كمتر داراي تحرك بدني بوده و فشار خون آن‌ها معمولاً كاهش نشان مي‌دهدبايد كمتر از غذاهاي اسيدي و ترشي‌ها و انواع گوشت‌ها و پروتئين‌هاي اسيدي بهره گيرند.

در مقابل محيط‌هاي گرم و يا افرادي كه داراي تحرك بدني بوده و داراي فشار متعادل مي‌باشند تا اندازه‌اي مي‌توانند از انواع پروتئين‌ها بيشتر بهره گيرند و محيط و انواع انرژي‌هاي آن دفاع و توانايي بدن را افزايش مي‌دهد. محيط‌هاي تاريك و كم انرژي همراه با سكون و كم تحركي باعث كاهش انرژي و توانائي بدن مي‌شود و بدن را براي پذيرش انواع بيماري‌ها آماده مي‌سازد.

بنظر مي‌رسد افرادي كه داراي زندگي آرام مي‌باشند و كمتر از غذاهاي محرك و اسيدي استفاده مي‌نمايد و با مشكلات روحي و عصبي درگير نمي‌باشند كمتر دچار بيماري سرطان مي‌شوند و اگر هم از طريق سرايت و انتقال گرفتار اين مشكل شوند سلول‌هاي بدخيم طغيان نمي‌كنند و ممكن است شخص هم به بيماري خود پي نبرد و تا آخر عمر اين ورم در جاي خود باقي بماند.

اغلب حيوانات گزنده و درنده معمولاً در مواقع گرسنگي و احساس خطر از خود عكس‌العمل نشان مي‌دهند و ممكن است اين قانون نيز درباره بيماري سرطان صدق نمايد كه بايد در اين مورد نيز تحقيق بيشتري انجام گيرد.

همزمان با رشد كودكان تا سنين پيري توان مغزي و اعمال آن نيز بايد افزايش يابد و مغز انسان بتواند اعضا و اعمال آنها را كنترل نمايد و جريان الكتريسيته بخوبي بايد در تمام عصب‌ها، ارتباطي داراي جريان منظم باشد، تا آگاهي مغز از بدن كامل باشد و با برقراري اين وضع افراد كمتر دچار بيماري‌ها مي‌شوند و هر چه مغز ضعيف باشد و آگاهي آن از بدن كامل نبوده و نتواند فرمانروايي كند انواع بيماري‌ها در شخص ظاهر شده و با ضعف و ناتواني بيماري‌هاي بيشتر و خطرناك‌تر ظهور مي‌كنند.

معمولاً عضو ضعيف‌تر بدن زودتر بيمار مي‌شود و مرض آن خطرناك‌تر مي‌گردد و سلول‌هاي سرطاني نياز به نسوج ضعيف
دارند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 بيماري چيست و چگونه ظهور و بروز مي کند ؟ 

 الف – صداقتي

وقتي درباره ي بيماري حرف مي زنيم ، درباره ي چه حرف مي زنيم ؟ چه اتفاقي در بدن ما مي افتد که به ما احساس بيمار بودن و در هم ريخته گي مي دهد ؟ چه نشانه هايي فرد بيمار را از فرد سالم ، متمايز مي کند؟ وآيا الزاما بيماري بايد نشانه اي داشته باشد تا ما با ديدن آن نشانه ها فردي را بيمار محسوب کنيم ؟

" بيماري " پديده اي پيچيده و شگفت انگيز است و براي تعريف آن هيچ مرز و محدوده اي وجود ندارد. نشانه ها و علايم هم هميشه ما را درست راهنمايي نمي کنند و گاه اغلب پزشکان از تشخيص درست بيماري درمي مانند يا تشخيص هاي متفاوت مي دهند.

بيماري هر علت و منشاء و هر نشانه و علامتي که داشته باشد هم فرد و هم اطرافيانش را درگير مي کند. فرد بيمار براي مدتي ، از فعاليت هاي شخصي و اجتماعي خود باز مي ماند و حتي ممکن است به دليل طولاني شدن مدت درمان ، تا مدت ها از اجتماع منزوي و پرت شود. در اين حالت علاوه بر بيماري جسمي که فرد درگير آن است ، بايد منتظر بيماري هاي رواني مانند افسردگي و احساس جدا افتادگي و طرد شدگي نيز باشيم.

بيماري عوامل مختلفي دارد. از ويروس ها و باکتري ها گرفته تا عوامل ژنتيکي يا مادر زادي. تعداد بسيار زيادي از بيماري ها ،شناخته شده و قابل درمان هستند، بسياري از بيماري هاي ميکروبي و ويروسي قابل پيشگيري يا درمان هستند، برخي از بيماري ها ژنتيکي و مادر زادي را مي توان محدود و يا حتي درمان کرد.

اما در تمام روش هاي درماني ، در هر نوع بيماري روحيه و طرز تفکر بيمار اهميت بسياري دارد. بيمار حق دارد که با بيماري خود و نحوه ي معالجه و درمان آن آشنا شود. در عين حال ، در بيماري صعب العلاج يا لاعلاج ، فرد احتياج به همياري هاي رواني و ذهني دارد، تا بتواند روحيه ي خود را در برخورد با بيماري حفظ کند و به آساني تسليم بيماري نشود. گاهي کمک هاي روحاني و معنوي اطرافيان و پذيرش بيمار تا به حدي است که بيماري سخت و يا لاعلاج او در نهايت درمان مي شود.

بيماري ، آسان يا سخت ، قابل درمان يا بدون درمان ، مهم ترين چالش زندگي يک فرد است. در بيماري ، فرد اين فرصت را به دست مي آورد که متوجه شود، بدن او يک ارگان کاملا مستقل و خودکفاست و مي تواند با قوت ها و ضعف هاي خود روح او درسيطره ي خود بگيرد؛ روح او را بکاهد يا به او در اوج گرفتن ، ياري کند.

مهم است که بيماري خود و علايم خاص آن را بشناسيم. مهم است که ياد بگيريم با هر بيمار و بيماري او چگونه برخورد کنيم. مهم است که بدانيم هر بيماري يک درس ، يک تجربه و يک امکان براي باز آموزي روح و جسم ماست. و انسان بعد از بيماري ، طبعا همان انسان قبل از بيماري نيست.

در بيماري، بدن با يک يا چند مهاجم درگير مي شود . گاهي لازم نيست که به بدن در مواجهه با اين مهاجمان کمک شود، زيرا بدن يا به طور خودکار يا توسط واکسيناسيون ، آموخته است که با بيماري چگونه مبارزه کند. در اين حالت ، بهترين کاري که مي توان کرد، استراحت و آرام بودن است؛ حالتي که در آن ، بدن بتواند با مشکل خود درست و به موقع برخورد کند و درگير مسائل ديگر نشود.

بيماري هايي هم هستند که اندامي و عضوي اند، مثل دردهاي آرتروزي ، درد هاي مفاصل ، ديسک کمر و ... در اين نوع بيماري ها ، گاهي پزشک علاوه بر درمان دارويي ، توصيه هاي رفتاري و عملکردي هم دارد ؛ مثل انجام بعضي از حرکات ورزشي يا اصلاح بعضي رفتارهاي حرکتي نادرست.

دردها و علايمي هم هستند که بيمار و پزشک را به هيچ بيماري خاصي رهنمون نمي شوند. اگرجواب تمام آزمايش هاي روتين منفي باشد ، در اين صورت احتمالا ، پزشک بيمار را به يک روان پزشک ارجاع مي دهد. چرا که برخي علايم و نشانه ها در
بيماري هاي ذهني – رواني ، علايمي مشابه بيماري هاي جسمي دارند ، اما ربطي به جسم فرد ندارند و درگيري و مشکل رواني بيمار به اين شکل بروز کرده است و بيمار بيشتر نياز به روان درماني و روان کاوي دارد. ذهن و بدن انسان ، هر دونياز به رسيدگي و مراقبت دارند. همان قدر که بدن انسان به واکسيناسيون و مراقبت هاي بهداشتي و تغذيه اي نياز دارد ، روح و روان و ذهن انسان نيز نيازمند توجه و بهداشت است. عواطف و احساسات ، نگراني ها و استرس ها ، خشم ها و عقده ها و ... همه آسيب ها و بيماري هاي روح و روان ماست و مراقبت ها ودرمان هاي مورد نياز خود را مي طلبد.


 درمان سرطان پروستات با تستوسترون 

 محققان با يک روش جديد مردي را که به سرطان پيشرفته پروستات مبتلا بود، درمان کردند.

به گزارش ايرنا از روزنامه اينديپندنت، در اين روش آزمايشي جديد با وارد کردن شوک به تومورهاي پروستات با استفاده از تستوسترون، تومورها از بين رفتند.

ساير مرداني که در اين مطالعه حضور داشتند و به سرطان پروستات مبتلا بودند نيز نتايج خيره‌کننده ‌اي نشان دادند؛ بطوري که تومورهاي آنان کوچک و روند پيشرفت بيماري‌ شان متوقف شد.در مجموع به نظر مي رسيد که همه افرادي که در اين تحقيق حضور داشتند، نتايجي مثبت گرفتند.دانشمندان با کنترل سطح PSA، آنتي ژن خاص پروستات متوجه شدند که سطح اين آنتي‌ ژن در بيشتر 47 بيمار شرکت کننده در اين تحقيق، کاهش‌ يافته است. اين پروتيين در سلول‌ ها در پروستات توليد مي ‌شود و نشان ‌دهنده ميزان رشد سرطان پروستات است.حتي در بدن يکي از مبتلايان، سطح PSA آنقدر کاهش يافت که هيچ نشانه ‌اي از بيماري در بدن وي مشاهده نشد. پزشکان مي‌گويند اين بيمار پس از گذراندن 22 دوره درماني ، بهبود شده است.

تاکنون پزشکان بر اين باور بودند که هورمون مردانه تستوسترون عامل سرطان پروستات است و براي درمان اين سرطان، ميزان تستوسترون در بدن را کاهش مي ‌دادند.اما اين مطالعه جديد نشان داد که با کمک اين هورمون، سلول‌ هاي سرطاني تا حد زيادي سرکوب شدند و حتي از بين رفتند.


 خبرهاازعالم علم 

 پيشگيري از عوارض استفاده از بخاري و شومينه

با توجه به سردشدن هوا استفاده از بخاري و شومينه به وفور ديده مي شود براي پيشگيري از ابتلا به مسموميت هاي تنفسي و عوارض ناشي از اين دستگاهها بهتر است نکات ايمني لازم را در نظر بگيريد بهتر است به تهويه هوا اهميت داده و همه درزها و پنجره ها را نگيريد و راهي براي عبور جريان هوا بگذاريد .

در هواي سرد نشستن مقابل بخاري و شومينه يکي از دلچسب ترين خواسته ها است اما رعايت نکردن موارد سلامتي مي تواند باعث ابتلاي افراد به بيماري هاي سخت درمان و حتي مرگ شود. کارشناسان در جديدترين پژوهش هاي خود دريافتند خانه هايي که در فصل زمستان به شدت گرم هستند مي توانند خطر آلرژي را در افراد افزايش دهند.گفتني است، با وجود سرماي هوا و پناه بردن به هواي گرم خانه و بستن درز تمامي درها و پنجره ها اين اندازه ايزوله کردن محيط مي تواند باعث گسترش و سرايت بيماري هاي عفوني تنفسي بين اعضاي خانواده شود.براساس مطالعات شيوع بيماري هاي تنفسي و آلرژي در خانه هاي با عمربالاي بيست سال بيشتر است.کارشناسان هشدار مي دهند علت بروز اين نوع آلرژي رشد ميکروب ها، قارچ ها و باکتري ها در فضاي گرم است که مي تواند از طريق مجاري بيني وارد بدن افراد شود و بويژه سالمندان، کودکان و افراد مستعد به آلرژي را درگير کند.کارشناسان دانشگاه Reading اين نتايج را با بررسي فضاي خانه، نمونه برداري از وسايل و شناسايي بيماري ساکنين بيش از ICHV خانه با عمر بالاي 20 سال در کشور انگستان بدست آورده اند.کارشناسان بويژه هشدار مي دهند که در خانه هايي که در آنها شومينه ديواري وجود دارد و چوب يا زغال در آن مي سوزد ميزان ابتلاي افراد به آلرژي بيشتر است، در اين خانه ها مواد آلي خطرناک مانند VOCS وجود دارد که علاوه بر ايجاد آلر‍ژي مي تواند در افراد باعث ايجاد مسموميت هاي غذايي حاد نيز شود.کارشناسان در مواد شيميايي در خانه ها انواع مواد سمي از جمله قارچ و کپک ها را شناسايي کرده اند و بر همين اساس توصيه مي کنند علاوه بر حفظ نظافت خانه ها، رنگ زدن منظم و دوره اي ديوارها، به ويژه در خانه هايي که در آنها کودک خردسال وجود دارد خانواده ها از شومينه داراي چوب يا زغال استفاده نکنند، تنظيم دقيق سيستم تهويه خانه و بازکردن درب ها و پنجره ها براي تعويض هواي خانه، گرد گيري و استفاده از بخور آب سرد همگي مي تواند هواي خانه را سالم نگه دارد ومانع از بروز بيماري هاي حساسيت زا شود. يکي ديگر از مواد آلاينده در خانه ها اجاق گاز است که مي تواند گازهاي سمي چون دي اکسيد نيتروژن، مونوکسيد کربن و فرمالدئيد را توليد کند که همگي مواد سمي و سرطان زا هستند و مي توانند باعث ابتلاي افراد به انواع بيماري ها شود.کارشناسان توصيه مي کنند افرادي که آشپزي مي کنند حتماً در خانه خود از دستگاه هاي تهويه و هود استفاده کنند و سعي کنند در معرض دود و بخارات غذا قرار نگيرند زيرا مي تواند در آنها باعث بيماري وتشديد علائم آلر‍ژي شود.

منبع:Dailymail


 خبرپزشكي 

 آنچه درباره انفلوانزا بايد بدانيد

قسمت سوم - پاياني

- بيماري سرماخوردگي يک بيماري ويروسي مي باشد که عموما دستگاه تنفسي فوقاني را درگير مي نمايد و بوسيله ويروسهاي خانواده سرماخوردگي(عموما رينو ويروسها ) ايجاد مي شود. سرماخوردگي در تمامي طول سال رخ مي دهد اما معمولا در يهار و پاييز شايع مي باشد.

- سرماخوردگي بطور معمول 2-5 روز بعد از آلودگي اوليه به ويروس رخ مي دهد.اوج علايم بيماري 2-3 روز بعد از تماس اوليه با ويروسهاي سرماخوردگي ظاهر مي شود و در طي7-10 روز بهبود مي يابد.

- اين بيماري همانند انفلوانزا يک بيماري ويروسي مي باشد و لذا درمان انتي بيوتيکي ندارد.اقدامات درماني نگهدارنده و مشابه بيماري انفلوانزا است.

- بيماري سرماخوردگي واکسن ندارد.

- علائم باليني سرماخوردگي وآنفلوانزا بسيار شبيه و افتراغ از همديگر مشکل مي باشد

اجراي رفتارهاي بهداشتي يکي از موثرترين روشهاي مداخله اي در بيماريهاي ويروسي از جمله انفلوانزا و سرماخوردگي مي باشد:

- رژيم غذايي مناسب

- استراحت و خواب کافي

- ورزش و فعاليت بدني مناسب و کافي

- کاهش و دوري از استرس

نقش واکسن انفلوانزا در پيشگيري از بيماري انفلوانزا

دريافت واکسن انفلوانزا در گروههاي پرخطر و در معرض تماس با بيماران به منظور کاهش و کوتاه شدن عوارض ناشي از بيماري انفلوانزا توصيه مي شود.

عمده ترين گروههاي اولويت دار گيرنده واکسن عبارتند از :

- زنان باردار

- سالمندان

- افراد داراي بيماري زمينه اي مزمن(قلبي-ريوي-کليوي-کبدي-عصبي)

- افراد بيش از حد چاق

- افراد داراي کمبود يا نقص سيستم ايمني

- پرسنل پزشکي بخصوص دربخش هاي با بيماران ضعف ايمني

بهترين زمان دريافت واکسن انفلوانزا در اوايل شروع ماههاي سرد سال (از آخر تابستان تا نيمه پاييز)مي باشد.پس از دريافت واکسن انفلوانزا حداقل 2 هفته طول مي کشد تا پاسخ ايمني در بدن ايجاد شود. دريافت واکسن انفلوانزا مانع بيمار شدن به بيماري انفلوانزانمي شود اما باعث کوتاه شدن مدت و عوارض بيماري انفلوانزا مي گردد و ساير ويروسهاي ايجاد کننده عفونت تنفسي اثر ندارد.

موارد منع دريافت واکسن انفلوانزا

افرادي که به تخم مرغ حساسيت دارند، افرادي که داراي بيماري حاد تب دار مي باشند(بعد ار بهبودي مي توانند واکسن انفلوانزا را دريافت نمايند)،افرادي که در مرحله قبلي دريافت واکسن حساسيت داشته اند،افراد داراي بيماريهاي خاص (واکسيناسيون اين افراد بر اساس نظر پزشک معالج انجام مي شود)

منبع : روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته