جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/09/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5432


پشت پرده نشست داغ اوپک از زبان وزير نفت

نمايندگان مجلس مطرح شد؛
حق‌مان را از اوپک پس گرفته‌ايم


معادلات انرژي


يادداشت


ميز خبر


 پشت پرده نشست داغ اوپک از زبان وزير نفت  

 
وزير نفت با اشاره به اجلاس اوپک گفت : با توجه به نتيجه اجلاس اوپک و کاهش توليد 600 هزار بشکه‌اي غير اوپک قيمت نفت به بيش از 50 دلار خواهد رسيد.

به گزارش ايسنا، بيژن زنگه با اشاره به اجلاس اعضاي اوپک گفت: تصميمي که دراجلاس گرفته شد تصميم مهمي بود. اوپک بيش از دو سال منفعل بود و برخي مي‌گفتند اوپک مرده است.

وي افزود: در الجزاير نشانه‌هايي از زنده بودن اوپک نمايان شد. در الجزاير تصميم گرفته شد که توليد اوپک به 32 ميليون و 500هزار بشکه در روز کاهش پيدا کند و قرار شد سهم توليد هر کشور براي کاهش مشخص شود.

وزير نفت ادامه داد : قرار است توليد اوپک يک ميليون و 200 هزار بشکه کاهش پيدا کند و به 32ميليون و 500 هزار بشکه برسد. همه کشورها موظف شدند 4.5 درصد از آخرين توليد خود که در پايه اکتبر است را کاهش دهند بجز ايران. بعد از ماه‌ها جنگ اعصاب و درگيري آمد و رفت و بحث‌هاي اعصاب خردکن قرار شد بالاترين رقم توليد تاريخي ايران بر مبناي گزارش منابع ثانويه که در سال 2005 معادل 3 ميليون و 975 هزار بشکه بود پايه توليد ايران باشد و موافقت شد توليد ايران به طور متوسط در شش ماه آينده که دوره اعتبار اين تصميم است 90 هزار بشکه افزايش پيدا کند.وزير نفت با تاکيد بر اينکه کشورها مي‌توانند در عين رقابت و داشتن اختلاف شديد سياسي با يکديگر همکاري کنند افزود: يک مطلب مهم که در زندگي و زندگي حکومتي بايد به آن توجه کنيم اين است که مي‌شود در عين رقابت و داشتن اختلافات شديد سياسي با هم همکاري کرد که اوپک نمونه‌بارز اين موضوع است؛ در عين اينکه رقابت داريم ودر برخي جاها اختلاف شديد سياسي وجود دارد توانستيم تعامل کنيم. بخشي از تعامل به قدرت هر کشور براي توليد بستگي دارد. در واقع قدرت هر کشور براي توليد و ظرفيت مازاد براي توليد حرف اول و آخر را در اوپک مي‌زند. اگر قوي باشيم جلو مي‌افتيم اما اگر ضعيف باشيم با خواهش و تمنا کسي به حرف شما گوش نمي‌دهد و شما را تکه‌پاره مي‌کنند، مي خورند و از بين مي‌رويد و نابود مي شويد. زنگنه با بيان اينکه ما در کل کشور ايستادگي داشتيم اظهار کرد: ما ثابت کرديم پاي حرفمان هستيم؛ براي اينکه به شرايط قبل از تحريم برگرديم. با اين که برخي به ما انتقاد کردند و گفتند با اينکارها قيمت ‌نفت را کاهش مي‌دهيد حتي کاريکاتور کشيدند و نوشتند: مفت فروش.

وي در مورد قيمت نفت توضيح داد: ماه دسامبر ماه بدي براي بازار نفت است زيرا همه نفت نمي‌خرند و تقاضا کاهش پيدا مي‌کند. اما بعداز تماس تلفني که رئيس جمهور با رئيس جمهور روسيه داشت آشکارا مشخص شد که روسيه مواضع خود را از فريز توليد به کاهش توليد تغيير داده است که اين براي اوپک ارزشمند بود. قرار است روسيه 300 هزار بشکه توليد خود را کاهش دهد و کشور هاي ديگر غير اوپک نيز 300 هزار بشکه توليد خود را کاهش دهند که اجراي اين تصميمات باعث مي‌شود که قميت‌ها بالاتر از 50 دلار برسد.

وزير نفت در مورد ميزان توليد نفت ايران گفت: در حال حاضر توليد واقعي نفت ايران 3ميليون و 900 هزار بشکه است اما طبق گفته منابع ثانويه که مورد قبول اوپک است توليد ايران در اکتبر 3ميليون 770 هزار بشکه بود. البته توليد واقعي همه کشورها با ميزاني که از سوي منابع ثانويه اعلام مي شود فرق مي‌کند.


 نمايندگان مجلس مطرح شد؛
 حق‌مان را از اوپک پس گرفته‌ايم 

 افزايش توليد و صادرات نفت به ميزان يک ميليون بشکه در روز ظرف چند ماه اعجاب‌آور بوده است. توليد نفت کشور در منطقه ‏آزادگان 45 هزار بشکه در روز بود که با افتتاح طرح‌هاي جديد در اين منطقه به 300 هزار بشکه در روز ‏رسيد و اين حرکت بزرگي است که همه مديران، متخصصان و کارگران دست به دست هم ، در صنعت نفت ‏به انجام رساندند. اگر پيشرفت‌هاي يکي دو سال اخير در زمينه توسعه ميدان‌هاي گازي و توليد گاز ‏در کشور نبود، امروز توانمندي بسيار بالا براي تأمين گاز مورد نياز در غالب مناطق کشور و در شرايط ‏سخت سرماي شديد و غيرمنتظره وجود نداشت.‏

به گزارش ايسنا، اين بخشي از اظهارات رييس‌جمهور در واکنش به موفقيت اخير در اوپک و بازار جهاني نفت است. در راستاي اين موفقيت با تعدادي از نمايندگان مجلس گفت‌وگوهايي را انجام داديم که مشروح آن را در زير مي‌خوانيد:

تاثير توافق اوپک در اقتصاد ايران

يک عضو کميسيون انرژي مجلس گفت: با توافق اوپک دولت مي‌تواند بودجه بيشتري براي ساخت‌وساز و عمران و آباداني کشور اختصاص دهد و در آينده‌اي نه چندان دور شاهد بهبود وضعيت کسب و کار، رشد و توسعه کشور خواهيم بود.

جلال ميرزايي ، با اشاره به موفقيت اخير ايران در اوپک و بازار جهاني نفت اظهار کرد: براساس توافق مقدماتي هفتم مهر ماه الجزيره، قرار بود توليدات اوپک به 32 ميليون و پانصد بشکه محدود شود. در جلسه روز چهارشنبه وين اعضا توانستند قدمي اساسي براي اجرايي کردن اين توافق بردارند.

وي ادامه داد: البته اين توافق دو شرط دارد که هر کدام در ادامه ديگري قرار مي‌گيرند؛ اول آن‌که اگر کشورهاي عضو اوپک روزانه 300هزار بشکه از توليدات نفت‌شان را کاهش دهند، اين توافق اجرايي نيست؛ اصل اين شرط براي اين است که ساير کشورهاي غير اوپک را وادار کند تا به سمت تنظيم بازار حرکت کنند، اين حرکت باعث مي‌شود تا قيمت‌ها هماهنگ افزايش پيدا کند. در اين ميان نبايد فراموش کرد که کشورهاي غير عضو، مثل روسيه هم از کاهش قيمت آسيب هاي جدي مي بينند.

وي افزود: نکته دوم به زمان اجرايي شدن توافق يعني از اول سال 2017 باز مي‌گردد؛ بنابراين بايد پيش‌بيني کرد که در سال آينده ميلادي موجي براي افزايش قيمت نفت وارد بازار جهاني خواهد شد. حالا ما بايد منتظر باشيم تا ببينيم که کشورهاي غير عضو اوپک هم که گفته‌اند مقدار نفت خود را کاهش مي‌دهند چگونه اقدام مي‌کنند.

نماينده ايلام و عضو کميسيون انرژي با اشاره به عملکرد عربستان در توافق اوپک نيز گفت: نکته جالب توجه در توافق اوپک در وين به موضع عربستان باز مي‌گردد . نماينده عربستان پيش از آغاز اجلاس اوپک اعلام کرد که اگر ايران توليد نفت خود را تا اندازه پيش از تحريم ها تثبيت کند براي ما قابل قبول است. اتفاقا اين همان نکته‌اي بود که جمهوري اسلامي ايران به دنبال آن بوده است.

وي تصريح کرد: واقعيت آن است که اگر ايران و عربستان نتوانند در برخي از حوزه ها مانند حوزه نفتي اوپک با يکديگر همکاري کنند هر دو دچار خسارت هاي زيادي مي‌شوند. موضع‌گيري عربستان مي‌تواند گام مهمي براي اصلاح روابطش با جمهوري اسلامي ايران باشد.

وي يادآور شد: ما بايد به خاطر داشته باشيم که در ابتداي دهه 70 هم توافق بر سر قيمت نفت بود که راه را براي ارتباط ميان دو کشور فراهم کرد. به هر حال شرايط منطقه ايجاب مي کند که با مذاکرات جدي راه براي حل و فصل اختلافات و مناضعات منطقه اي باز شود.

اين عضو کميسيون انرژي مجلس در پايان با بيان اين‌که «بزودي تاثير توافق اوپک در اقتصاد ايران نمايان خواهد شد»، گفت: موفقيت ايران در اوپک در آينده در اقتصاد کشورمان تاثير مثبتي خواهد گذاشت. افزايش قيمت‌ها دست دولت را براي اختصاص بودجه هاي عمراني باز مي‌کند. در ادامه اگر پروژه‌هاي عمراني فعال شوند، به افزايش و گشايش فضاي کسب و کار، اشتغال و رشد و توسعه اميدوار خواهيم شد.

يک عضو کميسون برنامه و بودجه گفت: تيم مذاکره کننده برجام هسته‌اي توانست حقي را که سال‌ها از ملت ايران گرفته شد بود پس بگيرد؛ لابي صهيونيستي عليه ايران شکسته شد.

غلامعلي جعفرزاده در ارتباط با پيروزي ايران در توافق اوپک اظهار کرد: در ابتدا بايد از اينکه به خاطر بازگشتمان از نقطه زير صفر به صفر خوشحاليم ابراز تاسف کنيم. ما الان از باز گرفتن حقمان خوشحاليم، اين در حالي است که عده اي با سياست‌هاي غلطشان باعث شدند اين حقي که در گذشته متعلق به ما بود در چند سال پيش از دستمان برود.

وي ادامه داد: با توجه به توافقي که در اجلاس اوپک صورت گرفته است، بايد بگوييم که يک برجام نفتي براي دولت به دست آمده است. من اين موفقيت را به تيم مذاکره کننده برجام نفتي به رياست آقاي زنگنه تبريک مي‌گويم. آنها توانستند به خوبي از حقوق ملت ايران دفاع کنند و اين حقي را که سال‌ها از ايرانيان صلب شده بود باز پس گيرند.

جعفرزاده همچنين گفت: در بطن اين توافق قراردادهاي نفتي بهتر و آينده‌اي بهتر براي اقتصاد ايران وجود دارد. من اميدوارم که روز به روز شاهد بهبود شرايط نفتي باشيم. يکي از دستاوردهاي بزرگ اين توافق شکست لابي صهيونيستي عليه ايران
بود.

وي يادآور شد: درست که فروش روزانه 90 هزار بشکه رقم قابل توجهي نيست، اما نبايد فراموش کنيم که ما با سياست‌هاي غلط گذشته به منفي صفر رسيده بوديم؛ حالا با سياست‌هاي درست به نقطه صفر رسيده‌ايم. کساني که توانايي بازگشتن کشور از منفي به صفر را داشته‌اند، توانايي رشد مثبت آن را هم خواهند داشت.

اين نماينده مجلس خاطر نشان کرد: يکي از نگراني‌ها ما در حوزه نفتي بهره‌برداري از ذخاير گازي و ذخاير مشترک با همسايگانمان است که اميدواريم اين تيم برجسته برجام نفتي بتواند در آينده به اين نگراني ها پايان دهد.

موفقيت ايران در اوپک قطعا مثبت است

نماينده مردم شاهرود در مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: اين موفقيت قطعا مثبت است، اما آنچه که در اين موفقيت و تاثيرگذاري آن اهميت دارد ميزان پايبندي کشورهاي عضو اوپک به تعهداتشان در اين زمينه است.

حسن حسيني شاهرودي با اشاره به موضوع موفقيت اخير ايران در اوپک و بازار جهاني گفت: اين موضوع در بحث اصلاح و ثبات قيمت نفت و افزايش صادرات موثر خواهد بود، اما اين تاثير قطعا به پايبندي اعضاي اوپک به تعهدات خودشان باز مي گردند.

وي با بيان اينکه مشکل اصلي در بحث فروش نفت، ميزان فروش و بازگشت پول حاصل از آن بوده است اظهار کرد: ما در زمينه فروش نفت دو مشکل اساسي داشتيم که يکي خود فروش نفت بود و ديگري بازگشت پول حاصل از فروش اين حامل انرژي که در حال حاضر در بخش فروش تا حدودي مشکل حل شده است. اما بازگشت پول حاصل از آن هنوز با مشکلاتي روبروست که بايد براي برطرف سازي اش تلاش بيشتري انجام شود.

دبير کميسيون اقتصادي مجلس با تاکيد بر اينکه با تصويب تحريم ايران در فروش نفت توسط مجلس سناي آمريکا مشکلات در اين بخش همچنان باقي است اظهار کرد: ما در حال حاضر نمي‌توانيم نفت خودمان را به تمام کشورها بفروشيم و در نتيجه همچنان براي فروش نفت به آمريکا و کشورهاي متعهد آن با مشکل روبرو هستيم و حتي اگر فروش نفت هم داشته باشيم بازگشت پولش با مشکل روبروست که مثال آن نيز کشور هند است که تا چندي پيش با معاملات پاياپاي با کشورمان بحث خريد نفت ايران را دنبال مي‌کرد و کمتر پولي به ما داده مي‌شد.

حسيني شاهرودي در پايان با بيان اينکه موفقيت ايران در اپک قطعا مثبت است، اظهار کرد: اين موفقيت قطعا مثبت است، اما ميزان مثبت بودنش بستگي به ديدگاه ما دارد که مانند برجام فکر نکنيم اتفاق نادري افتاده و پس از اين نيز ديگر تکرار نمي‌شود. آنچه که در اين موفقيت و تاثيرگذاري آن مهم است ميزان پايبندي کشورهاي عضو اوپک به تعهداتشان در اين زمينه است.

وقت اتمام خام فروشي فرا رسيده است

يک نماينده ديگر مجلس هم گفت: با توجه به اينکه گفت‌وگوي خوبي ميان ايران و اوپک صورت گرفته، دولت و مسئولين بايد به فکر اتمام مقوله خام فروشي نفت باشند و کشور را به سمت توليد کالاهاي نفتي سوق دهند.

هدايت الله خادمي، نماينده ايذه و باغ ملک در مجلس در گفت‌وگو با ايسنا در ارتباط با اشاره به موضوع موفقيت اخير ايران در اوپک و بازار جهاني اظهار کرد: مذاکرات خوبي صورت گرفت اما موفقيت واقعي ما زماني صورت مي گيرد که به جاي خام فروشي ارزش افزوده نفتي را در توليد کالاهاي نفتي و صادراتش به دست آوريم.

وي ادامه داد: دولت، مسئولين و مردم بايد قله هاي رفيع نفتي را براي کشورمان در نظر بگيرند. اين که به فروش نفت خام راضي باشيم يعني توانمندي کشور را نشناخته ايم و خودمان را دست کم گرفته‌ايم. پله بعدي موفقيتي که بايد براي آن آماده شويم اين است که به جاي خام فروشي سرمايه‌هاي نفتي خود را تبديل به کالا کنيم. اين همان کاري است که کشورهايي مانند آمريکا انجام مي دهند.

اين نماينده مجلس در همين راستا افزود: آمريکا نفت خام ما را ارزان مي خرد، تبديل به فرآورده نفتي مي‌کند و سپس آن کالا را گران‌تر از آنچه که خودمان مي‌توانيم توليد کنيم به ما مي‌فروشد. کشورهايي مثل عربستان و آمريکا همواره دنبال ضربه زدن به ما هستند. بايد جلوي آنها را گرفت.

وي خاطر نشان کرد: 25 درصد از درآمد نفتي عربستان براي پادشاه 25 درصد براي خانواده سلطنتي و 50 درصد براي دولت است. با کاهش قيمت نفت آنها ضرر کردند و حالا به دنبال جبران آن ضرر هستند. اما فروش نفت در هر حالتي براي کشورهاي خاورميانه ضرر است مگر آنکه همتي باشد تا به خام فروشي پايان دهد و به سمت توليدات نفتي سوق پيدا کند.

خادمي در پايان گفت: زماني در منطقه اوپک و دنيا تاثير گذار مي‌شويم که به جاي خام فروشي صادرات کالاهاي نفتي داشته باشيم. با توجه به اينکه مذاکرات خوبي ميان ايران و کشورهاي اوپک انجام شده است، الان زمان خوبي فرا رسيده که ايران به مقوله خام فروشي پايان دهد و از اين طريق در قله کشورهاي نفتي قرار گيرد.

پذيرش بازگشت ايران به سهميه خود در قبل از تحريم‌ها

نايب رييس کميسيون انرژي مجلس نيز ابراز کرد: پذيرش بازگشت توليد نفتي ايران به سهميه خود در قبل از تحريم‌ها يک پيروزي براي ما است.

حسين اميري خامکاني ، با اشاره به نشست اخير اوپک گفت: پيش‌بيني مي‌شد که نتايج اين نشست مثبت باشد زيرا پيش از اين اوپک اجلاسي نداشت و به تدريج در حال از دست دادن موجودي خود بود اما با ديپلماسي دقيق و خردمندانه جمهوري اسلامي ايران اجازه داده نشد که ساختار اوپک از هم بپاشد.


 معادلات انرژي 

 رئيس آژانس بين المللي انرژي:

توافق اوپک موجب آشفتگي بيشتر بازار نفت مي‌شود

رئيس آژانس بين المللي انرژي گفت، پس از تصميم اوپک مبني بر کاهش توليد، بازارهاي نفت در حال ورود به دوره اي از آشفتگي بيشتر است.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، فيث بيرول، رئيس آژانس بين المللي انرژي گفت، پس از تصميم اوپک مبني بر کاهش توليد، بازارهاي نفت در حال ورود به دوره اي از آشفتگي بيشتر است.

بيرول در يک کنفرانس انرژي در پايتخت اسلواکي گفت، اگر قيمت نفت به حدود 60 دلار افزايش يابد، آمريکا نفت بيشتري توليد خواهد کرد.

وي افزود: بر خلاف تصميمات گذشته اوپک، اگر قيمت ها به حدود 60 دلار برسد، مقدار قابل توجهي از نفت در آمريکا آماده ورود به بازار خواهد بود.

اين به چه معناست؟ به معناي وارد آمدن فشار کاهشي مجدد بر قيمت ها. مقدار زيادي نفت (وارد بازار مي شود) و تقاضا قادر به هضم اين مقدار نفت خواهد بود. بنابراين روند افزايشي قيمت ها ممکن است در نهايت موجب رشد بيشتر توليد نفت آمريکا و ساير توليد کنندگاني شود که توليدشان در قيمت 45 دلار به صرفه نبود، اما در قيمت 55 تا 60 دلار به صرف است.اين آشفتگي ممکن است براي مدتي به نفع ما باشد... ما در حال ورود به دوره اي از آشفتگي بيشتر قيمت ها خواهد شد.

اوپک براي اولين بار در 8 سال گذشته توافق کرد که توليد خود را کاهش دهد. عربستان پذيرفته که توليد خود را به ميزان قابل توجهي کاهش دهد و ايران نيز توليد خود را محدود خواهد کرد.

قيمت نفت به 53 دلار و 52 سنت رسيد

ترديدها در مورد اجرايي شدن توافق اوپک موجب شد قيمت نفت در معاملات کاهش يابد و هر بشکه نفت برنت در برابر 53 دلار و 52 سنت معامله شود.

به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، نگراني ها درباره اجراي توافق اوپک و روسيه در مورد کاهش توليد توسط توليد کنندگان عمده و برداشت سود توسط سرمايه گذاران پس از رسيدن قيمت نفت برنت به بالاترين رقم 16 ماه گذشته موجب شد تا قيمت ها کاهش يابد.

بر اساس اين گزارش، قيمت هر بشکه نفت برنت با 42 سنت، معادل 0.78 درصد کاهش به 53 دلار و 52 سنت رسيد. قيمت نفت خام آمريکا نيز 15 سنت، معادل 0.29 درصد کاهش داشت و به 50 دلار و 91 سنت رسيد.

صادرات نفت ايران به آسيا بيشترين رقم در 6 سال گذشته شد

بر اساس آمارهاي دولتي و آمارهاي به دست آمده از رفت و آمد کشتي ها، واردات نفت کشورهاي آسيايي از ايران در ماه اکتبر نسبت به مدت مشابه سال قبل بيش از دو برابر شده است.به گزارش ايسنا به نقل از پرس تي وي، بر اساس آمارهاي دولتي و آمارهاي به دست آمده از رفت و آمد کشتي ها، واردات نفت کشورهاي آسيايي از ايران در ماه اکتبر نسبت به مدت مشابه سال قبل بيش از دو برابر شده است.

هند و چين، دو مشتري بزرگ نفت ايران ماه گذشته هر کدام روزانه حدود 800 هزار بشکه نفت از ايران وارد کرده اند. با محاسبه ميزان واردات نفت کره جنوبي و ژاپن، مجموع واردات 4 کشور آسيايي از ايران در ماه گذشته مجموعا به 1.99 ميليون بشکه در روز رسيده که 147.9 درصد بالاتر از مدت مشابه سال قبل است.

بر اساس آمارهاي آژانس بين المللي انرژي، اين رقم بالاترين ميزان صادرات نفت ايران به آسيا دست کم از سال 2010 تاکنون است و ايران را به بازپس گيري سهم کامل خود از بازار نزديک تر مي سازد.بيشترين افزايش خريد نفت از ايران در ماه اکتبر از سوي هند بوده که وارداتش نسبت به يک سال قبل بيش از 4 برابر شده و به 789 هزار و 100 بشکه در روز رسيده است.

واردات نفت چين از ايران نيز به 773 هزار و 860 بشکه در روز رسيده که نسبت به اکتبر سال گذشته بيش از دو برابر شده
است.

واردات نفت کره جنوبي از ايران در اين ماه با 73.2 درصد افزايش به 278 هزار و 882 بشکه در روز رسيده در حالي که ژاپن نيز با افزايش 32.1 درصدي خريد نفت خود از ايران روزانه 202 هزار بشکه نفت از تهران خريداري کرده است.

اين آمارها در حالي منتشر مي شود که امروز قرار است کشورهاي عضو اوپک در وين در مورد جزئيات طرح کاهش توليد و افزايش قيمت جهاني نفت تصميم گيري کنند.


 يادداشت 

 دستاورد بزرگ انکار نشدني است

نشست 171 سازمان کشورهاي صادر کننده نفت (اوپک) روز چهار شنبه (10 آذرماه) با ثبت يک توافق بزرگ ميان کشورهاي عضو به پايان رسيد، توافقي که خبرگزاري‌هاي معتبر بين‎المللي آن را با آب و تاب فراوان پوشش دادند. در پي اين توافق بود که قيمت‌هاي نفت بار ديگر اوج گرفت و پس از هشت سال شاهد رونق گرفتن قيمت‌ها هستيم به گونه‌اي که فقط ظرف چند روز اخير رشد درصد افزايش قيمت‌ها دو رقمي شده و تحليل گران معتقدند که نفت از اين هم گران‌تر خواهد شد.

اما در حالي که اين اتفاق خوب و اميدبخش که لامحاله در نتيجه ديپلماسي مناسب انرژي وزارت نفت دولت تدبير و اميد و ايستادگي در برابر رفتارهاي مغرضانه سياسي و فشارهاي خارج از عرف برخي کشورهاي عضو و غير عضو اوپک تحقق يافته و به بار نشسته است و حلاوت آن کام ملت ايران را شيرين کرده است، تحليل برخي افراد که اينک دست‌شان از نفت کوتاه شده و خود را «علامه دهر» در حوزه نفت مي‌دانند و به سادگي اين دستاورد بزرگ را ناديده و يا ناچيز مي انگارند، سبب شگفتي و البته تاسف نگارنده و ديگر صاحبنظران منصف شده است.

اين در حالي است که در چند سال اخير کارشکني‌هاي عربستان سعودي و طيف يارانش در اوپک در افزايش غيرقانوني توليد نفت و ارزان فروشي عمدي آن، مشکلات و چالش‌هاي جدي و فراواني را در سر راه فروش و عرضه نفت ايران ايجاد کرده بود تا جايي‌ که با رفع تحريم‌ها نيز ايران در عرضه نفت و بازاريابي با مسائل و چالش‌هاي زيادي دست و پنجه نرم کرده است.

سهل است که بگوييم در اين سال‌هاي سخت درآمدهاي نفتي ايران به پايين‌ترين حد خود رسيد، نکته‌اي که دکتر روحاني، رئيس جمهور کشورمان نيز نتوانست آن را ناديده بگيرد و در مشهد از کاهش عمدي قيمت نفت به عنوان «توطئه بزرگ» ياد کرد و در ادامه سخنان خويش اين گونه عنوان کرد؛ فقط اين جمله در ذهن‌تان در تاريخ ايران بماند که براي دولت يازدهم در دو سالي که گذشت قيمت نفت پايين‌ترين قيمت نسبت به سال‌هاي پيش در طول تاريخ ايران بود، يعني در طول تاريخ ايران هيچ‌گاه قيمت نفت به يک سوم و يک چهارم در عرض چند ماه تقليل پيدا نکرده بود.

اين حقيقت را مجال انکار نيست که برخي کشورهاي عضو و غير عضو اوپک در سال‌هاي اخير از هيچ گونه تلاشي براي به بن بست رساندن فروش نفت ايران کوتاهي و چشم پوشي نکردند، حال چگونه است که برخي اين همراهي، تعامل و سر به راه آمدن سعودي‌ها و احيا و بازگشت غول اوپک به مسير منطق و عقلانيت را هيچ مي انگارند؟!

مگر اين عده که به راحتي چشم بر حقايق مسلم مي بندند، در چند روز اخير از قول خبرگزاري بين المللي رويترز اين تحليل را نخوانده‌اند که درباره اوپک 171 به صراحت عنوان کرد که؛ سعودي‌ها «ضربه بزرگ» را پذيرفتند. حال چگونه است که دستاورد بي بديل ايران در سازمان کشورهاي صادرکننده نفت در چند سال اخير را نمي بينند!

بدون هيچ ترديدي، نتايج اجلاس 171 اوپک يک پيروزي شيرين براي وزارت نفت دولت تدبير و اميد و همه مردم ايران است و به باور نگارنده آثار و عوايد اين پيروزي بزرگ خيلي زود در اقتصاد و معيشت مردم عيني و ملموس خواهد شد.

کلام پاياني اين‌که؛ اي کاش منتقدان وزارت نفت اندکي انصاف را توشه خويش کنند و حقايق و اتفاق‎هاي خوب اين روزهاي نفت را با «چشم دل» رصد کنند و در بيان تحليل‎هاي کارشناسي خويش، وجدان را در سرلوحه زبان و قلم شان اصل قرار داده و جاري و ساري کنند.

احمد مددي

کارشناس حوزه انرژي


 ميز خبر 

 آغاز عمليات اجرايي پالايشگاه آبادان با همکاري چيني‌ها

معاون شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران با اشاره به توافق ايران و ساينوپک چين براي توسعه پالايشگاه آبادان اظهار کرد: عمليات اجرايي اين طرح نفتي توسط چيني‌ها در ماه جاري آغاز مي‌شود.

شاهرخ خسرواني در گفت و گو با ايسنا، با بيان اينکه تفاهم نهايي با ساينوپک انجام شده است، اظهار کرد: حدود دو هفته قبل نماينده اين شرکت در ايران بود، امضاها انجام شد و اين تفاهم نامه مراحل نهايي خود را طي مي کند. مشکل در اجراي اين تفاهم نامه وجود ندارد و عمليات اجرايي آن در ماه جاري آغاز مي شود. اين پروژه به صورت EPC (مهندسي، خريد و ساخت) است و مراحل مهندسي آن از چند ماه قبل آغاز شده و رو به تکميل است.

وي درمورد هدف اجراي پروژه مذکور توضيح داد: هدف کلان اجراي اين پروژه تجهيز ظرفيت پالايشگاه آبادان و ساخت پالايشگاهي است که با استانداردهاي روز دنيا مطابقت داشته باشد. همچنين برخي از واحدهاي پالايشگاه آبادان که براي دهه قبل است برچيده مي شود و ميزان نفت کوره اين پالايشگاه آبادان به کم تر از 25 درصد مي رسد. از سوي ديگر همه فرآورده هاي اين پالايشگاه شامل بنزين، گازوئيل، نفت سفيد، گاز مايع و... بعد از اتمام پروژه استاندارد روز دنيا را خواهند داشت.

معاون شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران بازه زماني اجراي اين پروژه را حدود سه سال و نيم عنوان کرد و گفت: احتمالا اين پروژه در سال 1399 به پايان برسد.

آماده‌باش صنعت گاز با ورود موج جديد سرما

پيش بيني مي شود با ورود سامانه جديد بارشي و افت دما در کشور، مصرف گاز طبيعي در بخش خانگي در روزهاي آتي دوباره از مرز نيم ميليارد مترمکعب در روز بگذرد. به گزارش تسنيم، طبق پيش بيني هاي سازمان هواشناسي از اواخر امروز شاهد ورود سامانه جديد بارشي از غرب کشور هستيم و ظرف دو روز آينده موج جديد سرما از غرب کشور وارد شده و بخشي از شمال و مرکز کشور را در برخواهد گرفت.در حالي که در هفته نخست آذرماه با بروز سرماي کم سابقه در بخش هاي مختلف کشور، برخي شهرها و روستاها با افت فشار و قطع گاز طبيعي مواجه شده بودند، صنعت گاز کشور براي جبران کسري ها در موج اول سرما، براي مقابله با دومين موج سرما در حالت آماده باش قرار گرفت.با افزايش محسوس دما ظرف روزهاي اخير نسبت به روزهاي ابتدايي آذرماه، مصرف گاز بخش خانگي که در مجموع در سراسر کشور به مرز 550 ميليون مترمکعب در روز رسيده بود، اکنون در مرز 490 ميليون مترمکعب در روز است.پيش بيني مي شود با ورود سامانه جديد بارشي و افت دما در کشور، مصرف گاز طبيعي در بخش خانگي در روزهاي آتي دوباره از مرز نيم ميليارد مترمکعب در روز بگذرد؛ که در اين خصوص، ضرورت صرفه جويي در مصرف گاز طبيعي به خصوص در کلانشهرها براي جلوگيري از افت فشار و قطعي گاز در شهرهاي کوچک و روستاها بيش از پيش بايد مورد توجه عموم مردم قرار گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته