جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/09/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5432


دستور ويژه براي توقف "ارز تک‌نرخي" تا نيمه سال 96


آغاز جلسات کميته بررسي دستمزد 96 کارگران از هفته آينده


نهادهاي مالي


ميز خبر


 دستور ويژه براي توقف "ارز تک‌نرخي" تا نيمه سال 96 

 
برنامه دولت يازدهم براي تک‌نرخي شدن ارز تا نيمه اول سال 96 به تعويق افتاد.به گزارش ايسنا، تک‌نرخي شدن ارز يکي از شعارهاي اساسي دولت يازدهم بوده که پس از بازگشت ثبات نسبي به بازار ارز همواره مورد تأکيد مسئولان اين دولت بوده است.

حسن روحاني رئيس جمهور 24 بهمن سال 94 در پنجاه و پنجمين مجمع ساليانه بانک مرکزي، دستور تک نرخي شدن ارز را به بانک مرکزي داد و اعلام کرد: ارز سال آينده (95) بايد تک‌نرخي شود تا ثبات در بازار تقويت و جلوي بخشي از مفاسد گرفته شود.

رئيس کل بانک مرکزي هم اول مرداد سال جاري (95) تصريح کرده بود که "ارز تا پايان سال تک‌نرخي مي‌شود".

ولي‌الله سيف با اشاره به برنامه‌هاي بانک مرکزي در سال جاري گفته بود: تک‌نرخي کردن ارز از اولويت‌هاي بانک مرکزي در سال جاري است که تا پايان امسال اين مهم محقق خواهد شد.

در حالي که کمتر از چهار ماه تا پايان سال باقي باقي مانده، نرخ دلار طي يک هفته گذشته دستخوش نوسانات زيادي شد که دلايل متعددي از سوي فعالان اقتصادي و کارشناسان براي گران شدن دلار تا نزديکي 4000 تومان مطرح گرديد، از جمله اينکه شايد طرح دولت براي تک‌نرخي شدن ارز پشت‌پرده اين گراني باشد.

اين در حالي است که رئيس کل بانک مرکزي همه دلايلي را که از دست داشتن دولت در اين کار خبر مي‌داد رد کرد.

بنابر نظر اکثر کارشناسان، افزايش اخير نرخ ارز مي‌تواند يکي از معدود دستاوردهاي مهم اقتصادي دولت يازدهم را که همان کاهش نرخ تورم هست تهديد کند و موجبات صعودي شدن مجدد نرخ تورم را فراهم آورد. برخي اقتصاددانان و مشاوران اقتصادي نزديک به دولت هم معتقدند که سياست تک‌نرخي شدن ارز هم مي‌تواند موجب افزايش نرخ تورم گردد.

بر همين اساس، دستور توقف برنامه دولت براي تک‌نرخي شدن ارز تا اواسط سال 96 صادر شده است.

معاون اقتصادي بانک مرکزي هم اول آذر ماه سال جاري از اجراي ارز تک‌نرخي پس از برقراري روابط ايران با بانک‌هاي بزرگ دنيا خبر داد.

پيمان قرباني در حاشيه کنگره بانکداري اروپايي در فرانکفورت آلمان با بيان اينکه يکسان سازي بلندمدت و پايدار نرخ ارز نيازمند برقراري روابط کارگزاري خوب با بانک‌هاي بزرگ دنيا است، گفت: ما در حال برداشتن گام‌هايي هستيم و عجله نمي‌کنيم... ما مي‌خواهيم مطمئن شويم که پيش‌شرط‌ها آماده شده‌اند.


 آغاز جلسات کميته بررسي دستمزد 96 کارگران از هفته آينده 

 رئيس کانون عالي انجمن صنفي کارگران کشور با بيان اينکه از هفته آينده کميته تخصصي دستمزد 96 آغاز به کار مي کند گفت:حفظ قدرت خريد کارگران و تأمين معيشت دو محور اصلي کارگران در تعيين دستمزد 96 است.

غلامرضا عباسي در گفت وگو با تسنيم، با بيان اينکه از هفته آينده کميته هاي مزدي آغاز به کار خواهد کرد گفت:حفظ قدرت خريد کارگران و تأمين معيشت ملاک اصلي نمايندگان کارگران در جلسات تعيين مزد خواهد بود.

وي با بيان اينکه افزايش مزد مطابق نرخ تورم بي معني است گفت: در شرايطي که حقوق مردم کفاف زندگي آنها را نمي دهد تعيين دستمزد مطابق نرخ تورم بي معنا است. اگر دولت امسال هم مي خواهد مانند سال هاي گذشته دستمزد کارگران را خودش تعيين کند برگزاري جلسات کميته تخصصي مزد بي فايده است. دستمزد کارگران بايد به صورت سه جانبه و با مدنظر گرفتن تأمين معيشت خانوار کارگري تعيين شود.رئيس کانون عالي انجمن صنفي کارگران کشور با تأکيد بر اينکه تقويت قدرت خريد کارگران به معني توسعه رونق توليد داخلي است افزود:تحقق اقتصاد مقاومتي يکي از ضروريات فعلي اقتصاد ايران و از جمله تأکيدات مقام معظم رهبري است. بنابراين اولين گام در اين زمينه توسعه رونق کالاي داخلي است که با تقويت قدرت خريد قشر کارگري بخشي از اين موضوع محقق مي شود.

عباسي بيان کرد: در هفته هاي گذشته نامه اي از سوي معاون روابط کار وزارت کار خطاب به نمايندگان کارگران و کارفرمايان درباره تعيين حداقل دستمزد سال 96 مشمولان قانون کار ارسال شد و در آن نامه از تشکل هاي کارگري خواسته بودند تا هر يک از گروه ها نماينده اي را براي معرفي در جلسات کميته دستمزد سال 96 معرفي کنند. هفته پيش تشکل هاي کارگري نمايندگان خود را به دفتر معاونت روابط کار وزارت کار معرفي کردند اما هنوز جلسات بررسي مزدي 96 آغاز نشده است و طبق پيگيري هايي که از معاونت روابط کار داشتيم اعلام کردند اين جلسات از هفته آينده به صورت رسمي با حضور معاون روابط کار و شرکاي اجتماعي آغاز به کار مي کند.


 نهادهاي مالي 

 دعوت براي دومين جشنواره تخصصي رسانه‌اي "نقد صنعت بانکداري - با محوريت بانک اقتصادنوين"

دعوت براي مشارکت در دومين جشنواره تخصصي رسانه‌اي "نقد صنعت بانکداري - با محوريت بانک اقتصادنوين"بانک اقتصادنوين از خبرنگاران، تحليل‌گران و صاحب نظران مباحث بانکي دعوت کرد با مشارکت خود در دومين جشنواره تخصصي رسانه‌اي "نقد صنعت بانکداري - با محوريت بانک اقتصادنوين" بر غناي آثار اين جشنواره بيافزايند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، دومين جشنواره نقد صنعت بانکداري - با محوريت بانک اقتصادنوين با حمايت بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از اول خرداد ماه سال جاري آغاز و تا پايان آذر ماه ادامه خواهد داشت.

مشتريان بانک ملي استحقاق دريافت بهترين خدمات بانکي را دارند

محمدرضا حسين‌زاده مديرعامل بانک ملي ايران با اشاره به تلاش‌هايي که براي جلب رضايت بيشتر مشتريان و ارائه خدمات بانکي در حداقل زمان و حداکثر سرعت در اين بانک در حال انجام است افزود: مشتريان بانک ملي ايران، مشترياني وفادار و بسيار با ارزش هستند و استحقاق آن را دارند که بهترين خدمات بانکي به آنان ارائه شود.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ، اين بانک به عنوان بانک پيشتاز ارائه دهنده خدمات الکترونيکي و اينترنتي علاوه بر سيبا و سبا سامانه جديد و پيشرفته بام را نيز طراحي و ارائه نموده است که با استقبال خوب کاربران مواجه شده است. مديرعامل بانک ملي ايران با اشاره به ويژگي‌هاي اين سامانه از تلاش کارکنان بخش IT اين بانک براي ارائه خدمات متنوع و منحصر به فرد بانکي طي ماه‌هاي آينده خبر داد و در همين راستا اظهار داشت: ارائه خدمات بدون اطلاع‌رساني مناسب به شکست پروژه‌ها منجر خواهد شد.

قدرداني وزير صنعت ، معدن و تجارت از عملكرد بانك كشاورزي

همزمان با سفر دولت به استان خراسان رضوي، طرح بزرگ توليد اسيد سيتريك روز پنجشنبه 11 آذر با حضور مهندس نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت، دكتر مرتضي شهيدزاده رييس هيات مديره و مديرعامل بانك كشاورزي و جمعي از مقامات كشوري و با مشاركت و حمايت بانك كشاورزي راه اندازي شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك كشاورزي، اين طرح با تکنولوژي منحصر بفرد وبا تکيه بر توان مهندسي داخلي ، با مشارکت 19 ميليون يورويي بانک کشاورزي ودرراستاي منويات مقام معظم رهبري در تحقق اقتصاد مقاومتي با پيام رييس جمهور از طريق ويديو کنفرانس ، افتتاح شد.

بر اساس اين گزارش ، در اين مراسم نعمت زاده وزير صنعت معدن و تجارت به طور ويژه از بانك کشاورزي و مديرعامل اين بانک در حضور رييس جمهور قدرداني كرد.

توضيح بانک تجارت درباره يک خبر

به دنبال انتشار خبري با موضوع هيات مديره بانک تجارت در برخي رسانه ها، روابط عمومي اين بانک توضيحاتي در اين خصوص منتشرنمود.

در پاسخ ارائه شده از سوي روابط عمومي بانک تجارت آمده است :مطابق قانون تجارت تا زمان تشکيل مجمع فوق العاده بانک و انتخاب اعضاي جديد هيات مديره ، کليه جلسات و تصميمات هيات مديره فعلي از رسميت برخوردار است. همچنين باتوجه به بازنشستگي رييس هيات مديره بانک تجارت ، نايب رييس هيات مديره از کليه اختيارات قانوني وي همچون رياست بر جلسات هيات مديره ، امضاء اسناد بانک مطابق اساسنامه و ... را برعهده داشته و طي اين مدت نيز هيچ خللي در روند تصميم گيري هاي کلان بانک تجارت ايجاد نشده است . در ادامه اين توضيح تاکيد شده است : حق انتخاب اعضاي هيات مديره شرکتهاي بورسي ، تنها در اختيار مجمع عمومي سهامداران مي باشد .


 ميز خبر  

 صفرتا صد خسارات برخورد دو قطار در هفت خوان

حادثه برخورد دو قطار در مسير سمنان مشهد علاوه بر خسارات سنگين جاني، با خسارت‌هاي مالي متعدد اعم از آسيب به لوکوموتيو، آتش گرفتن تعدادي از واگن‌ها و تخريب خط و ابنيه راه‌آهن همراه بود. خساراتي که ابعاد آن توسط شرکت‌هاي بيمه در دست بررسي است.

به گزارش تسنيم ،ساعت 07:45 روز جمعه پنجم آذرماه در يک حادثه بسيار نادر و بحث برانگيز در حوزه حمل و نقل ريلي يک رام قطار مسافري مسير سمنان-مشهد پس از عبور از ايستگاه هفت‌‌خوان، با سرعت 130 کيلومتر بر ساعت به واگن انتهايي قطار تبريز-مشهد که به دليل يخ‌زدگي ترمز متوقف شده بود برخورد کرد که در پي اين تصادف 48 نفر جان باختند و 103 نفر زخمي شدند.

تصاوير حادثه که رسانه‌ها به تصوير کشيدند گوياي خسارات جدي مالي و جاني حادثه بود.

راه‌ آهن جمهوري اسلامي در نخستين اطلاعيه رسمي که در خصوص نحوه وقوع حادثه و خسارات وارده منتشر کرد، درباره ميزان خسارات تصريح کرد: «آسيب‌ها و خسارت‌هاي متعاقب اين حادثه شامل جان باختن 45 نفر بنابر آخرين اطلاعات، مصدوميت 103 نفر بنابر آخرين اطلاعات، خروج از خط و واژگون شدن لکوموتيو 1557 در قطار سمنان - مشهد، خروج از خط و آتش‌سوزي 3 دستگاه سالن انتهاي قطار مسافري تبريز - مشهد متعلق به رجا، آتش‌سوزي 5 دستگاه سالن قطار مسافري سمنان - مشهد متعلق به شرکت ريل‌ترابر سبا، وارد آمدن خسارات جزئي به روسازي خط، مسدودي خط به مدت 12 ساعت و 20 دقيقه از ساعت 7:25 دقيقه تا 19:45 دقيقه و لغو 5 قطار مسافري از برنامه محور تهران - مشهد بود.»

در خصوص بيمه مسئوليت مسافران و خدمه قطار در ساعات اوليه حادثه عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي اعلام کرد که جاي نگراني نيست و خسارت حادثه‌ديدگان پرداخت مي‌شود، اظهار نظري که در ساعات اوليه با توجه به گستردگي تبعات جاني حادثه بحث برانگيز شد و وزير را پس از چند روز ناگزير به عذرخواهي کرد.

دو روز بعد بيمه پارسيان نيز با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد: اين شرکت «مسئوليت حوادث ريلي و غيرريلي راه آهن جمهوري اسلامي ايران» را طي بيمه نامه اي تحت پوشش قرارداده که در اين بيمه نامه حداکثرخسارت هزينه پزشکي براي هرنفر در هر حادثه 500ميليون ريال و حداکثر خسارت جاني (ازقبيل نقص عضو، از کارافتادگي و فوت ) تا سقف ديه قانوني پوشش داده شده است. همچنين تيم کارشناسي بيمه پارسيان به همراه گروه هاي اعزامي جهت بررسي جزييات کامل اين حادثه و ارائه گزارش فني مربوطه در محل حضور دارند.

به دنبال اين اطلاعيه رئيس کل بيمه مرکزي نيز اعلام کرد ديه خسارت پزشکي حادثه ديدگان تا سقف 50 ميليون تومان و جانباختگان حادثه تا سقف ديه قانوني در ماه غيرحرام که 193 ميليون تومان است، پرداخت خواهد شد.

اگر چه بيمه پارسيان در اين اطلاعيه مسئوليت خود در قبال حوادث ريلي و غير ريلي را مورد تاکيد قرار داده است،اما با توجه به اهميت خسارات جاني وارد آمده تنها جبران خسارات اين بخش را به وضوح اعلام کرد.

اين در حالي است که وضعيت جبران خسارت وارد آمده به ريل، ابنيه راه آهن و دو رام قطار شرکت‌هاي رجا و ريل ترابرسبا نامشخص است.يک کارشناس مطلع بيمه در اين رابطه به خبرنگار فارس گفت: در بيمه «مسئوليت» که در اطلاعيه بيمه پارسيان نيز بدان اشاره شده است، خسارات جاني و مالي توامان توسط شرکت هاي بيمه‌گر تحت پوشش قرار مي‌گيرند، اما با توجه به اولويت و اهميت خسارات جاني نحوه و سقف پوشش اين خسارت در اطلاعيه به صراحت اعلام شده است.به گفته وي فوريت اعلام اين موضوع همچنين به اين دليل است که حق بيمه مسافران قطار بخشي از هزينه بليت خريداري شده از سوي آنان است و بر اين اساس مشکل خاصي براي پرداخت خسارت وجود ندارد.

وي در عين حال به پيچيدگي ارزيابي خسارات مالي حادثه اشاره کرد و افزود: حادثه و خسارات به وجود آمده بايد به دقت مورد بررسي قرار گرفته و مشخص شود آيا دلايل وقوع حادثه با موضوع بيمه مسئوليت شرکت بيمه‌گر تطابق دارد يا خير. در واقع بايد دقيقا مشخص شود نقش عوامل مختلف اعم از خطاي انساني،مشکلات فني و ... در وقوع حادثه چگونه بوده است و تعهد بيمه‌گر در اين رابطه از چه قرار است؟

وي بر اين اساس تعيين تکليف برآورد خسارات مالي را مستلزم انجام بررسي هاي دقيق و بالتبع زمانبر دانست.

پيگيري‌هاحاکي است ظاهرا بيمه پارسيان 5 درصد ريسک پوشش بيمه مربوطه را نيز به ديگر شرکت‌هاي بيمه واگذار کرده است.

پوشش بيمه ايران براي مهندسي لوکوموتيو‌ها

سيد مهدي جعفري تنها، مدير مجتمع ويژه 15 آبان بيمه ايران که در حوزه پوشش بيمه‌ قطار نيز فعاليت دارد، به خبرنگار فارس گفت: در پوشش بيمه ريل و قطار رشته‌‌هاي متعددي فعاليت دارند.

وي يادآور شد: در حوزه بيمه مسئوليت، بر اساس اطلاعيه بيمه پارسيان پوشش و نحوه پرداخت خسارت بر عهده اين شرکت است که با صدور اصلاعيه اعلام شد.

جعفري ادامه داد: پوشش بيمه مهندسي لکوموتيو قطارها نيز بر عهده بيمه ايران است که در اين رابطه بررسي‌هاي کارشناسي لازم ادامه دارد و هنوز بررسي‌ها به نتيجه نرسيده است.وي در عين حال خاطرنشان کرد: لوکوموتيو قطار تبريز مشهد در اين حادثه آسيب نديده و خسارت وارده به لکوموتيو قطار سمنان مشهد نيز رقم بالايي پيش‌بيني نمي‌شود.

به گفته وي اين احتمال وجود دارد که لکوموتيوهاي خسارت ديده نيز تحت پوشش يکي از شرکتهاي بيمه باشد که پيگيري خبرنگار فارس در اين رابطه به نتيجه‌اي نرسيد.

حال بايد منتظر ماند و ديد پس از تبعات جبران ناپذير و خسارات سنگين جاني اين حادثه، خسارات مالي حادثه جمعه سرد پنجم آذرماه چگونه رقم مي‌خورد؟


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته