جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/09/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5432


آغاز پخش «هم‌سايه‌ها» از امشب


جديدترين آمار فروش فيلم‌هاي در حال اکران


نسل مختلف بازيگران سينماي ايران در فيلم جديد «فرمان‌آرا»


«گذر موقت» در حال آماده سازي براي اكران


پايان فيلمبرداري «بوف کور»


"سام درخشاني" باديگاردِ يک چهره سياسي شد


حضور "پژمان جمشيدي"در يك فيلم جديد


دريچه کتاب


قاب سينما


خبر هنري


 آغاز پخش «هم‌سايه‌ها» از امشب 

 
سريال طنز «هم‌سايه‌ها» از امشب (13 آذر ماه) براي مخاطبان پخش مي‌شود.

به نقل از روابط عمومي صداوسيما، مهران غفوريان، سريال هم‌سايه‌ها را مدتي است کارگرداني مي کند تا آن را براي شب‌هاي بلند پاييز و روز هاي آغازين ماه ربيع‌الاول آماده کند.

سريال طنز «هم‌سايه‌ها» به تهيه‌کنندگي عليرضا سبط احمدي و بازي گروهي از بازيگران طنز در دست تهيه است.

شبکه دو سيما قرار است اين سريال را از امشب (13 آذر ماه) هرشب براي مخاطبانش پخش کند.

مجموعه «هم‌سايه‌ها» در 40 قسمت 45 دقيقه‌اي آماده پخش مي‌شود.

در خلاصه داستان اين مجموعه آمده است: ميلاد و مادرش به تهران آمده‌اند و قرار است در ساختمان ياس دفتري براي پخش محصولات توليدي‌شان اجاره کنند. ديگر اجاره‌نشينان ساختمان که مشاغلي همچون خدمات مجالس، وکالت، سايت خبري، ماهنامه و… دارند چون در ابتدا فکر مي‌کنند مستاجران جديد قرار است جايگزين آنها شوند تلاش مي‌کنند به نوعي خود را در ساختمان حفظ کنند، اما در نهايت، ميلاد و مادرش در اتاقي روي پشت بام ساکن مي شوند. ماجراهاي همسايه‌هاي ساختمان ياس با ورود ميلاد و مادرش شروع مي‌شود.

بازيگران اين مجموعه در نقش هايشان به شرح زير ظاهر مي شوند:جواد رضويان (کاووس)، مهران غفوريان (بيگي)، سيروس گرجستاني (پرويز)، بهاره رهنما (خانم تمدن)، اصغر سمسارزاده (آقاي تمدن)، محمود جعفري (ديباج)، نعيمه نظام دوست (کمنداني)، آرام جعفري (فرناز)، سمانه پاکدل (گلناز)، سپند اميرسليماني (سامان)، حسين سليماني (ميلاد)، پوراندخت مهيمن (کوشکي)، مسعود چوبين (رحمان)، طيبه دوست (راستين) و النازحسيني (راد).


 جديدترين آمار فروش فيلم‌هاي در حال اکران 

 هفته گذشته به دليل تعطيلات، سينماها با اقبال چنداني مواجه نشد اما با اکران جديد فيلم‌ها، سينماها پايان هفته خوبي را تجربه کردند.به گزارش فارس، در هفته گذشته به دليل شهادت ائمه و سوگواري رحلت حضرت رسول (ص) سالن هاي سينما هفته تعطيلي راپشت سر گذاشتند. اما روز پنجشنبه فيلم ها با اقبال مواجه شدند و فيلم «سلام بمبئي» در ميان فيلم هاي اکران شده با استقبال مواجه شد اين در شرايطي است که اکثر سالن هاي سينما را در اختيار دارد و فيلم هاي ديگر اکران سالن هايشان در اختيار اين فيلم قرار گرفته است. فيلم سينمايي «جنجال در عروسي» فيلم سه بعدي که در جشنواره سئول نيز موفق به دريافت جايزه شد نيز به همراه «شرفناز» اکران شد.

علي سرتيپي مدير دفتر پخش فيلميران درباره فروش فيلم هاي دفتر گفت: فيلم «فروشنده» با 15 ميليارد و 700 ميليون تومان به اکران خود ادامه مي دهد. فيلم «نيمه شب اتفاق افتاد» سرگروه خود را از دست دارد اما در تهران وشهرستان 27 سالن در اختيار دارد و به فروش 1 ميليارد و 470 ميليون تومان دست يافت. فيلم «متولد 65» به فروش 1 ميليارد و 20 ميليون تومان رسيد.

وي درباره فيلم «يتيم خانه ايران» گفت: فيلم به فروش 560 ميليون تومان رسيده است اما فروش فيلم در دانشگاه ها و سيستم سينما سيار با اقبال بسيار خوبي مواجه شده است و تا بهمن ماه 30 سرور سينما سيار براي نمايش اين فيلم رزرو شده است. اقبال دانشجويان نسبت به اين فيلم بسيار خوب بود و ممکن است مخاطب سينمارو کمتر اين فيلم را انتخاب کند اما مخاطب دانشجو با فيلم ارتباط خوبي برقرار کرده و تاکنون در اين سيستم به فروش 200 ميليون تومان دست يافته و فروش کل فيلم 760 ميليون تومان است. که به مراتب افزايش خواهد يافت.

سرتيپي ادامه داد: فيلم سينمايي «سلام بمبئي» ظرف يک روز نمايش به فروش 600 ميليون تومان رسيد که براي اولين روز فروش بسيار خوبي است.

حبيب اسماعيلي مدير عامل دفتر پخش رسانه فيلمسازان مولود گفت: فيلم مشکل گيتي ظرف هفته گذشته به دليل تعطيلات ايام سوگواري ديده نشدوعملا فيلم روز پنجشنبه در سالن هاي سينما به درستي به نمايش درآمد و هم اينک 20 سالن در اختياردارد و در تهران 115 ميليون تومان فروش داشته است.

دفتر پخش نورتابان فروش فيلم سينمايي «نفس» را 820 ميليون تومان اعلام کرد. اين فيلم سالن هايش را با اکران فيلم «سلام بمبئي» از دست داده است.

فياض هوشيار مدير دفتر پخش سيماي مهر درباره فروش «سيانور» گفت: فيلم هم اينک با فروش 2 ميليارد و 580 ميليون تومان در تهران و شهرستان روبرو شده است .


 نسل مختلف بازيگران سينماي ايران در فيلم جديد «فرمان‌آرا» 

 بهمن فرمان آرا «دل ديوانه» را با حضور بازيگران سرشناس سينماي ايران از نسل‌هاي مختلف جلوي دوربين مي‌برد.

به گزارش ايسنا،بهمن فرمان آرا نهمين فيلمش را در حالي از 25 آذر ماه در شمال کشور مقابل دوربين مي‌برد که قرار است؛فاطمه معتمدآريا،ليلا حاتمي،صابر ابر،رويا نونهالي،علي مصفا،پانته آپناهي‌ها،مريم بوباني و بهمن فرمان آرا در اين فيلم به ايفاي نقش بپردازند.

و با هنرمندي علي نصيريان و جمشيد مشايخي، اين ساخته‌ي فرمان آرا مقابل دوربين مي‌رود.

بهمن فرمان‌آرا که «دلم مي‌خواد»؛ «خاک آشنا»،«يک بوس کوچولو»،«خانه‌اي روي آب»، «بوي کافور عطر ياس» و... را در کارنامه‌ي هنري‌اش دارد قرار است فيلم جديدش «دل ديوانه» را در مقام نويسنده،کارگردان و تهيه‌کننده همانند کارهاي پيشين‌اش بسازد.

عواملي که در توليد «دل ديوانه» با فرمان‌آرا همکاري مي‌کنند، عبارتند از: مجري طرح :ماهان حيدري،دستيار اول کارگردان و برنامه‌ريز: مانفرد اسماعيلي،صدابردار:محمود کاشاني،تدوين: عباس گنجوي،موسيقي: احمد پژمان و مجري طرح: ماهان حيدري.


 «گذر موقت» در حال آماده سازي براي اكران 

 باشگاه خبرنگاران:عوامل فيلم «گذر موقت» ساخته افشين هاشمي در حال آماده سازي براي اکران است.

افشين هاشمي، کارگردان در خصوص زمان اکران فيلم «گذر موقت»، گفت: زمان دقيق اکران فيلم مشخص نيست، ما فيلم را به پخش کننده يعني حبيب اسماعيلي داده ايم و هم اکنون هم در حال جمع آوري مفاد تبليغاتي اين فيلم هستيم.

اسماعيل محرابي، مسعود کرامتي، پانته‌آ بهرام، شقايق فراهاني، شبنم فرشادجو، مرتضي ضرابي، شقايق دهقان، هومن برق‌نورد و لادن مستوفي بازيگران اين فيلم هستند.


  پايان فيلمبرداري «بوف کور»  

 خبرآنلاين:فيلمبرداري فيلم سينمايي «بوف کور» در جزيره قشم به پايان رسيد.

احمد مهرانفر، هومن برق نورد، انديشه فولادوند و حامد کميلي نيز از بازيگران اين فيلم سينمايي هستند. «آلزايمر» «قاعده بازي»، «ديوانه اي از قفس پريد»، «زشت و زيبا» و «هبوط» نيز ديگر آثار سينمايي اين کارگردان به شمار مي آيند.«بوف کور» به تهيه کنندگي سعيد سعدي قرار است براي حضور در سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر آماده نمايش شود.


 "سام درخشاني" باديگاردِ يک چهره سياسي شد 

 مهر:سام درخشاني بازيگر سريال «بي نمک» به کارگرداني عليرضا بذرافشان شد که قرار است براي شبکه سه سيما به توليد برسد.قصه اين سريال درباره يک معاون وزير است و سام درخشاني نقش باديگارد اين شخصيت سياسي را بازي مي کند.

پيش پرداخت اوليه سريال «بي نمک» انجام شده است و بازيگران اصلي کار مشخص شده اند.

اين سريال اواخر آذرماه کليد خواهد خورد و براي شبکه سه سيما توليد مي شود.


 حضور "پژمان جمشيدي"در يك فيلم جديد 

 ايسنا:پژمان جمشيدي بازيگر جديد فيلم سينمايي «آذر» به کارگرداني محمد حمزه‌اي و تهيه‌کنندگي نيکي کريمي شد.

در خلاصه داستان «آذر» آمده است: ادامه زندگي بهاي سنگيني دارد.

تهيه کنندگي اين فيلم برعهده نيکي کريمي کارگردان و بازيگر سينماي ايران است.

نيکي کريمي، حميدرضا آذرنگ، فريد سجادي حسيني، هستي مهدوي، ليلا زارع، مهران نايل، شيرين آقاکاشي، مانيا عليجاني و هومن سيدي بازيگران اين فيلم هستند.


 دريچه کتاب 

 زني نويسنده پشت نقابي مردانه

آذر فخري

" اول آن که او به طرز عجيبي زشت و کريه است، پيشاني کوتاه ، چشمان خاکستري کمرنگ ، بيني آويخته و دهان گشاد پر از دندان هاي نا مرتب دارد. اما در اين زشتي ، قدرت مندترين زيبايي نهفته است ، به طوري که ظرف چند دقيقه ذهن را مي ربايد و افسون مي کند، چنان که شما هم مثل من ، عاشقش مي شويد. " اين جملات را هنري جيمز ، نويسنده ي آمريکاييِ تبعه ي انگليس ، براي پدر " آن ماري ايوانس " نوشته است.

در انگلستان دوران ويکتوريا ( دوره ي اوج انقلاب صنعتي در بريتانيا ، عصر تاسيس شرکت هاي نفتي ودوراني که عکاسي در آن آغاز شد و رونق فراواني گرفت.) ، نويسندگان زن مي توانستند از نام خود در انتشار کتاب هاي شان استفاده کنند . اما اين زنانِ نويسنده ، اغلب رمان هاي عاشقانه ي معمولي مي نوشتند و حتي اگر کتاب هاي شان خوانده مي شد، اين کتاب ها چندان جدي گرفته نمي شدند.

آن ماري ، نوشتن را در اين دوران شروع کرد. او دختري نبود که مورد توجه والدين و خواهر و برادرش باشد. علاوه بر اين که از زيبايي هيچ بهره اي نبرده بود، در کارهاي خانه نيز کمک نمي کرد و هميشه يا مشغول کتاب خواندن بود و يا با پدرش به املاک او سرکشي مي کرد و پاي صحبت و درد دل مستاجران پدرش مي نشست. آن ماري ازاين گفت و شنودها ، در مورد مردم روستايي وزندگي آنان ، اطلاعات زيادي به دست مي آورد.

آن ماري در رمان هايش ، اولين گام ها به سوي رئاليسم و بررسي روان کاوانه ي شخصيت هايش را برداشت و از آن جا که خود از کار نو و جدي اي که مي کرد آگاه بود، هراس آن داشت که نوشته هايش اگر با نام زنانه ي او چاپ شوند، به پاي رمان هاي رمانتيک آن دوران گذاشته شده ، جدي گرفته نشوند. به همين دليل او در چاپ آثارش از نام مردانه ي " جورج اليوت " استفاده کرد. در اين صورت مطمئن بود که رمان هايش خوانده و جدي گرفته خواهد شد. و همين طور هم شد. اولين رمان او " آدام بيد " مورد توجه و کنجکاوي خوانندگان قرار گرفت.

او در طول زندگي خود، هفت رمان و يازده کتاب شعر چاپ کرد. او در آثارش ، صريحا به بيان مشکلات اجتماعي و انتقادهاي سياسي
مي پرداخت. در رمان هاي او تک تک شخصيت ها به شکلي روان کاوانه بررسي مي شدند. اما آن چه که نام او را جاودانه کرد، رمان " ميدل مارچ " بود. رماني که " ويرجينيا وولف " آن را رماني نادر براي آدم هاي بالغ توصيف مي کند. رمان " ميدل مارچ " در سال 2007 يکي از ده رمان برتر براي تمامي اعصار شناخته شد.

ميدل مارچ ، نام روستايي است که حوادث رمان جوج اليوت در آن اتفاق مي افتد. در اين رمان ، جورج اليوت به بررسي شش ازدواج موفق و ناموفق مي پردازد. شخصيت هاي اين رمان ، در زندگي خود، اشتباهات و خطاهاي وحشتناکي مرتکب مي شوند ولي آن ماري ، چنان آن ها را توصيف مي کند که خواننده همواره با آنان احساس همدردي مي کند.

شخصيت اصلي رمان " دورتا بروک " است که با وجود اين که دختري جوان و از خانواده اي محترم و متول است ، به خاطر عقايد خاصي که دارد با يک کشيش پير و فرتوت اما دانشمند، ازدواج مي کند.

" ميدل مارچ " محيط روستايي کوچکي است که آن ماري به واسطه ي آن و ساکنانش ، به توصيفِ طبيعت ازدواج ، ايده آل گرايي ، منافع شخصي ، اصلاحات سياسي و آموزشي ، ظهور پزشکي جديد و احداث خط آهن ، مي پردازد. رمان " ميدل مارچ " که نام فرعي آن ، " زندگي در ولايت " است ، نقطه ي عطفي در تاريخ رمان نويسي است ، نوعي از رمان نويسي که نويسنده روان کاوانه به شخصيت هاي رمانش نگاه مي کند و همين انتظار را از خوانندگانش نيز دارد. به دليل همين نوآوري و نگاه نو در نوشتن بود که آن ماري تصميم گرفت از نامي مردانه استفاده کند. زيرا بيم آن داشت که خوانندگان با ديدن نام زني بر روي کتاب ، تصور کنند که اين هم مثل تمام رمان هاي ديگري است که زنان آن دوره نوشته اند.

گفتن دارد که هنوز هم اين نگاه در مورد نويسندگان زن و کتاب هاي شان وجود دارد. چنان که خانم جي کي رولينگ ، هنگام چاپ سري کتاب هاي هري پاتر ، به پيشنهاد ناشرش ، از نوشتن نام کامل خود بر روي کتاب ها خودداري کرد و از حروف نام اول و کوچک خود استفاده کرد، زيرا ناشرش معتقد بود (و به درستي هم که چنين بود ) خوانندگان ، با ديدن نام زني بر روي کتاب ، پيش از خواندن آن ، قضاوت خواهند کرد و شايد اصلا سراغ اين کتاب ها نروند. رولينگ تا مدت ها شخصيت واقعي خود را پنهان کرد تا اين که خوانندگان، استقبال خيره کننده اي از کتاب ها کردند. آن گاه خانم رولينگ ، به عنوان نويسنده ، هويت خود را فاش کرد. خوب ، هنوز هم تفکر بسياري از ما با لايه اي از آموخته هاي سنتيِ تحميل شده از سوي سيستم هاي مرد محور، پوشيده شده است و همچنان دچار اين توهم هستيم که هر کار خوب و جدي اي از ناحيه ي مردان انجام شده و مي شود. متاسفانه در اين زمينه ، فرقي بين الان و دويست سال پيش مان نيست...


 قاب سينما 

 فيلم هاي روز سينماي جهان؛

«ملکه‌ي کت‌وي »

لوپيتا نيونگو، بازيگر محوري «ملکه‌ي کت‌وي» بعد از اينکه با بازي در «12 سال بردگي» کشف شد، به سرعت سوار قطار بلاک‌باسترها شد و سر از «جنگ ستارگان: نيرو برمي‌خيزد» درآورد. اما براي کساني که دوست دارند نقش مهم‌تري از او ببينند، «ملکه‌ي کت‌وي» اينجا است. فيلم داستان واقعي دختر اوگاندايي جواني به اسم پيونا موتسي است. او با اينکه از مدرسه اخراج شده، به شطرنج ادامه مي‌دهد و قهرمان مي‌شود. ظاهرا ديزني تمرکز زيادي روي تنوع‌بخشي به فيلم‌هايش در سال‌هاي پيش‌رو کرده است. چون علاوه‌بر انيميشن «موآنا»، دوتا از بازيگران «نيرو برمي‌خيزد» سياه‌پوست بودند و پلنگ‌سياه هم که به زودي به جمع ابرقهرمانان مارول خواهد پيوست. خلاصه، «ملکه‌ي کت‌وي» که با همکاري شبکه‌ي ورزشي ESPN تهيه شده، به نظر مي‌رسد قرار است يکي از آن داستان‌هاي زندگي‌نامه‌اي/ورزشي معمول باشد. اما از سويي ديگر، فيلم‌هايي هم هستند که فراتر از کليشه‌هاي ژانر مي‌روند و اميدواريم «ملکه‌ي کت‌وي» جزو آنها باشد و البته با وجود لوپيتا نيونگو و ديويد اوليوو، فيلم از نظر بازيگران عالي بارش را بسته است!


 خبر هنري 

 مراسم تشييع «محمد زرين‌دست» از مقابل خانه سينما

مراسم تشييع زنده‌ياد «محمد زرين‌دست» فردا يکشنبه (14 آذرماه) از مقابل خانه سينما به سمت بهشت‌ زهرا (س) برگزار مي‌شود.برادرزاده زنده‌ياد محمد زرين‌دست در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن اعلام اين خبر يادآور شد: مراسم تشييع محمد زرين‌دست، بازيگر، کارگردان و تهيه‌کننده سينما فردا يکشنبه (14 آذر ماه) ساعت 9:15 دقيقه صبح از خانه سينما در خيابان وصال آغاز و پيکر آن مرحوم در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده مي‌شود.

او اظهار کرد: برخلاف تلاش‌هايمان براي خاکسپاري ايشان در قطعه نام‌آوران، در نهايت ناچار شديم به قبرهاي چند طبقه قطعه هنرمندان تن بدهيم.پيشتر عليرضا زرين‌دست - برادر اين هنرمند فقيد - به ايسنا گفته بود که مراسم تشييع پيکر محمد زرين‌دست در حال برنامه‌ريزي است، ولي احتمالا در قطعه‌ نام‌آوران دفن خواهد شد.

او در توضيحي در اين‌باره گفت: در قطعه هنرمندان جاي کافي نيست و يک قبر سه‌ طبقه هست که هربار براي دفن در آن بايد سنگ برداشته شود، به همين دليل ترجيح ما قطعه نام‌آوران است.محمد (توني) زرين‌دست دوشنبه شب هشتم آذر ماه بعد از تحمل مدتي بيماري در خانه خود از دنيا رفت.او چندي بود که به سرطان کيسه صفرا دچار شده بود و اين بيماري در نهايت کارگردان سينماي ايران را از پا درآورد.محمد زرين‌دست در حوزه‌هاي مختلف بازيگري، نويسندگي، کارگرداني و تهيه‌کنندگي فعاليت داشته که بسياري از آن‌ها قبل از انقلاب بوده و از جمله شاخص‌ترين کارهاي او به بازي در فيلم «بي‌پولي» مي‌توان اشاره کرد.

رقابت 12 فيلم در بخش بين‌الملل جشنواره ياس

9 فيلم بلند سينمايي خارجي در کنار 3 اثر ايراني به بخش بين‌الملل چهارمين جشنواره فيلم ياس راه پيدا کردند.

به نقل از روابط عمومي چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم ياس، آثاري از کشورهاي کانادا، انگليس، آلمان، لبنان، هلند، آمريکا، اسپانيا، فرانسه و ترکيه در بخش بين‌الملل جشنواره ياس به رقابت با يکديگر مي‌پردازند.

«آن اهل گرين گابلس» به کارگرداني جان کنت هريسون، «رج» ساخته ديويد بلر، «رطوبت مرگبار» به کارگرداني يوهان گريسر، «سيل آسا» ساخته بلال خريس، «قدم زدن در ساحل» به کارگرداني ميريام دي ويت، «آب گوارا» ساخته راستي کانديف، «13 روز از اکتبر» به کارگرداني کارلوس مارکز مارست، «خوشبختي پس از من» ساخته نيکولاس کوچه و «احتمال ناممکن» از مورات سنوي آثاري هستند که در بخش بين‌الملل چهارمين جشنواره فيلم ياس رقابت خواهند کرد.در کنار 9 اثر خارجي 3 فيلم ايراني «گميچي» به کارگرداني مجيد اسماعيلي پارسا، «تاول» به کارگرداني بهمن کاميار و «سپيد به رنگ مرواريد» ساخته روح‌الله حجازي نيز در اين بخش رقابت مي‌کنند.چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم ياس به دبيري سيدمصطفي ابطحي از 22 تا 26 آذرماه در شهر رامسر برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته