جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5433


تاثير پروتين ها در بروز سلولهاي سرطاني


پسوريازيس با شما چه مي کند؟


کاهش تراکم استخوان با ابتلا به آلزايمر ارتباط دارد


آناناس! ميوه اي استوايي و مکملي براي سلامتي


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 تاثير پروتين ها در بروز سلولهاي سرطاني 

 
اندام ضعيف و غذاهاي مناسب بيماري سرطان موجب تقويت اين سلول‌هاي ناخوانده مي‌شود و چنانچه اعضاي بدن شخص بخوبي نتوانند از غذاهاي مصرفي بهره گيرد و قسمتي از خوراك‌ها در بدن باقي بماند انواع بيماري‌ها ممكن است از آن عارض گردد. افرادي كه داراي قند و چربي و اسيد اوريك فراوان در خون، كبد و عضلات و ساير نقاط بدن مي‌باشند. محيط مناسبي براي انواع بيماري‌ها مخصوصاً امراضي كه بيشتر نياز به غذا دارند بوجود مي‌آورند.

سلول‌هاي ظاهراً بدخيم چون داراي رشد و تكثير زيادتر از سلول‌هاي بدن دارند از غذاها مخصوصاً پروتئين بيشتري استفاده مي‌نمايند و افرادي كه بخوبي نمي‌توانند از پروتئين‌هاي غذا‌ها بهره گيرند و متابوليسم پروتئين‌ها در بدن آن‌ها ناقص مي‌باشد و داراي اسيد اوريك بيشتري هستند به اين بيماري بيشتر حساس مي‌باشند كه بايد به آن دقت شود. گرچه براي جلوگيري از خرابي اسيد اوريك در بدن مي‌توان بيشتر از غذاهاي الكلي و قليايي بهره گرفت، ولي بايد به متابوليسم پروتئين‌ها بيشتر توجه شود تا پروتئين‌ها بدرستي در بدن به مصرف برسد.

چون غذاي سلول‌هاي بدخيم بيشتر از پروتئين‌ها مي‌باشد اين بيماري بيشتر به سوخت و ساز انواع پروتئين‌ها در بدن بستگي دارد. علاوه بر پروتئين‌ها انواع هورمون‌ها بويژه تركيبات جنسي كه در تكثير و رشد سلول‌ها دخالت مي‌نمايد اگر به مقدار مازاد همراه پروتئين‌هاي غذائي وجود داشته باشد موجب ظهور و يا گسترش اين مرض مي‌شود.

بدن انسان براي زنده ماندن و اعمال بدني و روحي به انرژي احتياج دارد و سلول‌هاي مهمان براي رشد و تكثير و افزايش قدرت خود به پروتئين به ويژه پروتئين‌هاي حيواني نياز دارند و بدون پروتئين نمي‌توانند بخوبي تكثير نمايند و رشد آن‌ها نيز با پروتئين مناسب قابل انجام مي‌باشد.

از سوي ديگر سلول‌هاي بدخيم براي رشد از اعضاي بدن و سلول‌ها بهره مي‌گيرند و شخصي كه مبتلا به اين بيماري مي‌باشد معمولاٌ لاغر مي‌شود و سلول‌هاي مهمان در بدن افراد لاغر و پر انرژي براحتي نمي‌توانند تكثير نمايند و يا رشد كنند كه چاقي از پروتئين براي رشد اين سلول‌ها مناسب و بايد از آن پرهيز كرد بويژه زماني كه هورمون‌هاي جنسي در بدن اين افراد به حداكثر وجود داشته باشد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 پسوريازيس با شما چه مي کند؟ 

 الف – صداقتي

استرس داريد ؟ لطفا بر آن غلبه کنيد. براي درمان استرس خود ، راه حلي پيدا کنيد. به پزشک يا روان پزشک مراجعه کنيد، استرس هم قابل درمان است و هم قابل کنترل.

ناراحتي قلبي و فشار خون بالا داريد؟ براي اين بيماري ها هم درمان وهم داروهاي کنترل کننده وجود دارد، خودتان را از روش هاي مداوا و کنترل محروم نکنيد. در اين صورت فقط با يک بيماري مواجه هستيد.

اگر افسرده ايد ، اگر اضافه وزن داريد ، بدانيد که با مشکلاتي قابل حل و درمان و کنترل مواجهيد، پس در اولين فرصت فکري براي اضافه وزن يا افسردگي خود بکنيد.

تمام بيماري هايي که در بالا گفتم و خيلي از بيماري هاي ديگري که از آن ها نام نبردم، مي توانند زمينه اي باشند براي ظهور بيماري " پسوريازيس "

آن ها که " پسوريازيس " را مي شناسند ، خواهند گفت که اين بيماري ، ژنتيکي است و خواهي نخواهي يک روز فرد حامل را درگير خواهد کرد. آن هايي هم که مبتلا به " پسوريازيس " هستند ، فکر خواهند کرد که ديگر کار از کار گذشته است.

اما کمي صبر کنيد. پسوريازيس ، يک بيماري ژنتيکي است ، اين درست است ، اما بيشترين عامل ظهور آن در افراد حامل ژن ، عوامل محيطي و بيماري هاي زمينه اي است. استرس ، بيماري قلبي ، فشار خون بالا ، ديابت ، افسردگي و نيز آسيب هاي پوستي ، بعد يا قبل از اين بيماري ظهور مي کنند و علايم و اختلالات ناشي از آن را تشديد مي کنند.

" پسوريازيس " يک بيماري " سيستم ايمني " در بدن است. در اين بيماري ، سيستم ايمني بدن ، به سلول هاي پوست ، سيگنال هاي غلط مي فرستد و از آن ها مي خواهد که بر شدت و سرعت توليد سلول هاي اپيدرمي پوست بيفزايند. اين بيماري در هر نقطه از بدن مي تواند اتفاق بيفتد. هيچ نقطه اي از بستر پوست بدن از آن در امان نيست. از فرق سر تا نوک پا ، اين بيماري مي تواند ظهور کند. پسورا PSORA به معناي خارش ، و SIS به معناي وضعيت ، اصطلاحي لاتيني است به معناي وضعيت خارش . در اين بيماري فرد در نقاطي از بدن دچارخارش هايي مي شود . علايمي که اين بيماري نشان مي دهداين ها هستند : قرمز شدن منطقه اي از پوست که بر روي آن فلس هاي نقره اي سلول هاي پوستي مرده ديده مي شود. يا منطقه اي از پوست بدن ، پوسته پوسته مي شود . يا پوست خشک مي شود، ترک مي خورد و با خونريزي همراه است. و در نهايت خارش و سوزش در اين مناطق که درگير علايم پسوريازيس شده اند.پسوريازيس ، درمان و داروي قطعي ندارد و تنها مي توان آن را کنترل کرد. و اين خود شانس بزرگي به فرد مبتلا مي دهد. زيرا او بايد بتواند ، سبک زندگي خود را هم تغيير دهد و از استرس و افسردگي و فشارهاي رواني و قلبي دوري کند. اين بيماري بادرمان هاي موضعي ، نوردرماني و طب مکمل و جايگزين قابل کنترل است.

آن چنان که گذشت ، اين بيماري ، يک بيماري ژنتيکي است که در صورت آسيب هاي محيطي مثل ضربه و آسيب به پوست و قرار گرفتن طولاني در محيط سرد و خشک ، ظهور مي کند و گسترش مي يابد. پس ، ابتلا به آن ، ربطي به عدم رعايت بهداشت ندارد. واگر با فردي که مبتلا به اين بيماري است رو به رو شديد ؛ اولا بدانيد که اين بيماري " مسري " نيست و دوم ، نتيجه ي عدم رعايت بهداشت نيست ، لطفا با پيش داوري و نگاه هاي آنچناني و کناره گيري از او ، فرد بيمار را دچار احساس سرخوردگي ، حقارت و خودکم بيني نکنيد.


  کاهش تراکم استخوان با ابتلا به آلزايمر ارتباط دارد 

 محققان در جريان يک مطالعه بر روي موش ها،متوجه ارتباطي ميان کاهش اوليه تراکم استخوان و ابتلا به آلزايمر شدند.

به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي مديکال نيوز تودي، کمتر از پنج درصد از موارد ابتلا به بيماري آلزايمر يک دليل مشخص ژنتيکي دارد که پيش بيني اينکه چه کسي به اين اختلال مخرب مغزي مبتلا خواهد شد را دشوار مي سازد.بنابراين نياز مبرمي به کشف نشانگرهاي زيستي و درمان هاي زودهنگام قبل از تاثير گذاري علائم آلزايمر و نابودي زندگي افراد، وجود دارد.

اکنون محققان با مطالعه الگوي بيماري آلزايمر در موش ها موفق به کشف ارتباطي ميان کاهش اوليه تراکم استخوان و انحطاط مغزي شدند.محققان دانشکده پزشکي نورث ايست اوهايو با انتشار مقاله اي در مجله Alzheimer's Disease در مورد يافته هاي اين مطالعه نوشتند: اين مطالعه نشان مي دهد که کاهش تراکم مواد معدني استخوان زودتر از بروز علائم انحطاط مغزي در موش ها، مشاهده مي شود و اين تغييرات در پروتيين 'تاو' (tau) در سلول هاي توليد کننده سروتونين ساقه مغز موش ها رخ مي دهد.اين مطالعه مهم است؛ زيرا تغييراتي را نشان مي دهد که به نظر مي رسد در مراحل بسيار ابتدايي بيماري آلزايمر بروز مي کند و از آنجا که بر استخوان تاثير مي گذارد؛ ممکن است يک نشانگر زيستي براي تشخيص ابتدايي اين بيماري بدون نياز به بررسي مغز باشد.محققان خاطر نشان کردند که در مطالعات ديگر بايد به بررسي سازوکار مولکولي پرداخت که کاهش تراکم استخوان را به کاهش سروتونين در ابتداي بيماري آلزايمر در انسان ها مرتبط مي کند.

در ميان افراد مسن بيماري آلزايمرشايع ترين دليل زوال عقل است، اين اختلال پيش رونده مغزي به تدريج توانايي يادآوري، تفکر، دليل آوري و تصميم گيري افراد را از بين مي برد .

در نهايت علائم آلزايمر آنقدر شديد مي شود که بيمار ديگر نمي تواند از خود مراقبت کند.


 آناناس! ميوه اي استوايي و مکملي براي سلامتي 

 آناناس از جمله ميوه هاي استوايي است که دانشمندان خواص بسياري را براي آن بر مي شمارند. اين ميوه داراي پوستي سخت و زبر است. به خاطر مزه و طعم ويژه اين ميوه بسيار محبوب و پر طرفدار است. متخصصان معتقدند اين ميوه مي تواند مکمل خوبي براي حفظ سلامتي انسان باشد. با دکتر سلام همراه باشيد.

آناناس يکي از بهترين ميوه‌هاي سرشار از مواد آنتي‌اکسيداني محسوب مي‌شود که علاوه بر خوشمزه بودن، داراي فوايدي براي افزايش سلامتي است.

خواص آنتي‌اکسيداني آناناس به مبارزه عليه بيماري‌هايي چون تصلب شرائين، سرطان‌هاي مختلف و بيماري‌هاي قلبي کمک مي‌کند.

برخي از فوايد سلامتي اين ميوه عبارتند از:

1-اين ميوه غني از منگنز است که به داشتن استخوان‌هايي محکم و قوي کمک مي‌کند.

2-نوشيدن يک ليوان آب آناناس به طور منظم براي حفظ سلامت و قوت لثه‌ها و دندان‌ها مفيد است.

3-آناناس حاوي بتاکاروتين است که از تخريب لکه زرد چشم يا دژنراسيون ماکولا (macular degeneration) جلوگيري مي‌کند.

4-به دليل داشتن فيبر بالا و کالري اندک در کاهش وزن موثر است.

5-آناناس سبب افزايش سوخت‌وساز بدن مي‌شود و مواد تغذيه‌اي مناسبي براي مو، پوست و ناخن فراهم مي‌آورد.

منبع: سلامت نيوز


 خبرپزشكي 

 يک ميليون ايراني درگير حملات صرع

دکتر محمدعلي اکبريان در آستانه سيزدهمين کنگره بين المللي صرع اظهار داشت: حدود يک تا 1.6 درصد افراد جامعه مبتلا به صرع بوده و 700 هزار تا يک ميليون ايراني مي‌توان گفت دچار حملات صرعي هستند.

به گزارش روابط عمومي سيزدهمين کنگره بين المللي صرع ، وي افزود: با استفاده از داروهاي ضدصرع امروزه مي‌توان اين بيماري را به طور کامل کنترل کرد البته برخي از بيماران تحمل آنها نسبت به داروها متفاوت بوده و پزشک با تغيير دارو مي‌تواند در اين بيماران نيز مشکل صرع را بهبود دهد.

متخصص مغز و اعصاب با بيان اينکه تنظيم دوز دارو و نوع آن بستگي به تشخيص پزشک دارد، افزود: اين مساله نيز تا حدود زيادي وابسته به شرايط بيمار بوده است ولي به طور کلي بايد توجه داشت که امروزه اين مشکل با ميزان زيادي قابل درمان است.

اکبريان اضافه کرد: صرع ممکن است علت ارثي و ژنتيکي داشته باشد و اين مسأله در دهه دوم زندگي فرد ممکن است خود را بروز دهد. همچنين اين بيماري در برخي از افراد به دليل ضايعات ساختاري مغز جنين در زمان تولد يا طفوليت شکل مي‌گيرد.

وي گفت: معمولا نوع تشنج و صرعي که مردم توصيف مي کنند در واقع از انواع صرع هايي است که از دوران طفوليت به دليل اختلالات ساختاري مغز ايجاد شده است. هر چند که برخي از افراد هم ممکن است در سنين بالا به دليل سکته ي مغزي يا تومور دچار صرع شوند.

متخصص مغز و اعصاب گفت: تنوع دارويي براي اين بيماران بسيار زياد بوده و تمام داروهاي ايراني تحت پوشش بيمه قرار دارد و در دسترس بيماران است البته برخي از پزشکان نسبت به تجويز داروهاي فانتزي که گران‌تر است اقدام کرده که اين مسأله نيز به تشخيص پزشک و شرايط بيمار بستگي دارد ولي به طول کلي اساس کار داروهاي ايراني و خارجي يکسان است.

گفتني است؛سيزدهمين کنگره بين المللي صرع 6 تا 8 بهمن در تالار امام بيمارستان امام خميني(ره) برگزار مي‌شود.


 خبرهاازعالم علم 

 دبير علمي انجمن جراحان پلاستيک و ترميمي چشم ايران،

معاينه چشم قبل از انجام عمل جراحي زيبايي

دبير علمي انجمن جراحان پلاستيک و ترميمي چشم ايران، بر ضرورت معاينه چشم قبل از انجام اعمال جراحي و غير جراحي زيبايي صورت تاکيد کرد و گفت: اين معاينه مي تواند از بروز عوارض چشمي جلوگيري کند.

دکتر محسن بهمني کشکولي در آستانه برگزاري کنگره ساليانه چشم پزشکي ايران، اظهارداشت: در کنگره امسال چند کارگاه براي پزشکان فوق تخصص پلاستيک و ترميمي چشم و نحوه آشنايي با آخرين روش هاي درماني، خواهيم داشت.

استاد دانشگاه علوم پزشکي ايران با تاکيد بر معاينه چشم قبل از انجام تمامي اعمال جراحي و غير جراحي زيبايي صورت، افزود: با توجه به حساسيت چشم، معاينه قبل از جراحي زيبايي در اطراف چشم، ضروري است.

جانشين دبيرکل انجمن جراحان پلاستيک و ترميمي خاورميانه و آفريقا با تاکيد بر اينکه هر گونه کار جراحي بر روي بخش فوقاني و مياني صورت بر عملکرد چشم تاثير گذار است، تصريح کرد: توصيه اکيد ما به متخصصين مختلف که روي صورت کار مي کنند، اين است که قبل از انجام کار، حتما بيمارشان را به چشم پزشک ارجاع بدهند.

وي با اشاره به حساسيت هايي که چشم دارد، افزود: چشم افراد متقاضي زيبايي بخش فوقاني و مياني صورت مي بايست به لحاظ خشکي چشم، عدم کارآيي غده اشکي، بيرون زدگي اشکي چشم، عدم قدرت کافي در تاندون هاي اصلي پلک، بالانس عضلات چشم، ديد چشم و به خصوص سطح کره چشم از نظر کيفيت اشکي، بايد مورد بررسي قرار گيرد تا عارضه اي موجه سلامت چشم فرد نباشد.

دبير علمي انجمن جراحان پلاستيک و ترميمي چشم ايران، ادامه داد: انجام کار زيبايي در بخش فوقاني و مياني صورت بدون معاينه چشم ها، مي تواند با عوارضي همچون «نابينايي» و «دوبيني» همراه باشد.

بهمني همچنين به بروز خشکي شديد قرنيه و زخم قرنيه به عنوان ديگر عوارض جراحي زيبايي صورت قبل از معاينه چشم اشاره کرد و افزود: معاينه دقيق چشم قبل از عمل زيبايي صورت، مي تواند از عارضه هاي چشمي جلوگيري و يا منجر به درمان شود.به گفته وي، بخش فوقاني و مياني صورت از نقطه اي که موهاي سر رشد مي کند تا جايي که پره بيني هست، شامل مي شود.بهمني، انجام معاينه چشم قبل از عمل زيبايي صورت را مهم برشمرد و افزود: مشاوره چشمي به جراح مي دهد و از عوارض بينايي جلوگيري مي کند. ضمن اينکه مي تواند عملکرد بينايي فرد نيز بهتر شود. بنابراين، توصيه ما اين است که قبل از انجام کارهاي جراحي و غير جراحي بر روي قسمت فوقاني و مياني صورت، حتما با چشم پزشک مشورت شود.

بيست و ششمين کنگره ساليانه چشم پزشکي ايران، از 22 تا 25 آذر 95 در سالن همايش هاي رازي تهران برگزار مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته