جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/09/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5436

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني خطاب به دانشجويان:
در عصر ارتباطات ديگر کسي نمي‌تواند مسايل مهم کشور را پنهان کند

دکتر لاريجاني:
حساب ها به نام رييس قوه قضاييه نيست


نمايشگاه تجهيزات توانبخشي معلولان و جانبازان


مراسم سوگواري براي پادشاه فقيد تايلند در بانكوك


سرمقاله

رئيس جمهور در مراسم 16 آذر:
لحن ها را آرام و اخلاقي تر کنيم


برنار کزنوو نخست وزير فرانسه شد


کاخ سفيد: تمديد تحريم‌هاي ايران نقض برجام نيست


مرکل براي يک دوره دو ساله ديگر رهبر محافظه کاران آلمان مي‌شود


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر

کري خبر داد:
گفت‌وگوي اوباما با ترامپ درباره‌ توافق هسته‌اي


روسيه و چين پيش نويس قطعنامه شوراي امنيت درباره حلب را وتو کردند


 آيت‌الله هاشمي رفسنجاني خطاب به دانشجويان:
 در عصر ارتباطات ديگر کسي نمي‌تواند مسايل مهم کشور را پنهان کند 

 
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در روز دانشجو، يعني 16 آذر، در ديدار جمعي از دانشجويان دانشگاه‌هاي دولتي، پيام‌نور، مؤسسات آموزش عالي و دانشگاه آزاد اسلامي از استان‌هاي تهران، البرز، قزوين، زنجان، مازندران و کرمان، ديدگاه‌ها، درد و دلها و دغدغه‌هاي آنان را شنيد و در سخناني گفت: واقعاً مايل بودم که روز دانشجو با دانشجويان گفت‌وگو کنم و خوشحالم که شما را مي‌بينم. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در اين ديدار که جمعي از دانشجويان عضو تشکّل‌هاي سياسي، فرهنگي و اجتماعي هم حضور داشتند، اميد را ويژگي هميشگي جوانان دانست و گفت: براساس شواهد موجود و رشد آگاهي جوانان، مي‌توان با يقين گفت که آينده جوانان دختر و پسر ايران عزيز بهتر از گذشته‌ها خواهد بود.

به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، با اشاره به برخي انتقاد وگلايه‌هاي دانشجويان، گفت: حتي گلايه‌هاي دانشجويان هم به شنونده روحيه مي‌دهد که چگونه با آينده‌نگري و دلسوزي، مسايل را تحليل مي‌کنند.

ايشان گسترش و افزايش ابزار اطلاع‌رساني را امتياز جوانان در اين عصر و آينده خواند و گفت: امروز و در عصر ارتباطات، ديگر کسي نمي‌تواند مسايل مهم کشور را پنهان کند و وضع به گونه‌اي شده که خبر، عکس و حتي فيلم هر خبري به سرعت در اقصي نقاط جهان پخش مي‌شود و اين فضا براي جوانان خوب است.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با تشريح اوضاع اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و حتي سياسي امروز با زمان جواني‌هاي خويش، گفت: واقعاً اوضاع امروز به نفع شماست و آن زمان علاوه بر فقر عمومي، ابزاري براي اطلاع‌رساني و حتي مسافرت‌ها نبود.

ايشان در ادامه سخنان خويش و در پاسخ به سؤال يکي از دانشجويان که اوضاع را چگونه مي‌بينيد؟، به تشريح و تحليل اتفاقات سه چهار سال اخير پرداخت و گفت: فضاي قبل از انتخابات رياست جمهوري سال 92 را به يادآوريد که يأس عمومي همه جا را فراگرفته بود، اما ناگهان موج اراده سياسي مردم از دل اقيانوس مردمي برخاست و دولت تدبير و اميد انتخاب شد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، به تشريح اقدامات سياسي، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي دولت يازدهم در سه سال و چند ماه گذشته پرداخت و گفت: به ياد آوريد که هواپيماها و کشتي‌ها ما قبل از برجام چه وضعي داشتند و حتي همسايگان به ما در بنادر و فرودگاه‌ها اجازه ورود نمي‌دادند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، با بيان بعضي از مصاديق اوضاع فرهنگي کشور و حتي عدم پذيرش جوانان ايراني براي رشته‌هاي خاص در دانشگاه‌هاي معتبر جهان، گفت: آن وضع چنان تغيير يافت که امروز رئيس دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان رئيس هيأت امناي انجمن بين‌المللي «آسايهل» انتخاب شد.

ايشان با اشاره به تحريم‌هاي ظالمانه و کاري که کنگره آمريکا اخير انجام داده، گفت: لابي صهيونيسم که از اول براي کارشکني در آمريکا فعال بود، با اين کار تلاش کرد که بين مردم و مسؤولين ايران اختلاف بيندازند و الان هوشياري سياسي، لازمه کار است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با يادآوري شرايط کشور و تهديدهاي فراوان، گفت: اطلاعات موثقي داشتيم که تندروهاي آمريکا مي‌خواستند تجربه عراق را در ايران تکرار کنند تا با قانون نفت در برابر غذا، ملت بزرگ ايران را تحقير کنند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با انتقاد از کساني که بدون آگاهي، نسبت به جهادگران ديپلماسي در دولت يازدهم حرف مي‌زنند، گفت: دوره قبل را به ياد آوريد که پس از مذاکره، دو طرف بيانيه‌هاي تهديد‌آميز مي‌دادند و پس از آن تشديد تحريم‌هاي جهاني و قطعنامه‌هاي سازمان ملل بود.

ايشان افزود: همان کساني که در دولت قبل قطعنامه‌هاي شوراي امنيت را براي اداره ايران بي‌تأثير مي‌دانستند، الان پس از تمديد تحريم‌هاي ظالمانه در کنگره آمريکا، از تأثير آن در آينده کشور مي‌گويند، در حالي که آمريکا در تمام 38 سال از اين تحريم‌ها داشت.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در بخش پاياني سخنان خويش خطاب به دانشجويان، گفت: ايران متعلق به شماست و بايد مسلح به علم، دانش و آگاهي شويد.


  دکتر لاريجاني:
 حساب ها به نام رييس قوه قضاييه نيست 

رييس مجلس شوراي اسلامي از ارائه گزارش وزير اقتصاد و اموردارايي در مورد حساب هاي قوه قضاييه خبر داد و گفت: حساب ها به نام رييس قوه قضاييه نيست.به گزارش ايرنا، علي لاريجاني پس از پايان نشست خبري در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره حساب‌هاي قوه قضائيه گفت: حساب‌ها به نام رئيس قوه قضائيه نيست.

وي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه آقاي ابوترابي نماينده نجف‌آباد اين موضوع را تأييد کرده است، گفت:‌ من نمي‌توانم در اين باره نظر بدهم بلکه بايد واقعيت را بگويم، اين موضوعي نيست که راجع به آن بتوان اظهار نظر کرد و بايد خبر قطعي آن را داد؛ يعني يا هست يا نيست.

رييس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: آنچه وزير اقتصاد بررسي کرده و به بنده هم اطلاع دادند، اين بود که همه حساب‌ها به نام قوه قضائيه است اما اگر کسي به دنبال چيز ديگري مي‌گردد. ما کاري با آن نداريم.

از دولت جديد يمن حمايت مي‌کنيم

در ادامه خبرنگاري از رئيس مجلس پرسيد، با توجه به روي کارآمدن دولت جديد در يمن براي انصارالله شاهد دولت ديگري به رياست منصور هادي مورد حمايت عربستان هستيم. آيا جمهوري اسلامي دولت يمن را به رسميت مي شناسد و حمايت هاي مالي و سياسي خواهد کرد؟

لاريجاني در پاسخ گفت: دولت جديد تشکيل شده در يمن فقط مربوط به حوثي‌ها نيست و احزاب ديگري همچون حزب علي عبدالله صالح هستند که نقش جدي دارند. به نظر مي‌رسد آنها از مشروعيت و مقبوليتي برخوردار هستند؛ به اضافه اينکه منصور هادي با رفتاري که در حمايت از بمباران‌هاي کشور توسط سعودي کرد، پايگاه مردمي خود را از دست داد. لذا جايگاهي است که مردم به آن تمسک کرده‌اند و ما به راي مردم اعتماد داريم که اين مسير مي تواند موفق باشد.

قوه قضاييه در مورد املاک شهرداري در حال پيگيري است

او ادامه داد: يک جا اين کار درست نبود و مي‌توانست راه معقول‌تري داشته باشد. من مثل شما اين حس را ندارم که توطئه شده باشد؛ ممکن است سياسيون از اين مساله استفاده کنند. در مورد مساله‌ي فساد هم بيرقي افراشته شده؛ در مورد حقوق‌هاي نجومي وظيفه ما اين بود که پيگيري کنيم. حتي اگر يک نفر هم تخلف کند مهم است و بايد جلوي مدير متخلف گرفته شود. در مورد املاک شهرداري هم قوه قضاييه در حال پيگيري است.

شهرداري تهران مي‌تواند بخش مهمي از مسأله آلودگي هوا را حل کند

به گفته لاريجاني، لايحه هواي پاک در مراحل نهايي است و در برنامه توسعه نيز تصميماتي گرفته شده و در بودجه 96 نيز هم فکر مي‌کنيم. اما شهرداري تهران بداند که بخش مهمي از مسأله آلودگي هواي تهران را مي‌تواند از طريق بودجه عمراني حل کند و تخفيفات لازم را بدهد؛ البته شهرداري براي مترو کار خوب و تشويق‌هاي اساسي کرده که اميدواريم بتواند در موضوع آلودگي هوا نيز کمک کند.

رئيس مجلس خاطرنشان کرد: به طور کلي بودجه عمراني کشور ضعيف است و در کشور کمبود داريم که اميدواريم رفع شود.


 نمايشگاه تجهيزات توانبخشي معلولان و جانبازان 


 مراسم سوگواري براي پادشاه فقيد تايلند در بانكوك 


 سرمقاله 

ترکيه و چالش حشدالشعبي

حميدرضا عسگري

سياست ها و برنامه هاي منطقه اي اردوغان طي ماه هاي اخير به گونه اي است که نمي توان به راحتي نسبت به اهداف آن اظهار نظر کرد. اينکه ترکيه از يکسو با ناامني و حوادث تروريستي در داخل مواجه است و از سوي دگير با تروريست ها حشرو نشر دارد ، در جبهه اي ديگر کمر به قتل کردها بسته و از سوي ديگر به دنبال زياده خواهي هاي منطقه اي است ،به گونه اي كه اين کشور را دچار تداخل وحتي تضاد خواسته ها نموده است.

نمي توان توقع داشت اردوغان از يکسو تروريست ها را حمايت نمايد و از سوي ديگر به مبارزه با آنها اقدام کند! نمي توان انتظار داشت کردها را سرکوب کند و از سوي ديگر در روند سياسي و امنيت داخلي نارضايتي آنها را ناديده بگيرد. اما بيشترين چالش هاي بيش روي دولت اردوغان از بابت بحران عراق و سوريه مي باشد.

اردوغان خواستار نفود و قدرت نمايي در سوريه و عراق مي باشد و به قولي توهم امپراطوري عثماني را در سر مي پروراند، اما اين خواسته تضاد بزرگي با منافع و حتي حاکميت دولت عراق و نظام سوريه دارد. درحال حاضر نيز به واسطه پيشروي ها و پيروزي هاي نظامي درعراق و سوريه اوضاع بروفق مراد ترکها نيست. اما به نظر وضعيت ترک ها در عراق بسيار چالش برانگير مي نمايد. چرا که عمليات آزادسازي موصل تضاد جدي با خواسته هاي ترکيه دارد.

درحال حاضر با توجه اعلام منابع خبري پيشروي نيروهاي نظامي عراق در موصل به گونه اي است که به دنبال قطع مسير امدادي داعش از عراق به سوريه هستند. به دنبال اين هدف شهر تلعفر به لحاظ جغرافيايي نقشي استراتژيک براي داعش و نيروهاي عراقي دارد. اين درحالي است که ترکيه تمام تمرکز نظامي خود و به قولي تجاوز به خاک عراق را در اين شهر متمرکز کرده است.

تلعفرهمان منطقه اي است که ترکيه به بهانه حمايت از ترکمن هاي اين منطقه، به خاک عراق وارد شد و نيروهاي نظامي خود را مستقر نمود. جداي از اين مسئله ترکيه در مذاکره با آمريکا از ورود نيروهاي بسيج مردمي عراق (حشدالشعبي) به اين شهر هشدار داده بود. اما درحا حاضر پيشرفت هاي حشدالشعبي در موصل به گونه اي است که به دنبال محاصره تلعفر مي باشند تا مسير مواصلاتي بين عراق و سوريه را قطع کنند.

حال ترک هاي و مناسبتاشان از چند جهت به خطر خواهد افتاد. ازيکسو اگر در مقابل حشدالشعبي وارد درگيري نظامي شوند قطعاً با برخورد و اعتراض شديد افکار عمومي و کشورهاي دنيا مواجه خواهند شد چراکه مبارزه با تروريست خواسته اي عمومي در عراق ومنطقه مي باشد که حشدالشعبي درراستاي آن به موفقيت هاي فراواني دست يافته است. از سوي ديگر اگر واکنشي به پيشروي هاي نيروهاي عراقي در محاصره تلعفر نشان ندهند تمام برنامه ها و اهدف سياسي اردوغان بربادخواهد رفت، چرا که حمايت و ارتباط آن با تروريست ها در عراق و سوريه با مرکزيت موصل و تلعفر صورت مي گيرد.

اگر اين اتفاق رخ دهد و محاصره تلعفر از سوي نيروهاي عراقي کامل گردد مشخص نيست ترکيه چه واکنش نشان خواهد داد. چرا که درحال حاضر جنگنده هاي ترکيه برفراز اين شهر مدام درحال پرواز هستند. فلذا ترکيه ترس اين دارد که هم منافع خود را درعراق از دست به دهد و نتواند به سران داعشي مرتبط با خود براي فرار از موصل به سمت سوريه يارقه کمک کند . اين بدان معناست که ترکيه و اردوغان با اين اوضاع قافيه را نيز به رقباي منطقه اي خود خواهد باخت. اما بايد توجه داشت که ترکيه دراين روزها دستخوش سياست هاي غيرقابل پيشبيني قرار گرفته است. براين اساس بايد انتظار داشت که دراين برهه شاهد اقدامات جديدي از سوي اردوغان بود.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رئيس جمهور در مراسم 16 آذر:
 لحن ها را آرام و اخلاقي تر کنيم 

 
رئيس جمهور با اشاره به موفقيت دولت در مساله هسته اي تاکيد کرد: موفقيت ها براي دولت نيست، بلکه براي ملت ايران و رهبر ايران است و ما هيچ قدمي در مساله برجام برنداشتيم مگر آنکه با مقام معظم رهبري مشورت کرديم.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني،‌ در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در سالن فردوسي دانشکده ادبيات دانشگاه تهران، اظهار کرد: ما در مساله برجام با مقام معظم رهبري مشورت کرديم، جلسه گذاشتيم و نامه هاي مکتوب ايشان خطاب به من هست و نامه اي نيست که نوشته باشند و من روي آن دستور نداده باشم و عين آنها اجرا نشده باشد. البته در مواردي به حد صد مورد نظر نرسيديم.

وي ادامه داد: روزي مقام معظم رهبري درباره مورد دستوري دادند که من گفتم مشکل است،‌ اما ايشان گفتند به خدا توکل کنيد. تيم مذاکره کننده را که در خارج بودند خواستم و دستور را به آنها منتقل کردم. که آنها گفتند احتمالا با اين دستور مذاکرات تمام خواهد شد. اما وقتي بلند شديم گفتم مطمئن باشيد و توکلتان به خدا باشد. به حول و قوه الهي آن نکات که مقام معظم رهبري فرمودند اجرايي و عملي کرديم و با اميد به آينده و اجماع در کنار هم باعث اين موفقيت شديم.

روحاني با بيان اينکه روزهاي بسيار سختي در اين سه سال پشت سرگذاشته شده است، يادآور شد: به حول و قوه الهي،پستيباني مردم و رهبر معظم انقلاب مشکلات باقي مانده را هم پشت سر خواهيم گذاشت. به اعتراف همه کشورها هيچ کشوري نبوده که در عرض دو تا سه سال برابر قدرت هاي جهاني از حقوق ملتش به خوبي دفاع کند و اين مساله براي يک جناح و حزب نيست.

وي تصريح کرد: آمريکا و صهيونيست ها مي‌خواستند ايران هراسي را در دنيا به راه بيندازند و بگويند ايران خطر است. هدف ما اين بود که به دنيا بگوييم که آنها دروغ مي گويند و اگر خطر است از طرف خود اينهاست. آيا وقتي شوروي تجزيه شد فرصتي نبود که ما آن کشورهاي کوچک ايجاد شده را در دست بگيريم يا روزي که عراق به هم ريخت فرصت نبود که با توجه به دشمني هايش به اين کشور حمله کنيم؟ اما کشور ما متجاوز نيست.

رئيس دولت يازدهم اضافه کرد: البته ما از حق خودمان دفاع مي کنيم. اگر روزي خطري باشد همه ما بسيجي هستيم و بسيج يک گروه خاص نيست. بر مبناي اصل 151 قانون اساسي که مي گويد دولت موظف است به همه افراد ملت ايران آموزش بدهد و آن ها را براي دفاع از کشور آماده کند. اگر روزي خطري کشور را تهديد کند ما جناح و حزب نمي شناسيم و با هم از کشور دفاع
مي کنيم.

وي همچنين تصريح کرد: اگر دنيا بداند اين رئيس جمهور نماينده کل ملت است او با قدرت مي تواند با طرف مقابل صحبت کند. اما اگر خودش و عده اندکي باشند معلوم است که ناتوان خواهد بود. ما در اين مساله ملي که جناحي نيست،‌کاري کرديم و فعاليت هسته اي ما را که مي گفتند خلاف قانون است به جايي رسانديم که به راحتي در حال وارد کردن کيک زرد از خارج هستيم. در حالي که بعد از انقلاب نتوانسته بوديم يک گرم کيک زرد وارد کنيم و در داخل هم معادني داريم که در حدي مي توانيم توليد کنيم.رئيس دولت تدبير و اميد خاطر نشان کرد: به ما مي گفتند آب سنگين خلاف است، اما امروز آب سنگين را به دنيا مي فروشيم که محموله اول را به آمريکا و محموله دوم را به روسيه فروختيم. راکتور اراک هم موديفاي خواهد شد و اراک در چارچوب راکتور آينده اش در حال اجرايي شدن است. ما چيزي را از دست نداده ايم. حتي ميخواستند تحقيق و توسعه را ممنوع کنند اما الان سانتريفيوژهاي IR8 در حال کار کردن است.

وي با اشاره به صحبت هاي دانشجويان بيان کرد: يکي از عزيزان مي گفت تحريم ها ترک هم برنداشته اما فرض کنيد ترک برداشته است و ما مي توانيم نفتمان را بفروشيم. در مقطعي که وزير نفت ما کار بزرگي در اوپک کرد،‌دوستي حرفي گفت که قشنگ نبود. در مقطعي ما مي توانستيم 970 تا يک ميليون بشکه نفت بفروشيم،‌اما الان 2 ميليون و 300 هزار بشکه شده است. آيا اين خوب است يا بد؟ کشور مي تواند نفت را به هر مقداري که مي خواهد توليد و صادر کند. تمام کشورهاي دوست ما از برجام خوشحال اند چون مي توانند با ما به راحتي تبادل داشته باشند.

روحاني در ادامه يادآور شد: در تحريم ها به جز بانکي بقيه تحريم ها به طور کامل و صد در صد برداشته شده است.

در بانک ها با بانک هاي کوچک و متوسط در دنيا کارمي کنيم و تعدادي از بانک ها هستند که هنوز مي ترسند، اما در دوران تحريم بايد با صرافي ها کار مي کرديم که خطراتي داشت و هزينه اش بالا بود.

وي با اشاره به اينکه طرف مقابل 6 کشور هستند اظهار کرد: بعضي از آنها با ما دوست و بعضي رابطه خوبي دارند.

آمريکا هم دشمن ماست و تا جايي که بتواند مي خواهد به ما فشار بياورد. ممکن است تخلف کنند ومي کنند. مورد اخير داماتو (ISA) است که دو حالت دارد،‌اگر اجرايي شود نقض فاحش و سريع برجام است و با عکس العمل تند ما مواجه خواهد شد و در برخورد با نقض برجام نظر واحد در کشور وجود دارد و هيچ اختلافي نيست.

رئيس جمهور اضافه کرد: اما اگر رئيس جمهور آمريکا امضا کند و بعد آن را تعليق کند، (خودشان مي گويند ويو) حتي اين مقدار را ما تخلف از برجام مي دانيم و در برابر همين مقدار هم عکس العمل نشان مي دهيم.

جلسه هيات نظارت بر برجام خواهيم داشت و عکس العمل را مشخص مي کنيم. به دوستان خوب و انقلابي عرض مي کنم که نگران و دلواپس نباشند. حتما از حقوق ملت دفاع خواهيم کرد و براي آرمان هاي آينده خود با همه توان ايستادگي مي کنيم.

وي تاکيد کرد:براي حل مشکلات دانشگاه بايد نقاد باشد و با بيان احسن، حتي از بقيه قوا هم به نظر مي تواند انتقاد کند. نقد حق شماست و دانشجو بايد نقاد باشد.

وي اضافه کرد: از طرفي به ما راه حل بدهيد و به ما کمک کنيد چرا که بار علم و فناوري روي دوش شما است. در علم و فناوري وضعمان خوب است. درآمد شرکت هاي دانش بنيان 15 هزار ميليارد تومان بوده و تا پايان امسال 20 هزار ميليارد تومان خواهد شد.

صادرات دانش بنيان در سال 91 يک ميليون دلار بوده که الان 52 ميليارد تومان است. البته تنها با مقاله کار درست نمي شود و در قدم هاي بعدي بايد تجاري سازي صورت گيرد.

روحاني همچنين بيان کرد: خواهشم اين است که وحدت و اتحاد ما حفظ شود.

لحن ها را آرام تر و اخلاقي تر کنيم. ما بدون نقد پيش نمي رويم. يک آرمان بزرگ براي همه ايران توسعه يافته است که همه بايد در اين راه تلاش کنيم.

نکاتي هم که توسط دانشجويان گفته شد را به دانشجويان و کساني که در دستگاه هستند مي گويم تا آنها را دنبال کنند.


 برنار کزنوو نخست وزير فرانسه شد 

 
سي ان ان :اين خبرگزاري از انتصاب 'برنار کزنوو'وزير کشور فرانسه به نخست وزيري اين کشور خبر داد.

اين شبکه در خبري فوري افزود: کزنوو به جاي 'مانوئل والس' منصوب شد،که براي ورود به کارزار انتخابات رياست جمهوري 2017 فرانسه، از سمت نخست وزيري کناره گرفت.مانوئل والس نخست وزير مستعفي فرانسه، خود را در فهرست نامزدان رياست جمهوري انتخابات 2017 فرانسه از حزب سوسياليست قرار داده است.فرانسوا اولاند رئيس جمهوري کنوني فرانسه که خود از همين حزب است، اعلام کرد براي بار دوم خود را نامزد رياست جمهوري آتي فرانسه نخواهد کرد.خبرگزاري فرانسه نيز در اين زمينه نوشت: دفتر رياست جمهوري فرانسه اعلام کرد که اولاند استعفاي مانوئل والس را پذيرفته است.اين خبرگزاري افزود: در بيانيه اي که توسط دفتر رياست جمهوري فرانسه در اين باره انتشار يافت، آمده است 'رئيس جمهوري برنار کزنوو را بعنوان نخست وزير منصوب کرد و از وي خواست تا کابينه جديدي تشکيل دهد.


 کاخ سفيد: تمديد تحريم‌هاي ايران نقض برجام نيست 

 
پايگاه اينترنتي کاخ سفيد: سخنگوي کاخ سفيد با ادعاي اين‌که تمديد قانون تحريم‌هاي ايران نقض برجام نيست، گفت که رئيس جمهور آمريکا قصد دارد آن را امضا کند.

جاش ارنست سخنگوي کاخ سفيد در نشست خبري خود در پاسخ به سوالي درباره اظهارات حسن روحاني رييس جمهور کشورمان که گفته بود اگر باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا تمديد تحريم‌هاي ايران را امضا کند، تهران پاسخي قاطع به آن خواهد داد، مدعي شد: از زماني که اين قانون در کنگره مورد بحث و بررسي قرار گرفته است، گفته‌ايم که در تداخل با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نيست و ما به روشني گفته بوديم که اگر کنگره قانوني تصويب کند که اين توافق را تضعيف کند، در اين صورت خلاف برجام خواهد بود و رييس‌جمهور آن را وتو خواهد کرد.بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي کاخ سفيد، ارنست افزود: باتوجه به حمايت کنگره از اين توافق، پشتيباني سياسي کافي نيز وجود داشت تا رييس جمهور بتواند اين وعده خود را حفظ کند.


 مرکل براي يک دوره دو ساله ديگر رهبر محافظه کاران آلمان مي‌شود 

 
آسوشيتدپرس:آنگلا مرکل بعد از آن که ماه گذشته ميلادي اعلام کرد براي چهارمين دور صدراعظمي، کانديدا خواهد شد، به دنبال رهبري حزب محافظه کارش براي يک دوره دو ساله ديگر است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ابتدا در سال 2000 در شهر اسن در جريان کنگره حزب محافظه کار اتحاد دموکرات مسيحي رئيس منتخب اين حزب شد. راي گيري در کنگره اين حزب در شهر اسن آزموني براي سنجش جايگاه مرکل نزد اعضاي حزب است.حزب حاکم اتحاد دموکرات مسيحي در يک سال گذشته شاهد تنشهايي به دليل رويکرد مرکل در قبال بحران مهاجران و کسب نتايج ضعيف در انتخابات محلي در چندي ايالت آلمان بوده است.

مرکل در حالي براي يک دور ديگر رهبري بر حزب اتحاد دموکرات مسيحي کانديدا شده که هيچ رقيبي براي او وجود ندارد. او دو سال پيش نيز با راي 96.7 درصدي رهبري اين حزب را کسب کرد که يکي از بهترين نتايج براي او بوده است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

انجمن بين المللي دانشگاه ها

اجلاس شصت ونهم هيأت مديره

12تا 13 نوامبر 2005- کتابخانه اسکندريه، اسکندريه، مصر

روش انتصاب و تجديد قرارداد براي دبيرکلIAU

دو ماده در اساسنامه IAU به استخدام وانتصاب دبيرکل ومديراجرايي IAU مربوط مي گردد:

ماده 16

هيأت مديره روي تصميمات کنفرانس عمومي تأثير خواهد گذاشت.

هيأت مديره بايستي: [درميان افرادديگر]

d) مديراجرايي دفتر بين المللي دانشگاه ها، که همچنين به عنوان دبيرکل انجمن فعاليت مي کند را منصوب نمايد.

و

ماده 22

مديراجرايي دفتر بين المللي دانشگاه ها توسط هيأت مديره منصوب خواهد شد. انتصاب براي يک دوره چهارساله است وممکن است براي دوره هاي بيشتربه صورتي که هيأت مديره تعيين ميکند تمديد گردد. وظايف اين دفتربطور معمول نامناسب با عملکرد وظايف ديگران به صورت ملي يا بين المللي به نظرميرسد؛ اگرچه اين خواسته ممکن است ازاختيارات هيأت مديره کنارگذاشته شود.

براي اهداف بررسي وانتصاب دبيرکل جاري، شصت وسومين اجلاس هيأت مديره که در دوربان، آفريقاي جنوبي درآگست سال 2000 تشکيل شد، اين وظيفه به کميته اجرايي وکالت داده شد. رئيس IAU به نمايندگي از کميته اجرايي قراردادبين IAU و اِوا اِگرُن پولاک براي پوشش چهارساله که ازاول ژانويه 2002 شروع مي گردد راامضا نمود.

بدين ترتيب قرارداداستخدام بين IAU و دبيرکل در تاريخ 31 دسامبر 2005 به پايان ميرسد. براي انجام اين موضوع، رئيس IAU پيشنهاد مي کند که هيأت مديره يکبار ديگر اختيار بدهد تا مسئوليت مديريت فرايند تمديد يا استخدام جديد را به کميته اجرايي واگذار نمايد.

دبيرکل به رئيس IAU صريحاً آمادگي وعلاقه خود را براي تمديد قرارداد با IAU اعلام کرده است. اين موضوع قراراست دريک جلسه غيررسمي که در شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره براي نوامبر 2005 در اسکندريه تنظيم شده است مطرح گردد.


 يك نكته از هزاران 

 «معاون فني دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت: اکنون 12.5 ميليون نفر جوان مجرد در کشور در سن ازدواج هستند اما به دلايل مختلف ازدواج خود را به تاخير مي اندازند.»

نكته اينجاست كه ما همواره شاهد نگراني از مجرد بودن جوانان، كاهش ازدواج، كاهش مواليد و مطالبي مرتبط در اين زمينه هستيم. اما هيچ وقت به اين نمي‌پردازيم كه اين 12 و نيم ميليون جوان براي تشكيل زندگي شرايط اشتغالشان چگونه است؟ آيا ما براي آنها شرايط رافراهم كرده‌ايم و آنها بي جهت ازدواج را به تاخير مي‌اندازند؟ چگونه مي‌توان انتظار رشد جمعيت را داشت وقتي بستر‌هاي آن براي افزايش ازدواج فراهم نيست؟ چگونه مي‌توان انتظار افزايش ازدواج را داشت وقتي براي جوانان كاري فراهم نساخته‌ايم.

متاسفانه روند سياست گذاري‌ها در كشورما به سبب اصولي و ريشه‌اي نبودن آسيب شناسي‌ها، دچار دوري باطل شده كه نتيجه‌اي در برندارد.


 ميز خبر 

 عربستان 15 تن را به اتهام جاسوسي براي ايران به اعدام محکوم کرد

دستگاه قضايي عربستان 15 تن از متهمان پرونده موسوم به "شبکه جاسوسي براي ايران" را به اعدام محکوم کرد.

به گزارش شبکه اسکاي نيوز عربي، دادگاه عربستان حکم خود را در اين پرونده صادر کرد و 15 تن از متهمان را که همگي عربستاني هستند، به اعدام محکوم کرد. محاکمه اين افراد از ماه فوريه سال جاري ميلادي آغاز شده بود و تنها ايراني متهم در اين پرونده به 4 سال حبس محکوم شده است.

در اين پرونده 30 عربستاني يک ايران و يک افغاني به جاسوسي براي ايران متهم شده بودند و از سال 2013 در بازداشت به سر مي‌برند.

در جريان نشست "سابان"؛

اختلاف نظر نتانياهو و کري درباره شهرک‌سازي‌ها

نخست وزير رژيم صهيونيستي در جريان نشست "سابان" مدعي شد که شهرک‌سازي‌ها تاثيري بر روند مذاکرات صلح با طرف فلسطيني ندارد! اين در حالي است که وزير خارجه آمريکا با اين نظر مخالفت کرد.

به گزارش روزنامه مصري اليوم السابع، بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي که از طريق ويدئو کنفرانس در مذاکرات "سابان" مشارکت داشت، مدعي شد: شهرک‌سازي‌ها در کرانه باختري تاثيري بر روند مذاکرات صلح با فلسطيني‌ها ندارد!

نتانياهو مدعي شد: معتقدم بايد درباره مساله شهرک‌سازي‌ها در مذاکرات صلح بحث و گفت‌وگو شود اما همواره در اين مورد اختلاف نظر دارم که شهرک‌سازي‌ها منبع مشکلات هستند. شما مي‌دانيد که اين اختلافات پنجاه سال است که ادامه دارد.

در مقابل جان کري، وزير خارجه آمريکا تاکيد کرد که با اظهارات نتانياهو موافق نيست.

ابوبکر بغدادي در مرزهاي عراق و سوريه ديده شد

يک منبع عراقي در استان نينوا اعلام کرد که سرکرده اصلي گروه تروريستي داعش در منطقه‌اي در مرزهاي عراق و سوريه ديده شده است.به گزارش روزنامه مستقل راي اليوم، اين منبع که نخواست نامش فاش شود، گفت: سرکرده داعش به صورت غافلگيرانه ظاهر شد و سوار بر خودروهاي معمولي بود تا از سوي جنگنده‌هاي عراقي هدف قرار نگيرد.

اخيرا اخبار ضد و نقيضي در خصوص سرنوشت ابوبکر بغدادي مطرح شده بود و برخي از گزارش‌هاي خبري احتمال داده بودند که وي کشته شده باشد و اين مساله داعش را واداشته تا از فرماندهان خود براي انتخاب جايگزيني براي ابوبکر بغدادي دعوت کند.

هشدار وزير خارجه فرانسه نسبت به تقسيم سوريه و تشکيل "داعشستان"

وزير خارجه فرانسه نسبت به تقسيم سوريه و تشکيل "داعشستان" در اين کشور جنگ زده هشدار داد.

به گزارش ايسنا، ژان مارک آيرو، وزير خارجه فرانسه در مصاحبه با راديو آر.اف.اي گفت: اين طور نيست که حلب ظرف چند هفته‌ به دست نيروهاي دولتي سوريه بيفتد و بعد مساله سوريه حل شود.

وي تصريح کرد: با اين جنگ فراگير، تقسيم سوريه محتمل است و خطر تشکيل "داعشستان" نيز وجود دارد.

آيرو با بيان اين که اينگونه نيست حلب ظرف هفته‌ها به دست نظام آزاد شود و مساله صلح حل شود، گفت: اين وضعيت فاجعه بار بدتر و بدتر ميشود و اين آشوب ثبات در منطقه را تهديد مي‌کند و اجازه از بين بردن تهديد داعش را نمي‌دهد.

اين وزير فرانسوي تصريح کرد که تنها راه حل انجام مذاکرات سياسي است و روند نظامي به آشوب دائمي در اين منطقه منتهي
مي‌شود.

القدس العربي:منطقه راهبردي الشعار در حلب آزاد شد

نيروهاي ارتش سوريه منطقه راهبردي «الشعار» بزرگترين منطقه در حلب را از اشغال تروريست هاي داعش آزاد کردند.

به گزارش پايگاه خبري روزنامه القدس العربي، يک منبع نزديک به نيروهاي دولت سوريه گفت: نيروهاي ارتش منطقه الشعار را بعد از درگيري هاي شديد با تروريست هاي مسلح آزاد کردند و ترويست ها مجبور به عقب نشيني به سمت مناطق الکلاسه و النيرب در شرق حلب شدند.

همچنين نيروهاي ارتش سوريه بخش از منطقه قاضي عسکر در شرق حلب را آزاد کردند.

منبع يادشده افزود: بعد از آزادسازي منطقه الشعار مسير فرودگاه حلب به طور کامل امن شد.

تروريست ها نيز در حساب هاي کاربردي خود در شبکه هاي اجتماعي به عقب نشيني از منطقه الشعار و تلفات سنگينشان در درگيري با نيروهاي دولت سوريه اذعان کردند.


 خبــــر 

 در نشست مشترک تجار ايراني و چيني؛

ظريف: هيچ سقفي در ارتقاي روابط ايران و چين وجود ندارد

محمد جواد ظريف به وقت محلي در نشست مشترک تجار ايراني و چيني در پکن گفت : هيچ سقفي در ارتقاء روابط دو کشور وجود ندارد.

به گزارش ايسنا ، وزير امور خارجه کشورمان در سخنان کوتاهي در اين نشست اقتصادي در ابتدا سخنان خود با سپاسگزاري از نمايندگان ايران و چين از برگزاري اين همايش تصريح کرد: روساي جمهور دو کشور در سفر تاريخي شي جي پينگ، رييس‌جمهور چين به ايران تصميم گرفتند که روابط تاريخي خود را با توجه به ظرفيت‌هاي موجود به يک اشتراک راهبردي تبديل کنند و اين نشان دهنده عزم دولت‌هاي دو کشور براي تقويت روابط است.

اين ديپلمات برجسته کشورمان که در سفر هاي اخير منطقه‌اي‌اش تعدادي از تجار او را همراهي مي‌کنند، ادامه داد: موتور توسعه روابط ايران و چين دوستاني هستند که در اين جلسه حضور دارند و ما وظيفه داريم که فعاليت‌هاي آن‌ها را تسريع بخشيم.

ظريف تصريح کرد: من اعلام مي‌کنم که ما چين را شريک راهبردي ايران مي‌دانيم. چين دوست ما در شرايط دشوار بوده است و يقين داريم که روابط دو کشور بهتر از اين هم ادامه خواهد يافت.

وي با بيان اين که ايران هم يک شريک مطمئن و امن براي چين است و شما بازاري را در ايران پيدا نمي‌کنيد که سودآور براي سرمايه‌گذاري نباشد. افزود: در اين وضعيت بايد ديدگاه‌هاي راهبردي دو کشور را هم نيز اضافه کنيم که با يک ديدگاه به آينده جهان مي‌نگرند و با سياست «برد- برد »به مسائل بين المللي توجه مي‌کنند .

وي به ابتکار رييس‌جمهور چين در احياي جاده ابريشم به شکل جديد و روزآمد با عنوان ايجاد « يک کمربند يک راه »اشاره کرد، گفت: ما به يک آينده بسيار روشن در روابط ايران و چين نگاه مي کنيم.

ظريف تاکيد کرد: اميدوارم که روابط دو کشور با توجه به اين سفرها ارتقا پيدا کند و با تلاش همکاران ما مشکلاتي از جمله مسائل بانکي و ويزا حل شود .

وي در پايان خطاب به بازرگانان و تجار ايراني و چيني تاکيد کرد: هيچ سقفي در ارتقاء روابط دو کشور وجود ندارد و شما هستيد که پايه‌گذار روابط دو کشور و توسعه آن هستيد.


 کري خبر داد:
  گفت‌وگوي اوباما با ترامپ درباره‌ توافق هسته‌اي 

وزير امور خارجه آمريکا گفت که باراک اوباما درباره‌ي توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 با دونالد ترامپ صحبت کرده و خواستار حفظ آن شده است.به گزارش رويترز، جان کري، وزير امور خارجه آمريکا بار ديگر از توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 که تابستان سال گذشته ميان اين کشورها حاصل شد، دفاع کرد و بر خلاف دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور منتخب آمريکا که اين توافق را يک فاجعه و بدترين توافق ممکن خوانده بود، گفت که توافق هسته‌اي جهان را امن‌تر کرده است.

کري افزود: منطقه امن‌تر است و آمريکا و آلمان امن‌تر شده‌اند . اروپا و اسراييل امن‌تر و جهان نيز امن‌تر است و اين بستگي به تمامي ما دارد که آن را زنده نگه داريم.

وي در ادامه گفت که باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا با دونالد ترامپ درباره‌ اين توافق گفت‌وگو کرده است.


 روسيه و چين پيش نويس قطعنامه شوراي امنيت درباره حلب را وتو کردند 

 روسيه و چين پيش نويس قطعنامه پيشنهادي به شوراي امنيت سازمان ملل درباره شهر حلب سوريه را وتو کردند.به گزارش ايرنا، پيش نويس اين قطعنامه از سوي نيوزيلند، اسپانيا و مصر پيشنهاد شده بود. به اين قطعنامه 11 راي مثبت، 3 راي منفي و يک راي ممتنع داده شد.

روسيه معتقد است، تروريست ها تاکنون از آتش بس ها به عنوان فرصت براي تحکيم مواضع و تجديد قوا استفاده کرده است.

ارتش سوريه با از سرگيري حملات توانسته است، نزديک به 60 درصد مناطق تحت کنترل تروريست ها را در شرق حلب بازپس بگيرد.وزارت امور خارجه روسيه روز دوشنبه در بيانيه اي اعلام کرد: مفاد پيش نويس قطعنامه ارائه شده با توافق صورت گرفته در ديدار اخير وزيران خارجه آمريکا و روسيه در مورد اوضاع شرق حلب مغايرت دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته