جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/09/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5436

وزير اقتصاد:
سهام عدالت با نظر رهبري آزادسازي مي‌شود


جنب و جوش براي تکميل زيرساخت‌هاي مسکن مهر

وزير صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد:
انتقاد از افزايش صدورچک بي محل


نهادهاي مالي


ميز خبر


خبــر


 وزير اقتصاد:
 سهام عدالت با نظر رهبري آزادسازي مي‌شود 

 وزير اقتصاد در حاشيه اجلاس شرکتهاي سپرده گذاري آسيايي گفت: لايحه آزاد سازي سهام عدالت از سوي دولت به مجلس ارايه شده و بعد از نظر رهبري آزاد سازي مي‌شود.به گزارش ايسنا ،علي طيب نيا وزير امور اقتصادي و دارايي در حاشيه اجلاس شرکتهاي سپرده گذاري آسيايي گفت: لايحه آزاد سازي سهام عدالت از سوي دولت به مجلس ارايه شده و بعد از نظر مقام معظم رهبري آزاد سازي مي‌شود.

آغاز دور جديد ثبت‌نام سهام عدالت

بر اساس بخشنامه جديد علي طيب‌نيا، دولت بنا دارد بررسي امکان برخورداري و اعطاي سهام به افرادي که تاکنون مورد شناسايي قرار نگرفته و مشمول طرح توزيع سهام عدالت نشده‌اند را در دستورکار قرار دهد.

پرونده سهام عدالت چند وقتي است که با اعلام دولت مبني بر پرداخت سود از سال آينده به مشمولان، وارد مرحله جديدي شده است. در واقع دولت اعلام کرده است که ديگر قرار نيست از سال آينده سود سهام عدالت را متعلق به خود بداند؛ بلکه قرار است اين سود به مشمولان سهام عدالت تعلق يابد.

حال اما علي طيب‌نيا، وزير امور اقتصادي و دارايي در بخشنامه‌اي به جزئيات تصويب‌نامه شوراي عالي اجراي سياست‌هاي کلي اصل 44 قانون اساسي پرداخته و اعلام کرده است که دولت، بررسي امکان برخورداري و اعطاي سهام به افراد واجد شرايطي که تاکنون به هر دليلي، مورد شناسايي قرار نگرفته و مشمول طرح توزيع سهام عدالت نشده‌اند را در دستور کار قرار داده است.

اين تصميم دولت براي توزيع دوباره سهام عدالت در سال آينده و در آستانه برگزاري انتخابات رياست جمهوري شائبه انتخاباتي بودن اين اقدام را جدي کرده است؛ چرا که دولت طي سه سال گذشته هيچ اقدامي در اين زمينه انجام نداده و انجام اين کار در سال پاياني فعاليت دولت يازدهم، به معناي تلاش دولت براي جلب آراي مردم در دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري است.


 جنب و جوش براي تکميل زيرساخت‌هاي مسکن مهر 

 
تکميل زيرساختهاي مسکن مهر با کمک 225 ميليارد توماني دولت به اين پروژه ها مي‌تواند سرعت بيشتري به خود بگيرد.به گزارش ايسنا، بر اساس دستور وزير راه و شهرسازي و ساير دولتمردان، شرکت عمران شهرهاي جديد موظف شده تا طرحهاي زيربنايي، روبنايي، آماده سازي و محوطه سازي مسکن مهر را به سرانجام برساند که در بودجه سال 1396 نيز 125 ميليارد تومان از طريق تملک دارايي هاي سرمايه اي و 100 ميليارد تومان از طريق تخفيف عوارض پروانه، حمايتهاي مالي و تراکم براي ايجاد تاسيسات عمومي مسکن مهر اختصاص داده است.

در حال حاضر بخشي از فعاليت‌هاي آماده‌سازي مسکن مهر با کمک اعتبارات داخلي شرکت‌ها و از طريق فروش اراضي، تهاتر و اعمال مديريت دارايي‌ها انجام مي شود. در راستاي جمعيت‌پذيري که هم‌اکنون درحال انجام است بايد طرح‌هاي زيربنايي و روبنايي با مشارکت مردم و از طريق تصميمات هيئت مديره و مصوبات مجمع عمومي اين شرکت‌ها انجام شود. در اين خصوص هم‌اکنون بخش سرمايه‌گذاري شرکت عمران شهرهاي جديد در ساخت فضاهاي آموزشي، گردشگري، خدماتي، تجاري، فرهنگي از طريق مشارکت با مردم در راستاي تکميل پروژه مسکن مهر فعال است.

مديرعامل شرکت عمران شهرهاي جديد درخصوص آخرين وضعيت شهرهاي جديد بيان کرد: درحال حاضر اولويت ما در رسيدگي به درآمدهاي شرکت‌ها و تکميل پروژه مسکن مهر در شهرهاي جديد کشور است. براساس گزارشي که در روزهاي اخير از سوي مديران عامل شرکت عمران شهرهاي جديد اعلام شد ما تا پايان سال جاري بخش ديگري از سايت مسکن مهر در اين مناطق را به متقاضيان تحويل خواهيم داد.

محسن نريمان تاکيد کرد: بدون شک تلاش ما اين است تا در پيشبرد پروژه‌ها و ساخت آزادراه‌ها تا جاي ممکن به اعتبارات دولتي وابسته نبوده و از سرمايه‌گذاران استفاده کنيم.

معاون وزير راه و شهرسازي همچنين تأکيد کرد: در ديگر موارد و پروژه‌ها مانند فضاهاي تجاري، فرهنگي و ورزشي نيز تمايل داريم با مشارکت بخش خصوصي پروژه‌ها را پيش برده و تکميل کنيم. درحال حاضر نيز در مرحله بررسي طرح‌ها و توجيه اقتصادي آن‌ها هستيم که در صورت تصويب با کمک اعتبارات و سرمايه‌هاي موجود شروع به اجراي آن‌ها خواهيم کرد.

نريمان با تأکيد بر ضرورت توجه به رويکرد اقتصاد مقاومتي در اجراي پروژه‌ها افزود: قطعا نبايد در اجراي طرح‌ها خود را به طور کامل وابسته به دولت بدانيم. ما بايد بتوانيم با روش‌هاي جديد مالي و سرمايه‌هاي بخش خصوصي چه در سطح داخلي و چه خارجي نيازهاي خود در اين بخش را مرتفع سازيم.وي همچنين با اشاره به وجود واحدهاي فاقد متقاضي در سايت‌هاي مسکن مهر کشور بيان کرد: دستگاه‌هاي متولي بايد همکاري داشته باشند برخي از واحدها در آستانه اتمام است و بايد خدمات زيربنايي آب ، برق، گاز و... تامين شود تا تحويل متقاضيان دهيم.مديرعامل شهرهاي جديد ادامه داد: به مردم قول مي‌دهيم مسکن مهر را به اتمام برسانيم اما بايد عزم ملي وجود داشته باشد زيرا تنها متولي مسکن مهر وزارت راه وشهرسازي نيست و مردم بايد به تعهدات مالي خود عمل کنند.نريمان از متقاضيان خواست به تعهداتشان عمل کنند تا با تصويب شوراي مسکن استان‌ها افراد متقاضي خوش حساب و بد حساب جابه‌جا نشوند.


 وزير صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد:
 انتقاد از افزايش صدورچک بي محل 

 وزير صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از صدور سالانه 10 تا 12 ميليون چک بي محل ، گفت: امضاي تفاهم نامه تجارت ترجيحي با گروه اوراسيا در حال انجام است.

به گزارش مهر، محمدرضا نعمت زاده در چهارمين کنفرانس مديريت استراتژيک با اشاره به اهميت مديريت در بخش صنايع، گفت: در سال هاي قبل از انقلاب با کمک چندتن از مديران بخش صنعت، مرکز آموزش مديريت تشکيل داديم اين مرکز در بيش از 40 سال گذشته به تربيت مديران براي عرصه صنعت کشور پرداخت.

نعمت زاده با اعلام اينکه مديران بايد مسائل پيچيده اقتصادي را حل کنند و نبايد هميشه به فکر بودجه باشند، گفت: متاسفانه در حال حاضر مي‌بينيم که سالانه بين 10 تا 12 ميليون چک بي محل صادر مي شود و ارزش امضاي مديران بر پاي چک ها از بين رفته است.

وي با بيان اينکه بزرگترين سرمايه يک مدير بنگاه، اعتمادي است که ديگران به وي دارند، اظهار داشت: مديران بايد به اين امر توجه داشته باشند که در تمام دنيا برپايه اعتمادي که به مديران وجود دارد، با آنها وارد سرمايه گذاري و پرداخت تسهيلات مي شوند بنابراين در هر وضعيتي از مديريت که قرار دارند بايد به اين امر توجه داشته باشند.


 نهادهاي مالي 

 طرح حساب جاري ارزش آفرين بانک دي رونمايي شد

بانک دي با هدف ارزش آفريني و تنوع در محصولات و خدمات و در جهت توسعه کسب و کار مشتريان ارزشمند خود، از طرح جديد که منطبق بر عقود اسلامي است، رونمايي کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازاداره کل روابط عمومي بانک دي، طرح حساب جاري ارزش آفرين که يکي از خدمات "سبد ارزش آفرين" محسوب مي گردد، براي ارايه به مشتريان اجرايي گرديد.

مديرعامل بانک رفاه :

انضباط مالي در بانک رفاه حاکم است

مديرعامل بانک رفاه گفت : بانک مرکزي به دنبال انضباط مالي در نظام بانکي است و خوشحاليم بانک رفاه در اين چارچوب عمل مي کند .به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه، دکتر محمد علي سهماني با اعلام اين مطلب گفت : دولت در روزهاي آتي برنامه هاي متنوعي در حوزه اقتصاد از جمله تک نرخي کردن ارز و مديريت بيشتر بحران رکود و تورم در دستور کار دارد و لازم است ما نيز در بانک رفاه مطابق با سياست هاي دولت عمل کنيم.

وي افزود : در نتيجه مديريت خوب دولت يازدهم شاهد دستاوردهاي خوبي در بخش اقتصادي کشور و تحرک مطلوب در آن و همچنين کنترل تورم و تلاش براي خروج از رکود بوده ايم.

امروزه رشد نقدينگي به خوبي مديريت شده و در شهريور سالجاري به 10درصد رسيده است. رشد اقتصادي هم که يکي از مهم ترين اهداف دولت است، اکنون نزديک به 5 درصد است و اين حاکي از تحقق اين هدف بزرگ است.

مجله بنکر گزارش داد:

اقتصادنوين دومين بانک اسلامي جهان

مجله بنکر گزارش داد: اقتصادنوين دومين بانک اسلامي جهاندر گزارش نوامبر 2016 مجله بنکر از برترين مؤسسات مالي و اعتباري اسلامي جهان، بانک "اقتصادنوين" در ميان بيست بانک برتر مبتني بر شريعت اسلامي، رتبه دوم را به خود اختصاص داد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، در فهرست 20 بانک برتر اسلامي مجله بنکر، بانک‌هايي مورد بررسي قرار گرفته‌اند که از معاملات و عقود مبتني بر شريعت اسلامي پيروي مي‌کنند که بر اساس رتبه‌بندي اين مجله معتبر، بانک اقتصادنوين پس از بانک قطر در رتبه دوم بزرگترين بانک‌هاي اسلامي جهان قرار گرفته و بانک‌هايي از کويت و اندونزي رتبه‌هاي سوم و چهارم را از آن خود کرده‌اند.

افتتاح مدرسه شهداي بانک مسکن در شهرستان چايپاره استان آذربايجان غربي

مدرسه شهداي بانک مسکن در شهرستان چايپاره استان آذربايجان غربي با حضورفرماندار ،امام جمعه و رييس آموزش و پرورش اين شهرستان و عضو هئيت مديره بانک مسکن افتتاح و به بهره برداري رسيدَ .به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن ، در مراسم افتتاح اين مدرسه جعفر آقاملايي عضو هيات مديره بانک مسکن طي سخناني احداث اين مدرسه را حاصل يک کار جمعي توسط بانک مسکن ، اداره کل نوسازي مدارس ، آموزش و پرورش و ديگر نهادها عنوان کرد و گفت : برآيند همه اين تلاش ها باعث شد تا يک اثر خوب و ماندگار و ارزشمند براي شهرستان به وجود آيد .


 ميز خبر  

 ديه ماه حرام براي مقصران حذف شد

بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده به شرکت‌هاي بيمه پوشش بيمه‌نامه شخص ثالث براي رانندگان مقصر در حوادث در ماه حرام و غير حرام بيش از 190 ميليون تومان نخواهد بود.

به گزارش فارس، افرادي که در ماه‌هاي اخير اقدام به دريافت بيمه نامه شخص ثالث کرده‌اند با تغيير تازه‌اي در صدور بيمه‌نامه شان مواجه مي‌شوند و آن « حداکثر غرامت 190 ميليون توماني فوت و نقص عضو راننده» در حوادث است که برخلاف سال گذشته در ماه حرام نيز تغييري نخواهد داشت.

اين در حالي است که حداکثر خسارت پرداختي براي شخص ثالث در ماه حرام 253 ميليون تومان و در ماه غير حرام 190 ميليون تومان تعيين شده است.

معاون وزير کشاورزي ،

کيفيت نان استاندارد است

معاون وزير کشاورزي اعلام کرد که گندم مورد نياز براي تامين نان صنعتي به سنتي کشور به صورت کامل از محل توليد داخلي تامين شده و هيچ نيازي به واردات نداريم، بلکه درصدد صادرات گندم ايراني به کشورهاي مختلف هستيم.

به گزارش ايسنا، علي قنبري مديرعامل شرکت بازرگاني داخلي در حاشيه افتتاح نمايشگاه نان بين‌المللي تهران اعلام کرد: امسال بالغ بر 14.5 ميليون تن گندم توليد شد که 11.5 ميليون تن آن را به صورت تضميني خريداري کرديم و رکوردي بي‌نظير در تاريخ کشاورزي ايران به حساب مي‌آيد و هيچ مشکلي براي تامين آرد صنعت نان و صنايع وابسته به آن نداريم.وي افزود: هم‌اکنون آمادگي صادرات سه ميليون تن انواع گندم دروم و معمولي به کشورهاي مختلف وجود دارد و خريدار نيز براي اين محصول از کشورهاي مختلف وجود دارد که نشان‌دهنده کيفيت بالاي گندم توليدي در کشور است.معاون وزير کشاورزي با بيان اين‌که گندم مورد نياز خبازي‌ها به صورت کامل تامين شده و هيچ نيازي به واردات اين محصول نداريم، گفت: يکي از برنامه‌هاي دولت افزايش کيفيت توليد نان در کشور از نظر شرايط بهداشتي و ارتقاي گلوتن نان‌هاي مصرفي مردم است که در اين راستا اقدامات لازم انجام شده و ميزان پروتئين و گلوتن در حد استاندارد وجود دارد.قنبري اظهار کرد: در راستاي افزايش کيفيت توليد نان در کشور به نظر مي‌رسد صنعتي‌ کردن توليد نان در کشور که مي‌تواند با ذائقه مردم ايران بيشتر سازگار باشد و از نظر بهداشت و سلامت مناسب است مي‌تواند جايگاه مناسبي در کشور براي توليد نان به وجود آورد.وي همچنين در خصوص اجراي طرح نان صنعتي و دليل عدم موفقيت کامل آن در کشور، اظهار کرد: يکي از دلايل عدم موفقيت توليد نان صنعتي در کشور ذائقه و تمايل مردم براي مصرف نان سنتي است؛ گرچه نان سنتي هم مي‌تواند جايگاه ويژه‌اي از نظر سلامت در سبد مصرفي خانوار داشته باشد اما به نظر مي‌رسد براي تقويت جايگاه نان صنعتي بايد اعتبارات سرمايه‌گذاري بيشتري در اين زمينه صورت گيرد و با تبليغات بيشتر مزاياي اين محصول براي مصرف‌کنندگان روشن‌تر شود. اين در حالي است که هم‌اکنون هفت درصد از نان مصرفي مردم به نان‌هاي صنعتي اختصاص دارد.

مديرعامل سابق شرکت راه‌آهن:

استعفا را نه از سر فشار دادم، نه به‌خاطر جلب‌نظر ديگران

مديرعامل سابق شرکت راه‌آهن در پيامي دلايل استعفاي خود را اعلام کرد.به گزارش ايلنا، محسن پورسيد آقايي در پيامي در شبکه هاي اجتماعي درباره دلايل استعفاي خود نوشت: لازم است از همه عزيزاني که در اين مدت از سر لطف و بزرگواري بنده را مورد مرحمت قرار دادند تشکر نمايم. واقعيت اين است که ما نه تنها مسئول اعمال خود هستيم بلکه مسئول اعمال تمام نيروهاي شاغل تحت مديريت خود نيز هستيم. ما اين را از اسلام آموخته‌ايم نه از غرب.وي در ادامه نوشت: مگر نه اين است که اگر کار خيري انجام دهيم و اين کار ادامه يابد آثار بعدي آن را نيز به پاي ما مي‌نويسند، پس چطور است که اگر خطايي در زير مجموعه ما صورت پذيرد خود را مصون از آثار آن مي‌دانيم؟ مگر علي(ع) نبود وقتي که شنيد خلخال از پاي زن يهودي در نقطه‌اي از سرزمين اسلام کشيده‌اند، فرمود اگر مسلماني از غم اين اتفاق بميرد جاي تعجب ندارد.پورسيدآقايي همچنين نوشت: اين غيرت اسلامي است که انسان‌ها همه خود را مسئول بدانند، چه رسد به مدير مستقيم يک مجموعه. بنده اين استعفا را نه از سر فشار دادم و نه به‌خاطر جلب نظر ديگران. اين استعفا به‌دليل اين بود که علي‌رغم کارهاي بزرگ و خوبي که در اين مدت توسط کارکنان فهيم و زحمتکش راه آهن انجام شد، نتوانستم مشکل نيروي انساني را آن‌طور که لازم است حل کنم تا چنين خطايي بروز نکند. اميدوارم خداوند آخر و عاقبت ما را ختم بخير گرداند و اگر ناخواسته قصوري کرده‌ايم بر ماببخشد."


 خبــر 

 پيگيري وزارت صنعت براي يک فقره حقوق نجومي

وزارت صنعت، معدن و تجارت از پيگيري اين وزارتخانه پس از دستور وزير نسبت به حقوق نجومي يکي از شرکت‌هاي اقماري زيرمجموعه ايدرو خبر داد.

به گزارش ايسنا، طاهايي، مشاور وزير صنعت، معدن و تجارت در نشستي خبري که به منظور گزارش عملکرد اين وزارتخانه در حوزه توليد بود، در پاسخ به سوالي مبني بر آخرين وضعيت برخورد با حقوق نجومي يکي از مديران شرکت‌هاي نفتي ايدرو تحت شرکت مديريت طرح‌هاي صنعتي تصريح کرد: در جلسه شوراي معاونين وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزير نسبت به پيگيري مساله دستور لازم را صادر کرده و در اين مورد تذکر داده است؛ بنابراين طبق قانون با مساله برخورد مي‌شود.

همچنين رضا رحماني قائم‌مقام وزير صنعت، معدن و تجارت در امر توليد با اشاره به اينکه در مجموعه اين وزارتخانه حتي يک مورد هم حقوق نجومي پرداخت نشده است، بيان کرد: در مجموع يک فقره حقوق نجومي داشته‌ايم که آن هم مربوط به يکي از شرکت‌هاي اقماري زيرمجموعه شرکت‌هاي نفتي ايدرو بوده است.

دلار 3900 تومان شد

در بازار دلار آمريکا با کاهش اندک، 3900 تومان فروخته مي‌شود و سکه تمام طرح قديم نيز با ثبات قيمت، يک ميليون و 136 هزار تومان است.به گزارش ايسنا، هر گرم طلاي 18 عيار نزديک به 113 هزار تومان قيمت دارد. همچنين نيم سکه و ربع سکه 596 و 310 هزار تومان معامله مي‌شوند.

اونس جهاني طلا نيز براي معاملات در بازارهاي جهاني نزديک به 1173 دلار داد و ستد مي‌شود.در بازار ارز نيز يورو 4235 تومان، پوند انگلستان 4933 تومان و لير ترکيه 1150 تومان فروخته مي‌شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته