جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/09/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5440

با کاهش توليد روزانه 560 تا 600 هزار بشکه‎ نفت صورت گرفت :
مهر تاييد غيراوپکي‎ها بر توافق اوپک


پاکتهاي مزايده 40جايگاه سوخت دولتي باز مي‌شود

رئيس سازمان برنامه و بودجه:
بنزين گران نمي‌شود


معادلات انرژي


يادداشت


ميز خبر


 با کاهش توليد روزانه 560 تا 600 هزار بشکه‎ نفت صورت گرفت :
 مهر تاييد غيراوپکي‎ها بر توافق اوپک  

 مجموع توليد نفت جهان با توافق وزيران نفت و انرژي کشورهاي عضو و غيرعضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک)، يک ميليون و 760 تا يک ميليون و 800 هزار بشکه در روز کاهش مي‎يابد.

به گزارش شانا، 13 عضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) در حالي براي دومين بار در کمتر از 10 روز گذشته گردهم آمدند که در نشست يکصد و هفتاد و يکم اين سازمان در وين بر سر کاهش توليد روزانه يک ميليون و 200 هزار بشکه‎اي به اجماع رسيدند.نشست که سبب کاهش روزانه 560 تا 600 هزار بشکه‎اي نفت کشورهاي غير عضو اوپک شد مي تواند تعادل را به بازار نفت برگرداند و قيمت نفت را بهبود بخشد.نشست يکصد و هفتاد و يکم وزيران نفت و انرژي اوپک و نشست مشترک اوپکي‎ها و غيراوپکي‎ها که يک ميليون و 760 هزار تا يک ميليون و 800 هزار بشکه نفت از مازاد عرضه موجود در بازار مي کاهد،، به‎عنوان توافق‎هايي تاريخي به شمار مي آيند.مهدي عسلي، کارشناس ارشد انرژي معتقد است که با توافق ، قيمت نفت به 60 دلار براي هر بشکه در روز مي رسد.

تعيين خط مشي بازار نفت از سوي غول‌ها

وزيران نفت و انرژي عربستان و روسيه پس از توافق تاريخي کشورهاي عضو و غير عضو سازمان اوپک به تحليل وضعيت بازار نفت در ماه‌هاي آتي پرداختند.

وزير انرژي عربستان در کنفرانس مطبوعاتي پايان نشست کشورهاي عضو وغيرعضو اوپک، توافق روز شنبه در وين را تاريخي توصيف کرد و وزير انرژي روسيه دستاورد اين توافق را کاهش نوسان‎هاي بازار نفت و بازگشت سرمايه‎ها به پروژه‎هاي نفتي دانست.

خالد الفالح، وزير انرژي، صنعت و منابع معدني عربستان در کنار محمد بن صالح الساده، وزير صنعت و انرژي قطر که تا پايان سال 2016 ميلادي رياست دوره اي اوپک را هم بر عهده دارد و الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه، گفت: توافق روز شنبه کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک در نشست وين که در محل دبيرخانه اوپک برگزار شد، شرايط را براي تقويت همکاري توليدکنندگان نفت هموار مي کند.وزير انرژي عربستان توافق نشست وين را تاريخي خواند.

نواک گفت: توافق کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک به روند تثبيت بازارهاي جهاني نفت خام شتاب مي بخشد، از نوسان‎هاي بازار نفت مي کاهد و سرمايه هاي جديد را روانه پروژه‎هاي صنعت نفت جهان مي‎کند.

نواک گفت: روسيه روزانه 300 هزار بشکه از توليد نفت خام خود مي کاهد و اين کاهش تدريجي رخ مي دهد و تا پايان مارس روسيه نسبت به سطح توليد خود در ماه اکتبر يعني 11 ميليون و 247 هزار بشکه در روز، روزانه 200 هزار بشکه کمتر توليد خواهد کرد. به گفته وزير انرژي روسيه، توليد نفت خام اين کشور پس از 6 ماه به 10 ميليون و 947 هزار بشکه در روز مي رسد.

خيز اوپک براي نفت 60 دلاري

تحليل گران اقتصادي بر اين باور هستند که به دنبال نهايي شدن توافق اوپکي ها و غير اوپکي ها، شاهد رشد قابل توجه قيمت نفت در اولين روز آغاز به کار بازارهاي جهاني خواهيم بود.به گزارش پايگاه خبري «نيوزنو»، تحليل گران بازار در تازه ترين اظهارات خود به دنبال توافق تاريخي اوپکي ها وغير اوپکي ها مبني بر کاهش روزانه يک ميليون و 758 هزار بشکه اي خود و تثبيت بهاي طلاي سياه، روزهاي خوش نفتي را در پايان سال جاري ميلادي و همچنين سال 2017 ميلادي پيش بيني کردند و معتقد هستند که بخشي از شيريني از دست رفته طلاي سياه به کام توليد کنندگان بر مي گردد. اين در حالي است که از هم اکنون با توافق کاهش توليد نفت، توجه بازار بر روي سير صعودي قيمت جهاني نفت متمرکز شده است. به گفته کارشناسان مسائل بازار، از سويي ديگر اين توافق موجب تقويت و آماده سازي همکاري طولاني مدت کشورهاي توليد کننده خواهد بود. گروهي از کارشناسان اقتصادي مي گويند، در مراحل اوليه اجراي اين توافق، قيمت ها با افزايش روبرو و موجب خوشنودي توليدکنندگان خواهد شد؛ اما با تداوم افزايش قيمت، نگراني از تزلزل در پايبندي به سطح کاهش از سوي کشورها وجود دارد. همچين تحليلگران معتقد هستند که اوپک، هدف گذاري قيمت خود را 60 دلار در هر بشکه قرار داده است و رقم بالاتر از آن مي تواند عاملي براي وسوسه رقابت در توليد شود. دست اندرکاران بازار به دليل اينکه فعاليت اصلي بازارهاي جهاني از روز دوشنبه شروع مي شود، پيش بيني مي کنند که فردا، دوشنبه با شروع به کار بازارهاي جهانيف شاخص بورس ها و نيز بهاي فلزات گرانبها تحت تاثير توافق روز شنبه اوپکي ها و غيراوپکي ها قرار گيرد و با افزايش روبرو شود.


 پاکتهاي مزايده 40جايگاه سوخت دولتي باز مي‌شود 

 
پاکتهاي مزايده 40 جايگاه سوخت دولتي در مجموع به ارزش 263 ميليارد تومان فردا(دوشنبه) باز مي شود.

به گزارش تسنيم؛ پاکتهاي مزايده 40 جايگاه سوخت دولتي در مجموع به ارزش 2637 ميليارد و 19ميليون ريال دوشنبه ساعت 14، در راستاي قانون اجراي سياستهاي کلي اصل 44 قانون اساسي و ساير قوانين و مقررات مربوطه در سازمان خصوصي سازي باز مي شود.بر اساس اين گزارش؛ از جمله موارد قابل بيان در خصوص خريد اين جايگاههاي سوخت دولتي اينست که امکان تغيير کاربري جايگاههاي سوخت وجود ندارد. بعلاوه اين که هر جايگاه به صورت جداگانه واگذار مي شود.از سوي ديگر سازمان خصوصي سازي نسبت به واگذاري رسمي زمين جايگاه سوخت، طي عقد صلح حقوق، به نام خريدار اقدام خواهد نمود که هزينه انجام آن به عهده خريدار است.همچنين دريافت سند مشاعي و يا اخذ سند مالکيت رسمي(تفکيکي) به عهده خريدار و به هزينه وي بوده و خريدار مکلف است نيروهاي انساني شاغل در جايگاه را تا پايان مدت قرارداد تامين نيروي انساني(حداکثر يکسال) حفظ کند.

افزون بر اين؛ اين 40 جايگاه سوخت دولتي با نرخ سود 14 درصد و فواصل اقساط 6 ماهه واگذار خواهد شد و بخش تعاون در شرايط يکسان در عرضه هاي مزايده اي سازمان خصوصي سازي اولويت دارند.

بر اين اساس وثايق و تضامين اين مزايده نيز توثيق سهام معادل مانده اقساطي سهام مورد معامله بعلاوه دريافت اسناد تضميني حداقل معادل 50 درصد مانده بدهي اعلام شده است.

بر اساس اين گزارش؛ متقاضيان خريد اين جايگاه‌هاي سوخت دولتي در حالي تا پايان وقت اداري روز 21 آذرماه فرصت دارند نسبت به ارائه مدارک مورد نياز به سازمان خصوصي سازي اقدام کنند که از جمله موارد قابل بيان در خصوص خريد اين جايگاههاي سوخت عدم امکان تغيير کاربري است و هر جايگاه نيز به صورت جداگانه در اين مزايده واگذار مي شود.

همچنين طبق بند 7 ماده 8 قرارداد سازمان خصوصي سازي با مالک جديد، اين سازمان بخش خصوصي را موظف کرده است تا نيروهاي شاغل در جايگاه ها را تنها تا پايان قرارداد حال حاضر، حفظ کند و مالکان جديد نيز ملزم به پرداخت حقوق آنها براساس قانون کار هستند. البته پس از اين مدت بخش خصوصي مي تواند با افراد شاغل در جايگاه ها قرارداد خود را تمديد کند.


 رئيس سازمان برنامه و بودجه:
 بنزين گران نمي‌شود  

 رئيس سازمان برنامه و بودجه از پيش‌بيني 50 ميليارد دلار فاينانس در بودجه سال آينده گفت: بنزين در سال آينده گران نمي‌شود.به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت رئيس سازمان برنامه و بودجه در خصوص افزايش وابستگي بودجه به نفت در سال آينده با اشاره افزايش توان توليد نفت کشور بعد از برجام، گفت: سال گذشته فقط امکان صادرات يک ميليون بشکه نفت در کشور وجود داشت که اين ظرفيت بعد از لغو تحريم‌هاي ظالمانه امروز به بيش از 2.8 ميليون بشکه افزايش يافته است آيا نبايد از اين ظرفيت براي صادرات استفاده کرد.

وي افزود: بر اساس قانون بايد بخشي از درآمد حاصل از نفت به صندوق ذخيره ارزي واريز شود؛ ضمن اينکه طبق قانون استفاده از درآمد نفتي در بودجه به مفهوم تملک دارايي سرمايه‌اي است و مابه ازاي آن بايد واگذاري درآمد سرمايه‌اي انجام شود و اين همان سرمايه‌گذاري است که در بودجه 62 هزار و 700 ميليارد تومان براي طرح‌هاي عمراني پيش‌بيني شده است، اما بايد به اين سوال هم پاسخ داد که آيا کسي حاضر به کاستن از اين بخش از بودجه هست، تا از ميزان وابستگي آن به نفت بکاهد؟

اين عضو کابينه يازدهم تاکيدکرد: سهم درآمد نفتي در اين بين 110تا111 هزار ميليارد تومان است و کاستن از اين سهم، مستلزم جبران آن از ديگر بخشها است؛ همچنين دولت امسال 40 هزار ميليارد تومان در بخش عمراني سرمايه‌گذاري کرده است که بخشي از اين اعتبار، از طريق اوراق مشارکت يا خزانه پرداخت شده است که سال آينده براي بازپرداخت آن بايد 21 هزارميليارد تومان سود پرداخت کند که اين رقم در بوجه 62هزارو 700 ميليارد توماني سال آينده لحاظ نشده است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در ادامه ضمن تکذيب افزايش نرخ بنزين گفت: آنچه که در لايحه بودجه ذکر شده است اختصاص پنج واحد درصد از افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي است که پيش از اين حادث شده و قيمت بنزين به 1000تومان فعلي رسيده است و سال گذشته نيز اين بند در بودجه وجود داشت و هيچ افزايش قي متي در حامل‌هاي انرژي ايجاد نشد.


 معادلات انرژي 

 جهش دو دلاري قيمت نفت ايران با بهبود وضعيت بازار نفت

با توافق 13 کشور عضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) مبني بر کاهش توليد يک ميليون و 200 هزار بشکه نفت خام، نمودار قيمت نفت در بازارهاي جهاني درحالي صعودي شده است که قيمت نفت ايران نيز جهشي دو دلاري را شاهد بوده است.

به گزارش ايسنا، قيمت نفت خام سبک ايران در هفته منتهي به 2 دسامبر (12آذرماه) با يک دلار و 84 سنت افزايش به 46 دلار و 60 سنت براي هر بشکه رسيد، ميانگين قيمت نفت خام سبک ايران از ابتداي امسال تاکنون 40 دلار و 12 سنت بوده است.

قيمت نفت خام سنگين ايران با يک دلار و 81 سنت افزايش به 45 دلار و 37 سنت براي هر بشکه رسيد؛ ميانگين قيمت نفت سنگين ايران امسال تاکنون 38 دلار و 14 سنت براي هر بشکه بوده است.

قيمت سبد نفتي اوپک نيز در هفته مورد بررسي، به 46 دلار و47سنت براي هر بشکه رسيد که نسبت به هفته پيش از آن، 11يک دلار و 46 سنت افزايش نشان مي دهد.

به گزارش مديريت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژي، هر بشکه نفت خام دبليو تي آي آمريکا در هفته منتهي به 2 دسامبربا 2 دلار و 25 سنت افزايش، 48 دلار و 90 سنت براي هر بشکه معامله شد.

همچنين قيمت نفت خام شاخص برنت درياي شمال با 2 دلار و 40 سنت افزايش، 49 دلار و 44 سنت براي هر بشکه معامله شد.قيمت نفت خام شاخص دوبي و عمان به ترتيب با 85 سنت و 79 سنت افزايش به 46 دلار و 59 و 47 دلار و 20 سنت براي هر بشکه رسيد.

عوامل متعددي در هفته مورد بررسي در تقويت قيمت‌ها نقش داشتند، در همين رابطه مي توان به نشست وزيران نفت سازمان اوپک در وين و توافق اعضاي اين سازمان به کاهش توليد و رساندن سقف توليد به 32 ميليون و 500 هزار بشکه در روز اشاره کرد که از ژانويه سال 2017 اجرايي خواهد شد.

کاهش ذخيره سازي تجاري نفت خام آمريکا ديگر عامل افزايش قيمت نفت در هفته منتهي به 2 دسامبر بوده است، بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژي آمريکا، سطح ذخيره سازي نفت خام اين کشور در هفته منتهي به 25 نوامبر با 885 هزار بشکه کاهش به 488,145 ميليون بشکه رسيد.

تحليلگران بر اين عقيده اند که کاهش توليد نفت اوپک، ممکن است منجر به کم شدن اختلاف قيمت نفت خام دبي (نفت خام شاخص خليج فارس) با نفت خام برنت شود، لذا اين امر تقاضا براي نفت خام‌هاي درياي شمال را از سوي پالايشگران فعال در آسيا افزايش خواهد داد.

برگزاري بزرگترين مناقصه نفتي ايران

مديرعامل شرکت متن با تشريح برگزاري مناقصه توسعه بزرگترين ميدان نفتي ايران، از احتمال مشارکت شل و توتال براي توسعه آزادگان خبر داد و گفت: شرکت‌هاي خارجي بايد حتما شريک ايراني داشته باشند.

سيدنورالدين شهنازي‌زاده در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت مذاکرات انجام گرفته با غول‌هاي نفتي براي توسعه ميدان آزادگان به عنوان يکي از بزرگترين ميادين نفتي ايران و جهان، گفت: هم اکنون علاوه بر شرکت شل انگليس، شرکت‌هاي توتال فرانسه، اينپکس ژاپن و چند شرکت ديگر اروپايي و آسيايي براي توسعه اين ميدان اعلام آمادگي کرده اند.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت ايران (متن) با تاکيد بر اينکه شرکت شل انگليس پس از امضاي تفاهم نامه فرصتي 4 تا 6 ماهه براي ارائه نتايج مطالعات توسعه ميدان نفتي آزادگان دارد، تصريح کرد: از سوي ديگر شرکت توتال فرانسه هم بايد تا چند روز آينده نتيجه مطالعات فني خود براي توسعه اين ميدان مشترک نفتي را ارائه کند.

اين مقام مسئول از شرکت اينپکس ژاپن هم به عنوان يکي از شرکت‌هايي نام برد که بايد تا چند روز آينده نتايج مطالعات خود براي توسعه ميدان آزادگان را ارائه کند، اظهار داشت: پس از دريافت نتايج مطالعات شرکت ها، نسبت به برگزاري مناقصه بين‌المللي به منظور توسعه ميدان آزادگان اقدام مي‌کنيم.

شهنازي زاده با بيان اينکه اين احتمال وجود دارد که نيمه اول سال 2017 ميلادي مناقصه بين‌المللي توسعه آزادگان جنوبي برگزار شود، افزود: در توسعه اين ميدان نفتي بايد شرکت‌هاي برنامه‌هاي خود براي افزايش ضريب بازيافت از ميدان را ارائه کنند.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت با تاکيد بر اينکه در کنار افزايش ضريب بازيافت تمامي شرکت هاي خارجي علاقه مند به توسعه آزادگان همچون شل و توتال بايد يک شرکت ايراني را به عنوان شريک خود در مرحله توسعه ميدان انتخاب کنند، يادآور شد: با جمع بندي مطالعات انجام گرفته، مي‌توان درباره رقم و حجم بار مالي توسعه ميدان نفتي آزادگان اظهار نظر کرد. اين مقام مسئول همچنين در خصوص احتمال ايجاد کنسرسيومي متشکل از شرکت هاي انگليسي، فرانسوي و ژاپني براي توسعه آزادگان، خاطرنشان کرد: احتمال ايجاد کنسرسيوم مشترک نفتي وجود دارد اما قطعا بايد در اين کنسرسيوم شرکت هاي ايراني هم حضور داشته باشند.

در همين حال علي کاردر مديرعامل شرکت ملي نفت درباره توسعه ميدان آزادگان گفته است: توسعه اين ميدان نفتي به صورت يکپارچه ديده شده و شرکت‌هايي همچون شل و توتال فرانسه بايد مطالعات خود را به صورت توسعه يکپارچه اين اين ميدان نفتي ارائه کنند.

معاون مدير عامل شرکت ملي نفت :

قانون داماتو تاثيري بر قراردادهاي نفتي ايران ندارد

معاون مدير عامل شرکت ملي نفت، قانون داماتو را بر قراردادهاي ايران و شرکت‌هاي بين المللي بي تاثير خواند.غلامرضا منوچهري معاون مدير عامل شرکت ملي نفت، در امور مهندسي و توسعه در گفت‌وگو با ايلنا، درباره تاثير تحريم جديد آمريکا عليه ايران موسوم به قانون داماتو بر قراردادهاي نفتي ايران با شرکت هاي بين المللي گفت: قرارداد توتال در پروژه ها مثل فاز دوم پارس جنوبي مربوط به بعد از قانون داماتو بوده لذا مي بينيم که اين تحريم ها تاثيري در تصميم شرکت‌هاي خارجي ندارد.وي افزود: تحريم هاي جديد امريکا فقط خود شرکت هاي امريکايي را تحت تاثير قرار داده و محدود مي کند.منوچهري تاکيد کرد: اينکه شرکت هايي مثل شل وارد ايران شده و تفاهمنامه امضا مي کنند نشان مي دهد که اروپا توجهي به اين تحريم ها ندارد.


 يادداشت 

 همگرايي اوپک و غيراوپک

با توجه به کاهش قيمت نفت، نوعي همگرايي ميان کشورهاي عضو و غير عضو اوپک به‎وجود آمد و مهمترين دليل شکل‎گيري آن ضرورت سياست‎گذاري واحد براي بهبود بازار نفت، کاستن از مازاد عرضه و افزايش قيمت‎هاي جهاني نفت خام بود.

اساس و ضرورت همگرايي ميان کشورهاي عضو و غير عضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک)، بهبود بازار و قيمت‎هاي جهاني نفت خام است که اگر نشست 171 اخير اوپک پيش نمي آمد و کاهش سقف توليد مطرح نمي‎شد چه بسا روند کاهش قيمت نفت بيش از پيش همچنان ادامه مي‎يافت.

از سويي توجه به فلسفه وجودي اوپک که تنظيم بازار و تعيين سقف توليد براي اعضا را به عهده دارد، سبب شد اين سازمان بتواند دايره خود را به سمت کشورهاي غيرعضو گسترش دهد و سبب ايجاد همگرايي ميان اين دو بال بازار نفت شود.

هدف نشست کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک اين بود که از مازاد عرضه موجود در بازار بکاهند و به دنبال آن توليدکنندگان از ارزان فروشي رهايي يابند و ثروت‌هاي خود را ارزان در اختيار ديگران قرار ندهند.

در همگرايي اخير ميان کشورهاي عضو و غير عضو اوپک، نبايد ديپلماسي نفتي ايران را ناديده گرفت. معتقدم با حضور آقاي زنگنه در اوپک، اين سازمان هويت جديد خود را بازيافت و سبب شد اين نهاد بين المللي بار ديگر در بازارهاي جهاني نفت خام نقش آفريني کند.

تجربه‎هاي گذشته آقاي زنگنه از اوپک سبب کارآمد سازي اين سازمان شده و خوشبختانه شاهد بوديم در حالي‎که سقف ديگر اعضا متعهد به کاهش توليد شدند، ايران اجازه يافت روزانه 90 هزار بشکه هم توليد خود را افزايش دهد که اين مهم نشان از قدرت ديپلماسي نفتي ايران دارد.

اين مهم را بايد حاصل درايت وزير نفت ايران دانست که با رايزني مناسب و ديپلماسي به موقع حاصل شد.

با توجه به شوک‌هاي نفتي سال‌هاي اخير حالا دايره همکاري‌ها در اوپک گسترده شده که اين تصميم سبب مي‌شود ثبات به بازار بازگردد.

کشورهاي عضو و غير عضو اوپک مي توانند با کنترل عرضه به اهداف خود برسند، مشروط بر اين که همگي به توافق خود پايبند باشند و مسائل سياسي را دخالت ندهند. در شرايط کنوني قيمت مطلوب نفت 80 تا 90 دلار است که در کوتاه مدت قابل دست يابي نيست.

داريوش قنبري

کارشناس مسائل اقتصادي


 ميز خبر 

 مديرعامل سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي ماهشهر:

22 طرح پتروشيمي در حال اجراست

مديرعامل سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي ماهشهر با بيان اينکه توسعه صنايع پايين‌دست به دليل آنکه زنجيره ارزش را تکميل مي کند از اهميت ويژه اي برخوردار است، گفت: در اين زمينه براي جذب سرمايه گذار، 26 طرح آماده شده و امکان‌سنجي آن‌ها نيز به صورت کامل انجام گرفته است و اجراي اين طرح ها به افزايش بازده اقتصادي و ايجاد اشتغال کمک مي کند.

اميد شهيدي نيا در گفت‌وگو با ايسنا،اظهار کرد: در زمينه توسعه صنعت پتروشيمي که يکي از قطب‌هاي اصلي آن منطقه ماهشهر و منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي است و بر اساس ظرفيت سازي هاي انجام گرفته، حدود 26 ميليون تن ظرفيت توليد محصول پتروشيمي در منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر وجود دارد و در اين راستا طرح‌هايي در حوزه صنايع بالادست، مياني و پايين‌دست طراحي شده که آماده ارائه به فعالان اقتصادي هستند.

وي افزود: اين طرح‌ها عمدتاً داراي بازده اقتصادي بين 20 تا 35 درصد هستند و منطقه ويژه اقتصادي اين آمادگي را دارد تا اين طرح‌ها را در اختيار فعالان بخش خصوصي قرار دهد و به جذب سرمايه گذار در اين زمينه بپردازد.

شهيدي نيا تصريح کرد: سازمان منطقه ويژه به جهت حمايت از سرمايه‌گذاران، تسهيلات لازم از جمله اختصاص زمين و امکانات زيرساختي مانند برق، آب، گاز و ... را براي آن ها تأمين خواهد کرد و شرايط مناسبي را براي حضور آن‌ها به طور کامل مهيا مي کند تا سرمايه گذاران بتوانند با خيال آسوده به سرمايه گذاري در اين بخش بپردازند.وي گفت: 113 طرح نيز در دست مطالعه هستند و مطالعات امکان‌سنجي مقدماتي آن‌ها انجام شده که اين طرح‌ها نيز قابليت واگذاري به بخش خصوصي در حوزه پايين‌دستي را دارند. شهيدي نيا عنوان کرد: در حوزه صنايع بالادست و مياني پتروشيمي در برنامه ششم، 5 طرح بزرگ در نظر گرفته شده که مي‌تواند حدود 7 ميليون تن به ظرفيت پتروشيمي اضافه کند.

آمادگي اتريش، سوئيس، ايتاليا، فرانسه، آلمان و چين براي سرمايه‌گذاري نفتي

با نزديک شدن به ماه‌هاي پاياني عمر دولت يازدهم، برنامه‌هاي جلب سرمايه‌گذار خارجي در صنعت نفت با جديت بيشتري پيگيري مي‌شود و با سرعت گرفتن اين روند، حضور شرکت‌هاي خارجي در ايران براي مذاکرات سرعت گرفته است.

به گزارش ايسنا، نمايندگاني از اتريش، سوئيس، ايتاليا، فرانسه، آلمان، چين، آمريکا، اسپانيا، روسيه، آفريقاي جنوبي، هلند، اسکاتلند و ... در ماه‌هاي پاياني سال براي حضور در رويداد سرمايه‌گذاري وزارت نفت به کيش سفر مي‌کنند تا آخرين فرصت‌هاي توافق براي سرمايه‌گذاري نفتي در دولت يازدهم را به طور جدي محک بزنند.

درحالي که با گذشت چندين ماه از اجرايي شدن برجام و آغاز روند لغو تحريم‌هاي بين‌المللي، صنعت نفت ايران توليد نفت را به سطوح پيش از اعمال تحريم‌ها نزديک کرده است، نمايشگاه انرژي کيش که با محوريت سرمايه گذاري برگزار مي‌شود، بيشترين ميزان مشارکت‌کنندگان خارجي در دوران حيات خود را تجربه مي‌کند.

اين نمايشگاه مورد حمايت وزارت نفت ايران و سازمان منطقه آزاد کيش چند سال است که تمرکز خود را به جذب سرمايه براي صنعت نفت کشور معطوف کرده و حالا با تلطيف فشارهاي بين‌المللي عليه ايران، فرصت جديدي براي جلب سرمايه‌هاي خارجي و استفاده از فضاي پسابرجام در صنعت نفت پديد آمده است و به همين دليل در اين نمايشگاه آخرين فرصت‌ها و ظرفيتهاي سرمايه گذاري، سرمايه پذيري، دستاوردهاي سازندگان و توليدکنندگان نفت، گاز، پتروشيمي، آب، برق و انرژيهاي نو عرضه مي شود. نمايشگاه امسال با حمايت وزارت نفت جمهوري اسلامي ايران، شرکت ملي نفت ايران، شرکت ملي گاز ايران، شرکت ملي صنايع پتروشيمي، شرکت ملي پخش و پالايش فرآورده هاي نفتي ايران، شرکت پشتيباني ساخت و تهيه کالاي نفت تهران، انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران، سنديکاي صنعت برق ايران و شرکت طراحي و مهندسي و تامين قطعات و مواد شيميايي صنايع پتروشيمي (اسپک( در مساحتي به وسعت 18 هزار متر مربع برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته