جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5452


رکود مانع جديد توسعه صنعت پتروشيمي

مشاور موسسه بين‌الملل مطالعات انرژي:
ايران زيربار هر قيمتي براي واردات گاز از ترکمنستان نمي‌رود


معادلات انرژي


ميز خبر


 رکود مانع جديد توسعه صنعت پتروشيمي 

 يک مقام مسئول با اشاره به توسعه کند صنايع پتروشيمي در برنامه پنجم توسعه، اعلام کرد: رشد توسعه پتروشيمي از 20 درصد برنامه چهارم به حدود 2.6 درصد در برنامه پنجم کاهش يافته است.به گزارش مهر، احمد مهدوي در جمع مديران صنعت پتروشيمي با اجراي اصل 44 قانون اساسي بستر براي ورود و حضور بخش خصوصي در صنعت پتروشيمي کشور فراهم شد، گفت: با اين وجود در ابتداي ابلاغ سياست‌هاي کلي اصل 44 قانون اساسي شرکت‌هاي شبه دولتي و صندوق‌ها به ميدان آمدند و عملا سرمايه گذاري و مشارکت در صنايع پتروشيمي را به جاي دولت آغاز کردند.دبيرکل انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي با اعلام اينکه بايد فضاي اعتماد بين بخش خصوصي و دولت در صنعت پتروشيمي فراهم شود، تصريح کرد: در شرايط فعلي در اختيار داشتن نزديک به 34 تريليون مترمکعب ذخاير گاز طبيعي و 157 ميليارد بشکه ذخاير نفت خام مهمترين مزيت و پتانسيل براي توسعه پتروشيمي کشور بوده که از آن به عنوان رانت نام برده مي‌شود.

اين مقام مسئول با اشاره به فعاليت بيش از 50 ساله صنايع پتروشيمي در کشور، بيان کرد: هم اکنون فضاي کسب و کار براي توسعه صنعت پتروشيمي با وجود لغو تحريم‌ها فراهم نيست به طوري‌که توسعه و سرمايه گذاري در صنايع پتروشيمي با ريسک‌هاي متعددي همراه است.وي با بيان اينکه هر چند ايران از مزيت خوراک فراوان، دسترسي به سواحل و آب‌هاي آزاد و نيروي انساني متخصص براي توسعه پتروشيمي برخوردار بوده اما عملا به دليل مهيا نبودن شرايط کسب و کار امکان سرمايه گذاري در صنايع پتروشيمي ايران بسيار سخت شده است، تبيين کرد: بر اساس آمار رسمي در طول برنامه چهارم توسعه که از سال 1384 تا 1389 بوده، صنعت پتروشيمي کشور از رشدي حدود 20 درصدي برخوردار بوده است.مهدوي با تاکيد بر اينکه اما رشد و توسعه صنعت پتروشيمي در برنامه پنجم توسعه از سال 1389 تا 1394 به حدود 2.6 درصد رسيده است، تاکيد کرد: هم اکنون توسعه صنعت پتروشيمي به دليل اعمال محدوديت‌هاي متعدد از سوي دولت و بوروکراسي‌هاي رايج تقريبا متوقف شده و اين درحالي است که بايد در برنامه ششم توسعه سالانه دست کم هفت ميليارد دلار سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي انجام شود.

دبيرکل انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي با يادآوري اينکه هم اکنون 60 طرح نيمه تمام از برنامه چهارم و پنجم توسعه باقي مانده که بايد اجرا و تکميل آنها به برنامه ششم توسعه منتقل شود، گفت: در صورت تکميل اين 60 طر نيمه تمام حدود 50 ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي کشور افزوده خواهد شد.وي همچنين با اشاره به کاهش سهم صادرات محصولات پتروشيمي کشور از سبد صادرات غير نفتي در طول چند سال گذشته، يادآور شد: سهم صادرات پتروشيمي از کل صادرات غير نفتي کشور از 42 درصد سال 87 به 26 درصد تا پايان سال گذشته کاهش يافته است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه ايران سال 87 حدود هفت ميليارد و 840 ميليون دلار و سال گذشته حدود 9 ميليارد و 540 ميليون دلار محصول پتروشيمي صادر کرده است، تاکيد کرد: همزمان با افزايش ارزش صادرات محصولات پتروشيمي اما سهم آنها در سبد صادرات غير نفتي کاهش يافته که اين نشان مي‌دهد که توسعه صادرات پتروشيمي هماهنگ با توسعه صادرات غير نفتي کشور نيست.

مهدوي يکي از مهمترين چالش‌هاي پيش روي توسعه صنعت پتروشيمي در کشور را عدم شفافيت در تعيين نرخ خوراک عنوان کرد و افزود: اين در حالي است که کشورهاي حوزه خليج فارس اخيرا تصميم گرفته‌اند با 300 ميليارد دلار سرمايه گذاري جديد ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي خود را به 145 ميليون تن در سال افزايش دهند.

وي با بيان اينکه بر اساس اهداف توسعه صنعت پتروشيمي تا افق چشم انداز بايد توليد محصولات پتروشيميايي ايران با ثبت رشدي 190 درصدي به حدود 126 ميليون تن در سال افزايش يابد، تاکيد کرد: اين برنامه توسعه اي درحالي ترسيم شده که تا پايان سال 2015 ميلادي ايران در رده بندي کسب و کار در جايگاه 118 جهان را در اختيار دارد و در حوزه ريسک سرمايه گذاري و تجارت از بين 18 کشور منطقه در جايگاه پانزدهم ايستاده است.

زيان ده شدن مجتمع‌هاي پتروشيمي

در همين رابطه ،رئيس هيات مديره مجتمع پتروشيمي خراسان با اشاره به ماده 53 برنامه ششم مصوب کميسيون تلفيق در خصوص قيمت انواع خوراک پتروشيمي تاکيد کرد: با اجرا نشدن اين مصوبه صادرات غيرنفتي تقريبا به سوي تعطيلي مي رود.علي محقر با اشاره به اينکه قيمت خوراک تعيين کننده توجيه طرح هاي مجتمع پتروشيمي در آينده است، گفت: سود و زيان ده شدن مجتمع هاي پتروشيمي به خوراک هاي مصرفي در اين مجتمع ها باز مي گردد. اگر قيمت هر متر مکعب خوراک از هشت سنت بالاتر رود، مجتمع هاي پتروشيمي زيان ده مي شود و انجام کار در اين مکان ها ديگر توجيه اقتصادي نخواهد داشت.وي ادامه داد: طرح هاي پتروشيمي تنها طرح هايي در کشور هستند که 80 درصد صادرات غير نفتي را به خود اختصاص مي دهند، بنابراين با بالا رفتن قيمت خوراک شاهد تعطيلي صادرات غير نفتي در کشور خواهيم بود.محقر تصريح کرد: بر اساس ماده 53 در کميسيون تلفيق مصوب شد که قيمت هر متر مکعب خوراک پتروشيمي به هفت تا 7.5 سنت برسد که رقم منطقي است و البته قيمت پنج سنت منطقي تر است. در حال حاضر در کشورهايي همچون قطر، خوراک پتروشيمي با قيمت هر متر مکعب 4.5 سنت به دست سرمايه گذار مي رسد.

وي خاطرنشان کرد: هم اکنون قيمت هر متر مکعب خوراک پتروشيمي حدود 8.5 تا 9 سنت است که اين نرخ در سال گذشته حدود 13 تا 14 سنت بوده است. با توجه نکردن به اين مصوبه دوباره قيمت به حدود 13 سنت مي رسد که براي مجتمع هاي پتروشيمي زيان ده است.

عملکرد هشت ماهه صنعت پتروشيمي منتشر شد

اين در حالي است ،توليد واقعي صنعت پتروشيمي از ابتداي سال تا پايان آبان بالغ بر 33 ميليون و 155هزار تن بوده است که اين ميزان توليد برابر با 73 درصد ظرفيت اسمي و 85 درصد برنامه بوده است.ميزان توليد صنعت پتروشيمي درآبان ماه امسال بالغ بر4.37 ميليون تن بوده است که از اين مقدار يک ميليون و 263هزار تن به فروش داخلي و يک ميليون و 690هزار تن به صادرات اختصاص يافت.

براساس اين گزارش، اين صنعت ارزش آفرين درآبان ماه ماه امسال بيش از چهار ميليون وسيصد و هفتاد هزار تن توليد داشته است که از اين ميزان يک ميليون و 263 هزار تن به فروش داخلي (به ارزش 22875.4 ميليارد ريال)، يک ميليون و 690.4 هزار تن (به ارزش701.6 ميليون دلار) به صادرات اختصاص يافته است.

همچنين، با در نظر گرفتن نرخ تسعير ارز 31 هزار ريال مجموع فروش کل اين صنعت در دومين ماه پاييز امسال، دو ميليون و 953 هزار تن (به ارزش 1439.6 ميليون دلار) بوده است.


 مشاور موسسه بين‌الملل مطالعات انرژي:
 ايران زيربار هر قيمتي براي واردات گاز از ترکمنستان نمي‌رود 

 مشاور موسسه بين‌الملل مطالعات انرژي با اشاره به پيشنهاد غيرمنطقي ترکمنستان مبني بر افزايش قيمت گاز وارداتي به ايران، با بيان اينکه توليد گاز در کشور افزايش داشته است، اظهار کرد:ايران در حال حاضر نيازي به واردات گاز ندارد و مذاکره‌کنندگان زير بار هر قيمتي نخواهند رفت.

مهدي اميرمعيني در گفت‌وگو با ايسنا، با تاکيد بر اين‌که روند واردات گاز از ترکمنستان به قيمت آن بستگي دارد، اظهار کرد: از آنجايي که گازي که از کشور ترکمنستان به ايران وارد مي‌شود براي مصرف در استان‌هاي شمال شرقي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و چنانچه گاز از اين کشور وارد نکنيم براي تامين گاز استان‌هاي مذکور بايد از جنوب کشور لوله‌کشي گاز انجام شود، بايد بررسي کنيم که واردات گاز از ترکمنستان به صرفه‌تر است يا تامين گاز ازطريق لوله‌کشي؟

وي ادامه داد: نمي‌توان گفت چون گاز داريم نبايد تجارت کنيم. البته واردات گاز از ترکمنستان زماني آغاز شد که به اندازه کافي گاز نداشتيم و در زمستان با مشکل کمبود گاز مواجه مي‌شديم و در آن زمان واردات گاز به نفع‌مان بود، اما در حال حاضر با توجه به اين‌که بسياري از فازهاي پارس جنوبي به بهره‌برداري رسيده و ميزان توليد گاز افزايش پيدا کرده است، ديگر مانند قبل نيازي به واردات گاز نيست.

مشاور موسسه بين‌الملل مطالعات انرژي با بيان اين‌که ايران مي‌تواند در مذاکره با ترکمنستان برگ برنده داشته باشد، افزود: در گذشته قيمت واردات گاز از ترکمنستان به ايران در مقايسه با صادرات گاز از ايران به ترکيه مناسب بود و از نظر اقتصادي منطقي به نظر مي‌رسيد، اما اکنون بايد ديد قيمتي که کشور ترکمنستان پيشنهاد مي‌کند چيست و آيا به نفع ايران است يا خير.

اميرمعيني با اشاره به افزايش قيمت گاز ترکمنستان در اوايل دولت نهم که دماي هوا در زمستان بسيار کاهش پيدا کرد، اظهار کرد: با توجه به اتفاقي که در آن سال افتاد و ترکمنستان قيمت گاز خود را افزايش داد و ايران مخالفتي نکرد، اين کشور گمان مي‌کند که مي‌تواند آن روند را دوباره تکرار کند، در حالي که ايران در حال حاضر نيازي به واردات گاز ندارد و مذاکره‌کنندگان زير بار هر قيمتي نخواهند رفت.

امکان قطع واردات گاز از ترکمنستان وجود دارد

همچنين ،يک عضو کميسيون انرژي مجلس با اعتقاد به اين که با افتتاح فازهاي جديد امکان قطع واردات گاز از ترکمنستان وجود دارد گفت: وزارت نفت بايد سياست‌ها و هدف گذاري‌هاي جديدي را در اين زمينه اتخاذ کند.

بهروز نعمتي اظهار کرد:‌ اين امکان وجود دارد که با توجه به افتتاح فازهاي جديد پارس جنوبي ديگر واردات گاز از کشور ترکمنستان نداشته باشيم.

وي افزود:‌ اگر سالهاي متمادي اخير را بررسي کنيم متوجه مي‌شويم که شرايط به گونه‌اي بوده که طرف‌هاي مقابل ما از ترکمنستان کارشکني‌هايي را براي افزايش قيمت‌ها داشته‌اند.

اين عضو کميسيون انرژي مجلس، تصريح کرد: به نظر مي‌رسد وزارت نفت، بايد سياستي را تبيين کند که بر مبناي نيازمندي‌هاي کشور شرايط براي افزايش توليد فراهم شود.

نماينده‌ مردم تهران در مجلس همچنين اظهار کرد: از طرف ديگر با کارهاي فرهنگي مي‌توان بخش زيادي از پرت گازي کشور را جبران کرد.اين عضو کميسيون انرژي مجلس در ادامه با تاکيد بر اين که مشکلي به لحاظ تامين گاز داخل کشور وجود ندارد و ما حتي براي ترکيه هم صادرات گاز داريم گفت: از اين منظر وزارت نفت بايد هدف گذاري‌هاي جديدي را انجام دهد که هم توليد افزايش داشته باشد و هم نحوه مصرف به درستي انجام شود.


 معادلات انرژي 

 ايران 24 تفاهم نامه با شرکت‌هاي بزرگ نفتي جهان امضا مي‌کند

معاون شرکت نفت با بيان اينکه تاکنون 24 تفاهم نامه با شرکت‌هاي بزرگ خارجي در صنعت نفت امضا شده يا در شرف امضا است، گفت: هزينه و ريسک پايين توليد نفت دو مزيت ايران براي جذب سرمايه‌گذاران است.به گزارش مهر، غلامرضا منوچهري با بيان اينکه «امنيت سرمايه گذاري» در صنعت نفت و گاز ايران يکي از الزاماتي بوده که شرکت ملي نفت ايران نسبت به آن همواره پايبند بوده است، گفت: در حوزه عملياتي هم سرمايه گذاري در بخش بالادستي نفت و گاز کشور داراي امنيت بالايي است.

معاون مهندسي و توسعه شرکت ملي نفت ايران با تاکيد بر اينکه در سطوح فعلي قيمت نفت خام در بازار سرمايه گذاري در هر پروژه بخش بالادستي صنعت نفت در جهان داراي توجيه اقتصادي بالايي نيست، تصريح کرد: به عبارت ديگر در قيمت‌هاي فعلي نفت، سرمايه گذاري براي توسعه ميادين نفتي در آب‌هاي عميق در خليج مکزيک و يا توسعه ميادين نامتعارف شيل اويل و شيل گس‌ها فاقد توجيه اقتصادي لازم است.

اين عضو هيات مديره شرکت ملي نفت با تاکيد بر اينکه اما در سطوح فعلي قيمت نفت خام، ريسک سرمايه گذاري در ميادين نفت و گاز کشور پايين است، اظهار داشت: هم اکنون هزينه توليد نفت و گاز در ايران در مقايسه با بسياري از کشورهاي جهان بسيار پايين بوده که اين انگيزه سرمايه گذاري در صنايع نفت و گاز کشور توسط شرکت‌هاي بين‌المللي را دو چندان کرده است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه تاکنون شرکت ملي نفت ايران براي توسعه ميادين نفت و گاز با 12 شرکت بين‌المللي همچون شل انگليس، توتال فرانسه، اينپکس ژاپن، گازپروم نفت روسيه و ... تفاهم نامه مطالعاتي و همکاري امضا کرده است، تاکيد کرد: پيش بيني مي‌شود به زودي 10 تا 12 تفاهم نامه همکاري با ساير شرکت‌هاي بزرگ بين‌المللي در بخش بالادستي صنعت نفت امضا شود.

وي همچنين از برگزاري نمايشگاه‌ها و همايش‌هاي بين‌المللي به عنوان فرصتي براي معرفي بيشتر ظرفيت و پتانسيل‌هاي سرمايه گذاري در صنعت نفت کشور نام برد و خاطرنشان کرد: برگزاري نمايشگاه‌هاي انرژي هم مي‌تواند به فرصتي براي شناخت بيشتر سرمايه گذاران از پتانسيل‌هاي سرمايه گذاري در صنعت نفت و گاز ايران منجر شود.

فعاليت اکتشاف نفت و گاز ايران در خليج فارس آغاز شد

با امضاي اولين قرارداد حفاري، فعاليت‌هاي جديد اکتشاف نفت و گاز ايران در آب‌هاي خليج فارس آغاز شد.به گزارش مهر، دور جديد فعاليت‌هاي اکتشاف نفت و گاز ايران در آب‌هاي خليج فارس پس از چند سال توقف عملياتي با امضاي يک قرارداد جديد حفاري اکتشافي آغاز شد. بر اين اساس شرکت ملي نفت ايران قصد دارد در مدت زمان دو سال، چهار حلقه چاه در بلوک‌هاي اکتشافي در آب‌هاي خليج فارس حفاري کند.

سيدصالح هندي مدير اکتشاف شرکت ملي نفت ايران در تشريح جزئيات برنامه جديد اکتشافي ايران در خليج فارس، گفت: در قرارداد حفاري که با شرکت حفاري شمال منعقد شد، سقف حفاري 4 حلقه چاه لحاظ شده که اين تعداد چاه اکتشافي در مدت 2 سال و در آب‌هاي خليج فارس حفر خواهد شد.

وي با اعلام اينکه در گام اول حفر يک حلقه چاه در يکي از مناطق مشترک نفتي در آب‌هاي خليج فارس مدنظر بوده و به تدريج اولويت‌هاي اکتشافي در اين منطقه اعلام خواهد شد، تصريح کرد: علاوه بر خليج فارس، به زودي فعاليت‌هاي جديد اکتشاف نفت و گاز کشور در آب‌هاي درياي عمان هم آغاز خواهد شد.اين مقام مسئول از برنامه براي حفاري‌هاي اکتشافي در حوزه آب هاي درياي عمان خبر داد و افزود: در پايان برنامه ششم حفاري يک حلقه چاه اکتشافي در اين حوزه پيش بيني شده که فصل جديدي در فعاليت‌هاي اکتشافي شرکت ملي نفت ايران خواهد بود.

مدير اکتشاف شرکت ملي نفت ايران همچنين تاکيد کرد: اکتشاف نفت در خليج فارس به عنوان يکي از برنامه‌هاي اولويت‌دار شرکت نفت مطرح بوده و بر همين مبنا قرارداد 2 ساله اجاره دکل حفاري دريايي امضا شده است.هندي درباره سياست گذاري‌هاي اکتشافي شرکت ملي نفت هم توضيح داد: رويکرد جديد مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران در کاهش فعاليت‌هاي تصدي گري و ارائه پروژه‌هاي اکتشافي به شرکت‌هاي پيمانکار است.به گفته وي يکپارچه سازي فعاليت‌ها در حوزه عمليات ژئوفيزيک و حفاري و برون سپاري فعاليت‌هايي از اين دست به پيمانکاران ذيصلاح از جمله سياست‌هاي جديد در مديريت اکتشاف به شمار مي‌آيد.هندي با تاکيد بر اينکه راهبرد مديريت اکتشاف در راستاي يکپارچه سازي خدمات حفاري است، افزود: در قرارداد حفاري اکتشافي در آب‌هاي خليج فارس 15 نوع خدمات حفاري معرفي شده و به پيمانکار ابلاغ شده است.

وي همچنين در خصوص ميانگين حفاري اکتشافي در قرارداد جديد حفاري اکتشافي ايران در خليج فارس خاطرنشان کرد: ميانگين حفاري حدود يک‌هزار و 350 متر خواهد بود که در نهايت به 2 هزار متر خواهد رسيد.

معاون وزير نفت:

حذف ماده 34 به تصويب مجلس رسيد

ماده 34 پيشنهادي کمسيون تلفيق مبني بر پرداخت، هفت برابر حداقل حقوق کارکنان دولت که سبب دل‎ نگراني مهندسان و متخصصان صنعت نفت و افزايش تقاضاي بازنشستگي پيش از موعد شده بود در پي تلاش و مکاتبات وزيرنفت با رئيس و نمايندگان مجلس امشب در صحن علني و با راي اکثريت نمايندگان حذف شد.

شجاع الدين بازرگاني در گفت‎و‎گو با شانا، از حذف ماده 34 در لايحه برنامه ششم توسعه کشور خبر داد و گفت: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با اکثريت آرا، راي به حذف ماده ياد شده دادند؛ به اين ترتيب موضوع تعيين سقف هفت برابري حداقل پرداختي پاداش پايان خدمت کارکنان دستگاه‎هاي اجرايي از دستورکار مجلس خارج شد.

معاون وزير نفت در امور حقوقي و مجلس افزود: بنابراين در اين زمينه قانون پيشين جاري و اجرا مي شود.وي گفت: وزير نفت در اين باره و با هدف صيانت از منابع انساني تلاش‎هاي فراوان و رايزني موثري با مجلس کرد که خوشبختانه نمايندگان نيز با توجه به اهميت و حساسيت صنعت نفت، راي به حذف ماده ياد شده دادند.

بازرگاني افزود: به وزير نفت که از طريق مکاتبات و مذاکرات با مقام‎ها به‎ويژه رئيس و نمايندگان مجلس، پيگير موضوع بودند و کارکنان و متخصصان تلاشگر صنعت نفت، تبريک عرض مي‎کنم و اميدوارم اين موضوع سرآغازي بر پيروزي‎ها و موفقيت‎هاي بيشتر صنعت نفت باشد.


 ميز خبر 

 آيين اختتاميه چهاردهمين نمايشگاه تخصصي صنعت حفاري

اهواز –رسول محمدي

چهاردهمين نمايشگاه تخصصي صنعت حفاري پس از چهار روز برپايي در محل دائمي نمايشگاه بين المللي استان خوزستان در اهواز به کار خود پايان داد.به گزارش آفرينش ،آيين اختتاميه اين نمايشگاه با حضور قائم مقام مديرعامل شرکت، مسئولان انجمن هاي سازندگان تجهيزات صنعت نفت، مديران عامل و نمايندگان شرکت هاي سازنده قطعات و تجهيزات و شماري از متخصصان و کارکنان صنعت نفت و حفاري برگزار شد.در اين آيين مهندس محمد رضا تاکايدي با اشاره به تلاش هاي به عمل آمده در راستاي برگزاري هر چه بهتر اين نمايشگاه تخصصي که با همکاري شرکت نمايشگاه هاي بين المللي استان خوزستان محقق شد از مجموعه دست اندرکاران برپايي اين رويداد اقتصادي، قدرداني کرد.قائم مقام مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران توانمندي هاي اين شرکت را در موضوع بومي سازي صنعت حفاري در کشور مورد اشاره قرار داد و گفت: با همکاري سازندگان و صنعتگران داخلي، شرکت هاي دانش بنيان و مراکز علمي و پژوهشي در بيش از يک دهه گذشته 19 هزار 420 قطعه کاربردي در صنعت حفاري بومي سازي شده است.وي همکاري و تعامل ميان صنعتگران براي بومي سازي قطعات صنعت حفاري به ويژه در استان خوزستان را مطلوب ارزيابي کرد و افزود: در اين مدت تلفيق دانش و تجربه و ايجاد تعامل بين مراکز ساخت و دانشگاه ها در فصل برنامه هاي شرکت قرار داشت.تاکايدي با بيان اينکه بايد با مديريت دانش و انتقال درست آن به تقويت بنيان دانش در کشور کمک کنيم، اظهار کرد: توليدکنندگان و سازندگان قطعات و تجهيزات صنعت حفاري لازم است همسو با کميت بحث کيفيت توليدات را مورد اهتمام بيشتري قرار دهند .

قائم مقام مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران گفت: هزينه کرد سالانه نزديک به 90 ميليارد تومان در زمينه خريد قطعات و تجهيزات و بومي سازي دانش فني، بيانگر حمايت اين شرکت از ساخت داخل است و از هر کالايي که توان ساخت آن در داخل کشور فراهم باشد، حمايت به عمل مي آيد .

وي با اشاره به استقبال چشمگير سازندگان داخلي از اين نمايشگاه افزود: اين استقبال باعث رشد و شکوفايي صنعت حفاري شده و حضور فعال شرکت ‌هاي دانش بنيان بيانگر توجه سازندگان به بحث دانش‌ محوري مي باشد.

تاکايدي ضمن قدرداني از همياري و همکاري مديريت و کارکنان شرکت نمايشگاه هاي بين المللي خوزستان در برگزاري اين نمايشگاه ، اظهار کرد: فضاي نمايشگاه در سال ‌هاي آتي پاسخگوي نيازها نخواهد بود و انتظار مي رود شاهد ايجاد فضاي مناسبت تري باشيم .در اين آيين رئيس هيئت مديره انجمن سازندگان تجهيزات نفت، گاز و پتروشيمي خوزستان گفت: همکاري ميان شرکت هاي نفتي و حفاري با انجمن‌ هاي سازندگان بايد بيشتر مورد توجه واقع و با تعامل ميان يکديگر زمينه توسعه هر چه بيشتر صنعت فراهم شود.

علي کراني با اشاره به حمايت هاي شرکت ملي حفاري ايران از سازندگان و صنعتگران داخلي و بويژه استان خوزستان، افزود: هم افزايي ميان انجمن و صنايع نفت، گاز، پالايش و پخش و حفاري در استان به توسعه و سازندگي کشور کمک مي‌کند .در ادامه مديرعامل شرکت نمايشگاه بين‌المللي خوزستان با بيان اينکه در چهاردهمين نمايشگاه تخصصي صنعت حفاري 160 سازنده و صنعتگر داخلي، شرکت هاي دانش بنيان و مراکز علمي، پژوهشي مشارکت داشتند، گفت: تعامل ميان شرکت‌ ها و زمينه ‌سازي براي عقد قرارداد و تفاهمنامه هاي همکاري از جمله اهداف برگزاري نمايشگاه هاي تخصصي است .

رحيم جليلي با اشاره به حضور شرکت هاي صاحب نام از هفت استان کشور در اين رويداد نمايشگاهي، افزود: از شمار شرکت هاي حاضر در نمايشگاه 70 درصد توليد کننده و 30 درصد تامين کننده کالا هستند و از مجموع شرکت ها 50 درصد خوزستاني مي باشند.

چهاردهمين نمايشگاه تخصصي صنعت حفاري همزمان با اول دي ماه سالروز تاسيس شرکت ملي حفاري ايران در اهواز آغاز به کار کرده بود.

بازديد سرمايه‌گذاران چيني از منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي ماهشهر

هياتي متشکل از سرمايه‌گذاران چيني از منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي ماهشهر بازديد کردند.به گزارش ايسنا، يک هيات سرمايه‌گذار از کشور چين جهت بررسي قابليت‌ها و فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري اين منطقه، وارد شهرستان بندر ماهشهر شدند. در اين بازديد کارشناساني از شرکت هواجين و شرکت اسطوره در منطقه ويزه اقتصادي پتروشيمي حضور يافتند و با مدير و کارشناسان سرمايه‌گذاري سازمان منطقه ويژه به بحث و تبادل نظر پرداختند. اين هيات پس از آشنايي مقدماتي با قطب صنعت پتروشيمي کشور، از شرکت‌هاي پتروشيمي فن آوران، رازي و اداره بنادر و دريانوردي بازديد ميداني کردند.

خودروهاي جديد هم کارت سوخت مي‌گيرند

معاون مدير بازرگاني شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با بيان اينکه "هيچ برنامه اي براي حذف کارت سوخت ابلاغ نشده است"،گفت: تا اطلاع ثانوي عرضه بنزين با کارت سوخت ادامه دارد و هر زمان تصميم جديدي در اين خصوص ابلاغ شود ما اجرا مي کنيم.به گزارش تسنيم،«عليرضا رجب پور» معاون مدير بازرگاني شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي اظهار داشت: شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي در خصوص حذف يا ماندن کارت سوخت، نقش تصميم گير ندارد؛ بلکه ما مجري مصوبات دولت در اين زمينه هستيم.وي افزود: تا امروز هيچ برنامه اي براي حذف کارت سوخت ابلاغ نشده است؛ بنابراين تا اطلاع ثانوي عرضه بنزين با کارت سوخت ادامه دارد و هر زمان تصميم جديدي در اين خصوص ابلاغ شود ما اجرا مي کنيم.رجب پور خاطرنشان کرد: همچنين تصميمي براي عدم صدور کارت سوخت براي خودروهاي جديد و جمع آوري تجهيزات عرضه بنزين با کارت سوخت از جايگاههاي عرضه اتخاذ نشده است.

مجلس شوراي اسلامي با تصويب لايحه اصلاحيه قانون بودجه 95 استفاده و حفظ کارت سوخت را ضروري ندانست. در اين اصلاحيه، بند «ح» تبصره 14 قانون بودجه 95 مبني بر الزام دولت به حفظ کارت سوخت و عرضه مجدد بنزين دو نرخي به درخواست وزير نفت حذف شد.

از طرف ديگر با توجه به اهميت حفظ کارت سوخت در کنترل مصرف بنزين و کاهش قاچاق اين فراورده نفتي طرح حفظ کارت سوخت با قيد دو فوريت و با امضاي 126 نفر از نمايندگان به هيات‌رئيسه مجلس تقديم شده است. در مورد جزييات اين طرح حسينعلي حاجي‌دليگاني نماينده مردم شاهين‌شهر در مجلس شوراي اسلامي نکاتي را بيان کرده است. وي اعلام کرد که پس از رفع ايرادات و اشکالاتي که در متن وجود داشت، با جلساتي که با مرکز پژوهش‌ها و معاونت حقوقي مجلس و نيز مرکز پژوهش‌هاي شوراي نگهبان و نيز شرکت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي برگزار شد متن مورد توافق در اين باره تهيه و تدوين شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته