جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5454

آسوشيتدپرس گزارش داد؛
قدرت خريد مردم ايران 20 درصدکاهش يافت


ماجراي گرفتن تخفيف 50 درصدي ايران از بوئينگ


ميز خبر


نهادهاي مالي


 آسوشيتدپرس گزارش داد؛
 قدرت خريد مردم ايران 20 درصدکاهش يافت  

 
آسوشيتدپرس د رگزارشي نوشت که ارزش پول ايران به کمترين ميزان در تاريخ اين کشور رسيده و قدرت خريد مردم 20 درصد کاهش يافته است.

به گزارش مهر، در گزارش آسوشيتدپرس آمده است: اين هفته پول ملي ايران به 41600 تومان در برابر يک دلار سقوط کرد که کمترين ميزان در تاريخ اين کشور است. بر اساس اين گزارش در حالي که کاهش ارزش پول ايران مي‌تواند تا حدودي صادرات اين کشور را در بازارهاي جهاني جذاب‌تر کند اما از سوي ديگر مفهوم اين افت ارزش اين است که پس‌انداز مردم هم کم ارزش مي‌شود. در اين راستا نگراني‌ها درباره اينکه رئيس جمهور جديد آمريکا دونالد ترامپ با مسأله هسته‌اي ايران چگونه برخورد خواهد کرد نيز نگراني‌هايي را براي پول ملي اين کشور ايجاد کرده است.

يک فردي که خود را بابايي معرفي مي‌کند و ساکن تهران است به خبرنگار آسوشيتدپرس گفت: مطمئناً کاهش ارزش پول ايران تأثير منفي بر نحوه زندگي مردم خواهد داشت. چرا که بسياري از کالاهاي خارجي را ايران وارد مي‌کند و بسياري از مايحتاج مردم وارداتي است و اين مسأله حتي تأثير رواني هم بر مردم مي‌گذارد.گزارش آسوشيتدپرس حاکي است طي 10 سال ارزش پول ايران از 920 تومان در برابر يک دلار به 4160 تومان کاهش يافته که اين حدود 450 درصد افت ارزش است. بخش زياد اين کاهش ارزش در سال 2012 اتفاق افتاد، زماني که آمريکا به خاطر مسائل هسته‌اي بانک‌هاي جهاني را از همکاري با ايران ممنوع کرد و اتحاديه اروپا تحريم‌هاي نفتي را عليه اين کشور اعمال کردند. دلايل زيادي براي کاهش ارزش ريال وجود دارد.

از زماني که ترامپ به عنوان رئيس جمهور آمريکا اعلام شد دلار در اين کشور تقويت شده است، ‌از سوي ديگر ترامپ در کمپين‌هاي تبليغاتي خود بارها اعلام کرده که توافق هسته‌اي با ايران را قبول ندارد و مذاکرات جديدي را آغاز خواهد کرد و اين مسأله به ابهام در آينده اين توافق دامن زده است.

همچنين دولت ايران طي سال‌هاي گذشته بازار ارز را دستکاري مي‌کرد تا کسري بودجه دولت را پوشش دهد. اين کار را انجام مي‌دهد که از تفاوت بين نرخ دولتي و نرخ بازار ريال بيشتري از فروش نفت به دست آورد. اقدامي که در بازارهاي جهاني معروف به آربي‌تراژ است.


 ماجراي گرفتن تخفيف 50 درصدي ايران از بوئينگ 

 قرارداد خريد 80 فروند هواپيماي بوئينگ از سوي ايران‌اير که حدود يک ماه پيش در ايران امضا شد با تخفيفي 50درصدي همراه بوده که به ادعاي يک سايت آمريکايي، اين تخفيف در سفارش‌هاي خريد هواپيما در جهان عادي محسوب مي‌شود.

به گزارش ايسنا، اوايل دسامبر 2016 شرکت بوئينگ با ايران اير قراردادي براي فروش 80 فروند هواپيما به ارزش 16.6 ميليارد دلار امضا کرد و اين شرکت هواپيمايي اعلام کرد براي پرداخت نيمي از قيمت اعلام شده با اين هواپيماساز آمريکايي مذاکره کرده است. اين قرارداد نخستين بار در ژوئن سال 2016 از سوي بوئينگ اعلام شد و شامل تحويل 50 فروند 737 مکس 8، 15 فروند 777-300 ERو 15 فروند 9-777 است.

رسانه‌هاي داخلي به نقل از اصغر فخريه کاشان، قائم مقام وزير راه و شهرسازي نوشتند: با توجه به ماهيت اين سفارش و گزينه‌هايش، قيمت خريد 80 فروند جت بوئينگ تقريبا 50 درصد قيمت فهرست است.بر همين اساس در گزارشي که در يک سايت مالي آمريکايي (NASDAQ) منتشر شده، آورده شده زماني که يک شرکت هواپيماسازي بزرگ يک قرارداد نهايي را اعلام مي کند، ارزش قرارداد بر اساس قيمت فهرست اعلام مي شود اما معمولا هيچ کس قيمت فهرست را پرداخت نمي‌کند به خصوص اگر سفارش شامل شمار زيادي هواپيما باشد.طبق ادعاي اين سايت، بوئينگ همواره براي سفارشهايي که دريافت کرده، نسبت به قيمت فهرست تخفيف داده است.

بر مبناي آمار قيمتهاي فهرست، تحويلها و درآمد گزارش شده از سوي بوئينگ، تخفيفهايي که اين شرکت براي هواپيماهاي مسافربري خود داده است، حدود 47 درصد بوده است.

با توجه به روند افزايش تخفيفها به همراه اين حقيقت که بوئينگ معمولا قيمتهاي فهرست را افزايش مي دهد، احتمال اينکه اين شرکت در آينده تخفيف بيشتري دهد، وجود دارد.در بخش ديگري از اين گزارش آمده که ايران اير قرارداد مشابهي با گروه ايرباس که رقيب اروپايي بوئينگ است، بسته است و تحت اين قرارداد ايرباس 100 فروند هواپيماي جت تحويل ايران خواهد داد. ارزش اين قرارداد بر مبناي قيمتهاي فهرست، 18 تا 20 ميليارد دلار است. با اين همه مديرعامل ايران اير اعلام کرده است که ارزش اين قرارداد از 10 ميليارد دلار فراترنمي رود.

اين گزارش در پايان مي‌افزايد؛ مديريت بوئينگ انتظار دارد قرارداد ايران با توليد و تحويل 777-300 ER، هزاران فرصت شغلي به طور مستقيم براي شهروندان آمريکايي ايجاد کند و تحويل کامل اين هواپيماها 100 هزار فرصت شغلي در بخش هوافضاي آمريکا ايجاد مي‌کند.بنابراين اجراي موفق اين قرارداد، اشتغال در آمريکا را بهبود مي دهد و در توليد ناخالص داخلي اين کشور تاثير مثبت دارد.علاوه بر مزاياي اقتصادي، انتظار مي رود اين قرارداد به کسب و کار جهاني بوئينگ رونق دهد و ارزش سهام اين شرکت رابالا ببرد.


 ميز خبر  

 قيمت دلار 9 تومان کاهش يافت

بعد از روزها روند صعودي در بازار دلار، قيمت در بيشينه نرخ به 4138 تومان رسيده که نسبت به آخرين معاملات روز سه شنبه ، 9 تومان کاهش را نشان مي‌دهد.به گزارش مهر، قيمت دلار در جريان معاملات چهارشنبه بازار تهران، با 9 تومان کاهش به 4138 تومان رسيده، اين در حالي است که برخي صرافي‌ها قيمت را تا 4125 تومان هم کاهش داده‌اند. در عين حال، قيمت هر يورو با 7 تومان افزايش به 4368 تومان، پوند به 5003 تومان، درهم امارات به 1145 تومان و لير ترکيه به 1209 تومان رسيده است.

در عين حال هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادي طرح جديد با 7800 تومان کاهش به يک ميليون و 208 هزار و 500 تومان، طرح قديم يک ميليون و 180 هزار تومان، نيم سکه 633 هزار تومان، ربع سکه 341 هزار تومان و سکه يک گرمي 210 هزار تومان است.

هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1141 دلار و 70 سنت و هر گرم طلاي 18 عيار 115 هزار و 432 تومان است.

نقش برخي نمايندگان در افزايش قيمت دلار

در همين رابطه ،رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني ايران گفت: مباحثي که متاسفانه در حوزه داخلي در مورد مذاکرات 5+1 و مسائل برجام اخيرا مطرح شده و اقدامات برخي از نمايندگان و مذاکراتي که در اين حوزه منتشر شده در افزايش بهاي دلار بي تاثير نبوده است.محسن‌بهرامي‌ارض‌اقدس ، رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني ايران گفت: با توجه به اعلام مواضع رسمي دولت که قابل اعتنا و اطمينان است بهاي ارز به زودي کاسته خواهد شد.وي افزود: آقاي نوبخت سخنگوي دولت که رئيس سازمان برنامه بودجه و معاون رييس جمهور نيز هست در سخنان اخير خود تاکيد داشتند روند افزايش فعلي قيمت ارز هيجاني و ناشي از تقاضاي مختلف در بازار است. بهرامي خاطر نشان کرد: قيمت بالاي ارز در شرايط کنوني دلايل مختلفي دارد از جمله اينکه سفرهاي مربوط به سال جديد ميلادي و کريسمس مطرح است ضمن آنکه تغيير دولت جديد در آمريکا نيز در افزايش نرخ دلار بي‌تاثير نبوده است.وي ادامه داد: همچنين مباحثي که متاسفانه در حوزه داخلي در مورد مذاکرات 5+1 و مسائل برجام اخيرا مطرح شده و اقدامات برخي از نمايندگان و مذاکراتي که در اين حوزه منتشر شده در افزايش بهاي دلار بي تاثير نبوده است.بهرامي تصريح کرد: هم اکنون ترديدهايي در مورد برجام و مسائل پيراموني بوجود آمده و با رفع اين مسائل نرخ دلار مجددا کاهش خواهد يافت.وي با بيان اينکه نظام ارزي ما شناور مديريت شده است، افزود: نقش بانک مرکزي در مديريت نرخ ارز مهم است و براي اينکه نرخ ارز در دامنه مورد قبول نظام پولي و بانکي کشور قرار گيرد بايد تک نرخي شود که البته وعده آن را رئيس بانک مرکزي و سخنگوي دولت هم داده‌اند.وي تصريح کرد: با توجه به مباحثي که در پارلمان بخش خصوصي مطرح است اين نرخ به زودي اصلاح شده و ارز تک نرخي خواهد شد.

اين در حالي است ،محمد کشتي آراي رييس اتحاديه طلا و جواهر تهران در خصوص پايدار نبودن نرخ ارز اشاره و خاطرنشان کرد: هم اينک معاملات در بازار تهران در حد معمول بوده، اما با احتياط انجام مي شود و تقاضاي جديدي در بازار مشاهده نمي شود.کشتي آراي همچنين افزايش قيمت هشت دلاري اونس جهاني طلا در اين هفته را طبيعي و ناشي از تسويه حساب هاي آخر سال ميلادي برشمرد.

تاخير 57 درصدي پرواز برخي ايرلاين‌ها

آمار تاخير پروازهاي 14 شرکت هواپيمايي کشور از مبدا فرودگاه مهرآباد در آبان ماه سالجاري نشان مي‌دهد که 49درصد پروازهاي اين فرودگاه با تاخير انجام شده است.به گزارش مهر، نگاهي به پروازهاي انجام شده از مبدا فرودگاه مهرآباد طي آبان ماه سال 95، نشان مي‌دهد که 5 هزار و 215 پرواز توسط شرکت هاي هواپيمايي در اين ماه به ثبت رسيده که از اين ميان، 2 هزار و 662 پرواز(51 درصد) به موقع و 2 هزار و 553 پرواز (49درصد) با تاخير انجام شده است.

علت عدم موفقيت طرح کارت اعتباري خريد کالاي ايراني

وزارت صنعت علت عدم موفقيت طرح کارت اعتباري خريد کالاي ايراني را محدود بودن جامعه هدف، کافي نبودن زيرساخت فني و نرم افزاري، ناهماهنگي بين دستگاههاي اجرايي و ضعف همکاري شرکتهايpsp عنوان کرد.به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت ،اين وزارتخانه با صدور اطلاعيه اي اعلام کرد: طرح کارت اعتباري خريد کالاي ايراني جهت حمايت از توليد داخل، خروج واحدهاي توليدي از رکود از طريق تحريک کنترل شده تقاضا، مطرح و موضوع طي بخشنامه سازمان برنامه‌ و بودجه و دستوردفتر معاون اول محترم رييس‌جمهور اعلام گرديد. در اين ارتباط اقدامات لازم توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرح ذيل انجام شد.1 ـ اطلاع‌رساني لازم و فراخوان ثبت‌نام واحدهاي صنعتي و توليدي در سامانه وزارت متبوع.2 ـ انتخاب کالاهاي ايراني با معيارهاي:

ـ دارا بودن پروانه بهره‌برداري از وزارت متبوع

ـ داشتن استاندارد ايمني و عملکردي و رتبه مصرف انرژي براي کالاهاي انرژي بر

ـ تأمين موجودي کالا در تمام نمايندگي‌ها در مدت فرايند اجراي طرح

3 ـ ارسال اطلاعات 138 واحد صنفي (شامل تعداد 16 هزار قلم کالا و 13 هزار نمايندگي فروش حضوري و سامانه فروش اينترنتي) به بانک مرکز جمهوري اسلامي ايران

وزارت صنعت در ادامه اطلاعيه خود درباره علل عدم موفقيت اين طرح آورده است: با توجه به نو بودن طرح کارت اعتباري در سطح کلان کشور، علي‌رغم تلاش و همکاري اين وزارت و دستگاه‌هاي همکار، به دلايل مشروحه ذيل اين طرح با موفقيت مطلوب همراه نگرديد:

ـ ‌محدود بودن جامعه هدف و مخاطب طرح، علي‌رغم تأکيد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبني بر گسترش جامعه مخاطب به کليه حقوق‌بگيران و بازنشستگان دولتي و لشگري

ـ زمان بسيار محدود اجراي طرح

ـ کافي نبودن زيرساخت‌ مناسب فني و نرم‌افزاري بانکي و عدم آشنايي کامل توليدکنندگان، فروشندگان و متقاضيان با عملکرد اين طرح

ـ ناهماهنگي بين دستگاه‌هاي اجرايي طرف قرارداد با بانک‌هاي عامل

ـ‌ضعف همکاري شرکت‌هاي psp با واحدهاي صنعتي در بروزرساني دستگاه‌هاي پوز

ـ توزيع نامناسب کارت‌هاي اعتباري (در برخي موارد کارت‌هاي منقضي شده به دست متقاضيان رسيده است)

ـ مشکلات متعدد در سامانه اينترنتي‌ بانکهاي عامل و بعضي از سازمان‌هاي ذيربط جهت ثبت‌نام متقاضيان


 نهادهاي مالي 

 بازديد عضو هيات مديره بانک ملي از شعب غرب تهران

برات کريمي عضو هيات مديره بانک ملي ايران از شعبه ممتاز خيابان آزادي و همچنين شعب مهرآباد، آسمان و هما در غرب تهران بازديد و با مسئولان و کارکنان اين شعب ديدار و گفتگو کرد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک ملي ،عضو هيأت مديره در اين بازديد بر اهميت بخش حسابداري در مشاوره به مسئولان شعب براي تحليل سود و زيان شعبه و توجه به موارد درآمدزا از جمله ضمانت نامه‌ها و کنترل هزينه‌ها تاکيد کرد.

رشد 100درصدي مبلغ تسهيلات مشارکت مدني بانک مسکن

روابط عمومي بانک مسکن از رشد 100درصدي مبلغ تسهيلات پرداختي بانک مسکن در بخش مشارکت مدني طي 9 ماهه سال جاري نسبت به دوره مشابه سال گذشته خبرداد.

براساس اين گزارش،بانک مسکن طي 9ماه سال جاري ميزان 46هزار و 479ميليارد ريال به متقاضيان تسهيلات مشارکت مدني پرداخت کرده است که نسبت به 9ماهه سال گذشته100درصد رشدداشته است.

تمديد مهلت دومين جشنواره تخصصي رسانه‌اي "نقد صنعت بانکداري - با محوريت بانک اقتصادنوين"

مهلت مشارکت در دومين جشنواره تخصصي رسانه‌اي "نقد صنعت بانکداري - با محوريت بانک اقتصادنوين" تمديد شد با توجه به استقبال خبرنگاران، تحليل‌گران و صاحب نظران مباحث بانکي از مشارکت در دومين جشنواره تخصصي رسانه‌اي "نقد صنعت بانکداري - با محوريت بانک اقتصادنوين"، مهلت شرکت در اين جشنواره و ارسال آثار تمديد شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، بر اين اساس دومين جشنواره نقد صنعت بانکداري - با محوريت بانک اقتصادنوين با حمايت بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران که از اول خرداد ماه سال جاري آغاز شده تا پايان دي ماه ادامه خواهد داشت و علاقه‌مندان به مشارکت در اين جشنواره تا زمان فوق براي ارسال آثار فرصت دارند.

رئيس بانک توسعه صادرات شعبه قزوين:

تحقق اقتصاد مقاومتي از مسير توسعه صادرات ميسر مي شود

رئيس بانک توسعه صادرات شعبه قزوين از حمايت ويژه اين بانک از صادرات کالا و خدمات خبر داد و گفت: تحقق اقتصاد مقاومتي از مسير بالندگي صنايع و توسعه صادرات ميسر مي شود.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک توسعه صادرات ، يعقوب انيسي در ششمين نشست کارگروه صادرات غير نفتي که با حضور استاندار و جمعي از مسئولان استاني برگزار شد، افزود: اين بانک با هدف توسعه صادرات و تامين مالي صادر کنندگان با نرخ هاي به نسبت ارزان، تسهيل مبادله هاي بين المللي و نقل و انتقال پول، شعبه خود را در سال 88 در قزوين افتتاح کرد.

افزايش پايگاه هاي شبانه روزي بانک ملت در استان گلستان

تعداد پايگاه هاي شبانه روزي خودپردازهاي بانک ملت در استان گلستان افزايش يافت.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، مديريت شعب استان گلستان با هدف افزايش سطح دسترسي مشتريان به خدمات الکترونيک بانکي و کاهش مراجعات حضوري به شعب، چهار پايگاه شبانه روزي جديد در سطح استان راه اندازي کرد.

با بهره برداري از اين مراکز، شمار پايگاه هاي شبانه روزي بانک ملت در استان گلستان به 19 پايگاه با 31 دستگاه خودپرداز افزايش يافت.

ساخت خانه بهداشت با مشارکت بانک تجارت در خراسان جنوبي

با مشارکت بانک تجارت، آيين کلنگ زني خانه بهداشت روستاي حسن آباد از توابع شهرستان زيرکوه قاينات در استان خراسان جنوبي برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، اين بانک در راستاي ايفاي مسئوليت هاي اجتماعي خود ، با تخصيص يک و نيم ميليارد ريال اعتبار، در ساخت خانه بهداشت روستاي حسن آباد از توابع شهرستان زيرکوه قاينات مشارکت کرده است.

پويايي و نشاط سرمايه انساني، يکي از مهم‌ترين سياست هاي بانک رفاه است

مديرعامل بانک رفاه گفت: سرمايه انساني مهم‌ترين دارايي و پويايي و نشاط آن يکي از مهم‌ترين سياست هاي بانک رفاه است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه، دکتر محمدعلي در مراسم افتتاحيه يازدهمين المپياد ورزشي آقايان که با حضور جمعي از مديران ارشد و ورزشکاران بانک ، 4 دي ماه سالجاري در مجموعه فرهنگي-ورزشي اين بانک در بابلسر برگزار شد، با بيان اين مطلب افزود: به دنبال سازمان پويا و پر تحرک هستيم و بايد تلاش کنيم روحيه نشاط و پويايي را در بين کارکنان حفظ کرده و ارتقا دهيم.

ديدارمديران استاني بانك ايران زمين با مدير كل اداره ثبت اسناد و املاك

مدير شعب استان خراسان جنوبي به اتفاق تني چند از مسئولان اين مديريت با مدير كل ثبت اسناد و املاك استان ديدار و گفتگو كرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين ، به منظور ايجاد تعاملات بيشتر بين بانك ايران زمين و اداره كل ثبت اسناد و املاك استان جلسه اي با حضور مديريت و معاونت اجرايي اين بانك با مدير كل و معاونين اداره كل ثبت اسناد و املاك استان در محل آن اداره تشكيل شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته