جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

دکتر جاسبي در ششمين دوره جشنواره تجليل از تلاشگران کيفيّت ،
نخبگان و مديران طرحي نو در اندازند و طعم کيفيت را به جامعه بازگردانند


ميز خبر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


خبــــر

آيت‌الله هاشمي؛
کيفيت ، همه‌ي ابعاد زندگي انسانها را شامل مي‌شود


خبر


مراسم بزرگداشت حماسه 9 دي در سراسر ايران


سفر نخست وزير ژاپن به آمريکا


سرمقاله


 دکتر جاسبي در ششمين دوره جشنواره تجليل از تلاشگران کيفيّت ،
 نخبگان و مديران طرحي نو در اندازند و طعم کيفيت را به جامعه بازگردانند 

 با نام و ياد او که بي انتهاست

اَلَّذِي خَلَقَ المَوتَ وَ الحَيَوهَ لِيَبلُوَکُم أيُّکُم أحسَنُ عَمَلاً وَ هُوَ العَزيزََُ الغَفُور

(سوره مُلک - آيه 2)

روي جانان طلبي،آينه را قابل ساز

ورنه هرگز گل و نسرين ندمدزآهن وروي

گوش بُگشاي که بلبل به فغان مي گويد

خواجه تقصير مَفَرما، گل توفيق ببوي

(حافظ)

در باب کيفيت موارد بسياري گفته و صحبت‌هاي فراواني شده که هر کدام تلاشي براي تسخير اين واژه بوده است تا ادراک آن ميسر و البته دست‌يافتني شود. دست‌يافتني از حيث مديراني که مي‌کوشند اين دست‌آوردها را اسير اندازه‌ها و ارزيابي‌ها کنند تا بر آن مديريت نمايند. لذا کيفيت سويه‌ها و نمادهاي متفاوتي دارد ليکن فراتر از هر نظام استاندارد و يکسان شده‌اي کيفيت تصويرگر اوج جمال است که مناظر و ادراک آدمي در آن دخل و تصرف دارد.

پيشتر در اين باب سخن گفته‌ايم ليکن قصد آن دارم تا دغدغه‌اي که ديريست دل‌مشغول آنم و چنديست به برون يافت آن مي‌انديشم با شما در ميان بگذارم.

کيفيت‌ فراتر از همه تعاريف و شاخص‌ها حسي است که در مواجهه با پديده‌ها در ما شکل مي‌گيرد و ميلي است که بد را پس مي‌زند و نيکو را طلب مي‌کند. خطر آن زمان جامعه را تهديد مي‌کند که اين حس جمال و کمال‌خواهي به هر دليلي از ميان برود و سطح ادراک به حداقل‌ها ميل و بسنده کند.

کُشتن و مُردن که بر نقش تنست

چون انار و سيب را بِشکستن است

آنچ شيرين است او شد نار دانک

وانک پوسيده ست نبوَد غير بانک

آنچ با معني است خود پيدا شود

وآنچ پوسيده ست او رسوا شود (مولانا)

جامعه‌اي که توان تميز و تشخيص خوب و بد را از دست دهد بي‌ترديد در بستر زمان از جنب و جوش افتاده به بيراهه مي‌رود و در شهري چنين، شهروندانش يک به يک در کمند بي‌کيفيتي سقوط مي‌کنند. بازتاب و نشان چنين خطري را مي‌توان در زندگي روزمره يافت آنجا که خوب شنيدن و خوب ديدن را فراموش مي‌کنيم و تفاوت ميان نواي نيک و بد را نمي‌آموزيم. هر موسيقي بَدآهنگ، هر تصوير مخدوش، هر متن سخيف و فرآورده بي‌کيفيتي را جذب و هضم مي‌کنيم بي‌آنکه بينديشيم اين همه، جسم و جان ما را با کدام معيار طراز مي‌کند؟ غذاي با کيفيت، ترنم دل‌انگيز و بهجت افزا، تن‌پوش خوش رنگ و فرم، سخن به صلابت و سلامت گفتن و بسياري ديگر نشانه‌هايي است که متوسط جامعه را مي‌توان مصداق قرار داد و نشان کيفيت را در جامعه از اين طريق جُست. وقتي فرودستان طعم کيفيت را نمي‌يابند خطر آغاز مي‌شود، و با غلطيدن متوسط جامعه به خطا زنگ‌ها به صدا در مي‌آيد و بحراني فراگير و سقوطي عظيم چشم انتظار جامعه‌اي است که نخبگان و برگزيدگانش در اين سراشيب افتاده و حس‌ها و ادراکشان جمال و کمال را از سخيف و ضعيف تمييز نمي‌دهند.

جان بي‌معني در اين تن بي خلاف

هست همچون تيغ چوبين در غلاف (مولانا)

نگاهي به آنچه در بطن و متن جامعه امروز ما مي‌گذرد مؤيد آن است که انتظارات ما که محصولات و خدمات را تابع اراده خود مي‌کند به شکل غم‌افزايي ميل به سقوط دارد. محصولات صنعت ما، خدمات بيمارستان‌ها، نظام آموزش، موسيقي و هنر، همه و همه در مسيري تکاملي به قصد تطبيق با ميل و خواست جامعه‌اي پيش‌رونده نيست که اگر نواهاي دل‌انگيز و يا محصولي خوش‌آهنگ يافت مي‌شودمجموع تک مضراب‌هايي است از تک‌نوازهاي عاشقي که هنوز در مرداب تعفن کج‌سليقگي‌ها فرو نرفته‌اند و خارج از عرف جامعه مي‌نوازند. اين قصه پر غصه گرچه تأثير خود را در سليقه‌ها و رفتار‌هاي سياسي بي‌هيچ ترديدي مي‌گذارد ليکن نبايد و نمي‌تواند خود بازيچه سياست باشد و همه از هر تبار و دسته و باور و آييني اگر دل به اين سرزمين دارند و يا باور به "جهان زيستي خوش رنگ" مي‌بايست همت کرده در اين راه بکوشند. اين وظيفه ايست براي همه و هيچکس، که نه وزارتي دارد و نه سامانه و سازماني و امريست از جنس دغدغه فردي و عمومي و راهي ندارد جز تدبير و تلاش براي خلق کيفيت، خلق زيبايي و خلق بهترين‌ها تا پست‌ها ديده شوند و پيرايش گردند.

تو مگو همه به جنگندو ز صلح من چه آيد

تو يکي ني اي، هزاري، توچراغِ خود برافروز

که يکي چراغِ روشن، زهزار مُرده بهتـــــــر که بِه است يک قدِ خوش زهزار قامت کــوز

(مولانا)

استمرار وثبات، خود امر مبارکي است و اين توفيق عظيمي است که در ششمين نشست کيفيت قرار داريم ليکن اگر اين نشست‌ها کلاف اداري مکرر شود در انتهاي بازي و رسيدن به خط پايان، نه راه به جايي مي‌برد و نه گره‌اي از کيفيت رو به زوال اين مرز و بوم مي‌گشايد. ما به گسترش و بومي‌سازي کيفيت به معناي فراخ آن مي‌انديشيم. همه تلاش يکساله و تدبير جمعي ما بيرون آوردن چنين محصول و حصول به چنين رسالتي است.

در اينجا بزرگاني منتخب و تقدير شدند و مي‌شوند تا ادراک ما را از کيفيت غني سازند که ترويج وتبليغ آن بخش جدي و جدايي‌ناپذير اين جد و جهد است. اگر با مشک نشينيم به طعم او شاخص خوش را مي‌سنجيم و اگر به بيغوله عادت کنيم بوي مردار آزارمان نمي‌دهد.هنرمندان، نخبگان، مديران، مردان رسانه و اساتيد عزيز اين مرز و بوم بايد طرحي نو دراندازند و طعم و مزه و اراده و تمناي کيفيت را به جامعه بازگردانند.آنچه در شهر ما مي‌گذرد نه در شأن ما ، نه هم طراز تاريخ ما و نه هم کُفو منزلت باورهاي ديني ماست. اين روزها بيماريم و در غفلت از بيماري. وقتي بي‌کيفيتي زندگي را در مي‌نوردد و وارد حريم شخصي و فردي ما مي شود، بايد چاره‌اي انديشيد. ما خواهيم مُرد بدون کيفيت، و زندگيِ بدون کيفيت نشان از آن است که مُرده‌ايم و از مرگ خود بي‌خبر. هوا، آب، غذا و زندگي آلوده تنها بخش پيش‌رو و ملموس اين فرو غلطيدن است. پيش از غرقه‌ شدن بايد چنگ زد به هر اميدي و نجات يافت.

اي غنچه تابيده چو نرگس نگران خيز

کاشانه ما رفت به تاراج غَمان خيز

از ناله مرغ چمن از بانک اذان خيــــــــــز از گرمي هنگامه آتش نفسان خيـز

ازخواب گران، خواب گران، خواب گران خيز از خواب گران خيــــــــــــــز

(اقبال لاهوري)

موسيقي خوش‌آهنگ با اشعاري نيکو بايد زمزمه مردم باشد و رنگ‌ها نوازشگر چشم‌هاي نيمه‌ باز صبحگاهي. رسانه‌ها عادت‌ها را ترفيع دهند و انتظاري برتر ايجاد کنند. بکوشيم، اراده کنيم و اميد را به خانه‌ها بياوريم. کيفيت را در خون جامعه تزريق کنيم و جز آن را پيرايش و ويرايش کنيم.

کوي نوميدي مرو، اميدهاست

سوي تاريکي مرو، خورشيدهاست (مولانا)

به اميـد آن روز


 ميز خبر 

 رويترز:

آمريکا از اخراج 35 ديپلمات روسي از واشنگتن خبر داد

خبرگزاري رويترز اعلام کرد: يک مقام بلندپايه آمريکايي از اخراج 35 ديپلمات روسي خبر داده است.

به گزارش اين خبرگزاري, وي گفته است که واشنگتن به ديپلمات هاي روسي 72 ساعت فرصت داد تا خاک آمريکا را ترک کنند.

از سوي ديگر، واشنگتن دو مجتمع روسي در مريلند و نيويورک را به دليل اين که فعاليت اطلاعاتي داشته، بسته است.

از سوي ديگر باراک اوباما رئيس جمهوري آمريکا نيز گفته است که اقدامات ضد روسي، به دليل تلاش هايي که مسکو عليه منافع آمريکا صورت داده ، ضروري است.

بشار اسد :

نابودي تروريست ها در گرو قطع حمايت عربستان ، ترکيه،قطر و برخي کشورهاي اروپايي است

رئيس جمهوري سوريه گفت: نمي توان تا زمان نابود کردن تروريست ها از پايان جنگ سخن گفت زيرا آن ها همچنان از حمايت رسمي برخي کشورها از جمله ترکيه، قطر، عربستان و بسياري از کشورهاي غربي بهره مي برند و اين پشتيباني و حمايت به ادامه جنگ منجر مي شود.

به گزارش خبرگزاري رسمي سوريه(سانا) بشار اسد در گفت و گو با شبکه TG5 ايتاليا افزود:کشورهاي اروپايي از تروريسم براي تغيير حکومت ها و رئيس جمهورها استفاده مي کنند و مبارزه با تروريسم اولويت آن ها نيست.وي ادامه داد: با اين سياست نمي توان تروريسم را در ساير نقاط جهان شکست داد به همين خاطر در چند سال گذشته اقدام مهمي درمبارزه با تروريسم در سراسر اروپا انجام نشده است و تروريست ها با آزادي حمله مي کنند بدون اين که اين رويه تغيير کند زيرا مسئولان غربي براي حل اين مشکل جدي نيستند.

سخنگوي وزارت خارجه روسيه:

اوباما با تحريم روسيه مردم آمريکا را تحقير کرد

«ماريا زاخاروا» سخنگوي وزارت خارجه روسيه، در واکنش به وضع تحريم هاي جديد آمريکا عليه مسکو، در صفحه فيس بوک خود نوشت: «اوباما با اين کار آمريکا و مردم اين کشور را تحقير کرد و واشنگتن از ارباب خود سيلي خورد.» به گزارش ايرنا، زاخاروا پس از اينکه باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا فرمان اجرايي اعمال تحريم عليه مقامات و سرويس هاي اطلاعاتي روسيه را صادر کرد، در صفحه فيس بوک خود نوشت: «امروز آمريکا و مردم آمريکا نه از سوي تروريست هاي بين المللي و نه از سوي سربازان دشمن بلکه از سوي رئيس جمهوري خود تحقير شدند.

استقبال محتاطانه آمريکا از آتش‌بس سوريه

واشنگتن با استقبال محتاطانه از آتش بس در سوريه، ابراز اميدواري کرد که همه طرف‌هاي درگير به اين توافق احترام بگذارند.

به گزارش اسکاي نيوز عربي، مارک تونر، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت: اطلاعات به دست آمده درباره آتش بس در سوريه تحولي مثبت را نشان مي‌دهد. ما از هر گونه تلاشي که در جهت توقف خشونت‌ها و نجات جان افراد و فراهم کردن شرايط براي از سرگيري مذاکرات سياسي مثمر ثمر باشد، استقبال مي‌کنيم.وي افزود: آمريکا در اين مذاکرات که موجب اعلام آتش‌بس شده شرکت نداشته است.تونر ادامه داد که اين بحران قديمي که نزديک به شش سال است ايجاد شده، راه حل نظامي ندارد.

حمله هوايي روسيه به مواضع داعش در حمايت از ارتش ترکيه

ارتش ترکيه اعلام کرد که جنگنده‌هاي روسيه مواضع داعش در شهر الباب سوريه را بمباران کرده‌اند؛ جايي که نظاميان ترکيه هم اکنون در حال عملياتي عليه داعش براي پاکسازي شهر هستند.

به گزارش شبکه اسکاي نيوز عربي، آنگونه که به نظر مي‌رسد پس از توافق آتش‌بس ميان مخالفان سوري و دولت اين کشور که زير نظر روسيه و ترکيه به سرانجام رسيد، همکاري‌هاي دو کشور در سوريه افزايش يافته و ارتش روسيه در حمايت از عمليات نيروهاي نظامي ترکيه عليه داعش دست به کار شده‌ است.آنگونه که ارتش ترکيه گفته، در حمله جنگنده‌هاي روسيه به مواضع داعش در شهر الباب در شمال حلب دستکم 12 داعشي کشته شده‌اند. اين اقدام مسکو نشان از آغاز دور جديدي از همکاري‌ها ميان ترکيه و روسيه پس از توافق آتش‌بس اخير است.

اولين واکنش ترامپ به اقدامات اوباما عليه روسيه

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور منتخب آمريکا که پيش از اين ارزيابي‌ها درخصوص حملات هکري روسيه عليه حزب دموکرات کشورش را کم اهميت دانسته بود، در اظهارنظري بعد از اعلام تدابير تنبيهي دولت اوباما عليه مسکو گفت، چند روز ديگر با مقامات اطلاعاتي ديدار خواهد کرد تا "اطلاعات به روزي درباره حقايق" کسب کند.

به گزارش نيويورک تايمز، اين نخستين پاسخ دونالد ترامپ به اقدام گسترده اخير دولت باراک اوباما عليه روسيه از جمله با اخراج 35 ديپلمات روس است.ترامپ در بيانيه‌ کوتاهش تاکيد کرد: کشور ما بايد به سمت مسائل بهتر و بزرگتر حرکت کند اما اين مسائل بايد به نفع کشور و مردم بزرگ ما باشند.


 يك نكته از هزاران 

 گروه صنعتي «گاز» روسيه يادداشت تفاهم صادرات 900 دستگاه اتوبوس را با مقام هاي شهرداري چهار شهر ايران امضا کرده است.

اينكه نحوه اين قراردادها به چه شكل است و آيا خط توليد آن نيز به كشور وارد مي‌شود يا خير مشخص نيست. اما نكته اصلي اينجاست كه مذاكره كنندگان ايراني آيا براي خريد چنين تعدادي با ديگر شركت هاي اروپايي كه محصولاتشان بسيار با كيفيت تر از روسيه است، مذاكره كرده‌اند؟!

اميدواريم يك مطالعه و بررسي كارشناسي شده پشت اين قراردادها باشد و سال‌ها بعد پشيمان از عملكرد امروزمان نشويم و پول مردم را صرفاً به خاطر برخي مناسبات به باد ندهيم.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

تأييديه هاي اصولي رشته هاي اعطايي ودوره تحصيل هريک ازآنها:

حداقل دوره برنامه ها:

- مدرک ليسانس: 4 سال

- مدرک تخصصي: 5 سال

- مدرک فوق ليسانس: 6 سال

- کانديداي علوم: 3 سال بعد از مدرک فوق ليسانس

- دکتري علوم: 3سال بعد از ديپلماي کانديداي علوم

ثبت نام دانشجو: 2001-02 2002-03 2003-04

13,224 14,020 15,031

تعداد مدارک وگواهينامه هاي اعطايي:

2000-01 2001-02 2002-03

- ليسانس 972 1,036 1,507

- تخصص 1,640 1,723 1,577

- فوق ليسانس 65 150 187

- کانديداي علوم 22 23 25

- دکتري علوم 4 6 2

موجودي کتابخانه:

-تعداد مجلدات: 1,143,841 جلد

- تعداد مجلات آبونمان: 147,179

پژوهش:

تسهيلات پژوهشي:

اين دانشگاه يکي ازمراکز پژوهشي درموردمشکلات اقتصادي صنعت غذا وفرآيندي است. مؤسسه پژوهشي فنآوري هاي غذاکه شامل6 آزمايشگاهي فرعي پژوهشي است، آزمايشگاه پروژه هاي ساختمان ونوآوري؛ آزمايشگاه براي پژوهش هاي راهنمادرمورد خواص پکتين (Pectin)، مرکز پژوهشي مهندسي ماشين ها و فنآوري ها براي بسته بندي توليدغذا، مرکز براي توسعه ومعرفي فنآوري ها وتجهيزات براي توليدغذاي دراندازه کوچک، مرکز پژوهشي توليد براي ارزيابي کيفيت توليد موادخام و نهايي، همچنين کرسي گروه هاي مهندسي پژوهش با کارکردن وظايف درمشکلات قراردادي اقتصادي در دانشگاه.


 خبــــر 

 موحدي کرماني خطاب به مسوولان:

بودجه فقط به دست عده‌اي نجومي‌ بگير نرسد

خطيب نماز جمعه اين هفته تهران گفت: بحمدالله برخي مسئولين در خصوص بدعهدي آمريکايي‌ها در برجام رسماً عذرخواهي کردند و گفتند که ما گول وزير امور خارجه آمريکا را خورديم؛ ان‌شاءالله ديگر مسئولي گول آمريکا را نخورد.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله موحدي کرماني در خطبه‌هاي اين هفته نماز جمعه تهران با اشاره به موضوع برجام، يادآور شد: مقام معظم رهبري از روز اول گفتند که خوشبين نيستند؛ چرا مسئولان اين سخن را جدي نگرفتند؟

وي ادامه داد: ايشان پيوسته مي‌فرمودند که آمريکا دشمن است و نبايد به دشمن اعتماد کرد، او گول مي‌زند، تعهد مي‌کند و به وقت عمل عهدشکني مي‌کند. اين امر براي مسئولين ما درس باشد. بحمدالله برخي مسئولين رسماً عذرخواهي کردند و گفتند ما گول وزير امور خارجه آمريکا را خورديم. ان‌شاءالله ديگر مسئولي در نظام ما نباشد که گول آمريکا را بخورد.

خطيب نماز جمعه اين هفته تهران، خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله ديگر مسئولي نباشد که هنوز به آمريکا دل بسته و اميد داشته باشد. بايد به درون کشور توجه کرد، به امکانات فراواني که در کشور داريم. چرا جوانان هوشمند و پراستعداد ما بايد بيکار بمانند، بايد با بهره‌گيري از اين امکانات فراوان مشکلات اقتصادي را خودمان حل کنيم.

موحدي کرماني با اشاره به بررسي لايحه بودجه 96 کل کشور،‌افزود: بودجه بايد مانند خون در تمام بدن، به همه انسان‌هاي ضعيف و ناتوان و اجزاي کشور برسد که يک انسان بي‌خانمان باقي نماند.
انساني که نتواند نسخه‌اش را بگيرد؛ بنابراين مجلس بايد بودجه را اينچنين تنظيم کند نه اين‌که بودجه دست عده‌اي باشد و آن‌ها حقوق‌هاي نجومي بگيرند. طوري که فرياد رهبر و مردم درآيد و همه مردم از دست غارتگران بيت‌المال ناله بزنند.


 آيت‌الله هاشمي؛
 کيفيت ، همه‌ي ابعاد زندگي انسانها را شامل مي‌شود 

 
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ششمين جشنواره ملي تجليل از تلاشگران کيفيت کشور که با حضور کارشناسان و متخصصان کيفيت درسالن اجتماعات برج ميلاد برگزار شده بود، توجه به کيفيت را يک رويکرد جهاني، مخصوصاً درکشورهاي پيشرفته دانست و گفت: کيفيت همه ابعاد زندگي انسانها را در همه موضوعات شامل مي شود و نمي توان اين واژه را به چند موضوع خاص محدود کرد. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، لفظ کيفيت را يک لفظ مهم خواند و گفت: مفهوم کيفيت مي‌تواند بد، خوب و متوسط را شامل ‌شود، چون عالي بودن از اين لفظ بيرون نمي‌آيد. شايد کلمه استاندارد گوياتر باشد، اما بايد براي اين کار و راه، کلمات فارسي انتخاب کنيم.

به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، راه زندگي انسان را براي خدا توصيف کرد و گفت: خداوند بشر را خلق کرده تا مِثل يا لااقل مَثل خودش باشد. هنر تشخيص و تکليف در آفرينش انسان بکار رفت که گل سرسبد موجودات جهان است.

ايشان با تشريح آيات و روايات مربوط به خلقت انسان و گفت‌وگوها، سؤالات و اعتراضات فرشتگان، گفت: جواب خداوند به آنها همراه با آزمايش بود و نشان داد که انسان ظرفيت بالايي در علم دارد.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، سجده ملائک به انسان را براي خدا دانست و با اشاره به عدم سجده شيطان، گفت: از آن زمان تا هميشه، انسان هايي که متکبرانه برخورد کنند، راه شيطان را مي روند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با بيان اين نکته که « در قرآن به کرّات از کيفيت سخن گفته شد»، اظهار داشت: تعبيرات «حَسن»، «اَحسن» و «عمل صالح»، تعريف قرآن از کيفيت است.

ايشان با قرائت سوره والعصر و ترجمه آن، گفت: اين سوره بهترين شرح براي کيفيت برتر است.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، حق و صبر را براساس سوره والعصر، مصداق کيفيت برتر خواند و با اشاره به «تَواصَوا بِالحَق‌ِّ وَ تَواصَوا بِالصَّبرِ» گفت: توصيه ديگران براي توجه به کيفيت، دستور خداوندي است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در ادامه سخنان خويش، عمل صالح را از مکررات ارشادي قرآن دانست و با اشاره به تفسير امام صادق(ع) از «احسن عملا» گفت: تعبير امروزي اين آيات، همان است که در ادبيات امروز کيفيت خوانده مي شود.ايشان با برشمردن چند تعبير قرآن که مرتبط با کيفيت است، آيه « وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ» اشاره کرد و با ترجمه لفظي آن که «واي برکساني که کم فروشي دارند»، گفت: بخش مهم اين کم فروشي مربوط به حاکمان کشورهاي اسلامي است که با همه امتيازات بين المللي که مي توانستيم مصداق «انتم الْأَعلَون» باشيم، به حالتي در افتاديم که داريد مي بينيد وضع کشورهاي اسلامي چگونه است!!

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، اسلام را دين جاويد توصيف کرد و با اشاره به اجتهاد که شرط خاتميت اسلام است، گفت: عقل در کنار قرآن، پيغمبري در وجود انسانها و پيغمبران عقلهاي جوامع بشري هستند که مردم را هدايت مي کنند.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با بيان اين نکته که «باورهاي عقل براي انسانها حجت است»، گفت: توجه داشته باشيم که بسياري از روايات، مخصوصاً اسرائيليات، با هدف تخريب وحدت مسلمانان و عقب نگه داشتن کشورهاي اسلام ساخته شده و شرط باور آنها، تطبيق با قرآن است که در سراسر آيات آن به کيفيت توجه شده است.ايشان خطاب به مسؤولان برگزاري جشنواره کيفيت، گفت: گروهي متخصص بگذاريد تا درباره توجه به کيفيت در منابع ديني ما تحقيق کنند.آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، با بيان اين نکته که «بحث کيفيت را مقدس مي دانم»، خاطر نشان کرد: کيفيت مربوط به اقتصاد و کالا نيست، بلکه همه‌ي ابعاد زندگي انسانها را شامل مي‌شود.آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، خطاب هاي خداوندي به علما در قرآن را شامل همه دانشمندان دانست و با تأکيد بر سوابق علمي ايرانيان در همه ي علوم، گفت: در حديثي از پيامبر داريم که اگر علم در ثريا باشد، ايرانيان آن را پايين مي‌آورند که با مجموعه اين آيات و روايات بايد شرايط ما ايرانيان در همه بخش هاي زندگي با کيفيت هاي عالي باشد.ايشان با اشاره به امتيازات و ويژگي هاي جغرافيايي، انساني، علمي، دانشگاهي و مکتبي ايران، گفت: بايد براساس اسلام و عقل براي سربلندي تک تک ايرانيان و سرافرازي ايران تلاش کنيم.


 خبر 

 آتش بس در سوريه آغاز شد

آتش بس فراگير ميان ارتش سوريه و گروه هاي مسلح در سراسر خاک اين کشور آغاز شد.

به گزارش ايرنا، اين آتش بس در سراسر خاک سوريه غير از مناطق تحت تسلط داعش و جبهه النصره برقرار مي شود.

فرماندهي ارتش و نيروهاي مسلح سوريه دربيانيه اي اعلام کرد که پس از پيروزي ها و موفقيت هاي ارتش و نيروهاي مسلح درمناطق مختلف، فرماندهي کل ارتش و نيروهاي مسلح آتش بس فراگير درهمه مناطق کشور را اجرا مي کنند.

در بيانيه فرماندهي کل ارتش و نيروهاي مسلح سوريه آمده است که دو گروه تروريستي داعش و جبهه النصره و ديگر گروه هاي وابسته مشمول اين آتش بس نمي شوند.

فرماندهي کل ارتش سوريه، افزود: اين آتش بس با هدف فراهم شدن شرايط مناسب براي پيشبرد روند سياسي بحران سوريه برقرار مي شود.

تلاش هاي جديد براي برقراري آتش بس فراگير درچارچوب همگرايي ايران، روسيه و ترکيه صورت مي گيرد. وزيران خارجه سه کشوراول دي ماه در مسکو در پايان مذاکرات يک روزه خود بر لزوم حل سياسي بحران سوريه تاکيد کردند.

اوباما فرمان تحريم مقامات و نهادهاي اطلاعاتي روسيه را صادر کرد

باراک اوباما رئيس جمهوري آمريکا، در واکنش به آنچه دخالت سايبري روسيه در انتخابات رياست جمهوري اين کشور خوانده مي شود، دستور تحريم تعدادي از مقامات و نهادهاي اطلاعاتي روسيه را صادر و اين اقدام را براي جلوگيري از آسيب به منافع آمريکا ضروري دانست.

به گزارش ايرنا به نقل از تارنماي رسمي کاخ سفيد، وزارت خارجه آمريکا دربيانيه اي با عنوان «سخنان رئيس جمهوري درباره اقدامات مربوط به تجاوز و اقدامات سايبري بدخواهانه روس ها» اعلام کرده است: «من امروز دستور داده ام تا درپاسخ به بي احترامي تجاوزکارانه دولت روسيه به مقامات آمريکايي و عمليات هاي سايبري درانتخابات رياست جمهوري آمريکا، اقداماتي انجام شود. اين اقدامات در پي هشدارهاي خصوصي و علني انجام مي گيرد که ما به دولت روسيه اعلام کرديم و پاسخي ضروري و متناسب به اقداماتي است که هنجارهاي رفتار درعرصه بين الملل را نقض مي کند و با هدف صدمه زدن به منافع آمريکا انجام مي شود.»

درادامه اين بيانيه آمده است: «وزارت خارجه اين اقدامات را به عنوان بخشي از پاسخ جامع به دخالت روسيه در انتخابات رياست جمهوري آمريکا و نقض حقوق و هتک حرمت ديپلمات هاي ما که طي 4 سال اخير افزايش يافته و طي 12 ماه گذشته به شدت بيشتر شده، انجام داده است. همه آمريکايي ها بايد نسبت به اقدامات روس ها هوشيار باشند.»


 مراسم بزرگداشت حماسه 9 دي در سراسر ايران 


 سفر نخست وزير ژاپن به آمريکا 


 سرمقاله 

آنان که خاک را به نظر کيميا کنند

آذر فخري 

در طول تاريخ ،در تمام جنگ ها و لشکر کشي ها، زنان، کودکان و مردان ، چه بي دفاع و چه مسلح، به وحشيانه ترين وجوه ممکن ، کشته ، مثله و آتش زده شده اند. خانه ، کارخانه ها، کتابخانه و مزارع ، ويران و آتش زده شده اند و در نهايت ، سرزميني به تصرف درآمده است و به کشور متجاوز الحاق شده يا از دست کشور متجاوز آزاد شده است. ولي خاک و سرزمين همچنان در جاي خود باقي مانده است .

اما در صلح و امنيتي که بر سرزمين مان حاکم است و بسياري از ما ، نمي دانيم که چه بهايي براي بقاي اين صلح و آرامش پرداخته مي شود، اما تاسف آور و بسيار هم غم انگيز است کار آناني که هم خون و هم وطن ما هستند اما خاک سرزمين مان را به توبره مي کنند.

در سرزمين هاي لم يزرع آن طرف خليج ، برج و باروهاي سبز ، جزاير مصنوعي سبز و باغ هاي هلندي ، سر از خاک بيرون مي کشند و ما ملت هم کرور کرور ، پول خرج مي کنيم ، به آن سرزمين ها سفرمي کنيم و با دهان باز از تعجب مي پرسيم که :" آخر چه طوري ؟ "

اينان که خاکِ نظر کرده ي اين سرزمين را مي فروشند، تنها خاک را نمي فروشند، بلکه آينده و تماميت ارضي ملتي را بر باد مي دهندو اين ، سودايي سراسر ، زيان است.

خاک مان را مي فروشيم.

ما به اين جا رسيده ايم. تربت پاکي را که در طول تاريخ ، نسل هاي بسياري براي آباد و آزاد و در امان ماندن آن ، خون بر آن افشانده اند ، به توبره مي کشيم ( در مصداق واقعي اش کاميون کاميون خاک جمع مي کنيم ) و مي فروشيم. فروختن خاک مقوله اي بسيار تلخ و برخاسته از نوعي بي عاطفگي و خيانت و فقر شديد فرهنگي و عدم وابستگي به خاک به عنوان ميهن و ملت. توهم اينكه هر چيزي را مي توان فروخت و به پول تبديل کرد، زاييده فقر اقتصادي نمي تواند باشد. چرا که يک فقير ، در بدترين شرايط ممکن اين است به تکدي روي بياورد يا ناخواسته به سمت فروش اعضاي بدنش برود. فروش خاک ، در بهترين توجيه ، نوعي سرقت است. سرقت از اموال عمومي و شبيخون زدن به يک دارايي همگاني .

اگر چه مدت زيادي است که چنين اتفاقي مي افتد، اما با علني شدن، ديگر نمي توان سکوت کرد. مسلما دستگاه هايي هستند که به اين امر ، رسيدگي خواهند کرد و پنجه در گريبان اين خاک فروشان خواهند افکند.

اما اين سوال همچنان باقي خواهد ماند که چه چيزي يک فرد را به سوي چنين سرقتي ، سوق مي دهد ؟ به سوي فروختن خاک سرزميني که توتياي چشم ساکنانش است.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته