جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

دانشگاه آزاد اسلامي با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد؛
تمديد مهلت ثبت اطلاعات براي بازگرداندن وجوه داوطلبان آزمون‌هاي ارشد و دکتري


وزير علوم دستورالعمل دانشگاه‌هاي سبز را ابلاغ کرد

امروز: آخرين مهلت ثبت‌نام؛
ثبت‌نام بيش از 400 هزار نفر در آزمون ارشد


خبر


نگاهي ديگر


ميز خبر


 دانشگاه آزاد اسلامي با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد؛
 تمديد مهلت ثبت اطلاعات براي بازگرداندن وجوه داوطلبان آزمون‌هاي ارشد و دکتري  

 
اطلاعيه دانشگاه آزاد اسلامي درخصوص چگونگي عودت وجوه داوطلبان آزمونهاي تحصيلات تکميلي سال منتشر شد.

به گزارش مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي ، اين دانشگاه از تمديد مهلت ثبت‌ اطلاعات براي بازگرداندن وجوه پرداختي آزمون‌هاي کارشناسي ارشد و دکتري تخصصي تا روز دوشنبه 13 دي خبر داد.

در اين اطلاعيه خطاب به همه خريداران کارت اعتباري ثبت‌نام آزمون‌هاي کارشناسي‌ارشد و دکتري تخصصي سال 96 دانشگاه آزاد اسلامي آمده است که مهلت ثبت‌ اطلاعات براي بازگرداندن وجوه پرداختي آنها تا روز دوشنبه 13 دي تمديد شده است.

اين زمان به هيچ عنوان تمديد نمي‌شود و همه خريداران کارت‌هاي اعتباري بايد حداکثر تا ساعت 24 روز دوشنبه 13 دي به سامانه ثبت‌نام مرکز سنجش و پذيرش به نشاني زير مراجعه و اطللاعات خود را ثبت کنند.

www.azmoon.org

دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کرده است با توجه به مغايرت‌هاي اطلاعات ثبت‌شده با اطلاعات داوطلبان، در مرحله اول، وجوه بيش از 20هزار داوطلب به حساب‌هاي اعلام‌شده از سوي آنها واريزمي‌شود.داوطلبان ديگري هم که تا پايان روز دوشنبه 13 دي اطلاعات خود را ثبت کنند، وجوه پرداختي آنها تا پايان هفته آينده داده مي‌شود.

همچنين چگونگي رفع نقص اطلاعات داوطلباني که امکان بازگرداندن وجوه آنها به دليل نقص اطلاعات وجود نداشته است، در اطلاعيه جداگانه‌اي هفته آينده اعلام مي‌شود.


  وزير علوم دستورالعمل دانشگاه‌هاي سبز را ابلاغ کرد 

 
‌مديرکل نظارت بر طرح‌هاي عمراني وزارت علوم از ابلاغ دستورالعمل دانشگاه‌هاي سبز از سوي وزير علوم خبر داد وگفت: همايش دانشگاه سبز روزهاي 4 و 5 اسفندماه سال جاري در دانشگاه بوشهر برگزار مي‌شود.

‌به گزارش دانشگاه علم و صنعت، دومين همايش تخصصي کارگروه‌هاي نظارتي مناطق عمراني کشور، چهارشنبه هشتم دي ماه 1395 در مجتمع فرهنگي امام خميني(ره) دانشگاه علم و صنعت ايران برگزار شد.

‌اين همايش به منظور تبادل‌نظر و هم‌افزايي تجربيات و ارتقاي سطح دانش فني دبيران و کارشناسان تيم‌هاي نظارت و ارزيابي مناطق عمراني و با هدف افزايش کيفيت ساخت و ساز دانشگاهها، مراکز آموزشي، پژوهشي و پارکهاي علم و فناوري وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برگزار شد.

‌تحليل و بررسي مشکلات در زمينه نظارت موثر بر اجراي پروژه‌هاي عمراني دانشگاه‌ها و مراکز آموزشي کشور با محوريت کيفيت، هزينه و زمان؛ موضوع کلي اين همايش يکروزه اعلام شده است.

در ادامه، رخشاني‌مهر با ارائه گزارشي از عملکرد و اهداف اداره نظارت بر طرح‌هاي عمراني وزارت علوم افزود: اين گردهمايي، گردهمايي دبيران مناطق و تيمهاي نظارتي است که در هر منطقه براي نظارت بر طرح‌هاي عمراني شکل گرفته است.

وي با اشاره به ابلاغ دستورالعمل دانشگاه‌هاي سبز از سوي وزير علوم، توضيح داد همايش دانشگاه سبز روزهاي 4 و 5 اسفندماه سال جاري در دانشگاه بوشهر برگزار خواهد شد که معاونين اداري ومالي دانشگاه‌ها نيز در آن حضور خواهند داشت.

‌مديرکل نظارت بر طرح‌هاي عمراني وزارت علوم گفت: بحث کيفي کردن طرح‌هاي عمراني در دو زمينه معماري طرح‌هاي عمراني و اجراي طرح‌هاي عمراني دانشگاه‌ها مطرح است و به عقيده من، موضوع اجرا مهمتر است.

وي تاکيدکرد: تجربيات نشان داده هر جا نظارت بر اين دو حوزه کاهش يافته، فساد اتفاق افتاده است. ما در وزارت، نه امکان نظارت متمرکز را داريم و نه علاقه مند به اين کار هستيم.

رخشاني‌مهر بر کيفي کردن گزارش‌هاي کميته‌هاي نظارتي و دفاتر طرح‌هاي عمراني دانشگاه‌ها تاکيد کرد و ابراز اميدواري کرد خروجي اين گزارش‌ها، کيفي شدن طرح‌هاي عمراني در دانشگاه‌ها باشد.

در ادامه مهندس شفيعي به بيان سياستهاي سازمان برنامه و بودجه کشور در اجراي طرحهاي عمراني پرداخت و مراحل نظارت بر پروژه‌هاي عمراني را به سه مرحله قبل از اجرا، حين اجرا و بعد از اجرا تقسيم کرد.

وي توضيح داد: هدف از نظارت قبل از اجرا، جلوگيري از افزايش بنا، تغيير ماهيت پروژه و توجه دستگاه اجرايي بر رعايت روالهاي قانوني است و بعد از اجرا، مديريت نگهداري فضاها، نحوه عملکرد اعتبارات تعمير و تجهيز و برنامه اجرايي مدون براي نيل به استانداردهاي محوطه دانشگاهي، مدنظر است.

معاون امور آموزش عالي سازمان برنامه و بودجه کشور ، نظارت را يکي از ابزارهاي مهم در فرآيند تصميم‌سازي دانست و گفت: نظارت دفاتر بخشي، مشتمل بر کنترل هدف، هزينه، زمانبندي، کيفيت اجرا و حداکثر بهره‌وري است.

امسال براي اولين بار، اعتبار تامين و تجهيز دانشگاه‌ها، بيش از اعتبار احداثي بوده است.

وي در بخش ديگر سخنان خود با بيان اينکه کاهش تخصيص اعتبارات عمراني براساس شرايط خاص کشور در سالهاي اخير، تاثيرات فراواني بر پروژه‌هاي عمراني داشته است؛ اشاره کرد امسال براي اولين بار، اعتبار تامين و تجهيز دانشگاهها، بيش از اعتبار احداثي بوده است.برگزاري سه پنل تخصصي«بيان اهميت و جايگاه کيفيت، زمان و هزينه در نحوه نظارت موثر بر پروژه‌هاي عمراني کشور»، «بررسي مشکلات نظارت موثر بر پروژه‌هاي عمراني دانشگاهها با محوريت هدررفت زمان، هزينه وکاهش کيفيت در ساخت» و «جمعبندي مسايل مربوط به نظارت پروژه‌هاي عمراني دانشگاهها» بخش ديگر اين همايش يک روزه است.


 امروز: آخرين مهلت ثبت‌نام؛
 ثبت‌نام بيش از 400 هزار نفر در آزمون ارشد 

 مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت‌نام بيش از 400 داوطلب در آزمون کارشناسي ارشد سال 96 خبر داد و گفت: داوطلبان تا ساعت 24 روز شنبه، 11 دي ماه جاري فرصت دارند در اين آزمون ثبت‌نام کنند.

دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين مطلب اظهار کرد: ثبت‌نام براي شرکت در آزمون ورودي دوره‌هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 96 تمامي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشي از جمله دانشگاه آزاد اسلامي و همچنين بيست‌ودومين المپياد علمي که از روز چهارشنبه، اول دي‌ از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شده بود، ساعت 24 امروز شنبه، 11 دي‌ماه پايان مي‌پذيرد.

وي در ادامه تصريح کرد: با توجه به ضوابط و شرايط اعلام شده به تمام داوطلباني که تاکنون براي ثبت‌نام در آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 96 اقدام نکرده‌اند، اکيداً توصيه مي‌شود در اين مدت باقي‌مانده و

حداکثر تا ساعت 24 امروز ‌شنبه، 11 دي‌ماه با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور با مطالعه دفترچه راهنما و اطلاعيه‌هاي منتشرشده درصورت واجد شرايط بودن نسبت به تکميل فرم تقاضانامه اينترنتي اقدام کنند.مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور همچنين تاکيد کرد: تمام داوطلباني که در آزمون دوره‌هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 96 و از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور ثبت‌نام کنند، به عنوان داوطلب متقاضي دانشگاه آزاد اسلامي نيز تلقي مي‌شوند.

همچنين داوطلباني که قبلا در سايت دانشگاه آزاد اسلامي ثبت‌نام کرده‌اند، ضرورت دارد حداکثر تا ساعت 24 امروز شنبه 11 دي ماه جاري با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور مجدداً ثبت‌نام کنند.

دکتر توکلي در پايان گفت: تا ساعت 13 روز چهارشنبه 8 دي ماه جاري تعداد 482 هزار و 422 داوطلب در آزمون کارشناسي ارشد سال 96 ثبت‌نام کرده‌اند.


 خبر 

 معاون پژوهش و فناوري وزير علوم:

بين‌المللي کردن نظام علم و فناوري يکي از اولويت‌هاي کشور است

معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با تاکيد بر اينکه بين‌المللي کردن نظام علم و فناوري يکي از برنامه‌ها و اولويتهاي کشور است، گفت: نظام علم و فناوري کشور جز در قالب گسترش رقابت بين‌المللي اوج نمي‌گيرد.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دكتروحيد احمدي در آيين تجليل از پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتي شريف اظهار داشت: يکي از کارهاي اساسي که در وزارت علوم برروي آن تاکيد مي‌شود و بايد دانشگاهها با کمک استادان خود آن را اجرايي کنند بين‌المللي کردن نظام دانشگاهي و علم و فناوري کشور است.

وي افزود: رويکرد اساسي وزارت علوم ايجاد تحول در نظام فکري، اداري، پژوهشي و علمي کشور است و در همين راستا آيين‌نامه‌هاي راه‌اندازي شرکتهاي دانش‌بنيان در دانشگاهها وهمچنين آيين‌نامه ارتقاي پژوهش ارائه شده است.

معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم در ادامه گفت: يکي از طرحهاي ستاد مقاومتي دولت براي وزارت علوم ارائه واجراي مدل دانشگاه کارآفرين براي کشور است که دانشگاه صنعتي شريف نيز مي‌تواند يکي از آنها باشد.

دكتر احمدي همچنين درخصوص اعتبارات فرصت مطالعاتي دکتري نيز گفت: با توجه به تعاملات علمي با ساير کشورها، فرصت مطالعاتي دکتري براي دانشگاهها و مراكز آموزش عالي ايجاد شده است و در اين زمينه بايد مقالات و پروژه‌هاي مشترک گسترش يابد.

وي گفت: در سال 2010 ميزان مشارکت بين‌المللي در مقالات مشترک با ساير دانشگاههاي خارج از كشور، 18 درصد از کل مقالات بوده است.

دكتر احمدي ياد آور شد در سال2015 تعداد مقالات مشترک بين دانشگاههاي ايران و ساير كشورها به 23 درصد رسيد كه عدد رو به رشدي است اما کامل نيست.وي همچنين در بخشي ديگر از سخنان خود با اشاره به برنامه کلان وزارت علوم گفت: يکي از برنامه‌هاي کلان وزارت علوم دستيابي به علم برترو مرجعيت علمي كشور است ودر اين راستا در سال 2015 نسبت به سال 2014 از نظر رشد مقالات، رتبه سوم را در دنيا داشته‌ايم.

وي افزود: اين درحالي است که اغلب کشورهاي بزرگ جهان در اين زمينه رشد منفي داشته‌اند و كشور ما رشد 12 درصدي به لحاظ کميت در مقالات را به خود اختصاص داده است.معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم گفت: در بحث کيفي نيز درعلم برتر، درخصوص مقالات پر استناد ما در سال 2015 نسبت به 2014 رشد خوبي داشته و در دنيا اول بوده‌ايم و اين نشان‌دهنده جهت‌گيري ما بر روي علم برتر است.

دكتراحمدي در بخش ديگري از سخنان خود به جهاد علمي جامعه علمي و دانشگاهي کشوراشاره كرد و گفت: دانشگاه کارآفرين الگويي است که بايد روي آن کار کنيم و دانشگاههاي كشور نيز بايد به سمت دانشگاههاي كارآفرين بروند.معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم در تبيين دانشگاه كارآفرين گفت: يعني اينکه دانشگاهها مرحله آموزشي و پژوهشي را طي کرده باشند و کارآفرين بوده و نگرشهاي كارآفريني داشته باشند.

وي با اشاره به تغيير گفتمان وادبيات حوزه علم و فناوري، بر ظهور مفاهيم جديدي همچون فن بازار، اقتصاد دانش‌بنيان و شرکتهاي دانش‌بنيان اشاره كرد و گفت : راه برون‌رفت از مشکلات، حرکت در مسير دانشگاه نسل سوم و كارآفرين است كه دانشگاهها و مراكز آموزش عالي كشوردر اين فرهنگسازي نقشي حياتي دارند.گفتني است در اين مراسم و با حضور دكتر وحيد احمدي، از پژوهشگران و طرحها و واحدهاي پژوهشي برتردانشگاه صنعتي شريف در 12 بخش با اهداي تنديس و لوح تقدير، تجليل شد.

ثبت‌نام جشنواره تيتر 10 تا 1 اسفند تمديد شد

مهلت ثبت‌نام در دهمين جشنواره رسانه و نشريات دانشجويي دانشگاه‌هاي سراسر کشور تا 1 اسفند امسال تمديد شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار به دهمين جشنواره رسانه و نشريات دانشجويي موسوم به تيتر 10 تا 1 اسفند تمديد شد. اختتاميه اين جشنواره که قرار بود در اسفند برگزار شود، با تغيير برنامه در هفته آخر فروردين 96 برگزار مي‌شود.

همه دانشجويان شاغل به تحصيل دانشگاه آزاد اسلامي و دانشگاه‌هاي زيرمجموعه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي مي‌توانند براي کسب اطلاعات بيشتر، ثبت‌نام و ارسال آثار به اين جشنواره به سايت زير مراجعه کنند.

www.titr10.ir

رئيس دانشگاه پيام نور عنوان کرد؛

بهره‌برداري از 100 طرح عمراني دانشگاه پيام نور تا دهه فجر

رئيس دانشگاه پيام نور کشور گفت: سال گذشته بيش از 106 طرح عمراني نيمه‌تمام درراستاي صرفه‌جويي و افزايش بهره‌وري در دانشگاه پيام نور به بهره‌برداري رسيد و در دهه فجر امسال نيز تلاش مي‌کنيم 100طرح عمراني ديگر به بهره‌برداري برسانيم.‌به گزارش ايسنا، دکتر علي اصغر رستمي ابوسعيدي در دومين نشست علمي و هم انديشي اقتصاد مقاومتي که در دانشگاه پيام نور برگزار شد، بيان کرد: دانشگاه پيام نور درراستاي سياستهاي کلي اقتصاد مقاومتي اقدامات ارزنده‌اي انجام داده است.

رستمي ابوسعيدي اضافه کرد: اين دانشگاه با توجه به داشتن حدود 700 هزار دانشجو، 4 هزار عضو هيئت علمي و 10 هزار کارمند، بزرگترين خانواده دانشگاهي دولتي کشور است و با اين جمعيت مي‌تواند نقش بسيار سازنده‌اي درراستاي اقتصاد مقاومتي داشته باشد.

راه‌اندازي دوره دکتري «علم اطلاعات و دانش‌شناسي» در دانشگاه تربيت مدرس

در نشست اخير شوراي دانشگاه تربيت مدرس، راه‌اندازي دوره دکتري «علم اطلاعات و دانش‌شناسي» به تصويب رسيد.

به گزارش ايسنا، در اين نشست دکتر مينايي مدير دفتر برنامه‌ريزي، گسترش و بازنگري برنامه هاي درسي طي سخناني اظهار داشت: پيش از اين موضوع راه‌اندازي اين رشته در جلسه 4 اسفند 93 شوراي دانشگاه مطرح شد و مقرر گرديد پس از فراهم آمدن شرايط لازم، شامل صدور حکم استخدامي با مرتبه استادياري براي يکي از اعضاي هيات علمي گروه و جذب قطعي يک عضو هيأت علمي متخصص در گروه، موضوع مجدداً در شوراي دانشگاه مطرح شود.وي افزود: با توجه به فراهم شدن شرايط مطرح شده و با شرط جذب يک عضو هيأت علمي متخصص ديگر در گروه ظرف مدت دو سال از تاريخ تصويب در وزارت متبوع، راه‌اندازي اين رشته مجددا در نشست شوراي دانشگاه به راي گذشته مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه تربيت مدرس، در ادامه راه‌اندازي دوره دکتري علم اطلاعات و دانش‌شناسي در دانشکده مديريت و اقتصاد با اکثريت آرا به تصويب رسيد.


 نگاهي ديگر 

 ما جزء کدام دسته‌ايم؟

صددرصد آدمها بلدند شکايت کنند؛ اما فقط پنج درصد آدمها راه‌حل مي‌دهند.

سعي کن جزو دسته‌اي باشي که دنيا بيشتر به آنها نياز دارد.

کانال تلگرامي استراتژيست


 ميز خبر 

 رئيس مرکز امور هيأت علمي وزارت بهداشت خبر داد؛

جذب 1200 عضو هيأت علمي در وزارت بهداشت تا پايان سال جاري

رئيس مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت به راهکارهاي اين وزارتخانه براي مقابله با بحران کمبود اعضاي هيات علمي در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: استخدام ساليانه بيش از 1000 عضو هيات علمي و به کارگيري از فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي مختلف به عنوان افراد متعهد به خدمت از راهکارهايي است که کمک مي‌کند ما در زمينه اعضاي هيات علمي با بحران مواجه نشويم.

دکتر سيدعلي حسيني در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين مطلب اظهار کرد: با توجه به تعداد قابل توجه دانشجويان رشته‌هاي علوم پزشکي در مقاطع مختلف تحصيلي که در سال‌هاي گذشته مورد پذيرش قرار گرفته‌اند تعداد اعضاي هيات علمي با اين دانشجويان تناسب ندارند و تناسب بين "استاد و دانشجو" رعايت نشده است. بنابراين در دانشگاه‌ها از نظر تعداد اعضاي هيات علمي با کمبود مواجه هستيم.

وي در ادامه با تاکيد بر اينکه تعداد اعضاي هيات علمي در بخش‌هاي باليني بسيار کمتر از تعداد دانشجويان است، تصريح کرد: عمده دانشجويان وزارت بهداشت در آموزش‌هاي باليني مشغول به تحصيل هستند. متاسفانه تعداد استاد به دانشجو در اين مقطع بسيار پايين است و اين کمبودها به خوبي حس مي‌شوند. به طوري که در حال حاضر به نسبت هر 18 دانشجوي رشته باليني يک استاد وجود دارد اين در حالي است که ما به تعداد استاد بيشتر و نسبت کمتر دانشجو نياز داريم.

رئيس مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت يادآور شد: براساس تجزيه و تحليل‌هاي انجام گرفته و مطالعاتي که با برخي از دانشگاه‌هاي برجسته دنيا انجام داديم، مشخص شد با کمبود حدود 10 هزار عضو هيات علمي در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي مواجهيم.

دکتر حسيني با تاکيد بر اينکه وزارت بهداشت راهکارهايي براي رفع کمبود اعضاي هيات علمي طراحي کرده است، گفت: تعدادي از افرادي که در مقاطع مختلف تحصيلي فارغ‌التحصيل مي‌شوند بدون اينکه قرارداد پيماني يا رسمي باشند، به عنوان متعهد به خدمت در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور مشغول ارائه خدمت هستند که اين شيوه تا حدودي کمبود اعضاي هيات علمي را جبران مي‌کند. اما براي ارائه هر چه بهتر خدمات آموزشي و پژوهشي نيازمند جذب اعضاي هيات علمي به صورت استاندارد هستيم.

رئيس مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت تاکيد کرد: در صورتي که نسبت استاندارد اعضاي هيات علمي در دانشگاه‌ها رعايت شود، خدمات باکيفيت بسيار بالايي در عرصه سلامت ارائه خواهند شد اگرچه ما ساليانه تعدادي از اعضاي هيات علمي در دانشگاه‌ها جذب مي‌کنيم به طوري که سال گذشته 1200 هزار عضو هيات علمي پيماني استخدام شد.

به گفته وي، تا پايان سال جاري نيز حدود 1200 نفر به عنوان عضو هيات علمي در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور جذب خواهند شد و در ماه‌هاي بهمن و اسفند جاري مجددا فراخواني براي جذب اعضاي هيات علمي در سال آينده منتشر خواهيم داد.

رئيس مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت در پايان گفت: اميدواريم فاصله ما از نظر تعداد هيات علمي در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي به شرايط ايده‌آل برسد و بتوانيم منابع لازم را براي جذب نيروي انساني و زيرساخت‌ها در دانشگاه‌ها تامين کنيم. اگرچه اميدوارم وضعيت دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور تا سال آينده از نظر منابع و بودجه بهتر شود.

رونمايي از سامانه جايگاه علم، فناوري، و نوآوري ايران در جهان

مراسم رونمايي از سامانه «جايگاه علم، فناوري، و نوآوري ايران در جهان» در سالن شهداي جهاد علمي وزارت علوم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاري آنا، در ابتداي اين مراسم دکتر سيروس عليدوستي رئيس پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران درباره ضرورت تاسيس سامانه نما گفت:‌ هر سال سازمان‌ها و نهادهاي گوناگوني در سراسر جهان شاخص‌هاي مختلفي در رابطه با علم فناوري منتشر مي‌کنند. دانستن اين شاخص‌ها براي سياست‌گذاري بسيار اهميت دارد چون جايگاه علمي ايران را در سراسر جهان مشخص مي‌کنند.

دکتر عليدوستي افزود: سامانه نما به اين منظور تاسيس شده که يک مرجع واحد براي تعيين شاخص‌هاي علمي ايران داشته باشيم. چون مشکلي که تا به حال دراين زمينه وجود داشته اين بوده که گزارش‌هايي که از اين شاخص‌ها بيرون مي‌آمدند متفاوت بودند و ما يک مرجع واحد در اين زمينه نداشتيم.

دکتر عليدوستي گفت: اکنون سامانه نما اين شاخص‌ها را در يک مجموعه واحد ارائه مي‌دهد.

به گفته دکتر علي دوستي در اين سامانه 74 شاخص گزارش مي‌شود.

علي دوستي درباره کارکردهاي اين سامانه گفت:‌ نما شاخص‌ها را توصيف مي‌کند، گزارش سالانه از شاخص‌ها ارائه مي‌کند و روندهاي شاخص‌ها را نشان مي‌دهد.پس از سخنان دکتر علي دوستي اين سامانه نمايش داده شد و در مورد نحوه عملکرد آن توضيحاتي ارائه شد.

گفتني است پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران (ايرانداک) با پشتيباني دبيرخانه شوراي‌عالي علوم، تحقيقات، و فناوري سامانه «نما» را طراحي نموده و روز 8 دي 1395 توسط دکتر احمدي، معاون پژوهش وزارت عتف رونمايي شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته