جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

مديرعامل سازمان تاکسيراني شهرستان رباط کريم:
سامان‌دهي خودروهاي مشغول‌به‌کار در شهرک آبشناسان

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي:
موردي از آنفولانزاي فوق حاد پرندگان و تب برفکي گزارش نشده است

مديرکل صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي:
38 گواهي تحقيق و توسعه بخش صنعت در آذربايجان‌غربي صادر شد


قطع درختان کهنسال بلوط "مادوان" بويراحمد براي تهيه زغال


خبــر


در استان


 مديرعامل سازمان تاکسيراني شهرستان رباط کريم:
 سامان‌دهي خودروهاي مشغول‌به‌کار در شهرک آبشناسان 

 رباط کريم – ذبيح‌اله اصغري

مديرعامل سازمان تاکسيراني شهرستان رباط کريم از ساماندهي تاکسي‌هاي مشغول در شهرک آبشناسان خبر داد و به بيان ديدگاههاي خود در اين باره پرداخت.

به گزارش خبرنگارما؛ عليرضا قمي، مدير عامل سازمان تاکسيراني شهرستان رباط کريم در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: با توجه به اينکه شهرک آبشناسان با توجه به تازه تاسيس بودن و فاصله آن تا شهر مادر از امکانات حمل و نقل کمي برخوردار است، اين شهرک نياز به ايستگاههاي مختلف براي انتقال مسافران به رباط کريم دارد به همين منظور ايستگاههاي تاکسي و فعالان در اين خطوط ساماندهي خواهند شد.

وي افزود: هم‌اکنون خودروهاي معدودي در اين مسير مشغول به فعاليت هستند که پس از ساماندهي اين گونه خودروها، آرم و علائم سازمان بر روي آنان نصب خواهد شد تا به راحتي از سوي شهروندان قابل شناسايي باشد و شهروندان از اين بابت دغدغه‌اي نداشته باشند.

قمي عنوان کرد: با توجه به اين که فعاليت برخي از خودروهاي شخصي در شرکتهاي حمل و نقل درون شهري موجب نارضايتي شهروندان شده، سازمان تاکسيراني شهرداري رباط کريم اقدام به ساماندهي اين خودروها نموده است.

وي در پايان يادآور شد: مسئولان سازمان تاکسيراني شهرداري رباط کريم همواره سعي دارند با نظارت دقيق بر عملکرد نهادهاي زيرمجموعه اين سازمان بهترين خدمات را به شهروندان ارائه داده و رضايت آنان را به نحو مطلوب جلب کنند.


 رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي:
 موردي از آنفولانزاي فوق حاد پرندگان و تب برفکي گزارش نشده است 

 اروميه - صديقي

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: طرح کاهش سن و وزن کشتار مرغ در آذربايجان غربي اجرا مي‌شود.

اسمعيل کريم‌زاده درجلسه شوراي هماهنگي معاونين و مديران سازمان جهاد کشاورزي استان اظهار داشت: اجراي طرح کاهش سن و وزن کشتار مرغ گوشتي در کاهش هزينه توليد و توسعه صادرات اين محصول تاثير بسزايي دارد.

وي ادامه داد: اجراي طرح کاهش سن و وزن کشتار مرغ گوشتي در کاهش هزينه توليد و خروج ارز از کشور به دليل واردات نهاده‌ها و فراهم نمودن زمينه صادرات و دستيابي به بازارهاي هدف تاثير بسزايي دارد.

کريم‌زاده با بيان اينکه اجراي اين طرح در استان از اول آذرماه سال جاري همزمان با سراسرکشور در استان آغاز شده است، ادامه داد: هدف از اجراي اين طرح، افزايش بهره‌وري، کاهش ضايعات، توسعه صادرات، افزايش کيفيت گوشت مرغ و بهبود شرايط بهداشتي فرايند توليد تا عرضه گوشت مرغ است.

وي با بيان اينکه اجراي اين طرح باعث رونق اقتصادي در تمامي حلقه‌هاي صنعت طيور مي‌شود، گفت: کاهش ميزان چربي و دور ريز لاشه، افزايش خوش خوراکي و تردي گوشت مرغ، افزايش قدرت خريد مردم همچنين ارتقاي سلامت توليد و ماندگاري گوشت مرغي از مزاياي انجام شدن اين طرح است.

کريم‌زاده خاطرنشان کرد: در فاز اول مرغ قابل بسته‌بندي به صورت کامل با ميانگين وزن 1.8 کيلوگرم و حداکثر وزن لاشه 2.2 کيلوگرم امکانپذير بوده و وزنهاي بالاتر بايست به صورت قطعه‌بندي عرضه گردد و حداکثر سن کشتار 42روزه خواهد بود.

وي در ادامه سخنان خود اضافه کرد: تاکنون هيچ موردي از آنفولانزاي فوق حاد پرندگان و تب برفکي در سطح استان گزارش نشده است و تمام آزمايشات سرمي و بيولوژيکي و تستي انجام شده منفي اعلام شده است اما نيروهاي اداره کل دامپزشکي در خصوص مبارزه با اين بيماريها در حالت آماده‌باش کامل قرار دارند.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي همچنين از مردم استان درخواست کرد تا هرگونه تلفات مشکوک و غيرعادي پرندگان را در اسرع وقت به شبکه دامپزشکي استان اطلاع دهند.

وي با تاکيد بر ضرورت راه‌اندازي طرحهاي راکد و نيمه‌فعال بخش کشاورزي براي رونق اقتصادي استان افزود: با توجه به سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري و دولت تدبير و اميد به منظور حمايت از توليد و سرمايه‌گذاري و خروج از رکود و بهبود فضاي کسب و کار، درصورت تامين اعتبار موردنياز توسط بانکهاي عامل، راه‌اندازي اين واحدها از اولويتها و برنامه‌هاي در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

کريم‌زاده بيان کرد: در حال حاضر پرداخت تسهيلات اعتباري براي متقاضيان سرمايه‌گذاري در جهت توسعه کشتهاي گلخانه‌اي با هدف ارتقاء راندمان توليد، افزايش ظرفيت توليد آبزيان پرورشي از طريق توليد و پرورش ماهي در قفس و افزايش ضريب


 مديرکل صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي:
 38 گواهي تحقيق و توسعه بخش صنعت در آذربايجان‌غربي صادر شد 

 اروميه- صديقي

مديرکل صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي گفت: امسال 38 گواهي تحقيق و توسعه در بخش صنعت استان صادر شده است.جعفرصادق اسکندري در ديدار با رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي آذربايجان‌غربي‌افزود: توجه به موضوع تحقيق و توسعه به عنوان موتور محرکه و پيشران بخش صنعت از جمله موارد مورد پيگيري در استان است که در اين راستا تمامي واحدهاي صنعتي موجود در آذربايجان غربي درخصوص دارا بودن گواهينامه تحقيق و توسعه مورد سوال قرار مي‌گيرند.

وي اضافه کرد: ارتباط تنگاتنگ صنعت و دانشگاه در استان ضروري است و دانشجويان برحسب نيازهاي استان در بخشهاي مختلف صنعتي و اقتصادي و ديگر زمينه‌هاي فعاليتي بايد تربيت شوند.

مديرکل صنعت معدن و تجارت آذربايجان غربي گفت: اين اداره دوره‌هاي مختلف آموزشي در زمينه‌هاي اخذ کارت بازرگاني، گرفتن پروانه صنفي و حتي مجوز بهره‌برداري معدن برگزار مي‌کند.

اسکندري با بيان اينکه هم‌اکنون بر روي صنايع پايين دست پتروشيمي برنامه‌ريزي شده است، افزود: علاوه بر آن، سازمان صنعت، معدن و تجارت به دنبال توسعه صنايع hi tech و انرژيهاي نوين است.

جم عزتي‌راد رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي آذربايجان غربي نيز در اين ديدار گفت: بايد تمامي سرمايه‌گذاران، بانکها، اصحاب صنعت و نخبگان علمي با يکديگر ارتباط نزديک داشته باشند تا بتوان زمينه توسعه استان را با تکيه بر علم و فناوري فراهم کرد.

وي اظهار کرد: در آذربايجان غربي بايد بر روي موضوعاتي مانند فرآوري زنبور عسل، بسته‌بندي ميوه و معدن و ديگر مزيتهاي استان توجه ويژه صورت گيرد.

سالهاست که رابطه صنعت و دانشگاه با چالشهاي جدي روبروست و اين دو ساختار نتوانسته‌اند ارتباطي پويا درراستاي اهداف يکديگر داشته باشند، دانشگاههاي ما از لحاظ رشد علمي و کيفيت آموزشي جايگاه خوبي را يافته‌اند و اغلب در مرزهاي دانش قرار دارند که مي‌توانند مزيتي براي صنعت محسوب شود و موتور محرک صنعت باشند.


 قطع درختان کهنسال بلوط "مادوان" بويراحمد براي تهيه زغال 

فرد يا افراد سودجو براي تهيه زغال، تعداد زيادي درختان کهنسال بلوط را در جنگلهاي منطقه "مادوان" عليا در شهرستان بويراحمد را قطع کردند.‌رحيمي، مدير اداره منابع طبيعي شهرستان بويراحمد نيز ضمن تاييد اين خبر گفت: اين منطقه تحت حفاظت و مراقبت منابع طبيعي است.وي افزود: با توجه به گزارش ارائه شده حدود 21 درخت بلوط با قطرهاي مختلف توسط سودجويان براي تهيه زغال قطع شده است.رحيمي بيان کرد: قرقبان اين منطقه اخيرا بازنشسته شده و هم‌اکنون فاقد قرقبان است.مدير اداره منابع طبيعي شهرستان بويراحمد خاطرنشان کرد: طبق هماهنگي‌هاي صورت گرفته با دستگاه قضايي دنبال و پيگير دستگيري و برخورد قانوني با متخلفان و سودجويان هستيم.عزت‌ا... بهشتي‌فرد، مديرکل منابع طبيعي کهگيلويه و بويراحمد هم در اين زمينه گفت: 850 هزار هکتار عرصه جنگلي در اين استان وجود دارد که براي حفاظت از اين ميزان جنگل حداقل بايد 400 قرقبان داشته باشيم.وي افزود: متاسفانه کل جنگل‌هاي استان کهگيلويه و بويراحمد با 76نفر قرقبان حفاظت مي‌شود که با استاندارد فاصله دارد.


 خبــر 

 مسئول بازرسي و نظارت اداره صنعت، معدن و تجارت دماوند خبر داد؛

کشف و ضبط 146 قلم کالاي خارجي قاچاق از واحدهاي صنفي شهر آبسرد

دماوند - خبرنگار آفرينش

مسئول بازرسي و نظارت اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند از کشف و ضبط 146 قلم کالاي خارجي قاچاق در واحدهاي صنفي شهر آبسرد خبر داد.

علي يزدان‌پرست، در گفتگو با خبرنگار آفرينش اظهار کرد: در بازرسي‌هاي به عمل آمده در ششم دي ماه سال جاري در شهر آبسرد 146 قلم کالاي خارجي قاچاق صنفي اين شهر شناسايي و کشف و ضبط گرديد.

وي افزود: اين بازرسي و نظارت اداره صنعت معدن و تجارت با محوريت ستاد مبارزه با کالاي قاچاق و ارز با حضور دستگاهاي همکار در امر مبارزه با قاچاق کالا ازجمله پليس آگاهي، شبکه بهداشت و درمان، بازرسين اتاق اصناف و نمايندگان فرمانداري از سطح بازار شهرستان دماوند انجام شد.

مسئول بازرسي و نظارت اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند بيان کرد: در اين بازرسي اقلامي همچون لوازم آرايشي و بهداشتي، سيگار، تنباکو، نوشيدني‌هاي غيرمجاز جمع‌آوري و ضبط گرديد.

يزدان‌پرست ادامه داد: اغلب کالاهاي قاچاق فاقد کيفيت لازم بوده و برخي از اقلام مواد غذايي وارداتي بهداشت و سلامت جامعه را به نوعي با خطر جدي مواجه مي‌کنند.

وي خاطرنشان کرد: همچنين راهکارهاي مناسبي در اين خصوص وجود دارد که اجراي آن موجب پويايي جامعه و شکوفايي اهداف اقتصادي مي‌شود.

مسئول بازرسي و نظارت اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند پياده نمودن سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي مدنظر مقام معظم رهبري به نحوه شايسته، انجام پيشگيري‌هاي لازم جهت انسداد مرزها و معبر غيررسمي و محورهاي ورود و خروج کالاهاي فوق، کنترل تسهيل‌کننده‌هاي قاچاق، ساماندهي مبادلات مرزي اسکله‌ها و ترافيک مرزي و درنهايت مشارکت و عزم جمعي مردم در نخريدن کالاهاي قاچاق را در ارتقاي فرهنگ جامعه و حرکت به سمت جامعه پويايي مؤثر دانست.

جانشين فرمانده انتظامي ويژه غرب استان تهران خبر داد؛

کشف لوازم شوينده قاچاق 2 ميليارد ريالي

رباط کريم-ذبيح اله اصغري

با به دست آمدن اخبار و اطلاعاتي مبني بر اين که افرادي در شهرستانهاي شهريار و رباط کريم اقدام به دپوي کالاي قاچاق مي‌کنند، بررسي موضوع در دستور کار پليس آگاهي استان قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ما، سرهنگ گلزاري گفت: با به دست آمدن اخبار و اطلاعاتي مبني بر اين که افرادي در شهرستانهاي شهريار و رباط کريم اقدام به دپوي کالاي قاچاق مي‌کنند، بررسي موضوع در دستور کار پليس آگاهي استان قرار گرفت.

جانشين فرمانده انتظامي ويژه غرب استان تهران افزود: در اين راستا ماموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پليس آگاهي غرب استان تهران پس از انجام تعقيب و مراقبتهاي شبانه‌روزي با هماهنگي مقام قضائي و همکاري اداره صنعت و معدن و تجارت از دو انبار در "شهريار "بازرسي کردند.

اين مقام انتظامي بيان داشت: ماموران پليس آگاهي در بازرسي از محل، 12 هزار و 440 عدد انواع اسکاچ و 400 کارتن نخ قاچاق را کشف کردند.

وي در ادامه با اشاره به عمليات ديگري در رباط کريم بيان داشت: ماموران پليس آگاهي شهرستان رباط کريم با توقيف يک دستگاه خودروي سنگين، در بازرسي از قسمت بار آن موفق به کشف 4 هزار ليتر مواد شوينده خارجي قاچاق شدند.

سرهنگ گلزاري در پايان با اشاره به اينکه ارزش ريالي کالاهاي قاچاق کشف شده توسط کارشناسان 2 ميليارد و 120 ميليون ريال برآورد شد، خاطرنشان کرد: متهمان پس از تشکيل پرونده جهت سير مراحل قانوني به مرجع قضائي تحويل داده شدند.

نماينده شهرستان‌هاي شهريار، قدس و ملارد:

گورخواب‌ها به گرمخانه رفتند

شهريار - خبرنگار آفرينش

در حال حاضر قبرستان نصيرآباد توسط نيروي انتظامي از وجود کارتن‌خوابها و معتادين پاکسازي شد و اين افراد با انتقال به گرمخانه‌هايي که تدارک ديده شده ساماندهي شدند.

محمد محمودي پيرامون آخرين وضعيت کارتن‌خوابها و معتاديني که در گورستان نصيرآباد شب را سپري مي‎کردند، گفت: ما حدود سه هفته پيش، با بهزيستي سه منطقه و فرماندهان انتظامي آن در اين خصوص جلساتي برگزار کرديم.

وي افزود: در اين جلسات به دنبال ايجاد شرايط مناسبي بوديم تا اين افراد بي‌خانمان در يک محلي ساماندهي شوند.

محمودي در مورد نحوه ساماندهي کارتن‌خوابها گفت: در سرآسياب ملارد يک سالن در زير زمين اجاره شد که داراي امکانات خواب از قبيل تخت هم است.

وي درباره اسکان بانوان و بطور کلي چگونگي اداره اين مرکز موقت اضافه کرد: با مسئوليت بهزيستي محلي براي استراحت آنها فراهم شد. اين سالن در ساعت 5 بعد از ظهربازگشايي شده و تا 8 صبح داير است.

نماينده مردم شهريار و ملارد از نصب يک بنر بر سر در اين سالن خبر داد و خاطرنشان کرد: در بنر ذکر شده کساني که قصد سکونت در اين مکان را دارند بدون هزينه پذيرفته خواهند شد و به علاوه غذاي مختصري هم براي آنها در نظر گرفته شده است.

محمودي تصريح کرد: به جز اسکان معتادان در ملارد، در شهر قدس هم نسبت به اين موضوع ترتيب اثر داده شد و در شهريار، سازمان بهزيستي با 4 کمپ قراردادي به منظور ساماندهي اين گونه افراد منعقد کرد.

وي در ادامه گفت: قرار است در اين کمپها افراد غربالگري شده و معتادين پرخطر و معتادين عادي جداسازي خواهند شد.

عضو کميسيون شوراها و امور داخلي کشور در مجلس نسبت به عدم اطلاع برخي از معتادها نسبت به وجود چنين مراکزي ابراز تاسف کرد و در بيان داشت: وقتي هوا سرد مي‌شود اين قبيل افراد به اماکن اين چنيني پناه مي‌برند.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا قبرستان مذکور متولي براي حراست نداشته به تماس تلفني شب گذشته خود با فرماندار شهريار اشاره کرد و گفت: همين سوال را مطرح کردم و ايشان تاکيد داشتند که قبرستان با در و ديوار محصور شده اما با اين حال چند بار معتادين از اين مکان جمع‌آوري شده‌اند و باز هم با به طرق مختلف به قبرستان ورود پيدا کردند و طبق گفته فرماندار خوابيدن چهار نفر در يک گور جوسازي بوده و صحت ندارد.محمودي خاطرنشان کرد: در چند شب گذشته کل منطقه باغستان و نصيرآباد توسط نيروي انتظامي از وجود کارتن‌خوابها و معتادين پاکسازي شد که در مجموع اين افراد کمتر از سي نفربودند.


 در استان 

 مسئول کتابخانه سيار شهرستان دماوند خبر داد؛

افزايش عضويت 205 نفري در کتابخانه سيار شهرستان دماوند از سوي روستاييان

دماوند-خبرنگار آفرينش

مسئول کتابخانه سيار شهرستان دماوند گفت: عضويت در کتابخانه سيار شهرستان دماوند، به 205 نفر افزايش يافته و خوشبختانه با استقبال زيادي از سوي روستاييان مواجه گرديده است.

عباس نوروزي در گفتگو با خبرنگار آفرينش، در حاشيه حضور کتابخانه سيار در مدرسه حضرت ابوالفضل(ع) گيلاوند اظهار کرد: خدمات کتابخانه سيار شهرستان دماوند، شامل فراهم آوردن خدمات کتابخانه‌اي براي افرادي که امکان دسترسي به منابع اطلاعاتي را ندارند مي‌باشد.

وي افزود: اين خدمات درراستاي تحقق سند چشم‌انداز نهاد کتابخانه‌هاي عمومي در افق ايران 1404، مبني بر ارتقاي آگاهي عمومي از طريق دسترسي سريع، آسان و عادلانه، با درنظر گرفتن شرايط فرهنگي و جغرافيايي در هر منطقه انجام مي‌شود.

مسئول کتابخانه سيار شهرستان دماوند، از عضويت 205 نفر در اين کتابخانه خبر داد و خاطرنشان کرد: خدمات کتابخانه ساير، شامل مناطق روستايي شهرستان اعم از جابان، سربندان، آرو، مرا، وادان، گرمابسرد، مشا، مهرآباد، شهرک فاطميه و حصار بالا مي‌باشد و خوشبختانه در اين مدت کوتاه، با استقبال زيادي از سوي روستاييان روبرو گرديده است.

نماينده مردم شرق هرمزگان در خانه ملت:

بحران آب 90 درصد باغات ميناب را نابود کرده است

نماينده مردم شرق هرمزگان در بهارستان با اشاره به وضعيت دشت ميناب و ايجاد فروچاله‌هاي عميق در اين منطقه گفت: ميناب زماني قطب کشاورزي استان هرمزگان و مرکز ميوه‌هاي گرمسيري و بهشت جنوب کشور بود که متاسفانه امروز به دليل تداوم خشکسالي و بحران آب، 90 درصد از باغات آن نابود شده است.

‌به گزارش ايسنا،‌ حجت‌الاسلام سيدمصطفي ذوالقدر در نشست مشترک نمايندگان مجلس، استاندار و مديران صنعت آب و برق هرمزگان با وزير نيرو بيان کرد: 17 سال خشکسالي و برداشت بي‌رويه آب از منابع زيرزميني، دشت ميناب را با نابودي مواجه کرده است.

نماينده مردم شرق هرمزگان در بهارستان با اشاره به اينکه هم‌اکنون بسياري از روستاهاي استان هرمزگان با تانکر آبرساني مي‌شود، تصريح‌کرد: مردم بشاگرد جهت تامين آب نيازمند چندين دستگاه تانگر آبرساني هستند که لازم است وزارت نيرو در اين سفر به اين مهم توجه ويژه‌اي داشته باشد.

حجت‌الاسلام ذوالقدر بيان‌کرد: طبق گزارشات رسيده مردمي بهاي آب در روستاها گران است و دولت بايد توجه داشته باشد روستائياني که به واسطه بحران آب، با مشکلات عديده روبرو است و به گونه‌اي که تمام هست و نيست خود را از دست داده‌اند، توان پرداخت هزينه آب را ندارند و بايد در اين زمينه وزارت نيرو اقدامات موثري انجام دهد.

وي با اشاره به وجود بحران کم‌آبي در استان هرمزگان گفت: بايد براي رفع اين مشکل، تدابيري انديشيده و منابع جايگزين در اين زمينه تعيين مي‌شد، استان هرمزگان و بسياري از استان‌هاي جنوبي نبايد منتظر نزولات جوي بمانند.

معاون طرح‌هاي جامع منابع آب خوزستان:

بارش‎ها در خوزستان زير حد نرمال است

معاون مطالعات پايه و طرحهاي جامع منابع آب خوزستان گفت: بارشهاي صورت گرفته در شهرهاي مختلف خوزستان امسال زير نرمال بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ حسنوني‎زاده در جلسه بررسي منابع آب حوزه رودخانه مارون خوزستان اظهار کرد: متوسط بارشي که امسال اتفاق افتاده در برخي حوزه‏ها نسبت به سال گذشته 46 درصد و نسبت به طول آمار 23 درصد کاهش داشته‌ايم. بارشها زيرنرمال بوده که از 62 درصد کاهش تا 17 درصد شاهد بوده‏ايم. بهترين بارشي که در سطح استان داشتيم در بهبهان بوده است.

وي افزود: پيش‏بيني‏هايي که شده توسط سازمان هواشناسي براي فصل زمستان و اوائل بهار که حالا عمده آوردها در اين پنج ماه است، پيش‏بيني نرمال بود. در فصل پاييز با توجه به اينکه کاهش بالايي داريم احتمال خروج از بحران نياز به احتياط زيادي دارد.

حسنوني‏زاده با اشاره به بارش کمتر از حجم واقعي باران در فصل پائيز گفت: حدود پنج ميليارد حجم مفيد آب در مخازن وجود دارد در حالي که 9.5 ميليارد مترمکعب ظرفيت خالي مخازن است که 45 درصد حجم کل مخازن است.

معاون مطالعات پايه و طرحهاي جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان عنوان کرد: ميزان آورد به سد مارون در سال جاري از مهر تاکنون 155 ميليون مترمکعب ورودي و متوسط دراز مدت آن 283 ميليون بايد مي‎بود يعني 45 درصد کاهش نسبت به نرمال داشتيم. در حالي که تاکنون 135 ميليون مترمکعب آب کمتر از انتظار به مخزن وارد شده است.

حسنوني‎زاده بيان کرد: وضعيت مخزن مارون تاکنون 411 ميليون مترمکعب است که حجم مفيد بهره‏برداري 236 ميليون مترمکعب است. 213 ميليون خروجي در سه ماه اخير داشتيم که از حجم مخازن و بارشها برداشت شده است. با وجود کاهش 45 درصدي (133 ميليون) امسال نسبت به سال گذشته حجم رهاسازي بيشتر بوده است.

وي گفت: براساس برنامه زمانبندي و نوبت‎بندي در دست اقدام از تاريخ 9 دي تا 21 دي ماه رهاسازي آب براي پائين دست سد رامشير تا انتهاي حوزه شادگان به ميزان 70 مترمکعب در ثانيه انجام مي‎شود. از 12 دي ماه تا 16 دي ماه ساحل باز و از 17 تا 21 ساحل چپ آب را برداشت مي‎کنند تا کشتهاي اين فصل آبياري شوند.

وي بيان کرد: قبل از وارد مدار شدن مارون بين 30 تا 40 هزار هکتار بوده و بعد از مطالعه طرحها به 130 هزار رسيده است. وقتي بارش داريم ديگر امکان رهاسازي نيست چون با توجه به شرايط اقليمي کار رهاسازي را انجام مي‎دهيم.

معاون مطالعات پايه و طرحهاي جامع منابع آب خوزستان با اشاره به اينکه مارون تنها سد بدون هيچ مصرف بيروني و براي کشاورزي منطقه است، عنوان کرد: اين حوزه دچار خشکسالي است و اگر نوبت‎بندي رعايت نشود قطعا با مشکل مواجه مي‎شويم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته