جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

تغييرات جديد قيمت‌گذاري گاز خانگي؛
مصوبه دولت براي فروش گاز 150توماني

با اشاره به تهديد ترکمنستان براي قطع صادرات گاز :
معاون وزير نفت: بحران گازي در شمال کشور به وجود نخواهد آمد


معادلات انرژي


ميز خبر


 تغييرات جديد قيمت‌گذاري گاز خانگي؛
 مصوبه دولت براي فروش گاز 150توماني 

 
هيات دولت با صدور مصوبه اي با حذف فروش پلکاني گاز، تعرفه فروش گاز به مشترکان خانگي و تجاري را در طول 8 ماه نخست سال مترمکعبي 150 تومان تعيين کرد.به گزارش مهر، هيات دولت با ابلاغ مصوبه‌اي به وزارت نفت و شرکت ملي گاز ايران تغييرات جديد در قيمت گذاري فروش گاز به مشترکان خانگي، تجاري و صنايع غير عمده ابلاغ کرده است.

بر اساس مصوبه شماره 78856 هيات دولت در مورخه 11 آبان ماه 1395 توسط مدير عامل شرکت ملي گاز ايران به تمام شرکت‌ها و ادارات گازي استان‌ها و شهرهاي کشور ابلاغ شده است، قيمت گاز طبيعي براي مشترکان خانگي، تجاري و صنايع غيرعمده در طول هشت ماهه نخست سال (فروردين تا پايان آبان ماه) به ازاي هر مترمکعب 150 تومان محاسبه خواهد شد.

اين در حالي است که با اجراي فاز اول و دوم قانون هدفمندسازي يارانه‌ها يک قيمت گذاري پلکاني براي فروش گاز به مشترکان خانگي و تجاري تدوين شده بود که مطابق با اين فرمول قيمت گذاري مشترکان بسته به ميزان مصرف گاز طبيعي در پله‌هاي مصرف يک تا 10 قرار مي گرفتند و با افزايش مصرف گاز پله مصرفي و در نهايت هزينه گاز بهاي هم افزايش پيدا مي‌کرد.با اجراي ساز و کار جديد عملا در طول هشت ماه نخست سال متوسط قيمت کل مشترکان گاز خانگي و تجاري به صورت يکسان مترمکعبي 150 تومان محاسبه مي‌شود.

از سوي ديگر با توجه به اينکه اين مصوبه هيات دولت آبان ماه امسال به شرکت ملي گاز ايران و شرکت‌هاي گاز استاني ابلاغ شده است، ما به التفاوت محاسبه قيمت گاز پلکاني و فرمول جديد به اضافه شدن بندي به قبوض گاز مشترکان خانگي اعمال شده است.

از اين رو در قبوض گاز جديدي که براي دوره مهر و آبان ماه امسال به دست مشترکان خانگي رسيده است، در بندي اعلام شده است: تعرفه فروش گاز بها از سوم مهر ماه تا 30 آبان ماه مترمکعبي 150 تومان محاسبه مي شود.از سوي ديگر با توجه به بالا رفتن بار مالي قبوض گاز در برخي از شهرها و استان‌هاي سردسير کشور، اخيرا با موافقت بيژن زنگنه وزير نفت در برخي از شهرها فرمول جديد قيمت گذاري گاز به حالت قبل بازگشته است.از سوي ديگر پيش بيني مي‌شود از ابتداي آذر تا پايان اسفند ماه امسال قيمت هر مترمکعب فروش گاز به مشترکان خانگي، تجاري و صنايع غير عمده همچون گذشته به صورت پلکاني محاسبه شود که در اين صورت نرخ فروش گاز به مشترکان پله اول حدود 40 تومان و نرخ فروش گاز به مشترکان پله دهم حدود 480 تومان خواهد بود.

يک مقام مسئول در شرکت ملي گاز ايران در گفتگو با مهر تاکيد کرده است: که مصوبه فروش گاز 150 توماني در هشت ماه نخست امسال ابتدا در شوراي اقتصادي به تصويب رسيده و سپس هيات دولت آن را به شرکت ملي گاز ايران و وزارت نفت ابلاغ کرده است.


 با اشاره به تهديد ترکمنستان براي قطع صادرات گاز :
 معاون وزير نفت: بحران گازي در شمال کشور به وجود نخواهد آمد 

 معاون وزير نفت با اشاره به تهديد ترکمنستان براي قطع صادرات گاز به ايران، گفت: در صورت قطع گاز ترکمنستان نگراني نداشته و بحران گازي در شمال کشور به وجود نخواهد آمد.به گزارش وزارت نفت، حميدرضا عراقي‌ درباره آخرين وضعيت مذاکرات گازي ايران-ترکمنستان، گفت: ترکمنستان در دولت قبل مقداري طلب از ايران داشته است که هم اکنون به دليل اين طلب، تهديد به قطع گاز ايران مي کند.

مديرعامل شرکت ملي گاز با اعلام اينکه به طور قطع با تلاش‌هايي که در حال انجام بوده و با همراهي و کمک مردم، اجازه به وجود آمدن بحران در استان‌هاي شمالي کشور را نخواهيم داد، تصريح کرد: ايران در صورت قطع گاز از سوي ترکمنستان در ارتباطات کاري خود با اين کشور بازنگري خواهد کرد و در نهايت ضرر نهايي را ترکمنستان مي‌کند.

معاون وزير نفت در امور گاز از مذاکره با مقام‌هاي ترکمنستان براي حل اين موضوع خبر داد و افزود: اميدواريم ترکمنستان نسبت به اجراي کامل قرارداد و تفاهم‌هايي که داشته ايم، اهتمام ورزد.

اين مقام مسئول، تاکيد کرد: اين در حالي است که ما در سه سال گذشته، همه بدهي خود را پرداخته‌ايم و بقيه موارد بايد به صورت کارشناسي بررسي و تصميم گيري شود.

وي با اشاره به توليد و مصرف 700 ميليون مترمکعب گاز در کشور، بيان کرد: از اين ميزان حدود سه درصد آن، يعني 12 ميليون مترمکعب واردات از ترکمنستان است که خيلي قابل توجه نيست.

عراقي با بيان اينکه اگر چه ميزان واردات گاز از ترکمنستان ناچيز است اما بخشي از نيازهاي ما را در شمال تأمين مي‌کند، تاکيد کرد: هر چند که ايران از اين کشور، امکان دريافت بيشتر گاز را داريم و همچنان تلاش مي کنيم به صورت برد – برد ارتباط با اين کشور را حفظ کنيم.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با بيان اينکه با انجام پروژه هاي جديد گازرساني، طول شبکه انتقال و انشعاب کشور به بيش از 300 هزار کيلومتر رسيده است، خاطرنشان کرد: هم اکنون 68 درصد روستاها از اين نعمت طبيعي بهره‌مند هستند.

احتمال توقف واردات گاز ترکمنستان از امروز

اين در حالي است ،يک مقام مسئول از احتمال توقف واردات گاز ترکمنستان از امروزخبر داد و گفت: ايران آماده ادامه گفتگوهاي گازي با ترکمنستان بوده اما خود را هم براي تامين گاز استان‌هاي شمالي آماده کرده است.

اين مقام مسئول درباره آخرين وضعيت مذاکرات گازي ايران-ترکمنستان، گفت: توافق بين دو کشور براي استمرار صادرات گاز ترکمنستان به ايران حاصل شده بود.وي با تاکيد بر اينکه در مذاکرات مقامات گازي ترکمنستان موضوعات جديدي را مطرح کرده‌اند که مانع توافق دو کشور بر سر ادامه تبادل گاز طبيعي خواهد شد، تصريح کرد: در صورتي‌که توافقي حاصل نشود احتمالا ترکمنستان از فردا اقدام به قطع صادرات گاز به ايران خواهد کرد.

اين مقام مسئول با بيان اينکه ايران آماده ادامه گفتگوهاي گازي با ترکمنستان بوده اما خود را هم براي تامين گاز استان‌هاي شمالي آماده کرده است، اظهار داشت: هم اکنون تدابير ويژه‌اي براي تامين گاز استان‌هاي کشور در صورت قطع واردات گاز از ترکمنستان انجام شده است.وي با اشاره به تامين کامل سوخت مايع مورد نياز صنايع و نيروگاه‌هاي برق، تاکيد کرد: سياست ايران توقف واردات گاز از ترکمنستان نيست اما اگر طرف ترکمني اقدام به قطع صادرات گاز به ايران کند، آمادگي تامين پايدار و مطمئن گاز استان هاي شمال و شمالي شرق کشور وجود دارد.

اين مقام مسئول همچنين با اشاره به افزايش ظرفيت توليد گاز به بيش از 700 ميليون مترمکعب در روز، تاکيد کرد: توليد گاز ايران تا سال آينده به يک ميليارد مترمکعب در روز افزايش مي‌يابد و عملا ظرفيت مازادي حتي براي صادرات گاز به کشورهاي همجوار خواهيم داشت.

وي با اشاره به تغيير آرايش شبکه خطوط لوله انتقال گاز ايران در صورت توقف واردات گاز از ترکمنستان، خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي ايران به هيچ کشوري باج نمي‌دهد و حفظ استقلال کشور مهمترين سياست صنعت گاز ايران است.

جاي نگراني وجود ندارد

همچنين ،نماينده مردم بوشهر و عضو کميسيون انرژي در مجلس شوراي اسلامي گفت: ايران در برابر باج خواهي گازي ترکمن ها تسليم نشده و موضع عزت و اقتدار خود را حفظ خواهد کرد.عبدالحميد خدري ،موضوع مشکلات به وجود آمده بين ايران و ترکمنستان در زمينه گاز را ياد آور شد و افزود: ملت و دولت جمهوري اسلامي ايران همواره در برخورد با مسايل مختلف از موضع عزت و اقتدار کشور وارد شده و در شرايطي که تسليم تهديدهاي شوراي امنيت نشده ايم، بنابراين ديگر تهديدها، هيچگاه نمي تواند آسيبي به ايران اسلامي وارد سازد.

به گفته اين عضو کميسيون انرژي مجلس، آحاد مردم بويژه هموطنان مناطق شمالي مي توانند با مديريت مصرف گاز، اين مشکل را پشت سر بگذارند.وي تصريح کرد: ايران در اين مساله، به هيچ عنوان کوتاه نيامده، عزتمان را زير پا نخواهيم گذاشت و تسليم باج خواهي نخواهيم شد.

خدري گفت : احتمال دارد برخي شيطنت ها از سوي دشمنان ايران در اين موضوع نقش داشته باشد، اما اين شيطنت ها هميشه وجود داشته و دارد و بايد دولت با همفکري اعضاي کميسيون انرژي مجلس و انجام کار کارشناسانه دقيق، قراردادها را طوري تنظيم کنند که شاهد حوادثي اينگونه نباشيم.

وي يادآور شد : دولت قبل با سهل انگاري در انعقاد قرارداد با ترکمن ها، يک ميليارد و 800 ميليون دلار بدهي غيرمنطقي براي ايران برجاي گذاشته و اين مساله هنوز بررسي نشده و در نخستين جلسه آينده کميسيون اقتصادي به آن خواهيم پرداخت.

سياست گازي ترکمنستان به ضرر خودش تمام مي شود

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي درخصوص سياست اتخاذ شده از سوي ترکمنستان به منظور سوء استفاده از شرايط سرما در کشور براي دريافت وجوه سنگين و غير منطقي گفت: سياست ترکمنستان در رابطه با قرارداد گازي به ضرر خود اين کشور تمام خواهد شد.

علي گل مرادي اظهار داشت: در تعامل هاي بين المللي انتظار بر اين است که همه کشورهايي که مراودات و مبادلات تجاري و ارتباطات بين المللي دارند همديگر را به خوبي درک کنند و فرصت طلب نباشند که در شرايط خاص بخواهند بهره برداري کنند.

وي افزود: در مجلس، اکثر همکاران بنده هم بر اين باور هستند که نبايد اجازه دهيم اين گونه رفتارها نهادينه شود؛ همه کشورها به دنبال حل مشکلات خود هستند اما عواقب تصميمات نابجا مي تواند مشکلات جدي تري حاکم کند.


 معادلات انرژي 

 مرکز پژوهش‌هاي مجلس ؛

مصوبه کميسيون تلفيق خلاف اقتصاد مقاومتي است

مرکز پژوهش هاي مجلس با انتشار گزارشي به پيامدهاي منفي تصويب ماده 53 برنامه ششم توسعه درباره خوراک پتروشيمي مانند کاهش درآمدهاي دولت و تشديد توسعه نامتوازن پتروشيمي پرداخت.به گزارش مهر، مرکز پژوهش‌هاي مجلس با انتشار گزارشي با عنوان «اظهارنظر کارشناسي درباره: گزارش کميسيون تلفيق در مورد لايحه برنامه ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران»، پيشنهاد داد ماده 53 گزارش کميسيون تلفيق درباره لايحه برنامه ششم توسعه به صورت کامل حذف شود.

در گزارش مرکز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي که مخصوص صحن علني مجلس تهيه شده و 7 دي ماه منتشر شده است، ضمن تاکيد بر اين موضوع که ماده 53 برنامه ششم توسعه (ضابطه گذاري مجدد براي قيمت گذاري خوراک پتروشيمي) در تناقض آشکار با قانون دائمي و محل ايراد اساسي است، به پيامدهاي منفي تصويب اين ماده مانند کاهش درآمدهاي دولت از محل فروش انواع خوراک هاي گازي، بي ثباتي قوانين کشور و ترديد سرمايه گذاران براي ورود به اين بخش اشاره شده و آمده است: کاهش قيمت خوراک موجب جهت دهي اشتباه به بخش خصوصي و تشديد توسعه نامتوازن صنعت پتروشيمي در بخش بالادست ميشود که خلاف سياستهاي کلي اقتصاد مقاومتي و سياستهاي کلي برنامه ششم است.

واردات نفت آسيا از ايران دو برابر شد

واردات نفت خريداران آسيايي از ايران در نوامبر براي دومين ماه متوالي بيش از دو برابر نسبت به سال گذشته افزايش يافت و در اين ميان خريد هند و کره جنوبي بيش از چهار برابر رشد داشت.

به گزارش ايسنا، آمار دولتي و اطلاعات حرکت نفتکشها نشان داد چهار خريدار بزرگ آسيايي نفت ايران شامل چين، هند، کره جنوبي و ژاپن ماه گذشته 1.94 ميليون بشکه در روز نفت ايران را وارد کردند که 117 درصد نسبت به نوامبر سال گذشته افزايش داشت.

با اين‌همه طبق آمار آژانس بين المللي انرژي، اين رقم کمتر از رکورد 1.99 ميليون بشکه در روز بود که بالاترين رکورد سال 2016 و همچنين بالاترين ميزان واردات نفت ايران از سال 2010 به شمار مي رود.

بر اساس گزارش رويترز، اين حجم واردات با برنامه صادرات نفت خام و ميعانات ايران مطابقت دارد.

ايران از توافق ماه گذشته اوپک براي کاهش توليد گروهي به ميزان 1.2 ميليون بشکه در روز که از اول ژانويه اجرا مي شود، معاف شد. اين معافيت يک پيروزي براي تهران بود که تلاش دارد صادراتش را به سطح پيش از دوران تحريمها افزايش دهد و سهم بازارش را پس بگيرد.

منابع صنعتي اظهار کرده اند ايران به خريداران نفتش در قبال افزايش خريدشان، تخفيف مي دهد.

بر پايه آمار گمرکي که وزارت دارايي ژاپن منتشر کرده است، واردات نفت ايران براي ژاپن در نوامبر به طور متوسط 45.46 دلار در هر بشکه هزينه داشت که سومين خريد ارزان پس از مکزيک و عمان بود.

وزارت بازرگاني ژاپن روز چهارشنبه آماري منتشر کرد که نشان داد وارداتش در ماه گذشته 41.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش يافت و به 237 هزار و 653 بشکه در روز رسيد.

واردات نفت هند در نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته بيش از چهار برابر رشد کرد و به 620 هزار بشکه در روز رسيد و از اين نظر براي سومين ماه متوالي بالاتر از چين ايستاد. واردات کره جنوبي تقريبا پنج برابر رشد داشت و به 472هزار و 67 بشکه رسيد

با اين همه يک منبع آگاه از برنامه حرکت نفتکشها به رويترز گفت: صادرات نفت ايران در دسامبر هشت درصد نسبت به نوامبر کاهش خواهد يافت و به پايينترين ميزان در پنج ماه اخير مي رسد که به دليل صادرات کمتر به چين و ساير کشورهاي آسيايي خواهد بود.

بانک جهاني گزارش داد

رشد 31 درصدي پرت گاز در ايران

بانک جهاني از رشد 31 درصدي هدر رفت گاز در ميادين نفت و گاز ايران خبر داد و اعلام کرد در سال 2015 معادل گاز وارداتي از ترکمنستان در ميادين نفت و گاز ايران دود شد.

به گزارش تسنيم، بانک جهاني در گزارشي از وضعيت هدر رفت گاز طبيعي در ميادين نفت و گاز جهان اعلام کرد روند افزايشي انتشار گاز در ميادين نفت و گاز جهان از سر گرفته شده است.

در حالي که بر اساس برآوردهاي اين نهاد بين المللي پرت گاز در ميادين نفت و گاز جهان با کاهش 20 درصدي طي سال هاي 2005 تا 2012 مواجه شده بود در سال هاي 2013 تا 2015 شاهد رشد پرت گاز در ميادين نفت و گاز جهان بوده ايم به طوري که در سال 2013 بالغ بر 141 ميليارد مترمکعب، در سال 2014 بالغ بر 145 ميليارد مترمکعب و در سال 2015 نيز 147 ميليارد مترمکعب گاز در ميادين نفت و گاز به هدر رفته است.افزايش توليد نفت در آمريکا و عراق مهمترين عامل افزايش انتشار گاز از ميادين نفت و گاز جهان در فاصله سال هاي 2013 تا 2015 عنوان شده است. بر اساس اين گزارش روسيه جايگاه نخست جهان از نظر پرت گاز را در سال 2015 داشته است و در اين سال بالغ بر 21 ميليارد مترمکعب گاز از ميادين نفت و گاز اين کشور به هدر رفته است. عراق با 16 ميليارد مترمکعب در جايگاه دوم قرار گرفته است.

در ايران نيز ميزان هدر رفت گاز از ميادين نفت و گاز اين کشور در سال ميلادي گذشته 12 ميليارد مترمکعب، تقريبا معادل گاز وارداتي ايران از ترکمنستان، برآورد شده است. ايران از اين نظر در جايگاه سوم جهان قرار گرفته است.

هدر رفت گاز از ميادين نفت و گاز ايران در سال 2013 بالغ بر 9.1 ميليارد مترمکعب بوده که بدين ترتيب در سال 2015 شاهد رشد 31 درصدي هدر رفت گاز نسبت به دو سال قبل از آن بوده ايم. ميزان هدر رفت گاز در ايران طي سال 2014 نيز حدود 12 ميليارد مترمکعب بوده است.

آمريکا با 11.99 ميليارد مترمکعب و ونزوئلا با 9 ميليارد مترمکعب در رتبه هاي چهارم و پنجم از نظر انتشار گاز از ميادين نفت و گاز خود قرار دارند.

در ميان کشورهاي جهان نيجريه طي سال هاي اخير پيشرفت قابل ملاحظه اي در جلوگيري از هدررفت گاز در ميان نفت و گاز خود داشته است. در سال 2013 بالغ بر 18 ميليارد مترمکعب گاز در ميادين انرژي اين کشور به هدر رفت اما اين رقم در سال 2015 به 8 ميليارد مترمکعب کاهش يافته است.


 ميز خبر 

 سقوط آزاد درآمد نفتکش‌ها در سال2016

يک موسسه تحقيقاتي با اشاره به کاهش شديد درآمد صنعت کشتيراني و به ويژه نفتکش‌ها در سال 2016 نسبت به توسعه ناوگان حمل گازمايع جهان هشدار داد وگفت: درآمد کشتي‌هاي حمل گازمايع رو به کاهش است.به گزارش مهر ، موسسه تحقيقاتي «کلارکسونز» با انتشار گزارشي، اعلام کرد: شاخص‌ها که نشان دهنده ميانگين درآمد در بخش تانکر، فلّه بر، کانتينربر و شناورهاي حمل کننده گاز است در ماه نوامبر سال 2016 ميلادي به رقم 10 هزار و 574 دلار در روز رسيد که خبر از کاهش 11 درصدي آن از آغاز سال 2009 ميلادي تاکنون مي‌دهد.

در بخش شناورهاي حمل فله خشک، بازار براي مدتي تحت فشار جدي بود و درآمد شناورهاي کيپ سايز در ماه نوامبر سال 2016 ميلادي در مقايسه با نرخ ميانگين سال 2009 ميلادي 14 درصد کاهش داشت.

درآمد نفتکش‌ها در سال 2016 ميلادي در مقايسه با درآمد قابل توجه آن در سال 2015 ميلادي کاهش يافته و اين درحالي است که رشد تجاري در سال 2016 ميلادي تقويت شده بود.

اين موسسه تحقيقاتي همچنين اعلام کرده است: با وجود رشد ثابت ناوگان در دو بخش تانکر و شناورهاي حمل کننده نفت خام، اين بازار تحت فشار بود به گونه‌اي که ميانگين درآمد اين نوع شناورها در ماه نوامبر در مقايسه با ميانگين سال 2009 ميلادي 23 درصد کاهش يافت.اين گزارش با اشاره به تاثير رشد سريع ناوگان LPG و وخامت اوضاع در اين بخش تاکيد مي‌کند: بازار شناورهاي PCTC نيز تحت فشار جدي بود به گونه‌اي که درآمد يک فروند شناور با ظرفيت 6 هزار و 500 CEU به ازاي هر روز در ماه نوامبر به 16 هزار دلار رسيد که 24 درصد در مقايسه با ميانگين اعلام شده در سال 2009 ميلادي کاهش داشت.

در بخش شناورهاي حمل کالاي عمومي، بازار چارتر کانتينربرها به پايين ترين حد خود در سال 2016 ميلادي رسيد؛ به گونه اي که نرخ چارتر 6 تا 12 ماهه براي يک فروند شناور کانتينري با ظرفيت دو هزار و 750 TEU به ازاي هر روز در ماه نوامبر به شش هزار و 50 دلار رسيد که خبر از نزول 26 درصدي آن در مقايسه با نرخ ميانگين سال 2009 ميلادي مي‌دهد.

در مقابل و در برخي قسمت‌ها مانند شناورهاي RO-RO نرخ درآمد در سال 2016 ميلادي به نسبت ثابت بود و آمار ثبت شده در ماه نوامبر خبر از افزايش 43 درصدي آن در مقايسه با ميانگين ثبت شده در سال 2009 ميلادي مي دهد.

نرخ چارتر شناورهاي مسافربري در ماه نوامبر نيز 46 درصد در مقايسه با سال 2015 ميلادي افزايش يافت و به طور کلي بخش شناورهاي کروز شاهد رشد و توسعه بسيار خوبي در سال 2016 ميلادي بودند.

بيشتر شرکت‌هاي مالک شناورها اميدوارند تا در سال 2017 ميلادي، تغييرات مثبتي را در صنعت کشتيراني شاهد باشند.

موافقت زنگنه با بازنشستگي معاون امور مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت

وزير نفت با صدور نامه‎اي ضمن موافقت با بازنشستگي خودخواسته دکتر محمدرضا مقدم، معاون امور مهندسي، پژوهش و فناوري از زحمات او قدرداني کرد.

به گزارش شانا، در متن نامه بيژن زنگنه خطاب به دکتر محمدرضا مقدم آمده است:اکنون که به اصرار خودتان، به افتخار بازنشستگي نائل مي‎شويد، جا دارد که از زحمات و خدمات ارزشمند جنابعالي در طول ساليان درازِ خدمت در صنعت نفت، بويژه در مدت عهده‎داري مسئوليت معاونت مهندسي، پژوهشي و فناوري و پيگيري‎هاي جنابعالي براي به سامان رساندن قراردادهاي پژوهشي مربوط به بخش‎هاي بالادستي و پايين دستي نفت و نيز ساخت داخل 10 خانواده کالاهاي اصلي مورد نياز صنعت نفت، صميمانه قدرداني و تشکر نمايم.قطعا در آينده نيز کماکان، صنعت نفت از مشورت‎ها و راهنمايي‎هاي جنابعالي بويژه در حوزه‎هاي راهبردي برخوردار خواهد شد.

بر اساس اين گزارش، دکتر محمدرضا مقدم متولد سال 1331 شهر تهران داراي مدارک تحصيلي کارشناسي شيمي از دانشگاه تهران، کارشناسي ارشد در رشته مديريت دولتي، کارشناسي ارشد در رشته مهندسي انرژي و دکتراي اقتصاد انرژي از دانشگاه تيلبرگ هلند است.دکتر مقدم پيش از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي ايران در سال‌هاي 1350-1349 و 1354-1353 زنداني سياسي بوده و به مقام والاي آزادگي و جانبازي نائل آمده است.وي همچنين چند مقاله و کتاب را ‎ در حوزه نفت و انرژي به رشته تحرير درآورده است.

روند افزايش قيمت نفت ازسرگرفته شد

قيمت‌هاي جهاني نفت بدون اعتنا به دومين افزايش هفتگي ذخاير نفت آمريکا، در اوايل معاملات روز جمعه بازار آسيا افزايش يافت.به گزارش ايسنا، نفت وست تگزاس اينترمديت آمريکا 18 سنت يا .033 درصد افزايش يافت و در 53.95 دلار در هر بشکه ايستاد. بهاي معاملات اين بازار روز گذشته 29 سنت کاهش يافت و در 53.77 دلار بسته شد.

نفت برنت براي تحويل در مارس 12 سنت يا 0.21 درصد افزايش يافت و به 56.97 دلار رسيد. بهاي معاملات اين بازار با هشت سنت کاهش در 56.14 دلار در هر بشکه بسته شد.آمار اداره اطلاعات انرژي آمريکا که اواخر روز پنج شنبه منتشر شد، نشان داد ذخاير نفت خام اين کشور در هفته منتهي به 23 دسامبر، 614 هزار بشکه افزايش داشت، در حاليکه تحليلگران 2.1 ميليون بشکه کاهش ذخاير را پيش‌بيني کرده بودند.با وجود افزايش غيرمنتظره ذخاير نفت خام، آمار اداره اطلاعات انرژي آمريکا به ميزان قابل توجهي کمتر از آماري بود که يک روز قبل از سوي موسسه امريکن پتروليوم منتشر شده و 4.2 ميليون بشکه افزايش ذخاير نفت خام در مدت مذکور را نشان داده بود.قيمتهاي نفت از اواسط نوامبر تحت تاثير توافق کاهش توليد اوپک و آمار اقتصادي قوي آمريکا 25 درصد رشد کرده‌اند. بازار رويکرد صبر و مشاهده را براي آغاز توافق تاريخي اوپک و توليدکنندگان متعدد خارج از اين سازمان براي کاهش توليد در پيش گرفته است. اين توافق از اول ژانويه اجرا مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته