جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

معاون سازمان بهزيستي :
ارائه رايگان خدمات کاهش آسيب اعتياد در سه الگو


خبرها


رهنموني از بزرگان


ياد‌د‌اشـت


ميز خبر


 معاون سازمان بهزيستي :
 ارائه رايگان خدمات کاهش آسيب اعتياد در سه الگو 

 
معاون پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور با بيان اينکه ساماندهي و ارتقابخشي برنامه‌هاي پيشگيري از اعتياد، از اولويت‌هاي سال جاري است، گفت: با توجه به اهميت گروه‌هاي خاص جمعيتي، 10 درصد از خدمات اين معاونت مربوط به حوزه زنان است.

محسن روشن پژوه در گفت‌وگو با ايسنا، در اين باره اظهار کرد: هدف ما کاهش بروز و شيوع اعتياد و عوارض ناشي از آن است. به طوري که بتوانيم افراد را با حضور در جامعه توانمند کرده و با توانمندسازي و ظرفيت سازي، مشکلات و آسيب‌هاي اجتماعي را شناسايي و اقداماتي را براي کنترل و پيشگيري از اعتياد طراحي کنيم.

وي ادامه داد: در حال حاضر در سه حوزه محلات شهري و روستايي، محيط‌هاي کار (اداري – نظامي) و مهدهاي کودک در سراسر کشور برنامه پيشگيري اجتماع محور از اعتياد در دستور کار قرار دارد و بالغ بر پنج هزار تيم در سطح کشور فعاليت‌هاي پيشگيرانه انجام مي‌دهند.

معاون پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور، ارائه خدمات راهنمايي تلفني از طريق خط ملي اعتياد با شماره 09628 را از اقدامات حوزه پيشگيري از اعتياد بهزيستي برشمرد و گفت: اين خط بدون نياز به گرفتن پيش شماره، از 8 صبح الي 8 شب آماده پاسخگويي به آحاد جامعه در سراسر کشور است و از اين طريق افراد در صورت لزوم به نزديکترين مرکز درمان اعتياد محل زندگيشان ارجاع مي‌شوند.روشن پژوه با بيان اينکه بهزيستي در حوزه درمان اعتياد به دو شيوه سرپايي و اقامتي خدمات ارائه مي‌کند، تصريح کرد: در حال حاضر بالغ بر 2700 واحد ارائه خدمات درماني در کشور وجود دارد که از اين تعداد بالغ بر 1100 مرکز درمان سرپايي اعتياد، 1030 مرکز اقامتي ميان مدت و 19 مرکز اقامتي بلند مدت (اجتماع درمان مدار) در کشور به جامعه هدف، خدمات درماني اعتياد ارائه مي‌کنند.

وي افزود: در رويکرد اقامتي ميان مدت، خدمات به صورت خودياري ارائه مي‌شود و طول مدت اقامت يک ماه است. در حاليکه در رويکرد اقامتي بلندمدت، الگوي درمان ساختارمند بوده و بر ارتقاي سازگاري فرد با محيط و تغيير از رفتار اعتيادي به رفتار سالم (در دوره‌اي بالغ بر سه ماه) تاکيد دارد.

روشن پژوه در ادامه يادآور شد: بهزيستي در راستاي حمايت از افراد متقاضي خدمات درمان اعتياد، بخشي از هزينه‌ها را در قالب يارانه درمان پرداخت مي‌کند.معاون پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور به ارائه خدمات کاهش آسيب اعتياد در سه الگو اشاره کرد و گفت: نخستين الگو، ارائه خدمات در مراکز گذري به فرد معتاد است، دومين الگو تيم‌هاي امداد رسان سيار هستند که در محل‌هاي تجمع افراد معتاد خدماتي را ارائه مي‌دهند؛ و ديگري ارائه خدمات در مراکز براي معتادين با رفتارهاي پرخطر است. تمامي خدمات کاهش آسيب اعتياد در سه الگوي نامبرده «رايگان» است.


 خبرها 

 رئيس پليس راهور تهران :

افزايش زمان و محدوده طرح ترافيک ازامروز تا سه‌شنبه

رئيس پليس راهور تهران بزرگ از افزايش زمان و محدوده طرح ترافيک از شنبه تا سه‌شنبه خبر داد و گفت: اين طرح با تصميم کميته اضطرار آلودگي هواي تهران اجرا مي‌شود و متخلفان اعمال قانون خواهند شد.

سردار محمدرضا مهماندار در گفتگو با مهر، دراين باره افزود: با اعلام و تصميم کميته اضطرار شهر تهران با توجه به افزايش آلاينده ها در آسمان شهر تهران، از روز شنبه 11 دي ماه محدوده طرح ترافيک به محدوده زوج و فرد افزايش پيدا خواهد کرد و اجراي اين طرح بر اساس مصوبه تا روز سه شنبه ادامه خواهد داشت.

وي افزود :بر اين اساس، زمان طرح ترافيک نيز تا ساعت 19 ( 7 عصر) افزايش زمان خواهد داشت. از اين رو خودروهايي که قصد ورود به محدوده زوج و فرد را دارند بايستي داراي طرح ترافيک باشند در غير اين صورت توسط دوربين هاي نصب شده در اين محدوده و البته عوامل پليس راهور تهران بزرگ فعال و حاضر در محل ، اعمال قانون خواهند شد.

رئيس پليس راهور تهران افزود: ضمنا ماموران راهور در اجراي اين طرح حضور مستمر و فعال خواهند داشت و ضمن جلوگيري از ورود خودروهاي غير مجاز با خودرهاي فاقد معاينه فني، پلاک مخدوش و دودزا تشديد برخورد و اعمال قانون خواهند کرد.

سردار مهماندار در پايان گفت: توصيه من به همه همشهريان عزيز تهراني استفاده از حمل و نقل عمومي در روزهاي آلايندگي هوا و عدم خروج غير ضروري سالمندان و کودکان از منازل در اين چند روز است. من و همه همکارانم با فعاليت شبانه روزي به دنبال ايجاد آسايش روحي و رواني هنگام تردد و عبور و مروربراي مردم عزيز تهران هستيم و اين اطمينان را داريم که در اين طرح نيز اين عزيزان با ما همراه و همگام خواهند بود.

منشور حقوق شهروندي به زندگي عاري از آسيب هاي موادمخدر تاکيد دارد

رئيس کارگروه کاهش تقاضاي اعتياد کميته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: منشور حقوق شهروندي که رئيس جمهوري آذرماه آن را ابلاغ کرد، به موضوع محيط زندگي عاري ازآسيب هاي فردي و اجتماعي از جمله موادمخدر و روانگردان ها تاکيد دارد.سعيد صفاتيان در گفت و گو با ايرنا افزود: در ماده 91 ، بند (ض) اين منشور 120 ماده اي موضوع حق رفاه و تامين اجتماعي آمده که در اين ماده اشاره شده حق شهروندان است که از محيط زندگي عاري ازآسيب هاي فردي و اجتماعي از جمله موادمخدر و روانگردان برخوردار باشند.وي اظهار داشت: حال سوالي که پيش مي آيد اين است که بايد چه کنيم که از آسيب هاي فردي و اجتماعي مصون باشيم و جايگاه برنامه هاي پيشگيري از اعتياد، درمان، مقابله و مسائل حقوقي جهت تحقق محيط زندگي عاري از موادمخدر کجاست.

صفاتيان ادامه داد: به نوعي اين موضوع در راستاي کاهش 25 درصدي اعتياد است که در بند 57 سياست هاي کلي برنامه ششم توسعه نيز آمده است و ما بايد ببينيم آيا آسيب هاي فردي و اجتماعي ناشي از اعتياد شناسايي شده است يا نه؟

وي خاطرنشان کرد: اگر شناسايي شده کدام يک اولويت ماست آيا برنامه اي براي آنها نداريم اگر برنامه اي وجود ندارد، بايد طراحي شود و اگر برنامه هايي داريم که تاثير نداشته بايد حذف شود.

رئيس کارگروه کاهش تقاضاي اعتياد کميته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: يکسري آسيب هاي اجتماعي فردي و اجتماعي مانند طلاق، خشونت و اعتياد جرم است که بايد به آنها به صورت ويژه توجه شود.

وي اضافه کرد: در قسمت دوم ماده 91 آمده است گروه هاي آسيب پذير و مددجويان از اقدامات موثر دولت در زمينه توانمندسازي، اميد به زندگي و اعمال سياست هاي تاميني برخوردار مي شوند.

صفاتيان ادامه داد: حقوق شهروندي لازم الاجرا براي دستگاه هاي دولتي است اما در حوزه موادمخدر اعضاي ستاد مبارزه با موادمخدر در حوزه دولت نيستند و اين ستاد کارش نسبت به ديگر دستگاه ها در اجراي حقوق شهروندي سخت تر است چرا که مي بايست هماهنگي در دولت و سيستم قضايي داشته باشند.

وي اضافه کرد: ساز و کار نظارتي و اجرايي در منشور حقوق شهروندي بر جلب مشارکت مردم، تشکل هاي مردم نهاد و بخش خصوصي تاکيد دارد و بايد در برنامه ها در حوزه موادمخدر و در راستاي منشور حقوق شهروندي از اين گروهها به نحو احسن استفاده کرد.

رئيس کارگروه کاهش تقاضاي اعتياد کميته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: در بند 91 نگاه بر اين است که براي گروههاي آسيب پذير و مددجويان اقداماتي انجام داد و بايد توجه کرد چه اقداماتي در حوزه توانمندي مي توان انجام داد.

وي ادامه داد: همچنين در اين ماده بر اعمال سياست هاي تاميني تاکيد شده است اما بايد توجه داشت که منظور از اقدامات سياست هاي تاميني چيست تا بتوان اين موضوع را به درستي اعمال کرد.

صفاتيان هدف از اقدامات تاميني را اصلاح شخص، دور نگهداشتن شخص از جامعه و صيانت از اجتماع در مقابل مجرمان خطرناک عنوان کرد و گفت: اين اقدامات تاميني يعني پيشگيري از وقوع جرم است اما نبايد آن را به معتادان متجاهر تعميم داد.

رئيس کارگروه کاهش تقاضاي اعتياد کميته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: ستاد مبارزه با موادمخدر بايد اقدامات تاميني که مي خواهد انجام دهد، مشخص شود که براي چه مجرماني اين اقدامات صورت گيرد البته مجرمان خطرناک مانند مصرف کننده شيشه يا مجرمان با حرکات و جرم هاي خطرناک بايد بيشتر روي آنها تاکيد شود.

وي اضافه کرد: ستاد مبارزه با موادمخدر به تنهايي قادر به ايجاد زندگي عاري از موادمخدر و اعتياد نيست و از آنجا که منشور حقوق شهروندي امروزي طراحي شده است، وظيفه ستاد اين است که با همکاري ديگر دستگاهها در اجرايي کردن اين منشور برنامه ريزي جدي کنند.


 رهنموني از بزرگان  

 حقيقت

آنجا كه حقيقت نباشد همه چيز پست و زشت و مبتذل است.سقراط

آنچه هستي باش.

نيچه

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 ياد‌د‌اشـت 

 اگر فقط نامه بنويسيم !

ريحانه

ديدن عکس گورخواب ها ، دل همه ي ما را لرزاند، آشفته مان کرد و ترديدهايي در ما برانگيخت. هر کس بنا به جايگاهي که در اين جامعه دارد يا ندارد، عکس العملي نشان داد، برخي آه و ناله کردند که انسان به کجا رسيده است که بيخ گوشش ، انسان هاي ديگر در چنين وضع فلاکت باري ، بازي زندگي شان را اجرا مي کنند. برخي بي سر وصدا بلند شدند رفتند آنجا و در حد وسعشان ، دست يکي دونفر را گرفتند وبردند براي حفاظت و حمايت ... برخي ، درست يا نا درست ، از جاي شان بلند شدند ، رفتند و آنان را به ضرب زور و کتک از گورهاي بيرون کردند و از آن حوالي تاراندند. البته کسي نرفت عکس يادگاري بگيرد. اما بعضي نامه نوشتند. در جايي که نامه لازم نبود .

به نظر من بهترين کار را همان کسي کرد که نه نامه نوشت و نه داد و هوار و ناله به راه انداخت، خيلي آرام در حد وسعش به وظيفه ي انساني اش عمل کرد؛ يک يا دو نفر را نجات داد.

چرا نامه مي نويسند در جايي که مي توانند با استفاده از شهرت شان فقط يک آگهي کوتاه بدهند و از مردم بخواهند که براي ساختن يک گرم خانه در آن حوالي پولي به فلان حساب بريزند. هر کس هر چه قدر که توانست.چرا نامه مي نويسند ، وقتي که با يک فراخوان ساده مي شود،عده اي را جمع کرد ، از معمار و بنا و کارگر ، يا از همان دانشجوهايي که تابستان ها به مناطق محروم مي روند و به مردم کمک مي کنند، و يک گرم خانه ي درست و درمان براي اين افراد درست کرد.

براي نامه اي که نوشته مي شود، فقط مي شود با نامه و يا فوقش در يک سخنراني جواب داد و از توجه و دلسوزي نويسنده تشکر کرد. اما اگر نامه اي نوشته نمي شد، صرف ديدن آن عکس ها براي تکان خوردن دل مردم و برخي از مسئولين ، کافي نبود؟ يعني جناب رئيس جمهور ، بدون آن نامه ، از اوضاع و احوال با خبر نمي شد؟ نامه ، رئيس جمهور را با خبر کرد ؟ به او اخطار داد ؟ از او درخواست کرد؟ به او توصيه کرد؟ از او گله کرد؟

فقر و بي خان و ماني مردم ، گور خوابي ، کارتن خوابي و کانال خوابي مردم، چه در تهران و چه در شهرهاي مرزي ، آن آب گل آلودي نيست که ما بتوانيم از آن براي بيشتر ديده شدن و مردمي به حساب آمدن ، ماهي بگيريم. اتفاقا ، اين آب گل آلود، مرداني مي خواهد که پاي شلوارشان را بالا بزنند وارد آن بشوند و به لايروبي آن اقدام کنند. اين ماجرا چند مرد و يک ياعلي مي خواهد و بس...


 ميز خبر 

 معضل کودکان کار همچنان بر روي زمين مانده است

رئيس کميته اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران گفت: معضل کودکان کار به دليل ورود پيدا نکردن دستگاه‌هاي دولتي همچنان بر روي زمين مانده است.

فاطمه دانشور رئيس کميته اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به موضوع به کارگيري کودکان کار توسط پيمانکاران شهرداري تهران، اظهار داشت: در خصوص جمع‌آوري زباله توسط کودکان کار بارها گزارشي به دست ما رسيده به همين دليل به سازمان مديريت پسماند در مورد آن انتقاد داشته‌ايم اما جواب قانع کننده‌اي از اين سازمان دريافت نکرديم.

وي با بيان اينکه موضوع کودکان کار به دليل ورود پيدا نکردن دستگاه‌هاي دولتي همچنان بر روي زمين است، افزود: هم اکنون آمار کودکان کار بويژه افغانه و مهاجران ديگر در ايران در حال افزايش است.

رئيس کميته اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران با تأکيد بر اينکه مهاجران از حقوق کافي در کشور ما برخوردار نيستند، گفت: در منشور حقوق شهروندي که به تازگي از آن رونمايي شد چند موضوع از جمله هويت کودکان کار مغفول مانده است.

دانشور با بيان اينکه عده‌اي از کودکان کار از پدران افغاني و مادران ايراني هستند، تصريح کرد: ممکن است اين کودکان از نسل دوم باشند که از چند دهه گذشته تاکنون هويت و شناسنامه‌اي نداشته‌اند.

وي اضافه کرد: تا زماني که اين کودکان اوراق شناسايي نداشته باشند نمي‌توانند از حق تحصيل برخوردار شوند به همين دليل چاره‌اي جز دستفروشي در سر چهارراه‌ها ندارند.

رئيس کميته اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران تأکيد کرد: به نظر من خيلي از کساني که اسناد بالادستي ما را مي‌نويسند از همه مشکلات جامعه آگاهي ندارند چرا که فعالان اين حوزه را هيچگاه در سياستگذاري‌ها مشارکت نمي‌دهند.

دانشور با بيان اينکه غفلت از ديده شدن اين موضوعات باعث شده در برنامه‌ريزي‌ها و سياست گذاري‌ها به موضوعات کودکان کار پرداخته نشود، يادآور شد: اين موضوع باعث مي‌شود مشکل همچنان پاپرجا بماند و بزگتر شود.

وي با اشاره به فعاليت NGOها در شهرداري تهران در خصوص کودکان کار، گفت: فضا را در اختيار آنها قرار داديم تا در قالب طرح پرتو فعاليت‌هايي انجام دهند.

رئيس کميته اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران، گفت: بدون شک بخشي از ساماندهي موضوع کودکان کار به دولت هم مربوط مي‌شود.

سقوط ون به پرتگاه در جاده تفرش 14 مصدوم

فرماندار تفرش گفت: سقوط يک دستگاه خودروي ون به پرتگاهي در جاده تفرش در نزديکي گردنه نقره کمر اين شهرستان 14 مصدوم داشت که بيمارستان منتقل شدند.

علي ميرزايي در گفت و گو با ايرنا افزود:عصر پنجشنبه يک دستگاه ون با 14 سرنشين در محور فرمهين به تفرش بعد از دوراهي شهراب به دليل بي احتياطي راننده و آشناي نبودن با وضعيت جاده از مسير منحرف و به پرتگاه سقوط کرد.وي گفت: در اين حادثه هر 14 سرنشين ون دچار آسيب شدند که با حضور به موقع تيم امداد و اورژانس شهرستان به بيمارستان تفرش منتقل و بعد از ارائه خدمات درماني مرخص شدند.فرماندار تفرش افزود: خوشبختانه حال هيچيک از سرنشينان وخيم نبودو تنها سه نفر بستري شدند که حال عمومي آنان نيز رو به بهبود است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته