جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455


«پايتخت5» اوايل اسفند کليد مي‌خورد

با حضور چهره هاي هنري؛
مراسم تشييع پيکر "دنيا فني‌زاده" برگزار شد


جايزه «کاپري» به مل گيبسون رسيد


«آپانديس» در مراحل پاياني تصحيح رنگ


رونمايي از جديد‌ترين تيزر «يک روز بخصوص»


«کارگر ساده نيازمنديم» در راه فجر


معرفي بازيگر نقش «نيل آرمسترانگ»


ميز خبر


قاب سينما


خبر هنري


 «پايتخت5» اوايل اسفند کليد مي‌خورد 

 
تهيه کننده سريال «پايتخت» گفت: اگر مشکلي پيش نيايد به احتمال فراوان اوايل اسفند ماه «پايتخت5» را مقابل دوربين مي‌بريم.

«الهام غفوري» تهيه کننده سريال «پايتخت» در گفت‌وگو با فارس گفت: اواخر هفته سفري به آتن خواهم داشت.

وي درباره زمان کليد خوردن اين سريال نيز بيان داشت: اگر مشکلي پيش نيايد به احتمال فراوان اوايل اسفند ماه «پايتخت5» را مقابل دوربين مي‌بريم.

تهيه کننده سريال «علي البدل» درباره حضور دوقلوهاي اين مجموعه تلويزيوني نيز گفت: سارا و نيکا فرقاني اصل در اين سري از «پايتخت» نيز حضور دارند.

به گزارش فارس، «پايتخت 1 و 2 و 3» در نوروز 90 ، 92 و 93 از شبکه يک سيما پخش شد و پايتخت 4 نيز در رمضان 1394 پخش شد.

در اين سريال محسن تنابنده، احمد مهرانفر، عليرضا خمسه، ريما رامين فر، مهران احمدي،‌ نسرين نصرتي، هومن حاجي عبداللهي، هدايت هاشمي و محمدرضا عليمرداني و سارا و نيکا فرقاني اصل بازي مي‌کنند.

فصل پنجم سريال «پايتخت» به کارگرداني سيروس مقدم و با بازي احمد مهران فر، محسن تنابنده، ريما رامين فر و عليرضا خمسه جلوي دوربين مي‌رود.


 با حضور چهره هاي هنري؛
 مراسم تشييع پيکر "دنيا فني‌زاده" برگزار شد 

 مراسم تشييع پيکر دنيا فني‌زاده عروسک‌گردان کلاه‌قرمزي صبح روز 9 دي ماه در ساختمان شماره 2 خانه سينما برگزار شد.

به گزارش مهر، در ابتداي اين مراسم فرشته طائرپور از کارگردانان سينماي کودک ضمن عرض تسليت به مناسبت درگذشت اين هنرمند گفت: اگر عمر چهل و چند ساله دنيا فني‌زاده را کنار بگذاريم، متوجه مي‌شويم که او تنها 20 سال به طور واقعي زندگي کرد. او همه بهانه‌ها را براي منفعل بودن داشت اما دست از تلاش نکشيد. هيچ‌کس او را بدون لبخند هرگز نديد حتي هنگامي که درد داشت. درواقع او درس زندگي را به ما داد. اميدوارم پسران، همسر و دوستان او در عرصه سينماي کودک، اين درس را همواره به ما بدهند. دوستانش او را در روزگاراني که درد داشت، تنها نگذاشتند و خوب مي‌دانند که جاي خالي او باقي مي‌ماند. او خوب رفتار کردن را به همه ما آموخت. از همين جا خواهش مي‌کنم که به افتخار او دست بزنيد.

در ادامه مراسم پيام صوتي فاطمه معتمدآريا که مشغول فيلمبرداري در شمال کشور بود، پخش شد و سپس احسان کرمي يادداشتي را از گروه سازنده «کلاه قرمزي» خواند.

سپس مرضيه محبوب از همکاران او گفت: من و دنيا پشت همه دکورهاي عروسک، با هم زندگي کرديم. ما با هم درباره همه چيز حرف مي‌زديم، درواقع ما بچه‌هايمان را آنجا بزرگ کرديم. دنيا هميشه به من مي‌گفت، به نظرم اگر روزي ما بميريم، کسي از ما تجليل مي‌کند. او به من مي‌گفت وقتي تو بميري، من نمي‌توانم پشت تريبون بروم و بگويم بانوي فرهيخته‌اي را از دست داده‌ايم اما دنيا زودتر از من رفت و قرار ما را به هم زد.وي افزود: من قبل از اجراي برنامه، با عروسک‌ها بسيار حرف مي‌زنم اما نمي‌دانم اين بار به کلاه‌ قرمزي چه بگويم.سپس شادي پورمحمدي از همکاران دنيا فني‌زاده پشت تريبون قرار گرفت و گفت: دنيا هميشه زنده است، در اين مدت دوستان و افرادي بودند که دعا و قدم‌هاي آنها همراه ما بود و از اينجا از آنها تشکر مي‌کنم. دو فرزند او هميشه بوي دنيا را مي‌دهند.در ادامه مراسم ايرج نوذري گفت: نمي‌دانم چه بايد بگويم. براي اولين بار است که پشت يک تريبون قرار مي‌گيرم در حالي که بدنم يخ زده است؛ اينجا صحنه بازي نيست، ما خودمان هستيم. بايد بگويم که دنيا خود عشق بود، به قول هستي خواهرش او نمک زندگي ما بود.وي افزود: روز ما به اتاق بيمارستان نرفتيم چون مي‌خواستيم خنده‌هاي او همواره به ياد ما بماند. او روحيه قوي داشت و حدود 12 سال با بيماري سرطان مبارزه کرد؛ درواقع او مرگ را به سُخره گرفته بود.ايرج طهماسب، حميد جبلي، رضا بابک، عليرضا تابش، سعيد پورصميمي و ... از جمله حاضران در اين مراسم بودند.


 جايزه «کاپري» به مل گيبسون رسيد 

 جايزه بهترين کارگردان سال در جشنواره کاپري براي فيلم «ستيغ اره‌اي» به مل گيبسون اهدا شد.به گزارش صبا، مل گيبسون به عنوان کارگردان سال از سوي بيست و يکمين جشنواره بين‌المللي فيلم کاپري هاليوود شناخته شد. او اين جايزه را براي ساخت فيلمي درباره جنگ جهاني دوم از آن خود کرد.

بيل مکانيک که از تهيه کنندگان فيلم «ستيغ اره‌اي» است اين جايزه را از طرف گيبسون دريافت کرد. خود وي نيز از سوي جشنواره به عنوان تهيه کننده سال انتخاب شد.

«ستيغ اره‌اي» داستان دزموند داس را روايت مي‌کند که نقشش را اندرو گارفيلد بازي کرده است. اين فرد به دلايل مذهبي از جنگ کردن خودداري مي‌کند و به جاي آن جان 75 تن از هم رسته‌اي‌هايش را در جريان نبرد اوکيناوا بدون شليک يگ گلوله نجات مي‌دهد.

«ستيغ اره‌اي» در جشنواره فيلم ونيز براي اولين بار اکران شد و تاکنون 64 ميليون دلار در باکس آفيس آمريکا و40 ميليون دلار در بازار جهاني فروش کرده است.اين فيلم از ماه نوامبر راهي پره‌هاي سينماها شد.

مکانيک هنگام دريافت جايزه روي صحنه آناکاپري سينما پاراديزو گفت: 15 سال طول کشيد تا بتوانم اين فيلم را بسازم. مل نيز بسيار خوشحال مي‌شود از اين که اين جايزه به او تعلق گرفته و من هميشه فکر مي‌کردم او کسي است که مي‌تواند اين فيلم را بسازد. او هم پس از اين که سه بار اين درخواست را از او کردم، آن را پذيرفت.اين فيلم اولين کارگرداني گيبسون پس از سال 2006 و ساخت «اوکاليپتو» يا «آخرالزمان»است. «مرد بدون چهره»، «شجاع دل» و«مصايب مسيح» ديگر تجربه‌هاي کارگرداني وي هستند.

فيلم «ستيغ اره‌اي» از 7 فوريه در سينماهاي ايتاليا اکران مي‌شود.


 «آپانديس» در مراحل پاياني تصحيح رنگ  

صبا:به گفته حسين نمازي کارگردان «آپانديس»، مراحل پاياني تصحيح رنگ و صداگذاري اين اثر طي مي‌شود تا آماده حضور در جشنواره فجر باشد.حسين نمازي کارگردان سينما درباره آخرين وضعيت فيلم سينمايي «آپانديس» گفت: چندي پيش نسخه اي از اين فيلم را به دفتر سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر تحويل داديم البته مقداري از کارهاي تصحيح رنگ «آپانديس» باقي مانده بود که در حال حاضر مشغول تکميل اين مرحله از ساخت اين اثر هستيم.آنا نعمتي، اميرعلي دانايي، رضا اکبرپور، پرديس منوچهري، مرجان مومني، محمدعلي کياني، مرتضي علي عباس ميرزايي، صحرا اسدالهي و سيمون سيمونيان در اين فيلم به ايفاي نقش پرداخته اند.


 رونمايي از جديد‌ترين تيزر «يک روز بخصوص» 

 ايلنا:جديد‌ترين تيزر فيلم سينمايي «يک روز بخصوص» ساخته همايون اسعديان رونمايي شد.

اين فيلم هم اکنون آماده نمايش است و مدتي پيش نسخه‌اي از آن براي بازبيني هيات انتخاب تحويل دفتر جشنواره فيلم فجر شده است.

فيلمبرداري اين فيلم زمستان سال گذشته در تهران انجام شد و به تازگي پروانه نمايش فيلم هم صادر شده است. اولين نمايش «يک روز بخصوص» در جشنواره فيلم فجر امسال است.

در اين فيلم مصطفي زماني، فرهاد اصلاني، پري ناز ايزد يار، محسن کيايي، شيرين آقا کاشي، شيرين يزدان بخش با معرفي افسانه کمالي، مجتبي پيرزاده، بازيگر خردسال: ايليا نصر الهي حضور دارند.


 «کارگر ساده نيازمنديم» در راه فجر 

 مهر:سازندگان فيلم سينمايي «کارگر ساده نيازمنديم» با حوزه هنري براي پخش فيلم به توافق رسيدند.

فيلم سينمايي «کارگر ساده نيازمنديم» به کارگرداني منوچهر هادي در جشنواره فيلم فجر امسال به نمايش در مي آيد و پس از اين فستيوال درباره وضعيت اکران عمومي آن تصميم گيري مي شود.

آتيلا پسياني، يکتا ناصر، سيامک صفري، سحر قريشي، فاطمه رستمي و مهران احمدي (با هنرمندي) بهرام افشاري، سيروس همتي، مجيد اصغري، مهدي محرابي و (با معرفي) روژين رحيمي طهراني و همراه با هنرمند خردسال آرين اسماعيلي و آرميتا اسماعيلي بازيگران اصلي اين فيلم سينمايي هستند.


 معرفي بازيگر نقش «نيل آرمسترانگ»  

 ايسنا:«رايان گاسلينگ» نقش «نيل آرمسترانگ» را در فيلم سينمايي «اولين انسان» بازي مي‌کند.

«ماشابل» نوشت: «رايان گاسلينگ» بازيگر هاليوودي که اخيرا براي بازي در «لالالند» بسيار مورد توجه قرار گرفته، قرار است در پروژه جديد کارگردان همين فيلم، نقش «نيل آرمسترانگ» فضانورد معروف را بازي کند.

اين فيلم سينمايي درباره اولين سفر بشر به کره ماه ساخته مي‌شود. «نيل آرمسترانگ» فضانورد آمريکايي و اولين انساني بود که بر سطح کره ماه قدم گذاشت.


 ميز خبر 

 معرفي آثار برگزيده بخش مرور تئاتر فجر

40اثر نمايشي به‌عنوان آثار برگزيده در بخش مرور تئاتر ايران معرفي شدند.

به گزارش روابط عمومي جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر، دبيرخانه اين دوره از جشنواره پس از بررسي دقيق 219 اثر درخواست‌کننده براي حضور در بخش مرور پس از برگزاري جلسه‌اي 12 ساعتي جهت ارزيابي نهايي و انتخاب آثار بر اساس ويژگي‌هاي کيفي، محورهاي اعلام شده در فراخوان جشنواره و گستره ملي توليدهاي تئاتري در فاصله زماني آغاز آذر ماه 1394 تا پايان آبان ماه 1395 آثار منتخب را براي حضور در جشنواره برگزيده، سپاس از کوشش و اشتياق همه هنرمندان متقاضي شرکت کننده در مرور تئاتر ايران آثار پذيرفته شده را به ترتيب الفبايي به شرح ذيل کرد:

نمايش «آري يا نه» نوشته حسين جمالي و کارگرداني مجيد رحمتي با گروه «نيست» از اراک

نمايش «اسب‌ها ايستاده مي‌ميرند» نوشته و کارگرداني حسن عابدي با گروه «تئاتر ميم» از بجنورد

نمايش «اسکورسيزي» نوشته و کارگرداني رسول کاهاني با گروه «من» از تهران

نمايش «افراسياب» نوشته مشترک حامد امان‌پور و سحر رضواني و کارگرداني مصطفي حميدي‌فر با گروه «ميميک» از سبزوار

نمايش «افسانه ببر» نوشته داريو فو و کارگرداني هادي عامل با گروه «پاپتي‌ها» از تهران

نمايش «آکواريوم کانگورو» نوشته و کارگرداني مجيدکاظم‌زاده مژدهي با گروه «جهش» از رشت

نمايش «آواي کوهسار آشفته» نوشته و کارگرداني بختيار پنجه‌اي با گروه «اهورا» از مهاباد

نمايش «بازگشت در چهارشنبه آخر سال» نوشته رئوف دشتي و کارگرداني رضا حسيني با گروه «آئين» از مشهد

نمايش «پرتره مرد ريخته» نوشته مشترک غلامحسين دولت‌آبادي و آراز بارسقيان و کارگرداني آراز بارسقيان با گروه «چيستا» از تهران

نمايش «پرسه‌هاي موازي» نوشته و کارگرداني پيام لاريان با گروه «امپرسيون» از تهران

نمايش «پنجگانه خون، خور، ملمداس» نوشته و کارگرداني عليرضا داوري با گروه «آئينه جنوب» از رودان

نمايش «جهان انزوا» نوشته نائومي والاس و کارگرداني رضا کوچک‌زاده با گروه «قطره» از تهران

نمايش «چهل گيس و حسن کچل» نوشته ساغر خواجه‌اميري و کارگرداني پوران مرادي مزرعه‌نو با گروه «هنرپيشه» از تهران

نمايش «چيدا» نوشته مسعود شاکرمي و کارگرداني احسان ملکي با گروه «تيتال» از کوهدشت

نمايش «خرمهره» نوشته فرهاد نقدعلي و کارگرداني محسن قصابيان با گروه «آرمان» از تهران

نمايش «خواب زمستاني» نوشته و کارگرداني ليلي عاج با گروه «آي وري» از تهران

نمايش «خوب، بد، زشت» نوشته ابوالفضل حاجي‌عليخاني و کارگرداني شقايق فتحي با گروه «ديوار چهارم» از تهران

نمايش «خوشبختي‌هاي کوچک سوسک شدن» نوشته مشترک نادر برهاني‌فرد و فرهاد اميني و کارگرداني آزاده انصاري با گروه «معاصر» از تهران

نمايش «دال» نوشته و کارگرداني مسلم خراساني با گروه «دال» از تهران

نمايش «دامپزشکي» نوشته و کارگرداني شيرين جروقي از تهران

نمايش «دستاري که بر پيکر اسب پيک در راه در عجب راهي، دي و روز مسخ پيک ماند، تا در راه دستاري خونين شود» نوشته و کارگرداني جواد صداقت با گروه «آسوريک» از بوشهر

نمايش «دوازده» نوشته رجينالدرز به کارگرداني جواد خورشا با گروه «چيز» از تهران

نمايش «راهبان معبد وانگ» نوشته محمدرضا کوهستاني و کارگرداني احمد سليماني با گروه «ايده» از تهران

نمايش «روياي يک شب نيمه تابستان» نوشته باقر سروش (ويليام شکسپير) به کارگرداني مصطفي کوشکي با گروه «مستقل» از تهران

نمايش «از زيرزمين تا پشت بام» نوشته مهين صدري و کارگرداني افسانه ماهيان با گروه «شيوه» از تهران

نمايش «سين گاف» نوشته کيميا کاظمي و کارگرداني پوريا رحيمي ‌سام از تهران

نمايش «صوراسرافيل» نوشته سياوش پاکراه و کارگرداني عامر مسافر آستانه با گروه «صوراسرافيل» از تهران

نمايش «فاوست++» نوشته و کارگرداني ميلاد اکبرنژاد با گروه «نه آترکولي» از تهران

نمايش «ماتريوشکا» نوشته و کارگرداني پارسا پيروزفر از تهران

نمايش «مرگ آنجلها» نوشته و کارگرداني محسن اردشير از آمل

نمايش «مستاجر» نوشته و کارگرداني ستاره امينيان با گروه «صحنه» از تهران

نمايش «مهراوه عشق» نوشته سيد مهدي شجاعي و کارگرداني راشين امامي با گروه «سرمستان» از تهران

نمايش «ناسور» نوشته خيرا.. تقياني‌پور و کارگرداني افسانه زماني با گروه «آرين» از تهران

نمايش «نگاهمان مي‌کنند» نوشته نغمه ثميني و به کارگرداني محمدرضا اصلي از تهران

نمايش «نيم روز اسکاتلند» با نگاهي به مکبث اثر شکسپير و کارگرداني ندا هنگامي با گروه «يرما» از تهران

نمايش «هاروي» نوشته مري چيس و کارگرداني ملودي آرام‌نيا با گروه «سوئيچ» از تهران


 قاب سينما 

 فيلم هاي روز سينماي جهان؛

"طلا "

تريلر «طلا» درباره‌ي دو مرد بدبخت و بيچاره است که به اميد پيدا کردن طلا راهي جنگل‌هاي اندونزي مي‌شوند. اگرچه فيلم قبلي گان، «سيريانا» به موفقيت رسيد، اما يک دهه طول کشيد تا برنده‌ي اسکار بهترين فيلمنامه به خاطر فيلم «قاچاق»، دست به کارگرداني بزند.

حالا او قرار است فيلمي را بسازد که از آن به عنوان پروژه‌هاي قبلي مايکل مان و اسپايک لي ياد مي‌شود. گان که به خاطر تريلرهاي سياسي‌‌اش معروف است، به نظر مي‌رسد با «طلا» که حس‌و‌حال اکشن/ماجراجويي‌تري دارد، وارد مسير متفاوتي شده است. به جز متيو مک‌کانهي با آن ريخت و قيافه‌ي کچل و زوار در رفته‌اش، ادگار راميرز، بريس دالاس هاوارد و توبي کِبل از ديگر بازيگران فيلم هستند. راستي، رابرت السويت مدير فيلمبرداري کار است. بنابراين، فيلم هرچه باشد، در زيبا و چشم‌نوازبودنش شکي نيست.


 خبر هنري 

 خبر خوش «فقيه نصيري» در مورد بيماري اش

آتنه فقيه نصيري درباره بيماري اش گفت: خدا را شکر تقريبا بيماري کنترل شده است و مشکل خاصي وجود ندارد.

به گزارش صبا،آتنه فقيه نصيري از جمله بازيگران سينما و تلويزيون کشورمان است که بسياري او را در نقش هاي ماندگاري مانند خاله سارا مي شناسند، ‌پزشک جواني که در يک روستا حضور داشت و البته اين اواخر با سروش صحت و سريال شمعدوني هم يک بار ديگر از طريق تلويزيون مهمان خانه هاي مردم شد.

البته خبر بيماري او و ابتلا به ام اس هم يک بار ديگر آتنه فقيه نصيري را در کانون توجه رسانه ها و مردم قرار داد و خيلي از علاقه مندانش با نگراني و ناراحتي سلامتي او را جويا مي شدند.

آتنه فقيه نصيري درباره بيماري اش گفت: خدا را شکر تقريبا بيماري کنترل شده است و مشکل خاصي وجود ندارد.

او همچنين درباره کارهاي تازه اش هم گفت: در سينما و تلويزيون کاري فعلا انجام نمي دهم و فعلا فقط مشغول ضبط سري دوم سريال شهرزاد به کارگرداني حسن فتحي هستم.

نمايش «شازده کوچولو» درخانه موزه انتظامي

نمايش «شازده کوچولو» با برداشتي نو از کتاب «شازده کوچولو» و شخصيت نويسنده‌ آن آنتوان دوسنت‌اگزوپري، توسط گروه تئاتر «اگزيت» در خانه موزه انتظامي به صحنه مي رود.

به گزارش مهر، اين برداشت بر اساس تحليل دو روانکاو برجسته‌ ماري‌لوئيس فون فرانتس مهم‌ترين شاگرد کارل گوستاو يونگ و اوگن دروئرمان از روانشناسان مکتب فرويد انجام شده است.

خلبان در اين نمايش، زني است که خلبان هواپيماي جنگنده بوده و در پي آسيب‌هاي رواني ناشي از جنگ، در آسايشگاه رواني بستري شده است. شازده کوچولوي اين خلبان، دختر جواني است که خلبان طي يکي از ماموريت‌هاي خود در پي خراب شدن هواپيمايش در کوير با او روبرو شده است. بر اساس تحليل دو روانشناس فوق‌الذکر، هم سنت‌اگزوپري و هم شخصيت خلبان اين نمايش از عقده‌ مادر منفي و نيز سندرم نوجوان ابدي رنج مي‌برند.اجراي صحنه‌اي اين داستان و بازگو کردن وقايع توسط خلبان، در واقع جلسه‌ درماني اوست. اين نمايش ادغامي است از فيلم و تئاتر که در نمايي نزديک، درامي رواني را شکل داده‌اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته