جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5465

دکتر جاسبي:
دکتر شريعتمداري نشان داد مي‌توان علاوه بر طي مدارج عالي علمي، تقيد ديني خود را نيزحفظ کرد

ناصر ابوشريف:
آيت‌الله هاشمي تا آخرين لحظه به مسأله فلسطين بسيار اهميت مي‌داد


خبر


سخنراني خداحافظي اوباما در شيکاگو


مراسم امضاي دفتر يادبود آيت‌الله هاشمي در سفارت ايران در افغانستان


سرمقاله

با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي در حسينيه امام خميني(ره)؛
برگزاري مراسم ترحيم آيت الله هاشمي رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام

دکتر لاريجاني در نشست خبري مشترک با رييس مجلس مالي:
مسئله فلسطين تحت الشعاع بحران خاورميانه و مسائل کشورهاي مسلمان قرار گرفته است


اوباما برجام را از مهم ترين دستاوردهاي دولت خود دانست


کري :برجام يکي از دستاورد هاي مهم اوباما بود که مخالفان قدر آن را نمي دانند


العبادي: جز به عقب‌نشيني نيروهاي ترکيه از بعشيقه راضي نمي‌شويم


ميز خبر


يك نكته از هزاران


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 دکتر جاسبي:
 دکتر شريعتمداري نشان داد مي‌توان علاوه بر طي مدارج عالي علمي، تقيد ديني خود را نيزحفظ کرد 

 
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ضمن تسليت به جامعه علمي کشور و ابراز تاسف از درگذشت مرحوم دکتر علي شريعتمداري گفت: مرحوم دکتر شريعتمداري از ابتداي تشکيل ستاد انقلاب فرهنگي که بعدها به شوراي عالي انقلاب فرهنگي تبديل شد در اين دو نهاد مهم نقش کليدي داشت.

به گزارش ايسنا، دکتر عبدالله جاسبي با بيان اين مطلب افزود: البته در ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي هم ايشان مدتي عهده دار وزارت فرهنگ وآموزش عالي بود و در اين سمت نيز خدمات فراواني کرد.عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در تبيين ابعاد شخصيتي مرحوم دکتر شريعتمداري ادامه داد: با آنکه ايشان در دانشگاه‌هاي معتبر دنيا سابقه تحصيل و تدريس داشت اما همچنان متدين و مقيد به اصول مذهبي بود و ايشان نشان داد که هم مي توان به مدارج عالي علمي دست يافت و هم تقيد ديني خود را حفظ کرد.عضو هيئت علمي دانشگاه علم و صنعت ايران گفت: تا زماني که ايشان مي توانستند در جلسات شوراي عالي انقلاب فرهنگي حضور پيدا کنند، بسيار منظم و مرتب در اين جلسات حاضر مي شد و در همه مباحث به ويژه مباحث مربوط به تعليم و تربيت مشارکت فعال داشت.

به گزارش مرکز خبر شوراي عالي انقلاب فرهنگي، وي افزود: مرحوم دکتر شريعتمداري بسيار متواضع بود و کمتر کسي مي دانست که ايشان در دوران رژيم منحوس پهلوي سابقه مبارزه و زندان داشته است.عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در پايان ضمن گراميداشت ياد و خاطره مرحوم دکتر شريعتمداري گفت: با پيروزي انقلاب اسلامي هم ايشان هر چند مي توانست در همان آمريکا به زندگي راحت خود ادامه دهد، اما براي خدمت به کشورش بازگشت.


 ناصر ابوشريف:
  آيت‌الله هاشمي تا آخرين لحظه به مسأله فلسطين بسيار اهميت مي‌داد 

نماينده جنبش جهاد اسلامي فلسطين گفت: قبل از اينکه ما به دنيا بياييم، آيت الله هاشمي رفسنجاني به خاطر مسأله فلسطين مبارزه مي‌کرد.به گزارش ايسنا، ناصر ابوشريف، نماينده جنبش جهاد اسلامي فلسطين، که در مراسم تشييع آيت الله هاشمي رفسنجاني شرکت کرده بود به العالم گفت: قبل از اينکه ما به دنيا بياييم، آيت‌الله رفسنجاني به خاطر مسأله فلسطين مبارزه مي کرد و تا آخرين لحظه زندگي بر همين راه ماند.ابراهيم جعفري، وزير خارجه عراق نيز در مراسم تشييع آيت الله هاشمي رفسنجاني شرکت کرد، او در حاشيه اين مراسم گفت: آيت الله هاشمي رفسنجاني، زندگي‌اش را وقف پيشرفت کشور ايران و تحکيم پايه‌هاي انقلاب اسلامي کرد، به همين دليل نام ايشان در تاريخ ايران و جهان معاصر جاودان خواهد ماند و تلاش‌هاي خستگي ناپذيرش در حافظه ملت ايران خواهد ماند.


 خبر 

 نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت:‌

هيات ايراني پنجم اسفندماه به عربستان سفر مي کند

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت درباره دعوت عربستان از کشورمان براي حضور در مناسک حج تمتع امسال گفت: هيات ايراني در پاسخ به دعوت عربستان ‌پنجم اسفندماه امسال به اين کشور سفر مي کند . حجت الاسلام والمسلمين سيدعلي قاضي عسکر، اظهار اميدواري که هيات ياد شده ، مواضع خود را در اين سفر ، تشريح کند و به نتيجه مشخصي دست يابد.وي تاکيد کرد: فعلا هيچ موردي در حج امسال قطعي نيست و زماني که شرايط فراهم شود در مراسم حج ، حضور مي يابيم.

به گزارش ايرنا از سازمان حج و زيارت، وي با بيان اينکه برخي مسئولان ديگر دستگاه ها در خصوص حج امسال صحبت هايي کرده و نظرات خودشان را اعلام نموده اند، خاطر نشان کرد: تاکنون در مورد حج امسال هيچ موضوعي قطعي نيست و ما تا زماني که شرايط برايمان فراهم نشود در مراسم حج حضور پيدا نخواهيم کرد زيرا مسايل و مشکلات بايد حل شود.

پيام تسليت اردوغان:

هميشه از هاشمي به عنوان "دولت مردي محترم وعالم" ياد خواهم کرد

رييس‌جمهور ترکيه با ارسال پيامي درگذشت رييس‌جمهور پيشين کشورمان را به دولت و مت ايران تسليت گفت.

به گزارش ايسنا، متن پيام تسليت رييس‌جمهور ترکيه به ملت و دولت ايران به شرح زير است:

جناب اقاي دکتر حسن روحاني

رياست محترم جمهوري اسلامي ايران

رئيس جمهور و برادر عزيز ؛

از درگذشت آيت‌الله علي‌اکبر هاشمي چهارمين رئيس جمهور و رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام جمهوري اسلامي ايران عميقا متاسف گرديدم از درگاه الهي براي آن مرحوم که همواره از وي به عنوان دولت مردي محترم وعالم " که در توسعه روابط و همکاري ميان ايران و ترکيه سهم بسزايي داشتند" ياد خواهم کرد ، رحمت مسالت نموده و از سوي خود و ملت ترکيه به جنابعالي و ملت دوست و برادر ايران و در راس آن به خانواده و بستگان آن مرحوم صميمانه تسليت مي‌گوييم .

رجب طيب اردوغان

رياست جمهوري ترکيه

اعلام يک دقيقه سکوت در اجلاس کشورهاي عضو گروه 77 در ژنو به مناسبت درگذشت آيت‌الله هاشمي

اولين اجلاس کشورهاي در حال توسعه در سال 2017 براي اعطاي رياست گروه از آرژانتين به تانزانيا در دفتر اروپايي سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد.

به گزارش ايسنا، در اين اجلاس سفرا و ساير ديپلمات‌هاي ارشد کشورهاي عضو گروه شرکت داشتند.

مودست جاناتان مرو، سفير و نماينده دايم تانزانيا در ژنو که رياست گروه در سال 2017 ميلادي را به عهده گرفت، با اشاره به درگذشت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني رييس جمهور پيشين جمهوري اسلامي ايران اعلام يک دقيقه سکوت نمود .


  سخنراني خداحافظي اوباما در شيکاگو 


 مراسم امضاي دفتر يادبود آيت‌الله هاشمي در سفارت ايران در افغانستان 


 سرمقاله 

"مكتب هاشمي" و درس‌هاي مردم

حميدرضا عسگري

بار ديگر بازتابي از خود نشان دادند كه رسانه‌ها و شبكه‌هاي خبري جهان مجبور به پرداختن و تفسيرش شدند. آري سخن از حضوري ميليوني بود كه خبرنگاران خارجي از آن به عنوان بزرگترين مراسم تشييع سياستمداران جهان بعد از امام خميني(ره) ياد كردند. مردم اينبار نيز براي نظام و ياران واقعي آن سنگ تمام گذاشتند. بدور از هرگونه بزرگ نمايي واهي، و عليرغم آنكه بسياري چشم ديدن چنين حضوري را نداشتند، اما مردم با عشق آمدند.

عشقي كه به يارديرين امام داشتند و دلي كه از داغ فقدانش خون شده بود. مردم آمدند تا بار ديگر با حضور خود بياموزند. اينبار درس مسئوليت عشق آميز را كه نشان از دلدادگي حقيقي به انقلاب و وفادارانش داشت. حضوري كه كثرت آن از بابت حضور نسل‌هايي بود كه هيچ نشان و تجربه‌اي از دوران انقلاب، جنگ تحميلي و دوران سازندگي نداشتند.

بلكه به واسطه نقش پررنگ و غيرقابل كتمان آيت الله هاشمي در روايت‌هايي بود كه از انقلاب شنيده بودند. اما حوادث و اتفاقات يك دهه اخير، بيشترين شناخت را نسبت به شخصيت شناسي ياران حقيقي انقلاب ايجاد كرد. به همين جهت برخود واجب دانستند تا با حضورشان آخرين لبيك خود را به آيت الله بگويند.مردم آمدند تا بگويند در هياهو و گردوغبار سياسي سره و ناسره را تشخيص مي‌دهند و هيچگاه دستخوش تبليغات و جهت گيري هاي مصنوعي نخواهند شد.

آيت الله همواره درس و نصحيت براي مسئولان داشت. در سخنان و بيانات ايشان همواره نقش مردم به عنوان صاحبان انقلاب، ولي نعمتان كشور، سرمايه‌هاي نظام و... پررنگ بود. مدام مسئولان و دستگاه‌هاي مختلف را نسبت به حقوق مردم و خواسته‌هاي ملت سفارش مي‌كردند تا هيچگاه ميان جامعه و حكومت فاصله ايجاد نشود.

چرا كه هاشمي خوب مي‌دانست بزرگترين خطري كه يك ملت را تهديد مي‌كند، اختلاف و دو قطبي شدن آن است. اين آفت بزرگ همواره مورد تاكيد ايشان بود و درادوار مختلف مسئولان را به پرهيز از سليقه گرايي حزبي در مسئوليت‌هاي مختلف هشدار مي‌دادند.

تشييع كنندگان نشان دادند كه به "مكتب هاشمي" معتقدند و به دور از هرگونه جهت گيري سياسي دل به نظام و انقلاب و يارانش بسته‌اند و هيچگاه حاضر به جدايي از آن نيستند. اين حضور پر شور از اين بابت بود كه هاشمي به پيروي از امام راحل همواره بر راي و نظر مردم تاكيد داشت، چرا كه معتقد بود مردم هيچگاه اشتباه نمي‌كنند و همچون صاحبان قدرت و ثروت در دام وسوسه و غرض ورزي نخواهند افتاد. لذا مشاهده كرديم كه مردم نيز با اين رفتارخود مهر اثباتي بر ادعاهاي حقيقي هاشمي مبني بر دلبستگي ملت به نظام و انقلاب زدند.

اگر قرار بر تفسيراجتماعي اين حضور مردمي باشد، بايد مسئولان و سياسيون كشور كارنامه عملي خود را تاكنون مورد بررسي قرار دهند و در پيشگاه وجدان دروني خود قضاوت كنند كه آيا تاكنون بر محور گفته‌هاي يارديرين انقلاب و امام(ره) عمل كرده‌اند. آيا صلاح و منافع ملي را اولويت قرار داده‌اند يا اهداف و اميال فردي و حزبي ملاك عملشان بوده است.

بايد براين نكته تاكيد داشت كه افرادي همچون آيت الله هاشمي و ديگر ياران حقيقي انقلاب كه امروز در بين ما نيستند، از قدرتي كاريزماتيك برخوردارند كه با پايان عمرشان بر تعداد و عزم حاميانشان افزوده خواهد شد. 

چرا كه از اين پس تاريخ و مستنداتش شخصيت آنها را به نسل امروز و فردا معرفي خواهد كرد و مردم ملاك انتخاب و قضاوتشان رفتار و گفتار چنين افرادي خواهد بود.

قصد پيش بيني و جلوتر رفتن از فضاي اندوهناك فقدان آيت الله هاشمي را نداريم، اما سربسته و دربسته بايد به مسئولان و سياسيون تاكيد كرد كه پيام مردم در وداع با آيت الله را درك كنند و در آن تامل نمايند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي در حسينيه امام خميني(ره)؛
 برگزاري مراسم ترحيم آيت الله هاشمي رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام 

 
مراسم ترحيم رفيق ديرين و همسنگر دوران مبارزات و همکار نزديک دوران جمهوري اسلامي حضرت حجت الاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني (رحمة الله عليه) رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي در حسينيه امام خميني(ره) با حضور حضرت آيت الله خامنه اي برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، در اين مراسم که اعضاي خانواده و بستگان حجت الاسلام و المسلمين هاشمي رفسنجاني، رؤساي قواي سه گانه، مسئولان کشوري و لشکري، شخصيتها، سفرا و ميهمانان خارجي و قشرهاي مختلف مردم حضور داشتند، قاريان، آياتي از کلام الله مجيد را تلاوت کردند و ذاکران اهل بيت (عليهم السلام) به مداحي پرداختند.

در اين مراسم، آيت الله موحدي کرماني در سخناني، ايمان به خدا و ايستادگي در راه حق را مهمترين ويژگيِ رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام دانست و افزود: ملت قدرشناس ايران هرگز مبارزات آن يار ديرين امام و رهبري در مقابل طاغوت‌هاي زمان يعني رژيم پهلوي و جبهه استکبار و همچنين خدمات و مسئوليتهاي او در مقاطع مختلفي مانند دفاع مقدس، مجلس شوراي اسلامي، رياست جمهوري و مجمع تشخيص مصلحت نظام را از ياد نخواهند برد.

وي با اشاره به مصلحت مهم حفظ انسجام ملي و حساسيت آن يار صميمي انقلاب بر حفاظت از مصالح نظام، افزود: در نظام اسلامي، فصل‌الخطاب مقام معظم رهبري است و ايشان نيز همواره تأکيد داشت که در مقام عمل، همگي بايد رهرو و مطيع رهبري باشيم.


 دکتر لاريجاني در نشست خبري مشترک با رييس مجلس مالي:
 مسئله فلسطين تحت الشعاع بحران خاورميانه و مسائل کشورهاي مسلمان قرار گرفته است 

 رييس مجلس شوراي اسلامي در ديدار با همتاي خود از کشورمالي از قرار گرفتن مساله فلسطين -به عنوان مساله اصلي جهان اسلام- تحت الشعاع بحران‌هاي خاورميانه انتقادکرد.مسئله فلسطين تحت الشعاع بحران خاورميانه و مسائل کشورهاي مسلمان قرار گرفته است

به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني پس از ديدار خود با ايساکا سيديبه رئيس مجلس ملي جمهوري مالي، در نشست خبري گفت: ما خوشحال هستيم که رئيس مجلس ملي جمهوري مالي دعوت مجلس شوراي اسلامي را پذيرفته و به تهران آمده است.رئيس قوه مقننه کشورمان افزود: جمهوري اسلامي ايران و جمهوري مالي از گذشته روابط خوبي داشته اند که اين موضوع در روابط دوستانه پارلمان هاي دو کشور نيز نمود يافته است.وي در ادامه بيان کرد: ايران و مالي در مورد مسائل مختلف خاورميانه به ويژه بحث مبارزه با تروريسم، ديدگاه هاي مشترکي دارند.دکتر لاريجاني تصريح کرد: جمهوري مالي از کشورهاي مهم در آفريقا است که همواره مورد نظر ايران بوده است. در مذاکرات امروز بحث هاي خوبي درخصوص گسترش روابط اقتصادي ميان دو کشور مطرح شد.ايران و مالي تحليل مشترکي در رابطه با بحران هاي موجود ميان کشورهاي مسلمان دارند

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: ايران علاقه مند است که سطح روابط تجاري با جمهوري مالي افزايش يابد. نکته حائز اهميت اينجاست که دو کشور تحليل مشترکي در رابطه با بحران هاي موجود ميان کشورهاي مسلمان دارند.

وي تاکيد کرد: بحران هاي خاورميانه و کشورهاي مسلمان موجب شده است که فلسطين به عنوان بحث اصلي جهان اسلام تحت الشعاع قرار گيرد. ما تلاش مي کنيم در زمينه هاي مختلف با ديدگاه هاي مشترک، همکاري هاي نزديکي داشته باشيم.


  اوباما برجام را از مهم ترين دستاوردهاي دولت خود دانست 

ايرنا:باراک اوباما رئيس جمهوري آمريکا در آخرين نطق خداحافظي خود در شيکاگو ، توافق هسته اي موسوم به برجام برقراري رابطه با کوبا و کشتن بن لادن را مهم ترين دستاورد و موفقيت دولت خود در هشت سال رياست برکاخ سفيد دانست.اوباما سخنراني خود را در جمع مقامات و طرفداران خود آغاز کرد، گفت : آنچه که به شما گفتم با يکديگر انجام داديم.شما باعث شديد تا هر روز از من رئيس جمهوري بهتري ساخته شود.اوباما خطاب به مردمي که براي شنيدن سخنان وي گرد آمده بودند، گفت زماني که به شما گفتم ما با رکوداقتصادي مواجه ايم و آن را بر طرف خواهيم کرد، زماني که گفتم روابط با کوبا را بر قرار خواهيم کرد، برنامه هسته اي ايران را متوقف خواهيم کرد و سرکرده يازده سپتامبر را خواهيم گرفت، تمامي اين ها را انجام داديم.اوباما به پيشگامان آمريکا اشاره کرد که اميد را به نسل هاي خود منتقل مي کردند و دمکراسي همواره راه سختي دراين کشور داشته است.


 کري :برجام يکي از دستاورد هاي مهم اوباما بود که مخالفان قدر آن را نمي دانند 

 
ايرنا :وزير خارجه آمريکا در دفاع از سياست هاي خارجي دولت اوباما در کنفرانس پاريس ، توافقنامه هسته اي با ايران و جلوگيري از شيوع ابولا را نمونه هايي از دستاورد هاي مهمي توسط اين دولت خواند که مخالفان هنوز به ارزش و اهميت آن ها پي نبرده اند.جان کري وزير خارجه آمريکا در دومين روز نشست هايي که تحت عنوان مراسم 'انتقال چوبدست مديريت' از سوي بنياد صلح آمريکا برگزار شد، با انتقاد شديد از مخالفان دولت اوباما مدعي شد که هيچ اقدام و دستاوردي از سوي اوباما اين مخالفان را راضي نمي کرده و به هر صورت به مخالفت و انتقاد خود از او ادامه مي داده اند. وي از اين که منتقدان دولت اوباما قادر به تشخيص و تفکيک ميان دگرگوني هاي جبري تاريخ و دگرگوني هايي که آن ها مستقيما در ان ها دست داشته اند،نيستند ابراز تاسف کرد.


 العبادي: جز به عقب‌نشيني نيروهاي ترکيه از بعشيقه راضي نمي‌شويم 

 
روزنامه مستقل رأي اليوم: نخست‌وزير عراق تأکيد کرد که دولت وي به کمتر از عقب‌نشيني نيروهاي ترکيه از پادگان بعشيقه، در شمال موصل راضي نمي‌شود.حيدر العبادي، نخست‌وزير عراق در گفتگو با خبرنگاران گفت: پادگان بعشيقه براساس حاکميت ملي يک پادگان عراقي است و ما بر سر آن با ترکيه مذاکره نمي‌کنيم. بعشيقه جزو خاک عراق است و هيچ نزاعي نبايد بر سر آن وجود داشته باشد. حضور نيروهاي ترکيه در پادگان بعشيقه جايز نيست.بعشيقه در منطقه اقليم کردستان قرار دارد و آنکارا مي‌گويد حضورش در اين پادگان نظامي با اجازه اقليم و براي کمک به نظاميان عراق بوده است.العبادي گفت: ترکيه‌اي‌ها وعده دادند که نيروهايشان را از پادگان بعشيقه خارج خواهند کرد. ما اميدواريم که اين تصميم را بگيرند چراکه ترکيه خود نيز امروز از اقدامات تروريستي رنج مي‌برد. ما به کمتر از عقب‌نشيني نيروهاي ترکيه از پادگان بعشيقه راضي نمي‌شويم.


 ميز خبر 

 پيام تسليت نخست وزير ترکيه به دولت وملت ايران

نخست وزير ترکيه در پيامي به معاون اول رييس‌جمهوري کشورمان، ضمن ابراز همدردي با ملت و دولت ايران از ايت الله هاشمي به عنوان دولتمردي گران قدر که در توسعه روابط بين ترکيه وايران سهم به سزايي داشتند ياد کرد.

به گزارش ايسنا، پيام بين علي ايلدريم نخست وزير ترکيه به شرح زير است:

جناب اقاي دکتر اسحاق جهانگيري

معاون اول محترم رياست جمهوري اسلامي ايران

با کمال تاسف از درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني چهارمين رييس جمهور و رياست تشخيص مصلحت نظام جمهوري اسلامي ايران مطلع گرديدم ، از ايشان به عنوان دولتمردي گران قدر که در توسعه روابط بين ترکيه وايران سهم به سزايي داشتند ياد خواهيم کرد.

از درگاه الهي براي ان مرحوم رحمت و براي جنابعالي و ملت ايران ودر راس آن خانواده و بستگان داغدار ايشان صبر مسالت و تسليت ميگويم.

بين علي يلديريم

نخست وزير ترکيه

مسکو:

اوباما جهان را ظرف 9 روز نابود مي‌کند!

سخنگوي وزارت خارجه روسيه به شدت از دولت باراک اوباما انتقاد و تأکيد کرد که اوباما در روزهاي باقيمانده از رياست‌جمهوري‌اش تصميمات "ويرانگري" را براي جهان اتخاذ کرده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري روسيا اليوم، ماريا زاخارووا، سخنگوي وزارت خارجه روسيه در صفحه خود در فيس‌بوک نوشت: ما هر روز خبرهايي درباره تحريم‌هاي جديد آمريکا عليه روسيه و مجهز کردن افراد مسلح در سوريه به سامانه‌هاي دفاع هوايي مي‌خوانيم. اين اقدامات آمريکا کاملا "بي‌فايده" هستند و حتي اقدامات زيان‌باري در تمامي زمينه‌هاي سياست خارجه به حساب مي‌آيند.

پنج ديپلمات اماراتي در انفجار قندهار کشته شدند

وزارت خارجه امارات از زخمي شدن سفير اين کشور در افغانستان و کشته شدن پنج ديپلمات ديگر اين کشور در جريان دو انفجار در قندهار خبر داد.

دولت امارات به همين مناسبت سه روز عزاي عمومي اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاري اماراتي وام، در اين حمله که در ولايت قندهار افغانستان صورت گرفت "جمعه محمد عبدالله الکعبي"، سفير امارات در افغانستان زخمي و چند تن از ديپلمات‌هاي همراهش نيز کشته و زخمي شدند. منابع خبري امارات متحده عربي به نقل از دولت اين کشور تاييد کرده‌اند که پنج ديپلمات اين کشور در انفجارهاي شامگاه سه‌شنبه در ولايت قندهار در غرب افغانستان کشته شده‌اند.

کشف مواد شيميايي ساخت عربستان در منطقه حلب قديم

يگان ارتش و نبروهاي مسلح سوريه در ادامه پاکسازي منطقه حلب قديم در شرق حلب، مواد شيميايي ساخت عربستان متعلق به گروه‌هاي تروريستي را کشف کردند.به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) در حلب، نيروهاي ارتش در ادامه پاکسازي منطقه شرق حلب به تازگي مواد شيميايي متعلق به گروه‌هاي تروريستي را کشف کردند.

آنگونه که نيروهاي ارتش گزارش داده‌اند، بسته‌بندي اين نوع مواد از جمله گوگرد و کلر نشان مي‌دهد که سازنده اصلي اين مواد شيميايي که در اختيار گروه‌هاي تروريستي قرار گرفته عربستان است.

براي شرکت در مراسم ختم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني،

عبدالله عبدالله وارد تهران شد

رييس اجرايي دولت وحدت ملي افغانستان براي شرکت در مراسم ختم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني وارد تهران شد.

به گزارش ايسنا، عبدالله عبدالله، در راس يک هيات بلندپايه دولتي به منظور شرکت در مراسم ختم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني وارد تهران شد.محمد سرور دانش معاون دوم رئيس جمهور و استاد محمد محقق معاون دوم رئيس اجرايي در اين سفر عبدالله عبدالله را همراهي مي‌کنند.


 يك نكته از هزاران 

 عربستان گفته که با ارسال دعوت‌نامه به تمامي کشورهاي اسلامي از جمله ايران، مشغول تدارک و برنامه‌ريزي براي مناسک حج پيشِ رو است.

مقامات حج و زيارت كشورمان نيز با اعلام آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي انجام اين مذاکره، اعزام هياتي از کشورمان به عربستان را تاييد کرده‌اند.

قطعا مذاكره در اين باب براي كشورمان كه از حج امسال محروم شد، امري پسنديده است. اما بايد به اين نكته اشاره كرد كه مذاكره كنندگان بايد به گونه‌اي با دولت سعودي برخورد كنند و مناسبات همكاري را فراهم نمايند كه ديگر شاهد بي احترامي، بدرفتاري و تحقير ايرانيان در كشور عربستان نباشيم. درغير اين صورت به نظر نمي‌رسد رفتن به حج همراه با توهين و تحقير مورد وثوق مردم عزيزمان باشد.


 خبــــر 

 محسن هاشمي:

آخرين وصيت نامه در اختيار خانواده آيت الله هاشمي رفسنجاني مربوط به سال 79 است

فرزند ارشد آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني اعلام کرد آخرين وصيت نامه آيت الله هاشمي رفسنجاني رييس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام که در اختيار ما بوده، مربوط به سال 79 است و تاکنون وصيت نامه جديدي پيدا نکرديم.

به گزارش ايرنا، محسن هاشمي با بيان اين که در آن تاريخ با توجه به اين که آيت الله هاشمي رفسنجاني براي عمل آنژيو قلب عازم بيمارستان بود اين وصيت نامه را تنظيم و بنده را به عنوان وصي خود اعلام کرد و در اختيار من قرار داد.

وي که اين وصيت نامه را به همراه خود داشت ، اظهارداشت: وصيت نامه با خط خودشان ايشان نگاشته شده است اما ممکن است وصيت نامه جديدي هم باشد که هنوز پيدا نکرده ايم.

انفجار خودروي بمب‌گذاري شده در جنوب يمن

منابع يمني از انفجار يک خودروي بمب‌گذاري شده در استان ابين خبر دادند.

به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، منابع يمني اعلام کردند: اين انفجار يک ايست امنيتي در شهر "لودر" در استان ابين در جنوب يمن را هدف قرار داده بود.

يمن در دوره اخير شاهد انفجارها و حملات انتحاري زيادي بوده است.

براي اولين بار؛

انگليس به فروش 500 بمب خوشه‌اي به عربستان اذعان کرد

افشاي يک گزارش رسمي نشان مي‌دهد، انگليس در دهه 80 ميلادي 500 بمب خوشه‌اي به عربستان فروخته است که ممکن است از آنها در جنگ کنوني عليه حوثي‌ها در يمن استفاده شده باشد. اين درحالي است که استفاده از اين مهمات در قوانين بين‌المللي ممنوع است.

به گزارش خبرگزاري راشا تودي، اين اولين باري است که وزارت دفاع انگليس فاش کرد که چه تعداد تسليحات و ادوات نظامي به عربستان سعودي صادر کرده است.

مايکل فالون، وزير دفاع انگليس در نامه‌اي که نسخه‌اي از آن در اسوشيتدپرس چاپ شد، به يکي از قانونگذاران محافظه‌کار به نام فيليپ هانوبون نوشته است: بريتانيا 500 مهمات خوشه‌اي بي‌ال 755 تحت توافق ميان دو دولت که در سال 1986 امضا شده است، ارسال کرده است. آخرين انتقال سال 1989 انجام شد.

به گفته فالون، انگليس تا سال 2008 نتوانسته هيچگونه نظارتي بر تسليحات داشته باشد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

سمينارها در سال 2005:

" اختلاف بين المللي حقوق"؛" فعاليتها ومعاملات بين مرزي"؛" دوره بررسي قانون آلمان" ؛" معاملات تجاري بين المللي"؛" قانون جهاني به عنوان يک سيستم قانوني"؛ " حاکميت نسبي شرکت"؛"تصميم به مشاجره جايگزين"؛"قانون اساسي تطبيقي"؛ "قانون WTO"؛ ادغام ها ومالکيتهاي بين المللي"؛" مالکيت روشنفکري تطبيقي"؛ " قانون آسيب تطبيقي"؛ و غيره.

بودجه:

- مجموع بودجه ساليانه: 9.68 ميليون يورو

- درصد تخصيص داده شده براي پژوهش: 1.6 ميليون يورو

نظرات دريافتي از نهادهاي ملي، منطقه اي و بين المللي:

با توصيه پروفسورگاي نيو با دکتر اِدگارفرَکمن ازسيستم اطلاعات هانُوِر، درتاريخ 21/7/2005 تماس گرفته شد. نظرات اوچنين بود: " آن يک دانشگاه خصوصي کوچکي است که جديداً درآلمان تأسيس شده است. اين دانشگاه تنها روي مطالعات حقوق متمرکز شده است، با ارائه ليسانس و استاسکس منStaasexmen(سطح فوق ليسانس براي تحصيلات حقوق، با اعتبار سنجي عمومي)وبا حق بورسيه کردن درجات دکتري و پست دکتري (آموختن). بدين ترتيب، اين مؤسسه آموزش عالي درسطح دانشگاه هاي پژوهشي آلمان است".

توصيه هاي صورت گرفته توسط IAU:

- بدين تربيت، در پايگاه اطلاعاتي آموزش عالي جهاني (تحت بخش "دانشگاه ها و مؤسسات همسطح دانشگاه") توسط نهاد آموزش عالي ملي صلاحيت دار در آلمان به رسميت شناخته شده است.

- توصيه شده است که اعضاي هيأت مديره IAU تقاضاي اين مؤسسه را بيشتر موردبحث قرار دهند، چرا که يک مدرسه تک رشته اي جوان است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته