جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5465


نقش كلسترول بر اعضا بدن


حتي ميزان کم ورزش هم به بدن کمک ميکند


ارتباط گوشت قرمز با ابتلا به بيماري ورم روده


بادام زميني ، خوشمزه و با حساسيت زايي شديد


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 نقش كلسترول بر اعضا بدن 

 
همانطوريكه كلسيم براي تركيب نسوج سخت و استخوان‌ها داراي اهميت اساسي است كلسترول و مشتقات آن نيز در اغلب سلول‌ها و نسوج بدن افراد سالم وارد و به آنها استحكام مي‌بخشد و زماني كه اين تركيب از نسوج بدن خارج مي‌گردد سلول‌ها از حالت طبيعي خارج و كارآئي خود را از دست مي‌دهند.

كلسترول در چربي‌ها حل شده وآنها را بسوي خود جلب مي‌نمايد و از سوئي ديگر جاذب آب و مايعات آبي نيز مي‌باشد و در سلول‌ها مي‌توانند مايعات آبي و روغني را جذب و آنها را تازه نگه دارد. در لستين و زرده تخم‌مرغ مي‌تواند حل شده و يا از آن نتيجه شود.

كلسترول در پوست به ويتامين د D در مقابل نور تبديل شده و كلسيم را مي‌تواند در خود حل نمايد و آنرا به استخوان‌ها ارسال مي‌نمايد. ويتامين‌هاي محلول در چربي نيز مي‌توانند با كلسترول و مشتقات آن يكنواخت شده و در نسوج بدن حركت نمايند و به هدف برسند.

كلسترول را مي‌توانيم از لستين و چربي‌هاي حيواني و زرد و از انواع ترشي‌هاي مشتق از اسيداستيك و غيره بدست آوريم.

انواع الكل‌هاي چرب و استرول‌هاي گياهي نيز داراي خاصيت مشابه مي‌باشند كه مي‌توانيم از آنها براي تهيه كلسترول بهره گيريم.استرول‌ها و كلسترول در قسمت‌هاي زاينده انواع تخم‌ها و تخم‌مرغ و دانه‌ها و ديگر قسمت‌هاي زاينده گياهان و حيوانات يافت مي‌شود. در توليدمثل و رشد سلول‌ها داراي نقش بوده كلسترول‌ها همراه با غذاهاي چرب و پروتئين‌ها وارد بدن شده در كبد از چربي‌ها، مواد نشاسته‌اي بدست مي‌آيد در تمام نسوج داراي مصرف مي‌باشد و مقدار مازاد آن توسط روده‌ها همراه با مدفوع دفع مي‌گردد.

كلسترول در سلول‌ها و غشاء‌ها وارد مي‌شود و باعث استحكام آنها مي‌گردد و سلول‌هاي عصبي و مغز بيشتر حاوي اين تركيب مي‌باشد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 حتي ميزان کم ورزش هم به بدن کمک ميکند 

 
ورزش دواي بسياري از دردهاست و انساني که همواره ورزش ميکند در دوران سالمندي با مشکلات بسيار کمي روبرو ميشود که آن ها هم قابل حل ميباشند.متخصصان هميشه توصيه کرده اند که ورزش کردن براي بدن بسيار مفيد ميباشد،حتي به ميزان کم.جديدترين يافته ها اين را نشان ميدهند که حتي ميزان کم ورزش هم سبب بهبود سلامت ميشود و شادي آور است.

با توجه به تحقيقات، براي بهبود حال خود، نياز نيست که يک ورزشکار حرفه اي باشيد.

تيم تحقيقاتي از دانشگاه کمبريج، گزارش هاي بيش از 10 هزار نفر را در مطالعه مبتني بر بزرگترين گوشي هاي هوشمند، مورد بررسي قرار دادند. داده هاي نرم افزار آندرويد نشان داد که سطح متوسطي از فعاليت بدني که از لحاظ فني به عنوان “ورزش” طبقه بندي نمي شود، نيز مي تواند سلامت روحي رواني يک شخص را افزايش دهد.

شرکت کنندگان دو بار در روز، به يک سوال کوتاه در مورد وضعيت عاطفي خود پاسخ مي دادند. همچنين اطلاعات آنها در مورد فعاليت بدني شان، از روي شتاب سنج گوشي هاي هوشمند جمع آوري شد.

محقق ارشد اين مطالعه، دکتر جيسون رنتفرو در اين باره مي گويد: «اطلاعات ما نشان مي دهد که مردم شاد به طور کلي فعال تر هستند. با اين حال، تجزيه و تحليل ما نشان داد که ميزان فعاليت بدني صرف نظر از شادي پايه افراد، منجر به افزايش حس و حال مثبت مي شود.»

وي در ادامه مي افزايد: «مطالعات بسياري در مورد اثرات رواني مثبت ورزش وجود دارد، اما آنچه که ما برداشت کرديم اين است که براي شادتر بودن، لازم نيست که بيرون رفته و مانند يک مسابقه ماراتن بدويد. حتي کمي فعاليت فيزيکي هم در ايجاد حس شادي مثمرثمر خواهد بود.»

منبع : سلامت نيوز


  ارتباط گوشت قرمز با ابتلا به بيماري ورم روده 

 نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد که مصرف زياد گوشت قرمز فرآوري نشده با افزايش خطر ابتلا به بيماري ورم روده ارتباط دارد.به گزارش ايرنا از روزنامه اينديپندنت، محققان دانشکده پزشکي هاروارد در اين مطالعه داده هاي رژيم غذايي بيش از 46 هزار مرد را در آمريکا تجزيه و تحليل کردند. 764 نفر از اين افراد در طول دوره زماني 26 ساله به وضعيتي به نام 'ديورتيکوليت' مبتلا شدند.

ديورتيکوليت به التهاب ديورتيکول گفته مي شود؛ ديورتيکول بيرون زدگي هاي کوچک کيسه مانند هستند که در جداره سيستم گوارشي شکل مي گيرند.ديورتيکول ها اغلب در قسمت پاييني روده بزرگ تشکيل مي شوند و وجود آنها خصوصا در سنين بالاي 40 سال شايع است، اما به ندرت مشکلي ايجاد مي کند.

محققان دانشکده پزشکي هاروارد متوجه شدند، افرادي که بيشترين ميزان گوشت قرمز را مصرف مي کردند در قياس با افرادي که کمترين ميزان مصرف را داشتند، با افزايش 58 درصدي خطر ابتلا به ديورتيکوليت روبرو بودند، هر چند چگونگي تاثير گوشت قرمز بر ابتلا به اين بيماري مشخص نيست.

آنها با تاکيد بر لزوم انجام مطالعات بيشتر اعلام کردند که ممکن است گوشت قرمز بر باکتري هاي روده تاثير بگذارد که به نوبه خود مي تواند سيستم ايمني بدن را تغيير دهد و ديواره روده را تحريک کند.محققان افزودند: تعويض گوشت قرمز با گوشت ماکيان و يا ماهي در رژيم غذايي خطر ابتلا به اين بيماري را کاهش مي دهد.


 بادام زميني ، خوشمزه و با حساسيت زايي شديد 

 الف – صداقتي

بادام زميني ، از خانواده ي نخود فرنگي و عدس و دانه ي پرطرفداري است که ردپايش را در همه جا مي بينيد. در انواع شکلات ها و شيريني ها از آن استفاده مي شود و از آن روغن و کره گرفته مي شود. روغن بادام زميني ، خواصي شبيه به روغن زيتون دارد و کره ي آن ، اسيدهاي چرب اشباع نشده اي دارد که موجب کاهش کلسترول مي شود.

اما بعضي ها به اين دانه ي بسيار مفيد ، حساسيت دارند و نسبت به آن واکنش هاي شديد نشان مي دهند. بنابر اين لازم است که افراد ، پيش از خوردن بادام زميني ، زمينه هاي حساسيتي خود را بشناسند .

معمولا آلرژي افراد به بادام زميني، در دوران کودکي ظاهر مي شود. اولين نشانه هاي آلرژي به بادام زميني به صورت آبريزش بيني يا خارش پوست در قسمت هايي از بدن بروز مي کند. نشانه هاي بعدي شامل: تهوع، استفراغ، اسهال، ناراحتي شکمي، سوزش زبان، سختي تنفس ، گلودرد يا درد در ديگر نواحي بدن، افت ناگهاني فشار خون، سرگيجه و در نهايت بيهوشي و مرگ ( آنافيلاکسي ) است. براي برخي از افراد که حساسيت به بادام زميني دارند، حتي مقادير ناچيزي از بادام زميني مي تواند واکنش جدي ايجاد کند.

حساسيت به بادام زميني در کودکان افزايش يافته است. اگر شما يا فرزندتان تا به حال دچار يک واکنش آلرژيک خفيف به بادام زميني شده ايد، بايد حتماً با پزشک خود مشورت کنيد. زيرا احتمال يک واکنش جدي تر در آينده وجود خواهد داشت.

با دو روش زير مي توانيد از حساسيت خود يا فرزندتان نسبت به بادام زمين آگاه شويد :

• تست پوستي. سطح کوچکي از پوست با سوزن خراشيده شده و سپس مقدار کمي از بادام زميني بر روي پوست قرار داده مي شود. اگر شما به آن حساسيت داشته باشيد، دچار يک تکان ناگهاني يا واکنش آلرژيک مي شويد.

• آزمايش خون. آزمايش خون مي تواند سطح پاسخ دهي سيستم ايمني بدن تان را به بادام زميني با اندازه گيري مقدار آنتي بادي هاي موجود در جريان خون موسوم به ايمونوگلوبين E اندازه گيري نمايد.

اطلاعات حاصله از اين روش ها بدين جهت کمک کننده خواهند بود که مشخص مي نمايند علائم شما ناشي از حساسيت به بادام زميني يا مواد غذايي ديگر بوده است و يا دچار عدم تحمل به مواد غذايي مي باشيد.

هنوز هيچ درمان قطعي براي آلرژي به بادام زميني وجود ندارد، اما مطالعات پيرامون آن همچنان ادامه دارد. جهت از بين بردن حساسيت در کودکان مبتلا به آلرژي به بادام زميني و يا کساني که در معرض خطر آلرژي به بادام زميني هستند، مقدار دريافتي غذاهاي حاوي بادام زميني براي اين افراد در طول زمان زياد مي شود. با اين حال، ايمني طولاني مدت حساسيت زدايي در مورد بادام زميني هنوز مشخص نيست و اين روش هنوز به تاييد FDA نرسيده است.تحقيقات جديد نشان مي دهند که حساسيت زدايي در کودکان در معرض خطر به آلرژي بادام زميني بين سنين 4 تا 11 ماهگي مي تواند مانع بروز حساسيت به بادام زميني شود. در اين مورد حتماً با پزشک خود مشورت نماييد زيرا تماس زودهنگام و نادرست با بادام زميني ممکن است منجر به آنافيلاکسي گردد.

در اين ميان، مانند تمام آلرژي هاي غذايي، درمان شامل پرهيز از مصرف غذاهاي آلرژي زا و نحوه برخورد در زمان بروز واکنش شديد مي باشد.داشتن آمادگي براي واکنش آلرژيک تنها راه جلوگيري از واکنش، عدم مصرف بادام زميني و محصولات حاوي بادام زميني است. اما بادام زميني به وفور وجود دارد و با وجود تلاش شما، ممکن است در شرايطي با بادام زميني تماس داشته باشيد.

در مورد يک واکنش آلرژيک شديد، احتمال دارد به تزريق فوري اپي نفرين نياز پيدا کنيد و سريعاً به اورژانس ارجاع داده شويد. بسياري از افراد مبتلا به آلرژي هميشه با خود اتوانژکتوراپي نفرين دارند. اين دستگاه شامل سرنگ و سوزن بوده و زماني که در ران پا فشار داده شود يک دوز از دارو را به داخل بدن تزريق مي نمايد.


 خبرپزشكي 

 17 تا 25 سالگي ؛

بهترين زمان براي جراحي دندان عقل

دبير علمي بخش جراحي دهان ، فک و صورت يازدهمين کنگره بين المللي دندانپزشکان عمومي ايران گفت : جراحي دندان عقل در سن 17 تا 25 سالگي و براي افرادي پيشنهاد مي شود که تاج دندان آنها تشکيل و يا قسمتى از آن و يا تمام تاج در داخل حفره دهان مشهود شده است.

دکتر عليرضا جهانگيرنيا در يازدهمين كنگره دندانپزشكان عمومي ايران افزود : اما در سنين بالاي 30 سال اگر دندان عقل عفونت و کيست نداشته باشد و موجب آسيب ، درد و تورم در دهان نشود ، پيشنهاد مي شود که از دهان خارج نشود .

به گزارش روابط عمومي يازدهمين کنگره بين المللي دندانپزشکان عمومي ايران ،جهانگيرنيا بيان کرد : در اين سنين استخوان فک متراکم شده و اگر دندان عقل مشکلي ايجاد نکند ، نيازي به جراحي و خارج کردن دندان نيست .

وي بيان کرد : اما اگر نياز به جراحي دندان باشد ، بايد دندان پزشکان عمومي متبحر يا متخصصان جراحى دهان ، فک و صورت اينکار را انجام دهند .

دبير علمي بخش جراحي دهان فک و صورت کنگره يازدهم دندانپزشکان عمومي ايران گفت : علت نامگذاري دندان عقل اين است که ديرتر از ساير دندان ها و در زمان عاقل و بالغ بودن فرد رويش مى نمايند.

دكتر جهانگيرنيا افزود : چون دندان عقل ديرتر درمي آيد ، يا با زاويه خارج مي شود يا دچار پوسيدگي مي شود و معمولا در فک جايي براي رويش آن وجود ندارد و از طرفي نقش زيادي نيز در جويدن ندارد ، لازم است که از حفره دهان خارج شود .

وي ادامه داد : اگر در فردي فک براي دندان عقل جانداشته باشد يا پوسيدگي ايجاد شده باشد و ترميم به نفع دندان نباشد ، دندان جراحي يا کشيده مي شود .جهانگيرنيا در خصوص پوشش بيمه اي جراحي دندان عقل اظهار داشت : بيمه هاي تامين اجتماعي و خدمات درماني جراحي دندان عقل را پوشش بيمه اي مي دادند اما اخيرا اين پوشش بيمه اي حذف و فقط کشيدن ساده دندانها تحت پوشش بيمه است. البته برخي بيمه هاي تکميلي پوشش مي دهند.


 خبرهاازعالم علم 

 محققان مي گويند؛

تسلط بر دو زبان از بروز زوال عقل پيشگيري مي کند

به گفته محققان دانستن دو يا چند زبان، در مقايسه با کساني که چنين دانشي ندارند، موجب حفظ بيشتر قدرت مغز با افزايش سن مي شود.به گزارش مهر، گروهي از محققان بيان کرده اند که دانستن دو زبان در طي سال ها، باعث مي شود مغز کارهايي را که نياز به تمرکز بر روي بخشي از اطلاعات دارد، بدون اين که به وسيله ساير اطلاعات سردرگم شود، انجام دهد.

دکتر آنا اينس آنسالدو از دانشگاه مونترال مي گويد: «اين امر موجب مي شود مغز کارآمدتر شود. کساني که دو زبان مي دانند، پس از سال ها مديريت عمل روزانه بين دو زبان، در انتخاب اطلاعات مناسب و ناديده گرفتن اطلاعاتي که مي تواند آن ها را از کار اصلي منحرف کند، ماهر مي شوند.»

براي رسيدن به اين نتيجه، تيم آنسالدو از دو گروه از سالمندان (يک گروه تنها يک زبان و گروه ديگر دو زبان مي دانستند) خواستند که کاري را انجام دهند که با تمرکز بر اطلاعات بصري درگير بود در حالي که بايد اطلاعات مکاني را ناديده مي گرفتند.

محققان شبکه هاي بين نواحي مختلف مغز را در حالي که آن ها مشغول انجام کار بودند، مقايسه کردند و دريافتند کساني که تنها يک زبان مي دانستند، يک مدار بزرگتر با اتصالات متعدد را به کار مي گرفتند، در حالي که افرادي که دو زبان مي دانستند، يک مدار کوچکتر را که براي اطلاعات مورد نياز مناسب تر بود به خدمت مي گرفتند.

به طور خلاصه، افراد دو زبانه اتصال بالاتري بين مناطق پردازش بصري واقع در پشت مغز را نشان دادند. اين داده ها نشان مي دهد که مغز افراد دوزبانه کارآمدتر است، چرا که آن ها مناطق کمتر ولي تخصصي تر مغز را به کار مي گيرند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته