جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5465


حضور پر رنگ بانوان در سيمرغ سي و پنجم


خاطرات «هاشمي رفسنجاني» از نلسون ماندلا در يک مستند


«برادران کوئن» و ساخت يك سريال وسترن


پايان فيلمبرداري «پشت ديوار سکوت»


«سازش» در انتظار پروانه نمايش


«سعيد آقاخاني» در پايتخت


رونمايي از «لوگن» در جشنواره برلين


ميز خبــــر


قاب سينما


خبر هنري


 حضور پر رنگ بانوان در سيمرغ سي و پنجم 

 
بانوان سينماگر نقش پر رنگي در بيشتر اوج گرفتن سيمرغ سي و پنجم و به تصوير کشيدن يک بانوي ايراني اسلامي به جهانيان دارند.به گزارش صدا و سيما؛ کمتر از يک ماه تا برگزاري سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر زمان باقي مانده و اسامي فيلم هاي بخش هاي سوداي سيمرغ (مسابقه)، چشم انداز سينماي ايران(خارج از مسابقه) و فيلم هاي مستند اين دوره اعلام شده است.نکته اي که در اين دوره پررنگ تر از قبل ديده مي شود حضور پر رنگ بانوان سينما گر در بخش هاي مختلف جشنواره است.

در سيمرغ سي و پنجم پوران درخشنده با «زير سقف دودي»، منير قيدي با «ويلايي ها»، آيدا پناهنده با «اسرافيل» و رقيه توکلي با «مادري» بانوان فيلمساز بخش مسابقه اين دوره هستند.

در دوره قبل تنها تينا پاکروان با «نيمه شب اتفاق افتاد» و نرگس آبيار با «نفس» بانوان فيلمساز بخش سوداي سيمرغ بودند.

در بخش چشم انداز سينماي ايران هم نام دو کارگردان خانم به چشم مي خورد. «خانه ديگري» به کارگرداني بهنوش صادقي و «درياچه ماهي» به کارگرداني مريم دوستي از فيلم هاي حاضر در اين بخش هستند.در بخش مستند هم «صفر تا سکو» به کارگرداني سحر مصيبي و تهيه کنندگي مهتاب کرامتي و طهورا ابوالقاسمي و«ناپديد» به کارگرداني فرحناز شريفي به همت بانوان هنرمند تهيه شده اند.در حوزه بازيگري هم جز حميدرضا آذرنگ که در 5 فيلم سينمايي بازي کرده است، پريناز ايزد يار و شقايق فراهاني با سه فيلم همراه آقايان جلو آمده و درخشيده اند.


 خاطرات «هاشمي رفسنجاني» از نلسون ماندلا در يک مستند 

 بازگويي خاطرات مرحوم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني از نلسون ماندلا در مستند «نلسون ماندلا براي هميشه» به تصوير کشيده شده است.

به گزارش ايلنا، ميثم شاه‌بابايي کارگردان اين مستند به مناسبت درگذشت مرحوم آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني براي اولين بار بخشي از خاطرات آن مرحوم با ماندلا را بازگو کرد.

وي با اشاره به اينکه اين خاطره گويي به صورت تصويري ضبط شده و قرار است در مستند «نلسون ماندلا براي هميشه» استفاده شود، افزود: مرحوم هاشمي رفسنجاني در بازگويي خاطرات خود به ما تاکيد کرد که چندين بار در دوران رياست جمهوري خود و يکبار در دوران رياست جمهوري محمد خاتمي با نلسون ماندلا ديدار داشته است.

وي با بيان اينکه ديدارش با مرحوم هاشمي رفسنجاني تيرماه امسال بوده است، گفت: مرحوم هاشمي رفسنجاني معتقد بود نلسون ماندلا شخصيتي مبارزاتي داشت و مبارزه در وجودش بود و مي‌گفت ماندلا هم مانند خودش مبارزه در ذاتش بوده است و تلاش کرد تا دوره تاريخي جديدي را براي کشورش رقم بزند.کارگردان مستند «نلسون ماندولا» با اشاره به اينکه مرحوم هاشمي رفسنجاني از شخصيت ماندلا بسيار تعريف مي‌کرد، گفت: مرحوم هاشمي رفسنجاني معتقد بود که نلسون ماندلا انسان خوساخته‌اي بود و روحيه بسيار درستي داشت به همين دليل هم توانست تحولات فراواني براي کشورش ايجاد کند. خداوند به اين نوع آدم‌ها حکمت مي‌آموزد حکمتي فرا‌تر از چيزي که ما در دانشگاه‌ها مي‌آموزيم.


 «برادران کوئن» و ساخت يك سريال وسترن 

 برادران کوئن تحت تاثير دوران طلايي تلويزيون به فکر ساخت سريالي کوتاه افتاده‌اند.به گزارش مهر به نقل از گاردين، برادران کوئن براي نخستين بار به تلويزيون مي‌روند تا با ساخت يک ميني سريال که احتمال سينمايي شدن آن نيز مي‌رود، تجربه‌آزمايي کنند. اين سريال کوتاه که با عنوان «تصنيفي براي باستر اسکراگز» ناميده شده شايد در نهايت با تنظيمي مجدد به سينما هم راه يابد.اين دو برادر که سال 2011 با ساخت فيلم «شجاعت واقعي»‌ در ژانر وسترن کار کرده بودند، اين دفعه اين ژانر را به تلويزيون مي‌برند.

آنها با سفارش «آناپورنا تلويزيون» که کمپاني‌اي به همين نام راه‌انداخته است اين سريال را خواهند ساخت. اين کمپاني پيشتر فيلم‌هايي چون «او»، «کلاهبرداري آمريکايي» و «مرشد» ساخته پل توماس اندرسون را روانه سينماها کرده بود.

اين سريال بر مبناي فيلمنامه‌اي به قلم خود برادران کوئن و به کارگرداني آنها ساخته مي‌شود و طرح اصلي داستان فيلم بر مبناي ايده خود آنها و به شيوه‌اي غيراقتباسي خلق شده است.

تنها واکنش برادران کوئن به انتشار اين خبر اين بود که از همکاري با اين کمپاني ابراز خوشحالي کردند.

اين دو برادر تاکنون تلاشي براي توليد محصول تلويزيون نداشتند و با وجود آن فيلم «فارگو» محصول 1995 با بازي کريستن دانست و تد دانسون با موفقيت به صورت سريال و با سازندگاني ديگر راهي تلويزيون شد.

تنها تلاش اين دو برادر براي محصولي تلويزيوني در سال 2011 بود که تصميم به ساخت فيلمي تلويزيوني درباره پليس لس‌آنجلس با عنوان «هارو کاربو» گرفتند اما اين پروژه هرگز روي آنتن نرفت.


 پايان فيلمبرداري «پشت ديوار سکوت» 

بنياد سينمايي فارابي:فيلمبرداري فيلم سينمايي «پشت ديوار سکوت» جديدترين اثر «مسعود جعفري جوزاني» به تهيه کنندگي «محمد خزاعي» و «فتح‌الله جعفري جوزاني» و محصول مؤسسه تصوير شهر به پايان رسيد.در فيلم سينمايي «پشت ديوار سکوت» که مضموني اجتماعي دارد؛ تعدادي از بازيگران سينماي ايران از جمله؛ سحر جعفري جوزاني، رويا تيموريان، امين تارخ، پرويز پورحسيني، فريبا متخصص، آرمان درويش، مهدي احمدي، بهزاد فراهاني، شقايق فراهاني، حسين پاکدل، سيما تيرانداز، سيامک صفري، محمد رضا شريفي نيا، سميه نجومي، سودابه گودرزي، لي‌لي فرهادپور، احسان اماني، ميلاد يزداني، حميد متقي، ياسمين پازوکي، شکراله حسني، فرشته گلچين، فرهاد ملوندي، فرانک کوشافر و زهرا حسيني به ايفاي نقش مي‌پردازند.


 «سازش» در انتظار پروانه نمايش  

 باشگاه خبرنگاران:عبدالله عليخاني تهيه‌کننده سينما و فيلم سينمايي «سازش» در خصوص آخرين وضعيت ساخت اين اثر گفت: با به پايان رسيدن مراحل فني اين فيلم نسخه‌اي از آن را براي بازبيني و دريافت پروانه نمايش ارائه داديم و منتظر جواب هستيم.

وي با اشاره به زمان اکران «سازش» عنوان کرد: پس از دريافت پروانه نمايش تصميم خواهيم گرفت و اکران آن به سال آينده موکول مي شود.در اين فيلم بازيگراني چون يوسف تيموري، بهنوش بختياري، سحر قريشي، رضا ناجي و ... نقش آفريني مي کنند.


 «سعيد آقاخاني» در پايتخت 

 صداوسيما:تهيه کننده سريال «پايتخت 5» گفت: دو قسمت اين سريال نوشته شده و در سري جديد به احتمال 90 درصد سعيد آقاخاني با ما خواهد بود.الهام غفوري افزود:ما بازيگران قبلي خود به جز مهران احمدي را در اين سري هم خواهيم داشت و به احتمال 90 درصد سعيد آقا خاني هم به ما اضافه خواهد شد.

غفوري ادامه داد: تلاش مي کنيم اين سريال را بهمن يا اسفند کليد بزنيم تا براي ماه رمضان سال96 آماده نمايش شود.سري پنجم سريال «پايتخت» به کارگرداني سيروس مقدم با سرمايه گذاري سازمان اوج ساخته مي شود.


 رونمايي از «لوگن» در جشنواره برلين 

 ايسنا:فيلم «لوگن» جديدترين فيلم از مجموعه فيلم‌هاي «مردان ايکس» با بازي «هيو جکمن» اولين نمايش جهاني خود را در بخش غيررقابتي جشنواره برلين 2017 تجربه خواهد کرد.

فيلم «لوگن» که در آن بازيگران ديگري چون «پاتريک استوارت» و «دافنه کين» ايفاي نقش مي‌کنند درباره يک «ولورين» سالخورده است که قدرت‌هايش رو به تحليل است. اين فيلم پيش از اکران عمومي خود در ماه مارس 2017در جشنواره برلين به روي پرده مي‌رود.

شصت‌وهفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم برلين از 9 تا 19 فوريه 2017 (21 بهمن تا اول اسفند) در آلمان برگزار مي‌شود .


 ميز خبــــر 

 معرفي آثار بخش مسابقه جوانان جشنواره تئاتر فجر

26 اثر نمايشي شرکت کننده در بخش مسابقه جوانان سي و پنجمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر معرفي شدند.

به گزارش روابط عمومي سي‌وپنجمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر، 26 اثر نمايشي در بخش مسابقه جوانان جشنواره راه يافته‌اند. دبيرخانه اين دوره از جشنواره با تشکر از تمامي گروه‌هاي شرکت کننده، آثار راه يافته به اين بخش را به شرح ذيل اعلام کرد:

نمايش «اکسيژن» به نويسندگي مشترك مهسا غفوريان و مهدي ضيا چمني و کارگرداني مهدي ضيا چمني از مشهد.

نمايش «آشپزخانه» به نويسندگي و کارگرداني محمدرضا رادمند از تهران. نمايش «تشريفات» به نويسندگي احسان غفوري و کارگرداني رامين اکبري و از تهران. نمايش «چرخه سودايي» به نويسندگي و کارگرداني محمد جواد صرامي از اصفهان. نمايش «خاطرات هنرپيشه نقش دوم» به نويسندگي بهرام بيضايي و کارگرداني افشين زماني از تهران.

نمايش «خروج اضطراري» به نويسندگي ساناز اسدي و رافعه رستمي و کارگرداني مهرداد مصطفوي از تهران. نمايش «دا» به نويسندگي فاطمه رضايي و محمد رضا طاهري و کارگرداني زهرا تنوري و از فسا.

نمايش «کابوس شب نيمه تابستان» به نويسندگي مهدي اسدزاده و کارگرداني شکوفه طاهري از تهران. نمايش «لوسيا» به نويسندگي و کارگرداني شهاب مهربان‌پور از تهران. نمايش «يرماي درون من» به نويسندگي و کارگرداني ستاره تبريز زاده از اصفهان.

نمايش «اسکورسيزي» به نويسندگي و کارگرداني رسول کاهاني از تهران. نمايش «پنجاه و چهارمين سالگرد» به نويسندگي و کارگرداني آرمين حمدي‌پور از شيراز . نمايش «تو را ازمن گرفتي» به نويسندگي و کارگرداني اکبر صادقي از بيله سوار. نمايش «جزيره» به نويسندگي داريوش عليزاده و کارگرداني سعيد دشتي از کرج. نمايش «چهل گيس و حسن کچل» به نويسندگي ساغر خواجه اميري و کارگرداني پوران مرادي مزرعه نو از تهران. نمايش «خوب، بد، زشت» به نويسندگي ابوالفضل حاجي عليخاني و کارگرداني شقايق فتحي از تهران. نمايش «دال» به نويسندگي مسلم خراساني و کارگرداني از تهران. نمايش «دامپزشکي» به نويسندگي و کارگرداني شيرين جروقي از تهران . نمايش «دو به دل» به نويسندگي جليل اميري و کارگرداني سامان پهلوان دريني و از جيرفت.

نمايش «دوازده» به نويسندگي رجينالد رز و کارگرداني جواد خورشا از تهران. نمايش «رسوب» به نويسندگي و کارگرداني مسعود عقلي از مشهد.

نمايش «سرنوشت نا به هنگام زني که مدام مي خنديد» به نويسندگي و کارگرداني سياوش عالي‌پور از اهواز . نمايش «سين گاف» به نويسندگي کيميا کاظمي و کارگرداني پوريا رحيمي سام از تهران.

نمايش «گلدونه خانم» به نويسندگي اسماعيل خلج و کارگرداني النا آهي از تهران . نمايش «مجلس مچاله خواني» به نويسندگي و کارگرداني سجاد طهماسبي از تويسرکان. نمايش «نگاهمان مي‌کنند» به نويسندگي نغمه ثميني و کارگرداني محمد رضا اصلي از تهران .

نمايش «هاروي» به نويسندگي مري چيس و کارگرداني ملودي آرام‌ نيا از تهران . نمايش «يتيم خانه فونيکس» به نويسندگي آرش خيرآبادي و کارگرداني محمد نيازي از مشهد. سي و پنجمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر به دبيري سعيد اسدي از اول تا دوازدهم بهمن ماه در تهران برگزار مي‌شود.

اکران فيلم‌هاي جديد در سينماها

2 فيلم سينمايي «خانه‌اي در خيابان چهل و يکم» و «شاباش» در سينماهاي تهران و شهرستان به نمايش درآمدند.

به گزارش فارس، فيلم‌هاي سينمايي «خانه‌اي در خيابان چهل و يکم» و «شاباش» از صبح روزچهارشنبه در سينماها به نمايش درآمدند.

«خانه‌اي در خيابان چهل و يکم» ساخته حميدرضا قرباني داستان قصاص و تاثيرات آن بر زندگي افراد يک خانواده را به نمايش مي گذارد. اين فيلم داستان دعواى دو برادر است که بحرانى را در خانواده ايجاد مي کند. مادر اين خانواده و دو عروسش که در سه طبقه يک خانه زندگى مي کنند سعى مي کنند هرکدام به تنهايى بار مشکلات پيش آمده در زندگيشان را به دوش کشند. در اين فيلم مهناز افشار، علي مصفا، سهيلا رضوي، سارا بهرامي، آرش مجيدي، عليرضا کمالي، ماني رحماني، مانيا عليجاني، عليرضا نيکدل، بهناز نادري، بهزاد داوري، جمشيد صفري، مجيد رحمتي، بابک جعفريه، سارا نجفي، علي‌ سخن‌گو به ايفاي نقش مي‌پردازند.

اين فيلم در سينماهاي آزادي، ملت، چهارسو، زندگي، کورش، کيان، جوان،سيپده، شکوفه، فرهنگ، موزه سينما، مجتمع فرهنگي وسينمايي هنر و تجربه بابل.فيلم سينمايي «شاباش» را حامد کلاهداري ساخته است. روايتي کمدي از موقعيتي اجتماعي دارد.

در اين فيلم اکبر عبدي، کامبيز ديرباز، سارا خوييني ها، مرجانه گلچين، رضا رويگري، اليزابت اميني، زهره حميدي، کامران فيوضات، اعظم مالکي به ايفاي نقش مي‌پردازد.

اين فيلم در سينماهاي چهارسو، زندگي ، کورش، آفريقا، ايران، شکوفه، ماندانا و... به نمايش درآمده است.


 قاب سينما 

 فيلم هاي روز سينماي جهان؛

"لاوينگ"

فيلم داستان واقعي ريچارد و ميلدرد لاوينگ، يک زوج بين‌نژادي است که در سال 1958 به خاطر جرم ازدواج کردن در ويرجينيا زنداني شدند و بعد‌ها از محل زندگي‌شان تبعيد شدند و آنها نه سال براي به‌دست آوردن حق بازگشت به خانه‌شان به عنوان يک خانواده جنگيدند. مگر خوشبخت‌تر از اين هم مي‌توان بود. آدم‌ سال‌ها براي فيلم بعدي جف نيکولاس صبر مي‌کند و ناگهان دو فيلم از او در يک سال آماده‌ي اکران مي‌شود. اولي «ويژه‌ي نيمه‌شب» يک فيلم علمي‌-تخيلي‌‌وار است که به زودي اکرانش شروع مي‌شود و دومي «لاوينگ» است که در حوزه‌ متفاوتي نسبت به کارهاي نيکولاس قرار دارد. از بازيگران فيلم مي‌توان به جوئل اجرتون (که در «ويژه‌ي نيمه‌شب» هم حضور دارد) و روث نگا («جنگ جهاني زي») اشاره کرد که در کنار يار هميشگي نيکولاس، مايکل شنون حضور دارند. اميدوارم که نيکولاس با استايل روان‌شناسانه و آرامش، فيلم را از يک فيلم ژانريک زندگي‌نامه‌اي فراتر ببرد.


 خبر هنري 

 بازتاب ساخت فيلم ايراني «امپراطور جهنم» در رسانه عربي

روزنامه «البناء» لبنان در مطلبي به بررسي ساخت فيلم سينمايي «امپراطور جهنم» در ايران پرداخته است.به گزارش مهر، روزنامه «البناء» يکي از رسانه‌هاي لبنان در مطلبي به فيلم سينمايي «امپراطور جهنم» ساخته پرويز شيخ طادي و تهيه‌کنندگي محمد خزاعي پرداخته است. اين فيلم در بخش خارج از مسابقه سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر پذيرفته شده است.

متن اين خبر به شرح زير است:

«پس از گذشت 5 سال از اکران فيلم «پادشاه شن ها» به کارگرداني اسماعيل نجدت انزور، اين روزها اخباري از برنامه ايران براي توليد فيلمي در راستاي نقد آل سعود، رسوايي داعش و نمادهاي تکفيري منتشر شده است. در اين فيلم همچنين به رويدادهايي که به صورت مخفيانه در خاورميانه، اروپا و آمريکا در جريان است، پرداخته مي شود. فيلم «امپراطور جهنم»، بزرگترين پروژه ايران در عرصه جهاني محسوب مي شود.

محمد خزاعي تهيه کننده و پرويز شيخ طادي نيز کارگردان اين فيلم است.اين فيلم فلسفه ايجاد داعش و گروه هاي تکفيري را روايت مي کند و همچنين روابط سعودي ها با رژيم اسراييل را نمايش مي دهد.

محمد خزاعي يکي از فعالان سينمايي در حوزه رسانه هاي مقاومت است و آثار مهمي را در جشنواره فيلم «مقاومت» در ايران ارايه داده است. وي در اين آثار، شخصيت رهبران مقاومت يعني سيد حسن نصرالله دبيرکل حزب الله و عبدالملک الحوثي رهبر انصارالله يمن را به نمايش گذاشته است.اين پروژه سينمايي به صورت مخفيانه و به دور از چشم رسانه هاي محلي و بين المللي توليد شده است و بدون شک اين فيلم در ايران و کشورهاي منطقه با مشکلاتي مواجه خواهد شد و جنجال هاي گسترده اي را در
پي خواهد داشت.»

«فروشنده»، نامزد جوايز فيلم آسيا

فيلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادي در شاخه بهترين فيلمنامه نامزد جوايز فيلم آسيا (AFA) شد.به گزارش ايسنا به نقل از ورايتي، نامزدهاي جوايز فيلم آسيا در کشور هنگ‌کنگ در حالي اعلام شدند که فيلم «خدمتکار» از کره‌جنوبي ساخته «پارک چان ووک» با نامزدي در شش شاخه پيشتاز اين رويداد سينمايي است و فيلم «فروشنده» نيز در شاخه بهترين فيلمنامه شانس کسب جايزه دارد.اغلب نامزدهاي جوايز امسال فيلم آسيا چون دوره‌هاي پيشين از کشورهاي شرق و جنوب شرقي آسيا هستند و تنها از هند يک فيلم در بخش بهترين بازيگر نقش مکمل و از ايران اصفر فرهادي در شاخه فيلمنامه نامزد جايزه هستند.مراسم اعطاي جوايز فيلم آسيا روز 18 مارس (28 اسفند) در هنگ کنگ برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته