جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5473

گزارشي از مرکز طبي کودکان به روايت رئيس اين مرکز،
اميدها و نويدهاي كه به بار مي نشينند


بلايي که پودرهاي سفيدکننده بر دندان مي آورد

مدير عامل انجمن صرع ايران:
تلاش جهت نامگذاري روز ملي صرع


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 گزارشي از مرکز طبي کودکان به روايت رئيس اين مرکز،
 اميدها و نويدهاي كه به بار مي نشينند 

 
قسمت اول

برديا سيفي

-آ قاي دکتر لطفا خودتان را کامل معرفي بفرماييد .

- من دکتررضا شروين بدو، متخصص کودکان و فوق تخصص مغز واعصاب کودکان ، فارغ التحصيل دانشگاه علوم پزشکي تهران هستم و آخرين مدرک بنده دانشنامه ي فوق تخصصي اعصاب کودکان است که با رتبه اول کشوري در سال 89 دريافت کردم.

- از چه سالي رياست اين مرکز را به عهده گرفتيد ؟

- از آبان 94

- اين مرکز از چه سالي پايه ريزي شد و تعهداتش چه بود ؟ به لحاظ سخت افزاري در سطح کشور چه امکاناتي ارائه مي دهد ؟

- بيمارستان مرکز طبي کودکان جامع ترين مرکز آموزشي درماني پژوهشي ارايه دهنده خدمات مرتبط با طب کودکان در زمينه ي داخلي وجراحي مي باشد . در واقع قديمي ترين بيمارستان مدرن تخصصي کودکان کشور محسوب مي شود. .فعاليت اين مرکز از سال 1347 شروع شده و پيشينه اش هم به کرسي کودکان دانشگاه علوم پزشکي تهران بر ميگردد که در بيمارستان هزار تختخواب يا بيمارستان امام خميني (ره) فعلي مستقر بود . در سالهاي1341 و 1342 به پيشنهاد آقاي دکتر حسن اهري و اقاي دکتر محمد قريب که از اساتيد طب کودکان بودند مقرر مي شود که بيمارستان جامع آکادميک مختص کودکان ساخته شود که اين مهم ، در سال 1347 به مرحله ي نهايي و اجرا رسيد.

- از سال 47 به اين طرف بخش سخت افزاري به اين بيمارستان اضافه شده است؟

- بله. در ابتدا ساختمان اين بيمارستان فقط شامل ساختمان شماره ي يک بود و به شکل اچ ساخته شده بود و نماد هاسپيتال يا بيمارستان بود. الان هم همين شکل را حفظ کرده .

- در آن زمان ،چه بخش هايي داشت؟

- اين بيمارستان در زمان فعاليتش ، شامل بخش هاي اطفال ،پاراکلنيک و جراحي بود. چون در آن زمان خدمات فوق تخصصي نبود. بعدها ساختمان هاي شماره ي دو و سه نيز الحاق شد.

- آيا مرکز طبي کودکان تمام نيازهاي پزشکي اطفال را پوشش مي دهد يا کمبودهايي داريد ؟

- اين مرکز به عنوان يک مرکز دانشگاهي وظايفي به عهده دارد و قطب علمي آموزشي پژوهي و درماني در خدمت جامعه ي پزشکي و مردم شناخته شده است . از بعد آموزشي ، رسالت آموزش فراگيران حرفه پزشکي در مقاطع مختلف نه فقط در رشته ي پزشکي بلکه رشته هاي پرستاري ، راديولوژي ، آزمايشگاه ، فيزيوتراپي ، و موارد مرتبط با کودکان را عهده دار است. فراگيران در مقاطع مختلف در اين مرکز تحصيل مي کنند ؛مانند دوره هاي کارآموزي و کارورزي و پس از آن دستياري تخصصي و فوق تخصصي و فلوشيپ هاي باليني و پاراکلنيک که در اين مرکز تعريف شده اند.

- دوره هاي رزيدنتي چه طور ؟

- دستياري رشته ي کودکان در اين مرکز مستقر است که روتيشن هايي هم با ساير مراکز دارند. ساير رشته هاي ديگر هم که به پزشکي کودکان مرتبط مي شوند به صورت دوره هاي چرخشي به اين مرکز مي آيند. مثلا رزيدنت راديولوژي دوره ي راديولوژي کودکان را در اين مرکز مي گذراند. تمرکز اصلي مرکز بر رشته ي کودکان است که در مقطع تخصص و فوق تخصص فراگيرمي پذيرد. رشته ي اطفال تا سال گذشته سه ساله بود اما از سال جاري چهار ساله شده است. مقطع بعد ي فوق تخصص است و ما در تمامي رشته ها، فوق تخصص مصوب کودکان ، فراگير داريم. دستياران فوق تخصصي افرادي هستند که دوره ي تخصص شان را گذرانده اند و براي مقطع فوق تخصص کودکان در اين مرکز مشغول به تحصيل هستند. فراگيرهايي هم به صورت رشته هاي فلوشيپ داريم. که شامل رشته هاي مکمل مقاطع تخصصي يا فوق تخصصي هستند. از رشته هاي فلو شيپ در اين مرکزمي توان از رشته ي اورولوژي يا جراحي مجاري ادراري و کليه کودکان ، جراحي اعصاب کودکان ، پاتولوژي ملکولي ، نوروفيزيولوژي باليني نام برد. بنا بر اين ما در تمام رشته هاي فوق تخصصي و فلوشيپ داخلي و جراحي کودکان مورد تاييد وزارت متبوع ، فراگير مي پذيريم. برخي رشته ها مشترک است ، مانند ارتوپدي که به صورت مشترک با بيمارستان امام خميني انجام مي شود. نوروفيزيولوژي باليني کودکان که مربوط به اختلالات تشنجي و بررسي عملکرد نورو فيزيولوژي مثل نوار عصب و بقيه ي موارد مي شود و اين رشته ي فلو شيپ بعد از رشته ي فوق تخصص است. يعني شخص تخصص کودکان مي گيرد ، فوق تخصص مغز و اعصاب هم مي گيرد و وارد رشته ي فلوشيپ مي شود.الان دو نفري که اين دوره را گذرانده اند خودشان عضو هيئت علمي اند و از اساتيد بزرگ دانشگا ه هاي کشورند. علاوه بر همه ي اين ها در تعدادي از رشته ها مثل رشته ي عفوني کودکان ايمنولوژي و نقص ايمني و .. تعدادي هم دانشجوي پي اچ دي مي پذيريم که در مراکز تحقيقات موجود در بيمارستان مشغول به فعاليت مي شوند.

- شما تمام رشته هاي دوره ي تخصصي را پوشش مي دهيد ؟ دوره هاي فوق تخصصي کودکان شامل چند دوره مي شود ؟

- بله مي پذيريم . در رشته تخصصي کودکان يازده رشته فوق تخصصي مربوطه فراگير داريم.

- در سال چه تعدادتخصص و فوق تخصص پذيرش داريد ؟

- بستگي دارد . ولي معمولا حدود 17 تا 20 دستيار در سال به ما تعلق مي گيرد. اکنون تعداد دستيارهاي تخصصي نزديک هفتاد نفر است که به صورت چرخشي با بيمارستان هاي ديگر هم جا به جا مي شوند. تعدادي از دستياران تخصصي دانشگاه هاي ديگر هم بعضي از دوره هاي خودشان را در اينجا مي گذرانند. يعني آن بخش هايي که درشهرستان ها نيست به صورت مهمان به اين جا مي آيند.

- چرا اخيرا دوره ي دستياري 4 ساله شده است ؟

- اين مصوبه ي معاونت آموزشي وزارت خانه است که رشته ها را ارزيابي مي کنند و بر اساس نيازهاي موجود کشور، لازم مي بينند که مسائل ديگري را هم فراگيران در اين مقطع آموزش لحاظ نمايند و در حال حاضر اکثر رشته هاي تخصصي چهارساله هستند.

ادامه دارد...


 بلايي که پودرهاي سفيدکننده بر دندان مي آورد  

 
رييس انجمن دندانپزشکان عمومي ايران گفت: از پودرهاي سفيدکننده دندان به دليل آسيب هايي که به دندان مي زنند به هيچ وجه استفاده نکنيد.بلايي که پودرهاي سفيدکننده بر دندان شما مي آورد جبران نشدني است شهني زاده رييس انجمن دندانپزشکان عمومي ايران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به پودرهاي سفيدکننده که امروز افراد بسياري از آن استفاده مي کنند، گفت: دندانپزشکان به هيچ وجه استفاده از پودرهاي سفيدکننده را توصيه نمي کنند زيرا مواد داخل اين پودرها سيليس بوده که خاصيت سفيدکنندگي و تميزکنندگي دارد.

وي با بيان اينکه استفاده طولاني مدت پودرهاي سفيدکننده خطرات زيادي براي سلامت دهان و دندان دارد، افزود: مواد داخل اين پودرهاي سفيدکننده طولاني مدت خراش هايي را براي روي دندان ايجاد مي کند که خود آنها باعث مي شود در آينده به دليل گيرکردن موادغذايي و رنگدانه هاي غذا در اين خراش ها سلامت دندان به خطر افتاده و دندان ها دچار پوسيدگي شوند.

رييس انجمن دندانپزشکان عمومي استفاده از خميردندان هاي ايراني را به دليل تازه بودن مواد داخل آنها توصيه کرد و گفت: مواد خميردندان هاي ايراني مانند فلورايد مورد استفاده در آنها تازه بوده و به همين دليل براي سلامت دندان مفيدتراست.

شهني زاده عنوان کرد: در انتخاب خميردندان مصرفي بايد به برچسب و اينکه براي چه افرادي خميردندان توصيه شده توجه کرد، بر روي برخي خميردندان ها نوشته شده ضدحساسيت، اما فردي که اين خميردندان را استفاده مي کند هيچ حساسيتي ندارد، علاوه بر اين برخي خميردندان ها براي افرادي که مشکلات لثه اي دارند توليد شده، با اين حال يک فرد عادي از آن استفاده مي کند که اين درست نيست و براي سلامت دهان و دندان خطرآفرين است.

وي يادآور شد: هر فردي بايد مسواک و خميردندان مناسب خود را مصرف کند تا سلامتي دهان و دندان خود را به خوبي حفظ کند.


 مدير عامل انجمن صرع ايران:
 تلاش جهت نامگذاري روز ملي صرع 

 مدير عامل انجمن صرع از برگزاري جشن روز ملي صرع در بهمن ماه و همزمان با بيست ويکمين سالگرد تأسيس انجمن صرع خبر داد.به گزارش روابط عمومي انجمن صرع ايران دکتر کوروش قره گزلي در ارتباط با برگزاري جشن روز ملي صرع اظهارداشت: اين جشن به منظور بيست ويکمين سالگرد تأسيس انجمن صرع برگزار و با رويکرد تجليل از مؤسسان و بالا بردن انگيزه اعضا براي همکاري داوطلبانه برپا شد.

قره گزلي در مورد اينکه براي جلب مشارکت مردمي و کمک خيرين در قالب کمک به درمان بيماران و کارهاي تحقيقاتي اقدامي صورت گرفته و آيا در اين مراسم به اين رويکرد توجه شده است، گفت: قطعاً از خيرين در اين برنامه دعوت مي شود حتي معرفي بخش مهمي از امکانات و تجهيزات که به‌طور حمايتي دريافت شده را اعلام مي کنيم . اما به لحاظ نوع برنامه ترجيح مي دهيم مراسم فقط در قالب جشن باشد.

وي اضافه کرد: مسلماً انجمن کارهايي با هدف تحقيقات و درماني را بطور مفصل در همايش‌ها و جلسات پزشکي در نظر گرفته است.

مدير عامل انجمن صرع آيا تلاشي شده که در تقويم ملي روزي در ارتباط با صرع ثبت شود، خاطر نشان کرد:از سال 83 تا 93در اين زمينه تلاش شد. حتي موافقت کميسيون بهداشت مجلس و وزير بهداشت وقت(خانم دکتر دستجردي ) را هم داشتيم ولي کميسيون نامگذاري در جلسه دفاع خرداد93 موافقت نکرد .قره گزلي گفت: شهريور سال 93 سازمان بهداشت جهاني ، روز جهاني صرع را اعلام کرد و کميسيون اعلام کرد روزهاي ملي در اولويت هستند؛ ولي نه روز ملي ونه روز جهاني هيچکدام رسماً در تقويم ثبت نشده است.


 خبرپزشكي 

 تبديل ذخاير بدن به انرژي از پيري زودرس جلوگيري مي كند

شير و لبنيات به استخوان‌ها توانائي مي‌بخشند و از پوكي آنها جلوگيري مي‌نمايند كه البته با هر غذايي مقداري از مواد قندي طبيعي لازم و كارساز مي‌باشد.

مواد نشاسته مانند برنج و نان كه داراي ويتامين‌هاي كافي بويژه ويتامين‌هاي گروه ب نمي‏باشند موجب كاهش انرژي بدن مي‌گردند كه هضم آنها نياز به مقداري انرژي و دفع آنها محتاج به ماده سلولزي دارد كه البته اين هر دو در پلو و نان‌هاي معمولي بمقدار لازم وجود ندارند و بايد كمتر از آنها بهره گرفت انواع بيماري‌ها در افراد ناتوان ظاهر مي‌گردد و كسانيكه نمي‌توانند از غذاهاي خود انرژي لازم را كسب نمايند بايد بدنبال فعاليت‌هاي بدني و مغزي باشند.

ذخاير بدن و چربي‌ها حاوي انرژي مي‌باشد كه با فعاليت متعادل مي‌توان از آنها بهره گرفت.

عضلات شكم و پاها و ديگر قسمت‌هاي بدن با حركت، راه رفتن و فعاليت‌هاي ديگر به قند و مواد سوختني تبديل و انرژي لازم را توليد مي‌كنند كه در ابتداي گرسنگي و كمي غذا، مقداري ناراحتي را بايد تحمل تا بدن براي كسب انرژي از ذخاير بدن آماده گردد.

تبديل ذخاير بدن به انرژي از پيري زودرس جلوگيري كرده و از انباشته شدن مواد در بدن جلوگيري مي‌كند و افرادي كه بيشتر فعاليت مي‌كنند داراي پوستي نرم و لطيف و خوش رنگ مي‌باشند، و افراد تنبل از انواع ناراحتي‌هاي مربوط به دفع مواد زائد و مشكلات كبدي و غيره در عذابند.

انرژي لازم براي اشخاص لاغر كمتر از نيروي مواد احتياج اشخاص چاق مي‌باشد و بهمين دليل اشخاص چاق بايد بيشتر داراي فعاليت باشند تا انرژي مورد نياز را بدست آورند.به عضلات مختلف بدن نيز مي‌توانيم توجه كنيم و قسمتهائي كه داراي عضلات شل و افتاده مي‌باشند از توانائي كمتر برخوردارند و بايد با آنها بيشتر فعاليت كنيم تا بحالت فعال در آيند كه انواع بيماري‌ها مربوط به نقاط كم توان بدن مي‌باشد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 خبرهاازعالم علم 

 داروي گياهي ايراني درمان آلزايمر رونمايي ميشود

داروي گياهي 'مليتروپيک' که براي نخستين بار در دنيا توسط محققان پژوهشکده گياهان دارويي جهاد دانشگاهي توليد شده است، پنجم بهمن ماه با حضور وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، رييس جهاددانشگاهي و جمعي از پژوهشگران معرفي و رونمايي خواهد شد.

به گزارش ايرنا از جهاد دانشگاهي، محققان جهاد دانشگاهي با بهره گيري از دانش کهن و بومي ايران زمين در درمان مشکلات مغزي و نيز با بررسي مطالعات روز دنيا در اين زمينه توانستند اين داروي ارزشمند را توليد کرده و پس از آزمايش اثربخشي آن، طي روزهاي آتي معرفي کنند.

اعضاي تيم تحقيق جهت تکميل فرايند ارايه محصول به انجام مطالعه باليني گسترده‌اي پرداختند، در اين مطالعه که بر 42 بيمار مبتلا به آلزايمر خفيف تا متوسط در سنين بين 80-65 سال انجام شد به اين افراد عصاره گياه بادرنجبويه تجويز و به دسته‌اي ديگر دارونما داده ده است.

پس از اتمام مطالعه شاخص هاي فراموشي، فعاليتهاي شناختي و عوارض جانبي مورد پايش قرار گرفتند و پس از چهار ماه انجام مطالعه نتيجه به شکل قابل توجه و معناداري بيان مي‌کرد در افرادي که از عصاره بادرنجبويه استفاده کرده‌اند نسبت به افرادي که دارونما مصرف نموده‌اند ميزان آلزايمر خفيف تا متوسط به خوبي کنترل شده
است.

همچنين عارضه اضطراب و تحريک پذيري به شکل محسوسي نسبت به دسته دوم که دارونما مصرف کرده‌اند، کاهش داشته
است.اين محصول داراي قابليت معرفي در سطوح بين المللي و فروش و عرضه به بازارهاي جهاني است که پس از رونمايي و معرفي، تمهيداتي براي معرفي اين محصول در سطح بين الملل انديشيده شدهاست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته