جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5477

مشاور اقتصادي رئيس جمهور :
بنيه اقتصادي خانوارها ضعيف شده است

رييس سازمان امور مالياتي:
پولشويي مصداق فرار مالياتي است


نهادهاي مالي


تريبون


 مشاور اقتصادي رئيس جمهور :
 بنيه اقتصادي خانوارها ضعيف شده است 

 
مشاور اقتصادي رئيس جمهور با اشاره به کاهش بنيه اقتصادي خانوارها گفت: بنيه اقتصادي خانوارها ضعيف شده به گونه اي که حتي توان پس انداز براي سال‌هاي آينده وجود ندارد.به گزارش مهر، مسعود نيلي در همايش «رشد اشتغالزا، چالش ها و راهکارها» که در مجموعه تلاش تهران برگزار شد، به روند شاخص توليد ناخالص داخلي سرانه کشور از اوايل دهه 80 اشاره کرد و گفت: اين شاخص در سال هاي اوليه نيمه دوم دهه 80 حدود 5.3 درصد بود که بعد از آن با دو دوره رشد منفي مواجه شد، به طوري که در سال هاي 91 و 92 همزمان با تحريم هاي جديد اين رشد به شدت کاهش يافت، اما بعد از آن شاهد افزايش ملايم شاخص توليد ناخالص داخلي سرانه بوديم.

وي با تاکيد بر اينکه توليد ناخالص داخلي سرانه کشور در سال 86 معادل 5.3 درصد بود، ادامه داد: اگر روند مثبت اين نرخ تداوم مي يافت در سال 1400 توليد ناخالص داخلي سرانه کشور تقريبا به دو برابر اين ميزان مي رسيد و مي توانست بسياري از مشکلات اقتصادي و اشتغال را رفع کند.

مشاور رئيس‌جمهور در امور اقتصادي همچنين افزود: اگر روند رشد اين شاخص از نيمه دهه 80 ادامه داشت، همچنين اين شاخص در حال حاضر 1.5 برابر بيش از توليد ناخالص سرانه فعلي بود، اما متاسفانه طي 10 سال گذشته هزينه سنگيني بابت رشد منفي اقتصادي پرداخت کرديم و در حال حاضر آثار اين شرايط در وضع اقتصادي خانوارها مشاهده مي شود.

نيلي اظهار کرد: با تحميل هزينه هاي سنگين اقتصادي به کشور طي يک دهه اخير متاسفانه آثار آن در وضعيت رفاه خانواده هاي روستايي و شهري نمود پيدا کرده است و رفاه خانوارها از سال 87 هم در بخش روستايي و هم در بخش شهري روند نزولي داشته است.وي با بيان اينکه درآمد خانوارها در سال 93 تقريبا معادل درآمد اوايل دهه 80 است، گفت: اين آمار نشان مي دهد بنيه اقتصادي خانوارها ضعيف شده به گونه اي که حتي توان پس انداز براي سال هاي آينده وجود ندارد.دبير ستاد هماهنگي اقتصادي جمهوري اسلامي ايران شرايط فقر در دهک هاي پايين جامعه را غيرقابل قبول عنوان کرد و افزود: متاسفانه عمده فقراي ما در بين جمعيت شاغل و بازنشسته کشور وجود دارند و بخش بسيار کمي از اين افراد در قشر بيکار جامعه است. بنابراين موضوع مهمي که همزمان با شغل بايد مدنظر قرار گيرد، موضوع سطح درآمد خانوارها است.


 رييس سازمان امور مالياتي:
 پولشويي مصداق فرار مالياتي است 

 
رييس سازمان امور مالياتي پولشويي را مصداق فرار مالياتي معرفي کرد و گفت: در کشورمان شاهد موارد فرار مالياتي از 13 هزار ميليارد تومان تا 30 هزار ميليارد تومان هستيم.

به گزارش سازمان امور مالياتي کشور، سيدکامل تقوي نژاد با بيان اينکه در حال حاضر نسبت ماليات به توليد ناخالص داخلي در کشور حدود 7 درصد است که در مقايسه با کشورهاي توسعه يافته و پيشرفته رقم پاييني به شمار مي رود، گفت: پيش بيني اين نسبت در پايان برنامه ششم توسعه 11 درصد است که با اجراي برنامه هايي همچون گسترش و منطقي سازي پايه هاي مالياتي، مبارزه با فرارهاي مالياتي، شفاف سازي اقتصاد و هدفمندسازي معافيت ها مي بايد اين رقم را محقق ساخت.

تقوي نژاد، معضل فرار مالياتي را پديده اي رايج در تمام کشورها اعم از توسعه يافته و توسعه نيافته عنوان کرد و گفت: عموما به علت عدم اشراف به ميزان درآمد افراد و همچنين سوء استفاده از خلاهاي قانوني، فرار مالياتي شکل مي گيرد که براي مقابله با آن، بايد به سمت شفاف سازي اقتصاد و تقويت نظام جامع اطلاعات مالياتي حرکت کنيم.

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي در خصوص آمار فرار مالياتي در کشور نيز گفت: برآورد ما نشان مي دهد بخشي از اقتصاد کشور قانونا معاف از پرداخت ماليات است و بخشي نيز خارج از تور مالياتي و شناسايي نشده است و برآورد مي شود ميزان فرار مالياتي در کشور بين 13 هزار ميليارد تومان تا 30 هزار ميليارد تومان است.وي پديده پولشويي را نيز از مصاديق فرار مالياتي برشمرد و افزود: پديده پولشويي ماحصل عدم شفافيت اطلاعات اقتصادي و درآمدي افراد است و براي مقابله با آن بايد به سمت شفاف شدن اطلاعات اقتصادي حرکت کنيم.


 نهادهاي مالي 

 بانک پارسيان مقام اول بانک هاي خصوصي و رتبه ششم صد شرکت برتررا ازآن خود کرد

در نوزدهمين رتبه بندي صد شرکت برتر، موسوم بهIMI100، بانک پارسيان براي ششمين سال پياپي درشاخص فروش مقام اول بين بانک هاي خصوصي، مقام سوم در ميان تمامي بانک ها و مقام ششم در بين صد شرکت برتر را از آن خود کرد. همچنين در بين صد شرکت برتر کشور، بانک پارسيان از نظر شاخص دارايي در جايگاه پنجم قرار گرفت.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک پارسيان ،در همايشي که با حضور مسئولان کشوري، مديران شرکت هاي برتر و بزرگ کشور، اصحاب رسانه و مديران کارآفرين در سالن همايش هاي بين المللي صدا و سيما برگزار شد از شرکت هاي پيشرو و برتر کشور تقدير به عمل آمد. در اين همايش، بر اساس ارزيابي هاي به عمل آمده جهت رتبه بندي 500 شرکت بزرگ کشور، بانک پارسيان به پشتوانه اعتماد مشتريان و تلاش کارکنان سخت کوش خود علاوه بر کسب رتبه برتر از IMI 100 توانست همچون چند سال گذشته در ميان 10 شرکت برتر کشور قرار گيرد.

مديرعامل بانک تجارت مطرح کرد:

برجام فرصتي مناسب براي افزايش گشايش اعتباري بانکها

مديرعامل بانک تجارت حصول توافق هسته اي را فرصتي براي توسعه خدمات ارزي بانکها عنوان کرد . به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت ، محمدابراهيم مقدم مديرعامل اين بانک در همايش سياست هاي پولي و چالش هاي بانکداري و توليد گفت: بانکها دچار چالش‌هاي ساختاري هستند و يکي از مهمترين اين چالش ها ، چگونگي افزايش سرمايه است. وي افزود : يکي از روشهاي متداول سالهاي گذشته براي افزايش سرمايه بانکها ، تجديد ارزيابي دارايي ها بوده است ، در حالي که اين روش منجر به درآمد زايي و افزايش توان تسهيلات دهي بانکها نمي شود .

بانک رفاه در جمع 10 شرکت پيشرو قرار گرفت

بانک رفاه در رتبه بندي صد شرکت برتر ايران از نظر ميزان فروش/ در آمد در جايگاه شانزدهم قرار گرفت و به عنوان يکي از 10 شرکت پيشرو در رتبه بندي سال جاري معرفي شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه؛ پس از بررسي هاي رتبه بندي IMI-100 که هر ساله توسط سازمان مديريت صنعتي و در خصوص شرکت هاي برتر کشور صورت مي گيرد، بانک رفاه توانست در شاخص هاي سودآوري و عملکرد، بهره وري، صادرات، نقدينگي، بدهي و بازار، با يازده پله ارتقا نسبت به سال گذشته، رتبه شانزدهم صد شرکت برتر کشور را کسب کند.

سقف مبلغ تراکنش ها در سامانه همراه بانک صادرات افزايش يافت

بانک صادرات ايران به منظور پاسخگويي مطلوب تر به نياز مخاطبان و مشتريان سقف مبلغ تراکنش ها در سامانه همراه بانک را افزايش داد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، اين بانک در راستاي افزايش رضايت مندي مشتريان، ارتقاء کمي و کيفي خدمات و همچنين توسعه خدمات قابل ارائه از طريق اينترنت و همراه بانک را در دستور کار قرار داده و در اين زمينه سقف مبلغ تراکنش هاي سامانه همراه بانک را افزايش داد.

کارشناس مسکن:

بانک مسکن به وظايف خود عمل کرده است

يک کارشناس بازار مسکن عنوان کرد: بانک مسکن به تعهدات خود در قالب صندوق پس انداز يکم عمل کرده است. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک مسکن،بهروز ملکي در برنامه تلويزيوني گفت و گوي ويژه خبري با اشاره به اينکه، رکود بخش مسکن عمدتا ناشي از سوداگري است اظهار کرد: رونق بازار مسکن با حذف سوداگري اتفاق مي افتد هميشه به دنبال سوق دادن سرمايه به سمت ملک هستيم و متاسفانه به فکر توليد نبوديم.

واريز وجوه جوايز سي و هفتمين قرعه کشي حساب هاي پس انداز بانک ملي به حساب برندگان

وجوه جوايز برندگان سي و هفتمين مرحله قرعه کشي حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانک ملي ايران که اسامي آنها قبلا از طريق سايت اين بانک، اعلام شده بود به حساب هاي آنها واريز شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، 95 جايزه 500 ميليون ريالي کمک هزينه خريد مسکن، 495 کمک هزينه خريد خودرو داخلي هر يک به ارزش 300 ميليون ريال، 1395 کمک هزينه ازدواج هر يک به ارزش 100 ميليون ريال، 1395 کمک هزينه تحصيلي هر يک به ارزش 30 ميليون ريال، 2395 کارت خريد صنايع دستي و فرش دستباف هريک به ارزش 5 ميليون ريال و بيش از 800 هزار فقره جايزه نقدي 700 هزار ريالي، جوايز اين مرحله از قرعه‌کشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌‌انداز بانک ملي ايران بود.

فعاليتهاي ارزي بانک سپه از مرز 4 ميليارد و 400 ميليون دلار گذشت

مديرعامل بانک سپه از رشد چشمگير شاخصهاي بانک و دست آوردهاي قابل توجه به دست آمده در دوران يک ساله اجرايي شدن برجام گفت.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه ،محمد کاظم چقازردي مدير عامل بانک سپه در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به دست آوردهاي اجرايي شدن برجام و باز شدن فضا براي فعاليتهاي ارزي بانکها در سطح بين المللي تصريح کرد: بانک سپه به برکت به نتيجه رسيدن مذاکرات و اجرايي شدن برجام طي يک سال گذشته منتهي به 26 دي ماه سال جاري بالغ بر 4 ميليارد و 483 ميليون دلار فعاليت ارزي داشته و توانسته شعب خارج از کشور خود همچون فرانکفورت، پاريس، رم و بانک مستقل بين المللي سپه لندن را عملياتي کند.مديرعامل بانک سپه اظهار داشت: اين بانک که به منظور بهره مندي از فرصت هاي پسابرجام و توسعه فعاليت هاي بانکداري بين المللي در راستاي همسويي با سياستهاي کلي اقتصاد مقاومتي و منويات مقام معظم رهبري و سياستهاي کلان اقتصادي دولت برنامه ريزي گسترده اي انجام داده، همه تلاش ارکان خود را بر مسيري استوار کرد تا از طريق حمايت از اجراي پروژههاي ملي و زيربنايي و تخصيص منابع مورد نياز بنگاههاي اقتصادي به منظور ايجاد اشتغال و کارآفريني بيش از گذشته در صحنه اقتصادي کشور نقش آفريني کند.


 تريبون 

 ايران بزرگترين خريدار پالم از مالزي

باوجود انتقادات به استفاده از روغن پالم در صنايع، اکنون مالزي خيز جديدي برداشته تا دوباره بازار قديمي اما از دست رفته فروش اين روغن را در ايران به دست آورد.

به گزارش مهر، استفاده از روغن پالم در صنايع ايران به خصوص صنايع لبني و حتي روغن نباتي مدتها است چالش برانگيز شده و حتي دولت را بر آن داشته تا محدوديت هايي را بر سر ورود اين روغن به داخل کشور ايجاد کند؛ به نحوي که حتي کار به سهميه بندي واردات اين روغن هم رسيد و هر سال، سقف مشخصي از اين ماده خوراکي با کاربري هاي خاص بايد وارد کشور شود و بيش از آن، اجازه واردات رسمي وجود نخواهد داشت.

همين تصميم دولت، بار مالي زيادي را براي کشور مالزي که يکي از بزرگترين توليدکنندگان روغن پالم در دنيا است، ايجاد کرده؛ چراکه در واقع، يکي از بازارهاي مهم اين کشور را تحت الشعاع اين محدوديت و ممنوعيت قرار داده است. به همين دليل، خيز دوباره اي برداشته تا با کمرنگ شدن موضوع پالم در افکار عمومي ايران، مجدد اين کالا را روانه بازارهاي ايران کند.بر همين اساس است که مالزي بر آن شده تا سمينار و نمايشگاه بازرگاني روغن پالم، به منظور ارتقاي دانش و ايجاد فرصتهاي روغن پالم در بازار ايران را برگزار کند که البته حضور و سخنراني محمود حجتي، وزير جهاد کشاورزي در آن که از سوي شوراي روغن پالم مالزي تدارک ديده شده است، شبهاتي را در پي داشته که شايد اين سياست دولت قرار است تغييري کند.

بر همين اساس بسياري بيم آن را دارند که ايران دوباره چرخشي در خريد از اين بازار داشته باشد و ورود پالم به کشور دوباره با حجم بالا انجام گيرد؛ آنگونه که شوراي روغن پالم مالزي اعلام کرده، ايران مهمترين مصرف کننده روغن پالم و مشتري متمايز آن در دنيا است و مالزيايي ها مي خواهند که در اين سمينار، جديدترين دستاوردها و پيشرفتهاي خود در زمينه تجارت روغن پالم را معرفي کنند.

افزايش آگاهي از مزيت ها و فوايد تغذيه اي روغن پالم براي صنايع غذايي و غيرغذايي ايران و ترويج استفاده از روغن پالم مالزي و محصولات وابسته، ايجاد روابط جديد، تجديد و توسعه آنها و نيز افزايش تعامل ميان خريدار، توليدکننده، مصرف کننده نهايي صنعت روغن هاي خوراکي در ايران، از جمله اهداف مالزيايي ها عنوان شده که به نظر مي رسد، اشتياق زيادي براي تصاحب بازار ايران دارند.

قائم مقام وزير تعاون :

تا پايان سال برنامه‌اي براي حذف يارانه نداريم

قائم مقام وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اين‌که تا پايان سال 1395 برنامه‌اي براي حذف يارانه نداريم، گفت: در صورتي که بناي حذف يارانه کسي باشد قبل از آن پيامک اطلاع‌رساني به فرد ارسال مي‌شود.

ابوالحسن فيروزآبادي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در سال 1395 تصميمي به حذف يارانه کسي گرفته نشده و چنانچه قرار باشد يارانه افراد از جمله گروه‌هاي پردرآمد و ثروتمند حذف شود، قبل از آن حتما پيامک اطلاع‌رساني به وي ارسال مي‌شود.

وي گفت: پس از ارسال پيامک به افراد فرصت داده مي‌شود در موعد مقرر نسبت به ارائه‌ي مدارک خود اقدام کنند و چنانچه اثبات شود که فرد نيازمند و مستحق گرفتن يارانه است، يارانه وي همچنان برقرار خواهد بود.

به گفته قائم مقام وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، در بحث حذف يارانه افراد پردرآمد وزارت کار در حال شناسايي و بررسي است و مواردي همچون توانايي و تمکن مالي يا آسيب‌پذيري افراد را مدنظر دارد.

فيروزآبادي متذکر شد: در بحث تعداد افرادي که بايد يارانه‌شان قطع شود و مشمول طبقه ثروتمند مي‌شوند، هنوز اتفاق‌نظر وجود ندارد، ولي آنچه که در حال انجام است در حال شناسايي گروه‌هاي پردرآمد و داراي استطاعت مالي هستيم.

فرش‌هاي ايراني در آمريکا بلوکه شده‌اند

عضو هيات مديره صادرکنندگان فرش دستباف با اشاره به اينکه آمريکا هم واردات و هم صادرات فرش دستباف در اين کشور را ممنوع کرده است، گفت: حجم قابل توجهي از فرش دستباف تجار ايراني در آمريکا باقي مانده است.

رضي ميري در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اموال تجار فرش ايراني که بيش از 10 سال است در خاک آمريکا باقي مانده است، گفت: آمريکا بر اساس قانون اوپک نه تنها اجازه واردات بلکه اجازه صادرات فرش ايراني از خاک آن کشور را نمي دهد و عملا هر تاجري که فرش هاي خود را براي نمايشگاه به آنجا برده يا فرش هايي را در بازار آن کشور داشته است، نه تنها نمي تواند آن را به ديگر کشورها بفروشد، بلکه توان برگرداندن آن به ايران را نيز ندارد و اين موضوع مهمي بود که در جلسه روز گذشته اتاق بازرگاني با وزير امور خارجه ايران در ميان گذاشته شد.

وي با اشاره به تاثير برجام بر صادرات فرش دستباف ايراني گفت: در خصوص تحريم هايي که بر فضاي اقتصادي ايران حاکم بود، تا پيش از اين هيچ کشوري به جز آمريکا ممانعتي براي واردات فرش دستباف ايراني نداشت اما عمده مشکلي که در خصوص تجارت فرش وجود داشت، بسته بودن مبادي بانکي بود که البته نقش عمده اي از آن هنوز هم وجود دارد.

عضو هيات مديره اتحاديه صادرکنندگان فرش دستباف در ادامه با بيان اينکه بسته بودن کانال هاي بانکي بر روي تجار ايراني، موضوع صادرات را دشوار کرده است، عنوان کرد: نه تنها فرش بلکه اکثر محصولات صادراتي ايران هنوز هم با مشکل بسته بودن کانال هاي بانکي رنج مي برد اما مي توان گفت که در حال حاضر تا حدودي کشورهاي اروپايي گشايش هايي را در حوزه بانکي خود به وجود آورده اند اما آمريکا همچنان تمام راه هاي مالي خود را به روي ايران بسته است و اين امر باعث شده تا بخشي حدود 25 تا 30 درصد بازار فرش دستي ايران که مستقيم به آمريکا مي رفت، از دست برود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته