جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5495

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار پر شور هزاران نفر از مردم آذربايجان:
22 بهمن امسال براي انقلاب و ايران اسلامي مايه آبرو شد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


خبــــر

رئيس جمهوري در نشست هياتهاي عاليرتبه ايران و عمان:‏
تاکيد بر همکاري درتأمين امنيت منطقه و اولويت آتش بس و کمک به مردم يمن


خبر


بزرگان تاريخ ماندگارند


بازديد از تونل هاي خط 7 مترو تهران


زير آب رفتن روستاها در کاليفرنيا


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار پر شور هزاران نفر از مردم آذربايجان:
 22 بهمن امسال براي انقلاب و ايران اسلامي مايه آبرو شد 

 مردم آذربايجان ، حضور پرشکوه ملت در راهپيمايي 22 بهمن امسال را «مايه آبروي انقلاب و نظام و ايران» خواندند و با تشکر صميمانه‌ي قلبي از مردم خاطرنشان کردند: امسال نه فقط منابع داخلي از افزايش حضور مردم در بسياري از شهرها سخن گفتند بلکه دشمنان انقلاب هم بر خلاف سالهاي قبل، با استفاده از تعابير «ميليوني» به اين حضور عزت‌بخش اذعان کردند و زبان بنده حقيقتاً از اداي تشکر از ملت قاصر است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، ايشان با اشاره به تلاش بي‌وقفه سيا، موساد، دستگاه اطلاعاتي و جاسوسي انگليس و هزينه شدن دلارهاي نفتي قارونها براي فضاسازي بر ضد انقلاب و جمهوري اسلامي گفتند: در تمام طول سال، صدها شبکه ماهواره‌اي، فضاي مجازي و ورشکستگان فراري از ايران، به تحقير و تضعيف و متهم سازي نظام مشغولند اما حضور عظيم ملت همچون باران رحمت الهي، در روز 22 بهمن اين فضاي غبارآلود را پاکيزه مي‌کند و همچون رودخانه‌اي زلال و مبارک، آلودگي‌ها را مي‌زدايد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي تأمل در ترکيب جمعيتي راهپيمايي 22 بهمن را ضروري و بسيار مهم برشمردند و افزودند: اکثر اين جمعيت عظيم، دوران تلخ و سياه اختناق طاغوت، پيروزي انقلاب، امام راحل و دفاع مقدس را نديده‌اند اما با احساس و معرفت و روشنفکري و روشن‌بيني به خيابانها مي‌آيند.

ايشان خاطرنشان کردند: حضور اميدآفرين و ايستادگي نسل سوم و چهارم در ميدان دفاع از انقلاب و نظام، نشان‌دهنده رويندگي و بالندگي انقلاب و نکته‌اي بسيار مهم و درخور توجه است.

ايشان خاطرنشان کردند: سال «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» در حال پايان يافتن است و مسئولان دولت و ديگر قوا بايد به مردم گزارش دهند در اين زمينه چه کرده اند؟

رهبر انقلاب در همين زمينه افزودند: مسئولان نبايد به مردم بگويند «بايد چنين بشود»، بلکه بايد بگويند «چنين شد».

حضرت آيت الله خامنه‌اي، «بيکاري و رکود و گراني» را از مشکلات مهم کشور خواندند و گفتند: البته مسئولان در تلاش هستند اما ظرفيت‌هاي کشور بيش از اينهاست و راه خروج از مشکلاتِ چند بعدي هم مشخص است.

ايشان به سخنان 6 سال پيش خود در زمينه هدف‌گذاري دشمن براي تشديد فشارهاي اقتصادي و دلسرد شدن مردم اشاره کردند و افزودند: مسئولان بايد به مسائل اقتصادي توجه کامل کنند، البته مسائل فرهنگي و علمي نيز مهم است اما در نگاه کوتاه‌مدت، مسائل اقتصادي در اولويت است.

رهبر انقلاب اسلامي در تحليل هدف واقعي دولت قبلي و فعلي امريکا در تکرار ترفند «تهديد ايران به جنگ» افزودند: امروز هم مثل قبل از گزينه‌هاي نظامي روي ميز حرف مي‌زنند و آن مسئول اروپايي هم به مسئولان ما مي‌گويد «اگر برجام نبود وقوع جنگ حتمي بود»، اما اين حرف يک دروغ محض است و آنها مي خواهند ذهن ما را از جنگ واقعي يعني نبرد اقتصادي منحرف کنند و به جنگ نظامي سوق دهند تا مسئولان کشور از تمرکز در عرصه پيشرفت اقتصادي و توجه به جنگ فرهنگي غربي‌ها با ملت ايران باز بمانند.

رهبر انقلاب اسلامي با استناد به آيه «واعدوا لهم ما استطعتم من قوه» تأکيد کردند: منظور اين آيه فقط توجه به قوه نظامي نيست بلکه معناي آيه اين است که هرچه مي‌توانيد درون خود را از همه نظر قوي کنيد که اين همان استحکام ساخت داخلي است که بارها گفته‌ام.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان، حادثه 29 بهمن 1356 تبريز را درسي مهم و همچون موتور پيش‌برنده ملت در پيروزي انقلاب اسلامي دانستند و افزودند: مردم آذربايجان در همه تحولات مهم اجتماعي و سياسيِ 130 سال گذشته کشور مانند قضيه تنباکو، مشروطه، نهضت ملي‌شدن صنعت نفت، انقلاب اسلامي و دفاع مقدس از اصلي‌ترين محورهاي مبارزه بوده‌اند و اين، شناسنامه و تاريخ پر افتخار آذربايجان است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي، تنوع قوميتهاي مختلف همچون ترک، فارس، لُر، کُرد، عرب و بلوچ را فرصتي ارزشمند براي ايران دانستند و خاطرنشان کردند: دشمن همواره به ايجاد شکاف قوميتي چشم طمع دوخته تا به خيال خود از هر گسلي در کشور استفاده و زلزله ايجاد کند، در حالي‌که هيچ گسلي در کشور وجود ندارد و مردم، يکپارچه و متحد هستند.

اقيانوس عظيم مردم متحد است و با افرادي كه به عاشورا اهانت كردند آشتي نمي كنند

حضرت آيت الله خامنه‌اي از همين زاويه به تعبير مطرح‌شده در روزهاي اخير با عنوان «آشتي ملي» اشاره کردند و با بي‌معني دانستن اين تعبير و انتقاد از پر و بال دادن به آن در روزنامه‌ها، گفتند: مگر مردم با هم قهر هستند که بخواهند آشتي کنند؟ قهري وجود ندارد، البته مردم ما با کساني که در سال 88 به روز عاشوراي حسيني اهانت کردند و با قساوت و لودگي و بي‌حيايي، جوان بسيجي را در خيابان لخت کردند و کتک زدند، قهر هستند و با آنها آشتي هم نمي‌کنند.

ايشان افزودند: البته کساني که با اصل انقلاب مخالف بودند و مي‌گفتند «انتخابات بهانه است و اصل نظام هدف ماست»، عده‌اي معدودند و در مقابل اقيانوس عظيم و پر طراوت ملت ايران، فقط يک قطره کوچک هستند. رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: مردم ايران در جايي که پاي اسلام، ايران، استقلال و ايستادگي مقابل دشمن در ميان است، با همه وجود ايستاده و با يکديگر متحد و مجتمع هستند، البته ممکن است در فلان قضيه سياسي دو نفر با هم اختلاف‌نظر داشته باشند، اما اين چيز مهم و مؤثري نيست و مسئله‌اي عادي و طبيعي به‌شمارمي‌رود.

حضرت آيت الله خامنه‌اي تأکيد کردند: اقيانوس خروشان، منسجم و متحد ملت بايد روز به روز تقويت شود.رهبر انقلاب با اشاره به شعله هاي اميد مقدس و الهي که همواره دل ملت را گرم کرده است افزودند: با وجود همه پيشرفتها ما تاکنون در تحقق آرمانهاي اسلام و انقلاب، تنها قدمي کوتاه برداشته‌ايم و بايد به سوي جامعه‌ي اسلاميِ عادلانه، پيشرفته، مقتدر و با عزت گامهاي بلندي برداريم که به فضل الهي با ادامه مسير ملت و نظام، قطعاً پيروزي و آينده متعلق به ملت عزيز ايران خواهد بود.


 يك نكته از هزاران 

 غريب ترين خوزستان ايران

صداي بمب باران‌هاي هوايي هنوز در خيابان‌هاي اهواز و ديگر شهرهاي خوزستان شنيده مي‌شود. اما هنوز نخل‌هاي سوخته و ازكمر قطع شده در نخلستان‌ها شاهد دوران سخت و زندگي نا بسامان مردم اين منطقه هستند. زماني با بمب و خمپاره و امروز با گرد و غبار نفس مردم خوزستان در سينه حبس مي‌شود و به سختي بالا مي‌آيد.

آري، اين روزها خوزستان حال و روز خوبي ندارد. گرد و غبار استان را فراگرفته است. آب و برق قطع مي‌شود و مردم شرايط سختي را سپري مي‌کنند. اما چقدر خوب بود مسئولان حداقل براي چند روز به خوزستان مي‌رفتند و آنجا با مردم هم سخن مي‌شدند و مشکلات آنها را مي‌شنيدند. بودن در گردوغبار و نفس كشيدن در غربت خوزستان به درک بيشتر مشکلات مردم کمک مي‌کند.


 ميز خبر 

 هشدار موگريني نسبت به وضعيت متشنج سياسي در آمريکا

رئيس سياست خارجه اتحاديه اروپا در مصاحبه‌اي گفت، نگران از دست رفتن نقش رهبري آمريکا در جهان است و هرگز آمريکا را تا اين حد دچار قطبي شدن، اختلاف و درگيري نديده است.

به گزارش روزنامه ديولت، فدريکا موگريني، رئيس سياست خارجه اتحاديه اروپا در مصاحبه‌ با گروهي از روزنامه‌ها از جمله روزنامه دي‌ولت آلمان گفت: هرکس که مي‌خواهد يک رهبر جهاني باشد بايد قدرتمند و خودکفا باشد. اگر بزرگترين دموکراسي جهان متشنج باشد به يک فاکتور بي ثبات کننده براي ديگر نقاط جهان تبديل خواهد شد.وي گفت که نگران است تحولات منفي کنوني تاثيري منفي بر ثبات جهاني داشته باشد و تاکيد کرد که انتظار روابط عملگرا ميان اروپا و آمريکا را دارد.

ترامپ بار ديگر رسانه‌هاي آمريکا را به دروغگويي متهم کرد

برخي رسانه‌هاي‌ آمريکايي از جمله روزنامه نيويورک تايمز در گزارشي از ارتباط افرادي از کمپين انتخاباتي دونالد ترامپ با مقامات اطلاعاتي روسيه خبر داده‌اند؛ دونالد ترامپ نيز در پاسخ بار ديگر رسانه‌هاي آمريکايي را به انتشار اخبار دروغين متهم کرد.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا در پي گسترش مناقشه بر سر استعفاي مايکل فلن، مشاور امنيت ملي دولتش و همچنين تحقيقات کنگره آمريکا درباره مداخله روسيه در انتخابات رياست جمهوري آمريکا، در توئيتر، ابزار محبوبش براي انتقال اظهارنظرها و حرف‌هاي خود به مردم واکنش نشان داد و رسانه‌هاي آمريکايي را به "انتشار اخبار دروغين" متهم کرد.

مردان مسلح 52 کشاورز افغان را ربودند

بنا بر اظهارات مقامات مسئول محلي مردان مسلح 52 کشاورز را در ولايت دور افتاده شمالي جوزجان افغانستان ربودند. بيشتر اين افراد از اقليت ازبک هستند. هنوز انگيزه اين آدم ربايي مشخص نشده است.به گزارش خبرگزاري رويترز، شمال افغانستان که زماني ثبات وضعيت خوبي داشت در سال‌هاي اخير محل آدم ربايي، تيراندازي گروه‌هاي طالبان و گروه‌هاي وفادار به داعش شده است.مرداني که در اين حادثه ربوده شدند درحال کار برروي زمين خود بودند. اکثر آن‌ها اهل سه روستاي منطقه "درز آب" در جوزجان بودند.

کاخ سفيد:

ترامپ مي‌خواهد روسيه، کريمه را بازگرداند

سخنگوي کاخ سفيد اعلام کرد، رئيس‌جمهوري آمريکا انتظار دارد که مسکو شبه جزيره کريمه را به اوکراين بازگرداند. وي همچنين گفت که مايکل فلن، مشاور امنيت ملي توسط رئيس جمهور اخراج شده است.

به گزارش خبرگزاري راشاتودي، شون اسپايسر، سخنگوي کاخ سفيد به مساله "تصرف" کريمه به دست روسيه در دوران رياست جمهوري اوباما اشاره کرد و گفت که نماينده آمريکا در سازمان ملل هم به شدت "اشغال روسيه را محکوم کرده است".


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

کتابخانه اسکندريه، اسکندريه، مصر

گزارش فعاليت هاي 2005، طرح ها وپروژه ها

3. اعضاي IAU

1.3 اسکندريه، مصر، نوامبر 2005- آموزش عالي بدون مرکز

رويداد اسکندريه در واقع سه اجلاس مختلف را ترکيب کرده بود، که هرکدام از آنها بادستور کار، سخنراني ها وشرکت کنندگان مربوط به خود بودند. ترکيب يک اجلاس هيأت مديره با يک کنفرانس بين المللي ساليانه اکنون يک بخشي از برنامه سنتي است. اگرچه دراين سال علاوه بريک کنفرانس آزاد،IAU اولين اجلاس جهاني انجمن هارا هم، که رؤساي آنها نشست يک روزونيمي از نمايندگان وبحث آن را داشتند تشکيل داده بود. درمقابل يک اجلاس از انجمنهاي قبلي که در ژانويه2003 تشکيل شده بود، اجلاس جهاني دراسکندريه به روي سازمان هاي غيرعضو IAU و اعضاي وابسته به IAU هم بازبود.

انتظار مير فت که يکي ازنتايج اين گردهمايي داشتن يک توافق براي گردهمايي يک چنين اجلاسي ازانجمن ها هردوسال يک بارباشد. اين بايستي به معني هدف گزاري براي اجلاس ها در سال 2007 باشد.

هنوز، IAU اساسا يک انجمن ازدانشگاه ها و همچنين مؤسسات آموزش عالي است، بدين ترتيب يک کنفرانس بين المللي اجازه مي دهد تا اعضاي مؤسساتي ما دريک بخش مهمي از خدمات رساني به عضويت هاي ماجمع گردند واين براي پايداري ما ضروري مي باشد. بدين ترتيب در اسکندريه، رويداد سوم يک کنفرانس بين المللي باز مي باشد.

از آنجاييکه آموزش عالي بدون مرز يک پديده نسبتا جديد اما درزمان فعلي با تعدادي از مفاهيمي که آن را پوشش ميدهد و اهميتي که ممکن است درارتباط با اشکال بين المللي کردن داشته باشد خيلي جدال برانگيز است، IAU تلاش هاي زيادي رابراي زمينه هاي محکم ومادي اين رويدادها اختصاص داده است. اين برنامه ومقدمات که در اسکندريه توزيع خواهد شد، زمينه جامع واطلاعات مربوط به فهرست کتب رادر اختيار شرکت کنندگان مي گذارد. هدف آن نشان دادن راهبردIAU است که روي اين موضوع نگرش عميقي اتخاذ شده است.

انتظار ميرودکه رويدادهاي اسکندريه هدايت گر اقداماتي باشد، مثل ترويج بيانيه راهبرد درحال انجام به نمايندگي ازطرف مؤسسات آموزش عالي درسطح جهان، جمع آوري اسرار تجربه خوب، مثال هايي ازاقدام خوب در طراحي آموزش بدون مرز، امکان تعميق اصول اساسي مشارکت که درجهت آموزش بدون مرز بايستي هدايت گردد، وغيره. درحاليکه هيچ انتشار چاپ شده اي براي ضبط اين رويدادهاطراحي نشده است،تمام صفحات موجودروي وب سايت گذارده خواهدشد ويک گزارش هم ممکن است ازيک موضوع آينده به نام افق هاي IAU در آن گنجانده شود.


 خبــــر 

 در واکنش به سخنان کاخ سفيد؛

وزارت خارجه روسيه: کريمه بخشي از قلمرو فدراسيون روسيه است

کرملين در پاسخ به سخنان سخنگوي کاخ سفيد در باره تمايل ترامپ براي براي بازگرداندن کريمه به اوکراين تاکيد کرد: کريمه موضوعي نيست که به بحث و مذاکره گذاشته شود.، وزارت خارجه روسيه نيز اعلام داشت که کريمه بخشي از قلمرو فدراسيون روسيه است.به گزارش آسوشيتدپرس، ماريا زاخارووا، سخنگوي وزارت خارجه روسيه گفت: ما خاک خودمان را به کسي نمي‌دهيم، کريمه بخشي از قلمرو فدراسيون روسيه است.

دست کم 15 کشته در انفجار شهرک صدر بغداد

منابع از وقوع انفجاري در شهرک صدر در بغداد خبر دادند.

به گزارش اسکاي نيوز، منابع از کشته شدن دست کم 15 تن در انفجاري در شهرک صدر در بغداد خبر دادند.

خودداري گروه‌هاي مسلمان آمريکايي از دريافت بودجه دولتي

در حالي که اعتراضات عليه ترامپ توسط گروه‌هاي مسلمان آمريکا همچنان ادامه دارد گروه‌هاي مسلمان از پذيرفتن بودجه دولتي خودداري کردند.به گزارش آسوشيتدپرس، بنابر جزئيات به دست آمده مدارس و سازمان‌هاي اسلامي آمريکا بودجه‌اي را که براي مبارزه با افراط گرايي خشونت آميز از دولت دريافت مي‌کردند، رد کردند."مرکز اسلامي کاليفرنياي جنوبي" در لس‌آنجلس يکي از مراکزي است که از دريافت کمک دولت امتناع کرده است.همچنين "موسسه توليدات وحدت" که براي تهيه فيلم‌هاي آموزشي در نفي افراط گرايي و خشونت از دولت بودجه مي‌گرفت نيز اين بودجه را نپذيرفته است.اختصاص اين بودجه از سال 2011 در دوره اوباما براي مبارزه با تروريسم آغاز شد.


  رئيس جمهوري در نشست هياتهاي عاليرتبه ايران و عمان:‏
 تاکيد بر همکاري درتأمين امنيت منطقه و اولويت آتش بس و کمک به مردم يمن 

 
رئيس‌ جمهوري گفت: اراده سياسي ايران و عمان تحکيم هر چه بيشتر مناسبات دوستانه است و در اين ‏مسير بايد ساز وکارهاي اجرايي فعال شوند.‏به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام و المسلمين «حسن روحاني» رئيس‌ جمهوري اسلامي ايران و «سلطان قابوس» پادشاه عمان در مسقط، در ديدار دوجانبه و در نشست مشترک هيأت‌هاي عالي‌رتبه دو ‏کشور، راه‌هاي توسعه روزافزون روابط تهران - مسقط و مهم‌ترين مسايل منطقه‌اي را مورد بحث و تبادل نظر ‏قرار داده و بر ضرورت همکاري دو کشور در تقويت توسعه منطقه‌اي و برقراري صلح و امنيت پايدار در ‏منطقه تأکيد کردند.‏

روحاني در ديدار پادشاه عمان با اشاره به ‏روابط برادرانه و ديرينه دو کشور در طول تاريخ، گفت: روابط تهران – مسقط همواره صميمانه و پايدار بوده و در اين مسير، رويکرد حکيمانه و تلاش‌هاي خيرخواهانه و ‏برادرانه پادشاه عمان بسيار مؤثر بوده است.‏

رئيس‌ جمهوري توافق هسته‌اي ايران را به نفع روابط دو کشور، کشورهاي منطقه و جهان دانست و گفت: ‏امروز شرايط بسيار مناسبي براي توسعه و تحکيم هر چه بيشتر روابط ايران و عمان فراهم آمده است و اين ‏آمادگي وجود دارد که براي فعال‌سازي ظرفيت‌هاي اقتصادي، علمي، فرهنگي و روابط مردم دو کشور، ‏گام‌هاي جديد و بلندي برداشته شود.‏

رئيس‌ جمهوري در ادامه نقش ايران و عمان را در امنيت منطقه بسيار مهم ارزيابي کرد و گفت: ايران و عمان ‏نگاهبانان تاريخي تنگه هرمز به عنوان مسيري امن و آزاد براي تجارت بين‌المللي هستند و همکاري دو کشور ‏در تأمين ثبات و توسعه منطقه‌اي بسيار حائز اهميت است.‏

روحاني با تاکيد بر اينکه 'تهران همواره از گسترش روابط دوجانبه و منطقه اي ‏با همسايگان استقبال مي کند'، اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران هر گاه کشورهاي منطقه با مشکلات مختلف از جمله تروريسم مواجه شدند، آنها را ‏ياري کرده است و پس از اين هم اگر هر کدام از اين کشورها، بويژه در برابر تروريست‌ها با مشکلي مواجه شوند و از تهران ‏درخواست کمک داشته باشند، حتماً به آنها کمک خواهيم کرد.

رئيس‌ جمهوري ترويج ايران‌هراسي را توطئه اي فرا منطقه اي و طراحي دشمنان مشترک اسلام و اعراب منطقه دانست و خاطر نشان کرد: تهران همواره منادي حل ‏و فصل مشکلات و اختلافات از طريق گفت وگو بوده است و قدرت نظامي ايران نيز ‏صرفاً دفاعي و پشتوانه اي مستحکم براي امنيت منطقه است.‏

رئيس جمهوري تصريح کرد: براي تأمين امنيت منطقه هيچ راه حلي اساسي‌‌تر از مسئوليت‌پذيري کشورهاي ‏منطقه و همکاري‌هاي درون منطقه‌اي وجود ندارد، لذا کشورهاي منطقه بايد در کنار يکديگر براي امنيت و ‏ثبات پايدار در منطقه با يکديگر همکاري و مشارکت داشته باشند.‏

روحاني در ادامه لزوم رسيدگي و چاره‌انديشي به وضعيت بسيار نامطلوب مردم يمن را مورد تأکيد قرار ‏داد و گفت: امروز وضعيت بسيار وخيمي براي مردم مظلوم يمن ايجاد شده است و همه ما به عنوان کشور‌هاي مسلمان منطقه، وظيفه ‏داريم اقدامات جدي و انسان‌دوستانه‌اي را براي ياري مردم اين کشور انجام دهيم.‏

رئيس‌ جمهوري اظهارداشت: برقراري آتش‌بس و کمک‌هاي انسان‌دوستانه و انجام مذاکرات سياسي يمني – ‏يمني براي حل و فصل مشکلات مردم مظلوم يمن، ضروري است.


 خبر 

 در ديدار با نمايندگان استان خوزستان صورت گرفت؛

لاريجاني: مسئله خوزستان جزو اولويت‌هاي کشور است

رئيس مجلس شوراي اسلامي بر ضرورت تشکيل کارگروهي جهت پيگيري و رفع معضلات استان خوزستان تأکيد کرد و گفت: اگر جلوي چنين حوادثي گرفته نشود ممکن است اين حادثه در کل کشور رخ دهد.به گزارش ايسنا، اعضاي مجمع نمايندگان استان خوزستان با علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي ديدار و گفت وگو کردند.

در اين ديدار نمايندگان خوزستان ضمن اشاره به سابقه تاريخي و انقلابي مردم اين استان نسبت به کم توجهي ها در حل رفع مشکلات مردم خوزستان اظهار گلايه کردند.نمايندگان خوزستان بحران ريزگردها و مشکلات اخير را موجب ناخرسندي و گلايه مردم عنوان کردند و خواستار چاره جويي فوري براي حل اين بحران شدند.

هيات دولت تامين مسکن گروه هاي کم درآمد را در دو مدل مسکن اجتماعي و حمايتي تصويب کرد

هيات دولت در جلسه که به رياست معاون اول رييس جمهوري تشکيل شد، پيشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور مبني بر تامين مسکن گروه هاي کم درآمد در دو قالب مسکن اجتماعي و مسکن حمايتي را بررسي و تصويب کرد.

به گزارش ايرنا، اين پيشنهاد بر سه اصل نهادسازي و ايجاد سياست پايدار، استفاده از ظرفيت هاي نهادهاي مردم نهاد، خيرين و بخش خصوصي در ساخت و اداره مسکن براي گروه هاي کم درآمد و حداقل سازي دخالت دولت در ساخت مسکن براي اين گروه‌ها، تامين مسکن گروه‌هاي کم درآمد در دو قالب مسکن اجتماعي و مسکن حمايتي استوار است.

در مدل مسکن حمايتي (کمک به ساخت و خريد مسکن ملکي و کمک بلاعوض) بانک مرکزي موظف شد نسبت به تعيين بانک عامل جهت تامين تسهيلات در سقف مبلغ اعلامي اقدام کند. استفاده از اين تسهيلات براي خريد بناهاي تا عمر 20 سال بلامانع است.

در اين مدل، کمک به ساخت و خريد مسکن ملکي و کمک بلاعوض به متقاضيان مسکن مهر فاقد متقاضي از اهداف مدنظر است.

در مسکن اجتماعي نيز کمک به ساخت مسکن استيجاري، پرداخت کمک هزينه اجاره و وام قرض الحسنه وديعه مسکن مورد توجه قرار گرفته و شامل اشخاص حقيقي و حقوقي خواهد شد که داراي زمين بوده و تمايل به احداث واحدهاي مسکوني استيجاري با نرخ اجاره ترجيحي و در قالب توافق با بنياد مسکن انقلاب اسلامي داشته و به ازاي هر واحد استيجاري تا دو برابر سقف تسهيلات اعلامي اعطا مي شود.


 بزرگان تاريخ ماندگارند 

 
چهل روز از درگذشت بازوي تواناي انقلاب و يارصديق امام(ره) و همسنگر با وفاي مقام معظم رهبري گذشت. فقدان آيت الله هاشمي رفسنجاني آنچنان بر نظام جمهوري اسلامي ايران سنگين آمد كه خيل عظيم مردم براي شركت در مراسم تشييع ايشان از سراسر كشور حضور پيدا كردند تا براي آخرين بار با "يار نهضت" وداع كنند.

تاريخ نشان داده كه بزرگان و نيك سرشتان هيچگاه دچار مرگ نمي‌شوند و تاثير و نفوذ حضورشان پس از مرگ جسماني ، همچنان باقي خواهد ماند. رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام از جمله اين افراد بود كه از ابتداي شروع مبارزات اسلامي تا پيروزي انقلاب57 و پس از آن در جنگ و دوران سازندگي، ازجان خود مايه گذاشت تا مسير انقلاب منحرف نشود و حقوق مردم پايمال نگردد.مسلماً چنين اشخاصي بر تارك سپهر انقلاب و تاريخ كشور خواهند درخشيد و مشي سياسي و اخلاقي آنها براي آيندگان به عنوان مكتبي سازنده مورد استفاده قرار خواهد گرفت. يادآيت الله هاشمي هر روز و هر لحظه براي ملت ايران گرامي خواهد بود، اما بار ديگر قرار است ملت انقلابي با حضور در مرقد مطهر بنيانگذار انقلاب اسلامي، در سوگ اربعين ياروفادار امام و رهبري به سوگ بنشينند و يادش را پاس دارند.به همين مناسبت مراسم اربعين ارتحال آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، امروز پنج‌شنبه 28 بهمن 1395 از ساعت 15 الي 17 در کنار مرقد آن مجاهد نستوه در حرم امام راحل برگزار مي‌شود.


 بازديد از تونل هاي خط 7 مترو تهران 


 زير آب رفتن روستاها در کاليفرنيا 


 سرمقاله 

 
به مناسبت چهلمين روز درگذشت آيت الله هاشمي،

حفظ مشي اعتدال در ادوار مختلف

حميدرضا عسگري

تاثر وتالم فقدان آيت الله هاشمي دراين چهل روز با عدم حضور جسمانيش در جشن پيروزي انقلاب دوچندان گرديد و امروز به پاس گرامي داشت اربعين نبودش، بسيار سخت است كه جز افسوس وحسرت چيز ديگري به رشته قلم درآوريم. اما هرچه غم فراغش بزرگ است، تمجيد از مشي هاشمي بزرگتر و ارزشمند تر از آن است؛ پس به قدر توان پيرامون سلك رفتاري ايشان مطالبي را بيان مي‌كنيم.

در اين روزگار دلهره آميز كه گرد و خاك سياست فضا را غبار آلود كرده، وجود هاشمي استعاره آرامش براي نسلي بود كه سخت بدان نياز داشت. تبيين ديدگان و نقش ممتاز آيت الله هاشمي در انقلاب اسلامي يك ضرورت و كار بسياري ارزشمند به شمار مي آيد تا جوانان متوجه شوند چه كساني پاي كار بودند و با چه هزينه هايي انقلاب را به موقعيت فعلي رسانده و همچنين با وظيفه و تعهد سنگين خود در پاسداري از ارزش‌ها ادامه راه را هموار ساختند.

امروزبحث‌هايي درمورد وجود وصيت نامه‌اي سياسي از آيت الله شنيده مي‌شود كه البته درصورت صحت آن نيز، چيز تازه‌اي جز مشي عملي ايشان دربر نخواهد داشت. خواست ايشان در زمان حيات همواره اين بود كه بايد « هرگامي كه ميتوانيم درجهت تقارب و نزديكي اقشار مختلف برداريم چون در شرايط ويژه ايران و منطقه و دشمني‌ها و خطراتي كه ما را تهديدمي كند و مشكلاتي كه كشور با آن روبروست فرصتي براي از دست دادن نداريم و هيچ فرصتي را درجهت وحدت نبايد بسوزانيم.»

در حقيقت حرف هاشمي، حرف دل بخش بزرگي از مردم بود كه دل دركف انقلاب و نظام دارند و از برخي انحرافات و تظاهر به زهد وانقلابي گري برخي افراد و گروه‌ها رنجيده خاطر شده‌اند. هاشمي در زمره معماران انقلاب تلقي مي‌شد و لذا در صورت مشاهده خطا و انحراف بدون تعارف هشدار مي‌داد. اين بيان صريح هاشمي بود كه موجب محبوبيت وي گرديد و زبان از دل مردم مي‌گشود.

هاشمي يك شخصيت سياسي و درعين حال اجتماعي بود. چرا كه سياست هيچگاه وي را از جامعه جدا نكرد. اما امروز شاهديم كه بعضاً بين سياسيون با سياسيون؛ و سياسيون با جامعه رابطه نسبتاً سردي به وجود آمده است. هاشمي آب‌ديده دوراني بود كه در آن متفكران همچون آيت الله خامنه‌اي، شهيد بهشتي، شهيد مطهري، شهيدباهنرو بسياري از ديگر صاحبان انديشه حضورداشتند.

اما نوع رفتار ايشان وجمع ياد شده به گونه‌اي بود كه ضمن تضارب آرا، همكاري سازنده‌اي در جهت منافع انقلاب و مردم داشتند. اگرچه افراد ياد شده و ديگران تجديد ناپذيرند امان نگراني از اين كه امروز فعالان عرصه سياسي كه وارد ميدان شده اند هيچ حركت مشتركي باهم ندارند و زير يك سقف نمي‌نشينند تا براي تبادل فكري و راجع به مشتركات بحث و همكاري كنند.اينگونه رفتارها هيچگاه موجب تاثيرگذاري و تاثيرپذيري درجامعه نخواهد شد. اما تاثيرگذاري ازخصوصيات ويژه هاشمي بود.
آيت الله همواره يك چهره فراجناحي بود كه به خوبي شرايط را درك مي كرد و آينده نگري بسيار بالايي داشت . ايشان با تكيه برهمين ديد عميقي كه نسبت به آينده داشت و باتوجه به تجربيات فراوان در قبل و بعد از انقلاب، تاثير كلام عميقي براقشار مختلف اعم از مردم عادي و خواص داشتند.

همين ترجيح ندادن منافع شخصي و جناحي بر منافع نظام و ملت موجب تزاحم براي گروه‌هايي شده بود كه سعي داشتند به هر نحوي قطار انقلاب را منحرف و به سمت منافع خود حركت دهند.

صبر و صداقت از ديگر ارزشهايي است كه بايد در مشي هاشمي به آن توجه داشته باشيم. بي مهري‌ها، توهين‌ها و تخريب‌هايي كه در ادوار مختلف بر يارنهضت و امام(ره) روا شد، بركسي پوشيده نيست و به تعبيري مظلوميت شهيد‌ بهشتي درمقطع فعلي با شدت بيشتري براي آيت الله هاشمي تكرار شد. آن زمان مجاهدين و منافقين برعليه شهيد مظلوم شعار مي‌دادند، اما دردوره اخير بسياري از كساني كه در ظاهر خود را خيرخواه انقلاب مي‌ناميدند، بازوي تواناي انقلاب را "ضد انقلاب" خطاب مي‌كردند. اما برخورد هاشمي هيچگاه به روش آنها نبود چرا كه وحدت نظام را بر دفاع از خود ارجح مي‌دانست. چرا كه همواره اعتقاد داشت : «ما بايد براي انقلاب و مردم سپر شويم، نه اينكه آنها سپر ما شوند».

اعتدال و ميانه روي از خصلت‌هاي هميشگي آيت الله بود كه درآخرين قدم سياسي زندگي خود توانست آن را به عنوان يك حركت مردمي محقق سازد. آن زمان كه نگراني‌هايش را از انحطاط و انحراف كشور بيان مي‌كرد و گوش‌ها نمي‌خواستند بشنود، مجبور شد تا از اعتبارش براي نظام مايه بگذارد تا بار ديگر خواست مردم را محقق سازد. پس از آن بود كه گفت «ديگر راحت مي‌توانم بميرم». اما هاشمي نمرد؛ هاشمي زنده است تا نهضت زنده است.

يادش گرامي و راهش مستدام باد...

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته