جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5495


تاثير غذاهاي طبيعي بر كاهش بيمار شدن افراد


عفونت چشم چه علائمي دارد و چگونه درمان مي شود


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 تاثير غذاهاي طبيعي بر كاهش بيمار شدن افراد 

 
بيماري نيز با هر عامل و يا جسم زنده و غير جاندار براي ماندگاري به دنبال محل مناسب مي‌گردد همان طوري كه انسان‌ها هم براي طول عمر بيشتر بدنبال مكان و ديگر عوامل مساعد و مناسب‏اند اغلب بيماري‌ها در بدن افراد توانا وآنهايي كه مشغول فعاليت هستند رشد نمي‌كنند و به دنبال افراد بيكار مي‌گردند كه انرژي در بدن آنها كم‌تر است. افرادي كه داراي انرژي مناسب هستند هرگز بيكار نمي‌نشينند و به فعاليت ادامه مي‌دهند و آنهايي كه زودتر بازنشسته مي‌شوند بيشتر پذيراي انواع بيماري‌ها مي‌شوند.

انواع دارو و مواد درمان كننده نيز به دنبال محيط مناسب مي‌گردند تا در آن محيط به مبارزه عليه بيماري مشغول شوند و بدن‌هايي كه محيط مناسبي براي داروها نباشند از درمان با دارو نتيجه‌اي نمي‌گيرند.

مصرف تدريجي داروها بويژه محصولات طبيعي باعث گرايش شخص مصرف كننده به دارو مي‌شود و قدرت درماني وسيله بهبود بيشتر مي‌شود.

از سوئي ديگر افرادي كه از انواع غذاها با طمع و بوهاي مختلف بهره مي‌گيرند بهتر مي‌توان از انواع محصولات درمان كننده و درمان بهره گيرند.

اصولاً افرادي كه از انواع غذاهاي طبيعي و بطور متناوب بهره مي‌گيرند كمتر بيمار مي‌شوند و شرايط مناسب براي رشد بيماري‌ها اغلب در بدن فراهم نمي‌شود و كسانيكه فقط از بعضي مواد خوراك‌ها بويژه غذاها مصنوعي و پخته بهره مي‌گيرند بيشتر دچار انواع بيماري مي‌شوند كه هر بيماري محيط مناسب خود را مي‌طلبد.

به عنوان مثال افرادي كه بيشتر از انواع ترشي‌ها و محصولات غذايي بهره مي‌گيرند بيشتر مبتلا به بيماري‌هاي اسيدي مي‌شوند. زخم معده، افزايش اسيد اوريك خون، خرابي و فساد استخوان‌ها و نسوج، مشكلات كليوي و سوزش ادرار و عرق و غيره بيشتر در اين افراد قابل مشاهده مي‌باشد.

از سوئي ديگر افرادي كه بيشتر از محصولات تلخ و قليايي و مواد الكلي و قليايي و گياهان سبز بهره مي‌گيرند و در نور آفتاب شديد بيشتر مي‌مانند اغلب به بيماري‌هاي كبدي و زردابي و مشكلات قليايي دچار مي‌شوند.

در مقابل افرادي كه از همه غذاهاي اسيد و قليايي، خنثي با طعم و مزه‌هاي گوناگون بهره مي‌گيرند بيماري‌هاي مختلف نمي‌توانند در بدن آنها رشد نمايند.

داروها علاوه‌بر تأثير بر روي بيماري تغييراتي را بر نقاط مختلف بدن و مغز ايجاد مي‌كند. در بعضي از مواقع به راحتي به مصرف يك دارو عادت مي‌كند و در پاره‌اي از مواقع بدن بيمار دارو را بخوبي نمي‌پذيرد و عليه آن ترشحاتي را مي‌سازد كه جنبه دفاعي دارد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 عفونت چشم چه علائمي دارد و چگونه درمان مي شود 

 عفونت چشم مي تواند براي هر کدام ازقسمت هاي جلويي چشم که شامل قرنيه و غشاي نازک و مرطوب چشم مي شود و يا بخش خارجي چشم و داخل پلک‌ها و همچنين عصب باصره و شبکيه چشم اتفاق بيفتد.اين بيماري در اثر نفوذ عوامل باکتريايي، ويروسي يا قارچي به هر کدام از قسمت هاي ذکر شده در چشم اتفاق مي افتد.در اين مطلب قصد داريم شما را با علائم عفونت هاي چشمي آشنا نماييم و به بررسي روش درمان آن بپردازيم.

علائم عفونت چشم چيست؟

يکي از علائم اين بيماري پلک‌هاي متورم و حاوي ترشحات مي‌باشد که بايد به سرعت درمان شود. ترشحات زردرنگ خارج شده از چشم که باعث بسته شدن چشم عفونت کرده مي‌شود، در واقع پاسخ طبيعي بدن به حمله باکتري‌ها و ويروس‌هاي عفونت زايي است که به لايه شفاف پوشاننده سطح چشم نفوذ کرده‌اند. در ادامه به ساير اين علئم اشاره خواهيم کرد:

صورتي يا قرمز شدن کره چشم (رنگ کره چشم در حالت عادي سفيد مي‌باشد.)

ترشحات سبز، سفيد يا زرد رنگ که در گوشه چشم جمع مي‌شود

اشک ريزي پيوسته از چشم

احساس وجود سنگ‌ريزه يا هر جسم خارجي ديگر در چشم به هنگام پلک زدن

خشک شدن پلک‌ها به هنگام خواب

احساس وجود داشتن يک توده‌ي دردناک و قرمز در ريشه مژه‌ها

انواع عفونت چشم

اين بيماري بر اساس علت بروز (باکتريايي و ويروسي) به انواع مختلفي دسته بندي مي‌شود.

چشم صورتي يا کونژکتيويت (pink eye): يکي از عفونت‌هاي شايع چشم، چشم صورتي مي‌باشد که در گروه سني کودکان بسيار شايع مي‌باشد. به همين دليل مربيان مهدکودک‌ها و معلمان مستعد ابتلا به اين بيماري هستند.

کراتيت آميبي يا کراتيت اکانتوموبا: افرادي که از کنتاکت لنز استفاده مي‌کنند در معرض ابتلا به اين نوع عفونت قرار دارند که معمولا به علت شنا کردن فرد در شرايطي که لنز روي چشم قرار دارد ايجاد مي‌شود. به همين دليل اگر از لنز تماسي استفاده مي‌کنيد حتما قبل از شنا يا وارد شدن در وان حمام کنتاکت لنز خود را برداريد و يا بلافاصله بعد از بيرون امدن از اب کنتاکت لنز خود را ضد عفوني کنيد.

کراتيت قارچي: اين عفونت در سال 2006 به صورت يک همه گيري جهاني در کساني که از لنز تماسي استفاده مي‌کردند اتفاق افتاد. علت بروز اين واقعه آلودگي محلول‌هاي نگهدارنده لنز بود. يکي ديگر از علت‌هاي اين عفونت قارچ فوزاريوم است که معمولا در مواد ارگانيک و بيشتر بدنبال خراش چشمي متعاقب برخورد با شاخه هاي درختان اتفاق مي‌افتد.

اندوفتالميت: هنگامي‌که عامل ميکروبي و بويژه عامل باکتريال به داخل چشم نفوذ کند بسيار مخاطره آميز بوده و در صورت عدم درمان سريع و موثر باعث نابينايي مي‌گردد. اين عفونت چشم ممکن است به دنبال وارد شدن جسم تيزي به داخل چشم و يا به دنبال جراحي‌هاي چشمي مثلا جراحي کاتاراکت اتفاق افتد بطوري که در سوراخ شدن‌ها و آسيب هاي جدي چشمي 4تا 8درصد احتمال بروز اندوفتالميت وجود دارد.

تراخم: تراخم نوع ديگري از عفونت‌هاي چشم مي‌باشد که لايه داخلي پلک را درگير کرده و در نهايت سبب اسکار (اسکار به آثار به جا مانده روي پوست بعد از بهبود يک آسيب پوستي مي‌گويند) و جاي زخم ناشي از آن مي‌شود که بدنبال آن به داخل برگشتن پلک و برخورد آزاردهنده نوک مژه ها به قرنيه و بالاخره آسيب قرنيه را به دنبال خواهد داشت که همين موضوع به کوري فرد مي‌انجامد. رعايت بهداشت مناسب و در دسترس بودن و استفاده از انتي بيوتيک‌هاي مناسب خوراکي نقشي اساسي در درمان و کنترل تراخم به عهده دارد.

راه هاي پيشگيري از عفونت چشم

اين بيماري قابل سرايت به افراد ديگر مي‌باشد؛ بنابراين در صورت بروز اين بيماري در يکي از افراد نزديک‌تان، نکات بهداشتي زير را رعايت نمائيد:

دست‌هاي خود را با آب و صابون بشوئيد. از آنجايي که دست‌ها مرتبا در تماس با آلودگي‌هاي باکتريايي، ويروسي و قارچي قرار دارند، اين کار ساده‌ترين راه براي جلوگيري از انتقال اين بيماري است. از لمس بي‌دليل صورت و چشم‌هاي خود پرهيز کنيد. اگر لازم است دارويي را به داخل چشم خود بريزيد و يا کرمي را بر اطراف دور چشم خود بماليد، حتما قبل از اين کار دست‌هاي خود را با آب و صابون بشوييد.

هنگامي که مي‌خواهيد چشمان خود را با لوازم آرايشي آرايش کنيد از سالم بودن لوازم مورد استفاده اطمينان حاصل کنيد. ممکن است مواد آرايشي فاسد شده باشند و يا مرغوب نباشند و چشم شما نسبت به آنها حساسيت داشته باشد.

در صورتي که عفونت چشمي داريد، هرگز از لنزهاي چشمي استفاده نکنيد و اگر لنزهاي شما به عفونت آلوده شده‌اند، قبل از استفاده مجدد، حتما آنها را ضدعفوني کنيد.در محيط‌هاي داراي آب و هواي گرم و خشک، آلوده به مواد شيميايي، پرگرد و غبار و هنگام وزش باد از چشم‌هاي خود محافظت کنيد.

درمان عفونت چشم

درمان عفونت‌هاي ناشي از عوامل باکتريايي و ويروسي در چشم معمولا با قطره يا پماد آنتي‌بيوتيک موضعي صورت مي‌گيرد. بسته به عامل زمينه‌اي که باعث بروز اين بيماري شده است پزشک ممکن است آنتي‌بيوتيک‌هاي ضد باکتريال يا ضد ويروسي که بصورت خوراکي نيز داده مي‌شوند استفاده کند. اگر علائم شما بدتر شده يا تغييرکرد حتما فورا و مجددا به پزشک خود مراجعه نماييد.

منبع : دکتر سلام


 خبرپزشكي 

 ما موظفيم بهترين درمان را به بيماران ارايه دهيم

دبير علمي پنجمين کنگره بين المللي قلب و عروق ايران، با اشاره به کاهش گرايش به رشته جراحي قلب در ايران گفت: نظر به رشد جمعيت سالمندان و شيوع بيماري هاي قلبي لازم است برنامه هايي از سوي وزارت بهداشت براي جذب جراحان داخلي به رشته تخصصي جراحي قلب تدوين شود.

دکتر محراب مرزبان به مناسبت برگزاري پنجمين کنگره بين المللي قلب و عروق ايران اظهار کرد: امروزه از بيماري هاي قلبي به عنوان اپيدمي قرن نام برده مي شود و علت اصلي مرگ و مير در دنيا به شمار مي رود؛ در ايران نيز شمار مبتلايان به اين بيماري ها و همچنين مرگ و مير ناشي از آن بسيار قابل توجه است.

وي افزود: همچنين با توجه به جمعيت رو به رشد سالمندان در کشور و همچنين افزايش شمار مبتلايان به بيماري هاي قلبي در بين جوانان، لازم است به تربيت نيروي متخصص در رشته جراحي قلب توجه بيشتري شود.

مرزبان ادامه داد: درحال حاضر 240 متخصص جراحي قلب در کشور داريم که اين تعداد با توجه به جمعيت کنوني کشور جوابگوي نياز بيماران هستند؛ اما اگر سالانه 8 تا 10 جراح قلب بازنشسته شوند، با اين حجم افزايش بيماري ها در آينده اي نه چندان دور با مشکل کمبود متخصص جراحي قلب مواجه خواهيم بود.

وي با اشاره به اين که امسال تنها 2 نفر وارد رشته تخصصي جراحي قلب شده اند، گفت: با توجه به اين که تحصيل در رشته جراحي قلب بسيار سخت و زمان بر است، بايد برنامه هاي مدوني در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي براي جذب جراحان داخلي به تحصيل در اين رشته تدوين شود.

مرزبان ادامه داد: همچنين لازم است امکانات و تجهيزات مراکز درماني به روز شوند، سيستم آموزشي اصلاح شود و برنامه هاي انگيزشي براي جذب بيشتر در اين رشته اتخاذ شود؛ که در غير اين صورت در آينده با مشکلات زيادي در خصوص جراح متخصص قلب مواجه خواهيم بود.

وي گفت: انجمن جراحان قلب ايران پيش بيني کرده است که اگر به همين منوال سالانه تنها 2 نفر وارد اين رشته شوند، طي 5 تا 10 سال آينده با مشکل کمبود جراح قلب در کشور مواجه خواهيم شد و اين مساله را به وزارت بهداشت اعلام کرده است که در اين زمينه انديشيده شود.

دبير علمي پنجمين کنگره بين المللي قلب و عروق ايران همچنين به لزوم کار گروهي در حوزه پزشکي تاکيد کرد و افزود: در کشورهاي پيشرفته درمان بيماران به صورت گروهي انجام مي شود و اين روش نشان داده است که نتيجه بهتري در درمان بيماران حاصل مي شود. مرزبان اظهار کرد: درمان بيماران به صورت تيمي که در حوزه قلب شامل جراح قلب و متخصص داخلي قلب مي شود، بهترين نتيجه را داشته است و ما موظفيم بهترين درمان را به بيماران ارايه دهيم که لزوم آن کار تيمي است.


 خبرهاازعالم علم 

 رئيس انجمن سکته مغزي ايران عنوان کرد

علائم و نشانه‌هاي سکته مغزي

رئيس انجمن سکته مغزي ايران با اشاره به اينکه هنوز تا درمان استاندارد بين‌المللي سکته مغزي حاد فاصله داريم، گفت: 300 درمان موفق در 55 بيمارستان طي 6 ماه گذشته انجام گرفته است.

به گزارش ايسنا، دکتر بابک زماني در آستانه نهمين کنگره بين‌المللي استروک اظهار داشت: سکته مغزي دومين علت مرگ و مير در ايران به شمار مي‌رود و مي‌توان گفت که در درمان سکته مغزي حاد بسيار عقب هستيم و بايد اقدامات زيادي در اين راستا صورت بگيرد.

وي افزود: هر چند که در موضوع «پيشگيري مهمتر از درمان است» ترديدي براي کسي وجود ندارد ولي در زمينه درمان سکته مغزي حاد عقب هستيم و بايد اولويت درماني دراين زمينه را مدنظر قرار دهيم.

رئيس انجمن سکته مغزي ايران با اشاره به اينکه در درمان سکته مغزي حاد از سطح بين‌المللي فاصله داريم ادامه داد: از دو سال پيش اين مساله جزو برنامه‌هاي ملي وزارت بهداشت قرار گرفت و با همکاري انجمن سکته مغزي اقدامات لازم در دست انجام است.

زماني با بيان اينکه 55 بيمارستان در سراسر کشور در حال فعاليت بر روي مساله درمان سکته مغزي حاد هستند، گفت: هنوز تا درمان استاندارد بين‌المللي فاصله داريم و با گسترش بخش درمان اين بيماري در سراسر کشور مي‌توانيم شاهد نتايج بسيار موثري باشيم.

وي تصريح کرد: در کشور سيستم ثبت بيماري سکته مغزي حاد وجود ندارد تا آمار دقيقي در اين زمينه ارائه دهيم ولي آنچه مشخص است اين بوده که از اواسط سال جاري وزارت بهداشت اين سيستم ثبت را تنها در مورد سکته مغزي راه‌ انداخته و در 55 بيمارستان فعال در حوزه درمان سکته مغزي ثبت بيماري صورت مي‌گيرد.

رئيس انجمن سکته مغزي ايران گفت: از اواسط تابستان در 55 بيمارستان مربوطه 300 درمان سکته مغزي حاد موفق انجام گرفته و 1500 ثبت بيماري در اين مدت داشته‌ايم و اين آمار بسيار شگفت‌انگيزي است چرا که در حدود 2 سال پيش به شدت در حوزه درمان حاد سکته مغزي عقب بوده‌ايم.

زماني به نشانه‌هاي سکته مغزي اشاره کرد و گفت: اختلال تکلم، کج شدن صورت و ضعف در دست به صورت ناگهاني از علائم و نشانه‌هاي سکته مغزي است که بايد بسيار جدي گرفته شود و خانواده‌ها بلافاصله با 115 تماس بگيرند.وي تاکيد کرد: 3 ساعت ابتداي بروز سکته مغزي در درمان آن بسيار حائز اهميت است و يک زمان طلايي محسوب مي‌شود و در موارد ي حداکثر تا 4.5ساعت هم ممکن است ، بنابراين خانواده‌ها نبايد به هيچ عنوان علائم سکته مغزي را دست کم بگيرند.بنابراعلام روابط عمومي انجمن سکته مغزي، رئيس انجمن سکته مغزي ايران به برگزاري نهمين کنگره بين‌المللي استروک اشاره و خاطرنشان کرد: اين کنگره با حضور اساتيد داخلي و صاحبنظران و اساتيد خارجي برگزار شده و آخرين دستاوردها در ارتباط با اين بيماري مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت.گفتني است؛ نهمين همايش بين المللي سکته مغزي 11 تا 13 اسفند ماه سال‌جاري در محل همايش‌هاي بين المللي کتابخانه ملي برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته