جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5495

وزير نفت :
توتال اطلاعات ما را به قطري‌ها بدهد،شکايت مي‌کنيم


ايران آماده ازسرگيري مذاکرات صادرات گاز به کويت شد


اختصاص 100 ميليارد تومان اعتبار براي گازرساني به روستاها


افزايش 3 برابري واردات نفت هند از ايران در نخستين ماه 2017


معادلات انرژي


يادداشت


ميز خبر


 وزير نفت :
 توتال اطلاعات ما را به قطري‌ها بدهد،شکايت مي‌کنيم 

 
وزير نفت گفت: اگر اثبات شود که توتال اطلاعات ما را به طرف قطري داده است مسئله به دعوايي ختم مي شود و توتال بايد غرامت بپردازد.به گزارش مهر ، بيژن زنگنه در واکنش به اظهارات اخير پاتريک پويان مديرعامل توتال و عقب نشيني اين شرکت فرانسوي از توسعه فاز 11 پارس جنوبي، گفت: درباره توافق با توتال، بايد موافقت نامه تبديل به قرارداد شود و تا دو ماه آينده تمام مي‌شود و قرارداد امضا مي‌شود.

وزير نفت با اعلام اينکه ملاحظات سياسي توتال را به وزارت خارجه منعکس کرده‌ايم، تصريح کرد: نمي‌دانيم چرا توتال اين حرف را زد، در قرارداد آمده، ما از سياست‌هاي اتحاديه اروپا تبعيت مي‌کنيم، حرف‌هاي آنها قابل قبول نيست.

اين عضو کابينه دولت با اعلام اينکه محمدجواد ظريف وزير امور خارجه در اين مورد با خانم فدريکا موگريني مسئول سياست‌هاي خارجي اتحاديه اروپا صحبت کرده است، بيان کرد: بايد در اين قراردادها دقت کنيم.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه ايرادي ندارد که توتال هم با ايران و هم با قطر کار کند زيرا آنها قبلا هم کار کرده‌اند و ما از آنها کار را ياد گرفتيم، اظهار داشت: ما براي افت توليد از چند سال آينده به تکنولوژي‌هاي جديد شرکت توتال و ديگران نياز داريم اما اطلاعات کل ميدان را هيچگاه به آنها نمي‌دهيم.

زنگنه با اشاره به اينکه از 30 فاز در حال اجراي پارس جنوبي تنها اطلاعات دو فاز به توتال ارائه شده است افزود: اگر اثبات شود که اين شرکت فرانسوي اطلاعات ما را به طرف قطري داده است مسئله به دعوايي ختم مي شود و توتال بايد غرامت بپردازد.

وي در ادامه با بيان اينکه با افزايش توليد و عرضه گاز در سال 96، مصرف اکثر فرآورده‌هاي نفتي ايران به صفر نزديک مي‌شود، گفت: سال آينده مصرف نفت سفيد، گاز مايع، نفت کوره و گازوئيل حرارتي در ايران به صفر خواهد رسيد.

وزير نفت با اعلام اينکه علاوه بر اين سال آينده با بهره‌برداري از اولين فاز پالايشگاه ستاره خليج‌فارس، ايران در توليد و مصرف بنزين خودکفا خواهد شد، تصريح کرد: حجم صادرات گازوئيل هم افزايش مي‌يابد به طوري که پيش‌بيني مي‌کنيم سال آينده بالغ بر 20 ميليون ليتر گازوئيل توسط ايران به بازارهاي جهاني صادرات شود.

اين عضو کابينه دولت با اشاره به برنامه افزايش ظرفيت پالايش نفت ايران به بيش از سه ميليون بشکه در روز، اظهار داشت: هم‌اکنون ظرفيت پالايشي حدود 1.7 ميليون بشکه در روز بوده که با بهره‌برداري از پالايشگاه خليج‌فارس، مجتمع پالايشي سيراف، پالايشگاه پارس شيراز، جاسک و آناهيتاي کرمانشاه، اين ظرفيت به سه ميليون بشکه افزايش مي‌يابد.

اين مقام مسئول هدف از ساخت پالايشگاه‌ها در سواحل خليج‌فارس را رويکرد صادرات فرآورده‌هاي نفتي عنوان کرد و افزود: بهمن ماه امسال هم قرارداد نهايي فاينانس ساخت پالايشگاه جديد آبادان با ظرفيت 210 ميليون بشکه در روز امضا شد.

زنگنه در ادامه با بيان اينکه همزمان با آغاز فعاليت دولت يازدهم، حجم صادرات نفت ايران حدود 1.2 ميليون بشکه در روز بوده که هم‌اکنون اين ميزان به 2.8 ميليون بشکه شامل نفت خام و ميعانات گازي افزايش يافته است، تبيين کرد: پيش از لغو تحريم‌ها، کشورهايي همچون هند، ترکيه، ژاپن، کره جنوبي، چين و تايوان، تنها مشتريان نفت ايران بودند که هم‌اکنون اکثر کشورهاي اروپايي و آسيايي به جمع خريداران نفت ايران پيوسته؛ به طوري که حتي يک محموله نفت خام يک ميليون بشکه‌اي به اندونزي صادر شده است.

وزير نفت با بيان اينکه هم‌اکنون 60 درصد فروش نفت ايران در بازارهاي آسيايي و 40 درصد آن در بازارهاي اروپايي انجام مي‌شود، تأکيد کرد: برخلاف پيش‌بيني اکثر تحليلگران داخلي و خارجي، پس از لغو تحريم‌ها در مدت زمان حدود سه ماه، توليد نفت ايران روزانه يک ميليون بشکه افزايش يافت و بازگشت ايران تأثيري در کاهش قيمت نفت نداشته است.

وزير نفت در ادامع با بيان اينکه اگر مخالفان برجام بگذارند، قراردادهاي جديد نفتي عمل مي‌شود، يادآور شد: عده‌اي دلشان مي‌خواهد دوباره ايران تحريم شود و دلشان آرامش و توسعه کشور را نمي‌خواهد.

وي در ادامه با اشاره به ورود اولين کشتي پالايشگر نفت ايران وارد خليج فارس شد، گفت: پيش از پايان امسال بهره برداري از لايه نفتي پارس جنوبي تا 35 هزار بشکه در روز آغاز مي‌شود و همزمان در حال مذاکره براي افزايش توليد لايه نفتي پارس جنوبي تا سقف 100 هزار بشکه در روز هستيم.اين عضو کابينه دولت با يادآوري اينکه هنر در نفت چاه زدن و برداشت کردن نفت نيست، خاطرنشان کرد: ميادين غرب کارون 67 ميليارد بشکه ظرفيت دارد که با روش سنتي که تنها 7 درصد ضريب برداشت دارند که اين ميزان معادل 4.5 ميليارد بشکه برداشت نفت است.


 ايران آماده ازسرگيري مذاکرات صادرات گاز به کويت شد  

 
معاون وزير نفت با بيان اينکه هم اکنون صادرات گاز به کشورهاي همسايه يکي از برنامه هاي اولويت دار ايران است، گفت: ايران آماده از سرگيري مذاکرات فروش گاز به کويت و ساير کشورهاي عربي است.اميرحسين زماني نيا در گفتگو با مهر درباره سياست و مواضع ايران به منظور صادرات گاز به کشورهاي عربي حوزه خليج فارس، گفت: صادرات گاز طبيعي به کشورهاي همسايه يکي از برنامه هاي اولويت دار ايران است.

معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت با اعلام اينکه صادرات گاز به کشورهاي همسايه، هند و چين حتي از اولويت بالاتري نسبت به انتقال و صادرات گاز به کشورهاي اروپايي برخوردار است، تصريح کرد: با توجه به افزايش ظرفيت توليد گاز امکان صادرات بخشي از گاز توليدي به کشورهاي متقاضي وجود دارد.اين مقام مسئول همچنين در خصوص از سرگيري مذاکرات صادرات گاز ايران به کويت هم توضيح داد: ايران آماده از سرگيري گفتگوها با کويت بوده و بايد شرايط گفتگوهاي دو جانبه در حوزه صادرات گاز فراهم شود.

از سال گذشته مذاکرات صادرات گاز طبيعي ايران به برخي از کشورهاي عربي حاشيه جنوبي خليج فارس همچون کويت و امارات متحده عربي متوقف شده است.حسن روحاني به دعوت رسمي «سلطان قابوس» پادشاه عمان به مسقط و بعداز ظهر چهارشنبه به دعوت رسمي امير کويت مسقط را به مقصد کويت ترک خواهد کرد.از سوي ديگر ايران براي صادرات سالانه دست کم 10 ميليارد مترمکعب گاز طبيعي به عمان مذاکراتي را با اين کشور همسايه آغاز کرده و تاکنون توافق هايي براي احداث خط لوله دريايي بين دو کشور انجام گرفته است.


 اختصاص 100 ميليارد تومان اعتبار براي گازرساني به روستاها 

 يکصد ميليارد تومان اعتبار براي گازرساني به روستاهاي کشور اختصاص‌يافته است.

به گزارش ايسنا، مشاور وزير نفت در امور گاز در حاشيه سفر به بندرعباس در جمع خبرنگاران، گفت: اين اعتبار سال آينده و براي گازرساني به روستاهاي بالاي 20 خانوار اختصاص مي‌يابد.

محمود آستانه افزود: هزينه ايجاد زيرساخت‌هاي گازرساني به روستاها بر عهده دولت و به ازاي هر خانوار بيش از چهار ميليون تومان است.

وي تصريح کرد: هدف‌گذاري شرکت گاز هرمزگان براي اتمام گازرساني به شهرهاي اين استان، پايان سال 1397 است.

مشاور وزير نفت در امور گاز خاطرنشان کرد: شرکت گاز هرمزگان براي گازرساني به صنايع بزرگ غرب بندرعباس، کارخانه‌هاي توليد فولاد و آلومينيوم و شهرک‌هاي صنعتي استان، امکانات و تجهيزات لازم را در اختيار دارد.

آستانه اضافه کرد: در صورت اعلام آمادگي صاحبان صنايع در هرمزگان براي گازرساني به واحدهاي صنعتي، شرکت گاز استان در کمترين زمان، به اين صنايع گازرساني مي‌کند.

وي اظهار کرد: استفاده از گاز در صنايع به‌جاي سوخت‌هاي فسيلي براي دولت و فعالان بخش خصوصي صد درصد سودآوري دارد.


 افزايش 3 برابري واردات نفت هند از ايران در نخستين ماه 2017 

 بر اساس آمارهاي کشتيراني و گزارش موسسه تامسون رويترز، واردات نفت هند از ايران در ماه ژانويه نسبت به مدت مشابه سال قبل بيش از سه برابر شده و به 554 هزار و 600 بشکه در روز رسيده است.به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، ايران قبلا دومين تامين کننده عمده نفت هند بود، رتبه اي که پس از تحريم ها اکنون به عراق رسيده است. در ماه ژانويه، ايران سومين تامين کننده بزرگ نفت هند پس از عربستان و عراق بود. واردات نفت هند از ايران پس از لغو تحريم ها به ميزان قابل توجهي افزايش داشته است.بر اساس آمارهاي کشتيراني و گزارش موسسه تامسون رويترز، واردات نفت هند از ايران در ماه ژانويه نسبت به مدت مشابه سال قبل بيش از سه برابر شده و به 554 هزار و 600 بشکه در روز رسيده است.

در ده ماهه نخست سال مالي جاري، يعني در فاصله ماه هاي آوريل و ژانويه، هند روزانه 532 هزار و 800 بشکه نفت از ايران خريداري کرده در حالي که اين رقم در مدت مشابه يک سال قبل 228 هزار و 600 بشکه بوده است. متوسط نفت خريداري شده توسط هند از ايران در بازه زماني آوريل تا ژانويه، بالاترين رقم ثبت شده تاکنون بوده است.

پالايشگاه هاي هندي از جمله ريلاينس اينداستريز، اداره کننده بزرگترن مجتمع پالايشگاهي جهان در جامناگار، که در دوره تحريم ها خريد نفت از ايران را متوقف کرده بود، مجددا به مشتري نفت ايران تبديل شده است.


 معادلات انرژي 

 خيز جديد چيني‌ها در صنعت نفت ايران

پس از امضاي قرارداد تامين فاينانس پالايشگاه آبادان و توسعه فاز 11 پارس جنوبي با چيني‌ها، دور جديد مذاکرات با شرکت پتروچاينا براي از سرگيري همکاري‌ها در صنايع پتروشيمي ايران آغاز شد.به گزارش مهر، پس از امضاي قرارداد سه ميليارد دلاري تامين فاينانس طرح توسعه، نوسازي و بهينه‌سازي پالايشگاه نفت آبادان با شرکت ساينوپک چين، خطوط اعتبار و فاينانس چيني‌ها هم در صنعت پتروشيمي يکي پس از ديگري در حال بازگشايي است.

به عبارت ديگر پس از امضاي قرارداد همکاري با شرکت CNPC چين با فاز 11 پارس جنوبي، حالا شرکت‌هاي چيني عزم خود را براي توسعه همکاري‌ها در صنايع پالايش نفت و پتروشيمي جزم کرده‌اند.بر اين اساس خط جديد اعتباري يک مجتمع جديد توليد متانول ايران توسط شرکت‌هاي چيني به ارزش دو ميليارد و 518 ميليون يوآن از محل خط اعتباري چين گشايش و اجرايي شده است.

حامد نجم‌زاده با اشاره به بازگشايي خط اعتباري فاينانس پتروشيمي سبلان توسط چيني‌ها، گفت: هم اکنون پيشرفت ساخت اين طرح توليد متانول ايران به بيش از 50 درصد رسيده است.

اين مقام مسئول در صنعت پتروشيمي با تاکيد بر اينکه هدف از ساخت اين مجتمع پتروشيميايي توليد سالانه يک ميليون و 650 هزارتن متانول است، تاکيد کرد: با توجه به بازگشايي خط اعتباري چيني پيش بيني مي شود اين طرح توليد متانول تا دو سال اينده در مدار بهره برداري قرار بگيرد.

همزمان با بازگشايي خط اعتباري چيني‌ها براي برخي از طرح‌هاي توليد متانول ايران، دور جديد مذاکرات با مجموعه شرکت پتروچاينا چين هم براي ليسانس و دانش فني يک طرح توليد محصول پتروشيميايي اکريلونيتريل در ماشهر آغاز شده است.

يوسف رستمي با بيان اينکه هم اکنون پيش نويس قرارداد همکاري با پتروچاينا تهيه و مذاکرات نهائي کردن مبلغ قرارداد در جريان است، تصريح کرد: مذاکرات با شرکت چيني علاوه بر تامين و ارائه ليسانس و دانش فني در فعاليت‌هاي مربوط به انجام مهندسي اصولي، نظارت بر خريد و اجرا هم انجام شده است.

به گفته اين مقام مسئول در صنعت پتروشيمي عمليات اجرايي اين طرح پتروشيميايي، همزمان با تنفيذ قرارداد خريد ليسانس و دانش فني از سوي پتروچاينا چين آغاز خواهد شد.

نخستين کشتي نفتکش ايران عازم اندونزي شد

يک فروند کشتي نفتکش ايران باظرفيت 299 هزار و 167 DWT براي تحويل يک محموله نفتي به اندونزي، عازم اين کشور شد؛ اين محموله مسير و بازار جديدي در تجارت نفت ايران باز مي‎کند.

به گزارش مهر به نقل از مارين تايمز، اين محموله نخستين محموله نفتي است که ايران پس از برداشته شدن تحريم هاي بين‌المللي در سال 2016 ميلادي، به اندونزي ارسال مي‌کند. پهلوگيري اين کشتي نفتکش ايراني در اين بندر شرق آسيا در ميانه افزايش تنش‌ها با آمريکا، به فهرست بنادري که ايران قادر به توقف در آنهاست مي افزايد.

همچنين تحويل نفت ايران به اندونزي درست در زماني صورت مي‌گيرد که تهران و جاکارتا گفتگوهاي جدي خود را آغاز کرده‌اند. دو کشور براي سرمايه‌گذاري اندونزي در صنايع بالادستي نفت ايران، و سرمايه‌گذاري شرکت ملي نفت ايران در صنايع پائين دستي پالايشي در اندونزي مذاکرات خود را آغاز کرده اند.

نشريه لويدز ليست در ماه سپتامبر 2016 گزارش داده بود که شرکت ملي نفت ايران در حال مذاکره براي خريد سهام پالايشگاه در هندوستان، اندونزي و اروپاست. اين اقدام گامي استراتژيک براي تصاحب بازار جهت صادرات نفت خود قلمداد شده بود.

اين کشتي نفتکش در تاريخ 5 فوريه 2017 (17 بهمن 1395) از پايانه نفتي جزيره خارگ حرکت و سفر خود را به سمت پايانه نفتي سيلاکاپ اندونزي آغاز کرد. اين کشتي نفتکش بر اساس برنامه قرار است 19 فوريه (اول اسفند 1395) به پايانه سيلاکاپ، که بزرگترين پالايشگاه نفت اندونزي در آن واقع است برسد.

اندونزي هيچگاه بازار بزرگي براي نفت ايران نبوده است. ايران و اندونزي در زمينه محصولات کشاورزي و محصولات نفتي نظير قير با يکديگر رابطه تجاري دارند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوي لويدز ليست، صادرات نفت ايران به کشورهاي آسيايي حتي پيش از اعمال تحريم‌هاي غرب در سال 2011 ميلادي بيشتر به کشورهاي چين، هند، ژاپن، کره جنوبي، تايوان، و سريلانکا بوده است.

در همين حال، اطلاعات لويدزليست نشان مي‌دهد که صادرات نفت ايران در ماه ژانويه 2017 ميلادي با اندکي کاهش به 2.09 ميليون بشکه در روز رسيده است. صادرات نفت ايران در ماه دسامبر 2016 نزديک به 2.51 ميليون بشکه بود. صادرات نفت ايران در حالي در ماه ژانويه امسال کاهش يافته است که ايران جزو معدود توليدکنندگان نفت عضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (OPEC) بوده است که از برنامه کاهش توليد نفت مستثني شده است.

عمده‌ترين واردکنندگان نفت ايران در ماه ژانويه کشورهاي چين، فرانسه، يونان، هند، ايتاليا، ژاپن، هلند، کره جنوبي، اسپانيا، و ترکيه بوده اند.

قيمت نفت کاهش يافت

قيمت هر بشکه نفت برنت با 14 سنت کاهش نسبت به رقم پاياني جلسه قبل به 55 دلار و 83 سنت رسيد.

به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، نگراني ها از اينکه توليدکنندگان عضو اوپک قادر به ادامه تبعيت بالا از توافق کاهش توليد نخواهند بود موجب شد تا قيمت نفت در بازارهاي جهاني کاهش يابد.بر اساس اين گزارش، قيمت هر بشکه نفت برنت با 14 سنت کاهش نسبت به رقم پاياني جلسه قبل به 55 دلار و 83 سنت رسيد. قيمت هر بشکه نفت خام آمريکا نيز 23 سنت کاهش داشت و به 52 دلار و 97 سنت رسيد.سازمان کشورهاي صادر کننده نفت (اوپک) و ديگر توليد کنندگان از جمله روسيه در ماه دسامبر توافق کردند که توليد خود را در نيمه نخست امسال حدود 1.8 ميليون بشکه در روز کاهش دهند.موسسه بي ام آي ريسرچ اعلام کرد که بر اساس برآورد هاي انجام شده از تبعيت 92.8 درصدي اوپک از توافق کاهش توليد، توليد اين سازمان 1.08 ميليون بشکه کاهش داشته که بخش عمده اين کاهش بر دوش عربستان بوده است.اما بي ام آي هشدار داده که ميزان تبعيت تنها 40 درصدي عراق، دومين توليد کننده بزرگ اوپک، در حالي که ساير توليد کنندگان بيش از رقم تعهد شده توليد خود را کاهش داده اند مي تواند مشکل ساز شود.برخي تجار گفتند، عمليات تعمير و نگهداري در ميادين نفتي در کشورهاي مختلف خاورميانه احتمالا کمک خواهد کرد که کاهش توليد اوپک تداوم يابد و اين کشور به کاهش هاي وعده داده شده برسد.به طور کلي تحليلگران گفتند، به رغم کاهش توليد هاي اوپک بازار همچنان با مازاد عرضه مواجه است که بخشي از آن ناشي از افزايش 6.5 درصدي توليد نفت آمريکا از اواسط سال 2016 تاکنون است.


 يادداشت 

 افقي که بايد شناخت

قسمت دوم - پاياني

روشن است به سبب اشتراک منافع ميان اعضاي هر يک از اين چهار گروه، ديپلماسي انرژي آنها معمولا هماهنگ يا گاهي نيز انفرادي باشد. تاسيس سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) در دهه 1960 به‌منظور اتخاذ راهبردي مشترک بود که از طريق ديپلماسي مشترک سازمان اعمال شود و بهاي نفت را که تا آن تاريخ در اختيار شرکت‌هاي بزرگ نفتي غربي بود، به مرز 32 دلار هر بشکه رساند. جهشي که حاکي از جابه‌جايي نقش شرکت هاي بين‌المللي با توليدکنندگان، در مهار و تعيين قيمت نفت در بازار جهاني بود. تحولي که مي‌توان آن را سرآوري ديپلماسي توليدکنندگان بر واسطه‌ها دانست.

تحولات مهم ديگري نيز بر نوسان قيمت نفت در سال‌هاي گذشته اثر گذاشته است که مي‌توان آن‌ها را متاثر از تغييرات در موازنه قدرت توليدکنندگان و صادرکنندگان به دلايل متفاوت دانست. از آن جمله مي‌شود بر کاهش قيمت نفت در دهه 1980 بر اثر ورود مکزيک، بريتانيا، نروژ و کانادا به جرگه توليدکنندگان تاکيد کرد. اتفاقي‌که موجب شد دوره‌‌اي بودن بحران‌هاي اقتصادي را نتيجه نوسان قيمت نفت قلمداد کنند و همين امر نيز بار ديگر اهميت انرژي در معادلات اقتصاد جهاني را آشکار کرد. از سوي ديگر همين اتفاق يعني ورود بازيگران جديد در عرصه توليد بر کاهش نفوذ کشورهاي عضو اوپک تاثير گذارد.

خارج از اين هماهنگي‌ها، دولت‌ها براي تامين امنيت انرژي خود راهبرد‌هاي ملي مشخصي را تدوين و توسط ديپلماسي اعمال مي‌کنند.

مطالعه راهبرد و برنامه‌هاي در دستور کار کشورهاي مختلف مي‌تواند به روشن‌تر شدن نقش ديپلماسي انرژي در حيات اقتصادي و تامين قدرت سياسي ملت‌ها ياري رساند. همچنين الگويي باشد براي تعيين راهبرد انرژي ايران و نحوه دستيابي به آن که به باور برخي کارشناسان کشور ما با همه نقشي که در بازار انرژي مي‌تواند ايفا کند، هنوز فاقد آن است.

براساس سياست‌هاي اعلام شده، ديپلماسي روسيه به‌عنوان يکي از توليدکنندگان بزرگ انرژي براي سال‌هاي بعد از 2020 بر چند اقدام متکي است؛ نخست ايجاد مسير شمال بالتيک براي حمل نفت به اروپا براي اجتناب از مسير اوکراين و لهستان، دوم تسلط بر نفت درياي خزر با هدف حذف رقباي اصلي خارج از منطقه مثل ايالات متحده آمريکا و سوم وادار کردن هند و چين به خريد نفت از روسيه به‌منظور ايجاد بازار جديد در حوزه آسيا- اقيانوسيه. با وجود اين ديپلماسي اعلام نشده روسيه در عرصه انرژي دست‌کم در حوزه واسط با اروپا جنبه سياسي آشکاري دارد و آن استفاده از ديپلماسي انرژي براي گسترش نفوذ سياسي است. قطع گاز اوکراين در سال 2006 نمونه‌اي براي چنين کاربردي از انرژي در رسيدن به اهداف سياست خارجي ارزيابي شده است.

در نقطه مقابل، ديپلماسي انرژي ژاپن که 80 درصد وابسته به واردات است بر 6 روش که امنيت انرژي اين کشور را تامين کند، استوار است. همه اين موارد بر محور حفظ و ارتقاي اقدام‎هاي مربوط به واکنش نسبت به موقعيت‌هايي است که امنيت انرژي را به خطر اندازد؛ تاکيد بر سيستم ذخيره‌سازي پيشنهادي آژانس بين‌المللي انرژي، توسعه اين سيستم به شرق آسيا از طريق همکاري با کشورهاي عضو ASEAN و APEC، ارتقا و حفظ روابط دوستانه با کشورهاي خاورميانه و ساير توليدکنندگان انرژي از طريق ترويج گفت‌و‌گو ميان توليدکنندگان و مصرف‌کنندگان انرژي و ايجاد نوعي از مشارکت راهبردي با کشورهاي عضو اوپک، تنوع بخشيدن به منابع انرژي و کشورهاي تامين‌کننده آن، همکاري بين‌المللي در استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير و جايگزين با مراعات معيارهاي زيست‌محيطي و در مجموع ايجاد محيطي جهاني براي ارتقاي امنيت انرژي.

امنيت انرژي به‌طور روزافزوني در برنامه سياست خارجي اتحاديه اروپا هم ارتقا يافته است. تحول منابع غير متداول نفت و گاز، افزايش تجارت گاز مايع، واکنش‌هاي اوپک نسبت به بازار و نگراني‌هاي روزافزون در باره عرضه مداوم گاز روسيه، همچنين نياز به استفاده از انرژي‌هاي داراي کربن کمتر مانند انرژي‌هاي تجديدپذير براي مقابله با تغييرات اقليمي، فرصت‌ها و تهديدهاي پيش روي امنيت انرژي در اتحاديه اروپا هستند.

با توجه به اين نکات، ديپلماسي انرژي اتحاديه اروپا گرچه گاهي با سياست‌هاي ملي اعضا ممکن است تفاوت داشته باشد، اما به شيوه روشني تدوين شده و در دست اجراست. ستون‌هاي اصلي اين ديپلماسي بر ايجاد معياري مشخص براي تامين عرضه انرژي و شکل‌گيري سيستمي همسان براي کشورهاي عضو از راه ايجاد بازاري با ويژگي شفافيت در جريان‌ها و قيمت‌هاست.

در پايان مي‌توان گفت که بررسي و سنجش کمي و کيفي اين سياست‌ها مي‌تواند براي کشورهاي ديگري که راهبرد و ديپلماسي تدوين شده مشخصي نداشته يا سياست‌هاي آنان قابليت انعطاف‌پذيري با شرايط متفاوت را ندارد، به‌عنوان الگويي براي تدوين راهبرد و ديپلماسي انرژي مورد توجه قرار گيرد.

دکتر اسعد اردلان

پژوهشگر حقوق و روابط بين‌الملل


 ميز خبر 

 با اشاره به بحران اخير خوزستان،

طي 24 ساعت با کسري 800 هزار بشکه نفت صادراتي مواجه شديم

نماينده مردم دشت آزادگان و هويزه در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به بحران اخير خوزستان گفت: تنها در 24 ساعت با کسري 800 هزار بشکه نفت صادراتي اين استان مواجه شديم.قاسم ساعدي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: پديده شوم ريزگردها سال‌هاست نفس مردم خوزستان را گرفته و آن‌ها را به انواع بيماري‌هاي صعب العلاج دچار کرده است. اما متاسفانه دولت مردان اقدامات لازم را براي جلوگيري از اين وقوع اين پديده انجام نداده‌اند و مردم دارند زندگي‌شان را از دست مي دهند.وي افزود: زندگي اجتماعي مردم فلج شده و مراکز صنعتي، علمي، درمانگاه‌ها و بيمارستان‌ها به تعطيلي کشيده شده است. همچنين غلظت ريزگردها به حدي رسيد که شبکه‌هاي انتقال برق را از کار انداخت و زماني که برق خاموش شود، آب و مخابرات نيز به مشکل برمي‌خورند و زندگي روزمره مردم به تعطيلي کشيده مي شود.ساعدي اضافه کرد: ما شاهد بوديم که 800 هزار بشکه نفتي که از استان خوزستان براي صادرات روزانه در نظر گرفته شده طي 24 ساعت با کسري مواجه شد که چنين وضعيتي مي‌تواند اقتصاد دولت را مختل کند. حمل و نقل هوايي و زميني و بنادر را با مشکل مواجه کند، البته اکنون اين مشکل مرتفع شده و شاهد بوديم که وزير نيرو از مردم عذرخواهي کرد، اما مردم خوزستان نياز به عذرخواهي ندارند بلکه دولت بايد براي تامين حقوق شهروندي آنها قدم‌هاي عملياتي بردارد.اين عضو مجمع نمايندگان استان خوزستان با اشاره به هشدار مسئولين اين استان به دولت در اين رابطه تاکيد کرد: ما به دولت گفتيم که اين معضل باعث مي شود خوزستان را از دست بدهيد. به هر حال خوزستان 80 درصد انرژي کشور را تامين مي‌کند و اگر اين پديده ادامه يابد اقتصاد کشور به چالش کشيده خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته