جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5495

دهه تجردگرايي؛
ترس از ازدواج، واقعيتي که پررنگ مي شود


قطع درختان در خراسان رضوي؛ مبارزه با آفات يا تجارت زغال


ميز خبر


رهنموني از بزرگان


خبرها


 دهه تجردگرايي؛
 ترس از ازدواج، واقعيتي که پررنگ مي شود 

 آمارها حکايت از آن دارد که جوانان در دهه 90 تجردگرايي را برگزيدند و از ازدواج هراس دارند. بحران ازدواج در جامعه ايراني تا آنجا پيش رفت که مسئولان به صراحت از بي رغبتي و بي انگيزگي در جوانان براي ازدواج سخن مي گويند.

به گزارش برنا، علي جواني 36 ساله است که هنوز ازدواج نکرده، او تحصيلات و کار به نسبت خوبي دارد اما هنوز درباره ازدواج مردد است. شکوفه دختري 33 ساله است که هنوز به خانه بخت پا نگذاشته و براي اينکه ديگر در خصوص ازدواج نکردنش سوالي از او نپرسند به مهماني‌هاي خانوادگي هم پا نمي گذارد.

جوانان مشابه علي و شکوفه کم نيستند و براي ازدواج نکردنشان دلايل منطقي ندارند و معمولاً با اين جمله که "آمادگي‌اش را ندارم" توجيهي براي اين کار مي‌آورند. بي رغبتي جوانان به ازدواج بحران شده است و با نگاهي به اطراف مي‌توان فرار جوانان از ازدواج را مشاهده کرد.

آمار ازدواج جوانان دور از انتظار کشور است

ناصر صبحي، مديرکل دفتر ازدواج و تعالي خانواده در اين خصوص به خبرنگار جوانان خبرگزاري برنا گفت: عدم ازدواج جوانان ابعاد مختلفي دارد. يک بعد بي ميلي جوانان به اين امر است و ديگري تمايل به ازدواج و در دسترس نبودن امکانات.

وي افزود: تاکنون در کشور تحقيقي را نديده‌ايم که نشان دهد جوانان به ازدواج تمايل ندارند و اين بيانگر آن است که جوانان کشور ما به امکانات دسترسي ندارند و نمي توانند ازدواج کنند.به گفته صبحي، شواهد نشان مي‌دهد آمار ازدواج با آماري که مد نظر دولت و کشور است تفاوت دارد و تا حدودي به دور از انتظاراست.

مديرکل دفتر برنامه‌ريزي ازدواج و تعالي خانواده وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اينکه با حدس و گمان نمي‌توان گفت جوانان تمايل به ازدواج را از دست داده‌اند، عنوان کرد: به دفتر پژوهش ازدواج در وزارت ورزش و جوانان طرح داده‌ايم که در اين خصوص تحقيق کنند تا ميزان اين بي ميلي مشخص شود.

وي افزود: طبق آماري که ثبت احوال کشور از سال 95 اعلام کرده است، با آماري که ما در دفتر برنامه ريزي ازدواج و تعالي خانواده مقايسه کرده‌ايم، افزايش ازدواج را شاهد بوديم.

صبحي ادامه داد: اين افزايش آمار بيانگر آن است که دولت اقدامات خوبي را براي جوانان انجام داده و بستر مناسبي را فراهم کرده است.

مديرکل دفتر برنامه‌ريزي ازدواج و تعالي خانواده با تاکيد براينکه گرايش به ازدواج نرخ مثبت يافته است، گفت: سال گذشته 58 هزار حق وقوع ازدواج داشته‌ايم، اين آمار امسال به 68 هزار نفر رسيد. در نتيجه گرايش به ازدواج نرخ مثبت يافته و حال بايد بررسي کرد که آيا اين افزايش 10 هزار نفري براي جامعه مناسب است يا خير.

تا اشتغال نباشد...

امان‌الله قرايي مقدم، جامعه شناس در خصوص عدم تمايل جوانان به ازدواج به برنا گفت: بيکاري عامل اصلي اين بي ميلي است و جوانان تا اشتغال نداشته باشند نمي‌توانند براي ازدواج قدم بردارند.

اين جامعه‌شناس با بيان اينکه در هر دقيقه 20 طلاق صورت مي‌گيرد، گفت: جوانان ما مسئوليت‌پذير نيستند و جواني را در تجرد مي‌بينند؛ چراکه در آموزش و پرورش، دانشگاه و خانواده مسئوليت‌پذيري و جواني را نياموخته‌اند.

وي افزود: جوانان به خاطر عدم اشتغال و مسئوليت‌پذري از ازدواج هراس دارند و تا زمانيکه براي اين موضوع چاره اساسي انديشيده نشود، هراس جوانان بيشتر مي‌شود.

قرايي‌مقدم در ادامه يکي ديگر از دلايل بي ميلي جوانان به ازدواج را سهولت در برقراري رابطه ميان دختر و پسر دانست و گفت: تا زماني که "هم‌باشي هاي سياه" در جامعه وجود داشته باشد جوانان خود را پايبند و متعهد نمي‌کنند. رواج اين هم باشي ها بسيار خطرناک است.

اين جامعه شناس ادامه داد: هزينه هاي ازدواج بسيار سنگين است و بيکاري معضل اصلي جامعه شده است. جوانان امروزي نمي‌توانند از پس مخارج سنگين ازدواج برآيند.

وي درادامه تجرد جوانان را آسيبي براي اقتصاد کشور دانست و عنوان کرد: اقتصاد کشور به اقتصاد خانواده بستگي دارد و تا زماني که پس‌انداز کردن را نياموزند نمي‌توانند در توسعه اقتصاد کشور موثر باشند.

قرايي‌مقدم ادامه داد: از طرفي مجرد ماندن آنان بي بندوباري مي‌آورد و فرهنگ جامعه را نيز زير سوال مي‌برد. باورها و اعتقادات يک جامعه نيز به مرور زمان از بين مي‌رود و به نسل بعدي نمي‌رسد. آمار جرم و جنايت، کارتن خوابي، اعتياد و بي بندوباري نيز افزايش مي يابد.

به گفته اين جامعه شناس آمار تجرد در کشور ايران 30 تا 33 درصد است و اين آمار هر روزه تغيير مي‌کند. آمار اعلام شده براي کشوري مثل ايران بد است و بايد هرچه سريع‌تر براي هراس جوانان از ازدواج چاره‌اي انديشيده شود.

آمارها چه مي گويد؟

براساس آمار سازمان ثبت احوال کشور و آخرين سرشماري‌هاي پايگاه اطلاعات جمعيتي کشور، در حال حاضر 11 ميليون و 240 هزار نفر در سنين بالا هنوز ازدواج نکرده‌اند؛ يعني اين افراد در سن متعارف ازدواج قرار دارند، اما هرگز ازدواج نکرده‌اند. از اين بين پنج ميليون و 570 هزار مرد و پنج ميليون و 670 هزار زن هستند. حال بايد با توجه به آماري که در ميانه ميدان رد و بدل مي شود، ديد که مي توان اين معضل را آسيب شناسي کرده و براي آن راه حلي پيدا کرد؟


 قطع درختان در خراسان رضوي؛ مبارزه با آفات يا تجارت زغال 

 
چند سالي است که شهرستان هاي بردسکن و خليل آباد استان خراسان رضوي شاهد قطع بي رويه درختان تاغ جنگل‌ها هستند و اکنون دوباره اين طرح آغاز شده است.به گزارش مهر،بردسکن و خليل آباد شهرهايي در استان خراسان رضوي هستند که اين روزها شاهد قطع درختانِ جنگل‌هايشان هستند. جنگل‌هايي که در روزگاري نه چندان دور سرسبزي و صفاي بسياري براي مردمان اين منطقه به ارمغان آورده‌ بودند اما اکنون چند سالي است که مسئولان محيط زيست اين دو شهرستان به بهانه‌هاي مختلف مجوز قطع درختان اين منطقه را صادر مي‌کنند.

مردمان اين مناطق معتقدند که مسئولان براي سودجويي و در جهت منافع شخصي مجوز قطع اين درختان را صادر مي‌کنند اما مسئولان مي‌گويند که براي مبارزه با برخي از آفات مجوز قطع درختان خشک شده را مي‌دهند.

مسئولان حفاظت محيط زيست مي‌گويند که اين طرح گزينشي بوده و جهت از بين بردن آفات و همچنين درختان کهن سال است ولي حرفها و عکس و فيلم‌هاي ارسالي اهالي روستاهاي مجاور اين جنگل‌ها حکايت از چيز ديگري دارد. به نظر مي‌رسد اداره منابع طبيعي اين شهرستان‌ها هيچ نظارتي بر پيمانکاران مربوطه ندارد و پيمانکاران تمام درختان را آفت زده تشخيص داده و پير و جوان را با هم بريده و تبديل به زغال مرغوب تاغ مي‌کنند.

در همين‌باره اداره کل منابع طبيعي خراسان رضوي با انتشار مطلبي توضيحاتي در اين زمينه ارائه داده است: اداره کل منابع طبيعي خراسان رضوي، به منظور مبارزه با آفاتي همچون شپشک طاق، ملخ کوهان دار و... جلوگيري از خشک شدن تاغها بر اثر آفات، زير نظر کارشناسان متخصص گياه پزشکي در چند شهرستان از جمله بردسکن وخليل آباد مجوز قطع شاخه‌هاي آفت زده را صادر مي‌کند که براي کنترل آفات و جوان سازي تاغ‌ها، با توجه به پير شدن تاغهاو مساعد شدن آنها براي حمله آفات بايد صورت پذيرد که از اين رو انجام عمليات پرورشي به منظور دفع آفات و جوان سازي تاغها در سالي که نياز باشد با توجه به نرم آفت توسط پيمانکار و زير نظر اداره منابع طبيعي صورت مي پذيرد و شاخه هاي قطع شده براي جلوگيري از انتشار آفت از استان خارج مي‌شود. با اين عمل دو اتفاق مهم صورت مي گيرد، نخست اينکه باعث جلوگيري از انتشار آفت به ساير درختان مي‌شود و ديگر اينکه باعث جوان سازي تاغهابا توجه به وجود پايه هاي قوي و قديمي مي شود.

گونه تاغ اين مناطق در دهه 40 و 50 جهت جلوگيري از شن‌هاي روان کوير و همچين ريزگردها کاشته شدند. شايد اگر جلوي قطع بي رويه و کارشناسي نشده اين گونه گياهي گرفته نشود، دوباره شاهد ريزگردها و از بين رفتن کشاورزي مختصر روستاهاي حاشيه کوير خراسان باشيم. حال بايد ديد مسئولان اداره کل حفاظت محيط زيست استان در مقابل اين رخدادها چه واکنشي خواهند داشت.


 ميز خبر 

 اثرات مخرب بازي‌هاي رايانه‌اي بر سلامت روح و جسم کودکان

گرايش به بازي‌هاي رايانه‌اي اثرات مخربي بر سلامت جسم و روح کودکان و نوجوانان مي‌گذارد.

مجيد ابهري، آسيب‌شناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: بيش از 60 درصد افت تحصيلي دانش آموزان ناشي از گرايش بي‌رويه و اعتياد آور آن‌ها به بازي‌هاي رايانه‌اي است.

وي گفت: تقريبا به همان اندازه‌اي که اعتياد به موادمخدر مضر و مخرب است، آسيب‌هاي اعتياد به بازي‌هاي رايانه‌اي نيز مي‌تواند زيان‌آور و غيرقابل جبران باشد.

اين روانشناس درباره اثرات منفي استفاده بيش از حد بازي‌هاي رايانه‌اي افزود: آرتروز گردن، تيک‌هاي عصبي مانند پرش انگشتان دست، پرش پلک، ضعيف شدن چشم، مشکلات ارتوپدي از جمله آسيب‌هايي است که استفاده اعتيادآور بازي‌هاي رايانه‌اي مي‌تواند بر روي جسم کودکان بگذارد.

ابهري در پايان گفت: يکي از دلايل اصلي مشکلات روحي کودکان و نوجوانان يعني انزوا، گرايش بي‌حد و مرز آن ها به بازي‌هاي رايانه‌اي است.

هشدار بهزيستي درخصوص کلاهبرداري جديد از خودروي معلولان

معاون توانبخشي بهزيستي استان تهران از کلاهبرداري جديد دلالان از امتياز خودروي داخلي براي معلولان خبر داد و گفت: به معلولان هشدار مي‌دهيم که به هيچ عنوان فريب اين افراد را نخورند.

محمدرضا اسدي در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن تشريح روند تحويل خودروي داخلي به معلولان گفت: به علت مشکلات واردات خودروهاي خارجي از قبيل فروش امتياز به دلالان و واسطه‌ها به علت محدوديت‌هاي مالي معلولان، واردات اين خودروها متوقف و با خودروسازان داخلي وارد مذاکره شديم.

وي ادامه داد: در حال حاضر شرکت خودروسازي «پارس‌خودرو» مسووليت مناسب‌سازي خودروهاي معلولان را برعهده گرفته و اين خودروها با همان امتيازها، تخفيفات و معافيت‌هاي خودروهاي خارجي به معلولان واگذار مي‌شود.

معاون توانبخشي بهزيستي استان تهران ادامه داد: حدود 5 سال پيش وزارت صنايع و معادن، با همکاري وزارت رفاه از طريق ايجاد سامانه ثبت‌نام، سهميه خودروي داراي معلول با ويژگي‌هاي خاص را مشخص کردند و در ثبت‌نام اين خودروها داشتن ويژگي‌هايي چون تدريس در دانشگاه، ورزشکاري، هنرمندي و... با در نظر گرفتن شدت معلوليت و تحصيلات فرد معلول همگي از جمله امتيازات وي براي دريافت خودرو محسوب مي‌شد.

اسدي ادامه داد: تعداد زيادي در آن سامانه اقدام به ثبت‌نام کردند به طوري که در استان تهران حدود 57 هزار نفر و در کل کشور حدود 170 هزار نفر در سامانه ثبت‌نام خودروي خارجي ثبت‌نام کردند. اين در حالي است که سهميه استان تهران 800 نفر و سهميه کل کشور 4700 نفر بود.

وي در ادامه به مشکلات واردات خودروهاي خارجي و توقف ورود آنها به داخل کشور اشاره کرد و گفت: پس از توقف ورود خودروهاي خارجي به کشور و اعلام آمادگي پارس‌خودرو تمهيدات لازم براي واگذاري 4700 خودروي مناسب‌سازي شده به معلولان توسط اين شرکت با همان معافيت‌ها و همان امتيازات قبلي فراهم شد.

معاون توانبخشي بهزيستي استان تهران در ادامه خاطرنشان کرد: يکي از علل اصلي توقف ورود خودروهاي خارجي به کشور آن بود که افراد معلول به علت نيازمندي شديد متاسفانه مورد سوءاستفاده دلالان قرار مي‌گرفتند؛ به طوري که سهميه خود را با قيمت بسيار پايين به دلالان واگذار مي‌کردند اين در حالي بود که اين کلاهبرداري‌ها هم از طريق افراد و هم از طريق شرکت‌ها و موسسات صورت مي‌گرفت و با هشدارهاي مددکاران بهزيستي روند رو به رشدي داشت.

اسدي در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر که شرکت پارس خودرو اقدام به مناسب‌سازي خودروهايي همچون تندر90، برليانس و... که بيش از 40 ميليون تومان قيمت دارند، کرده است، باز هم شاهد ورود دلالان به اين طرح هستيم.وي تصريح کرد: معلولان با 70 درصد معافيت خودروهاي مناسب‌سازي شده شرکت پارس خودرو را دريافت خواهند کرد به طوري که 30 ميليون تومان از مبلغ از هر خودرو معاف و مابقي آن توسط فرد معلول پرداخت مي‌شود.معاون توانبخشي بهزيستي استان تهران ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر سودجويان به اطلاعات 4700 نفري که در انتظار دريافت اين خودروها هستند را دسترسي پيدا کرده و با برقراري تماس با اين افراد اقدام به کلاهبرداري مي‌:نند تا جايي که معلولان دچار سردرگمي شده و مشکلات متعددي را ايجاد کرده است.

اسدي ادامه داد: متاسفانه اين دلالي‌ها ساماندهي شده است و اطلاعات اين 4700 نفر به طور کامل در اختيار آنها قرار داده شده است و اين موضوع بهزيستي را نگران کرده و تعداد مراجعان ما در اين حوزه رو به افزايش است.معاون توانبخشي بهزيستي استان تهران ادامه داد: از تمامي معلولان خواهشمنديم در صورت تماس تلفني مبني بر امتياز خودروي واگذاري مناسب‌سازي شده داخلي و بهره‌مندي از معافيت‌هاي آن در اسرع وقت با شماره تلفن 88789333 تماس بگيرند تا بتوانيم با همکاري، بازرسي و حراست بهزيستي استان تهران اين افراد را شناسايي و از اين کلاهبرداري‌ها جلوگيري کنيم.

10 فرد گمشده در منطقه کوهستاني عنبرآباد کرمان پيدا شدند

مديرعامل جمعيت هلال احمر استان کرمان گفت: پس از 6 ساعت جست و جو و تلاش گروه امداد و نجات کوهستان جمعيت هلال احمر شهرستان عنبرآباد، 10 فرد گمشده در منطقه کوهستاني امجز پيدا شدند.

علي گنج کريمي در گفت و گو با ايرنا افزود: در پي بارش شديد باران يکي از اهالي عنبرآباد روز گذشته به فرمانداري اين شهرستان مراجعه و عدم اطلاع از وضعيت فرزند و 3 نفر از دوستانش در سه روز گذشته را اعلام کرد.وي بيان کرد: در پي تماس فرماندار عنبرآباد با شعبه هلال احمر اين شهرستان، گروه امداد و نجات کوهستان به سرپرستي وحيد جبالبارزي ساعت 13 به منطقه کوهستاني و صعب العبور امجز از توابع مرکزي عنبرآباد اعزام شد.

وي گفت: علاوه بر چهار فرد گم شده که براي تفريح به کوهستان هاي اين منطقه رفته بودند، 6 فرد ديگر نيز براي يافتن افراد گم شده به منطقه مي روند که از وضعيت سلامتي آنها نيز اطلاعاتي در دست نبود.

مديرعامل جمعيت هلال احمر استان کرمان با اشاره به وضعيت نامساعد جوي در جنوب کرمان و احتمال وقوع سيل عنوان کرد: با وجود مه گرفتگي شديد و شرايط نامطلوب منطقه، با تلاش 6 امدادگر و تعدادي از اهالي شهرستان، افراد مفقود شده شامگاه سه شنبه پيدا و به خانواده هايشان تحويل داده شدند.

وي گفت: در پي بارندگي شديد و سيل زدگي برخي مناطق استان بيش از 31 تيم ارزيابي و پشتيباني به شهرستان هاي مختلف اعزام شده و عمليات کمک رساني در حال انجام است.


 رهنموني از بزرگان  

 با پيران همچنان سلوك كن كه با پدرت سلوك مي كني .

مثل ژاپني

تواضع بيجا آخرين حد تكبر است.

لابروير

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 خبرها 

 مترو تهران با کمبود 1200 واگن مواجه است

قائم مقام مديرعامل شرکت بهره برداري مترو تهران و حومه از کمبود هزار و 200 واگن درمتروي تهران خبر داد و گفت: قطارهاي به کار گرفته شده در مترو بعد از 30 سال فعاليت به صورت کامل مستهلک شده و کنار گذاشته مي شوند.

علي عبدالله پور، قائم مقام مديرعامل شرکت بهره برداري مترو تهران و حومه در گفت و گو با برنا، در خصوص فرسودگي واگن هاي مترو تهران گفت: طول عمر واگن ها 30 سال است و البته در کل دنيا عوض کردن واگن قطار زير 30 سال مقرون به صرفه نيست.

وي با بيان اينکه برخي ملاک ها براي تعويض قطعات قطارها به ميزان مسير طي شده بستگي دارد، عنوان کرد: سه نوع تعميرات وجود دارد، اولين تعمير، 10 هزار کيلومتر است که هر قطار پس از پايان طي کردن مسافت 10 هزارکيلومتري تعمير مي‌شود.

قائم مقام مديرعامل شرکت بهره برداري مترو تهران و حومه در خصوص نوع تعميرات ديگر، گفت: نوع ديگر تعميرات عمقي تر است که پس از پيمودن 45 هزار کيلومتر هر دوسه بار صورت مي‌گيرد و سومين تعمير، تعمير اساسي است که قطار نو و حتي مجددا رنگ مي‌شود.

عبدالله‌پور در رابطه با مشکلات اساسي درهاي واگن‌ها، اذعان داشت: خرابي اين درها از فرسودگي و قديمي بودنشان نيست و علت آن برخورد نامناسب مسافران با قطار است.

وي ادامه داد: هرچند وقت يک بار لولاي درها تعويض مي‌شود، اما به دليل برخورد ناصحيح با درهاي ورود و خروج مجددا خراب شده و کيفيت خود را از دست مي‌دهند.

به گفته، قائم مقام مديرعامل شرکت بهره برداري مترو تهران و حومه متروي تهران با کمبود هزار و 200 واگن مواجه است و در طول روز 123 واگن در هر خط جا به جا مي‌شود.

رييس پليس راهور ناجا

پيشنهاد اجباري شدن "صندلي کودک" در خودروها

رئيس پليس راهور ناجا از پيشهاد اجباري شدن استفاده از صندلي کودک در خودروها خبر داد و در عين حال توضيحاتي را درباره چگونگي گرفتن گواهينامه از سوي مشمولين غايب يا فراري سربازي ارايه داد.

به گزارش ايسنا، سردار تقي مهري در حاشيه ششمين گردهمايي بين‌المللي ايمني راه‌ها و سومين گردهمايي بين‌المللي نروتروما با حضور در جمع خبرنگاران، عوامل بروز تصادفات را راننده، جاده، خودرو، قوانين و مقررات و شرايط محيطي عنوان و اظهار کرد: خوشبختانه ما در 9 ماهه اول امسال شاهد کاهش 350 مورد فوتي تصادفات نسبت به سال گذشته بوده‌ايم. اين در حاليست که يک ميليون گواهينامه جديد صادر شده و يک و نيم ميليون خودرو نيز وارد چرخه حمل و نقل شده است.

وي افزود: بايد توجه کرد که ما در سطح جاده‌هاي برون شهري 3200 نقطه حادثه‌خيز داريم و 2000 نقطه حادثه‌خيز درون شهري نيز در کشور وجود دارد.

وي در پاسخ به سوالي درباره استانداردهاي خودروها در کشور گفت: در اين زمينه از سال 90 به بعد جهت گيري ما در کشور بهتر شد؛ به طوريکه بر اساس قوانين پليس، ديگر خودروهاي بدون "ترمز ضد قفل" و "کيسه ايمني هوا" را شماره نمي‌کند. البته هنوز هم تمام خودروهاي موجود در سطح کشور اين شرايط را پيدا نکرده‌اند، اما اميدواريم اين اتفاق در سال‌هاي آينده رخ دهد.

مهري با اشاره به اهميت نقش رسانه‌ها و به ويژه رسانه ملي گفت: بر اين اساس ما با هماهنگي سازمان صدا و سيما و همچنين آموزش و پرورش اقدامات خوبي را در حوزه‌هاي آموزشي انجام داده‌ايم و البته مردم هم اقدامات موثري را در اين زمينه داشته‌اند.

وي درباره ميزان نزديکي قوانين ترافيکي جمهوري اسلامي ايران با سازمان بهداشت جهاني گفت: ما در تمام قوانين WHO پيشرو هستيم؛ به طوريکه در حال حاضر ممنوعيت استفاده از تلفن همراه در حين رانندگي، لزوم بستن کمربند ايمني، ممنوعيت استفاده از الکل در حين رانندگي در بين قوانين ما وجود دارد و شديدترين جريمه و برخورد قانوني را با اين تخلفات به ويژه با مصرف الکل انجام مي‌دهيم. همچنين مصرف مواد روان‌گردان نيز جزو تخلفات حادثه‌ساز محسوب مي‌شود.

وي افزود: در عين حال بحث اجباري شدن استفاده از صندلي کودک را هم پيشنهاد داده‌ايم تا بتوانيم آن را جزو کدهاي تخلفاتي محسوب کنيم. بايد توجه کرد که در 9 ماهه اول امسال تعداد جان باختگان از نظر گروه سني به اين شرح است که تا سن 10 سالگي 8 درصد، بين 11 تا 20 سالگي 11.6 درصد، بين 61 تا 70 سالگي 8.8 درصد و 71 سال به بالا 9.2 درصد جان‌شان را در تصادفات رانندگي از دست داده‌اند.

مهري در پاسخ به سوالي درباره مصوبه مجلس مبني بر امکان صدور گواهينامه براي مشمولين غايب يا فراري سربازي گفت: مجلس در سال 95 يک ماده قانوني را تصويب کرد که بر اساس آن کساني که سربازي نرفته‌اند و مشمول سربازي هستند مي‌توانند گواهينامه دريافت کنند. اين در حاليست که يکي از وظايف پليس شناسايي و دستگيري مشمولين غايب و فراري سربازي است. حال از آنجايي که اين دو وظيفه با هم تناقض دارند، قرار است مجددا اين موضوع در مجلس مورد بحث قرار گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته