جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5496

حجت‌الاسلام و المسلمين انصاري در حرم امام خميني (ره):
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني يک روحاني تاريخ‌ ساز بود

قائم مقام وزير خارجه کويت:
سفر روحاني را موفقيت آميز مي دانيم

نماينده آمريکا در سازمان ملل:
ترامپ از راه حل دو کشوري در مساله فلسطين حمايت مي‌کند


رابرت هاروارد پست مشاور امنيت ملي ترامپ را نپذيرفت


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


توافق ايران، روسيه و ترکيه براي تشکيل کميته نظارت بر آتش بس سوريه


خبر

سوريه:
ترکيه نمي تواند همزمان آتش افروز و آتش نشان جنگ باشد


قهرماني ايران در مسابقات جهاني کشتي آزاد - کرمانشاه


سيل در مناطق روستايي استان فارس


سرمقاله


 حجت‌الاسلام و المسلمين انصاري در حرم امام خميني (ره):
 آيت‌الله هاشمي رفسنجاني يک روحاني تاريخ‌ ساز بود 

 معاون حقوقي رئيس‌جمهور گفت: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني بي ترديد از نادرمرداني است که در معرض تابش هدايت‌هاي امام خميني (ره) قرار گرفت و با تکيه بر مکتب امام خميني (ره) به قهرماني ملي و تاريخي و روحاني تاريخ ساز تبديل شد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين مجيد انصاري معاون حقوقي رئيس‌جمهور در مراسم بزرگداشت چهلمين روز آيت‌الله هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در حرم امام خميني (ره) اظهار کرد: گرچه برپايي امکان گرامي داشت براي شخصيت هاي بزرگ به نشانه ابراز ادب و سپاس از زحمات آن‌ها است، درباره مرداني مانند آيت‌الله هاشمي رفسنجاني برگزاري مراسم هاي بزرگداشت و تکريم نه تنها نشان از ابراز ادب و سپاس از زحمات کساني است که عمر خود را وقف مردم ، اسلام و ايران کرده اند بلکه بازخواني تاريخ انقلاب اسلامي و اهداف و آرمان هايي است که اين مردان براي تحقق آن‌ها پروانه وار عمر خويش را صرف کرده اند.

فراز و نشيب هاي زندگي آيت‌الله هاشمي

انصاري همچنين به فراز ونشيب هاي زندگي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني اشاره کرد و گفت:‌ آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در طول حيات خود همواره با دشواري ها و فراز و فرودهاي بسياري مواجه بود که در اين مسير همسري صبور و بردبار ايشان را همراهي مي کرد.انصاري در بخش ديگري از سخنان اش با بيان اينکه مجلس تا امروز هر چه دارد از تلاش ها وفعاليت هاي آيت‌الله هاشمي است، اظهار کرد: من در حاشيه جلسات دولت سخناني را از آقاي روحاني مي شنيدم که درباره آيت‌الله هاشمي انسان را غرق تعجب مي کرد و تمام وجود ما را سرشار از احترام به آيت‌الله هاشمي و تمام فرماندهان جنگ مي نمود که در دوران سختي چه فعاليت ها و از خودگذشتگي هايي انجام داده اند.

معاون حقوقي رئيس‌جمهور با بيان اينکه آيت‌الله هاشمي از هيچ چيزنمي هراسيد، اظهار کرد: در شرايطي که جنگ در کشور ما شرايطي بحراني را به وجود آورده با همت و فداکاري آيت‌الله هاشمي و از خودگذشتگي ايشان بود که اين جنگ به پايان رسيد.

وي ادامه داد: گذشتن از جان سخت است اما سخت تر از آن گذشتن از آبروست. آقاي هاشمي براي پايان جنگ آبرويش را در ميان گذاشت و زخم زبان هاي بسياري را براي ادامه راه انقلاب تحمل کرد.

انصاري با اشاره به دوران رياست جمهوري مرحوم هاشمي اظهار کرد: ايشان وقتي مسئوليت اجرايي کشور را بر عهده گرفتند ويژگي هاي مديريتي بي نظيري چون سعه صدر فراوان،‌ مطالعه بسيار و ... را داشت و هرگاه که مي خواست که پروژه اي را به انجام برساند يا طرحي را اجرايي کند مطالعات بسياري را انجام مي داد و همه مسائل را در نظر مي گرفت و مصلحت هاي لازم را ترتيب مي داد.

وي با تاکيد بر اينکه معروف بود که در نزد آقاي هاشمي نمي توان حرف بي حساب زد، اظهار کرد: هرگاه کارشناسي در نزد آيت‌الله هاشمي مي خواست سخن بگويد دست و پايش را گم مي کرد چرا که معروف بود در نزد ايشان نمي توان حرف بي حساب زد و آمار بي هدف ارائه داد. ايشان هميشه سوال هاي دقيقي را مي پرسيد و درباره هر موضوعي بسيار فکر مي کرد و ساعت ها در تنهايي اش نسبت به آينده کشور و برون رفت از مشکلات تفکر مي کرد. او اهل گوش دادن به سخنان ديگران بود و من اين خصوصيت ايشان را سالها بود که مي دانستم. ايشان همواره به سخن مشاوران،‌ مديران و اعضاي شوراهاي بالادستي گوش فرا مي داد.

صبرآيت الله هاشمي در برابر منتقدان

انصاري افزود: من 15 سال در مجمع تا روز 19 دي ماه و ساعت 12 ظهر در خدمت ايشان بودم و همه اعضاي مجمع اذعان داشتند که آيت‌الله هاشمي با حوصله و با دقت بسيار همه حرف هاي حاضرين را مي شنيد آنقدر که حوصله ديگران از صبر و تحمل ايشان سر مي رفت. آيت‌الله هاشمي تا زماني که کسي صحبتي داشت به او اجازه مي داد حرفش را بگويد و در مقابل کمتر سخن مي گفت و بيشتر سوال مي کرد.معاون حقوقي رئيس‌جمهور با اشاره به تاثيرخطبه هاي آيت‌الله هاشمي در دوران هاي مختلف انقلاب اظهار کرد: در دوران دفاع مقدس خطبه هاي ‌آيت‌الله هاشمي کار چند لشکر را در ايجاد اعتماد به نفس و نيروبخشي به مردم انجام مي داد.

خطبه هاي او حکم آب حيات و چاه هاي زمزم را داشت که تشنگان اهل معرفت و تحليل هاي سياسي را سيراب مي کرد.

انصاري با اشاره به تاليف کتاب « تفسير راهنما» توسط مرحوم هاشمي اظهار کرد: براي من طلبه جاي شرمندگي است که نتوانسته ام بعد از اين همه سال که طلبه شده ام و فرصتي را براي فراغت و انجام امور پژوهشي داشتم دست بر قلم نبرده ام اما
آيت‌الله هاشمي در زندان به کار تاليف تفسير راهنما مشغول شد و نوشتن تفسير در زندان کار مردان خداست.

آيت الله هاشمي به ساختن کشور عشق مي ورزيد

اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنانش با تاکيد بر اينکه آيت‌الله هاشمي به ساختن کشور عشق مي ورزيد، اظهار کرد: چند روز پيش آقاي زنگنه وزير نفت در جلسه هيأت دولت گفت زماني که ما در وزارت نيرو بوديم وقتي به همراه آقاي هاشمي براي افتتاح يک سد اعزام مي شديم مي ديديم که همراه با به راه افتادن جريان آب از سد اشک شوق از چشمان هاشمي جاري مي‌شود چرا که ايشان عاشق ايران و آباداني‌اش بود.

انصاري با بيان اينکه آيت‌الله هاشمي معتقد بود با عدالت توزيعي نمي شود فقر را از بين برد، اظهار کرد: ايشان معتقد بود با کمک هاي مستقيم و تحقير آميز نمي توان مشکلات مردم را حل کرد و آن‌ها را به کرامت انساني رساند.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به نقش موثر آيت‌الله هاشمي بعد از رحلت امام در تعيين و استقرار رهبري اظهار کرد: نقش آيت‌الله هاشمي بعد از رحلت امام (ره) در استقرار رهبري و استحکام ولايت فقيه هم سنگ تمام زحمت ها و برخي ادعاهايي است که ممکن است عده اي داشته باشند. آقاي هاشمي به همراه مرحوم سيد احمد خميني و نيز با همراهي مرحوم آيت‌الله موسوي اردبيلي کاري کارستان کردند و کشور را از بروز بحران احتمالي بيرون کشانيده اند و آيت‌الله هاشمي نيز پاي رهبري ايستاد و مشاوري امين براي او در راس دستگاه مشورتي رهبري که همان مجمع تشخيص است بود و در مجلس خبرگان نيز نقش خود را به خوبي ايفا کرد.

نقش آيت‌الله هاشمي در دفاع از حقوق و آزادي هاي مشروع مردم

وي ادامه داد: نقش آيت‌الله هاشمي در دفاع از حقوق و آزادي هاي مشروع مردم و صيانت از آراي ملت در تاريخ ايران ثبت شده است.

انصاري با بيان اينکه صبر آيت‌الله هاشمي بي نظير و حاکي از ايمان و اميد او به آينده بود، اظهار کرد: گاهي ايشان مي گفتند آيا اين همه تهمت شما را از ادامه مسير خسته نمي کند؟ که ايشان در جواب مي گفت عزيزان من دل جاي خدا و اولياي الهي است و قلب مومن مانند عرش رحمان است که نبايد در آن کينه و لجاجت را راه داد. بنابراين شما نيز همه را حلال کنيد و اگر کسي به شما بدي کرد برايش طلب استغفار کنيد چرا که من همه کساني را که بدي اي به من کرده اند را حلال کردم.

معاون حقوقي رئيس‌جمهور افزود:‌ درست است که هاشمي بزرگ همه را حلال کرد اما آثار تخريب ها و بدگويي ها بر جاي مي ماند و در اعتقاد جوانان تاثير مي گذارد چه بسيار کساني که آقاي هاشمي را نمي شناختند اما با همين تخريب ها ذهنيتشان نسبت به ايشان خراب شد.

اين در حالي است که امروز چنين شرايطي وجود دارد و عده اي از شبکه هاي اجتماعي براي نشر اکاذيب و تهمت ها استفاده مي‌کنند در حالي که بايد از ابزار علم در جهت رشد فضايل اخلاقي و زدودن رذايل اخلاقي استفاده کرد و اخلاق و انصاف را جايگزين تهمت ها و دروغ ها نمود.

مشورتهاي سازنده آيت الله هاشمي به دولت

اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت:‌ آيت‌الله هاشمي مشورت هاي بسياري به دولت مي دادند و اين در حالي بود که دشمنان مي خواستند مردم را از حضور در صحنه منصرف کنند ولي مردم در تشييع آيت‌الله هاشمي ، شهداي آتش نشان و راهپيمايي 22 بهمن قدرشناسي و اميد و نشاط خود را به نمايش گذاشتند و به ترامپ و همراهانش پيغام دادند که شما به رتق و فتق امور داخلي خودتان بپردازيد و سعي کنيد مشکلات خودتان را حل کنيد. کاري به کار ايران نداشته باشيد که ما از پس مشکلات خود بر مي آييم و اگر واقعا خود را دلسوز مردم ايران مي دانيد تحريم هاي ظالمانه عليه اين ملت را برداريد، به آن‌ها اهانت نکنيد و از ورود ايرانيان به کشورتان با بهانه هاي واهي جلوگيري نکنيد.


 قائم مقام وزير خارجه کويت:
 سفر روحاني را موفقيت آميز مي دانيم 

 
قائم مقام وزير خارجه کويت ضمن استقبال از نتايج سفر حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران به کويت آن را مثبت و موفقيت آميز توصيف کرد.به گزارش ايرنا به نقل از روزنامه الراي اليوم خالد الجارالله در جمع خبرنگاران تصريح کرد : اين سفر پايه گذار و بسترساز شرايط مناسب براي انجام گفت وگوها ميان ايران و کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس مي باشد و در پيام اخير شيخ صباح الاحمد امير کويت به دکتر روحاني نيز به اين موضوع اشاره شده است وي افزود : نتايج سفر رئيس جمهوري اسلامي ايران به کويت نقش قابل توجهي در دستيابي به ديدگاههاي مشترک ميان تهران و شوراي همکاري خواهد داشت و اين گفتگوهاي مستمر مي تواند در تقويت ثبات منطقه اي مؤثر و مفيد باشد.

رئيس جمهوري کشورمان در سفر يک روزه به دوکشور کويت و عمان در زمينه تقويت روابط دو جانبه با سران اين کشورها گفتگو و مذاکره کرد .


 نماينده آمريکا در سازمان ملل:
 ترامپ از راه حل دو کشوري در مساله فلسطين حمايت مي‌کند 

يک روز پس از اظهارات دونالد ترامپ مبني بر اينکه وي از هرگونه راه جديد براي دستيابي به صلح در خاورميانه حمايت مي‌کند، سفير آمريکا در سازمان ملل اعلام کرد:‌ واشنگتن حامي راه حل دو کشوري در مساله فلسطين است.

به گزارش رويترز، نيکي هيلي، نماينده آمريکا در سازمان ملل در جمع خبرنگاران در اين سازمان اعلام کرد: در درجه اول آنچه که ما حمايت مي‌کنيم راه حل دو کشوري است. هرکس که فکر مي‌کند آمريکا از راه حل دو کشوري حمايت نمي‌کند، در اشتباه است.وي ادامه داد: ما قاطعانه از راه حل دو کشوري حمايت مي‌کنيم اما درباره پيشنهادات و راه حل‌هاي ديگر خارج از اين بسته نيز فکر مي‌کنيم؛ پيشنهاداتي که مي‌توان با حضور دو طرف روي ميز مذاکره مطرح کرد. آنچه که ما لازم داريم اين است که آنها درباره مسائل توافق کنند.


  رابرت هاروارد پست مشاور امنيت ملي ترامپ را نپذيرفت 

بنا بر گزارش‌ها، درياسالار رابرت هاروارد، پيشنهاد دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا براي در دست گرفتن پست مشاور امنيت ملي وي را رد کرده است.به گزارش ايسنا، قرار بود رابرت هاروارد جانشين مايکل فلن شود که اخيرا در پي برملا شدن تماس‌هايش با سفير روسيه در واشنگتن مجبور به کناره گيري شد.درياسالار هاروارد در دوران نوجواني خود در زمان حکومت محمدرضا پهلوي چند سال در ايران زندگي کرده است. پدر وي افسر نيروي دريايي آمريکا بود که در ايران ماموريت داشته است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

کتابخانه اسکندريه، اسکندريه، مصر

گزارش فعاليت هاي 2005، طرح ها وپروژه ها

2.3 پکن، چين، اکتبر 2006

با استقبال از دعوت صميمانه توسط دانشگاه نانکاي براي بررسي تشکيل يک اجلاس هيأت مديره IAU در چين، دبيرکل مسافرتي به پکن و تيانجين در ماه مي سال 2005 داشت تا با هو رئيس دانشگاه ونمايندگان انجمن آموزش چين براي مبادلات بين المللي ( CEAIE)، ودفتر وزارت آموزش مسئول براي هماهنگي همکاري بين المللي دانشگاه هاي چين ملاقات نمايد. به صورت آزمايشي موافقت شده بود که IAU با ميزباني CEAIE و دانشگاه نانکاي هردوي اجلاس هيأت مديره ويک کنفرانس بين المللي در ارتباط با کنفرانس ساليانه 2006 CEAIE برگزارنمايد. کنفرانس بين المللي در موضوعات خود بايستي موضوع نقش دانشگاه ها در توسعه محلي، منطقه اي، اجتماعي واقتصادي را داشته باشد ودر اواسط اکتبر تشکيل گردد.

دبيرکل باگرمي وحمايت سخاوتمندانه مورداستقبال پروفسورهو وهمکارانش در دانشگاه نانکاي قرار گرفت، همان کسي که يک جلسه اطلاع رساني راسازماندهي کردتا IAU را به نمايندگان ساير دانشگاه ها در تيانجين معرفي نمايد.

معاون دبيرکل CEALE، خانم يانگ منگ، در رويدادهاي اسکندريه شرکت خواهد کرد وبحث هاي بيشتري درست در زمان کنفرانس و اجلاس هيأت مديره صورت خواهد گرفت تا منافع متقابل را به حداکثر برساند.

4.3 اجلاس 2007 IAU

هنوز بدون درنظر گرفتن دعوت براي برگزاري هيأت مديره در اِکوُادر ،IAU ممکن است نيازمندجستجو براي يک محل ديگرباشد. به دليل گردش جغرافيايي اجلاس محل هاي آمريکاو آفريقا بايستي منطقي باشد، چرا که درسال 2008، IAU در اروپا جلسه خواهد داشت.

درپاييز- ماه اکتبريااوائل نوامبر، بيشترين احتمال را براي زمان اين اجلاس داردومجددا برگزاري يک کنفرانس بين المللي درهماهنگي با انجمن دانشگاهي داخلي يا دانشگاه هاي ميزبان مناسب ترين خواهد بود.

5.3 سيزدهمين کنفرانس عمومي IAU، اوترِخت، هلند، 2008

اکنون تاريخ هاي برگزاري کنفرانس عمومي براي 15 تا18 جولاي همراه با آخرين اجلاس جاري هيأت مديره که در 13 و14 جولاي برگزار مي گردد تنظيم شده است. پيشنهاد شده است که يک کميته برنامه ريزي درطول سال 2006 يا ابتداي سال 2007 تأسيس گردد به طوري يک موضوع مناسب بتواند شناسايي شود وآمادگي هاي لازم بتواند درطول راه تأمين گردد.

1. CEAIE: China Education Association for International Exchanges


 يك نكته از هزاران 

 بازار تلفن همراه يكي از داغ ترين و پرتقاضاترين بازارهاي تجاري كشور است. اما بد نيست بدانيد تقاضاي بازار موبايل در کشور ما، سالانه حدود 14ميليون دستگاه است که طبق برآوردهاي اعلام شده از سوي مراجع رسمي، کمتر از 10درصد آن از طريق واردات قانوني پوشش داده مي شود. به عبارت ديگر سالانه نزديک به 12و نيم ميليون گوشي تلفن همراه به داخل کشورقاچاق مي شود!

حال نكته اصلي اينجاست که حمل و نقل ماهيانه 1 ميليون دستگاه گوشي قاچاق، چگونه در کشور صورت مي گيرد ؟ امنيت شبکه ورود و توزيع آن چگونه تامين مي شود؟ چگونه است که خبري از شناسايي و دستگيري مجرمان آن شنيده نمي شود؟

اين تنها يك قلم از واردات كالاهاي قاچاق به كشور است كه اينگونه يك چرخه پنهاني فضارا براي ورود، توزيع و فروش آن تامين مي‌كنند. معناي مبارزه با قاچاق در چنين فضايي چگونه است؟!


 ميز خبر 

 داعش مسئول حمله انتحاري به زيارتگاه صوفيان پاکستان

گروه تروريستي داعش مسئوليت حمله انتحاري روز گذشته به يک زيارتگاه صوفيان در جنوب پاکستان را که 72 کشته و 250 زخمي برجاي گذاشت، برعهده گرفته است.به گزارش خبرگزاري رويترز، ‌اين حمله انتحاري مرگبارترين حمله در پاکستان طي هفته اخير بوده که با موجي از حملات و بمب‌گذاري‌ها مواجه بوده است.

ترامپ دستورالعمل مهاجرتي جديد صادر مي‌کند

دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا، گفته است که در آينده نزديک در مورد پذيرش مسافر و مهاجر از هفت کشور با جمعيت عمدتا مسلمان - از جمله ايران - دستورالعمل مهاجرتي جديدي صادر خواهد کرد که با حکم اخير يک دادگاه تجديد نظر فدرال مطابقت خواهد داشت.به گزارش ايسنا، شعبه نهم دادگاه تجديد نظر فدرال مستقر در شهر سان فرانسيسکوي کاليفرنيا يک هفته پيش عليه دستورالعمل مهاجرتي جنجال برانگيز ترامپ راي داد و لغو اجراي آن را تمديد کرد.به اين ترتيب، مسافران و مهاجران از ايران، عراق، ليبي، سومالي، سودان، سوريه و يمن همچنان اجازه يافته‌اند که در صورت داشتن ويزاي معتبر به آمريکا سفر کنند.

آمار تلفات انفجار بغداد به 45 کشته و 49 زخمي رسيد

منابع رسمي، آخرين آمار از تلفات انساني حمله تروريستي روز پنجشنبه در منطقه البياع در جنوب غرب بغداد را که به جنگ داعش با خودروها و نمايشگاه هاي اتومبيل تعبير شده است، 45 کشته و 49 زخمي اعلام کردند.به گزارش ايرنا، سعد معن سخنگوي فرماندهي عمليات بغداد در بيانيه اي اعلام کرد که انفجار قدرتمند يک کاميون بمب گذاري شده در توقفگاه يک نمايشگاه اتومبيل در منطقه البياع در جنوب غرب بغداد45 کشته و 49 زخمي برجا گذاشته است.برخي منابع تعداد کشته شدگان اين حمله تروريستي را 50 تن و زخمي ها را 100 نفر اعلام کرده اند و برخي منابع ديگر عدد کشته شدگان را تا 80 نفر هم دانسته اند، با اينحال آخرين آمار رسمي همان بود که سرهنگ سعد معن اعلام کرد.

اظهارات وزير امور خارجه آمريکا درباره برجام

وزير امور خارجه آمريکا گفت که برداشت همتاي فرانسوي‌اش مبني بر قصد وي براي پاره کردن توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 صحيح نبوده است.به گزارش رويترز، رکس تيلرسون، وزير امور خارجه آمريکا در اولين اظهارنظر رسمي‌اش درباره برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، گزارشات مبني بر قصد وي براي نابود کردن توافق هسته‌اي را تکذيب کرد.تيلرسون که از براي شرکت در نشست جي-20 به آلمان رفته است در نشستي دو جانبه با ژان مارک آيرو، وزير امور خارجه فرانسه ديدار و گفت‌گو کرد.

پوتين:

آژانس‌هاي اطلاعاتي روسيه و آمريکا بايد روابط خود را احيا کنند

رئيس جمهوري روسيه گفته است که مايل است ارتباطات ميان آژانس‌هاي اطلاعاتي روسيه و آمريکا مجددا احيا شود.

به گزارش رويترز، ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه با خطاب قرار دادن سرويس امنيت فدرال اين کشور گفت: اين مورد علاقه همه است که مذاکرات با آژانس‌هاي اطلاعاتي آمريکا و ساير کشورهاي عضور ناتو از سر گرفته شود.وي ادامه داد: کاملا واضح است که براي مقابله با تروريسم کشورهاي درگير و گروه‌هاي بين‌المللي بايد با يکديگر همکاري کنند.

ابراز تأسف سازمان ملل از حمله عربستان به مراسم ختم در يمن

هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در يمن از حمله هوايي عربستان به مراسم ختم در شمال صنعا به شدت ابراز تأسف کرد. فرستاده سازمان ملل به يمن نيز تأکيد کرد که اين حملات نقض قوانين انساني بين المللي محسوب مي‌شود.به گزارش روزنامه مستقل رأي اليوم، جيمي مک‌گولدريک، هماهنگ کننده امور انساني سازمان ملل در يمن در بيانيه‌اي اعلام کرد: من بسيار از حمله‌اي که مراسم ختم در منطقه ارحب يمن را هدف قرار داد ناراحت هستم. اين نخستين بار نيست که مراسم ختم در يمن هدف حملات هوايي قرار مي‌گيرد. همچنين براي نخستين بار نيست که زنان و کودکان در بيمارستان‌ها، منازل و مدارس کشته مي‌شوند.


 توافق ايران، روسيه و ترکيه براي تشکيل کميته نظارت بر آتش بس سوريه  

 
هيات هاي ايران، روسيه و ترکيه به عنوان بانيان نشست سوري - سوري در مذاکرات آستانه 3 توافق کردند که کميته نظارت بر آتش بس سوريه را تشکيل دهند.به گزارش ايرنا، در اين نشست که در پايتخت قزاقستان برگزار شد، افزون بر هيات هاي سه کشور مسئول و ضامن آتش بس فراگير (برقرار شده از 10 دي ماه)، هيات هاي دولت و مخالفان مسلح سوريه، قزاقستان به عنوان ميزبان، سازمان ملل و اردن شرکت داشتند و آمريکا هم به عنوان ناظر حضور يافت.خبرگزاري ايتارتاس با اشاره به پايان يافتن اين نشست اعلام کرد: هيات هاي ايراني، روسي و ترکيه اي در مهم ترين تصميم خود در اين مذاکرات، براي تشکيل کميته عملياتي نظارت بر اجراي آتش بس و سازو کارهاي آن موافقت کردند.اين ساز و کار، تمامي مسائل مرتبط به پايان درگيري ها و اقدام هاي جنگي در سوريه را دربر مي گيرد.اين رسانه روسي نوشت: اسناد مربوط به مراحل کشف موارد نقض آتش بس و مجازات نقض کنندگان نياز به بررسي بيشتري دارد.

الکساندر لاورنتيف نماينده رئيس جمهوري روسيه در امور سوريه و سرپرست هيات روسي درباره صادر نشدن بيانيه مشترک پاياني، گفت: متن تنظيم شده تا حدود زيادي شبيه، بيانيه اجلاس پنجم بهمن ماه بود، بنا بر اين تصميم گرفته شد در مذاکرات آستانه 3 ، مسائل محدود به صورت مشروح مورد گفت وگو قرار گيرد.

مقام روسي همچنين بر اين تاکيد کرد که اسناد مربوط به کميته عملياتي آتش بس، بعد از نهايي شدن مورد پذيرش همه طرف ها از جمله دولت سوريه و معارضان مسلح قرار گيرد.

مذاکرات آستانه که به ابتکار ايران، روسيه و ترکيه سه دور آن برگزار شده است، براي نخستين بار هيات دولت و نمايندگان چندين گروه از مخالفان مسلح امضا کننده پيمان آتش بس فراگير رو در رو مذاکره مي کنند.


 خبر 

شکسته شدن يک سد در استان فارس

 سد محمدآباد در جهرم (استان فارس) شکسته شد

يک منبع آگاه در گفتگو با عصرايران از تاييد شکسته شدن سد محمدآباد جهرم در استان فارس خبر داد.فرماندار ويژه شهرستان جهرم هم گفت: سد محمدآباد اين شهرستان شكسته و احتمال خطر آبگرفتگي در مناطق پائين دست وجود دارد.

اهالي فرهنگ‌شهر، زيباشهر و خارقان كه در معرض خطر هستند، براي امنيت بيشتر اين منطقه را تخليه كنند.با تداوم بارندگي‌ها لوله اصلي انتقال آب شرب به اين شهر آسيب ديده و آب بخشي از شهرستان قطع شده است مديركل مديريت بحران استانداري فارس با تاييد اين خبر به ايرنا گفت:‌اين سد خاكي است و حجم آب زيادي را در مقايسه با سدهاي بزرگ ذخيره نمي كند با اين حال، تمهيدات لازم براي كاهش خسارات در جهرم در حال انجام است.


  سوريه:
 ترکيه نمي تواند همزمان آتش افروز و آتش نشان جنگ باشد 

 بشار جعفري نماينده دائم سوريه درسازمان ملل متحد و رئيس هيات دولت اين کشور در مذاکرات آستانه پايتخت قزاقستان گفت: ترکيه نمي تواند همزمان آتش افروز و مسئول آتش نشاني جنگ در سوريه باشد.

به گزارش ايرنا، بشار جعفري در حاشيه مذاکرات آستانه 3 اعلام کرد که ترکيه بايد به مصوبه هاي اين اجلاس احترام گذاشته و نيروهاي خود را از سوريه خارج کند.

خبرگزاري اسپوتنيک به نقل از سخنان جعفري نوشت: ترکيه به عنوان يکي از سه کشور تضمين کننده مذاکرات آستانه، بايد مرزهاي خود را به روي تروريست ها ببندد.وي همچنين بر ضرورت رعايت حق حاکميت ملي سوريه تاکيد کرد و خروج نيروهاي ترکيه را از اين کشور خواستار شد.


 قهرماني ايران در مسابقات جهاني کشتي آزاد - کرمانشاه 


  سيل در مناطق روستايي استان فارس 


 سرمقاله 

کابينه ي ترامپ و تفکرات اپيمتئوسي *

آذر فخري 

آن چنان که از شخصيت ويژه ي ترامپ و تصميم گيري هاي خودسرانه و نمي گويم عجولانه اش ( چرا که او همچون اپيمتئوس در افسانه هاي يونان، اول حرف مي زند ، سپس فکر مي کند! ) برمي آيد ، مکانيزم خاصي در انتخاب اعضاي کابينه ، از نوع منطقي که حداقل جهان ديپلماتيک امروز با آن آشنا و آموخته است ، ديده نمي شود. اما قطعا ، اين نوع انتخاب ها ، که برخاسته از ذهنيت خاص خود ترامپ است با پيش زمينه ها وبرداشت هاي خاصي که از چهان و معادلاتش دارد ، منطقي ويژه در دل خود نهفته دارد.

بسياري معتقدند که کابينه ي ترامپ ، مجموعه اي است از سفيد پوستان ثروتمند؛ افرادي که تجربه ي چنداني در امور سياسي و کشورداري ندارند. آنان که کابينه ي ترامپ را با چنين ديدي مي نگرند ، نظرگاهي مبتني بر تفکرات نژادپرستانه و نيز جنسيت گرايانه ي ترامپ دارند. در حالي که با نگاهي دقيق به اعضاي کابينه ، و البته نه با تاکيد بر آن حداکثرسفيد و ثروتمند، مي بينيم که در کابينه ي ترامپ هم زنان حضور دارند و هم افرادي از نژادهاي ديگر. دم دست ترين مثال آن انتخاب خانم " نيکي هالي " آسيايي – آمريکايي، به عنوان سفيردائم آمريکا در سازمان ملل متحد است. بانويي که از منتقدان سفت و سخت ترامپ بود . اين جاست ، آن نقطه اي که نمي توان به اين اجماع رسيد که ترامپ رويکردي " ديگري " ستيز (ديگراني که شامل مهاجران ، غير سفيد پوستان و زنان مي شود ) دارد.

ترامپ ، همچنان که تا کنون نشان داده ، بسيار عملگراست ، و در اين پروسه ، بيشتر به منافع آني خود و دار و دسته اش فکر مي کند. او در آني تصميم مي گيرد و عمل مي کند. آن گاه اين اطرافيان او هستند که با تحليل ها و توجيهات خود ، به جمع و جور کردن اين تصميمات اقدام و تلاش مي کنند قائله را طوري به سرانجام برسانند که هم رضايت ترامپ حاصل شود و هم از اعتراض و اغتشاش جلوگيري شود.

هنوز براي قضاوت در مورد ترامپ ، تصميم ها و ديدگاه هايش زود است هنوز نمي توان به يک نظر قطعي در مورد نحوه ي تفکر او دست يافت. گويا خود او به عمد ، با رفتارهاي پريشان و آشفته ، بر اين ماجرا دامن مي زند ؛ و دولتمردان را به اين چالش فرا مي خواند که براي شناختن ترامپ ، بايد وارد رينگي شد که او تعيين مي کند. او ، در طول سالياني که شغلي جز تجارت نداشته ، با اين روند و بازي در عرصه ي اجتماع و اقتصاد آمريکا ، " آدم هايش " را کنترل و کد گذاري کرده است. ساده انديشانه خواهد بود اگر بپنداريم که او ، در سياست ،رفتاري فراتر و متفاوت تر از آن چه که در تخصص دارد ؛ يعني تجارت و کنترل بازار و افراد ، داشته باشد.

ترامپ علاقه اي مضحک به کنترل همراه با پرخاشگري دارد و هرگز هم درپي پنهان کردن اين خصيصه ي خود نبوده است . اما البته ، اطرافيانش ، با همين شناخت از شخصيت او ، وي را کنترل مي کنند. ترامپ ، اپيمتئوس وار ، وارد جهاني شده است که در آن ، تفکر و پيش بيني و مشاوره ، حرف نخست را مي زند. کاري که او نشان داده است ، ناتوان از آن است.

* اپيمتئوس در اساطير يونان ، نيمه انسان ، نيمه ايزدي بود که هميشه بدون فکر سخن مي گفت و اغلب مجيور مي شد عواقب سخنان نسنجيده اش را بر دوش کشيده ، جبران کند.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته