جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5496

رئيس انجمن آسم و آلرژي ايران در پاسخ به سئوال آفرينش:
مردم خوزستان در برنامه غذايي خود از ميوه وسبزيجات استفاده کنند


آنچه در رابطه با وزوز گوش بايد بدانيم


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 رئيس انجمن آسم و آلرژي ايران در پاسخ به سئوال آفرينش:
 مردم خوزستان در برنامه غذايي خود از ميوه وسبزيجات استفاده کنند 

 
برديا سيفي-دکترمصطفي معين در سومين همايش بين المللي ايمونولوژي، آسم و آلرژي که در سالن همايش هاي بيمارستان امام (ره) برگزار شد، نسبت به شيوع بيماريهاي آسم در كلانشهر ها هشدار داد و گفت بوسيله وسايل نقليه از جمله خوردوها و موتورها و همچنين كارخانجاتي كه در كلانشهرها مشغول به فعاليت انداصلي ترين دليل آلودگي هوا در كلانشهرها هستند. وي در ادامه بيان كرد در پژوهش هاي علمي اثبات شده است كه آلاينده‌هايي چون اکسيد نيتروژن ، دي‌اکسيد گوگرد،ازن و مونوکسيد کربن در دراز مدت مي توانند در ژنهاي انسان تاثير مخرب گذاشته و افراد را دچار بيماريهاي تنفسي و ريوي كند. كه بيشترين لطمه را كودكان و افراد سالخورده مي بينند.وي به نقش حكومت در رابطه با جلو گيري از اين آسيب ها اشاره كرد و گفت بايد با ارائه خودرهاي با كيفيت كه سوخت آنها داراي آلاينده هاي كمتري است و ايجاد شبكه هاي حمل ونقل گسترده از جمله مترو و ساخت بزرگراهها در كا هش الودگي هوا كمك كنند . وي در پاسخ به خبرنگار پزشكي آفرينش در رابطه با وضعيت آلودگي هوا در خوزستان گفت ، بنده توصيه مي كنم مردم در اين وضعيت كمتر از منزل خارج شوند و يا اگر مي توانند به شهرهاي اطراف چند روزي مسافرت كنند و اينكه براي حفظ سلامتي خود از اين ريزگردها حتما از ماسك و از غذاهاي طبيعي استفاده كنند و حتما ميوه و سبزي را در برنامه غذايي خود داشته باشند .

رئيس سومين همايش بين المللي ايمونولوژي، آسم و آلرژي در رابطه با برگزاري سومين همايش بين المللي آسم وآلرژي به رويكرد ارتباطات بين المللي اشاره كردند و گفتند اين گونه همايشها كه درآن انتقال تجارب جامعه علمي جهاني بين نخبگان ايراني انجام مي شود گامي در جهت پيشرفت علمي كشوراست و نتايج اين همايشها در به دست آوردن جديدترين درمانهاي بيماري هاي تنفسي و آسم و آلرژي نقش مهمي در سلامت مردم دارد.

وي همچنين از نگاه انساني دانشمندان حوزه پزشكي در جهان تمجيد كرد كه به دور از مسائل سياسي تنها به فكر سلامت مردم در اقصي نقاط جهان هستند .

سومين همايش بين المللي ليمونولوژي، آسم و آلرژي ازروز 27 بهمن ماه در سالن همايش بيمارستان امام خميني (ره) تهران با ارائه مقالات و برگزاري گاركاه هاي آموزشي تخصصي آغاز به کار کرد و با اهدا جوايز به ارائه کنندگان مقالات برتر به کار خود پايان داد.


  آنچه در رابطه با وزوز گوش بايد بدانيم 

 
وزوز گوش صداي آزار دهنده اي است که به صورت زنگ، سوت و همهمه در يک يا هر دو گوش شنيده مي شود و آرامش فرد مبتلا به اين عارضه را برهم مي زند.وزوز گوش عبارت است از شنيدن صدايي غيرطبيعي در گوش يا درک آن در سر در غياب صداي خارجي است که اين حالت مي‌ تواند به صورت موقتي يا دائمي باشد.

وزوز گوش به دو دسته ذهني وعيني تقسيم مي شود که معمولاً وزوز گوش ذهني است و صدا فقط توسط بيمار شنيده مي‌شود.اگر وزوز گوش خفيف باشد درحالت آرامش شنيده مي ‌شود ولي اگر خيلي شديد باشد در شنوايي فرد تداخل به وجود مي ‌آورد و مي ‌تواند منجر به اختلال در فعاليت، خواب و عصبي ‌شدن فرد شود.

عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت و گو با ايرنا در باره عواملي که درايجاد وزوز گوش نقش دارند، گفت: فلزات سنگين ازجمله سرب مي تواند سبب وزوز گوش شود که اين ماده مي تواند در هوا، آب يا غذا باشد.

دکتر پدارم برقعي، داروها و مواد شيميايي را از ديگر عوامل ايجاد وزوز گوش اعلام کرد و افزود: مصرف برخي از داروها مي تواند روي گيرنده شنوايي تاثير گذاشته و ايجاد وزوز کند.

وي اظهار کرد:داروهاي دسته مايسين ها از جمله جنتامايسين و استرپتومايسين و نيز داروهاي شيمي درماني در بروز اين عارضه نقش موثري دارند. اگر فردي براثر استفاده از اين داروها دچار آسيب شنوايي شود، عارضه آن دائمي و برطرف نخواهدشد.

متخصص گوش، گلو و بيني ادامه داد که برخي از داروها مانند ايندرال (براي بيماران قلبي) و پيشگيري از بارداري مي توانند به طورموقت سبب آسيب شنوايي و وزوز گوش شوند که با قطع مصرف آنها، مشکل هم برطرف مي شود.وي به نقش آلودگي هاي صوتي در ايجاد وزوز گوش اشاره کرد و گفت: يکي از عوامل مهم در ايجاد کننده وزوز گوش، آسيبي است که به گيرنده هاي شنوايي براثر صداهاي بلند محيطي ايجاد مي شود.فلوشيپ گوش بيان کرد: صداهاي بلند محيطي به دليل ايجاد راديکال هاي آزاد، گيرنده هاي شنوايي را دچار مشکل کرده و براثر آسيب رساندن به سلول گيرنده شنوايي، مي تواند ايجاد وزوز کند.

وي همچنين يکي ديگر از دلايل وزوز گوش را پيرگوشي اعلام کرد و افزود: اين عارضه معمولاً در سنين بالا و به علت ضعيف شدن عصب شنوايي بروز مي‌کند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد:علاوه بر صداهاي محيطي، استرس و فشارهاي عصبي، خستگي، بي خوابي هاي شديد مي تواند سبب ايجاد وزوز گوش شوند.

وي اظهار کرد که گوش درد باعث وزوز گوش در افراد نمي شود و اين بيماري رابطي به عارضه وزوز گوش ندارد.

برقعي با اشاره به اينکه مشکل فک و صورت مي تواند به ايجاد نوعي صدا بيانجامد گفت: اين صدا با وزوز گوش متقاوت است.

متخص گوش، گلو و بيني، وزوز گوش را يکي از بيماري شايع دانست و گفت: پيش بيني مي شود بيش از 20درصد افراد بالاي 60 سال و 50 درصد افراد بالاي 80 سال به وزوز گوش مبتلا باشند.

وي با اشاره به اينکه هرچه سن افراد بالاتر مي رود شدت وزوز گوش بيشتر مي شود، بيان کرد: بالا رفتن سن افراد، ميزان، درصد شيوع و شدت اين عارضه را بيشتر مي کند.

برقعي با طرح اين سوال که چه ميزان صدا در داخل گوش را مي توان وزوز ناميد و چقدر از اين عارضه، آزار دهند است، گفت: وزوز گوش به معني شنيدن صداهايي در داخل گوش است که ممکن است شبيه هياهو، زنگ و سوت باشد. افرادي که تحمل شان کم است، حتي با وزوز ضعيف به پزشک مراجعه کنند و افرادي ديگري که تحمل بيشتر است، وزوز شديد را تحمل کرده و به پزشک مراجعه نکنند.عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: زنان بيشتر از مردان دچار عارضه وزوز گوش مي شوند و آنان بيشتر براثر اين عارضه به پزشکان مراجعه مي کنند.

وي به تاثير منفي وسايل الکترونيکي از جمله تلفن همراه بر گوش اشاره کرد و گفت که هرچند هنوز اين موضوع ثابت شده و مقالات مستندي دال بر ابنکه تلفن همراه بتواند ايجاد وزوز گوش نقش دارند يا به آن آسيب شنوايي مي رسانند، نداريم اما اين وسايل جز چيزهاي مشکوک هستند و از مصرف بي مورد آنها بايد خودداري کرد.

وي ادامه داد: ويتامين هاي C و E مي توان براي پيشگيري از اين عارضه استفاده کرد و از اين طريق آسيب صداهاي بلند به گوش را کمترکرد.

برقعي، مهمترين راه هاي پيشگيري از اين عارضه را اجتناب از عوامل تشديد کننده وزوز گوش دانست و گفت: افرادي مانند موسيقي دان ها و کارگران کارخانجات که طولاني مدت در معرض صداهاي بلند هستند، بيشتر به اين عارضه مبتلا مي شوند.

وي بااشاره به اينکه وزوز گوش به شرايط جسمي و روحي هرفرد بستگي دارد، گفت: داروهايي ضد راديکال هاي آزاد از بروز اين بيماري در افراد جلوگيري مي کنند.

برقعي، توجه نکردن به اين صدا را مهترين راه درمان اين عارضه اعلام کرد و گفت: بايد سعي کنيم که به صورت ارادي به آن توجه نکنيم و ذهن، فکر و حواس خود را از اين صدا به ساير صداها جلب کنيم.برقعي با اشاره به اينکه درمان هاي متعدد و متنوعي براي وزوز گوش وجود دارد، گفت: براي درمان، ابتداي مريض بايد با اراده خودش به اين صدا توجه نکند و پس از آن با مصرف برخي داروها اقدام به درمان اين عارضه کند.


 خبرهاازعالم علم 

 پيشگيري از کم خوني در کودکان با يک راهکار ساده

يک متخصص خون و سرطان گفت: مصرف قطره آهن راهي براي جلوگيري از بروز کم خوني در دوران بزرگسالي است.

سامان بقازاده متخصص خون و سرطان در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بيان اينکه بيشتر کودکان از پنج ماهگي تا 3 سالگي به کم خوني مبتلا مي‌شوند، گفت: بي قراري، بي اشتهايي، حالت تهوع، کاهش سطح هوشياري و گاهي گريه‌هاي بي وقفه از مهمترين علايم بروز کم خوني در کودکان است.

وي با بيان اينکه يکي از شايع‌ترين دلايل بروز کم خوني افراد کاهش آهن در بدن است، اظهار داشت: به دليل اينکه آهن يک ماده حياتي براي نوزادان و کودکان است، مصرف قطره آهن در اين دوران از کمبود اين ماده حياتي در دوران بزرگسالي پيشگيري مي‌کند.

اين متخصص خون و سرطان با تاکيد بر اينکه از مصرف خود سرانه داروي آهن بايد خودداري کرد، افزود: عدم مصرف اين قطره به کودکان باعث بروز آسيب‌هاي شديد بدني مي‌شود.

وي با بيان اينکه مصرف قطره آهن در رشد قد و جسم کودکان تاثير دارد، تصريح کرد: عدم استفاده از اين ماده باعث افزايش بيماري‌هاي کليوي، گوارشي، کبد، دهان و دندان مي‌شود که مصرف قطره آهن در کودکي افزايش هوش و سطح يادگيري آنها را در پي دارد.

بقازاده با اعلام اينکه مصرف 15 قطره آهن در روز براي افزايش آهن بدن کافي است، گفت: اين قطره را همراه با شير و يا فرآورده‌هاي کلسيم دار به کودکان ندهيد، زيرا آهن به ميزان کافي جذب بدن نمي‌شود.

اين متخصص خون و سرطان يادآور شد: مصرف مواد غذايي حاوي ويتامين C و آهن مانند ميوه‌جات، گوشت، زرده تخم مرغ و حبوبات باعث افزايش آهن بدن در دوران بزرگسالي مي‌شود.


 خبرپزشكي 

 محصولات انرژي‌زا براي سلامتي و طول زندگي لازمند

بعضي از غذاها و محصولات مانند انواع قندهاي طبيعي در محيط مناسب با تركيبات لازم بخوبي مي‌سوزند و عده‌اي ديگر مانند انواع ادويه محرك سوخت‌اند و يا توليد انرژي و مواد لازم موجب سوخت چربي‌ها و پروتئين‌ها مي‌شوند.

بطور معمول اغلب قندها در تركيب خود داراي اكسيژن بيشتري نسبت به چربي‌ها و پروتئين‌ها مي‌باشند و راحت‌تر در هواي كم اكسيژن مي‌سوزند.

چربي‌ها و پروتئين براي سوختن نياز بيشتري به اكسيژن و فعاليت دارند و افرادي كه در محيط پاك با اكسيژن لازم زندگي مي‌كنند و داراي فعاليت‌هاي مناسب مغزي و جسمي مي‌باشند بهتر مي‌توانند از انواع چربي‌ها و پروتئين‌ها بهره گيرند.

همه انواع غذاها براي بدن لازم مي‌باشند، هر روز مقداري چربي هم بايد بكار گرفته شود و ويتامين‌هاي محلول در چربي مانند A، D، E و K از طريق چربي‌ها بهتر به بدن مي‌رسند و كمبود اين ويتامين‌ها در افرادي كه كمتر چربي مصرف مي‌نمايند قابل مشاهده مي‌باشد.

پوكي استخوان‌ها بويژه در خانم‌ها و در زمان يائسگي مقداري مربوط به كم بود ويتامين D و E مي‌باشد بعضي از ناراحتي‌هاي چشمي و عوارض خوني در زمان كهولت مربوط به كمي مصرف چربي‌ها است كه بايد به آن دقت شود و اگر افرادي توانايي مصرف چربي‌ها را ندارند. با انجام اعمال بدني و تحركات روحي و جسمي مي‌تواند بهره گيرد كه تمامي غذاها موجب سلامتي در تمامي اعضاء مي‌گردد.

نقص مصرف بعضي از غذاها و تركيبات باعث بوجود آمدن عوارض مي‌گردد و هميشه بايد سعي كنيم از تمامي غذاها بهره گرفته و آنها به خوبي در بدن هضم و جذب شده و تركيبات لازم آنها مصرف گردد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته