جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5496


جديد ترين مشتريان اروپايي و آسيايي نفت کشور

براي نخستين بار در صنعت نفت،
برداشت برابر گاز با قطر و توليد نفت از ميدان مشترک


معادلات انرژي


ميز خبر


 جديد ترين مشتريان اروپايي و آسيايي نفت کشور 

 همزمان با افزايش ميزان صادرات نفت ايران و باز شدن بنادر جهان به روي نفتکش هاي کشورمان، صف مشتريان طولاني تر شده به گونه اي که به تازگي، اندونزي و هلند نيز به جمع خريداران نفت ايران پيوسته اند.

به گزارش ايرنا، افزايش صادرات نفت ايران که با اجراي برجام در دي ماه پارسال آغاز شد، همچنان ادامه دارد و گزارش ها از ثبت رکورد فروش روزانه 2 ميليون و 800 هزار بشکه نفت و ميعانات گازي حکايت دارد.

افزون بر ميزان صادرات، تعداد خريداران نيز روندي افزايش داشته است، در فهرست مشتريان نفتي ايران در زمان تحريم، تنها نام چين، هند، کره جنوبي، ژاپن و ترکيه مشاهده مي شد؛ البته تايوان با وجود مجاز بودن براي خريد نفت از ايران، مشتري ثابت کشورمان در زمان تحريم به شمار نمي رفت.

اما اکنون در فهرست مشتريان نفت ايران، علاوه بر مشتريان قديمي، نام شرکت هايي از کشورهايي مانند ايتاليا، يونان، روسيه، فرانسه، اسپانيا، ترکيه، روماني، اندونزي، لهستان و هلند به چشم مي خورد.

اگرچه اروپايي ها پس از رفع تحريم ها، خريد نفت از ايران را آغاز کرده اند، اما همچنان، کشورهاي آسيايي به عنوان اصلي ترين مشتريان نفت کشورمان به شمار مي روند.

بيژن زنگنه وزير نفت در هفته اي که گذشت درباره رشد صادرات نفت ايران در دولت يازدهم گفت، صادرات نفت خام و ميعانات گازي ايران از رقم يک ميليون و 200 هزار بشکه در ابتداي دولت يازدهم به 2 ميليون و 800 هزار بشکه رسيده است.

به گفته وي پيش از اين ايران، تنها به پنج يا 6 کشور نفت صادر مي‎کرد اما اکنون در انتخاب مشتري آزادي عمل دارد.

جديد ترين مشتري آسيايي

تاکنون کشورهاي چين، هند، ژاپن و کره جنوبي به عنوان خريداران سنتي نفت خام ايران به شمار
مي رفته اند که به تازگي اندونزي نيز به جمع آنها افزوده شده است.

يک فروند نفتکش ايراني که چندي پيش براي نخستين بار پس از لغو تحريم‎ ها براي تحويل محموله نفت کشورمان، عازم اندونزي شد، براساس برنامه زمانبندي، روز اول اسفند در اين کشور براي تحويل نفت پهلوگيري خواهد کرد.

اين محموله، نخستين محموله نفتي است که ايران پس از برداشته شدن تحريم هاي بين‎المللي، به پالايشگاه «سيلاکاپ » (Cilacap)اندونزي ارسال مي‎کند.

نفتکش ياد شده که در پنجم فوريه 2017 (17 بهمن 1395) از پايانه نفتي جزيره خارگ حرکت و سفر خود را به سمت پايانه نفتي سيلاکاپ اندونزي آغاز کرد، قرار است 19 فوريه ( اول اسفند 1395) به پايانه سيلاکاپ (جاوه مرکزي) برسد.

تحويل نفت ايران به اندونزي درست در زماني صورت مي‎گيرد که تهران و جاکارتا مذاکرات جدي خود را آغاز کرده‎اند و 2 کشور براي سرمايه‎گذاري اندونزي در صنايع بالادستي نفت ايران و سرمايه‎گذاري شرکت ملي نفت ايران در صنايع پايين دستي پالايشي در اندونزي مذاکرات خود را آغاز کرده اند.

آغاز صادرات نفت به هلند

پس از اجراي برجام، شرکت هاي اروپايي، خريد نفت از ايران را آغاز کردند که مهمترين آنها توتال فرانسه، ساراس ايتاليا، هلنيک پتروليوم يونان، لوک اويل روسيه، سپساي اسپانيا، اني ايتاليا و تاپراش ترکيه هستند.

ميانگين صادرات نفت ايران به کشورهاي اروپايي، حدود 700 هزار بشکه در روز اعلام شده که برخي آز آنها در قالب تک محموله و بقيه به صورت قراردادهاي بلند مدت است.

جديد ترين مشتري اروپايي نفت ايران، هلند است که روزانه 70 هزار بشکه نفت خريداري مي کند؛ قرار است نفتکش هاي ايراني اين محموله نفتي را به هلند حمل کنند.

سيروس کيان ارثي مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران درباره سفر نفتکش هاي ايراني به بنادر جديد اروپايي گفته بود: با اجراي برجام و رفع تحريم‎ها، تردد ناوگان نفتکش ايران به کشورهاي مختلف از جمله اسپانيا و هلند نيز از سر گرفته شده است.

وي همچنين افزوده بود: شرکت‎هاي آسيايي، خاور دور و اروپاي شرقي، مذاکرات خود را با شرکت ‎هاي بين المللي آغاز کرده‎ايم و چند مورد رايزني به نتيجه رسيده است.

از جمله مشتريان مهم نفت ايران، شرکت اِني ايتالياست که چندي پيش قرارداد آن امضا و عملياتي شده است. شرکت ملي نفت ايران قرارداد فروش 100 هزار بشکه نفت در سال 2017 ميلادي با شرکت اِني ايتاليا را امضا کرده که اين قرارداد از آغاز ژانويه (دي ماه) سال جديد ميلادي عملياتي شده است.

در يک سال گذشته روزانه به طور ميانگين توتال فرانسه 160 هزار بشکه نفت، هلنيک پتروليوم يونان 60 هزار بشکه، ساراس ايتاليا 30 هزار تا 65 هزار بشکه، لوک اويل روسيه نزديک به 80 هزار بشکه، سپسا اسپانيا 60 هزار بشکه و توپراش ترکيه نزديک به 150 هزار بشکه نفت خريدند که پيش‌بيني مي‌شود اين روند براي سال 2017 ميلادي نيز تمديد شود.

صادرات نفت به 2 شيوه تک محموله و قرارداد بلندمدت انجام مي شود که به طور معمول، پس از تحويل چند تک محموله به پالايشگاه متقاضي در صورت مناسب بودن شرايط، قرارداد بلندمدت حداقل 6 ماهه امضا مي شود.

پس از برجام نيز صادرات نفت ايران به کشورهاي اروپايي، در ابتدا، اغلب به صورت تک محموله آغاز شد که به تدريج به قرارداد بلندمدت تبديل شده است.

مهمترين خريداران اروپايي نفت ايران که قراردادهاي بلندمدت را با شرکت ملي نفت ايران امضا کرده‌اند شامل شرکت‌هاي توتال فرانسه، ساراس ايتاليا، هلنيک پتروليوم يونان، لوک اويل روسيه، سپساي اسپانيا، اني ايتاليا و تاپراش ترکيه هستند.

در کنار قراردادهاي بلندمدتي که به آنها اشاره شد، برخي شرکت هاي بزرگ نفتي اروپايي نيز به واردات نفت خام از ايران به صورت تک محموله دست زده اند که شامل «او.‌ام.وي» اتريش، اِني ايتاليا، «لوتوس» لهستان، «پي.کي.ان اورلن» لهستان، «‌ام.او.ال» مجارستان، «شل» و «بي.‌پي» انگليس، «ويتول» سوييس و «رپسول» اسپانيا هستند.

به تازگي شرکت لوتوس لهستان اعلام کرده که با هدف متنوع کردن منابع تامين نفت خود و کاهش وابستگي به نفت روسيه است، قصد دارد براي واردات نفت از ايران، قرارداد بلندمدتي امضا کند.

بر اين اساس، خبرگزاري رويترز به نقل از «مارتين ياسترزبسکي» مديرعامل لوتوس(دومين پالايشگر بزرگ نفت لهستان)، اعلام کرد پس از تکميل يکي از واحدهاي جديد پالايشگاه گدانسک در سال آينده ميلادي، اين شرکت قرارداد بلندمدتي براي واردات نفت از ايران امضا خواهد کرد.

اين شرکت لهستاني پارسال با انعقاد قراردادي با شرکت ملي نفت ايران، نخستين محموله نفتي کشور به حجم 2 ميليون بشکه را وارد کرد و اکنون براي خريد 2 ميليون بشکه نفت ديگر از ايران، در حال مذاکره است.

گفته مي شود محموله جديد 2 ميليون بشکه اي، در آغاز ماه مه (ارديبهشت- خرداد) به گدانسک لهستان مي رسد.

فهرست خريداران نفت ايران، به شرکت ها و کشورهاي ياد شده، محدود نمي شود و مذاکره براي صادرات نفت به مشتريان جديد اروپايي و آسيايي همچنان ادامه دارد.


 براي نخستين بار در صنعت نفت،
 برداشت برابر گاز با قطر و توليد نفت از ميدان مشترک 

 براي نخستين بار در تاريخ صنعت 108 ساله نفت، اسفند ماه با راه‌اندازي 5 فاز جديد پارس‌جنوبي، علاوه برجبران عقب ماندگي‌ها و برداشت برابر گاز با قطر، توليد نفت از اين ميدان مشترک آغاز مي شود.

به گزارش مهر، قطر حدود سه دهه قبل با استفاده از فرصت هشت سال جنگي که رژيم بعث عراق به ايران تحميل کرده بود، اقدام به توسعه ميدان مشترک گازي پارس جنوبي کرد و در حالي که ايران سال 1376 اولين قرارداد توسعه فازهاي پارس جنوبي را امضا کرد، قطري‌ها توليد گاز از اين ميدان مشترک را آغاز کرده بودند.

با گذشت حدود 10 سال از آغاز توسعه فازهاي مختلف پارس جنوبي، تحميل تحريم غير قانوني غربي‌ها عليه ايران، فرصت مجددي را در اختيار شيخ نشينان قطر قرار داد تا با استفاده از فرصت طلايي تحريم نفتي و گازي ايران، با برداشت حداکثري گاز طبيعي از پارس جنوبي و توليد سالانه 77 ميليون تن گازمايع شده به بزرگترين توليد و صادرکننده LNG جهان تبديل شوند.

با مرور فراز و فرودهاي مختلف توسعه پارس جنوبي اما اين روزها ايران خود را براي برداشت برابر گاز طبيعي از پارس جنوبي آماده مي‌کند و حتي تا سال آينده ايران با برداشت روزانه بيش از 700 ميليون مترمکعب گاز طبيعي از قطر در توسعه و برداشت اين ميدان مشترک گازي سبقت خواهد گرفت.

با بهره برداري معادل 15 فاز استاندارد پارس جنوبي به طور متوسط روزانه حدود 400 تا 420 ميليون مترمکعب گاز طبيعي از پارس جنوبي برداشت مي‌کرد که با راه اندازي پنج فاز جديد شامل 17، 18، 19، 20 و 21 پارس جنوبي و ورود تدريجي گاز اين فازها، ظرفيت توليد و برداشت گاز ايران از پارس جنوبي تا اسفند ماه امسال از مرز 570 ميليون مترمکعب عبور مي‌کند.

به عبارت ديگر هم اکنون برداشت گاز ايران از پارس جنوبي با احتساب توليد تدريجي گاز از پنج فاز جديد به حدود 500 ميليون مترمکعب رسيده که در فرصت باقي مانده از سال 95 و بهره‌برداري از دو خط لوله آسيب ديده و تکميل توسعه فازهاي جديد اين ظرفيت به حدود 570 ميليون مترمکعب در روز افزايش مي‌يابد.با افزايش ظرفيت توليد گاز ايران به 570 ميليون مترمکعب عملا برداشت گاز با شريک قطري به نقطه برابر مي‌رسد و حتي با توجه به محدوديت‌هاي قطر در توليد و تبديل گاز به LNG، ايران از اين کشور عربي حاشيه جنوبي خليج فارس پيشي مي گيرد که با بهره برداري از بخش هايي از پنج فاز ديگر شامل 13، 14، 22، 23 و 24 پارس جنوبي، ايران در برداشت گاز از اين ميدان مشترک از شريک قطري سبقت خواهد گرفت.

با بهره برداري نهايي از پنج فاز آماده افتتاح 17 تا 20 پارس جنوبي به طور متوسط روزانه 150 ميليون مترمکعب به ظرفيت توليد گاز شيرين کشور افزوده مي‌شود، علاوه بر اين افزايش توليد حدود 230 تا 237 هزار بشکه ميعانات گازي از ديگر اهداف محقق شده بهره برداري از اين پنج فاز جديد گازي خواهد بود.

در کنار گاز شيرين و ميعانات گازي، در مجموع با بهره برداري از اين فازهاي جديد به طور متوسط روزانه يکهزار و 200 تن گوگرد، سالانه سه ميليون تن اتان به عنوان خوراک اصلي توسعه صنعت پتروشيمي و سه ميليون و 150 هزار تن گاز مايع (پروپان و بوتان) به ظرفيت توليد کشور افزوده مي‌شود.

بر اساس محاسبات انجام گرفته و با احتساب هر مترمکعب گاز غني توليد شده (شامل اتان، متان، پروپان و بوتان) 13 سنت و هر بشکه ميعانات گازي 50 دلار، ارزش محصولات توليدي هر دو فاز استاندارد پارس جنوبي (فاز 19 معادل دو فاز استاندارد ظرفيت توليد گاز و محصولات گازي دارد) روزانه حدود 30 ميليون دلار و سالانه معادل 10 تا 12 ميليارد دلار برآورد مي‌شود.


 معادلات انرژي 

 در جلسه هيئت وزيران:

ميزان سهام اختصاصي برخي از پالايشگاه‌هاي نفت به سهام عدالت اصلاح شد

هيئت دولت مصوب کرد تا 20 درصد از سهام شرکت‌هاي پالايش نفت اصفهان، تبريز، لاوان، تهران، شيراز، کرمانشاه و بندرعباس از فهرست شرکت‌هاي واگذار شده به طرح توزيع سهام عدالت خارج شود.به گزارش شانا، جلسه هيئت دولت به رياست اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري برگزار شد.

در اين جلسه و با تصويب هيئت وزيران، 20 درصد از سهام پالايش نفت اصفهان، تبريز، لاوان، تهران، شيراز، کرمانشاه و بندرعباس از فهرست شرکت‌هاي واگذار شده به طرح توزيع سهام عدالت خارج شد تا به عنوان سهم 20 درصدي دولت از ارزش فعاليت‌هاي پالايش نفت توسط شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران اداره شود.

با ورود دوباره ايران به بازار نفت

معادلات بازار نفت دستخوش تغيير و تحولات زيادي شده است

ورود دوباره ايران به بازار نفت از سال 2016 تاکنون، معادلات اين بازار را دستخوش تغيير و تحولات زيادي کرده است.

به گزارش شانا، نشست کميسيون انرژي و محيط زيست اتاق تهران با موضوع بازار نفت و چشم‌انداز آن چندي پيش با حضور صفرعلي کرامتي، معاون امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران برگزارشد.

وي در اين نشست به تشريح روند تاريخي بازار فروش نفت از سال 2000 ميلادي تا به امروز پرداخت و تغييرات ساختاري اين بازار را ناشي از شکل‌گيري پديده رشد اقتصادهاي نوظهور و نبود توازن بازار به دليل رشد تقاضاي نفت عنوان کرد.

اتفاق‎هاي بازار جهاني نفت پس از سال 2008 ميلادي از ديگر مواردي بود که معاون امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران در اين نشست به آن اشاره کرد.

وي تصريح کرد: تا پيش از اين، ضعف وحدت رويه در ميان اعضاي اوپک مشهود بود، اما به دنبال شوک ناگهاني در بازار جهاني نفت، سياست‌هاي يک دست و همسو در ميان اعضاي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) براي مديريت بازار، شکل گرفت و در يک رويداد تاريخي، اوپک اقدام به کاهش چند ميليون بشکه‎اي توليد خود کرد.

کرامتي گفت: به دنبال تصميم‌ها و اتفاق‌ها در بازار نفت، اين ذهنيت در بازار جهاني نفت ايجاد شد که دوران نفت ارزان ديگر به پايان رسيده است، همزمان با اين رويکرد، انقلاب فناوري نيز در جهان شکل گرفت که بر اساس آن، صرفه‌جويي در صنايع به يک اصل تبديل شد و کشورهاي صنعتي و نيمه‌ صنعتي، آن را به طور جدي دنبال کردند.

کرامتي افزود: در چنين فضايي و شکل‌گيري انقلاب صرفه‌جويي در صنايع، تنش در ميان اعضاي اوپک بالا گرفت و شوک عرضه در بازار جهاني نفت نمود پيدا کرد، با اين حال، ورود دوباره ايران به بازار نفت از سال 2016 تاکنون، معادلات اين بازار را دستخوش تغيير و تحولات زيادي کرده است و در آستانه توافق لوزان، امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران با اطمينان از حصول توافق هسته‌اي، با مشتريان نفت ايران وارد مذاکره شد و خود را آماده ورود دوباره به بازار کرد.

معاون امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران همچنين بر تعامل و همکاري ميان اعضاي اوپک تاکيد کرد.

منصور معظمي، رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران نيز در اين نشست به موضوع انرژي و وضع آن پس از برجام اشاره کرد و گفت: شرکت‌هاي خارجي از قراردادهاي جديد نفتي به خوبي استقبال کرده‌اند، قراردادهاي جديد با شرکت‌هاي خارجي بايد هرچه سريع‌تر نهايي شود.

قيمت نفت بالارفت،

احتمال تمديد توافق اوپک براي کاهش توليد

خبر برخي منابع از احتمال تمديد توافق اوپک براي کاهش توليد، قيمت طلاي سياه را تا بشکه اي 55.79 دلار افزايش داد.

به گزارش ايرنا به نقل از رويترز، هر بشکه نفت برنت درياي شمال با 14 سنت افزايش 55.79 دلار و هر بشکه نفت خام آمريکا با 9 سنت افزايش 53.45 دلار معامله شد.

از زمان توافق اعضاي اوپک و ساير توليدکنندگان نفت براي کاهش توليد به ميزان 1.8 ميليون بشکه در روز، قيمت نفت در بازه 5 دلاري در نوسان است. اين توافق که از ابتداي ژانويه شروع شد، به مدت 6 ماه ادامه دارد.

يک منبع آگاه در اوپک گفت: اگر همه توليدکنندگان همکاري موثري از خود نشان دهند، توافق اوپک مي تواند تا ماه مي ادامه يابد.

به نظر مي رسد، بيشتر توليدکنندگان به توافق وفادار بودند اما مشخص نيست که اين کاهش توليد بر ذخاير نفت جهان که در سطح بسيار بالايي قرار دارند نيز موثر باشد.

اداره انرژي آمريکا چهارشنبه اعلام کرد: ذخاير نفت آمريکا در 6 هفته گذشته بشدت افزايش يافته و ذخاير نفت و بنزين اين کشور نيز به رکورد بي سابقه اي در هفته گذشته رسيده است.


 ميز خبر 

 معاون اجرايي رئيس جمهوري:

بنزين هاي توزيعي در کلان شهرها يورو4 است

معاون اجرايي رئيس جمهوري با بيان اينکه ادعا نداريم کل بنزين هاي توزيعي در کشور بهترين نوع است، گفت:اکنون کيفيت بنزين هاي توزيعي بخصوص در کلان شهرها، قابل قبول و از نوع يورو4 است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، محمد شريعتمداري در نشستي با حضور نيره پيروزبخت رييس سازمان استاندارد ايران در محل اين سازمان افزود:کيفيت بنزين هاي توزيعي در کلان شهرها به شدت کنترل مي شود و اکنون مي توان ادعا کرد بنزين توزيعي در کلان شهرها از نوع يور4 است.

بنزين يورو 4 با استفاده از راکتورهاي جديد از بنزين معمولي ترکيب هاي گوگردي را حذف کرده و با شاخه دار کردن(ايزومري کردن) برشهاي کم اکتان بنزيني، بنزيني با مواد آلوده کننده کمتر توليد مي کند که در کاهش آلودگي هوا و محيط زيست بسيار موثر است.

به گفته وي، پيش از دولت يازدهم به دليل تحميل برخي اقدام هاي ناخواسته بر کشورمان و تحريم هاي ظالمانه وضعيت بنزين توزيعي در کشور با بحران جدي مواجه شده بود و برخي اعتقاد داشتند که بنزين هاي توزيعي با مواد شيميايي درصد آلودگي هوا را بيشتر کرده است.

شريعتمداري افزود: پس از روي کارآمدن دولت يازدهم اقدام براي بهبود وضعيت بنزين هاي توزيعي صورت گرفت و اکنون بنزين از نوع يورو چهار در کشور و به خصوص کلان شهرها توزيع مي شود.

معاون اجرايي رييس جمهور ادامه داد: اکنون بنزين يورو چهار در پالايشگاه شازند توليد و از آنجا در کشور توزيع
مي شود.

به گفته وي، با آغاز بکار توليد بنزين يوروچهار در پالايشگاه خليج فارس که به زودي فعاليت خود را آغاز خواهد کرد روند توزيع بنزين يورو چهار در کشور به مراتب بهتر از پيش خواهد شد و بعد از آن هيچ نوع بنزين غير يوروچهار در کشور توزيع نخواهد شد.

شريعتمداري از تلاش براي صادرات گازوئيل استاندارد به کشور هاي جهان به دنبال اجراي استاندارد هاي سختگيرانه در اين بخش خبر داد و خاطرنشان ساخت: اکنون بيش از 20 ميليون ليتر مازوت خوب ايران در بازارهاي جهاني عرضه مي شود.

آتش سوزي در انبار شرکت نفت اهواز

رييس روابط عمومي شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب از اطفاي حريق در اتاقک بايگاني يکي از انبارهاي شرکت نفت خبر داد.

رضا طاهري در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: حدود ساعت 10:15 (28 بهمن ماه) اتاقک بايگاني اسناد انبار شرکت خدمات مهندسي توربين جنوب يک يک شرکت سازنده تجهيزات صنعتي نفت است و در ناحيه صنعتي کارون حوالي پيچ ميدان اهواز قرار دارد، دچار آتش سوزي شد.

وي افزود: اين حريق در مدت 20 دقيقه با تلاش نيروهاي عملياتي اين شرکت و آتش نشاني اهواز اطفا شد و به انبار تجهيزات سرايت نکرد.خوشبختانه اين حادثه هيچگونه تلفات جاني در پي نداشته است.رييس روابط عمومي شرکت ملي مناطق نفتخيز تصريح کرد: علت اين حادثه در دست بررسي است اما احتمال مي‌رود اين آتش سوزي ناشي از جرقه برق و اتصالات برقي باشد.

دستور دادستان کل کشور براي اقدامات پيشگيرانه درباره خودروهاي گازسوز

دادستان کل کشور نسبت به غيراستادارد بودن مخازن سي ان جي خودروهاي گازسوز و انقضاي بازرسي و آزمون‌هاي دوره‌اي مرتبط هشدار داد و دستگاه‌هاي ذيربط را به انجام اقدامات پيشگيرانه مکلف و دادستان‌هاي سراسر کشور را به نظارت بر روند اين اقدامات موظف کرد تا از بروز حوادث و آسيب ها پيشگري شود.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين منتظري با ابلاغ دستور العملي در اين زمينه اعلام کرد: حسب گزارش هاي واصله، غالب وسايل نقليه گازسوز به دليل انتقضاي بازرسي و آزمون هاي مرتبط با مخازن سي ان جي خود، فاقد برچسب تاييديه ايمني استاندارد آزمون هاي مذکور هستند و غير استاندارد بودن اين مخازن در صورت وقوع حادثه موجب صدمات و آسيب هاي جبران ناپذير نظير انفجار در معابر و يا جايگاه هاي سوخت و به خطر افتادن سلامت شهروندان خواهد شد.

بر اساس دستورالعمل دادستان کل، وزارت کشور و تابعين اعم از استانداري ها، فرمانداري هاي ويژه، فرمانداري ها، شهرداري ها (مراکز معاينه فني ) بخشداري ها و وزارت راه و شهرسازي و تابعين به ويژه سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي مکلفند ضمن اجراي تکاليف قانوني خود و تهيه سامانه مورد لزوم جهت ارتباط با سازمان ملي استاندارد، گزارش اقدامات خود را در خصوص بازرسي سراسري ادواري سيستم سوخت

رساني و مخازن سي ان جي خودروهاي مختلف هر سه ماه يک بار به سازمان ملي استاندارد ارائه کنند.

همچنين شوراهاي اسلامي شهرها، شهرداري ها و مراکز معاينه فني مکلفند زمينه حضور بازرسان استاندارد را در مراکز معاينه فني خودرو فراهم و بدون انجام بازرسي سيستم سوخت رساني و مخازن سي ان جي و صدور تاييديه از صدور گواهي و برچسب معاينه فني خودداري کنند.

دادستان کل کشور پليس راهور را مکلف کرده به محض رويت خودروهاي گازسوز فاقد برچسب استاندارد مخازن سي ان جي، برابر مقررات با رانندگان خاطي برخورد کند.

همچنين استانداري هاي سراسر کشور مکلفند ضمن شناسايي کارگاه هاي غير مجاز تبديل خودروهاي بنزين سوز به گازسوز از فعاليت اين کارگاه ها جلوگيري کنند.

منتظري همچنين سازمان ملي استاندارد را مکلف به اعمال وظايف حاکميتي و قانوني خود در اين زمينه و ارسال گزارش هاي دريافتي هر سه ماه يکبار از مراجع ذيربط به دادستاني کل کشور کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته