جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5502

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار جمعي از شاعران مذهبي:
مي توان با ابزار بيان و شعربا ظالمان مبارزه کرد

در سومين سفر روحاني به خوزستان
تاکيد رئيس جمهوري بر حل مشکل آب و فاضلاب خوزستان


ترامپ: بايد آمريکا برترين زرادخانه هسته‌اي دنيا را داشته باشد


نتانياهو: جولان هرگز به سوريه بازگردانده نمي‌شود


پيشنهاد دبير کل سازمان ملل براي ايجاد دفتر مقابله با تروريسم

ظريف در افتتاحيه شانزدهمين نمايشگاه بين‌المللي محيط زيست،
سياست هاي نادرست در منطقه منجر به بحران گردو غبار و کم آبي شده است


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


ارائه پيش‌نويس قطعنامه‌اي به شوراي امنيت عليه اسد و مسئولان ارشد سوريه


فرماندار واشنگتن دستور به سرپيچي از دولت مرکزي آمريکا در امور مهاجرتي داد


خبر


جشنواره سمنوي شهر درق استان خراسان شمالي


نشست ترامپ با شرکت هاي توليد کننده در کاخ سفيد


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار جمعي از شاعران مذهبي:
 مي توان با ابزار بيان و شعربا ظالمان مبارزه کرد 

 
در آستانه ايام شهادت حضرت صديقه کبري سلام‌الله‌عليها جمعي از شاعران مذهبي با رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار با تأکيد بر اهميت محتواي اشعار ديني، خاطرنشان کردند: مدح و مصيبت ائمه عليهم‌السلام بخش مهمي از شعر ديني است اما در اين بخش بايد سخنان معقول، منطقي و برخاسته از نگاه و سليقه درست به‌کار برده شود و از برداشتهاي عاميانه و سطحي، و بيان مسائل جعلي و توهمي پرهيز شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، حضرت آيت الله خامنه‌اي، متصل کردن حوادث صدر اسلام با حوادث امروز را رسالتي مهم براي شعر و شاعران ديني خواندند و افزودند: پيغمبر اکرم و ائمه معصومين صلوات‌الله‌عليهم همگي اهل مبارزه شديد و مؤثر با ظلم، طاغوت، کفر، نفاق و فسق بودند و به همين علت نيز به‌دست حاکمان جابر و جائر به شهادت رسيدند.

رهبر انقلاب اسلامي، پيروي واقعي از ائمه معصومين را در متابعت عملي از آن بزرگواران و استمرار مبارزه با کفر و نفاق دانستند و خاطرنشان کردند: مبارزه عليه کفر و نفاق جهاني در جمهوري اسلامي آسان و امکان‌پذير است، در حالي‌که در زير سايه شوم برخي حکومتهاي منطقه، کمترين اعلام برائت از امريکا نيز موجب عصبانيت و واکنش شديد آنها مي‌شود.

حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند: مبارزه با ظالمان منحصر به مبارزه با شمشير نيست و امروز تبليغات در دنيا حرف اول را مي‌زند که مي‌توان با ابزار بيان و شعر با ظالمان مبارزه کرد و در سالهاي اخير نيز نمونه‌هاي بسيار خوب و اميدوارکننده‌اي در اين خصوص توليد شده است.

ايشان با اشاره به ظرفيت عميق احکام و معارف اسلامي، بر استفاده از اين مضامين عالي در اشعار ديني تأکيد کردند و گفتند: مفاهيم بلند و درس‌آموزي در ادعيه و مناجاتها به‌ويژه در صحيفه سجاديه وجود دارد و مي‌توان از اين اقيانوس و درياي موّاج در اشعار مذهبي استفاده کرد.

«مسئله سبک زندگي و وظيفه شاعران ديني در قبال آن» نکته ديگري بود که رهبر انقلاب اسلامي به آن اشاره کردند و افزودند: امروز در اروپا و امريکا مراکز و دستگاههايي با هدف مشخص و اعلام‌شده براي تغيير سبک زندگي در کشورهاي غير غربي به‌ويژه ايران اسلامي وجود دارد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي، هدف از هجمه به سبک زندگي اسلامي را ايجاد عزم، اراده و حرکتي مطابق با ميل دستگاههاي غربي خواندند و خاطرنشان کردند: در مقابل اين هجمه، دفاع کردن و دور خود حصار کشيدن کافي نيست، بلکه مي‌توان با تبيين سبک زندگي اسلامي و بيان مفاهيم و مباني اخلاقي، سياسي و فرهنگي در قالب شعر به وظيفه خود عمل کرد.

ايشان همچنين با اظهار خرسندي از پيشرفت شعر ديني و افزايش شاعران فعال در سرودن شعر ديني، افزودند: شعر خوب، بسيار تأثيرگذار و ماندگار است و ما امروز به شاعراني احتياج داريم که از لحاظ تراز شعري همچون حافظ، سعدي و صائب تبريزي باشند که اين هدف با کار، تلاش، مطالعه، خواندن شعرهاي بزرگان و به‌کار بردن الفاظ خوب در اشعار، دست‌يافتني است.


  در سومين سفر روحاني به خوزستان
 تاکيد رئيس جمهوري بر حل مشکل آب و فاضلاب خوزستان 

 رئيس جمهوري حل مشکل آب و فاضلاب خوزستان را هديه سفر خود به مردم اين استان اعلام کرد و گفت: مشکل آب و فاضلاب خوزستان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي و يا فاينانس برطرف مي شود.

به گزارش ايرنا حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در کارگروه ملي مقابله با ريزگردها و شوراي اداري خوزستان در سالن شهيد هاشمي استانداري خوزستان با بيان اينکه مساله آب و فاضلاب از مهم ترين مشکلات اين استان است گفت: از ابتداي شروع به کار دولت يازدهم اين مساله پيگيري شده است اما با اعتبارات معمول اين طرح ها قابل اجرا نيست.

وي تکميل طرح هاي آب و فاضلاب خوزستان را از محل صندوق توسعه ملي و يا اعتبارات فاينانس به مردم وعده داد و آن را هديه اين سفر به مردم اين استان دانست.

روحاني افزود: اگر چه در تامين فاينانس مشکلاتي وجود دارد اما به مردم قول مي دهيم که مشکل آب و فاضلاب را از طريق يکي از اين دو را ه حل کنيم.

گرد و غبار و اندوه ملي

رئيس جمهوري کشورمان همچنين گفت: هيچکس در کشور حق ندارد در دل مردم ايران بذر ياس و يا بذر هراس بپاشد.

وي از عمليات خيبر که در هورالعظيم اجرا شد و عمليات بدر ياد کرد و افزود: در هشت سال دفاع مقدس و اشغال سرزمين در مناطق مرزي غرب، همه ملت ايران دفاع کردند و همه نيروهاي نظامي و انتظامي بسيج شده بودند و در اين شرايط هيچکس مسائل منطقه اي و تقسيم بندي استاني را مطرح نمي کرد و ملت توانست با يکپارچگي از منافع ملي خود دفاع کند.

روحاني اضافه کرد: برف، سيلاب، باران و ريزگرد و حوادثي که در کشور اتفاق مي افتد مربوط به همه ماست و ما قادر هستيم همه آنها را حل کنيم.

وي افزود: ريزگرد مربوط به روزها و سال هاي اخير نيست و اين پديده تنها در کشور ايران ديده نمي شود و همه کشورهاي منطقه از جمله کشورهاي جنوب خليج فارس با آن درگير هستند.

روحاني با بيان اينکه ايران جزو 10 کشور بلاخيز دنياست، از صدا و سيما و رسانه ها خواست که بررسي کنند آيا مشکل برق و گرد و خاک و سيل تنها در ايران روي مي دهد يا در ساير کشورها نيز وجود دارد.

وي خاطرنشان کرد: تلاش ما در دولت اين بوده که روزهاي پاک و سالم در شهرها بيشتر شود و روزهاي آلوده کاهش يابد که آمار سال هاي 93 تا 95 همين را نشان مي دهد.

وي افزود: البته ريزگرد اکنون به مشکلاتي که کمتر مورد توجه بوده ضميمه شده و مشکل برق، آب و شبکه ارتباطاتي را نيز به همراه داشته است.

روحاني با اشاره به طوفان گرد و خاک در خوزستان گفت: از همان ساعات نخست براي مديريت اين بحران دستوراتي صادر کردم و به جهانگيري معاون اول خود دستور تشکيل ستاد بحران را دادم که طرح هاي اجرا شده نتيجه همين تصميم گيري ها بوده است البته اعتراف مي کنيم که امکانات ما محدود است.


 ترامپ: بايد آمريکا برترين زرادخانه هسته‌اي دنيا را داشته باشد 

 
رويترز:رئيس جمهوري آمريکا گفت که مي‌خواهد زرادخانه هسته‌اي آمريکا بهترين در نوع خود در جهان باشد و در اين راستا حرکت خواهد کرد.به گزارش ايسنا، دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا در مصاحبه با خبرگزاري رويترز تاکيد کرد که چين کشوري است که مي تواند اگر بخواهد خيلي راحت چالش امنيتي ايجاد شده از جانب کره شمالي را حل‌وفصل کند.رئيس‌جمهور آمريکا همچنين در اين مصاحبه براي نخستين بار گفت که از اتحاديه اروپا حمايت مي‌کند.ترامپ تاکيد کرد "کاملا موافق با اتحاديه اروپا است" او همچنين براي اولين بار از "راه حل دو کشوري" براي درگيري اسرائيل- فلسطين حمايت کرد و گفت: هر راه‌حلي را که دو طرف را راضي سازد او نيز راضي خواهد بود.وي افزود، اين کشورها پول زيادي بدهکار هستند. رئيس‌جمهور آمريکا در اولين اظهار نظرش در اين سمت درباره زرادخانه هسته‌اي آمريکا گفت، تمايل دارد که در جهان هيچ سلاح هسته‌اي وجود نداشته باشد اما در اين حال اظهار نگراني کرد که آمريکا به لحاظ ظرفيت تسليحات هسته‌اي خود عقب افتاده است.


  نتانياهو: جولان هرگز به سوريه بازگردانده نمي‌شود 

سايت خبري روسيا اليوم: نخست وزير رژيم صهيونيستي مدعي شد که بلندي هاي اشغالي جولان سوريه متعلق به اسرائيل است و هرگز به اين کشور بازگردانده نخواهد شد.به گزارش ايسنا، بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي در کنفرانس خبري مشترکي با همتاي استراليايي خود عنوان داشت: بلندي هاي جولان هرگز به سوريه بازگردانده نخواهد شد چرا که شرايط موجود ديگر اين امکان را نمي‌دهد.

وي پيشتر در جريان سفر به امريکا عنوان داشت که از دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا خواسته تا حاکميت اسرائيل بر بلندي هاي اشغالي جولان سوريه را به رسميت بشناسد.رژيم صهيونيستي در سال 1967 بلندي هاي جولان سوريه را به اشغال خود در آورد و پارلمان اين رژيم در سال 1981 قانون اعمال حاکميت اسرائيل بر اين منطقه را تصويب نمود.


 پيشنهاد دبير کل سازمان ملل براي ايجاد دفتر مقابله با تروريسم 

 
اسپوتنيک:دبيرکل سازمان ملل اعلام کرده است که اين سازمان بايد دفتر جديدي براي مبارزه با تروريسم داشته باشد.به گزارش ايسنا ، آنتونيو گوترشT دبيرکل سازمان ملل در اين باره گفته است: بايد يک دفتر مقابله با تروريسم در سازمان ملل ايجاد شود و علاوه بر اين بايد از سوي معاون دبير کل مديريت شود.گوترش همچنين تاکيد کرده است که مهمترين هدف اين ابتکار عمل افزايش کارآمدي سازمان ملل در مقابله با تروريسم است.اين دفتر گزارش خود را توسط شخص دبيرکل به مجمع عمومي ارائه خواهد داد. در حال حاضر دبيرکل سازمان ملل اعضاي مجمع عمومي اين سازمان را براي مشورت در اين باره دعوت کرده است.


 ظريف در افتتاحيه شانزدهمين نمايشگاه بين‌المللي محيط زيست،
 سياست هاي نادرست در منطقه منجر به بحران گردو غبار و کم آبي شده است 

وزير امور خارجه با تاکيد بر اين که در منطقه شاهد سياست هاي غلطي بوده ايم که منجر به بياباني شدن، بحران گرد و غبار و کم آبي شده است، همسايگان جمهوري اسلامي ايران را دعوت کرد: همکاري جدي و اطمينان بخش با ايران در حوزه محيط زيست شروع کنند.به گزارش ايرنا، محمد جواد ظريف در مراسم افتتاحيه شانزدهمين نمايشگاه بين المللي محيط زيست افزود: همه همسايگان جمهوري اسلامي را دعوت مي کنم يک برنامه مشترک براي مقابله با خطراتي که از گذشته توسط رژيم هاي ظالم در منطقه به خصوص صدام و برخي گروهاي افراطي به ويژه داعش بر سر محيط زيست منطقه آورده‌اند يک همکاري جدي و اطمينان بخش و ضروري را براي آينده شروع کنند.وي خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي ايران دست همکاري را به سمت همه همسايگان دراز مي کند تا در يک برنامه مشترک بتوانيم آينده بهتري را براي فرزندان اين منطقه فراهم کنيم و با خطراتي که نسل کنوني و آينده بايد با آن مواجه مي شوند، مقابله کنيم.رييس دستگاه ديپلماسي ايران ادامه داد: اين اقدام نه تنها يک ضرورت محيط زيستي است بلکه يک ضرورت سياسي و امنيتي است و اميدوارم رهبران کشورها بتوانند از اين آزمون تاريخي سربلند بيرون آيند.ظريف همچنين گفت: يکي از حوزه هايي که مي تواند زمينه اعتماد سازي منطقه اي را فراهم کند و همه کشورهاي منطقه بدون توجه به سياست هايشان به آن نياز دارند همکاري در حوزه محيط زيست است.وي تصريح کرد: هيچ موضوعي به اندازه محيط زيست در اين ادراک مشترک نقش محوري نداشته و در هيچ موضوعي به اندازه محيط زيست شاهد همکاري، هم فکري و تشريک مساعي حامعه بين المللي در حوزه محيط زيست نيستيم.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

کتابخانه اسکندريه، اسکندريه، مصر

گزارش فعاليت هاي 2005، طرح ها وپروژه ها

بيانيه تاراگُنا

رؤساي و نمايندگان دانشگاه ها در اجلاس مجمع دانشگاهي مديترانه در تاراگنا در تاريخ 2تا3 ماه جون سال 2005 با بيانه زير موافقت کردند:

1. کنفرانس بارسلونا درماه نوامبر 1995يک چالش ويک فرصت تاريخي براي مردم 25کشور اتحاديه اروپايي و 10 شريک حوزه مديترانه اي بود. اين « فرايند بارسلونا»، توسط بيانيه سال 1995 آغاز شد. طرح عملياتي وتصميمات والنسيا (Valencia) که توسط کميته اروپا وکنفرانس وزرا، درراستاي سياست همسايگي توسط اروپا آغازشده، خطوط کلي يک برنامه پيچيده از همکاري – توسعه در حوزه هاي اقتصادي، سياسي، فرهنگ، محيط زيست و امنيت راترسيم کرده است. دولت هامقرر داشته اند تا گفتگوي ميان سنت هاي فرهنگي منطقه را تشويق کنند، تا يک فرهنگ حقوق بشري و شهروندي دموکراسي راگسترش دهند وتوسعه پايدار مبادلات علمي و فن آوري را ترويج نمايند. از شروع کاراين موضوع روشن است که يک چنين پروژه اي فراتر از همبستگي هاي بين دولت ها مي باشد، ولزوماً درگير سيستم هاي آموزشي و جامعه مدني مي گردد.

2. درهرحال ازسه راهبرد پيشنهادي توسط بيانيه بارسلونا (سياسي وامنيتي، اقتصادي ومالي، انساني و فرهنگي)آخري به خصوص هنوز مطابق با انتظارات تحقق پيدا نکرده است. دراين مرحله به نظرميرسد، با توجه به اينکه محکم ترين موانع براي تکميل اين فرآيند همچنين يک طبيعت فرهنگي است مشارکت دانشگاهي شريک اروپا- مديترانه اي خيلي لازم و اضطراري ميباشد، کار گروه مشاوره اي که توسط رُمانوپرُدي (Romanoprodi) در سال 2003 نجام شد، توسعه پروژه هاي اروپايي وشبکه دانشگاهي اروپا – مديترانه اي وايجاد بنياد اروپا مديترانه اي آناليند در اسکندريه درسال 2004 تنها قدم هاي اوليه اين فرايند است. يک استراتژي درازمدت بايستي ترسيم گرددوبه همراه مؤسسات درمورد سطح کنفرانس وزيران در راستاي نتايج هفتمين کنفرانس وزراي امورخارجه اروپا – مديترانه اي (لوکزامبورگ،30 تا31 ماه مي سال 2005) هماهنگ شود. درهمين زمان ما بايستي قادر باشيم تااز ابتدا، در کوتاه مدت و ميان مدت، نمونه اي ازتجربه خوب براي همکاري پايدار در حوزه هاي پژوهش و آموزش رامورد ترويج قرار دهيم.

3. دانشگاه هاي اروپا آگاهندکه موضوع مديترانه اي يکي از اولويت هاي سياسي و فرهنگي آينده اروپااست که بايد شناخته شود. آنها علاقه مند به توسعه يک مفهوم پويا و وظيفه اي همکاري عمليات بين دانشگاهي هستند که رشد کارايي ومؤثر بودن را درداخل سيستم آموزش عالي بازي مي کند.

آنها مي توانند يک کمک معتبري براي کشورهاي شريک به منظور بدست آوردن مهارت زياد مورد نياز رابراي توسعه اقتصادي، اجتماعي ومؤسسه اي انجام دهند. دانشگاه هاي کشورهاي شريک نه تنها انتظار دارند که فرآيند بارسلونا و نتيجه آن براي توسعه روابط اقتصادي سياسي بلکه همچنين افزايش مبادلات فرهنگي و فنآوري بهبود داشته باشد. آنها ميتوانند به نوسازي سيستم دانشگاه هاي اروپايي با تشويق سنت هاي بزرگ فرهنگي وآماده سازي مؤسسات آکادميک با رشد بزرگ آينده درخشان کمک کنند.


 يك نكته از هزاران 

 تنگناهاي اقتصادي و آستانه تحمل پايين جامعه

يكي از لازمه‌هاي جوامع رشديافته، نه تنها آمار پايين نزاعهاي كلامي و فيزيكي مي‌باشد، بلكه، احساس اتحاد به واسطه هم‌نوع بودن و در حداقل بودن مشاجره‌ها و درگيري‌هاي لفظي و فيزيكي در سطح جامعه در جوامع پيشرفته و متمدن، يكي از شاخص‌هاي مهم به شمار مي‌رود. مسأله وفاق و صميميت اجتماعي ممكن است در جامعه ما به دلايل مختلف، ازجمله پايين آمدن آستانه تحمل عمومي در اثر فشارهاي اقتصادي و تبعات انكارناپذير آن، كمرنگ شده باشد. تا جايي كه گاها در فضاهاي بيروني و سطح جامعه، مشاهده مي‌كنيم كه كمترين تنش و عاملي، ممكن است منجر به برخورد و درگيري در ميان افراد شود. اين مسأله را آمار بالاي نزاعهايي كه هر ساله منتشر مي‌شود، تاييد مي‌كند. فشار اقتصادي، توجيه مناسبي براي خشونت و بداخلاقي‌هاي خانوادگي و اجتماعي نيست، اما به هر حال، نمي‌توان منكر اين شد كه مسائل اقتصادي خواه ناخواه بر روحيه اجتماع اثرگذار است. براي داشتن جامعه‌اي با روحيه سالم و با آستانه تحمل بالا نياز به آرامش فكري و ذهني فارغ از دغدغه ماديات و مشكلات داريم و اين مسأله، پيگيري و احساس تعهد و مسئوليت مسئولان بخشهاي مختلف را براي كاستن از بار مشكلات عمومي و تنگناهاي اقتصادي مي‌طلبد.


 ميز خبر 

 دستيار اردوغان:

ترکيه به دنبال برکناري اسد با زور نيست

دستيار رئيس جمهور ترکيه گفت که کشورش تمايلي براي همکاري با دمشق ندارد اما درعين حال نيز به دنبال برکناري بشار اسد از قدرت با توسل به زور هم نيست.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري "اسپوتنيک"، "ايلنور جويک" مشاور ارشد رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه در مصاحبه‌اي با شبکه راشاتودي گفت: ترکيه قصد ندارد وارد يک رويارويي و کنار زدن اسد از قدرت با زور شود.

وي افزود: ما اگرچه تمايلي به همکاري با بشار اسد نداريم، اما نمي‌خواهيم او را هم با زور برکنار کنيم به همين دليل است که ترکيه، روسيه و ايران مذارکات آستانه را برگزار مي‌کنند. بنابراين در اينجا من فکر نمي‌کنم که استفاده از زور عليه بشار اسد مطرح بشود.

اين درحالي است که ترکيه همواره حکومت دمشق را هدف اتهام‌هاي خود در ارتباط با جنگ سوريه قرار داده و از گروه‌هاي شورشي مخالفت بشار اسد حمايت کرده است.

به گفته جويک، ترکيه هرگز با بشار اسد همکاري نخواهد کرد و چنين چيزي مطرح نيست.


 خبــــر 

 آيت الله موحدي کرماني:

مساله فلسطين در راس مسائل جمهوري اسلامي ايران است

امام جمعه موقت تهران گفت: همه بدانند مساله فلسطين در راس مسايل جمهوري اسلامي ايران است، منافع ملي، منطقه اي و سياسي ما هم به مساله فلسطين گره خورده است.به گزارش ايرنا، آيت الله محمدعلي موحدي کرماني در خطبه دوم نمازجمعه تهران افزود: مساله فلسطين مساله اي اسلامي است و اسلام مي فرمايد تسلط کفار بر مسلمانان حرام است.


 ارائه پيش‌نويس قطعنامه‌اي به شوراي امنيت عليه اسد و مسئولان ارشد سوريه 

 
شوراي امنيت درصدد است قطعنامه‌اي را براي اعمال تحريم‌هاي جديد عليه دولت سوريه تصويب کند که اضافه کردن نام 11 تن از فرماندهان و مسئولان اين کشور از جمله بشار اسد به ليست سياه سازمان ملل در آن گنجانده شده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه خبري اسکاي نيوز، يک ديپلمات مستقر در نيويورک فاش کرد، شوراي امنيت قصد دارد طي هفته آتي قطعنامه‌اي را در خصوص گنجاندن 11 تن از فرماندهان نظامي و مسئولان سوري در ليست سياه به اتحام دست داشتن در حملات شيميايي، تصويب کند.

براساس اين قطعنامه، فروش هليکوپتر به دولت سوريه ممنوع شده و 10 نهاد دولتي و يا مرتبط با دولت در ليست سياه مربوط به ساخت و استفاده از سلاح‌هاي شيميايي و موشک‌هاي حامل اين سلاح‌ها، گنجانده مي‌شوند.

اين قطعنامه همچنين بر ضرورت بلوکه کردن اموال افراد و نهادهاي مذکور و همچينن ممانعت از سفر آنها به تمام کشورهاي عضو سازمان ملل تاکيد دارد.

اين در حالي است که دولت بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه بارها ادعاهاي مطرح شده در خصوص استفاده از سلاح‌هاي شيميايي را توسط ارتش سوريه رد کرده است.

قطعنامه پيشنهادي در بر گيرنده 15 مسئول سوري است و تاکيد دارد که بايد تحقيقات لازم در خصوص دست داشتن نيروهاي مسلح ارتش سوريه در حملات شيمياي صورت پذيرد.


  فرماندار واشنگتن دستور به سرپيچي از دولت مرکزي آمريکا در امور مهاجرتي داد 

 «جي اينسلي» فرماندار ايالت واشنگتن آمريکا دستوري را صادر کرد که نهاد هاي زير مجموعه اين ايالت به موجب آن بايد هرگونه درخواست دولت مرکزي براي بازداشت مهاجران غيرقانوني را ناديده بگيرند.

به گزارش ايرنا به نقل از تارنماي خبري هيل، اين دستور آژانس هاي دولتي را از استفاده از منابع دولت براي تهيه فهرستي از افراد بر اساس گرايش هاي مذهبي آنها منع مي کند.

اين نهادها همچنين بر اساس حکم ياد شده نبايد از ارائه خدمات به مهاجران غير قانوني خودداري کنند.

دستور فرماندار واشنگتن در شرايطي صادر شده که وزارت امنيت داخلي آمريکا در روزهاي گذشته طرحي جديد براي مقابله با مهاجران غيرقانوني ارائه داده بود.بر اساس اعلام اين وزارتخانه، آن دسته از مهاجران غيرقانوني که مرتکب هرگونه جرمي شوند، در اولويت اخراج از آمريکا خواهند بود.اين طرح در دولت پيشين آمريکا تنها براي افرادي اعمال ميشد که مرتکب جرايم سنگين شده بودند.ايالت واشنگتن در هفته هاي گذشته سردمدار مقابله با سياست هاي جنجال برانگيز «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري جديد آمريکا بوده است.قاصي فدرال اين ايالت چند هفته پيش در حکمي جسورانه فرمان ترامپ براي منع ورود اتباع هفت کشور به خاک آمريکا را لغو کرد که اين حکم در ادامه مورد حمايت قضات دادگاه استيناف قرار گرفت.


 خبر 

 پوتين:

هدف ما در سوريه تقويت دولت دمشق و مبارزه با تروريسم است

رئيس‌جمهور روسيه در جمع نظاميان ناوگان شمالي اين کشور گفت، او شخصا پيشنهاد اعزام ناوهواپيما بر روسيه موسوم به دريادار "کوزنتسوف" به سوريه را مطرح کرده در عين حال تاکيد کرد که روسيه نمي خواهد در امور داخلي سوريه مداخله کنند.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه راشاتودي، ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه در ديدار با افسران ناوگان شمالي روسيه که در سواحل سوريه خدمت کرده‌اند گفت، گروه نظامي اين ناوهواپيمابر روسيه توانست خساراتي فراوان به گروه‌هاي تروريستي در سوريه وارد کند.

وي خطاب به آنها گفت: شما همه ماموريت هايي که به شما محول شده بود را انجام داديد، خساراتي چشمگير به گروه‌هاي تروريستي بين‌المللي از جلمه با هدف قرار دادن زير ساخت ها، تجهيزات و انبار هاي مهمات آنها وارد کرديد.

رئيس‌جمهور روسيه تاکيد کرد: ارتش روسيه نقشي فراوان در اقدامات ضد تروريستي بين‌المللي ايفا کرده و شرايط را براي مذاکرات صلح ميان دولت سوريه و مخالفان مسلح آن فراهم کرد.

پوتين تاکيد کرد: هدف روسيه در سوريه ثبات بخشيدن به دولت مشروع اين کشور و پايان دادن به مشکل تروريست ها در آن کشور بود.

"سلاح کشتار جمعي" که برادر رهبر کره شمالي با آن ترور شد

پليس مالزي ماده خطرناکي که برادر کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي با آن کشته شد را معرفي کرد؛ ماده اي شيميايي که در ليست سلاح‌هاي کشتار جمعي سازمان ملل گنجانده شده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز عربي، آن گونه که پليس مالزي اعلام کرده ماده سمي که کيم جونگ نام، برادر رهبر کره شمالي با آن ترور شد گاز اعصابVX" " بوده است. ماده‌اي که در ليست مواد شيميايي و سلاح‌هاي کشتار جمعي و ممنوعه سازمان ملل قرار دارد.

کيم جونگ نام، 13 فوريه در فرودگاه کوالالامپور توسط دو زن مسموم شد و لحظاتي بعد جان خود را از دست داد و در همان ابتدا انگشت‌هاي اتهام به سوي کيم جونگ اون، برادر ناتني‌اش نشانه رفت.

گاز اعصاب VX اولين بار توسط انگليس در اوايل دهه 50 قرن گذشته ميلادي به شکل صنعتي توليد شد و از آنجايي که مي تواند از طرق مختلف از جمله تماس با پوست بدن، خوردن و آشاميدن و يا استنشاق به سرعت تاثير کند، يکي از خطرناک‌ترين مواد سمي در جهان است.

ايران رييس گروه 77 شد

جمهوري اسلامي ايران رسما رييس گروه 77 در سال 2017 ميلادي شد.به گزارش ايرنا در جريان مراسمي که در محل دفتر سازمان ملل متحد در وين با حضور روساي سازمان هاي بين المللي مستقر و تعدادي زيادي از سفرا و نمايندگان کشورهاي مختلف برگزار شد، رضا نجفي سفير و نماينده دائم ايران نزد سازمان ملل متحد در وين به عنوان رييس گروه 77 براي يک سال انتخاب شد.نماينده دائم ايران در وين در اين مراسم طي سخناني ضمن قدرداني از اعتماد کشورهاي عضو براي انتخاب ايران به عنوان رييس گروه 77 بر دفاع از اصول، منافع، ارزش ها و اهداف گروه تاکيد کرد.


 جشنواره سمنوي شهر درق استان خراسان شمالي 


 نشست ترامپ با شرکت هاي توليد کننده در کاخ سفيد  


 سرمقاله 

حساسيت منطقه براي ايران

حميدرضا عسگري

جنگ همواره خانمان سوز است و برنده‌اي نخواهد داشت، درگيري و نزاع هميشه با فشار و هزينه همراه است و سود آن به جيب خشونت طلبان و تفرقه افكنان خواهد رفت. امروز نيز در نگرش به نوع سياست‌هاي منطقه‌اي همسايگان بوي خشونت و تفرقه به مشام مي‌رسد. هريك از همسايگان ما در صدد تضعيف ايران در سياست‌ها و تحولات منطقه‌اي هستند.

اين موضوع با روي كار‌آمدن دونالد ترامپ رئيس جمهور جنگ طلب آمريكا شدت گرفته است. کابينه ترامپ اگر جنگي‌ترين کابينه تاريخ دولت‌هاي آمريکا نبوده باشد قطعاً يکي ازجنگ طلب ترين کابينه‌هاي اين کشور به حساب مي آيد و معمولاً کابينه‌هاي جنگ‌طلب ، سياست‌هاي خصمانه‌تري عليه ايران اتخاذ مي‌كنند. حال با چنين رويكردي از سوي ترامپ و اعضاي كابينه‌اش شاهد تازيدن دشمنان و همسايگان برعليه كشورمان هستيم.

نتانياهو تور ضد ايراني در غرب به راه مي‌اندازد و ضمن ديدار با سران كشورهاي غربي درصدد باز سازي حصار ايران هراسي است، عربستان علناً جهان را به حمايت از سياست‌هاي ضدايران ترامپ دعوت مي‌كند و تركيه كشورمان را عامل بروز تفرقه مذهبي ميان كشورهاي منطقه معرفي مي‌نمايد. اين اولين گام همسايگان برعليه كشورمان است و آخرين آن نخواهد بود. درواقع مي‌توان اينگونه گفت که برنامه‌اي هدفمند از سوي آمريكا و متحدان منطقه‌اي درحال اجراست كه در سايه اظهارات ضد ايراني دولت ترامپ، تاختن و چسباندن اتهامات فراوان از سوي همسايگان، به ايران امري عادي و مستمر گردد.

نتيجه اين رويكرد در اولين قدم، صف‌کشي جديد و نسبتاً منسجمي از کشورهاي منطقه عليه ايران خواهد بود. شكل گيري اين حلقه ضد ايراني در منطقه فشار مضاعفي برما وارد خواهد ساخت. نفوذ كشورهايي همچون عربستان و تركيه در سازمان‌هاي بين المللي و منطقه‌اي همچون سازمان كنفرانس اسلامي، شوراي همكاري خليج فارس، اتحاديه عرب و... مي‌تواند آسيب جدي بر منافع ملي ما وارد سازد. لذا بايد به صورت فعال تري از سياست‌هاي كشورمان در مجامع بين المللي دفاع و شفاف سازي كنيم.

در دومين قدم منفي، اين رويكرد فرصت را به رقبا و دشمنان مي‌دهد تا امکاني که شرايط پسابرجام براي ايران و به منظور نقش آفريني افزون تر در معادلات منطقه فراهم ساخته بود را تضعيف كنند. در تاييد صحت اين موضوع بايد كمي به دوران رياست جمهوري اوباما به عنوان حامي برجام توجه داشت. درآن زمان به سبب نوع سياست آمريكا، كشورهايي همچون عربستان و رژيم صهيونيستي قادر به هجوم علني برعليه ايران نبودند و توافق هسته‌اي را اين چنين مورد تخريب قرار نمي‌دادند. اما با نوع صحبت‌ها و تعيين خط و مشي‌هاي ترامپ فضا براي مخالفان و دشمنان بسيار مساعد شده است.

با اين همه حضور دونالد ترامپ در راس قدرت در آمريکا و صف‌کشي جديد عليه ايران در منطقه را بايد به عنوان واقعيت‌هاي موجود پذيرفت و کوشيد در همين شرايط نيز کنش‌هايي را انجام داد تا کشور را از آسيب‌هاي احتمالي در امان نگاه داشت. بايد از تنش آفريني‌ها پرهيز كرد و مانع از آن شد كه به بهانه‌هاي مختلف ديوار مخالفان منطقه‌اي برعليه كشورمان محكمتر و گسترده تر گردد.

بعد توافق هسته‌اي به واسطه ديپلماسي تعاملي كشور، نگاه سرد اروپا در ارتباط با ايران تعديل شد و بخش عمده‌اي از مراودات سياسي و اقتصادي از سرگرفته شد. اما همسايگان طاقت قدرت گرفتن ايران را ندارند و درصدد برهم زدن اين روابط بوده، ومدام با اقدامات و اظهارات خود به دنبال واكنش ايران هستند. لذا پرهيز از اقدامات هيجاني همچون تجمع و بالارفتن از سفارت‌ها و توهين به سران كشوران همسايه در راهپيمايي‌هاي عمومي، مي‌تواند بهانه لازم را به دست دشمنان بدهد تا شدت فشار و تخريب ايران در افكار عمومي را افزايش دهند.

رويكرد عاقلانه دستگاه سياست خارجي بيش از هر زمان ديگري امروز بايد در بحران موجود خودنمايي كند. نبايد منفعلانه شاهد تاخت و تازهاي منطقه اي برعليه كشورمان باشيم و نبايد به يكباره كنترل از دست دهيم و به رويارويي مستقيم كشيده شويم. ازسوي ديگر شنيدن صداي واحد ازداخل كشور و حمايت از سياست اتخاذي دستگاه ديپلماسي كشور، ضرورتي است كه امروز به آن نيازمنديم.

در شرايط پيچيده منطقه لازم است همه دستگاه‌ها، نهادها، احزاب و جريانات سياسي، نگاهي فراتر از نگاه‌هاي جناحي معمول به دستگاه ديپلماسي کشور داشته باشند و تنها منافع ملي کشور را در اين حوزه، حول محور کنش‌هاي خود قرار دهند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته