جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5502


تنظيم PHبدن براي جلوگيري از بيماريها

در گفتگو با آفرينش مطرح شد،
توضيحات معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي تهران از وضعيت نوزاد زودرسي که با مشکل مواجه بود


تشخيص آلودگي ويروسي با پروتئين‌ها


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 تنظيم PHبدن براي جلوگيري از بيماريها 

 
بطور كلي انواع سرطان‌ها در نقاط مختلف بدن در اثر شرايط نامناسبي كه براي زيست طبيعي سلول‌هاي بدن بوجود مي‌آيد ظاهر مي‌شوند. بعنوان مثال افزايش ترشي و اسيديته معده به مدت طولاني و خرابي سلول‌ها در آن ناحيه‌، افزايش ترشي و اسيديته ادرار براي نواحي كليه‌ها، حالب، مثانه و آلت كه باعث اختلالات در نواحي فوق‌الذكر و انهدام سلول‌هاي مزبور مي‌گردد. افزايش هورمون‌هاي جنسي و استرول‌ها و الكل‌هاي چرب در مقادير خيلي زياد در نواحي سينه‌، سيستم جنسي‌، كبد و ساير نقاط و بر هم خوردن PH طبيعي اين مناطق و بوجود آمدن عوارضي در اين سلول‌ها باعث درد و ذرات سرطان‌زا به داخل سلول‌ها و هسته آنها مي‌گردد كه حالت طبيعي سلول در اثرات تركيبات بهم خورده و تقسيم سلول‌ها از حالت طبيعي خارج شده و انبوه سلول‌ها ظاهر مي‌شوند هرگونه تغيير در PH و حالت طبيعي مناطق مختلف بدن و افزايش ترشي و تلخي بيشتر از‌اندازه باعث تباهي بعضي از سلول‌ها و افزايش بي‌رويه تقسيم بعضي ديگر مي‌گردد كه از آن بيماري‌هاي بدخيم ناشي مي‌شود.

كنترل PH و حالت ترشي و تلخي در نقاط مختلف بدن و در مراحل متفاوت زندگي از مسائل اساسي جلوگيري از بروز اين بيماري مي‌باشد و پيري و ضعف كه باعث عدم كنترل PH نقاط مختلف بدن و مايعات مي‌شود وسيله اي براي بروز اين بيماري به حساب مي‌آيد.

افزايش قدرت مغز و بدن واعصاب جهت كنترل و نگه‌داري بدن در حالت‌هاي فعاليت راهي جهت پيش‌گيري از بيماري‌هاي مختلف بشمار مي‌رود. بيماري سرطان نيز از آنها جدا نمي‌باشد و با توانائي بدن پيشرفت آن كاهش مي‌يابد در صورتي كه قدرت بدن رو به كاهش رود رژيم و غذاهاي مصرفي مي‌توانند محيط بدن را از بعضي از جهات تغيير دهند.غذاهاي گياهي محيط را بطرف قليائي و غذاهاي حيواني اسيديته بدن را افزايش مي‌دهند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 در گفتگو با آفرينش مطرح شد،
 توضيحات معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي تهران از وضعيت نوزاد زودرسي که با مشکل مواجه بود 

 
برديا سيفي -گزارشي از وضعيت نوزادي که روند درماني او در يکي از بيمارستان هاي تهران با مشکل روبرو شد ، حاکي از آن است که نوزاد در حال حاضر مرخص شده تا پس از طي زمان لازم براي ترميم زخم پا، پيوند پوست بر روي پاي او انجام شود.دكترصدف عليپور معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي تهران در رابطه با وضعيت جسماني و شرايط نوزاد که در بيمارستان وليعصر که داراي بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان است به دنيا آمد، در طي توضيحاتي گفت : مادر اين نوزاد به دليل فشارخون بالا به صورت اورژانس به بيمارستان مراجعه مي کند و با توجه به دچار مشکلاتي که با آن ها درگير بوده، مجبور به زايمان زودرس مي شود و نوزاد وي ، نارس به دنيا مي آيد. نوزاد نارس ، بسيار بدحال بوده و نياز به احياي قلبي - ريوي داشته است.

ايشان گفت: نوزاد دو بار دچار مشکل قلبي - ريوي مي شود که هر دو بار احياي قلبي در مورد او صورت مي گيرد و نوزاد به احياي قلبي - ريوي پاسخ مثبت مي دهد . در نهايت پزشکان ، نوزاد را در بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان بستري و همه مراقبت هاي لازم در مورد او را به عمل مي آورند. با اين همه ، نوزاد دو باره نيازمند عمليات احيامي شود .در نوبت سوم عمليات احياي قلبي - ريوي، بنا به ضرورت از دست و يکي از پاهاي نوزاد رگ گرفته مي شود و تحت درمان سرم قرار مي گيرد. اما پزشکان پس از مدتي متوجه مي شوند که مايع سرمي به زير پوست پاي نوزاد نشت کرد و پاي او متورم شده است. به همين دليل تزريق سرم بلافاصله قطع مي شود و رگ را باز مي کنند و مراقبت هاي لازم براي نوزاد انجام مي شود.البته لازم به تذکر است که معمولا ميزان سرمي که به نوزادان تزريق مي شود ، بسيار کم و در حدميکرو قطره است .

وي تصريح کرد: پزشکان پس از مدتي ، متوجه تغيير رنگ پوست بيمار مي شوند.البته وقتي سرم از رگ براي نوزادان خارج شود، خيلي وقت ها مايع جذب مي شود و عارضه اي رخ نمي دهد و در مواردي پوست دچار عارضه مي شود.

دكتر عليپور گفت:نوزاد به دليل انجام عمليات احيا داراي شرايط متفاوت بوده و اين اتفاق براي او رخ داد و پوست هيچ خون رساني نداشته و عارضه آن بيشتر شد.

عليپور ادامه داد: بعد از مشاهده تغيير پوست نوزاد،‌ بيمار تحت مشاوره هاي فوق تخصصي قرار مي گيرد و يکي از اساتيد ارتوپد اطفال و جراحان پلاستيک نوزاد را ويزيت مي کند و تحت مراقبت قرار مي گيرد.

وي با بيان اين که «عمق اين عارضه پوستي زياد نبود»، تاکيد کرد: بر اساس آخرين نظريه تخصصي، مشخص شد که اين عارضه فقط در سطح پوست نوزاد است و در اين مواقع، بايد چند روزي به پوست زمان داد تا عمليات ترميم صورت گيرد.

اين مقام پزشکي گفت: چند روز فرصت به پوست نوزاد داده شد و هر روز تحت مراقبت هاي پزشکان و پرستاران بيمارستان بوده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: عوارض اکنون برطرف شده است و حال عمومي بيمار خوب است و فقط زخمي روي پوست نوزاد است که بايد بررسي شود.

عليپور افزود: بيمار عصر چهارشنبه از بيمارستان مرخص شد تا مراقبت ها به صورت سرپايي انجام شود، مراقبت از زخم بايد ادامه يابد تا زخم ترميم شود و يا پس از کوچک شدن زخم، يک پيوند پوستي کوچک انجام شود.

وي اضافه کرد: اکنون نوزاد 29 روزه است و زماني که اين اتفاق افتاد، نوزاد پنج يا شش روزه بوده است و اين زخم کوچک پشت پاي نوزاد است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: با ادامه مراقبت هاي درماني فوق تخصصي اين مشکل برطرف شده است و پزشکان معتقدند در حد عارضه پوستي است.

وي در باره اينکه بيرون زدن سرم از رگ نوزادان تا چه حد شايع است، گفت: بر اساس آمارهاي جهاني براي 11 تا 20 درصد نوزادان بيرون زدگي مايع از رگ اتفاق مي افتد و اغلب موارد عارضه پوستي پديدار نمي شود و فقط در برخي مواقع اين عارضه رخ مي دهد.

وي در پايان گفت لازم به تذکر است که هزينه ي چنين اقداماتي در مورد احياي قلب - ريوي نوزادان و نيز هزينه ي زايمان و نگهداري در بخش ويژه ، در بيمارستان هاي خصوصي بالغ بر هشتاد ميليون تومان مي شود كه با توجه به اجراي طرح تحول سلامت ، اين هزينه ها از مادر و خانواده ي او دريافت نشد و همه ي اين اقدامات به صورت رايگان انجام گرفت.وي همچنين گفت، اقدامات لازم براي بهبود پاي کودک ، در آينده نيز به صورت رايگان انجام خواهد شد.

وي همچنين گفت بر رسانه ها واجب است که در اطلاع رساني ها در اين زمينه ، در نهايت صداقت رفتار کنند تا از ايجاد هر گونه شبهه اي جلوگيري شود.


 تشخيص آلودگي ويروسي با پروتئين‌ها 

 محققان دانشگاه دوک گروهي از پروتئين‌ها را شناسايي کردند که آلودگي‌هاي ويروسي را نشان مي‌دهند. در اين تحقيقات در مخاط بيني و گلوي ملتهب داوطلبان، پروتئين‌هايي شناسايي شدند که آلودگي ويروسي ناشي از ويروس سرماخوردگي يا آنفلوآنزا را با دقت 86 درصد نشان مي‌دهند.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، بررسي اين پروتئين‌ها يک راهکار ساده و ارزان‌قيمت براي تشخيص آلودگي ويروسي و تجويز داروهاي مناسب است.اين تحقيقات با همکاري 88 داوطلب سالم که در معرض ويروس سرماخوردگي يا آنفلوآنزا قرار گرفتند، انجام شد و محققان دريافتند 25 نوع پروتئين در نمونه مخاط داوطلباني که دچار آلودگي ويروسي شده‌اند، وجود دارد. پيش از اين براي شناسايي پاتوژن‌هاي آلوده کننده بيمار از نمونه خون استفاده مي‌شد.

تحقيقات دانشگاه دوک، رويکرد تشخيص آلودگي را تغيير داده و متخصصان به جاي جستجوي پاتوژن، به سراغ بررسي واکنش بدن شخص در برابر آن و همچنين الگوهاي برجا مانده در ژن‌ها، پروتئين‌ها و ساير نشانگرهاي زيستي بيمار مي‌روند. در حال حاضر ابزارهاي زيادي براي تفکيک آلودگي‌هاي ويروسي و باکتريايي وجود ندارد. فايده اين تفکيک امکان استفاده از آنتي‌بيوتيک‌ها در موارد آلودگي‌هاي باکتريايي و استفاده نکردن از اين داروها در آلودگي‌هاي ويروسي است تا از مقاومت ميکروب‌ها در برابر آنتي‌بيوتيک‌ها جلوگيري شود.

گزارش کامل اين تحقيقات در نشريه EBioMedicine منتشر شده است.


 خبرهاازعالم علم 

 تاثير امگا 3 بر سلامت بدن

امگا 3کمک زيادي در بهبود خلق و خوي شما ميگذارد و ميتواند انواع عارضه هاي روحي و رواني شما را درمان کند اسيدهاي چرب امگا3 همچنين در تنظيم کلسترول بدن نيز تاثيرگذار خواهند بود بهتر است با مزاياي استفاده از اين روغن ها آشنا شويد به برخي از ويژگي هاي موادغذايي حاوي امگا3 آشنا شويد .

امگا 3 خانواده اي از اسيدهاي چرب با زنجيره ي بلند است که جزء ريزمغذي هاي مهم براي سلامت و نمو است و توسط خود بدن ساخته نمي شود و بايد از رژيم غذايي و يا مکمل ها دريافت شود.

تحقيقات نشان مي دهند که دو نوع اصلي دارد شامل:

EPA، يعني اکوزاپنتنوئيک اسيد

DHA، دوکازاهکسنوئيک اسيد

EPA از قلب، دستگاه ايمني بدن و پاسخ التهابي حمايت مي کند و DHA از مغز، چشم ها و دستگاه عصبي مرکزي حمايت مي کند.

اين ماده بيشتر در ماهي ها وجود دارد.

اهميت آنها در حفظ تعادل توليد مواد شبه هورمون است که پروستاگلاندين نام دارند. پروستاگلاندين ها به تنظيم بسياري از عملکردهاي فيزيولوژيکي مهم بدن کمک مي کنند شامل فشار خون، لخته سازي، و عملکرد عصبي، پاسخ هاي التهابي و آلرژيک و عملکرد هاي کليوي و گوارشي و توليد هورمون ها.

نقش امگا 3 در توليد پروستاگلاندين ممکن است نشان دهد که چرا براي سلامتي مفيد هستند مثل پيشگيري از بيماري ها قلبي، بهبود عملکرد شناختي، و تنظيم روند التهابي.

دوز بالاي امگا 3 براي درمان و پيشگيري از اختلالات خلقي استفاده مي شود.

منبع : دكتر سلام


 خبرپزشكي 

 ارتباط خواب طولاني مدت با خطر ابتلا به زوال عقلي

تحقيقات نشان مي‌دهد: بين خواب طولاني مدت و خطر ابتلا به زوال عقلي ارتباط وجود دارد.

در اين تحقيق آمده است افرادي که هر شب بيش از 9 ساعت مي‌خوابند در معرض فزاينده ابتلا به زوال عقلي هستند. بيش از 46 ميليون نفر در جهان به زوال عقلي مبتلا هستند و انتظار مي‌رود اين رقم تا سال 2050 سه برابر شود.

همچنين در آمريکا بيش از پنج ميليون نفر دچار بيماري آلزايمر هستند. خطر ابتلا به اين بيماري با افزايش سن بيشتر مي‌شود؛ به طوري که از هر سه فرد مسن يک نفر به دليل آلزايمر يا نوع ديگري از زوال عقلي فوت مي‌کند.

محققان دانشگاه بوستون آمريکا در مطالعه‌اي دريافتند خواب طولاني مدت ممکن است خطر ابتلا به زوال عقلي را افزايش دهد.

در اين بررسي اطلاعات مربوط به 5209 زن و مرد بين 30 تا 62 سال مورد مطالعه قرار گرفت. همچنين از اين افراد درخواست شد گزارشي از مدت زماني را که به طور معمول هر شب مي‌خوابند ارائه دهند. اين افراد براي مدت 10 سال تحت کنترل بودند تا مشخص شود کدام يک از آنان به بيماري آلزايمر يا ديگر انواع زوال عقلي دچار شده‌اند.

به گزارش ايسنا به نقل از مديکال نيوز تودي، اين تيم تحقيقاتي دريافتند: افرادي که به طور مرتب براي مدت زمان 9 ساعت يا بيشتر مي‌خوابند دو برابر بيش از افرادي که کمتر از 9 ساعت به خواب مي‌روند احتمال دارد به اين بيماري دچار شوند. همچنين تحصيلات مي‌تواند نقش مهمي در به تعويق انداختن خطر ابتلا به زوال عقلي داشته باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته