جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5502


کودکان کار قرباني بي‌تفاوتي آسيب‌هاي اجتماعي

مدير روابط عمومي سازمان محيط زيست؛
عدم توجه به مسئوليت اجتماعي منجر به تخريب محيط زيست مي شود


ميز خبر


رهنموني از بزرگان


خبرها


 کودکان کار قرباني بي‌تفاوتي آسيب‌هاي اجتماعي 

 سوختن درميان شعله‌هاي آتش، پايان ماجراي تلخ زندگي دو کودک کار است که براي امرار معاش، در جمع‌آوري و تفکيک ضايعات با پدر همراه مي‌شدند.

کودکان کار قرباني بي‌تفاوتي آسيب‌هاي اجتماعي به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، احد و صمد دو کودک 7 و 8 ساله مهاجر افغان بودند که‌ در کنار پدر خود به جمع آوري ضايعات مشغول بودند. اين دو کودک روز 24 دي ماه سال جاري پس از جمع آوري و تحويل ضايعات به پدر خود دقايقي براي گرم شدن و رهايي از سرماي زمستان به اتاقي در انبار ضايعات رفتند. با انفجار کپسول گاز، جز خاکستر جسم نحيف اين دو کودک و پدري که در اين حادثه دچار بيش از 60 درصد دچار سوختگي در ناحيه دست‌ها و پاها شده، چيزي بر جاي نمانده است.

به مناسبت چهلمين روز درگذشت احد و صمد، گفتگويي با مهناز احدي مددکار و فعال اجتماعي که با خانواده اين دو کودک در ارتباط است ترتيب داده‌ايم.

احد و صمد همراهان هميشگي پدر در جمع آوري ضايعات

مهناز احدي فعال اجتماعي گفت: پدر احد و صمد در فصل بهار و تابستان، به ميوه چيني در باغ‌ها مشغول بود. او که گرفتار معضل اعتياد بود، تا به حال سابقه دو تا سه بار ترک مواد مخدر را داشته است و اين کودکان را براي جمع آوري ضايعات با خود همراه مي کرد.

احدي افزود: احد و صمد فاقد اوراق هويتي بودند و چندين بار توسط عوامل گشت شهرداري و بهزيستي، به مراکز نگهداري کودکان بدسرپرست منتقل شده و پس از اتمام دوره اين مراکز، مجددا تحويل خانواده خود مي شدند.

اين فعال اجتماعي ادامه داد: در زمان فوت اين دو کودک، مادر آن ها به همراه فرزند 2 ساله خود، در يکي از مراکز ترک اعتياد، دوران بهبودي را سپري مي‌کرد. وقتي خبر گرفتار شدن احد و صمد در ميان شعله هاي آتش به مادر آن ها رسيد، خود را براي ديدار دوباره به خانه رساند؛ خانه اي در آن که بجز خاطرات خاکستري کودکانش، ديگر خبري از ديدار مجدد آن ها
نبود.

مهاجرت و حاشيه نشيني از عوامل افزايش تعداد کودکان کار

براي‌ کاهش ميزان آسيب هاي اجتماعي در گام نخست بايد نسبت به ساماندهي کودکان کار و تسهيل شرايط زندگي آنها قدم برداشت و اشتغالزايي موضوع ديگري است که‌ بايد مد نظر مسئولان و دغدغه‌مندان حوزه کودک قرار گيرد؛ چرا که موضوع پيدايش «کودک کار» با فقر، اعتياد و ساير آسيب هاي اجتماعي رابطه مستقيم دارد.

امان الله قرائي مقدم جامعه‌شناس گفت: معضل کودکان کار و خيابان در نتيجه بي تفاوتي در نگرش به رفع آسيب‌هاي اجتماعي همچون فقر، بيکاري و اعتياد به وجود آمده است .

وي با اشاره به معضل مهاجرت و حاشيه نشيني، افزود: بسياري از کودکان کار که در شرايط فعلي به مشاغل کاذب اشتغال دارند، از کشورهاي افغانستان، هند، پاکستان و بنگلادش وارد کشور شده اند و مسئولان بايد نسبت به بازگرداندن آن‌ها به کشور خود اقدام کنند؛ چرا که تعداد قابل توجهي از کودکان کار را کودکان مهاجر فاقد اوراق هويتي، همچون احد و صمد، تشکيل مي‌دهند.

تهران، خراسان رضوي و خوزستان از جمله شهرهايي هستند که‌ به‌ دليل معضل حاشيه‎نشيني بيشترين تعداد کودک کار در اين شهرها حضور دارند.

اين جامعه‌شناس تصريح کرد: بي تفاوتي و خلأ قانوني که‌ در مبحث حمايت از کودکان کار وجود دارد، مشکلات بسياري را در اين معضل رقم زده است.قرائي مقدم، اظهار کرد: بسياري از کودکان با جثه ضعيف و توان جسمي پايين در کوره هاي آجرپزي مشغول به کار هستند که‌ دولت بايد در جهت حمايت از اين کودکان، قوانين کارآمد را تصويب و براي اجرا به نهادهاي مربوط ابلاغ کند.

وي گفت: کودکان متکدي و کودکاني که توسط باندهاي متخلف، مشغول به کار هستند از جمله مواردي است که‌ در موضوع کودکان کار و خيابان، توجه و اقدامات نتيجه بخش مسئولان و ساير فعالان اجتماعي و عدم بي تفاوتي را مي طلبد.

کودکان کاري که در رباط کريم فلج شدند

کار زياد و درآمد کم سلامت جسمي و رواني کودکان را مورد تهديد قرارمي دهد.قرائي مقدم با اشاره به کودکان کار رباط کريم گفت: تعدادي از کودکان کار که به واکس زدن و کار کفاشي، مشغول بودند، پس از مدتي به دليل آسيب ديدن در ناحيه زانو، دچار ضعف جسماني شده و زمينگير و فلج شدند.وي افزود: به جاي گذران وقت براي اعلام دقيق تعداد کودکان کار، علت چرايي کار کودک و پيدايش و گسترش چنين معضلي را بايد بررسي و پس از آن چاره انديشي کرد؛ چرا که آمار اين کودکان تا حدودي مشخص است.

اگر چه آمار رسمي مبني بر وجود تعداد کودکان کار و خيابان در کشور وجود ندارد اما، آمارهاي غير رسمي از وجود دو ميليون کودک کار حکايت مي‌کنند.

مردم تبريز را در همدلي الگو قرار دهيم

از تبريز مي توان به عنوان شهر بي گدا و شهر بدون کودک کار ياد کرد؛ چرا که در اين شهر‌ اثري از حضور متکديان و کودکان کار مشاهده نمي شود.

قرائي مقدم در اين خصوص گفت: همبستگي و تعصب مردم تبريز نسبت به يکديگر و چاره‌جويي آن ها در مشکلات، سبب ايجاد فضايي شده است که‌ اين شهر از ورود دو آسيب اجتماعي يعني «تکدي گري» و «کودکان کار» به دور مانده است.

وي افزود: وظيفه شناسي و بي تفاوت نبودن مردم تبريز و حمايت آنان از موضوع توليد ملي و مبارزه با بيکاري، از جمله مواردي است که‌ مردم اين شهر همواره در اجراي آن نسبت به مسئولان پيش قدم بوده اند.

اين جامعه‌شناس ادامه داد: مردم در حل معضلات اجتماعي، از جايگاه مهم و تاثيرگذاري برخوردار هستند. حضور و مشارکت مردم همواره بيش از تلاش ساير نهادهايي بوده است که در حوزه کاهش آسيب‌هاي اجتماعي داراي سمت و مسئوليت هستند؛ اما نبايد از حمايت و ايجاد بستر حل مشکلات از جانب مسئولان اين حوزه در جهت تسهيل فعاليت هاي مردمي غفلت کرد.

آمارها از وجود 10 تا 15 نهاد و سازمان مردم نهاد و خيريه مرتبط با حوزه کودکان، در هر يک از شهرهاي کشور خبر مي دهند و در اين ميان تعداد مراکز خيريه بيشتر است، اما با توجه به ساختار تعريف شده و اهداف مشخص، خيريه ها نمي توانند در قالب سمن فعاليت کنند؛ در مجموع بيش از هزار سازمان مردم نهاد در حوزه کودکان فعاليت دارند.

کار کودکان را متوقف کنيم

ماجراي سوزناک و تأمل برانگيز فوت دردناک احد و صمد که همچون ساير کودکان کار، تجربه بازي و کودکي را نداشتند، در نتيجه عدم توجه به رفع معضل کودکان کار و خيابان رقم خورد. کودکاني که‌ به جاي مدرسه و بازي و نشاط، کودکي خود را پشت چراغ هايِ قرمز شهر جا مي گذارند و گاهي همچون احد و صمد زير خاکستر جانسوزِ بي تفاوتي مدفون مي شوند.

به عقيده جامعه‌شناسان و فعالان اجتماعي عدم اشتغال کودکان به کار و فراهم سازي بستر آموزش و سواد آموزي از جمله اقداماتي است که بايد در اولويت اهداف مسئولان اين حوزه قرار بگيرد.


 مدير روابط عمومي سازمان محيط زيست؛
 عدم توجه به مسئوليت اجتماعي منجر به تخريب محيط زيست مي شود 

 مديرکل روابط عمومي سازمان حفاظت محيط زيست گفت: تخريب محيط زيست زماني شکل مي‌گيرد که مسئوليت اجتماعي ما محقق نمي‌شود. تا زماني که اهميت محيط زيست را تبيين نکنيم، موفق نمي شويم.

به گزارش مهر، مجيد فدايي در «نشست محيط زيست و رسانه» بيان کرد: فقط با کار رسانه‌اي مي‌توان فرهنگ‌سازي کرد. محيط زيست در سبد رسانه‌اي جايي ندارد و فقط با بروز بحران‌ها متوجه محيط زيست مي‌شويم.

وي ادامه داد: انتظار داشتيم با ابلاغ سياست‌هاي کلي محيط‌زيست اتفاقات جدي‌تري بيفتد و رسانه هم از اين نگاه سطحي که به مقوله محيط زيست دست بردارد اما در رسانه‌ها صرفا به ارزش برخورد، رويکرد انتقادي و ارزش شهرت توجه مي‌شود و کمتر به مقوله محيط زيست به مفهوم اصلي آن توجه شده‌ است.

فدايي بيان کرد: در حال حاضر روزنامه‌هاي معدودي صفحه محيط زيست دارند و با وجود اهميتي که محيط زيست در اسناد بالادستي دارد اما رسانه به اين مسئله توجهي ندارد.

وي با انتقاد از نبود سرويس محيط زيست در خبرگزاري‌ها، افزود: صرفا با ايجاد سرويس محيط زيست در خبرگزاري‌ها مي‌توانيم به اخبار محيط زيست اهميت داده و با حساسيت بيشتري وقايع اين بخش را پيگيري خواهد کرد اما در خبرگزاري‌ها گاه حوزه محيط زيست و گردشگري با هم ادغام شده‌اند.

مدير کل روابط عمومي محيط زيست تاکيد کرد: اگر قرار است به محيط زيست اهميت بدهيم بايد الزامات اين مسئله فراهم شود. لازمه اين مسئله ايجاد سرويس محيط زيست در کشور است.

وي گفت: سازمان حفاظت محيط زيست از برجسته شدن اين حوزه حتي با رويکرد انتقادي استقبال مي‌کند.

به گفته فدايي سفر ديروز رئيس جمهور به اهواز نشان داد که سازمان محيط زيست به تنهايي قادر به حل مشکلات زيست محيطي نيستند. بايد سازمان جنگل‌ها، وزارت کشور و غيره نيز پاي کار بيايند.

وي افزود: اگرچه جامعه در زمينه آلودگي هوا حساس شده اما مردم نمي‌دانند که 10 تا 12 دستگاه متولي کنترل آلودگي هوا هستند و هشت دستگاه مستقيما مسئول مستقيم کنترل آلودگي هستند. اين مسايل را بايد رسانه به گوش مردم برساند.

مدير کل روابط عمومي محيط زيست عنوان کرد: محيط زيست وظيفه نظارتي و حاکميتي دارد. رسانه‌ها علاوه بر فرهنگ‌سازي و اطلاع رساني رسالت مطالبه‌گري هم دارند. رسانه بايد در کنار ما قرار گيرد که دستگاه‌هاي ديگر به خودشان بيايند و اقدامات خود در قبال محيط زيست را انجام داده و بايد اين دستگاه‌ها پاسخگو باشند.

وي اضافه کرد: حساسيت جامعه در قبال محيط زيست بالا رفته اما همه سر سازمان حفاظت محيط زيست آوار مي‌شوند. رسانه بايد مسئولان وقايع را به مردم معرفي کند. وقتي چاه‌هاي متعدد غير مجاز در بالا دست اروميه حفر مي‌شود، سدهاي متعدد ساخته مي‌شود، درياچه اروميه به اين روز مي‌افتد. امروز روند خشکي درياچه اروميه متوقف شده‌است که بخشي از اين گام‌هاي موثر حاصل مشارکت رسانه‌ها بوده که جاي تقدير دارد.

فدايي در پاسخ به انتقادات مطرح شده از سوي بربر خبرنگار محيط زيست در زمينه ممنوعيت حضور خبرنگاران در مناطق حفاظت شده گفت: در دولت يازدهم رسانه جزء ارکان محيط زيست است و ورود به مناطق حفاظت شده براي خبرنگاران تسهيل شده است. مديران را موظف کرديم که رسانه‌اي باشند. مديران در برابر اخبار فعال باشند.

وي با اشاره به نظرات احسان محمدي فعال رسانه‌اي و کارشناس محيط زيست درباره عدم توجه رسانه ملي به پخش خبر افتتاح شانزدهمين نمايشگاه بين‌المللي محيط زيست گفت: براي برنامه امروز تمام شبکه‌هاي خبري دعوت بودند اما تا اين ساعت خبر افتتاح نمايشگاه در تلوزيون پخش نشده است.

مدير کل روابط عمومي محيط زيست با اشاره به اينکه پايان نامه کارشناسي ارشد خود را در زمينه بررسي اخبار صدا و سيما در ساعت‌هاي 2:30 ، 21 و خبر 22:30 گذرانده، افزود: حاصل بررسي و تحليل خبرهاي شش ماهه اول سال 95 اين بود که رسانه ملي فقط 83 صدم خبرهاي خود را به مسئله محيط زيست اختصاص داده است.وي اضافه کرد: عموم خبرهايي که در اين ساعات پخش شده بود، کمتر از يک دقيقه بود. خبرهاي پخش شده، عمدتا انتقادي بود و مباحث محيط زيست در راس اخبار نبود. گرد و غبار، آلودگي هوا و آتش‌سوزي جنگل سه سرفصل مورد علاقه رسانه ملي بود. در صورتي که رسانه ملي بايد مردم را در باب حفظ محيط زيست آموزش دهد. بيشترين تخريب محيط زيست حاکميتي است اما رسانه موظف است که اين را بيان کند.


 ميز خبر 

 آتش و سوانح رانندگي بلاي هميشگي در روسيه

روسيه با بيش از 17 ميليون کيلومتر مربع مساحت از اروپا گرفته تا آسيا و قطب شمال از دو بلاي غيرطبيعي آتش سوزي و سوانح پرشمار رانندگي با قربانيان بسيار رنج مي برد.

به گزارش ايرنا، وزارت موقعيت هاي اضطراري روسيه که مسئوليت هاي زيادي در زمينه مقابله با بلاياي طبيعي و غيرطبيعي دارد، افزون برفعاليت هاي شبانه روزي و گسترده واحدهاي عملياتي در مناطق مختلف اين کشور، برنامه هاي گسترده و پيشگيرانه اي نيز انجام مي دهد.

برنامه ريزي براي کاهش يا مهار پيامدهاي وقايعي مانندآتش سوزي هاي جنگلي، وقوع سيل، توفان، اجراي امدادرساني و همچنين انجام عمليات امدادي در شرايط سقوط هواپيما از جمله وظايف وزارت خانه بسيار مهم موقعيت هاي اضطراري روسيه است.

اين کشور به دليل گستردگي، پراکنده بودن بسياري از مناطق مسکوني کمتر توسعه يافته از جمله وجود خانه هاي چوبي، شرايط ويژه آب و هوايي به ويژه سردسيري از جمله بارش هاي سنگين و قديمي بودن برخي خانه ها و مجتمع هاي مسکوني که عمر بسياري از آنها تا 70 سال يعني دوره شکل گيري شوروي مي رسد، هميشه شاهد بروز موارد متعدد سوانح مختلف طبيعي و غير طبيعي به ويژه آتش سوزي است.

آتش سوزي در روسيه هر ساله حدود از 10 هزار قرباني مي گيرد و بالاترين تلفات مربوط به سال 2012 گزارش شده که با بيش از 162 هزار واقعه حريق، 11 هزار و 750 نفر جان خود را از دست دادند.

غمبارترين واقعه مربوط به 20 ارديبهشت سال گذشته است که آتش سوزي يک خانه در منطقه اورال روسيه ناشي از نقص فني بخاري، سبب مرگ 9 عضو و بستگان يک خانواده شد که در محل حضورداشتند.

به گزارش شبکه دوم تلويزيون دولتي روسيه، آتش سوزي بامدادي در شهر سوخوي لوگ استان سوردلوفسک چنان گسترده بود که چندين واحد آتش نشاني نتوانستند شعله ها را خاموش کنند و فضايي به مساحت بيش از 100 متر مربع از بين رفت.

همچنين پيش از آن نيز آتش سوزي يک خانه چوبي در منطقه آبين استان کراسنودار روسيه جان هفت کودک را که پنج تن آنان عضو يک خانواده بودند گرفت و تلاش هاي چند ساعته امداد گران براي نجات قربانيان که بدون حضور والدين در خانه چوبي تنها مانده بودند، بي فايده ماند.

فروردين ماه سال 91 نيز آتش سوزي در منطقه خاکاسيا در جنوب شرق سيبري روسيه با نابود کردن چندين خانه و اماکن عمومي از جمله مدرسه جان 32 نفر را گرفت، 900 نفر را مجروح و شش هزار نفر را بي خانمان کرد.

اوايل شهريورماه سال 95 نيز آتش سوزي گسترده يک انبار نزديک مسکو پايتخت روسيه که به عنوان محل زندگي بيش از 30 مهاجر از چند جمهوري سابق شوروي استفاده مي شد، جان 16 نفر را گرفت.

حادثه براي اتوبوس مسافربري با 38 مسافر

جانشين فرمانده پليس راه راهور کشور از خروج يک دستگاه ولوو با 38 سرنشين از جاده دامغان - شاهرود خبرداد.

سرهنگ وهاب‌زاده در گفت‌وگو با ايسنا، در اين‌باره گفت: حوالي ساعت 1:30 بامداد روز گذشته يک دستگاه اتوبوس مسافربري ولوو با 38 سرنشين در حال حرکت در محور دامغان - شاهرود بود که ناگهان در کيلومتر 30 اين محور از جاده خارج شده و در پي آن 12 تن از مسافران اتوبوس مجروح شدند.

وي با اشاره به حضور عوامل پليس راهنمايي و رانندگي در محل حادثه گفت: کارشناسان پليس راه در بررسي علت اين حادثه، عدم توجه به جلو از سوي راننده اتوبوس را به عنوان علت وقوع اين حادثه تشخيص داده و اعلام کردند.

جانشين فرمانده پليس راه کشور با بيان اينکه اين اتوبوس از تهران به سمت مشهد در حال حرکت بود، گفت: اقدامات قانوني لازم درباره تعاوني اين اتوبوس انجام خواهد شد.

نبايد جلوي مشاغل مبتني بر تکنولوژي را گرفت

عضو کميسيون اجتماعي مجلس با عادي خواندن مقاومت ها نسبت به پذيرش تکنولوژي هاي نوين گفت: تعطيلي شرکت هاي اسنپ و تپسي بدترين راه حل براي دلجويي از رانندگان است بايد با مديريت صحيح روش هاي کهنه و تبديل به نو شود

سهيلا جلودار زاده، نماينده مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با برنا در خصوص تجمع ديروز رانندگان تاکسي عليه برنامه ها ي حمل و نقل موبايلي که در تهران فراگير شده گفت: تجمع رانندگان مقابل مجلس جزو روند طبيعي است که در پذيرش هرکدام از وقايع نو مي افتد. در نهايت همه مجبورند که اين وقايع را بپذيرند .

به گفته وي تعطيلي شرکت هاي اسنپ و تپسي بدترين راه حل براي دلجويي از رانندگان است بايد با مديريت صحيح روش هاي کهنه و تبديل به نو شود و آن ها هم بتوانند در کنار اين تکنولوژي ها به روز شوند و مزاحمتي هم براي آن ها ايجاد نشود .

جلودار زاده ادامه داد: هيچ کس دوست ندارد تا برنامه هايي که تا اين حد براي کاربران مفيد بوده و مردم با اين حرارت از آن استقبال مي کنند همچنين هزينه کمتري را بر مردم تحميل مي کند متوقف شود.

اين نماينده مجلس افزود: بايد براي فعاليت هردو اين ها کنار هم چارچوب مناسبي در نظر گرفته شود.

وي همچنين در خصوص علت شکايت و گله تاکسيرانان از برنامه هاي حمل و نقل موبايلي گفت: در حال حاضر درصدي از کرايه اتومبيل ها توسط آژانس ها موسسات کرايه اتومبيل دريافت مي شود طبيعتا با مديريت و کنترل يکپارچه به دليل حذف واسطه ها قيمت ها کمتر مي شود.

عضو کميسيون اجتماعي با تاکيد بر اينکه در مقابل تکنولوژي هاي نوين هميشه مقاومت وجود داشته ادامه داد: هميشه در با وجود همه اين مخالفت ها تکنولوژي هاي نوين پيروز ميدان بوده اند اين خاصيت زندگي است بايد با آمدن راه ها و تکنولوژي هاي نوين ان ها را پذيرفت تنها کاري که ميتوان کرد اين است به شکلي جلوي تخصام بين دو گروه با ارزش نهادن به گروه قديمي و ساماندهي آنان گرفته شود و روند عادي جا افتادن تکنولوژي هاي نوين طي شود.

جلو دارزاده گفت: در حال حاضر اين نرم افزار هاي موبايلي کمک شاياني به حمل نقل مردم تهران کرده مردم از هرجايي ميتوانند در چند دقيقه سرويس بگيرند. از طرف ديگر اين فرصت بسيار خوبي براي اشتغال زايي است که دارد از فرصت هاي هدر رفته در خيابان استفاده مي کند.

وي در پايان گفت: از طرف ديگر بايد به عده اي هم که ترجيح مي دهند با اتومبيل هاي آشنا تردد کنند و به سراغ آژانس هاي نزديک محل مي روند احترام گذاشت، اما به هيچ وجه نبايد جلو رشد مشاغل مبتني بر تکنولوژي هاي نوين را گرفت .


 رهنموني از بزرگان  

 هيچ چيز مثل بدبختي كودكان را ساكت نمي كند.

ويكتورهوگو

درهر بچه يك معماري حيرت بخش نهان است .

شويان

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 خبرها 

 معاون رئيس جمهوري

50 درصد پزشکان زن هستند

معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده گفت: در حال حاضر هفت ميليون زن ورزشکار داريم و نيمي از جامعه پزشکي را زنان تشکيل مي دهند.

به گزارش مهر، شهيندخت مولاوردي در دومين کنگره بين المللي حوزه سلامت افزود: توجه ويژه دولتمردان و تصميم گيران جمهوري اسلامي به مساله زنان، موجب شده است که سلامت زنان به يک موضوع خاص تبديل شود و اکنون 49 درصد از پزشکان ايران را زنان تشکيل مي دهند.

وي خاطرنشان کرد: همچنين 32 درصد دانش آموختگان رشته هاي پزشکي در رشته هاي تخصصي و 27 درصد ديگر در عرصه فوق تخصصي مشغول هستند که اينها نشان دهنده توجه ويژه مسئولان و استقبال خوب بانوان در عرصه پزشکي است.

وي به فعاليت بيش از 449 هزار کارشناس بهداشت و پرستار در عرصه درماني کشور نيز اشاره کرد و اظهار داشت: رشد 301 درصدي پزشکان عمومي، 40 درصدي پزشکان فوق تخصص، 99 درصدي پزشکان زنان و زايمان در سال هاي اخير قابل مشاهده است و طبق آمارها نيز 56 درصد دانشجويان دانشگاه هاي دولتي نيز مختص بانوان است و 53 درصد اين دانشجويان دختر در رشته هاي پزشکي تحصيل مي کنند.

مولاوردي همچنين به جامعه زنان ورزشکار در کشور اشاره کرد و افزود: بيش از هفت ميليون نفر در اين عرصه فعاليت دارند، حتي 88 هزار مربي و 58 هزار داور ورزشي در کشور فعاليت دارند.

وي با بيان اينکه زنان ايراني داراي توانمندي ها و ظرفيت هاي مختلفي براي ورود به بازار کار و اشتغال در عرصه اقتصادي هستند، اظهار داشت: به دليل شتابي که بانوان در اين عرصه دارند بايد براي تحقق اهداف توسعه پايدار شاخص مشارکت اقتصادي زنان بازنگري صورت گيرد.

معاون امور زنان و خانواده رياست جمهوري گفت: همچنين زنان ايراني به اقتصاد و تجارت در سطوح مختلف ملي و منطقه توجه خاص دارند و خوشبختانه حمايت از بازار کار، تقويت تعاوني‌هاي زنان و حمايت از زنان بازرگان در سطح ملي و منطقه ‌اي از جمله سياست‌ هاي دولت جمهوري اسلامي ايران است.

معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده گفت: بازار سلامت ويژگي انحصار چند جانبه دارد و تنظيم چنين بازاري با ايجاد ظرفيت‌ هاي همکاري، گسترش و توسعه ارتباطات بخش‌هاي دولتي و خصوصي در بخش‌ هاي ملي و بين المللي در کشورهاي اسلامي ميسر است.

وي در ادامه مزاياي فراوان جمهوري اسلامي ايران در زمينه هايي همچون برخورداري از کيفيت بالاي خدمات سلامت، پزشکان حرفه‌ اي و جاذبه‌هاي طبيعي درماني اشاره کرد و گفت: ايران با داشتن چنين مزايايي مي‌ تواند تبديل به قطب گردشگري سلامت در منطقه خاورميانه شود.

مولاوردي با تاکيد بر آن که بهبود وضعيت زنان و دختران در تمام حوزه‌ هاي سياستگذاري و برنامه ريزي در سطح ملي، منطقه‌ اي و بين المللي به منظور پيشبرد فرآيند توسعه پايدار به شدت مورد تاکيد است و در کانون توجه جهاني قرار دارد گفت: تلاش ‌هاي زيادي در اين حوزه صورت گرفته است اما نياز به ارتقاي سطح مناسبات احساس مي ‌شود.

وي ادامه داد: در موضوع سلامت شاهد هستيم که تمامي جوامع بشري و تمامي دولت‌ها و کشورها به اين موضوع نگاه ويژه‌ دارند؛ از سوي ديگر، سازمان همکاري ‌هاي اسلامي در حوزه اشتغال و اقتصاد نگاه ويژه‌اي به دستاوردهاي جمهوري اسلامي در اين ميان دارد که چنين تجمعاتي مي‌تواند در تصميم گيري و رسيدن به يک اجتماع بين المللي گام مهمي را بردارند.

وي همچنين با بيان اينکه برگزاري اجلاسي همانند دومين کنگره بين المللي توسعه اقتصادي در حوزه سلامت که با حضور کشورهاي اسلامي برگزار شده بدون ترديد پس از به تصويب رساندن اعلاميه‌ها و بيانيه‌هاي نهايي مي‌تواند گام مهمي در اين عرصه بردارد گفت: رسيدن به اهداف مستلزم پيگيري‌هاي ممتد و متمادي خواهد بود و در اين رهاورد بايد از ظرفيت‌هاي زنان در حوزه سلامت و پزشکي بيش از پيش استفاده شود.

مولاوردي اضافه کرد: هرچند در سال هاي اخير شاهد ارتقاي سلامت زنان، افزايش اميد به زندگي در بانوان، شاهد کاهش مرگ و مير مادران، راه اندازي مراکز دوستدار مادر و زايمان ايمن در کشور هستيم اما با وجود پيشرفت ‌هاي موجود نبايد از فاصله تا رسيدن به نقطه مطلوب غافل شويم.

بلوغ فکري و جسمي شاخصه هاي اصلي يک ازدواج عادي

يک کارشناس ارشد روان‌شناسي گفت: يک ازدواج عادي زماني صورت مي‌گيرد که دو طرف به بلوغ رواني، احساسي، عاطفي، جنسي، جسمي و همچنين ثبات اقتصادي رسيده باشند.

محمد تکلو، کارشناس ارشد روان‌شناسي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: ازدواج نرمال ازدواجي است که در شرايط کاملا عادي شکل گيرد و ازدواج نوجوانان شاخصه‌هاي يک ازدواج عادي را زير سوال مي‌برد.

وي گفت: يک ازدواج عادي زماني صورت مي‌گيرد که دو طرف به بلوغ رواني، احساسي، عاطفي، جنسي، جسمي و همچنين ثبات اقتصادي رسيده باشند.

تکلو در ادامه اشاره کرد: بنابراين يک نوجوان زير 18 سال يا فردي که شرايط ازدواج عادي را ندارد اگر تشکيل خانواده دهد، زندگي غيرعادي بنا کرده است، زيرا به بلوغ کامل نرسيده و ممکن است بر اثر فشارهاي رواني، اجتماعي، خانوادگي و غيره تن به ازدواج داده باشد.

اين کارشناس ارشد روان‌شناسي افزود: چنين فردي در ارتباط برقرار کردن با همسر، خانواده همسر مشکل دارد و نمي‌تواند به خوبي از پس مسايل برآيد که اين يک خطر جدي است و سبب فروپاشي خانواده مي‌شود.

تکلو در پايان گفت: به عنوان مثال همان‌طور که ممکن است مادر کم سن و سال به لحاظ فيزيکي آمادگي بچه‌دار شدن را نداشته باشد، اگر فرزندي هم به دنيا بياورد ممکن است نتواند به خوبي او را تربيت کند. قصور در نقش تربيتي مادر نه تنها بر روي کودک تأثيرگذار است، بلکه بر روي دوستان و هم سالان او نيز اثرات سويي دارد و اين چرخه باعث نابودي کانون خانواده تازه تأسيس مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته