جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5502

رئيس رسانه ملي:
«معماي شاه» الگوي خوب براي توليد آثار فاخر است


ادامه تصويربرداري فصل دوم «ليسانسه‌ها»


اعتراض 65 نويسنده و موسيقيدان جهان به فرمان ضداسلامي ترامپ


باران کوثري به «آستيگمات» پيوست


«آزاد به قيد شرط» کوتاه شد


نمايش «خوب، بد، جلف» همزمان با ايران در کانادا


«تله پاتي» روي ميز تدوين


ميز خبــــر


قاب سينما


خبر هنري


 رئيس رسانه ملي:
 «معماي شاه» الگوي خوب براي توليد آثار فاخر است 

 
رئيس رسانه ملي با تجليل از زحمات دست اندرکاران مجموعه «معماي شاه»، گفت: مجموعه «معماي شاه» الگوي خوبي براي توليد آثار فاخر است.به گزارش صداوسيما، دکتر علي عسکري در آئين تقدير از عوامل سريال معماي شاه افزود: از آنجايي که اين اثر روايت نقش برجسته تصوير در روايت تاريخ ؛ «معماي شاه» الگوي خوب براي توليد آثار فاخرصادقي از تاريخ است يقين دارم در آينده بيش از گذشته تأثيرگذار خواهد بود.

وي خطاب به شرکت کنندگان در اين مراسم گفت: از شما که هر کدام از افتخارات رسانه ملي هستيد و دور هم جمع شديد و اين اثر را خلق کرديد تشکر مي کنم؛ برخي افرادي که در سريال معماي شاه نقش داشتند امروز در بين ما نيستند، اما اين اثر تاريخي به يادگار مي ماند.

رئيس رسانه ملي افزود: تاريخ هويت ساز و بسيار تأثيرگذار است؛ کتاب آسماني ما هم تاريخي هويت ساز دارد.

وي با اشاره به اينکه در حوزه تاريخ کوتاهي داشته ايم تأکيد کرد: امروز سينما و تلويزيون نقش بسزايي در روايت تاريخ ايفا مي کنند و خلق صحنه اي که ارتباط مخاطب را با تاريخ برقرار مي کند کاري سخت اما ارزشمند است.

دکتر علي عسکري در بخش ديگري از سخنانش گفت: از آنجايي که ظلم ها و خيانت هاي حکومت پهلوي بسيار گسترده است به نمايش گذاردن و به تصوير کشيدن تمامي آن دوران امکان پذير نبود و هنوز تأثير خرابي ها و ويراني هاي زمان پهلوي در کشور مشاهده مي شود و ما تنها گوشه هايي از آن را به نمايش در آورديم.

وي تأکيد کرد: گذشته چراغ راه آينده است و شکل گيري مبارزات مردم عليه حکومت شاه در اين سريال به خوبي نشان داده شده است.رئيس رسانه ملي با بيان اينکه مي توان از اين سريال به عنوان يک نمونه اثر تاريخي در مراکز آموزشي استفاده کرد گفت: رويدادهاي مختلف تاريخ معاصر قابليت تبديل شدن به سريال را دارند و اميدواريم اين جريان باقي بماند.


 ادامه تصويربرداري فصل دوم «ليسانسه‌ها» 

 تصويربرداري فصل دوم «ليسانسه‌ها» به کارگرداني سروش صحت در ميدان قزوين پيگيري مي‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، سريال «ليسانسه‌ها» که مدتي است، پخش فصل اول آن به پايان رسيده است، اين روزها در ميدان قزوين «منزل مازيار» و دندانپزشکي و استخر پيگيري مي‌شود و پس از آن گروه در لوکيشن اصلي در مرزداران مستقر مي‌شوند.

در کنار بازيگران اصلي اين سريال، نيلوفر هوشمند در نقش نرگس و سوگل غلاتيان در نقش لاله به اين سريال اضافه شده‌اند و چند روزي است مقابل دوربين صحت رفته‌اند.

فصل دوم «ليسانسه‌ها» سال 96 و احتمالا پس از ماه رمضان روي آنتن شبکه سه خواهد رفت.

در خلاصه داستان سريال «ليسانسه‌ها» آمده است:حبيب وضع مالي مناسبي دارد، ولي به علت ضعف در برقراري روابط اجتماعي هنوز نتوانسته همسري انتخاب کند. مسعود در آستانه ازدواج است، ولي مشکلات زيادي او را از آغاز زندگي مشترک دور مي‌کند. مازيار فرزند خانواده‌اي پر تنش و گرفتار است و فکر مهاجرت در سر دارد. حبيب و مازيار و مسعود سه رفيق ليسانسه هستند.

بازيگران سريال «ليسانسه‌ها» عبارتند از:اميرحسين رستمي، هوتن شکيبا، امير کاظمي، متين ستوده، رويا ميرعلمي، کاظم سياحي، سياوش چراغي پور، عزت الله مهرآوران، افشين سنگ چاپ، تبسم هاشمي، مريم سرمدي، پريسا مقتدي، فرخنده فرماني‌زاده، فريد اخباري، مهدي ربيعي، نيلوفر هوشمند، مرتضي علي‌آبادي، هنرمند خردسال: عرفان برزين، با هنرمندي: بهنام تشکر، بيژن بنفشه‌خواه، مهران رجبي، نيلوفر شهيدي از بازيگران اين سريال هستند.


 اعتراض 65 نويسنده و موسيقيدان جهان به فرمان ضداسلامي ترامپ 

65 نويسنده و موسيقي‌دان در نامه‌اي خطاب به ترامپ به قانون منع ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمريکا اعتراض کردند.به گزارش مهر به نقل از فوروارد، پل آستر، فيليپ راث، مارگارت آتوود، خالد حسيني و نيز شماري از چهره‌هاي درجه يک دنياي موسيقي مانند استيون سوندهايک و آرت اشپگلمن کارتونيست از جمله چهره‌هايي هستند که در يک نامه سرگشاده از ترامپ خواسته‌اند مانع آزادي ورود پناهندگان و مهاجران از سراسر جهان و به ويژه از هفت کشور مسلمان نشود.در اين نامه که توسط انجمن پن آمريکا نوشته شده و 65 نويسنده و هنرمند آن را امضا کرده‌اند از ترامپ خواسته شده فرمان 27 ژانويه 2017 خود را پس بگيرد و به آزادي حرکت‌ها و تبادل هنر و ايده‌هاي جهاني احترام بگذارد.اين نامه روز 21 فوريه و در آستانه اين منتشر شد که ترامپ اعلام کرده به زودي فرمان ويژه ديگري براي عمل به فرمان 27 ژانويه خود منتشر مي‌کند. انتظار مي‌رود فرمان جديد با دقت روي مسايل قانوني و حقوقي تنظيم شود تا جاي هر نوع اعتراضي به آن بسته شود.در اين نامه که از قانون ترامپ به عنوان عاملي در تضاد با منافع ملي آمريکا نام برده شده و از شماري از چهره‌هاي فرهنگي و هنري چون راما حيدر نمايشنامه‌نويس فلسطيني ـ سوري که سفرش به نيويورک لغو شد، اصغر فرهادي کارگردان ايراني که نتوانست در مراسم اسکار شرکت کند و عمر سليمان موسيقي‌دان سوري که در مراسم موسسه موسيقي جهاني نيويورک شرکت نمي‌کند نام برده شده است.در اين نامه سرگشاده آمده است:نويسندگان، هنرمندان، موسيقي‌دان‌ها و فيلمسازان اغلب جلودار مبارزه با خفقان و ترور هستند و نبايد چنين قوانيني مانع فعاليت آنها شود.آيلت ولدمن، مايکل چابون، رابرت پينسکي، نيکول کراسس، ژول فايفر و فرانسين پروس، زادي اسميت، ساندرا سيسنروس، کالم توييبين و چيماماندا آديچي از ديگر نويسندگان امضا کننده اين نامه هستند.


 باران کوثري به «آستيگمات» پيوست 

 مهر:پس از حضور مهتاب نصيرپور، نيکي کريمي و محسن کيايي، حضور باران کوثري هم در «آستيگمات» جديدترين ساخته مجيدرضا مصطفوي قطعي شد.

باران کوثري و محسن کيايي در «آستيگمات» نقش يک زوج را بازي مي کنند.

مجوز ساخت فيلمنامه سينمايي «آستيگمات» اوايل دي ماه امسال به تهيه‌کنندگي و کارگرداني مجيدرضا مصطفوي صادر شد. «آستيگمات» به قلم مشترک پيام کرمي و مجيد مصطفوي به نگارش درآمده است و با پايان پيش توليد، فيلمبرداري آن از هفته آينده آغاز مي شود.


 «آزاد به قيد شرط» کوتاه شد 

 ايسنا:فيلم سينمايي «آزاد به قيد شرط» به کارگرداني حسين شهابي براي اکران 15 دقيقه کوتاه شد.

آخرين ساخته حسين شهابي با نسخه تدوين اوليه در جشنواره سي‌وپنجم فيلم فجر به نمايش درآمده و اکنون علاوه‌بر تدوين کامل فيلم توسط سياوش شهابي و اسماعيل ترک‌زاد، 15 دقيقه از زمان آن نيز کم شده است.

امير جعفري – شقايق فراهاني - ليلا اوتادي - ديبا زاهدي- اميررضا دلاوري – رامين راستاد- امير داژاکام – احمد نيکپور – شکرخدا گودرزي – عليرضا ثاني فر – وحيد رستم پور گيلان – محمد کارهمت – فر شين طهماسب- مجيد رمضاني و...از جمله بازيگران اين فيلم هستند.


 نمايش «خوب، بد، جلف» همزمان با ايران در کانادا 

 مهر:فيلم سينمايي «خوب، بد، جلف» به کارگرداني پيمان قاسم خاني نوروز 96 همزمان با اکران در ايران در کشور کانادا نيز به نمايش گذاشته مي شود.

نمايش فيلم سينمايي «خوب، بد، جلف» از روز 6 فروردين در سالن سنتنيال ونکوور کانادا آغازمي شود و سپس در شهرهاي ديگر کانادا ادامه پيدا مي کند.فيلم سينمايي «خوب، بد، جلف» به کارگرداني پيمان قاسم خاني با حضور بازيگراني چون حميدفرخ نژاد، پژمان جمشيدي، سام درخشاني، ويشکا آسايش و نسيم ادبي ساخته شده است. اين فيلم کمدي چندي پيش در جريان برگزاري سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر به نمايش در آمد.


 «تله پاتي» روي ميز تدوين 

 باشگاه خبرنگاران:رحمان رضايي تهيه کننده وکارگردان سينما در خصوص آخرين وضعيت ساخت«تله پاتي» گفت:فيلمبرداري اين اثر به پايان رسيد و هم اکنون در مرحله تدوين آن هستيم. با اين روند، نسخه نهايي حدود سه هفته آينده آماده مي‌شود و براي دريافت پروانه نمايش اقدام خواهيم کرد.

در فيلم سينمايي"تله پاتي"، ليلا اوتادي، نيماشاهرخ شاهي، سارا منجزي، علي جلالي و وحيد ميهن‌دوست نقش آفريني مي‌کنند و سعيد سليماني به عنوان بازيگر و خواننده در اين فيلم بازي مي‌کند.


 ميز خبــــر 

 اعلام زمان برگزاري هجدهمين جشنواره نمايش هاي آييني سنتي

هجدهمين جشنواره نمايش هاي آييني و سنتي از 10 شهريور ماه 1396 و در 10 بخش تخصصي برگزار مي شود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل هنرهاي نمايشي ، دبيرخانه هجدهمين جشنواره نمايش هاي آييني و سنتي زمان برگزاري اين جشنواره را همزمان با اعياد قربان تا غدير ، از 10 شهريور ماه 1396 اعلام کرد.بخش نمايش هاي تخت حوضي که با هدف حفظ و ترويج نمونه هاي اصيل نمايش هاي تخت حوضي شکل گرفته در دو بخش ويژه و بخش موضوعات آزاد برگزار مي شود. بخش شبيه خواني نيز دو زير بخش مجالس نو و مجالس غريب را شامل مي شود که مهلت ارسال آثار به آن 29فروردين ماه 1396 اعلام شده است.

در بخش نمايش هاي عروسکي سنتي نيز که براي حمايت از فعالان عرصه نمايش هاي عروسکي سنتي طراحي شده، آثار دو بخش نگاه نو ، الگوي کهن و بخش اجراهاي اساتيد تقسيم بندي مي شوند. بخش اساتيد نيز تا 5 تير ماه 1396 پذيراي آثار متقاضي خواهد بود.

در بخش مرور اين جشنواره اجراهاي آييني و سنتي که در محدوده زماني 11 شهريور ماه 94 تا 30 خرداد 96 در يکي از تالار هاي تئاتر کشور حداقل 7 اجرا داشته اند را مي پذيرد. مهلت ارسال درخواست حضور و مدارک مورد نياز 13 تير ماه 1396 اعلام شده است.

بخش نقالي نيز که در دو دسته نگاه نو ، الگوي کهن و اجراهاي اساتيد تقسيم بندي مي شود تا 5 تير ماه 96 پذيراي فرم درخواست شرکت به جشنواره خواهد بود.

بخش معرکه ها ، آيين ها و بازي هاي نمايشي نيز تا 30 خرداد ماه 1396 پذيراي تقاضاي شرکت ، لوح فشرده اجرا خواهد بود.

بخش جوانه هاي نمايش ايراني که از جمله بخش هاي جديد در جشنواره هجدهم است نيز با هدف پشتوانه سازي براي نمايش هاي آييني و سنتي و در رده سني کودک و نوجوان برگزار مي شود.علاقه مندان در رشته هاي نقل و روايتگري، شبيه خواني ، قصه گويي و نقالي و تکه کاري "سياه بازي" مي توانند نمونه کار خود را به همراه فرم تقاضاي حضور تا پايان تيرماه 1396 به دبيرخانه ارسال کنند.

هنرمندان و گروه هاي نمايشي مي توانند با مطالعه دقيق فراخوان اين جشنواره و تکميل فرم تقاضاي حضور ، مدارک مورد نياز را به دبيرخانه دائمي جشنواره ها ارسال کنند. شماره هاي 66710702 – 66705101 داخلي 319 پاسخگوي هنرمندان در خصوص اين جشنواره است.

هجدهمين جشنواره نمايش هاي آييني و سنتي با دبيري داوود فتحعلي بيگي از 10 شهريور ماه 1396 در تهران برگزار مي شود.

رضا داودنژاد:

عليرضا داودنژاد تحت جراحي قلب قرار گرفت

رضا داودنژاد فرزند عليرضا داودنژاد با بيان اينکه حال پدرش خوب است، اظهار کرد که پزشکان از جراحي قلب او ابراز رضايت کردند.رضا داودنژاد فرزند عليرضا داودنژاد در گفتگو با مهر درباره جراحي قلب پدرش گفت: رگ قلب پدرم گرفته بود و در پي اين موضوع ما به بيمارستان مراجعه کرديم سپس تحت عمل جراحي قرار گرفت و آنژيو شد و پزشک به قلب او بالن و فنر زد.

وي افزود: حال پدرم خوب است و در حال حاضر در بخش مراقبت هاي ويژه قرار دارد. اين را هم بايد بگويم که اين اتفاق به صورت ناگهاني نبود بلکه ما پيش‌تر به پزشک مراجعه کرده بوديم و پدرم آزمايش هايي را انجام داده بود.

اين بازيگر در پايان گفت: پزشکان از جراحي و حال پدرم ابراز رضايت مي کنند.

رونمايي از كتاب «پناهگاه بي پناه» به دست آتش‌نشانان

مراسم رونمايي از كتاب «پناهگاه بي پناه» كه به روايت بمباران پناهگاه پارك شيرين از زبان 35 نفر از بازماندگان اين واقعه مي‌پردازد، با حضور جمعي از مسئولان فرهنگي و هنري كشور، آتش‌نشانان كرمانشاه، اهالي ادبيات و تاريخ شفاهي در محل يادمان اين حادثه برگزار شد.

به گزارش پايگاه خبري حوزه هنري، در اين مراسم آتش‌نشانان كرمانشاه با همراهي رئيس آتش نشاني اين استان وارد محل يادمان پناهگاه پارك شيرين شدند و با حضور خود صحنه‌هاي به ياد ماندني را رقم زدند.

«پناهگاه بي پناه» عنوان كتابي است كه بمباران پناهگاه پارك شيرين را از زبان 35 نفر از بازماندگان اين واقعه به قلم مهناز فتاحي روايت مي كند كه از سوي حوزه هنري كرمانشاه و توسط انتشارات سوره مهر، چاپ و منتشر شده است.


 قاب سينما 

 انيميشن هاي پرفروش تاريخ سينما؛

«عصر يخ: رانش قاره‌اي»

چهارمين قسمت داستان‌هاي «عصر يخ» کمي پس از توليد قسمت سوم به نمايش درآمد. «عصر يخ: رانش قاره‌اي» به کارگرداني استيو مارتينو و مايک تورمير با بودجه‌اي حدود 95 ميليون دلار ساخته شد. واکنش منتقدان به اين قسمت نيز متفاوت بود. فيلم جديد «عصر يخ» 15 ژوئيه سال آينده به نمايش عمومي درخواهد آمد.

يکي از منتقداني که ابدا «عصر يخ: رانش قاره‌اي » را دوست نداشت، راجر ايبرت فقيد بود که از پنج ستاره، دو ستاره به فيلم داد و تجربه تماشاي آن را «يک تمرين بي‌تشويق» براي خود دانست.


 خبر هنري 

 سومين جايزه بين المللي براي «يادم تو رو فراموش»

فيلم سينمايي «يادم تورا فراموش» آخرين ساخته علي عطشاني در پنجمين حضور بين المللي خود، جايزه بهترين فيلم جشنواره Lake view international film festival کشور هند را به خود اختصاص داد.

به گزارش فارس، فيلم سينمايي «يادم تورا فراموش» آخرين ساخته علي عطشاني در پنجمين حضور بين المللي خود، جايزه بهترين فيلم جشنواره Lake view international film festival کشور هند را به خود اختصاص داد.

جشنواره Lake view international film festival در شهر لودياناي ايالت پنجاب کشور هند در دو مرحله برگزار ميشود که فيلم (wishbone) از ايران در مرحله پاياني بعنوان بهترين فيلم دراما برنده جايزه بهترين فيلم اين فستيوال شد.اين سومين موفقيت اين فيلم در يک جشنواره بين المللي است که در کمتر از يکماه به دست آمده است، پيش از اين علي عطشاني موفق به دريافت جايزه بهترين فيلم از انجمن فيلمسازان مستقل لندن و جايزه بهترين فيلم از جشنواره Canada Word International film festival در شهر مونترال براي اين فيلم شده بود همچنين در بخش اصلي جشنواره ( wind international film festival) کشور ايالات متحده آمريکا نيز جزو 5 کانديد اصلي دريافت جايزه بهترين فيلم است.

فيلم «يادم تو رو فراموش » هفتمين ساخته سينمايي عطشاني است. عوامل فيلم فيلم سينمايي «يادم تو را فراموش» نيز فيلمي به کارگرداني و تهيه‌کنندگي علي عطشاني و نويسندگي پيمان عباسي محصول سال 1394 است و بازيگران آن حسين ياري، ميترا حجار، ماه‌چهره خليلي ، آزاده مهديزاده، خشايار راد، بيتا عطشاني و مازيار فلاحي هستند.

مدير پرديس تئاتر تهران خبر داد:

اختصاص مکاني براي آکادمي تئاتر فيزيکال

مدير پرديس تئاتر تهران در مراسم يادبود «بهرام ريحاني» و «مجيد بهرامي» که پيش از اجراي نمايش هديه مرموز برگزار شد از اختصاص مکاني براي فعاليت آکادمي تئاتر فيزيکال در اين مجموعه خبر داد.به گزارش روابط عمومي پرديس تئاتر تهران، مراسم يادبود «بهرام ريحاني» و «مجيد بهرامي» و پيش از اجراي نمايش «هديه مرموز» در پردس تئاتر تهران و با حضور مدير عامل خانه هنرمندان برگزارشد.

در اين مراسم که با حضور علاقمندان تئاتر و بسياري از اعضاي انجمن نمايشگران حرکت خانه تئاتر برگزار شد در ابتدا شهرام کرمي با يادي از تلاش هاي «بهرام ريحاني» و «مجيد بهرامي» گفت: بنا به پيشنهاد ياسر خاسب يکي از پلاتوهاي تمرين مجموعه پرديس تئاتر تهران به اسم اين دو هنرمند درگذشته نامگذاري مي شود و از اين به بعد محلي براي فعاليتهاي آکادمي تئاتر فيزيکال خواهد بود.وي اظهار اميدواري کرد که با آغاز فعاليت اين آکادمي در سال آينده بتوان مقدمات برگزاري اولين جشنواره تئاتر فيزيکال را فراهم نمود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته