جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/03/02 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2768


برگزيدگان دوسالانه پوستر جهان اسلام معرفي شدند


زينب (س) "شيرزن کربلا"


حبيب رضايي، گلشيفته فراهاني، مهران مديري و رضا کيانيان در "هميشه پاي يک زن در ميان است"

رييس مرکز موسيقي و سرود سازمان صدا وسيما :
نگاه امروز دنيا به موسيقي، کاربردي است


كوچه پس كوچه


چشم انداز هنر


  برگزيدگان دوسالانه پوستر جهان اسلام معرفي شدند  

مراسم پاياني و تقدير از برگزيدگان دومين دوسالانه بين المللي پوستر جهان اسلام عصر روز يکشنبه با حضور معاون هنري وزير ارشاد و مدير کل هنرهاي تجسمي در سينماتک موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار شد.
اين مراسم با اهدا» حلقه گل به زهدي العهدي هنرمند فلسطيني و عضو هيئت داوران آغاز شد. در ادامه حبيب الله صادقي دبير دوسالانه گزارشي از برگزاري دومين دوسالانه پوستر جهان اسلام ارائه کرد و سپس بيانيه هيئت داوران را قرائت کرد.
هيئت داوران دومين دوسالانه پوستر جهان اسلام شامل حسين خسروجردي، ابراهيم حقيقي، مصطفي گودرزي و داريوش مهرجويي در کنار سه داور خارجي به نام هاي زهدي العدوي فلسطيني، ژو هچين چيني و عرفان هندوکيچ بوسنيايي برگزيدگان خود را در چهار بخش پيامبر اعظم (ص)، فرهنگي و اجتماعي، فلسطين و نام آوران جهان اسلام معرفي کردند.
بخش پيامبر اعظم (ص): مريم آزاد اول، روح الله شفيعي دوم، سيدنظام الدين امامي فر سوم
بخش فرهنگي اجتماعي: پويا احمدي اول، احسان عنتابي از سوريه دوم، پيمان پورحسين سوم
بخش فلسطين: هاني شرف از فلسطين اول، ابوالفضل خسروي دوم، نغمه فلور ذبيحي سوم
بخش نام آوران جهان اسلام: کورش پارسانژاد اول، شاپور حاتمي دوم و علي خورشيدپور سوم، لوح تقدير به هما دلواري
در بخش جنبي دوسالانه پوستر جهان اسلام ويژه پوسترهاي فرهنگي اجتماعي کشورهاي غيراسلامي يوزف هولارت و ميروسلاو آدامشيک از لهستان به ترتيب اول و دوم و لو سوهونگ از هنگ کنگ سوم شدند.
برگزيدگان بخش هاي مختلف دومين دوسالانه پوستر به ترتيب 15، 10 و هفت سکه بهار آزادي جايزه گرفتند و هيچ پوستري شايسته دريافت جايزه ويژه تشخيص داده نشد.


 زينب (س) "شيرزن کربلا" 

زينب (س) نمودار حق، مجاهد راه خدا و نگهدارنده ايمان و عقيده، قهرمان دليري و شجاعت، جلوه فصاحت و بلاغت، شعله ستيزه جوي باطل و آتش انسان حق در برابر نيروهاي ستمگر و کوبنده دژخيمان زورگوست.
او تجسم زهد، ورع، علم، عفاف و شهامت است و فداکاري در راه خدا و چشم پوشي از همه چيز را در راه برافراشتن پرچم حق، بر همه آموخت .
حضرت زينب (س) در روز پنجم جمادي الاولي سال پنجم هجري قمري در شهر مدينه منوره متولد گرديد و جهان را به قدوم خويش مزين فرمود.
در آن زمان نام فرزند متولد شده را بزرگ خانواده انتخاب مي کرد، جبرييل امين بر پيامبر(ص) نازل شد و عرض کرد: يا رسول الله حق تو را سلام مي رساند و مي فرمايد "نام اين مولود را "زينب" بگذار، چرا که اين را در لوح محفوظ نوشته ايم." پيامبر(ص) قنداقه آن مولود گرامي را طلبيد و به سينه چسبانيد و بوسيد و نامش را "زينب" نهاد و فرمود: به حاضرين و غايبين امت وصيت مي کنم که حرمت اين دختر را پاس بدارند، همانا که او به خديجه کبري(س) شبيه است.
کلمه "زينب" از دوبخش "زين" يعني زينت و "اب" يعني پدر تشکيل شده است و "زينب" يعني "زينت پدر" و به راستي که زينب (س) براي پدر و مکتب و مرام او مايه زينت و آبرومندي بي نظيري بوده است.
کنيه گرامي ايشان ام الحسن و ام کلثوم و القاب آن حضرت نيز عبارتند از:
صديقه صغري، وليه الله العظمي ، ناموس الکبري، شريکه الحسين و عالمه غير معلمه است.
حضرت زينب (س) با فرزند عمويش، عبدالله فرزند جعفربن ابوطالب که به شجاعت و مروت و کرامت مشهور بود، ازدواج کرد و حاصل اين ازدواج مبارک فرزنداني شايسته به نام علي، عون، محمد، عباس و ام کلثوم بود.
دو فرزند ايشان به نام محمد و عون در واقعه کربلا جان خويش را نثار کردند و اين بانوي قهرمان مادر دو شهيد است. زندگي حضرت زينب (س) همواره مملو از ارزش هاي والاي الهي و انساني بوده و "علم و دانش" و "عبادت و پرستش" دو ارزش والاي شخصيتي ايشان است.
بيان سخنان و خطبه هاي عالمانه ايشان همراه با استدلال به آيات قرآن کريم در کربلا، بازار کوفه، مجلس عبيدالله زياد و دربار يزيد هر يک شاهد گويايي بر توانايي علمي و دانش آن بزرگوار است. در هوش و ذکاوت آن بزرگوار همين بس که خطبه طولاني و بلندي را که حضرت صديقه کبري (س) در دفاع از حضرت علي (ع) و غصب فدک در حضور اصحاب پيامبر (ص) ايراد فرمودند، حضرت زينب (س) با توجه به سن کمي که داشتند، روايت کردند.
حضرت زينب (س) شيرزن دشت کربلا سرانجام پس از عمري دفاع از طريق حق ولايت و امامت در  15رجب سال  63هجري قمري در ضمن سفري که به همراه همسر گراميشان عبدالله بن جعفر به شام رفته بودند، به شهادت رسيده و بدن مطهر آن بانوي بزرگوار در همان جا دفن گرديد. مزار ملکوتي آن حضرت در دمشق (سوريه) اينک زيارت گاه عاشقان، محبان و ارادتمندان اهل بيت عصمت و طهارت عليهماالسلام است.
ولادت زينب کبري (س) در جوار حرم مطهر آن حضرت جشن گرفته شد
جشن آيين گراميداشت فرخنده ميلاد باسعادت حضرت زينب کبري (س) دوشنبه شب در صحن مطهر آن حضرت در منطقه ي "زينبيه" در حومه ي شهر دمشق سوريه برگزار شد.اين مراسم را دفتر مقام معظم رهبري در سوريه، با همکاري دفتر بعثه ي مقام معظم رهبري و سازمان حج و زيارت ترتيب داده بود.
بنابر اين گزارش، حجت الاسلام و المسلمين سيد "محمود وزيري" جانشين نماينده ي مقام معظم رهبري در سوريه در جمع صدها تن از زايران حرم حضرت زينب (س) از ايران و ديگر کشورهاي اسلامي، در مورد مقام و و سيره ي آن حضرت سخن گفت. وزيري گفت: واژه ي "صبر" در مورد حضرت زينب (س) به معناي استقامت در مقابل سختي ها و مصائب و باقي ماندن در پيمان بسته شده با خدا و پيامبر (ص) بود. به گفته ي جانشين نماينده ي مقام معظم رهبري در سوريه، حضرت زينب (س) با صبر خود ديگران تحت تاثير قرار داد و آنان به راه پيامبر و امام حسين (ع) رهنمون ساخت . در اين جشن با شکوه که در مصلاي حرم حضرت زينب (س) برگزار شد، همچنين مداحان ايراني در مدح شير زن کربلا به مولودي خواني پرداختند.
کارگزاران نظام جمهوري اسلامي ايران در سوريه، آيت الله سيد "مجتبي حسيني" نماينده ي مقام معظم رهبري و مسوولان بعثه ي مقام معظم رهبري نيز در اين آيين روحاني شرکت داشتند.


 حبيب رضايي، گلشيفته فراهاني، مهران مديري و رضا کيانيان در "هميشه پاي يک زن در ميان است" 

تدوين گر فيلم "هميشه پاي يک زن در ميان است" (کمال تبريزي) گفت: در اين فيلم بازيگران مهم تئاتر و سينما در نقش هاي کوتاهي ظاهر شده اند و مجموعه بازي هاي جديد و نابي را ارائه داده اند. حسين زندباف تدوينگر فيلم  در گفت وگو يي اظهار داشت: تدوين اوليه فيلم به پايان رسيده و قرار است گروه آن را ببينند و نظراتشان را درباره کار بدهند تا با بهره گيري از اين نظرات تدوين نهايي را شروع کنيم. زندباف درباره ويژگي هاي فيلم تبريزي گفت: به نظرم اين فيلم اثري بسيار زيبا است و با ديگر فيلم هاي تبريزي متفاوت است.فيلم قصه اي طنز و اجتماعي دارد و مسائل جامعه را مطرح مي کند و به نظرم مي تواند بهترين فيلم تبريزي باشد. وي ساخت "هميشه پاي يک زن در ميان است" را يک اتفاق دانست و درباره بازي هاي فيلم گفت: بازيگران فيلم در اين فيلم کاملا متفاوت از کار هاي قبلي شان هستند و از آنها بازي هاي کاملا جديدي را خواهيد ديد.  اين تدوين گر، تهيه کننده و کارگردان مجرب سينما، ادامه داد: در "هميشه پاي يک زن در ميان است" بازيگران مهم تئاتر و سينما در نقش هاي کوتاهي ظاهر شده اند و مجموعه بازي هاي نابي را ارائه داده اند. به گفته زندباف بازبيني تدوين اوليه فيلم ظرف هفته جاري به پايان مي رسد و تدوين نهايي آن آغاز مي شود. عوامل سازنده "هميشه پاي يک زن در ميان است" عبارتند از:  کارگردان: کمال تبريزي - نويسنده فيلمنامه: رضا مقصودي، کمال تبريزي و با تشکر از حبيب رضايي با نگاهي آزاد به مجموعه قصه هاي سيد مهدي شجاعي - بازنويسي نهايي فيلمنامه: نغمه ثميني - مدير فيلمبرداري: بهرام بدخشاني - مجري طرح: مازيار ميري - مدير توليد: سعيد شرفي کيا - طراح صحنه و لباس: محسن شاه ابراهيمي - طراح گريم: مجيد اسکندري و با سپاس از عبداله اسکندري - تدوين: حسين زندباف - صدابردار: بهمن اردلان - مدير مالي و اداري: ابراهيم علي اکبري - طراح و مجري جلوه هاي ويژه کامپيوتري: علا»الدين پژهان - برنامه ريز و دستيار کارگردان: مانفرد اسماعيلي - انتخاب بازيگران و بازيگردان: حبيب رضايي
بازيگران: حبيب رضايي، گلشيفته فراهاني، آهو خردمند، اسماعيل خلج، حسن معجوني، صبا کمالي،حبيب الله حداد، سياوش چراغي پور، شبنم مقدمي، مژگان جودي و هنگامه صالحي. با هنرمندي: مهران مديري و با حضور رضا کيانيان، تهيه کننده: محسن علي اکبري.


 رييس مرکز موسيقي و سرود سازمان صدا وسيما :
 نگاه امروز دنيا به موسيقي، کاربردي است  

رييس مرکز موسيقي و سرود سازمان صدا و سيما، گفت: نگاه امروز دنيا به موسيقي، کاربردي است. به گزارش ايلنا، "پيريايي" که در جلسه شوراي مديران صدا و سيماي آذربايجان شرقي سخن مي گفت با تاکيد بر اهميت و ضرورت موسيقي، افزود: هر موضوع وارداتي که جنبه فرهنگي دارد، موضوع موسيقي را نيز کنار خود دارد و عدم توجه به اين موقله باعث حاکميت انديشه بيروني و رشد دگرانديشي در جامعه مي شود.وي ادامه داد: موسيقي متعالي در اذهان نفوذ و دل ها را تصرف مي کند و رسانه ملي بايد به اين مقوله توجه ويژه داشته باشد، چرا که بطن و بدنه برنامه هاي صدا و سيما را موسيقي تشکيل مي دهد."پيريايي" با ابراز تاسف از اينکه در کشور براي هنر موسيقي به صورت هدفمند ، عميق و دقيق برنامه ريزي صورت نکرفته است، گفت: دامنه موسيقي خيلي وسيع است و انديشه اي باز و پويا نيازمند است تا موسيقي هدفمند و با موضوع متناسب در جامعه عرضه شود.وي با اشاره به تاثير موسيقي را در زمينه هاي گوناگون به ويژه در تقويت ارزش هاي اسلامي و باورهاي ديني، افزود: در اوايل انقلاب و زمان دفاع مقدس سرود ها و آهنگ هاي رايج در جهت تقويت انديشه هاي ناب انقلاب اسلامي واقعا موثر بود ."پيريايي" همچنين در ديدار با هنرمندان موسيقي استان آذربايجان شرقي با تاکيد بر همفکري و هم انديشي هنرمندان اين عرصه، گفت: ايجاد يک اتاق فکر و استفاده از متخصصان و کارشناسان اين رشته براي تبيين و تعريف مفاهيم موسيقي و ارايه راهکارهايي براي رفع موانع پيشرفت اين بخش مي تواند براي رشد و توسعه هنر موسيقي مفيد باشد.


 كوچه پس كوچه 


 پخش هزار دقيقه برنامه به مناسبت سالروز آزادسازي خرمشهر
ويژه برنامه بيست و پنجمين سال آزادسازي خرمشهر از ساعت شش صبح تا يازده شب به صورت زنده از شبکه تهران پخش مي شود.  در اين ويژه برنامه تمام بخش هاي مختلف و برنامه هاي عادي شبکه تهران از جمله صبح تهران، تا نيايش، رنگين کمان، نردبان، امروز تهران، شب شيشه اي و ... با موضوع روز سوم خرداد و آزادسازي خرمشهر پخش مي شود.
 جوايز برگزيدگان جشنواره فيلم فجر به زودي اهدا» مي شود
مدير امور جشنواره هاي بنياد سينمايي فارابي از اهدا» جوايز برگزيدگان بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر در آينده نزديک خبر داد. روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي اعلام کرد محمدسعيد قائني نجفي در پاسخ به برخي شبهه ها درباره ترديد در اهدا جوايز جشنواره فيلم فجر گفت: "دبيرخانه جشنواره و مديريت امور جشنواره ها از اواخر سال گذشته از طريق وزارت صنايع در حال هماهنگي با دو شرکت ايران خودرو و سايپا براي تحويل خودرو برگزيدگان است."وي در ادامه افزود: "نحوه تحويل خوردو به برگزيدگان به زودي از سوي دبيرخانه جشنواره يا شرکت هاي توليدکننده خودرو اعلام خواهد شد. ضمن اينکه جوايز نقدي برگزيدگان اهدا شده و ديگر جوايز غيرنقدي اعم از حج تمتع يا عمره و خودرو حتما اهدا مي شود و دبيرخانه جشنواره خود را متعهد به پيگيري و تحويل جوايز مي داند."
  رو خواني نمايشنامه "سکوت" 
به مناسبت فرارسيدن حماسه سوم خرداد، سالروز آزادسازي خرمشهر، نمايشنامه "سکوت" نوشته "مهرداد راياني مخصوص" با کارگرداني "سپيده نظري پور" در سالن گوشه فرهنگسراي نياوران روخواني مي شود.ساعت 19/15 پنج شنبه و جمعه سوم و چهارم خرداد "سکوت" با نقش آفريني سپيده نظري پور، حسام منظور و فرزانه سهيلي خوانده خواهد شد.نمايشنامه "سکوت" که براي نخستين بار روخواني مي شود، حکايت فرزند يک جانباز است که در آستانه ازدواج به دليل برگشت خوردن چکش دستگير مي شود و اينک از مادرش انتظار دارد از نفوذ پدر جانباز براي آزاديش استفاده کند.علاقمندان مي توانند از اين دو جلسه نمايشنامه خواني به صورت رايگان استفاده نمايند.
    کنسرت پيام جهانماني ،در فرهنگسراي نياوران
ساعت 19 پنج شنبه و جمعه سوم و چهارم خرداد 86 پيام جهانماني در سالن اصلي فرهنگسراي نياوران (وابسته به معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ) کنسرت برپا مي نمايد.در اين کنسرت پيام جهانماني (تار)، حسام اينانلو(کمانچه) و بهزاد ميرزايي (تمبک) قطعاتي از موسيقي ايراني اجرا خواهند نمود.جهانماني شاگرد برجسته استاد حسين عليزاده است و اين سومين کنسرت او در فرهنگسراي نياوران مي باشد.
 برنامه هاي حوزه هنري با تخفيف و رايگان ارائه مي شود
اعضاي شبکه بزرگ خانواده هنر و فرهنگ از تابستان امسال از تسهيلات حوزه هنري همچون تخفيف در خريد محصولات هنري و استفاده رايگان از برخي برنامه هاي اين مرکز بهره مند مي شوند. به گزارش واحد خبر حوزه هنري، به گفته وحيد لک، مدير اداره ارتباطات وتبليغات و مسوول شبکه بزرگ خانواده هنر و فرهنگ حوزه هنري، اين شبکه از دي ماه سال گذشته راه اندازي شده و تاکنون بالغ بر 3هزار نفر به عضويت آن درآمده اند.لک با اشاره به توزيع برنامه ماهانه حوزه هنري در اماکن و مجامع عمومي  و هنري گفت: اين برنامه ماهانه که شامل 300 عنوان برنامه فرهنگي و هنري است، از اين پس از طريق پست، پيام کوتاه (SMS) و پست الکترونيک به اطلاع اعضا خواهد رسيد.وي ادامه داد: اين طرح شامل تمام قشرهاي جامعه مي شود و تاکنون عضوگيري آن در برنامه هاي مختلف همچون جشن يک هفته اي خانه تئاتر براي روز جهاني تئاتر، اکران فيلم هاي جشنواره در تالار انديشه وجشنواره روابط عمومي هاي سراسر کشور انجام شده است.
مدير اداره ارتباطات وتبليغات حوزه هنري در پايان گفت: اعضاي در صورت استمرار ارتباط با حوزه هنري مي توانند از برخي برنامه ها ومحصولات فرهنگي، هنري اين مرکز با تخفيف و ياحتي رايگان استفاده کنند.علاقه مندان براي دريافت فرم عضويت و پيوستن به شبکه بزرگ خانواده هنر و فرهنگ مي توانند به اداره کل روابط عمومي  و امور بين الملل حوزه هنري واقع در تقاطع خيابان هاي حافظ و سميه مراجعه کنند.
 نقد "پا به  پاي باران" هدايت الله بهبودي در زنجان
کتاب " پا به پاي باران" نوشته هدايت الله بهبودي، به مناسب سالروز فتح خرمشهر، ساعت 16 يکم خرداد، در سالن اجتماعات حوزه هنري زنجان نقد و بررسي مي شود.
به گزارش واحد خبر حوزه هنري، بهبودي از نويسندگان دفاع مقدس و پژوهشگران تاريخ انقلاب اسلامي است که از ميان آثار او مي توان "انقلاب اسلامي  به روايت اسناد ساواک" در20 جلد، "ادبيات در جنگ هاي ايران و روس"،  "انواط و اجازه"، "مدال و مرخصي"، "پا به پاي باران" و "ادبيات نوين انقلاب ايران پيش از مشروطه" را نام برد."پا به پاي باران" حاصل گزارش هاي بهبودي و مرتضي سرهنگي از ديدار با مردم جنگ زده و بازديد از جبهه ها و مناطق عملياتي جنوب کشور است.
 "سکوت" رفيعي مجوز ساخت گرفت
شوراي صدور پروانه ساخت در جلسه روز گذشته خود براي پروژه سينمايي "سکوت" به کارگرداني علي رفيعي مجوز ساخت صادر کرد. روابط عمومي معاونت سينمايي وزارت ارشاد اعلام کرد در جلسه دوشنبه 31 ارديبهشت شورا در اداره کل ارزشيابي و نظارت سينماي حرفه اي براي فيلم سينمايي "سکوت" به تهيه کنندگي هارون يشايايي مجوز ساخت صادر شد.
 "قصه خوب خدا" براي کودکان تهراني اجرا مي شود
شهرام کرمي نمايش "قصه خوب خدا" را بر اساس متني از حميدرضا نعيمي که برنده جايزه از نخستين جشنواره نمايشنامه نويسي کودک شده، در فرهنگسراهاي تهران روي صحنه مي برد. قرار است اين نمايش به همراه ديگر آثار برگزيده تئاتر کودک به همت مديريت امور نمايش سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با 180 اجرا از چهارم تير به مدت هشت ماه به صورت رپرتوار اجرا شود.
 موحد مدير گروه معارف شبکه دو شد
محمد عيني زاده موحد با حکم مدير شبکه دو به عنوان مدير جديد گروه معارف اين شبکه منصوب شد.  با بازنشستگي سه تن از مديران شبکه دو سيما دو مدير جديد در گروه معارف و هماهنگي اين شبکه منصوب شدند. در جلسه توديع و معارفه مديران سابق و فعلي از زحمات انوشه گيلاني نژاد مدير سابق گروه معارف، احمد کلانتري مدير سابق گروه ورزش، مسابقات و سرگرمي و غلامعلي مدير هماهنگي توليد تقدير شد و موحد به عنوان مدير جديد گروه معارف و زاهدي به عنوان مدير هماهنگي توليد احکام خود را از مهدي فرجي دريافت کردند.
 "تيغ زن" داودنژاد در پايان راه
تدوين فيلم سينمايي "تيغ زن" به کارگرداني عليرضا داودنژاد تا اوايل تيرماه توسط مهران قدکچيان به پايان مي رسد. علي علويان هم صداگذاري را در استوديو انديشه انجام مي دهد. فيلمبرداري اين فيلم زمستان سال گذشته در شمال کشور به پايان رسيد.
"تيغ زن" درباره دختر و پسري است که به هم علاقه داشته اند و پس از 20 سال همديگر را در حالي مي بينند که دلبستگي هاي آنها نسبت به گذشته تفاوت کرده است. رضا عطاران، لادن مستوفي، رضا داودنژاد، علي صادقي، مهرداد نوذري و فرزانه ارسطو بازيگران، جمشيد الوندي مدير فيلمبرداري، شاهين جعفري مدير توليد، جهانگير ميرشکاري صدا و عليرضا داودنژاد و موسسه خط و موج تهيه کنندگان "تيغ زن" هستند.
 آغاز تدوين "باد در علفزار مي پيچد"
حسن حسندوست تدوين فيلم سينمايي "باد در علفزار مي پيچيد" خسرو معصومي را آغاز کرد. تدوين از 30 ارديبهشت آغاز شده و در 60 جلسه کاري تا اوايل مرداد به پايان مي رسد."باد در علفزار مي پيچد" سومين قسمت از سه گانه معصومي در ادامه "رسم عاشق کشي" و "جايي در دوردست" درباره دختري است که به علت فقر خانواده مجبور مي شود به ازدواج با پسري عقب افتاده تن دهد. الناز شاکردوست، حسين عابديني، رضا ناجي، جمال اجلالي، مائده طهماسبي و مهران رجبي بازيگران، نادر معصومي مدير فيلمبرداري، هومن معصومي طراح صحنه و لباس و فتح الله جعفري جوزاني تهيه کننده و مجري طرح "باد در علفزار مي پيچد" هستند.
 باغ موزه هنرهاي ايراني 5 خردادماه گشايش مي يابد
باغ موزه هنرهاي ايراني شنبه 5 خردادماه با حضور محمدباقر قاليباف شهردار تهران گشايش مي يابد. باغ موزه هنرهاي ايراني با هدف حفظ هويت هنرهاي ايراني که بيشتر در هنرهاي تجسمي نمود دارد به نمايش ماکت هاي مربوطه به آثار باستاني قبل و بعد از اسلام مي پردازد. آرامگاه نقش رستم از دوره قبل از اسلام، کاروانسراي مهيار دوره صفوي، کاخ شمس العماره، کاخ هشت بهشت،عمارت چهلستون،قره کليسا، برج گنبد قابوس، مقبره دانيال نبي، سي وسه پل، برج ميدان آزادي و برج ميلاد از جمله ماکت هايي است که در اين باغ موزه به نمايش گذاشته مي شود.
همچنين 5 اثر برگزيده نخستين سمپوزيوم مجسمه سازي تهران نيز در اين موزه به نمايش گذاشته مي شود و در حاشيه باغ موزه نيز تصاويري از تهران قديم به نمايش درآمده است.
کارگاه آفرينش هاي هنري در رشته هاي مختلف تجسمي نيز براي علاقه مندان در اين باغ موزه برگزار مي شود.
 "روبن" نوشته محمد رحمانيان در جشنواره تئاتر بانوان
 "روبن" نوشته محمد رحمانيان در جشنواره تئاتر بانوان مهدي شايقي نمايشنامه "روبن" نوشته محمد رحمانيان را براي جشنواره تئاتر بانوان آماده مي کند.
به نقل از ستاد خبري ششمين جشنواره تئاتر بانوان مهدي شايقي کارگردان اين نمايش گفت: جشنواره تئاتر بانوان، جشنواره ارزشمندي است، کارگرداناني همچون من اين جشنواره را رقيب جدي جشنواره فجر مي دانند و انگيزه کافي براي حضور در اين جشنواره را دارند.


 چشم انداز هنر 


رضا کيانيان :   اگر جواب سازندگان فيلم هاي ضد ايراني را بدهيم , مانند آنها مي شويم .

اين بازيگر برجسته سينما و تئاتر کشورمان با انتقاد از حرکت ضد ايراني غرب با ساخت فيلم هاي مختلف سينمايي , افزود:   تا چنين ا تفاقاتي مي افتد عده  اي به دنبال پاسخگويي هستند که به هيچ جايي هم نمي  رسند و متاسفانه فقط عده ديگري از اين هياهو سود مي برنوي ادامه داد : ما کار خودمان را انجام مي  دهيم و آنها هم کار خودشان را مي کنند بايد با حمايت از سينماي ايران و دادن امکانات آن را ارتقا دهيم و اين بهتر از هر نوع پاسخگويي است .کيانيان به فضاي مسموم غربي بر عليه کشورمان اشاره کرد و گفت:   اگر قرار باشد به آثار ضد ايراني پاسخ بدهيم , دائما بايد فقط پاسخ بگوييم. 
 
استقبال از نمايش فيلم هاي ايراني
 "اخراجي ها" و "آدم" در کن
نمايش فيلم هاي ايراني "اخراجي ها" از مسعود ده نمکي و "آدم" ساخته عبدالرضا کاهاني از توليدات مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي در بازار بين المللي کن با استقبال روبه رو شد. از مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، فيلم هاي اخراجي ها با اقبال دست اندرکاران جشنواره هاي توکيو، رم، سيدني و دبي و "آدم" در جشنواره هاي ونيز، لوکارنو و پوسان مواجه شده است.
همچنين حضور نماينده اين مرکز در کن با انعقاد خريد و پخش فيلم "جنگ کودکانه" ساخته ابوالقاسم طالبي از سوي شرکت آرژانتيني "فيلم شارکز" در حوزه کشورهاي آمريکاي لاتين و اسپانيا و پرتغال از ديگر فعاليت هاي انجام شده است. عقد قرارداد پخش و فروش توليدات مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي از ديگر فعاليت هاي انجام شده است. 
  
 يونسکو در ايران از عزت الله انتظامي تقدير مي کند
در پي شرکت عزت الله انتظامي به نمايندگي از هنرمندان ايران براي مراسم گشايش مجتمع آموزشي نمونه يونسکو در بم، دفتر منطقه اي سازمان يونسکو در تهران از آقاي بازيگر سينماي ايران تقدير مي کند.  اين مراسم روز سوم خرداد ماه سال جاري در کاخ سعدآباد برگزار مي شود.
همچنين در اين مراسم از اميرشهاب رضويان کارگردان فيلم "ميناي شهرخاموش" تقدير مي شود. اين کارگردان همزمان با افتتاح مجتمع آموزش يونسکو در بم، آخرين ساخته اش "ميناي شهر خاموش" را به صورت رايگان به نمايش درآورد و به  مردم بم هديه کرد.

پدر شعر کرمانشاهي تجليل مي شود

سيدرحيم معيني کرمانشاهي در هفتمين آئين از سلسله آئين هاي "آواي دوست" روز جمعه 4 خرداد ماه تجليل مي شود.
 به نقل از روابط عمومي معاونت هنري سازمان فرهنگي -هنري شهرداري تهران، سيد عباس سجادي مدير موسسه نغمه شهر با اعلام اين خبر گفت: هفتمين آيين آواي دوست به نکوداشت ترانه سراي نامدار"رحيم معيني کرمانشاهي" و يادمان زنده ياد"مجتبي ميرزاده" اختصاص دارد. در اين آئين که به همت موسسه نغمه شهر در تالار انديشه حوزه هنري روز جمعه 4 خرداد ماه ساعت 17 برگزار مي گردد، از حميدرضا اردلان(پژوهشگر)، حميدرضا جعفري(صدابردار) معروف صفر زاده(سازنده ساز)، داود شيرازي( مدير انتشارات سنايي) و مرتضي مومني( تهيه کننده برنامه هاي موسيقي) تقدير خواهد شد.  گفتني است معيني کرمانشاهي در سال 1300 در کرمانشاه متولد شده و در سنين جواني با برنامه راديويي " گلها" همکاري خود را آغاز کرد و سپس با تصنيف "اي وطن پرستان" به شهرت رسيد. ديوان شعر وي با نام"اي شمع ها بسوزيد" در سال 1344 منتشر شده و به دنبال آن کتابهاي" فطرت" ،"خورشيد شب" و "حافظ برخيز" را تاليف کرد.  معيني کرمانشاهي نيز شهرتش را به دليل ترانه هايش کسب کرد که از آن ميان مي توان به "روزگار کودکي" ،" آشفته حالي" ،"سنگ خارا" ،"کجا سفر رفتي" اشاره کرد.  همچنين هفتمين آئين آواي دوست به يادمان مجتبي ميرزاده آهنگساز و نوازنده ويولون و کمانچه نيز اختصاص خواهد داشت. ميرزاده که بيشتر فعاليت هنري خود را به تنظيم و باز شعري ارکستراسيون اختصاص داد بسياري از سروده هاي نخست انقلاب از جمله سرود"شهيد مطهري" ،" ديو چون بيرون رود فرشته درآيد" و "لاله در خون خفته" را تنظيم کرده است. سلسله  آئين هاي آواي دوست از فرامرز پايور، بيژن ترقي، جليل شهناز، احمد ابراهيمي، حسن يوسف زماني، منصور نريمان، حسين صبحدل، سليم موذن زاده اردبيلي، پرويز مشکاتيان تجليل به عمل آورده و يادمان زنده يادان ابوالحسن صبا، علي تجويدي، درويش خان، منوچهر همايون پور، رحيم موذن زاده اردبيلي و ايرج بسطامي را برگزار کرده است. 
   
 ارديبهشت; ماه  رکود   سينماي  
آمار فروش فيلمهاي ايراني به نمايش درآمده در سينماهاي تهران تا تاريخ 29 ارديبهشت ماه اعلام شد: "نقاب" به کارگرداني کاظم راست گفتار در 22 سينما در 17 روز نمايش بيش از هشتاد و شش ميليون تومان فروش داشت.  "سنگ کاغذ قيچي" سعيد سهيلي در 11 روز نمايش در 20 سينما بيش از 50 ميليون تومان فروخت.  "قلقلک" به کارگرداني مسعود نوابي در 22 سينما طي يک ماه نمايش به فروش بيش از 139 ميليون تومان دست يافت.  "صحنه  جرم ورود ممنوع" به کارگرداني ابراهيم شيباني در 11 سينما طي 18 روز نمايش 32 ميليون فروش داشت.  "خون بازي" به کارگرداني رخشان بني اعتماد در 5 سينما طي دو ماه نمايش به فروش بيش از 235 ميليون تومان دست يافت.
فيلمهاي خارجي اين دوره عبارتند از:  "کينه" در بيش از سه ماه نمايش در 3 سينما به فروش 78 ميليون توماني دست يافت.  "دنياي آينده" در 5 سينما طي 4 روز نمايش يک ميليون و 260 هزار و 400 تومان فروش داشت.  "رود سرخ" نيز در 3 سينما طي يک روز نمايش بيش از دو ميليون فروخت.  تعداد تماشاگر اين دوره 23 هزار و 598 نفر و پرفروشترين سينماها: فرهنگ 1، پيروزي ، المپيا است.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته