جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/12/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5507

فعاليت مترو تا 12 شب،
افزايش ساعت طرح ترافيک تهران در پنج شنبه ها


مذاکره براي پرداخت وام 40 ميليوني ازدواج


ميز خبر


خبرها


يادداشت


رهنموني از بزرگان


 فعاليت مترو تا 12 شب،
 افزايش ساعت طرح ترافيک تهران در پنج شنبه ها 

 معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري، از افزايش ساعت طرح ترافيک روزهاي پنج شنبه تا پايان سال خبر داد و گفت: ساعت طرح ترافيک در روزهاي پنج شنبه مانند روزهاي عادي خواهد بود.

به گزارش مهر، مرتضي طلايي نايب رئيس شوراي اسلامي شهر تهران خطاب به اعضاي حاضر در جلسه ترافيکي، گفت: هر چند فعلاً باب تشکر در کشور ما مسدود است اما با اين وجود، من از زحمات شما براي خدمت به شهروندان متشکرم و به تک تک شما عزيزان خدا قوت مي گويم.

وي با اعلام اينکه اَجر و پاداش خدمت به مردم در پيشگاه خداوند متعال، مأجور و محفوظ است، تأکيد کرد: کاري که در گمنامي و سختي انجام مي شود، به لطف خدا و توفيق الهي از آثار و برکات بيشتري برخوردار بوده و ماندگار مي گردد.

طلايي با تأکيد بر اينکه متأسفانه اين روزها، نه تنها تلاش هاي شبانه روزي خدمتگزاران شهر ديده نمي شوند، بلکه بعضاً اين زحمات به چالش نيز کشيده شده و زير سؤال مي روند، اعلام کرد: البته خداوند متعال جاي حق نشسته و کار براي مردم رامي بيند و احساس مثبت خدمت به مردم از هر حسي بهتر است.

مازيار حسيني معاون شهردار تهران هم در جمع بندي تدابير و تصميمات اين جلسه با اشاره به اين که سد معبر تحت هر شرايطي ممنوع است و روز بازارهاي موقت مجاز در مناطق بايد اطلاع رساني شوند، اظهار کرد: در همه معابر به ويژه معابر با تردد بالا، بايد صد در صد قانون اِعمال و انضباط ترافيکي اجرا شود.

افزايش ساعت کار ايستگاه هاي منتخب مترو و بي آرتي

وي با بيان اينکه نقاط مهم و ويژه شهر بايد مشخص شده و مرکز اصلي و مراکز محلي کنترل ترافيک به صورت هوشمند تا آخرين دقيقه اي که تراکم ترافيک در معابر وجود دارد، فعال باشند، تصريح کرد: ساعات کار ايستگاه ها و خطوط مترو و بي آر تي و خطوط اصلي و منتخب اتوبوسراني تا ساعات 24 افزايش خواهند يافت، ضمن اين که خطوط شبانه بي آر تي همچنان به فعاليت خود ادامه خواهند داد.

حسيني با تأکيد بر اينکه تا آخر سال، ساعت طرح ترافيک در روزهاي پنج شنبه مانند روزهاي عادي خواهند بود و البته تا پايان سال طرح ترافيک روزانه در پنج شنبه ها به فروش نخواهد رسيد، اضافه کرد: اتوبوسراني و تاکسيراني، مشترکاً بايد تدابير اين جلسه را عملياتي کنند و به صورت ويژه در نقاط شلوغ گلوگاهي، نيروهاي ميداني اين دو بخش در نقاط شلوغي مانند ميدان قُدس مستقر شده ونسبت به انضباط بخشي فعاليت اتوبوس ها و تاکسي ها اقدام کنند.

تأکيد معاون شهردار تهران بر حضور ميداني مديران ترافيک

معاون شهردار تهران با اشاره به اين که از معاون شهردار تهران گرفته تا مديران و مسئولان اتوبوسراني و تاکسيراني و معاونان و کارشناسان ترافيک مناطق، اين روزها بايد در کف خيابان حضور داشته باشند، اظهار کرد: مسئولان ترافيکي بايد به صورت ميداني به حل و فصل مسائل و مشکلات ترافيکي بپردازد.

حسيني با بيان اينکه احترام به قانون را اول بايد از خودمان شروع کنيم و بعد از مردم انتظار داشته باشيم به قوانين و مقررات احترام بگذارند، تصريح کرد: پذيرفته نيست اتوبوس ها خارج از ايستگاه ايستاده و تاکسي ها در حريم تقاطع ها بايستند و در اين صورت، مي توانيم از رانندگان خودروهاي شخصي توقع داشته باشيم که در
محل هاي غير مجاز توقف نکنند.

وي با تأکيد بر اينکه همچون هر سال، هر چه به روزهاي پاياني سال نزديک مي شويم، ترافيک افزايش مي يآبد و مردم اين موضوع را مي دانند، اضافه کرد: همه بايد پايِ کار باشيم و با اِعمال قانون و نظارت دقيق، نظم و انضباط را به صورت ويژه برقرار کنيم و به اين منظور، از همکاري رسانه هاي جمعي جهت جلب همراهي مردم استفاده نماييم تا روزهاي منظم تري رقم بخورد.

سردارمهماندار: برخي فکر مي کنند جمعه ها رعايت قانون تعطيل است

معاون شهردار تهران با اعلام اينکه در مديريت بحران، اصلي وجود دارد که به موجب آن، آنجايي که کمبود داريم منجر به بحران نمي شود، بلکه جايي که از قبل براي آن فکر نکرده ايم به بحران مي انجامد، خاطرنشان کرد: به منظور انضباط بخشي در شهر و ايجاد نظم ترافيکي، مجموعه اي از اقدامات منطقه اي و سياست هاي فَرا منطقه اي پيش بيني شده که با کمک شهرداري هاي مناطق و مشارکت پليس از جمله همکاري پليس راهور به اجرا در مي آيد.

در ادامه اين جلسه، رئيس پليس راهور پايتخت، دستفروشي و اِشغال سطح معابر از سوي دستفروشان را از جمله مشکلات ترافيکي ايام پايان سال عنوان کرد و گفت: برخي از مردم فکر مي کنند چون روز جمعه تعطيل است، احترام به قانون و رعايت قوانين و مقررات هم در اين روز تعطيل است اما واقعيت اين است که اينگونه نيست.

سردار محمدرضا مهماندار با تأکيد بر اينکه مردم افزايش ترافيک آخر سال را پذيرفته اند اما ما مسؤلين بايد دور هم بنشينيم و برنامه ريزي دقيق داشته باشيم و سپس با قدرت وارد عمل شويم و اجازه قانون شکني به متخلفان را ندهيم، اعلام کرد: بحث پنج شنبه و جمعه آخر سال و روان سازي ترافيک به منظور حضور شهروندان در بهشت زهرا(س) در اين ايام از اهميت ويژه اي برخوردار است و بايد مورد توجه قرار گيرد.

برخورد با وانت بارهاي دستفروش با حکم دادستاني

شهريار افندي زاده قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران نيز با اعلام اينکه طرح هاي ترافيکي بايد به گونه اي برنامه ريزي و اجرا شوند که تا جاي ممکن مردم را محدود نکرده و باعث زحمت شهروندان نشوند، تاکيد کرد: بايد از دريچه نگاه مردم عادي به مسائل شهر از جمله ترافيک نگاه کنيم و در تصميم گيري ها خودمان را جاي مردم بگذاريم.

همچنين مديرکل خدمات شهري شهرداري تهران در اين جلسه با اشاره به اينکه اين روزها بسياري از افراد از شهرهاي دور و نزديک در تهران به مسافربري و دستفروشي مشغول هستند، اظهار کرد: دستفروشي تحت هر عنوان در شهر و معابر شهري ممنوع است و براي برخورد با وانت بارهاي دستفروشي که سرشبکه هاي آنها شناسايي شده اند، حکم دادستاني گرفته ايم.


 مذاکره براي پرداخت وام 40 ميليوني ازدواج 

 معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: در حال انجام مذاکراتي با بانک مهر ايران هستيم تا امکان پرداخت وام 40 ميليون توماني ازدواج فراهم شود.

به گزارش ايسنا، محمدرضا رستمي در حاشيه برگزاري چهارمين گردهمايي معاونان امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در شيراز در جمع خبرنگاران افزود: در حال بررسي زمينه‌هاي همکاري در کارگروهي مشترک با بانک مهر ايران هستيم و از طريق دولت اين موضوع را پيگيري مي‌کنيم تا درصدي از منابع جاري دولت از طريق بانک مهر ايران مديريت شود. نحوه مديريت منابع براساس تفاهم نامه بين وزارت ورزش و جوانان با بانک مهر ايران از طريق رسوب پول و گردش پول بدون سپرده گذاري توسط جوانان انجام مي‌شود تا امکان پرداخت وام 40 ميليون توماني براي ازدواج فراهم شود.

وي در ادامه گفت: توافق اوليه‌اي بين وزارت ورزش و جوانان و بانک مهر ايران به منظور پرداخت وام 200 ميليون توماني براي کارآفريني جوانان انجام شده است و از طريق دفتر رئيس‌جمهور نيز اين موضوع را پيگيري مي‌کنيم و اميدواريم به صورت مصوبه دولت در سال آينده محقق شود.

به گفته رستمي، برخي استان‌ها مي‌توانند از طريق جذب منابع خيرين بخش خصوصي و بخش‌هايي از شرکت‌هاي دولتي که امکان انتقال منابع خود به بانک مهر ايران را دارند نسبت به پرداخت تسهيلات به جوانان اقدام کنند. اين کار به صورت کمک و حمايت مستقيم نيست بلکه از طريق گردش مالي منابع محقق مي‌شود و استان‌هاي البرز و فارس به عنوان اولويت‌هاي اول و دوم اين کار را انجام خواهندداد.

تسهيلات 40 ميليوني ازدواج با طرح "پيوند مهر"

به گزارش ايسنا، محمدعلي دهقان، مشاور مديرعامل بانک قرض الحسنه مهر ايران و عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با اشاره به همکاري اين بانک و وزارت ورزش و جوانان گفت: در مرحله عقد تفاهم نامه با وزرات ورزش و جوانان هستيم و محورهاي خوبي را براي همکاري،‌ شناسايي کرده‌ايم و تاکيد اصلي روي طرح جديد بانک مهر ايران با عنوان "پيوند مهر" است.

وي در ادامه گفت: در حال حاضر هر يک از زوجين مي‌توانند 10 ميليون تومان وام ازدواج دريافت کنند. با توجه به هزينه‌هاي زوجين اين مبلغ قابل توجه نيست بنابراين ما يک طرح تکميلي طراحي کرده‌ايم.


 ميز خبر 

انفجار در نيروگاه برق علي آباد گلستان

انفجار در نيروگاه برق شهرستان علي آباد واقع در استان گلستان که مقارن ظهر روز گذشته رخ داد به مصدوم شدن هفت نفر منجر شد.

معاون مدير کل دفتر مديريت بحران استانداري گلستان با تاييد اين خبر به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: هنوز نمي توان در رابطه با جزئيات حادثه اظهار نظر دقيق کرد و بايد بررسي کارشناسي و فني بيشتري صورت گيرد.

حميد رضا منتظري افزود: آنچه مهم است اينکه آتش در مدت زمان کوتاه خاموش شد و هم اکنون اوضاع تحت کنترل است.

در همين پيوند برخي منابع محلي به ايرنا گفتند ساعتي پيش انفجاري مهيب در حوالي شهرستان علي آباد رخ داد که بر اثر آن شعله هاي آتش به ارتفاع زياد از فاصله دور قابل ديدن بوده است.

نيروگاه برق شهرستان علي آباد با مصرف گاز در نزديکي شرق گرگان مرکز استان گلستان بخشي از برق شهرهاي شمالي کشور را توليد مي کند که در زمستان اخير و بدليل کمبود گاز براي مدتي با سوخت جايگزين نفت و گاز در مدار توليد قرار داشت.

به علت اتصال سيستم برق تريلي؛

بار پسته در آتش سوخت

رئيس پليس راه ماکو و شوط گفت: يک دستگاه کشنده حامل بار پسته در محور مرگنلر در آتش سوخت.

به گزارش برنا، سرگرد اسماعيل نژاد، رئيس پليس راه ماکو و شوط گفت: ساعت 9 صبح روز گذشته يک دستگاه تريلر حامل پسته به مقصد ترکيه، در محور مرگنلر شهرستان شوط به چايپاره طعمه حريق شد.

وي افزود: دراين حادثه تريلي ولوو به همراه بار پسته کاملا در آتش سوختند؛ اما خوشبختانه اين سانحه هيچ گونه تلفات جاني نداشت.

رئيس پليس راه ماکو و شوط، علت اين حادثه را نقص فني و اتصال سيستم برق تريلي اعلام کرد.

8 کشته و 9 زخمي در انفجار معدن اوکراين

انفجار در معدن زغال‌سنگ اوکراين چند کشته و زخمي در پي داشته است.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، وقوع انفجار در معدن زغال سنگ «استپنايا»(Stepnaya) در منطقه «لويو»(Lviv )، واقع در غرب اوکراين جان حداقل 8 معدنچي را گرفت و 9 تن ديگر را زخمي کرد.

در اين انفجار که بر اثر انباشت گاز متان اتفاق افتاد، امدادگران توانستند تمامي معدنچياني را که گرفتار شده بودند، نجات دهند.

بر اساس گزارش آرتي، مقامات اوکراين مي‌گويند زماني که انفجار رخ داد 172 نفر در داخل معدن و 34 معدنچي در عمق 550 متري مشغول به کار بوده‌اند.

با وجود بهبود وضعيت در سال‌هاي اخير، بروز حوادث ناگوار در معادن اوکراين امري غيرمعمول نيست.

دولت مرکزي اوکراين 20 معدن زغال سنگ و جدايي طلبان هوادار روسيه در شرق اوکراين 60 معدن را مديريت مي‌کنند.


 خبرها 

 پرداخت عيدي مستمري بگيران تامين اجتماعي از 17 اسفند

مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي گفت: عيدي بازنشستگان و مستمري بگيران تحت پوشش اين سازمان از 17 اسفند در طول يک هفته به حساب آنان واريز مي شود.

به گزارش مهر، دکتر سيد تقي نوربخش با بيان اينکه عيدي بازنشستگان و مستمري بگيران تحت پوشش سازمان تأمين اجتماعي بر اساس قانون مبلغ 770 هزار 500 تومان خواهد بود گفت: براي پرداخت عيدي به حدود 3 ميليون نفر بازنشسته و مستمري بگير تحت پوشش اعتباري بالغ بر يک هزار و 750 ميليارد تومان اختصاص يافته است.

وي افزود: با توجه به اجراي برنامه پرداخت متمرکز حقوق بازنشستگان از سال گذشته، عيدي مستمري بگيران به نحوي پرداخت مي شود تا آن دسته از مستمري بگيران که حقوق خود را در اواخر ماه دريافت مي کنند؛ زودتر به حسابشان واريز شود.

نوربخش گفت: جزئيات دقيق و تاريخ پرداخت عيدي به مستمري بگيران روز شنبه از طريق پايگاه اطلاع رساني تأمين اجتماعي منتشر مي شود.

مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي همچنين از تصويب بودجه سال 96 اين سازمان خبر داد و گفت: بودجه 88 هزار ميليارد و 441 ميليون توماني سال آينده تأمين اجتماعي به تصويب هيأت مديره اين سازمان رسيده است.

نوربخش اظهار داشت: در سال آينده 52 هزار و 396 ميليارد تومان به مستمري بگيران تحت پوشش سازمان تأمين اجتماعي پرداخت مي شود و بر اساس دستور رياست محترم جمهوري مطابق با روال سال جاري، هزينه بخش درمان سازمان نيز در حساب جداگانه اي نگه داري خواهد شد.

دلالي که مهر مادري را مي‌خرد

مسائل و معضلاتي که در پي گرايش زنان، به مصرف مواد مخدر شکل مي‌گيرد، گاهي آنقدر پيچيده مي‌شود که تبعات سنگيني را به بار مي‌آورد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مسائل و معضلاتي که در پي گرايش زنان، به مصرف مواد مخدر شکل مي‌گيرد، گاهي آنقدر پيچيده مي‌شود که ابعاد گسترده‌اي را در بر دارد و تبعات سنگيني را به بار مي‌آورد. خريد و فروش نوزاد مادران معتاد از جمله مواردي است که هر از چند گاهي، در قالب پيام در شبکه‌هاي مجازي و همچنين در محافل خبري منتشر مي‌شود و معمولا در صدور يک بيانيه از سوي فعالان اجتماعي خلاصه مي‌شود.زنان معتاد گاهي به دليل نداشتن توانايي در فراهم ساختن هزينه اعتياد خود و مخارج روزمره به فروش نوزاد خويش اقدام مي‌کنند. اينبار، اما ماجرا شکل ديگري دارد و موضوع تأمل برانگيزتر و پيچيده‌تر است.

رقيه موسوي مددکار اجتماعي در جريان رسيدگي به امور مددجويان خود، از وجود خانه‌اي در جنوب شهر تهران با خبر شده است که با مديريت زني حدودا 35 ساله به خريد و فروش نوزاد مادران معتاد مبادرت مي‌شود.

سرنوشت نوزادان فروخته شده در هاله‌اي از ابهام

از سرنوشت نوزادان خريداري شده، توسط زن جوان که مديريت اين باند متخلف را عهده دار است هيچ گونه اطلاعي در دست نيست.

اين مددکار اجتماعي گفت: دو هفته‌اي از قطعي شدن ماجراي خريد و فروش نوزاد در اين خانه مي‌گذرد و من اطلاعات کسب شده را از طريق مددجوياني که گاهي به موسسه مراجعه مي‌کنند، به دست آوردم و گفته‌هاي اين مددجويان از فعاليت يکساله مدير اين باند در زمينه خريد و فروش نوزاد حکايت مي‌کند.موسوي افزود: از نام و شهرت دقيق اين زن و همچنين از سرنوشت نوزادان خريداري شده، اطلاع دقيقي موجود نيست و حتي زناني که نوزاد خود را به او فروخته اند نيز، مشخصات دقيقش را نمي‌دانند.

وي ادامه داد: مدير اين باند خريد و فروش نوزاد، در دوران بارداري زنان معتاد مبلغي را براي خريد نوزاد با آن‌ها طي مي‌کند که به گفته برخي از اين زنان مبلغ پرداختي براي نوزاد دختر بيش از نوزاد پسر است.اين مددکار اجتماعي اظهار داشت: مبلغ تعيين شده از سوي مدير باند بين 6 تا 7 ميليون تومان متغير است، اما پس از وضع حمل مادران معتاد، در اغلب موارد تنها يک سوم مبلغ تعيين شده به آن‌ها پرداخت مي‌شود.مدير اين باند از پرداخت کامل مبلغ توافق شده به زنان معتاد پس از زايمان، خودداري مي‌کند. اين زنان نيز به دليل نداشتن حامي و ترس از مواخذه توسط پليس به جرم مشارکت در امر خلاف خريد نوزاد خود از هر گونه اعتراضي امتناع مي‌کردند.وي افزود: بر اساس توضيحات مادران معتادي که اين زن را ديده اند، مدير باند، زني با آرايش نسبتا غليظ و ظاهري آراسته که از وضع مالي خوبي برخوردار است، مي‌باشد.اين مددکار اجتماعي با اشاره به تامين مسکن، غذا و مواد مخدر زنان باردار معتاد توسط فرد مذکور گفت: در دوران بارداري تامين هزينه‌هاي زندگي، شامل هزينه‌هاي درماني و همچنين هزينه مواد مصرفي و ساير هزينه‌هاي زنان معتاد با شخص اين زن است و پس از زايمان با پرداخت مبلغي پول، نوزاد را از آن‌ها مي‌گيرد و عذرشان را مي‌خواهد.

با فروش نوزادم، براي همسرم موتور سيکلت خريدم

دلايل زناني که اقدام به فروش نوزاد خود مي‌کنند، موارد گوناگوني را شامل مي‌شود.موسوي مددکار اجتماعي تصريح کرد: دليل فروش نوزاد از سوي زنان معتاد کاملا مشخص و واضح است؛ زني که به مصرف مواد مخدر گرايش دارد، در بيشتر موارد از سوي خانواده و اطرافيانش طرد مي‌شود و در پي جبران کمبود‌هاي رواني خود است.

وي در ادامه به خلاء عاطفي زنان معتاد اشاره کرد و گفت: زنان معتاد کارتن خواب با توجه به شرايط سختي که دارند، با مشکلات بزرگي دست و پنجه نرم مي‌کنند و براي فرار از بخشي از مشکلات خود اقدام به فروش نوزادي مي‌کنند که علاوه بر ناتواني در نگهداري او، نوزاد در اغلب موارد فاقد هويت است.اين مددکار اجتماعي، افزود: يکي از مددجوياني که نوزاد خود را به مدير اين باند فروخته است، مي‌گويد با مبلغ دريافتي بابت فروش نوزادش، يک دستگاه موتورسيکلت براي همسر خود خريداري کرده است تا بتوانند هزينه‌هاي مواد را تأمين کنند.


 يادداشت 

 منظور از درک و تفاهم دريک رابطه چيست ؟

ريحانه

خيلي راحت مي خواهم بگويم که در يک رابطه ، چه دوستانه و معمولي و چه عاطفي و عاشقانه ، نمي توانيم طرف مقابل مان را آن طور که بايد و شايد ، نه بشناسيم و نه کاملا درک کنيم. براي شناخت ، اساسا ، موقعيت هاي بسياري لازم است تا فرد ، ويژگي ها و قابليت هاي خود را نشان دهد.

و اين موقعيت ها همگي يک باره اتفاق نمي افتند. يک عمر زندگي لازم است تا ما در شرايط و موقعيت هاي مختلفي قرار بگيريم و بفهميم که طرف مقابل مان ، در اين موقعيت خاص ، چه عکس العملي از خود نشان خواهد داد و چه وجه از وجودش نمايان و افشاخواهد شد .

در درک و تفاهم هم ، به نظر من نبايد خيلي سخت گرفت. درک و تفاهم کامل امکان پذير نيست. ما هرگز يک آدم ديگر را آن طور که بايد و شايد ، نمي توانيم درک کنيم و از تمام زواياي روحي و رواني اش سردر بياوريم. چون هر کدام از ما محصول تاريخ و جغرافيا و اتمسفر ويژه ي خودمان هستيم که با مال ديگري فرق مي کند.

در عين حال ، براي رسيدن به يک درک و تفاهم متقابل ، گاهي ما ناچاريم از ويژگي هاي شخصي منحصر به فرد خود دست برداشته مثل طرف مقابل فکر و احساس بکنيم و اين حتي اگر شدني باشد ضمن اين که ما را بدل به چيزي مي کند که ذاتا نيستيم ، از رشد و پويايي ما هم جلوگيري مي کند.درک و تفاهم ، در مسائل مشترک انساني يک معنا دارد ، در روابط بين دونفر يک معناي ديگر. ما هرگز در مورد مشترکات انساني دچار مشکل نمي شويم. اما در تفرد و يگانگي هاي مان ، هر کدام از ما فرد مستقلي هستيم که نه مي توانيم و نه اجازه داريم کسي را واداريم که براي درک ما ، عين ما شود و به شکل مادربيايد.

درک و تفاهم در ساده ترين شکلش ، مي تواند به اين معني باشد که هر کدام از ما در يک رابطه ، به ديگري در جهت علابق و رشد و تعالي اش کمک کنيم و خود نيز از او کمک بخواهيم.

اين معني دقيق و درست يک رابطه ي سالم است. هم سان شدن ، دقيقا فهميدن و عينا درک کردن ، مقوله هايي بس پيچيده و گاه بس خطرناک اند و ممکن است ما را وارد وادي هايي بکنند که فرد ديگر ، نخواهد و نتواند ما را به آن ها راه بدهد . يا حتي اين پيش روي ها باعث خدشه دار شدن يک رابطه ي دوستانه و عاطفي خوب و زيبا بشود.


 رهنموني از بزرگان  

پيمان شكني يكي از شاخه هاي دروغ است .

چيزي كه دانش را بيارايد راستي است

.بوعلي سينا

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته