جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5515


خبر


سرمقاله


پاسخ قاطع «لاريجاني» به مطالب بيان شده از سوي سرکرده رژيم صهيونيستي

علوي:
از مدت‌ها قبل ستاد انتخابات را در وزارت اطلاعات راه اندازي کرده‌ايم


ترامپ دادستان فدرال منهتن را برکنار کرد


اردوغان: خواستار لغو کامل محدوديتهاي روسيه عليه ترکيه هستيم


ابراهيم جعفري: عراق به طرحي مشابه مارشال نياز دارد


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


ميز خبر


يك نكته از هزاران


خبــــر


 خبر 

 بخشنامه رئيس قوه قضاييه:

معاملات خودرو ثبت شده در دفاتر اسناد رسمي، ملاک تشخيص مالکيت است

به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، معاملات خودرو ثبت شده در دفاتر اسناد رسمي، ملاک تشخيص مالکيت استرئيس قوه قضاييه در بخشنامه اي به کليه مراجع قضايي و ثبتي سراسر کشور، فقط اسناد معاملات خودرو که در دفاتر اسناد رسمي به ثبت رسيده را به عنوان ملاک قانوني تشخيص مالکيت خودرو اعلام کرد.

توصيه وزارت خارجه به مسافران ترکيه در نوروز

وزارت امور خارجه کشورمان با توجه به در پيش بودن تعطيلات نوروز و برنامه تعدادي از هم‌وطنان جهت سفر به ترکيه از آنها خواست در جريان اين سفر احتياط لازم را داشته باشند .

به گزارش ايسنا، در توصيه مسافرتي وزارت امور خارجه که در پايگاه اطلاع رساني اين وزارت‌خانه آمده است: با توجه به در پيش بودن تعطيلات نوروز و برنامه تعدادي از هموطنان جهت سفر گردشگري به خارج از کشور و نظر به شرايط امنيتي ترکيه در ماه‌هاي گذشته و نگراني براي امنيت و سلامت شهروندان ايراني در اين کشور، به کليه هموطناني که قصد مسافرت به ترکيه را دارند توصيه اکيد مي‌شود در صورت ضرورت غيرقابل اجتناب به انجام سفر احتياط لازم را داشته باشند .

وزارت خارجه فرانسه حمله تروريستي دمشق را محکوم کرد

وزارت خارجه فرانسه حمله تروريستي در دمشق را محکوم کرده و از تضمين کنندگان آتش‌بس در سوريه به ويژه ايران و روسيه خواست پايبندي به آتش‌بس را تضمين کنند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، وزارت خارجه فرانسه در بيانيه‌اي اعلام کرد: بيش از هر زمان اين فوريت وجود دارد که به آتش‌بس در سوريه احترام گذاشته شود.در ادامه بيانيه آمده است: فرانسه از تضمين کنندگان آتش‌بس به ويژه ايران و روسيه که چند روز ديگر در مذاکرات آستانه حضور پيدا خواهند کرد مي‌خواهد بر طرف‌ها فشار وارد کنند تا آتش‌بس را به طور کامل رعايت کنند.

رئيس پارلمان عراق:

شرايط براي آشتي ملي فراگير فراهم شده است

رئيس پارلمان عراق اعلام کرد که شرايط براي برقراري آشتي ملي فراگير در عراق مهيا شده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از صدي البلد، سليم جبوري، رئيس پارلمان عراق در ديدار با برت مک گورک، نماينده ويژه رئيس‌جمهور آمريکا در ائتلاف ضد داعش بيان اين مطلب گفت: آن چيزي که باعث مي‌شود شرايط موجود سازگارتر و مناسب‌تر شود بازگشت آوارگان به مناطق آزاد شده عراق، بازسازي و نيز ثبات و امنيت بيشتر مناطق آزاد شده است.الجبوري در ادامه از جامعه جهاني خواست نقش گسترده‌تري را در حمايت از عراق براي برقراري آشتي و بازسازي خرابي‌هاي ناشي از جنگ ايفا کند.طي اين ديدار دو طرف به بررسي راه‌هاي همکاري مشترک براي بيرون راندن تروريست‌ها، حمايت از دو پرونده امدادرساني و انساني در عراق پرداختند.


 سرمقاله 

خلأ طرح‌هاي تشويقي براي ارتقاي فرهنگي

زهرا کيان بخت

ارتقاي فرهنگي و ناهنجاري‌هاي اجتماعي، نسبت عكس با هم دارند. هر قدر در سطح جامعه‌اي، به رشد زيرساختهاي فرهنگي بها داده شود و امور و برنامه‌هاي فرهنگي مورد توجه قرار گيرند، احتمال بروز ناهنجاري‌هاي اجتماعي تقليل پيدا مي‌كند.

يكي از كاستي‌هايي كه به نظر مي‌رسد در كشور ما، در بسياري از موارد، منجر به بروز ناهنجاري‌هاي مختلف مي‌شود، عدم توجه كافي به حوزه فرهنگ است. براي كاستن از خشونت‌هاي اجتماعي و آمار عجيب و تأسف‌برانگيز آمار نزاع‌هاي خياباني، طلاق‌هاي عاطفي و رسمي روبه افزايش كه به هيچ عنوان قابل قياس با گذشته نيست، پايين آوردن ميزان خودكشي‌ها و مرگ‌هاي خودخواسته، و بسياري از ناهنجاري‌ها و مشكلاتي كه در بطن جامعه ما به هر حال وجود دارند و آن را از استاندارد واقعي يك جامعه ايده‌آل دور مي‌كنند، يكي از بهترين و ميان‌برترين راه‌ها، تقويت فرهنگ است. يعني مسير غيرمستقيمي كه عملا ما را به نقطه مطلوب يك اجتماع سالم نزديك مي‌سازد.

براي نمونه، سال‌هاست از تريبون‌ها و رسانه‌هاي مختلف، درخصوص سرانه بسيار كم مطالعه كتاب، سخن گفته شده و علل و دلايل آن ازجمله بالا بودن نرخ كاغذ و نداشتن قدرت خريد كافي مردم، مشكلات معيشتي و عدم توجه به بُعد فرهنگي در خانواده‌ها و... تشريح شده است. با وجود اين و بعد از همه اين تحليلها، همچنان سرانه مطالعه در سراشيبي قرار دارد؛ اما امسال يكي از اقدامات خوب فرهنگي كه در نيمه دوم اسفندماه شروع شد و درحال اجراست، بحث شركت مراكز نشر كتاب و كتابفروشي‌ها در طرح عيدانه كتاب است كه به صورت ارائه تخفيف به مشتريان و با هدف ترويج كتابخواني و مرسوم شدن عيدي كتاب، اجرا مي‌شود.

انجام چنين طرح‌هاي تشويقي‌اي در اين بحران كتاب‌نخواني و كم‌توجهي به مطالعه در كشور ما، بسيار مغتنم است. هر چند برخي كتابفروشي‌ها مشتريان ثابت خود را دارند، اما بدون شك، با اجراي اين طرح، بسياري از افرادي كه در اين ايام از سال، معمولا در فكر خريد كتاب نبوده و حداقل، خريد آن را به بعد موكول مي‌كردند، سري به كتابفروشي‎ها زده و كم و زياد، كتاب‌هايي خريده‌اند. شايد اگر آماري از مقايسه ميزان خريد كتاب از كتابفروشي‎هاي مجري اين طرح، در اسفندماه امسال با همين ميزان در اين ايام در سال‌هاي قبل، تنظيم شود، دربردارنده نتايج جالب توجهي در اين باره باشد. اين موضوع به حوزه مطالعه و كتابخواني مربوط است، اما درمورد اغلب مسائل و مشكلات ديگر، اگر به همين شكل اقدام شده و در قالب طرحهاي تشويقي، امور مثبت و تعالي‌بخش فرهنگي و اخلاقي در جامعه، مورد توجه قرار بگيرند و تبليغ و ترويج شوند، به خودي خود، از ميزان مشكلات اجتماعي و ناهنجاري‌ها كاسته خواهد شد.

به هر حال، جامعه ما براي رها شدن از بسياري از مشكلاتي كه با آن مواجه است، نيازمند تقويت فرهنگ است و در اين زمينه، يكي از اموري كه نيازمند توجه و بازنگري دست‌اندركاران و مسئولان مرتبط با آن است، خلأ طرح‌هاي تشويقي و ترويجي براي ارتقاي فرهنگي مي‎باشد.

zahrakianbakht@yahoo.com


 پاسخ قاطع «لاريجاني» به مطالب بيان شده از سوي سرکرده رژيم صهيونيستي 

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: مجلس شوراي اسلامي کشورهاي اسلامي را به مطالب اخير سرکرده رژيم صهيونيستي توجه مي‌دهد تا حقيقت بحران‌هاي سال‌هاي اخير در منطقه را دريابند.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در نطق پيش از دستور جلسه علني مجلس، با تسليت رحلت حضرت ام‌البنين سلام الله عليها اظهار کرد: روز مادران و همسران شهدا را گرامي مي‌داريم که يادگاران گرانقدر مجاهدان في سبيل الله هستند.وي افزود: رهبري معظم در ملاقات با اعضاي مجلس خبرگان مطالب مهمي در مسائل اساسي کشور بيان داشتند بخصوص درباره تلاش جهت تحقق اقتصاد مقاومتي که پايه اصلي رشد کشور خواهد بود و همچنين در توجه جدي به مسائل فرهنگي، مجلس شوراي اسلامي اين مسير را مسير فلاح و رستگاري ملي مي‌داند و گزارشي از تلاش‌هاي مجلس در ماه‌هاي گذشته امروز ارائه مي‌شود.رئيس قوه مقننه همچنين بيان کرد: دولت محترم و وزرا بايد بر مبناي تاکيدات مقام معظم رهبري تلاش‌هاي خود را در اين زمينه‌ها مضاعف کنند.وي در ادامه اظهار کرد: در روزهاي اخير رئيس رژيم صهيونيستي در ديدار با رئيس جمهور روسيه حرف‌هاي بسيار و عجيب و غريبي گفته است که لازم است به دو نکته آن اشاره شود، يکي اينکه تاريخ قبل از اسلام ايرانيان را تحريف کرد و حوادث را وارونه جلوه داد ظاهرا ايشان نه با تاريخ آشناست و نه تورات خوانده است. البته از يک صهيونيست نابکار جز اين انتظاري نيست که اينگونه دروغ پردازي‌ها را ارائه کند.لاريجاني افزود: دوم اينکه به روشني بيان کرد که پشت جنگ در سوريه رژيم صهيونيستي است. او براي ايجاد صلح در سوريه شرط تعيين کرده و آشکار ساخت که جنگ در سوريه جنگ عليه مقاومت ضد صهيونيستي است. اگر برخي رهبران کشورهاي منطقه تاکنون ترديد داشتند که جنگ در سوريه در راستاي منافع مسلمانان به ويژه اهل سنت نيست، با اين سخنان رئيس رژيم صهيونيستي بايد موضوع برايشان از ابهام در آمده باشد.رئيس مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: مساله اصلي ماجراجويي‌هاي منطقه از پاي در آوردن مقاومت و کشورهاي حامي آن است تا راه براي سلطه کامل رژيم صهيونيستي در منطقه هموار شود.لاريجاني در پايان تاکيد کرد: مجلس شوراي اسلامي کشورهاي اسلامي را به مطالب اخير سرکرده رژيم صهيونيستي توجه مي‌دهد تا حقيقت بحران‌هاي سال‌هاي اخير در منطقه را دريابند و از مسير غلطي که برخي کشورها در پيش گرفته‌اند بازگردند و با دسته بندي‌هاي غلط راه را براي اين رژيم سلطه طلب هموار نکنند.


 علوي:
 از مدت‌ها قبل ستاد انتخابات را در وزارت اطلاعات راه اندازي کرده‌ايم 

 وزير اطلاعات گفت: بر تخريبگران انتخاباتي در فضاي مجازي اشراف داريم و يقين داشته باشند که از نگاه سربازان گمنام امام زمان (عج) دورنخواهند بود.به گزارش ايسنا، سيد محمود علوي در گفت‌وگويي اظهار کرد: ما بر عملکرد تخريب گران انتخاباتي قطعا اشراف اطلاعاتي داريم و اقدامات بهنگام و بازدارنده در قبال کارهاي تخريبي و منفي آنان صورت خواهد گرفت.وي با قدرداني از رئيس قوه قضاييه بابت دستور برخورد مرجع قضايي با تخريب هاي انتخاباتي ابراز اميدواري کرد دستگاه قضا با جديت اين مسئله را پيگيري کند.

علوي گفت: آنچه سبب التهاب در جامعه مي شود و انتخابات را به سمت عوارض منفي سوق مي دهد تخريب هاست.وي افزود: ما در انتخابات 94 از حدود يک سال قبل به همکارانمان اعلام کرديم که هر کسي مرتکب تخريب شود همان بار اول او را احضار و دعوت کنند و به شکل محترمانه به او تذکردهند.

وزير اطلاعات اضافه کرد: در اين تذکرات به افراد مي گفتيم از خود يا کانديداي مورد حمايتشان هر قدر مي خواهند تعريف کنند و جنبه هاي مثبت را بگويند اما حق ندارند در قبال کسي مباحث منفي و تخريبي مطرح کنند.علوي گفت: همکارانم با هوشياري و اشراف اطلاعاتي بر جامعه اين کار را انجام دادند و با فضايي مواجه بوديم که شور و اشتياق مردم براي مشارکت بسيار بالا بود اما التهاب مضر در انتخابات وجود نداشت.

وي افزود: تخريبي که سبب التهاب در جامعه شود مضر است اما تبليغ مثبت سبب اشتياق شرکت کنندگان به مشارکت مي شود و ديديم که در سال 94 به طور استثنا انتخاباتي برگزار شد که در هيچ جاي کشور مشکل حاد امنيتي و اجتماعي و برخوردهاي نگران کننده نداشتيم.وي گفت: ما از مدت‌ها قبل ستاد انتخابات را در وزارت اطلاعات راه اندازي کرده‌ايم و نيروهايمان فعالانه مشغول به کارند.وزير اطلاعات گفت: ما در زمينه رقابت هاي انتخاباتي در نخستين اقدامات تخريبي با تذکر بهنگام سعي خواهيم کرد رقابت ها در فضاي اجتماعي مثبت و سالم انجام شود و تخريب صورت نگيرد.


  ترامپ دادستان فدرال منهتن را برکنار کرد 

ايسنا: دادستان فدرال منهتن در نيويورک اعلام کرد که دونالد ترامپ او را از سمت خود برکنار کرده است. پريت بارارا، دادستان فدرال معروف منهتن در صفحه توييتر خود نوشت: من استعفا ندادم. برکنار شدم.دادستان منهتن يکي از 46 دادستان منصوب باراک اوباما، رئيس‌جمهوري قبلي آمريکا بود که دولت ترامپ به تازگي از آنها خواسته بود استعفا بدهند.با وجود اين درخواست، پريت بارارا حاضر به استعفا نشد و در واقع، ترامپ را وادار کرد که مسئوليت برکناريش را به عهده بگيرد.به گزارش شبکه خبري بي.بي.سي، بارارا در توييت ديگري دادستاني منهتن را بزرگ‌ترين افتخار زندگي حرفه‌اي خود دانسته است.روساي‌جمهوري آمريکا معمولا از منصوبان دولت‌هاي قبل از خود مي‌خواهند استعفا بدهند اما اين که در يک مرحله، از 46 دادستان فدرال خواسته شود کناره‌گيري کنند، غيرمنتظره بوده است.قرار گرفتن نام پريت بارارا در فهرست دادستان‌هايي که وزارت دادگستري خواستار استعفايشان شده بود، شگفتي ناظران را به دنبال داشت.


 اردوغان: خواستار لغو کامل محدوديتهاي روسيه عليه ترکيه هستيم 

 
اسپوتنيک :«رجب طيب اردوغان» در سخناني اعلام کرد که در ديدار هفته گذشته خود با پوتين، تمايل آنکارا به لغو کامل محدوديت ها عليه کشورش را به اطلاع وي رسانده است.به گزارش مهر، «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهور ترکيه اعلام کرد که کشورش مايل به رفع سريعتر تحريم هاي اعمالي از سوي روسيه است.رئيس جمهور ترکيه در اين باره اعلام کرد: ما تمايل خود براي رفع تمامي محدوديت هاي اعمالي در صادراتمان به روسيه را به اطلاع اين کشور رسانده ايم.«رجب طيب اردوغان» ادامه داد: سطح مناسبات ميان دو کشور به اندازه اي نيست که ما خواهان آن هستيم. لذا تمرکز ما در مذاکرات هفته گذشته (با ولاديمير پوتين) بر صادرات سبزيجات و ميوه ها به روسيه بود.وي تصريح کرد: هدف اصلي ما رسيدن به آمار و ارقام هايي در مبادلاتمان است که پيش از محدوديت ها در تبادلات دو کشور وجود داشت.


 ابراهيم جعفري: عراق به طرحي مشابه مارشال نياز دارد 

 
سومريه نيوز :وزير امور خارجه عراق با اشاره به اينکه کشورش با ورود ترکيه به خاک خود مخالف اما به روابط با آنکارا پايبند است، تاکيد کرد، عراق به طرحي مشابه طرح مارشال نياز دارد.به گزارش ايسنا، ‌ ابراهيم جعفري، وزير امور خارجه عراق در ديدار با برت مک گورک، نماينده آمريکا در ائتلاف ضد داعش و هيات همراهش روند عمليات نظامي عليه داعش و پيروزي‌هاي نيروهاي مسلح عراق در مبارزه با تروريسم را مورد بررسي قرار داد.طبق اين بيانيه جعفري تاکيد کرد: مردم عراق به فداکاري‌هاي خود در راستاي آزادسازي تمامي خاک کشورشان از دست تروريست‌هاي داعش ادامه خواهند داد. پيروزي‌هاي بزرگي که در اين مسير به دست آمده نتيجه تلاش‌هاي قهرمانان و دلاوران عراقي در دفاع از خاک کشورشان و مبارزه با تروريسم به نيابت از مردم کل جهان است.وزير امور خارجه عراق افزود: عراق به طرحي مشابه طرح مارشال جهت برقراري امنيت و ثبات، بازسازي‌ها و توسعه اقتصادي نياز دارد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

کتابخانه اسکندريه، اسکندريه، مصر

گزارش فعاليت هاي 2005، طرح ها وپروژه ها

شروع برنامه ريزي استراتژيک

خلاصه ديدگاه هاي هيأت مديره در مورد گزارش کميته اجرايي

تعداد مناسبي ازاعضاي هيأت مديره ومعاونين اعضاي هيأت مديره درمورد گزارش کميته اجرايي مربوط به هدايت استراتژيک اظهارنظرکرده اند و ورودي آنها بخوبي قابل درک بوده است. چند نفرپيشنهادهاوديدگاه هاي خيلي ساختاري درمورد بخش هاي مختلف ارائه کرده اند، درحاليکه بقيه يادداشتها را با عجله وسرسري فرستاده اند. گرچه جمع بندي طبيعت اين بازخورد مثبت بود و در حمايت از خطوط عمومي کميته اجرايي خلاصه شده و پيشنهاد گرديد.

خلاصه ديدگاههاکه توسط دبيرخانه دريافت گرديد به دوبخش تقسيم ميگردد.بخش اول ديدگاه هاي صورت گرفته باتوجه به اولويتها، مشاهدات وموضوعات عملياتي آنطورکه گزارش مربوط به طراحي استراتژيک کميته اجرايي پيشنهادشده جمع بندي شده است وتمام پيشنهادات بصورت خيلي فشرده گنجانده شده است. بخش دوم وبيشتر بصورت خاص درمورد موضوعات عضويت، با تأکيد روي معيارها وپذيرش روش ها متمرکز گرديده است. در مورد ديدگاه هاي قبلي که از اعضاي هيأت مديره بعداز ناهار اوليه مربوط به انعکاس استراتژيک بوددريافت گرديدوبراي اطلاعات بيشترارائه شد.کميته اجرايي هنگام اجلاس درماه مي سال 2005 اينها راموردتوجه قرار داد.

اعضاي هيأت مديره پيشنهادها يا ديدگاه هاي زير را در انعکاس مکتوب خودبراي هيأت اجرايي گزارش کرده اند:

1. IAU نيازمند اولويتهاي خودبيشتردر شکل انتخابي و راه هايي که روي آن متمرکز شود است و بيشتر بيان پويايي است که اين اولويت هارا بايستي با آن تطبيق دهد؛

2. تأکيدبيشتر بايستي درمورد پژوهش باشد که بيشتر بخش کلي آموزش عالي را به عنوان تدريس ويادگيري يا خدمات به جامعه ملاحظه مي کند؛

3. اتصال بهتري بايستي بين افرادهرتيم برقرارگردد(که سلسله مراتب به نظرميرسدمناسب ترين آن باشد) و فعاليت بهينه و خاص ازميان فهرست امکانات ارائه شده باشد؛

4. تأييد عمومي وجوددارد که چاپ کتاب موضوعات سريال درآموزش عالي باتمرکز بيشتر روي بهبود وسايل الکترونيکي ارتباطات متوقف گردد؛ امکان انتقال اين سريال ها به يک دانشگاه يا مرکز پژوهشي بايستي مورد بررسي قرارگيرد؛

5. مشارکت ها وهمکاري ها نيازمند پيگيري بيشتراست، بعنوان مثال IAUP ، جايي است که امکان بررسي يک حق عضويت مشترک باآن پيشنهاد شده است، ويابا AUF در ميان سايرنهادها؛


 ميز خبر 

 چاووش‌اوغلو:‌

تا زماني که هلند عذرخواهي نکند به فشارها ادامه مي‌دهيم

وزير خارجه ترکيه در سفرش به فرانسه اعلام کرد،: تا زماني که هلند بابت اقداماتش عذرخواهي نکند، به فشارها بر اين کشور ادامه مي‌دهيم.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت النشره، مولود چاووش‌اوغلو، وزير خارجه ترکيه در کنفرانس مطبوعاتي در فرانسه اظهار داشت: آنکارا تا زماني که آمستردام بابت اقدامش عليه فاطمه بتول صيان قايا، وزير خانواده و امور اجتماعي ما عذرخواهي نکند، به فشارها بر اين کشور ادامه خواهد داد.

چاووش‌اوغلو گفت:‌اقدام مسئولان هلند در ممانعت از ورود وزير ترکيه به کنسولگري اين کشور با توافقنامه‌هاي بين‌المللي در تعارض بوده و دشمني با اسلام محسوب مي‌شود و عذرخواهي مسئولان ترکيه‌اي بابت اين اقدامات ناکام به تنهايي کافي نبوده و ما در پاسخ به اين اقدامشان به سفير اين کشور در ترکيه اجازه ورود به کشور را نمي‌دهيم.

کره شمالي براي انجام بزرگترين آزمايش هسته‌اي خود آماده مي‌شود

يک سايت خبري در کره جنوبي اعلام کرد که کره شمالي خود را براي اجراي بزرگترين آزمايش هسته‌اي تاريخ خود با قدرتي 14 برابر آخرين آزمايش هسته‌اي‌اش، آماده مي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از روسيه اليوم، انديشکده کره‌اي-آمريکايي وابسته به دانشگاه جان هاپکينز آمريکا در تازه‌ترين تحليل خود اعلام کرد، کره شمالي براي اجراي ششمين آزمايش هسته‌اي خود که بزرگترين آنها خواهد بود، آماده مي‌شود.

در تصاوير ماهواره‌اي جديدي که به همراه اين تحليل منتشر شده، ديده مي‌شود که حفاري بزرگي در محل ويژه آزمايش‌هاي هسته‌اي در شهر بونگ-کيه واقع در شمال شرق کره شمالي در دست انجام است.

کره شمالي تاکنون پنج آزمايش هسته‌اي اجرا کرده که آخرين آنها هيدروژني بود و در سپتامبر 2016 در شهر بونگ-کيه انجام شد.

درخواست مجلس نمايندگان آمريکا براي ارائه مدارکي درباره ادعاي شنود مکالمات ترامپ

کميته اطلاعاتي مجلس نمايندگان آمريکا از دولت ترامپ خواسته تا شواهد و مدارک خود را درباره ادعاي شنود تماس‌هاي تلفني برج ترامپ در جريان انتخابات گذشته اين کشور ارائه دهد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس،‌دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور جديد آمريکا هفته گذشته با انتشار توئيت‌هايي باراک اوباما، رئيس جمهور سابق و دولتش را به شنود تماس‌هاي خود در جريان کمپين انتخاباتي متهم کرد.در همين حال يکي از مقامات کنگره آمريکا اعلام کرد که قرار است طي نامه‌اي از دولت اين کشور تقاضاي ارائه شواهد و مدارک شود.

جيمز کلاپر، رئيس اداره امنيت ملي دولت اوباما گفته است تاکنون هيچ شواهدي با ادعاي ترامپ منطبق نيست.

روسيه و آمريکا بزرگترين صادرکنندگان تسليحات در جهان

روسيه و آمريکا همچنان بزرگترين صادرکنندگان تسليحات و تجهيزات نظامي در جهان محسوب مي‌شوند.به گزارش ايسنا، به نقل از وستي، انستيتوي بين‌المللي مطالعات جهاني استکهلم اعلام کرد: آمريکا و روسيه همچنان بزرگترين صادر کنندگان تسليحات در جهان محسوب مي‌شوند و سهم مشترکشان در صادرات جهاني تسليحات از سال 2012 تا 2016 ميلادي بيش از 56 درصد است.بر اين اساس آمريکا با داشتن سهم33 درصد رتبه اول صادرات تسليحات و روسيه با 23 درصد در جايگاه دوم بزرگترين صادرکنندگان تسليحات نظامي قرار دارند.

33 زخمي و بازداشت 40 نفر در اعتراضات عليه جريمه پارکينگ در گرجستان

رانندگاني که به دليل پارک خودرو در اماکن ممنوعه جريمه شده بودند زير بار پرداخت جريمه‌هاي سنگين نرفتند و به همين دليل از سوي پليس بازداشت شدند. اين امر منجر به تظاهرات گسترده عليه پليس شد.

به گزارش عصرايران به نقل از خبرگزاري‌ها، در اين تظاهرات گسترده هزاران شهروند گرجستاني شرکت کردند.اين تظاهرات منجر به زخمي شدن 33 تن از جمله 15 مامور پليس شد.40 شرکت کننده در تظاهرات نيز از سوي پليس بازداشت شدند.پليس براي متفرق کردن هزاران فرد شرکت کننده در تظاهرات از گاز اشک آور استفاده کرد و به خشونت متوسل شد. تظاهرکنندگان نيز تعدادي ماشين پليس را به آتش کشيدند.

ارتش آزاد سوريه در "آستانه 3" شرکت نمي‌کند

ارتش آزاد سوريه اعلام کرد که در کنفرانس آستانه 3 به دليل "عدم اجراي تعهدات مربوط به آتش‌بس" شرکت نخواهد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از العهد، اسامه ابو زيد، عضو هيات مخالفان مسلح سوري در صفحه خود در توييتر اعلام کرد که ارتش آزاد سوريه تصميم گرفته است تا در کنفرانس آستانه 3 "به دليل عدم اجراي هيچ يک از تعهدات مربوط به آتش بس و نظارت روسيه بر خارج شدن غيرنظاميان و افراد مسلح از محله الوعر در شهر حمص" شرکت نکند.


 يك نكته از هزاران 

 هنوز به چهارشنبه آخر سال يا همان "چهارشنبه سوري" نرسيده‌ايم كه اخبار هفت كشته براثرانفجار مواد محترقه، نشان از بي توجهي ما به نكات اخلاقي را مي‌رساند. نكاتي كه وجه تمركز آن بر روي حادثه تلخ شهادت آتش نشانان پلاسكو بود. در آن ايام متن‌هايي در مورد پرهيز از اقدامات مخاطره آميز در چهارشنبه پايان سال به حرمت كشته شدگان حادثه پلاسكو دست به دست مي‌كرديم.

اما امروز دربازار تهران دستفروشان بدون هيچ ممانعتي اسباب آزار و اذيت مردم را مي‌فروشند و عده‌اي بازارآنها را داغ مي‌كنند. شايد يادمان رفته آن روزها در غم از دست دادن آتش نشان‌ها چگونه حس همدردي را به يكديگر انتقال مي‌داديم. پس چه مي‌شود كه امروز فراموش كرده‌ايم؟!

گويا فراموشي در قاموس فرهنگ و اخلاقيات ما جايگاه خاص خود را دارد...


 خبــــر 

 عراقي ها،

يک‌سوم بخش غربي موصل آزاد شده است

نيروهاي عراقي در راستاي عمليات خود براي بازپس‌گيري غرب موصل، به پيشروي در بخش قديمي شهر ادامه مي‌دهند. آنها اکنون به چند صد متري مسجدي رسيده‌اند که البغدادي در آن خطبه مشهور خود را خواند.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري الميادين، منابع عراقي اعلام کردند که يگان‌هاي مختلف ارتش عراق و پليس فدرال به پيشروي خود در بخش قديمي موصل واقع در مرکز سمت غربي شهر، ادامه مي‌دهند.

نيروهاي عراقي اخيرا کنترل ساختمان‌هاي دولتي در غرب موصل را در دست گرفته و توانستند در محله‌هاي قديمي شهر که از مهم‌ترين محله‌هاي آن محسوب مي‌شود، پيشروي کنند.

در پي ممانعت از ورود دو وزيرش به روتردام؛

ترکيه سفارت هلند را بست و از سفير هلندي خواست برنگردد

واکنش‌هاي اعتراضي ترکيه در قبال هلند به دليل مخالفتش با فرود هواپيماي حامل وزير خارجه ترکيه در روتردام ادامه دارد، در حالي که آنکارا سفارت و کنسولگري هلند را بسته و به سفير اين کشور که در حال حاضر در خارج از ترکيه در تعطيلات به سر مي‌برد، ابلاغ کرده در حال حاضر تمايل ندارد او به ترکيه بازگردد.

به گزارش ايسنا، در ميان اختلافات ميان دو کشور عضو ناتو ترکيه همچنين مقرهاي اقامت سفير هلند، کاردار و سرکنسول هلند را بست.وزارت خارجه ترکيه اعلام کرد، کاردار سفارت هلند در آنکارا را احضار و به او ابلاغ کرده است که سفير هلند که در حال حاضر در خارج ترکيه است نمي‌تواند براي مدتي به اين کشور بازگردد.در بيانيه وزارت خارجه ترکيه آمده است، عواقب وخيمي در زمينه‌هاي ديپلماتيک، سياسي، اقتصادي و غيره وجود خواهد داشت. اين وزارتخانه همچنين مدعي شد، سفارت هلند را به دلايل امنيتي بسته و اجازه ورود و خروج از آن را نمي‌دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته