جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5515

صالحي اميري:
تصويب قانون کپي‌رايت در انتظار تصويب مجلس


اتمام «هت تريک» در تهران


«شکرستان» جديد نوروز مي‌آيد


جايزه جشنواره مکزيکي براي «نقطه کور»


آغاز فيلمبرداري «ملکه موريانه‌ها» از ارديبهشت 96


اکران «آباجان» در نوروز 96


«جان سينا» در جمع بازيگران «خانه پدر 2»


ميز خبــــر


خبر هنري


 صالحي اميري:
 تصويب قانون کپي‌رايت در انتظار تصويب مجلس 

 
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت:با تصويب قانون کپي‌رايت در مجلس بسياري از چالش‌هاي ما در اين حوزه مرتفع خواهد شد. قانوني که در دولت آن را مصوب کرده‌ايم و حالا در انتظار تصويب در مجلس است.به گزارش ايسنا، سيدرضا صالحي اميري در مراسم اختتاميه ششمين جشنواره بازي‌هاي رايانه‌اي تهران در سخناني با اشاره به ظرفيت بالاي نسل جوان در ايران تأکيد کرد: ما بايد بيش از هر زمان ديگري نسل جوان را به‌ عنوان سرمايه‌هاي بزرگ اين سرزمين باور کنيم و بپذيريم آينده اين سرزمين متعلق به اين نسل است و جوان مي‌تواند خلاقيت و نشاط اجتماعي ايجاد کند.

وي در ادامه با تأکيد بر رويکرد مطالعات فرهنگي براي پرداختن به بازي‌هاي رايانه‌اي گفت: معتقدم مسئله اصلي ما در صنعت بازي‌هاي امروز ايران، مسئله نسبت هويت و توليد بازي‌هاست. امروز بيش از هر زمان ديگري نياز به احياي هويت اخلاقي، انساني و معرفتي در کشور داريم. امروز بيش از هر زمان ديگري نياز به معرفي اسطوره‌ها و بازخواني تحولات تاريخي اين مرز و بوم داريم. در دنياي امروز زبان انتقال مفاهيم فرهنگي دستخوش تعييراتي شده و يکي از اين ابزارها و زبان‌ها بازي است. شما جايگاه امروز بازي فوتبال را در دنيا ببينيد. بازي ديگر صرفا يک اوقات فراغت نيست بلکه بستري براي تعاملات اقتصادي و سياسي است و بسياري از پيام‌ها امروز از طريق بازي به دنيا مخابره مي‌شود.

وي افزود: ما داراي تمدني بزرگ در تاريخ هستيم. اين سرزمين تبار تاريخي عظيم با سرمايه‌هاي بزرگ فرهنگي داشته است. امروز مي‌توانيد هزاران سوژه از اين گنجينه براي بازي‌سازي داشته باشيد اما نکته مهم حمايت از اين ظرفيت است تا بتواند زمينه‌ساز حرکت‌هاي بزرگ بعدي باشد. بر اين باورم بازي رايانه‌اي در ايران در آغاز يک جهش بزرگ قرار دارد و در آينده مي‌تواند نويدبخش اتفاقات خوب و بزرگي باشد. امروز در دنيا و در حوزه صنعت فرهنگ جهان گردش مالي بزرگي داريم که ايران سهم قابل توجهي از اين بازار دارد.وي با اشاره به برخي اطلاعات آماري درباره وضعيت صنعت گيم در ايران تأکيد کرد: مبناي سياست‌گذاري ما در وزارت ارشاد تقويت توليدکنندگان ايراني و حمايت قانوني و مالي از بازي‌سازان داخلي است. امروز در کشور 23 ميليون نفر درگير بازي‌ها هستند و از اين منظر 2 هزار متخصص در قالب 100 شرکت در کشور فعال هستند. بر اساس همين ظرفيت است که ما بايد نگاه به آينده داشته باشيم و علاوه‌ بر بازار داخلي نيم‌نگاهي به بازار جهاني هم داشته باشيم. امروز در داخل نيازمند حمايت دستگاه‌هاي ديگر براي کمک به حوزه بازي‌هاي رايانه‌اي هستيم و بايد اين مهم را در چارچوب صنايع فرهنگي کشور تعريف کنيم.

صالحي اميري به نسبت بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي با وزارت ارشاد هم اشاره کرد و گفت: بنياد ملي بازي‌ها مي‌تواند از انبوه ظرفيت‌هاي موجود در زيرمجموعه‌هاي وزارت ارشاد استفاده کند. شما مي‌توانيد از اين ظرفيت براي توسعه اين حوزه استفاده کنيد. با تصويب قانون کپي‌رايت در مجلس بسياري از چالش‌هاي ما در اين حوزه مرتفع خواهد شد. قانوني که در دولت آن را مصوب کرده‌ايم و حالا در انتظار تصويب در مجلس است.


 اتمام «هت تريک» در تهران 

 فيلمبرداري فيلم سينمايي "هت تريک" به کارگرداني رامتين لوافي و تهيه‌کنندگي مجيد مطلبي پس از يک ماه، 21 اسفند ماه به پايان رسيد.

به گزارش ايسنا،"هت تريک" از اواسط بهمن ماه در لواسان کليد خورد و فيلمبرداري در لوکيشن‌هايي چون شريعتي، جمهوري و ... ادامه پيدا کرد.

همايون ارشادي آخرين بازيگري بود که به گروه بازيگران فيلم اضافه شد و جلوي دوربين رفت. همچنين مراحل فني به زودي آغاز مي‌شود تا فيلم براي نمايش عمومي آماده شود.

رامتين لوافي پيش از اين فيلمهاي "آرام باش و تا هفت بشمار" و "برلين منفي هفت" را کارگرداني کرده است و "هت تريک" سومين ساخته سينمايي او محسوب مي‌شود.

امير جديدي، پري ناز ايزديار، ماهور الوند و صابر ابر بازيگران اصلي "هت تريک" هستند.

در خلاصه داستان فيلم آمده است: يه عبارت بي‌مزه هست که مي‌گه " آدما يه دفعه تغيير نميکنن ، اين ماييم که دير به دير نگاشون
مي‌کنيم ..."

عوامل اصلي فيلم " هت تريک " عبارتند از:تهيه‌کننده : مجيد مطلبي ، کارگردان : رامتين لوافي ، مجري طرح : علي کريم ، مدير توليد : مهدي بدرلو ، مدير فيلمبرداري : مرتضي هدايي، طراح گريم : سعيد ملکان ، صدابردار : وحيد مقدسي ، طراح صحنه : محسن نصرالهي ، طراح لباس : مارال جيراني ، جانشين توليد : فواد بور بور ، دستيار کارگردان : ندا آصف ، برنامه ريز : حسين متحد ، دستيار فيلمبردار : همايون قرباني ، استدي کم : عاطف اميري ، منشي صحنه : سعيده دليريان ، مدير تدارکات: آرش نجفي ، عکاس : محمد بدرلو، مشاور رسانه اي:آريان اميرخان.


 «شکرستان» جديد نوروز مي‌آيد  

 کارگردان «شکرستان عروسکي» گفت:‌ مخاطبان در نوروز هم روزهاي يکشنبه، سه شنبه و جمعه مي‌توانند «شکرستان» را از شبکه نسيم ببينند.

«محمدفواد صفاريان پور» کارگردان مجموعه عروسکي «شکرستان» در گفت‌وگو با فارس گفت:‌ طبق تصميم نهايي که با شبکه گرفته شده است، قرار بر اين است تا اين مجموعه عروسکي در ايام نوروز هم مثل روال سابق از شبکه نسيم پخش شود.

وي ادامه داد: بر همين اساس مخاطبان در نوروز هم روزهاي يکشنبه، سه شنبه و جمعه مي‌توانند «شکرستان» را از شبکه نسيم ببينند.

به گزارش فارس، در اين مجموعه عروسکي عروسک‌گردان و صداپيشه‌هاي مطرح تلويزيوني و سينمايي چون آزاده مويدي فرد (اسکندر، فريدون، شمسي)، محمد لقمانيان (وزير، خواجه الماس،شاغلام)، امير سلطان احمدي (کيا)، بهادر مالکي (پادشاه، نوزاد)، مرجان پورغلام حسين (ننه قمر)، کاظم سياحي (بهلول، نوزاد، بيا)، نازنين بياتي (رويا،‌پيش‌گو)، حسام محمودي (صفدر)، وحيد نفر (مصادره، پيرپلاسي)، مهدي شاه پيري (لولويي، آقاي ناگوار)، دکتر (سامان مظلومي)، مهدي ساکي (جهانگرد)، فهيمه باروتچي (کبوتر و رويا)، امير جوشقاني (راوي) حضور دارند.از ديگر عوامل اين مجموعه تلويزيوني مي‌توان به طراح عروسک: محمد اعلمي،‌ بنفشه بديعي، سرپرست عروسک‌گردان‌ها: امير سلطان احمدي، طراح لباس و دکور: نازنين بياتي و ... اشاره کرد.

«شکرستان عروسکي» به تهيه کنندگي جواد فرحاني يکشنبه، سه شنبه و جمعه از شبکه نسيم بروي آنتن مي‌رود.


 جايزه جشنواره مکزيکي براي «نقطه کور» 

 ايسنا:فيلم «نقطه کور» به کارگرداني مهدي گلستانه موفق به کسب جايزه بهترين کارگرداني از جشنواره «لاس کروسس» مکزيک شد.

بنابر اعلام پخش‌کننده بين‌المللي فيلم سينمايي «نقطه کور»، اين فيلم به کارگرداني و تهيه کنندگي مهدي گلستانه در آيين اختتاميه اين جشنواره ، جايزه بهترين کارگرداني در بخش مسابقه فيلم‌هاي بلندسينمايي را از ميان 12 فيلم دريافت کرد.

محمدرضا فروتن، هانيه توسلي، شقايق فراهاني، محسن کيايي، مريم بوباني، خاطره اسدي، نيکي مظفري و...در «نقطه کور» ‌به ايفاي نقش پرداخته‌اند.


 آغاز فيلمبرداري «ملکه موريانه‌ها» از ارديبهشت 96  

 باشگاه خبرنگاران:«ملکه موريانه‌ها» نام موقت فيلم است و احتمالا فيلمبرداري آن اواخر اردبيهشت سال آينده آغاز مي‌شود.

سامان سالور کارگردان سينما گفت:«ملکه موريانه‌ها» نام موقت فيلم است و احتمالا فيلمبرداري آن اواخر اردبيهشت سال آينده آغاز مي‌شود.

«ملکه موريانه‌ها» قرار است در 45 جلسه فيلمبرداري شود و کل لوکيشن‌هاي آن در تهران است.

شايان ذکر است؛ سالور پيش از اين قرار بود فيلمي با عنوان «سال کبيسه» را جلوي دوربين ببرد.


 اکران «آباجان» در نوروز 96 

 پويا:فيلم سينمايي «آباجان» به کارگرداني هاتف عليمرداني که با فيلم سينمايي«رگ خواب» به کارگرداني حميد نعمت الله رقابت مي‌کرد؛ دست آخر گوي سبقت را ربود و گزينه نهايي اکران نوروز 96 در گروه آفريقا شد.

اين فيلم از روز چهار شنبه 25 اسفندماه در گروه آفريقا به مدت چهار هفته اکران مي‌شود.

داستان فيلم سينمايي«آباجان» در دهه شصت مي‌گذرد و زندگي اجتماعي مردم در آن سال‌ها روايت مي‌شود. عليمرداني خود تهيه‌کنندگي فيلم جديدش را بر عهده گرفته است.فاطمه معتمدآريا، شبنم مقدمي، سعيد آقاخاني، فريبا متخصص و... به ايفاي نقش در اين فيلم سينمايي مي‌پردازند.


 «جان سينا» در جمع بازيگران «خانه پدر 2»  

 ميزان:"جان سينا" ورزشکار و بازيگر سينماي هاليوود به جمع بازيگران فيلم سينمايي "خانه پدر 2" به کارگرداني "شان آندرس" پيوست.

اين فيلم کمدي نسخه دوم اثري با همين نام به نويسندگي و کارگرداني "شان آندرس" است که در سال 2012 اکران شده و با فروش نسبتاً خوبي روبرو شد.

بازيگران بزرگي همچون مل گيبسون، مارک والبرگ، ليندا کاردلياني، ويل فيرل و حالا جان سينا در نسخه دوم اين فيلم به ايفاي نقش مي پردازند.به گفته آندرس اين قسمت ادامه اي بر نسخه اول بوده و داستان پدر و پدرخوانده اي را با بازي ويل فريل و مارک ولبرگ پيگيري مي کند.


 ميز خبــــر 

 226 اثر به بخش صحنه اي جشنواره آييني و سنتي رسيد

دبيرخانه هجدهمين جشنواره نمايش هاي آييني و سنتي دراطلاعيه اي تعداد متون رسيده به بخش صحنه اي جشنواره را 226 اثر اعلام کرد.به گزارش روابط عمومي اداره کل هنرهاي نمايشي ، در اين اطلاعيه آمده است که از بين 226 متن و طرح رسيده به دبيرخانه 54 درخواست که شامل نمايشنامه هاي برگزيده دوره قبل ، برگزيدگان مسابقه نمايشنامه نويسي و يا طرح بوده اند بدون خوانش متن به اولين مرحله ارزيابي اجرا راه پيدا کرده اند که فهرست آن پيش از اين و در خبر قبلي به اطلاع عموم رسيده است.

تعداد172 نمايشنامه ديگر نيز هم اکنون توسط هيات ارزيابي متون در حال بررسي است که نتيجه آن تا 20فروردين ماه1396اعلام خواهد شد.

نمايشنامه هاى پذيرفته شده به همراه آثار منتخب مرحله اول ارزيابى اجرايى براساس برنامه اعلامى ستاد جشنواره به صورت كامل مورد ارزيابى اجرايى قرار خواهند گرفت.

هجدهمين جشنواره نمايش هاي آييني و سنتي با دبيري داوود فتحعلي بيگي در شهريور ماه 1396 و در تهران برگزار مي شود.

ساخت «دورهمي»نوروزي همچنان در هاله‌اي از ابهام

با وجود اينکه زمان زيادي تا آغاز نوروز و پخش برنامه هاي نوروزي باقي نمانده، پخش مجموعه "دورهمي" همچنان در هاله اي از ابهام قرار دارد.امين اعتمادي مشاور رسانه اي مجموعه تلويزيوني "دورهمي" درگفت و گو با ميزان، گفت: براي تصميم گيري در خصوص مجموعه" دورهمي" ويژه نوروز قرار است يک جلسه با حضور مهران مديري برگزار شود.

وي ادامه داد: در اين جلسه وضعيت برنامه مشخص مي شود و اينکه آيا "دورهمي" براي نوروز روي آنتن مي رود يا خير نيز مشخص مي شود.اعتمادي تصريح کرد: براساس آنچه پيش تر اعلام شده، از بين بازيگران مجموعه "دورهمي" قرار است تنها دو نفر باقي بمانند و بر همين اساس، سيامک انصاري و سروش جمشيدي در سري جديد "دورهمي" حضور دارند.وي در ادامه صحبت هاي خود اظهار کرد: البته مشخص نيست که در سري جديد بازيگر جديدي به مجموعه اضافه مي شود يا خير.

مشاور رسانه اي مجموعه تلويزيوني "دورهمي" يادآور شد: در خصوص حاشيه هايي که در خصوص سروش جمشيدي پيش آمد، مي توان گفت که اين حاشيه ها را خود سروش جمشيدي درست کرد.وي خاطرنشان کرد: سروش جمشيدي در برنامه "سه ستاره" گفت که اين نويد را به مردم مي دهم که ما امسال "دورهمي" داريم و اينگونه حاشيه هاي بسياري رقم خورد چرا که هنوز هيچ چيز در مورد دورهمي مشخص نيست.گفتني است، مشخص نبودن وضعيت ساخت سري جديد مجموعه "دورهمي" در حالي است که معاون سيما چند روز قبل در نشست خبري خود که با محور اعلام برنامه هاي نوروزي شبکه هاي مختلف سيما برگزار شد، از مجموعه "دورهمي" به عنوان يکي از ويژه برنامه هاي شبکه نسيم براي نوروز 1396 سخن گفت.

در سري قبل مجموعه " دورهمي" مهران مديري به عنوان کارگردان و مجري، اليکا عبدالرزاقي، سيامک انصاري، سروش جمشيدي، محمد نادري، رامين ناصرنصير و مهران رنجبر به عنوان بازيگر به ايفاي نقش مي پرداختند.

کتابخانه‌هاي فعال سازمان فرهنگي هنري در تعطيلات نوروزي

کتابخانه‌هاي منتخب سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در تعطيلات نوروز سال 1396 فعال‌اند و براي مراجعان خدمات ويژه‌اي ارائه خواهند کرد.به گزارش سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، حجت الاسلام حسن ناصري‌پور، معاون فرهنگي سازمان فرهنگي هنري، گفت: 24 کتابخانه منتخب در تعطيلات نوروزي در مناطق 22گانه شهر تهران فعال بوده و برنامه‌هاي ويژه‌اي از جمله ثبت نام رايگان در 107 کتابخانه سازمان فرهنگي هنري، مسابقات کتابخواني، اهداي محصولات فرهنگي و ارائه سير مطالعاتي و بسته پيشنهادي مطالعه ادبيات کلاسيک را براي مخاطبان خواهند داشت.

ناصري‌پور افزود: تجربه سال‌هاي گذشته به ما نشان داده‌ است که در نوروز مخاطبان از کتابخانه‌ها استقبال خوبي دارند. براي پاسخ به اين استقبال شهروندان برنامه‌ريزي ويژه‌اي براي ارائه خدمات از سوي کتابخانه‌هاي سازمان فرهنگي هنري انجام شد. بنابراين از دوم فروردين ماه کتابخانه‌هاي منتخب در تمامي مناطق شهر تهران همه روزه از ساعت9 تا 19 با برنامه‌هاي متنوع در خدمت شهروندان علاقه‌مند خواهند بود.

براي دريافت اطلاعات بيشتر به پورتال کتابخانه‌هاي عمومي تهران به نشاني اينترنتي www.tlib.ir سر بزنيد.


 خبر هنري 

 واکنش «محمدرضا حياتي» به شايعه‌ فوت خود

حياتي با تکذيب خبر درگذشت خود، از فعاليت خيانت‌گونه افراد ناباب در فضاي مجازي به منظور جذب مخاطب سخن گفت.

به گزارش ميزان، محمدرضا حياتي گوينده پيشکسوت، خبر درخصوص شايعه‌اي درباره خبر فوتش گفت:«متاسفانه خبري مبني بر فوت شدن من در شبکه هاي مجازي در حال گردش است که اين موضوع صحت ندارد.»‌

او ادامه داد: «متاسفانه خودم هم اين خبر را ديده ام.»

حياتي تصريح کرد:«هم اکنون فضاي مجازي به گونه اي شده که اگر خبر قابل استنادي هم در آن منتشر شود، خواننده دچار شک و ابهام نسبت به صحت آن خبر مي شود.»

او اظهار کرد:«به خبرهاي منتشر شده در فضاي مجازي تنها در صورتي مي توان اعتماد کرد که از کانال و يا سايت معتبري انتشار پيدا کرده باشد.»

اين گوينده پيشکسوت يادآور شد:«در بسياري از موارد براي جذب مخاطب در کانال ها هر روز يک چهره‌اي را يا مي‌کشند، يا راهي بيمارستان مي کنند.»

او خاطرنشان کرد:«چنين فضايي دست هر فرد نابابي افتاده که براي جذب مشتري حاضر هستند هر خيانتي را انجام بدهند.»

در پرديس چارسو برگزار شد؛

آيين تقدير بنياد سينمايي فارابي از عوامل فيلم «ويلايي ها»

آيين تقدير بنياد سينمايي فارابي از عوامل فيلم سينمايي «ويلايي ها» به کارگرداني منيره قيدي و تهيه کنندگي سعيد ملکان ، با حضور مهندس محمد مهدي حيدريان معاون وزير و رئيس سازمان سينمايي، عليرضا تابش مديرعامل بنياد، حبيب ايل بيگي معاون ارزشيايي و نظارت سازمان سينمايي، خانواده معزز شهدا، ايثارگران، عوامل فيلم و با اجراي علي درستکار در پرديس چارسو برگزار شد.به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، مديرعامل بنياد سينمايي فارابي در ابتداي اين مراسم ضمن خوشامد گويي و اظهار خير مقدم به حاضرين در آيين گفت: چند ماه پيش، نخستين باري كه نسخه نهايي فيلم ويلايي ها را با تهيه كننده و كارگردان فيلم ديديم، آقاي سعيد ملكان و خانم منيره قيدي تاكيد كردند كه دوست دارند نمايشي ويژه براي خانواده هاي معظم شهدا و ايثارگران داشته باشند، خوشحالم كه در اولين مناسبت بعد از جشنواره فيلم فجر، اين فرصت فراهم شد و امشب نمايش فيلم ويلايي ها به خانواده هاي معزز شهدا و ايثارگران تقديم مي شود.

عليرضا تابش با بيان اينكه "ويلايي ها" به عنوان فيلم اول يك كارگردان زن، قابل تقدير است افزود: سرکار خانم منيره قيدي، پس از سال ها تحقيق و تفحص در حوزه خانواده ي سرداران و رزمندگان دفاع مقدس، اقدام به نگارش و ساخت اثري فاخر و غرور برانگيز کرده که تا قبل از اين، کمتر فيلمساز متعهدي، با اين وسعت و گستردگي، بدان پرداخته است.

وي ادامه داد: براي اولين بار و به طور مستقيم، حضور موثر، وجاهت، ايثار و از خودگذشتگي همسران و فرزندان مدافعان اين آب و خاک، در فيلم سينمايي ويلايي ها، ماندگار شده است و مستندات و مباحث پژوهشي اين اثر، شايسته تکريمي در خور شأنِ يادآوران رشادت هاست.

*تقدير از دو زن فيلمساز

در ادامه مراسم با حضور محمد مهدي حيدريان معاون وزير و رئيس سازمان سينمايي و عليرضا تابش مديرعامل بنياد سينمايي فارابي از مريم دوستي فرزند جانباز شيميايي شهيد مسلم دوستي و کارگردان فيلم سينمايي «درياچه ماهي» و منيره قيدي کارگردان فيلم «ويلايي ها» تجليل به عمل آمد.

اين دو زن فيلمساز در سال جاري و با حمايت بنياد سينمايي فارابي موفق به ساخت فيلم در موضوع دفاع مقدس شدند.

در ادامه مراسم، با حضور همسران شهيدان باکري و نوري و همسر سردار کوثري از همه عوامل فيلم تقدير به عمل آمد.

منيره قيدي کارگردان فيلم نيز در پايان مراسم، ضمن تقدير از مديران سينمايي و محمد مهدي عسگرپور به عنوان مشاور کارگردان، نمايش فيلم را به خانواده معزز شهدا و ايثارگران از جمله خانواده شهيدان سردار حميد باکري، حسين نوري و خانواده سردار اسماعيل کوثري تقديم کرد.

در اين آيين رمضانعلي حيدري خليلي معاون توسعه فناوري و مطالعات سازمان سينمايي، مسعود احمديان معاون فرهنگي و پژوهشي بنياد سينمايي فارابي، مسئولان بنياد شهيد، ستاد كل نيروهاي مسلح و هنرمنداني چون سعيد ملکان، ستار اورکي، عباسي، طناز طباطبايي، صابر ابر، علي قربانزاده، سعيد داخ، مرتضي شايسته، سياوش حقيقي، روح اله برادري، علي شادمان، سيد علي قائم مقامي، .... حضور داشتند.

در پايان مراسم فيلم «ويلايي ها» براي حاضرين به نمايش درآمد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته