جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518


با مصرف سبزي ، خون تميزتر و سيستم گوارشي سالمتري داشته باشيم


چند سردرد که کمتر با آن ها آشنا هستيم


منع استفاده از آنتي بيوتيک در کودکان مبتلا به اگزماي خفيف


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 با مصرف سبزي ، خون تميزتر و سيستم گوارشي سالمتري داشته باشيم 

 
هنگامي كه لوله گوارشي براحتي تخليه مي‌گردد و در آن خلاء ايجاد مي‌شود مايعات و مواد زائد خون از اين سيستم وارد روده شده و از اين طريق دفع مي‌شوند و افرادي كه پيوسته از سبزي‌ها بيشتر بهره مي‌گيرند داراي خون تميز و لوله گوارشي سالم مي‌باشند. گرچه مواد سلولزي و گياهان بخوبي در بدن انسان‌ها هضم و تبديل به انرژي نمي‌شوند ولي اين محصولات داراي انرژي خورشيدي مي‌باشند كه هنگام تغيير شكل در سيستم گوارشي نيروي خود را به بدن تسليم مي‌نمايند.

برگ‌هاي گياهان داراي كلروفيل فراوان مي‌باشد كه حاوي عنصر منيزيم مي‌باشد اين تركيب آرام‌بخش و از هر نوع فشار و مشكلات عصبي مصرف‌كننده را در امان نگاه مي‌دارد و افرادي كه به آنها عادت مي‌كنند براحتي مي‌توانند در برابر مشكلات مقاومت نمايند.كلروفيل و هموگلوبين با هم داراي تشابه مي‌باشند و در هموگلوبين خون انسان‌ها بجاي منيزيم كلروفيل آهن در هموگلوبين وجود دارد كه اولي باعث سبزي و دومي باعث قرمزي خون مي‌گردد.

آهن عنصري فعال‌تر از منيزيم بوده و آنهائي كه داراي خون سالم و تميز باندازه كافي مي‌باشند داراي سلول‌ها و اعضاي سالم‌تر و فعال‌تر مي‌باشند مغز و بدن آنها بهتر كار مي‌كنند و توانائي آنها در انجام كارها بيشتر مي‌باشد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 چند سردرد که کمتر با آن ها آشنا هستيم 

 اکثر افراد با سردرد خوشه اي،سردرد عصبي و آن دسته سردردها که بخاطر فشار بر روي چشم بروز ميکنند آشنا هستند.سردردهاي ميگرني،کافئيني و سينوسي از شناخته شده ترين سردردها هستند که کمتر کسي در خصوص آن ها اطلاعات ندارد.قطعاً هر فردي در زندگي اش با يکي از سردردهاي گفته شده روبرو خواهد شد.

امروزه بسياري از افراد دچار سردرد هستند و علتشان نيز معمولا يکي از مواردي است که بالا اشاره شد. در اين ميان قسمت کوچکي از افراد نيز وجود دارد که درگير انواع غير عادي سردرد هستند. دکتر مارک گرين، مدير بخش سردرد و طب درد در دانشکده پزشکي کوه سينا در نيويورک مي گويد: صدها نوع سردرد وجود دارد. براي جدا کردن سردرد ها پزشک معمولا از بيمار مي خواهد سابقه سردرد ها و علائمي که احساس مي کند را با جزئيات برايش شرح دهد، همچنين از بيمار خواسته مي شود بگويد چه زماني و هر چند وقت يکبار سردرد را تجربه مي کند. هر کدام از انواع سردرد سابقه متمايز خود را دارد و اين سابقه مشخص مي کند چه نوع آزمايش هايي براي تشخيص علتش بايد گرفته شود. بيمار هرچقدر بتواند بيشتر راجع به ويژگي ها و جزئيات سردرد به پزشک اطلاعات دهد امکان ارزيابي درست نيز افزايش پيدا مي کند.در اينجا مي خواهيم سردرد هاي کمتر شناخته شده اي که بايد از آنها آگاه باشيد را به شما معرفي کنيم :

سردرد هاي فشاري

اين سردردها در دقيقه و به علت يک فعاليت بدني شديد رخ مي دهند از جمله ورزش، نزديکي، عطسه، خنديدن و يا حتي اجابت مزاج. به دليل فشاري که در طول بيشتر اين فعاليت ها تحمل مي کنيد، فشار مايع نخاعي در سر به مرور افزايش پيدامي کند. اين فشار منجر به درد مي شود که خوشبختانه در بيشتر مواقع دليلي براي نگراني ندارد و بعد از گذشت چند دقيقه خودش از بين مي رود ( البته اگر روز خوش شانسي تان نباشد ممکن است بيش از نيم ساعت طول بکشد ).

در موارد نادر ممکن است مشکل يک رگ خوني باشد که منجر به اين درد شده است. بنابراين اگر بعد از يک فعاليت شديد مانند ورزش کردن دردي فوق العاده قوي به سراغتان آمد بهتر است به پزشک مراجعه کنيد.

سردرد فشار خون بالا

درست همانطور که نامش مي گويد اين نوع سردرد دليلش فشار خون است اما فشار خون معمولي مقصر نيست. اين نوع سردرد به دليل فشار بسيار بسيار بالاي خون رخ مي دهد. وقتي فشار خون خيلي بالا مي رود، فشار روي مغز نيز افزايش پيدا مي کند. رگ هاي خوني ممکن است جريان خون به مغز را محدود کنند. سردرد ناشي از فشار خون بالا درد خاصي دارد مانند دردي که از بستن دستمال سر حس مي کنيد، يعني روي نقاطي خاص وارد مي شود. اين نوع سردرد صبح ها بدتر مي شود و در طول روز بهبود پيدا مي کند. براي کاهش درد بسيار مهم است که فشار خون را تحت کنترل داشته
باشيد.

آرتريت سلول ژانت

علت اين سردرد خسته کننده، سوزاننده يا تير کشنده همچنان نامعلوم است اما اين شرايط بسيار جدي است. اين را مي دانيم که آرتريت سلول ژانت به التهاب ربط پيدا مي کند و تقريبا هميشه در افراد بالاي 60 سال ديده مي شود که هميشه هنگام جويدن با اين نوع سردرد در اطراف گوش ها احساس درد مي کنند. حدود يک سوم افرادي که مشکل آرتريت سلول ژانت دارند نابينا مي شوند بنابراين تشخيص اين نوع سردرد بسيار اورژانسي است. پزشک ها براي درمان به سرعت از استروئيد ها کمک مي گيرند تا جلوي نابينا شدن را بگيرند و تا حدود زيادي درد را کنترل کنند.

نورالژي عصب سه قلو

هرچقدر سنتان بيشتر شود، احتمال اينکه اين درد در ناحيه اطراف سر و فک افزايش پيدا کند بيشتر مي شود. درد نورالژي عصب سه قلو بسيار تيز است ، درست مانند شوک الکتريکي و با کارهايي مانند لمس صورت يا مسواک زدن تحريک مي شود. افرادي که از اين سردرد رنج مي برند ممکن است در طول روز چندين شوک را تجربه کنند.

احتمالا علت اين درد فشار آوردن يک شريان روي يکي از عصب ها است. شل کردن عضلات ممکن است کمک کند اما اگر بيماري که چنين دردي دارد سنش کمتر از 55 سال بود ممکن است علت بيماري عصبي مانند MS نيز باشد.

منبع : انتخاب


 منع استفاده از آنتي بيوتيک در کودکان مبتلا به اگزماي خفيف 

 نتايج بررسي‌ها نشان مي‌دهد:به رغم کاربرد گسترده آنتي بيوتيک‌ها، اين داروها گزينه مناسبي براي درمان موارد خفيف‌تر عارضه پوستي اگزما در کودکان نيستند.

اگزما يک بيماري ايمونولوژيکي است که هم کودکان و هم بزرگسالان به آن دچار شده و بر اثر آن بخش‌هايي از پوست ملتهب شده، قرمز رنگ مي‌شود و دچار خارش مي‌شود.

روي سطح پوست کودکان مبتلا به اگزما ميزان بيشتري از باکتري وجود دارد. وجود مقدار بيش از حد باکتري‌ها روي پوست مي‌تواند علائم ايجاد شده را با عفونت‌ و شروع التهاب تشديد کند. بنابراين آنتي بيوتيک‌ها براي مقابله با تشديد وضعيت اگزما مورد استفاده قرار مي‌گيرند. هر چند محققان انگليسي تاکيد کردند استفاده بيش از حد از آنتي بيوتيک‌ها مي‌تواند به مقاومت دارويي خطرناک منجر شود.

به گزارش ايسنا به نقل از هلث دي نيوز، محققان انگليسي در بررسي انجام شده روي 113 کودک مبتلا به اگزماي خفيف دريافتند، مصرف آنتي بيوتيک‌ها به صورت قرص يا پماد در کودکاني با اگزماي خفيف بي‌فايده است. محققان همچنين تاکيد کردند استفاده از چنين آنتي بيوتيک‌هايي حتي مي‌تواند مقاومت آنتي بيوتيکي را تشديد کرده و به حساسيت پوستي بيشتر منجرشود.


 خبرهاازعالم علم 

 مصرف طولاني داروهاي ناباروري مي تواند به سلامت قلب زنان آسيب بزند

نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد زناني که روش درماني لقاح مصنوعي IVF در آنها ناموفق باشد، يک پنجم بيشتر از سايرين در معرض بيماري قلبي قرار مي گيرند؛ اين افزايش خطر به واسطه تداوم استفاده از داروهاي قوي ناباروري ايجاد مي شود.به گزارش ايرنا از روزنامه ديلي ميل، اين داروها مي توانند تاثير زيادي بر فشار خون بگذارند و خطر تشکيل لخته هاي خوني را افزايش دهند.

محققان موسسه علوم ارزيابي باليني کانادا در اين مطالعه براي بررسي تاثير عدم موفقيت درمان ناباروري بر سلامت طولاني مدت قلب زنان، داده هاي 28 هزار و 442 زن را که متوسط سني 35 سال داشتند بررسي کردند. اين زنان به طور متوسط سه درمان ناباروري را پشت سر گذاشته بودند.اين مطالعه نشان داد که خطر ابتلا به بيماري قلبي و عروقي در بيماراني که روش لقاح خارج رحمي IVF انجام داده بودند اما هنوز فرزندي نداشتند، در قياس با بيماراني که لقاح مصنوعي انجام داده و بچه دار شده بودند، 19 درصد بيشتر بود.

محققان در اين مطالعه زناني را بررسي کردند که به آنها داروهاي هورموني گنادوتروپين داده شده بود؛ گنادوتروپين تزريق هاي هورموني است که تخمدان ها را تحريک مي کند تا در ماه بيش از يک تخمک توليد کنند.اين داروها با افزايش خطر لخته شدن خون و يا تغيير نحوه کنترل فشار خون بدن، به قلب زنان آسيب مي زند.

به گفته محققان، زناني که از طريق لقاح مصنوعي باردار مي شوند، کمتر احتمال دارد که در آينده اين داروها را مصرف کنند که اين موضوع خطر ابتلا به مشکلات قلبي در آنها را کاهش مي دهد.تحريک بيش از حد تخمدان ها باعث ترشح مواد شيميايي در جريان خون مي شود که منافذ رگ هاي خوني را افزايش مي دهد. اين موضوع باعث مي شود که خون باقي مانده در رگ ها غليظ شود و تشکيل لخته هاي خوني را محتمل تر سازد.


 خبرپزشكي 

 معاون وزير بهداشت مطرح کرد؛

برخورد با بيمارستان‌هاي تعطيل در نوروز

معاون درمان وزارت بهداشت، از فعاليت بخش مراقبت هاي ويژه و اورژانس‌ تمامي بيمارستان‌هاي کشور در ايام نوروز خبر داد.به گزارش مهر، دکتر محمد آقاجاني گفت: با دستور وزير بهداشت به تمامي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي تکليف شده که همه اورژانس ها، بخش‌هاي مراقبت ويژه همه بيمارستان‌ها در تعطيلات نوروز فعال باشد.

وي ادامه داد: در تعطيلات نوروز به تمامي 900 بيمارستان‌ کشور اعم از دولتي، خصوصي، خيريه و عمومي غير دولتي تکليف شده است که بخش‌هاي اورژانس و همه بخش‌هاي مراقبت ويژه شامل ICU ، CCU و NICU و PICU و نيز بخش هاي دياليز به طور کامل باز باشد.

آقاجاني افزود: اين بخش‌هاي بيمارستاني در همه بيمارستان‌هاي کشور در ايام نوروز بدون کاهش ظرفيت و به طور کامل مانند روزهاي عادي فعاليت مي‌کنند. اتاق‌هاي عمل بيمارستان‌ها نيز به ميزاني که نياز باشد در تعطيلات نوروز فعال خواهند بود.

وي گفت: در تمامي بيمارستان‌هاي وزارت بهداشت در تمام شيفت هاي کاري ايام نوروز حتي شيفت شب حتما يک پزشک متخصص حضور دارد و 800 پزشک متخصص براي حضور در شيفت شب بيمارستان هاي دولتي آماده‌باش هستند.

معاون وزير بهداشت، تاکيد کرد: براي ارائه خدمات سرپايي و غير اورژانسي به مردم نيز کلينيک‌هاي ويژه تخصصي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در بسياري از شهرها بنا به نياز با بخشي از ظرفيت خود باز خواهند بود و اگر شهري مسافرپذير باشد و نياز وجود داشته باشد، کلينيک‌هاي ويژه به اندازه نياز در ايام نوروز باز هستند.

وي افزود: با توجه به تعطيلات نوروز به طور طبيعي مراجعات سرپايي و غير اورژانسي مردم به پزشکان در اين روزها کم مي‌شود به همين علت ظرفيت کاري کلينيک‌هاي ويژه نسبت به روزهاي عادي تا پايان تعطيلات کاهش پيدا مي‌کند.

آقاجاني اظهارداشت: با توجه به دستورالعمل وزارت بهداشت در مورد خدمات اورژانسي هيچگونه تعلل و تاخيري در ارائه خدمات در اورژانس پيش بيمارستاني و بيمارستاني در سراسر کشور از هيچ مرکز دولتي و غير دولتي پذيرفته نيست و در صورت کم کاري و تعلل در هر مرکزي با افراد مسئول برخورد مي‌شود.وي افزود: مردم مي‌توانند هر نوع شکايت خود را از مراکز اورژانس وزارت بهداشت با شماره 190 در ميان بگذارند.معاون درمان وزارت بهداشت، در پايان گفت: در تعطيلات نوروز، تمامي 2400 پايگاه اورژانس کشور با 17 هزار نيروي تکنسين و استفاده از 4000 آمبولانس در سراسر کشور آماده خدمات رساني به هموطنان و مسافران نوروزي هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته