جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518


خصوصي‌سازي مشکوک پالايشگاه نفت کرمانشاه

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس:
اگر برجام نبود حداکثر فروش نفت به جاي 2.5 ميليون بشکه در روز 300 هزار بشکه بود


معادلات انرژي


ميز خبر


 خصوصي‌سازي مشکوک پالايشگاه نفت کرمانشاه 

 
عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، از روند مشکوک و پرابهام در واگذاري پالايشگاه نفت کرمانشاه به بخش خصوصي توسط دولت خبر داد. به گزارش مهر ، احمد صفري با اشاره به موضوع واگذاري پالايشگاه‌هاي استان کرمانشاه به بخش خصوصي و مشکوک بودن روند واگذاري، اظهار داشت: ابهامات بسياري در روند واگذاري اين پالايشگاه‌ها وجود دارد؛ از جمله اينکه کارشناساني که از تهران براي ارزيابي ارزش اين پالايشگاه‌ها به کرمانشاه رفته‌اند، بايد الفباي تخصصي اين مسئله را مي‌دانستند.

وي افزود: به عنوان مثال، انبار پالايشگاه که 13 هزار قلم جنس دارد، توسط اين کارشناسان 500 تا تک تومن ارزشگذاري شده است! در حالي که اين اقلام را کارشناسان فني بايد قيمتگذاري کنند و يا يکسري مواد اوليه در انبارها بوده است که اصلاً ورود نکرده‌اند که آنها را بررسي کنند.

عضو کميسيون انرژي مجلس تصريح کرد: اگر قرار باشد کار کارشناسي و قيمتگذاري واقعي صورت بگيرد و بيت‌المال به تاراج نرود، حداقل يک هفته زمان لازم است؛ در حالي که کل روند قيمتگذاري توسط سه الي چهار کارشناس و در عرض سه ساعت صورت گرفته است. صفري گفت: تأکيد ما اين بوده است که حداقل دو نفر از کارشناسان رسمي دادگستري استان کرمانشاه که زير و بم املاک اين استان را مي‌دانند و مورد تائيد نظام هم هستند، اين کار را انجام مي‌دادند اما متأسفانه اين‌طور نشد و اين سؤال وجود دارد که چطور پالايشگاهي که در سال 93 حدود 1100 ميليارد تومان قيمت پايه داشته است، در سال 95 حدود 179 ميليارد تومان قيمت پايه براي آن مي‌گذارند!؟

وي خاطرنشان کرد: ما از آقايان روحاني و آملي‌لاريجاني و قاضي سراج رئيس سازمان بازرسي کل کشور درخواست کمک کرده‌ايم و به وزارت اطلاعات و آقاي لاريجاني رئيس مجلس نيز رونوشت زده‌ايم و موضوع به تحقيق و تفحص کشيده است.

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اظهارات چندي قبل وزير اقتصاد که نمايندگان منتقد اين واگذاري را به کسب اطلاع از قانون توصيه کرده بود، گفت: ما هيچ وقت نگفتيم که اين تأسيسات را به چه کسي واگذار بکنيد و به چه کسي واگذار نکنيد؛ حرف ما اين است که اصل واگذاري، محل اشکال است.

صفري در توضيح اين مسئله افزود: پالايشگاه نفت کرمانشاه بعد از پالايشگاه آبادان، دومين پالايشگاه بزرگ کشور است؛ چرا پالايشگاه آبادان با 2700 ميليارد تومان زيان‌دهي، دوباره به بخش دولتي واگذار مي‌شود اما درباره پالايشگاه کرمانشاه حدود 500 ميليارد تومان زيان‌دهي اعلام شده و به اين بهانه مي‌خواهند آن را خصوصي کنند؟

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: چطور اين پالايشگاه از سال 91 تا 93 سودده بوده ولي بعد از آن يکباره زيان‌ده تشخيص داده شده است؟

وي يادآور شد: مصوبه اي به تاريخ 20 مهر 1390 و سفر مقام معظم رهبري به کرمانشاه داريم که در ان آمده، وقتي پالايشگاه نفت آناهيتا به بهره برداري رسيد، پالايشگاه کرمانشاه به پالايشگاه آناهيتا منتقل شود؛ اينها با اين واگذاري، مصوبه سفر رهبري را هم زير سوال برده اند.

با انتقاد از پاسکاري نمايندگان بين وزارت نفت، وزارت اقتصاد و سازمان خصوصي‌سازي و عدم پاسخگويي از سوي دولت به آنها، اظهار داشت: متأسفانه اين‌طور برداشت مي‌شود که در پايان دولت يازدهم، دولتمردان چيزي براي عرضه به مردم ندارند و در عوض آن، به دنبال تاراج بيت‌المال براي هزينه‌هاي تبليغات هستند.


 عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس:
 اگر برجام نبود حداکثر فروش نفت به جاي 2.5 ميليون بشکه در روز 300 هزار بشکه بود 

 
فلاحت پيشه اظهار کرد: اگر تصميم استراتژيک برجام به درستي گرفته نمي‌شد اکنون حداکثر فروش نفت چيزي بيش از 300 هزار بشکه بود. اما امروز بيش از 2.5 ميليون بشکه نفت از کشور صادر مي‌شود و بسياري از تنگناهاي تحريم برداشت شد.به گزارش ايسنا، نماينده دالاهو طي نطق ميان دستور خود در جلسه علني مجلس، اظهار کرد: شرايط امروز منطقه شباهت زيادي به طرح خاورميانه بزرگ دارد. در آن زمان مکر دشمنان و رقباي منطقه‌اي از خارج از کشور و برخي موضع‌گيري‌ها و سخنراني‌هاي افراطي از داخل زمينه را براي ايران هراسي فراهم نمود و امروز نبايد اجازه بدهيم شرايط مشابهي شکل گيرد.

وي افزود: همان دشمنان و رقبا البته با قدرت کمتر به دنبال ايران هراسي هستند و روي کار آمدن ترامپ آنها را اميدوار ساخته و بر اساس ادله موجود برخي از آمريکايي‌ها براي انجام تحريکات نظامي عليه ايران از لابي نفت و صهيون پول دريافت مي‌کنند و نبايد به آنها زمينه موفق را بدهيم.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تصريح کرد: تا ارديبهشت ماه وضعيت برجام از سوي آمريکايي‌ها مشخص خواهد شد و اگر ترامپ تحريم‌ها را تمديد کند از توافق بين‌المللي خارج شده است و در شرايط فعلي برجام باعث شده است دعواي کاذب ولي پرهزينه جهاني عليه ايران و دعواي ايران و آمريکا محدود شد.

وي ادامه داد: کياست اسلامي نبايد اجازه دهد ما در ميدان دشمنان سرخورده و شکست خورده بازي کنيم. کشورهايي که ايران هراسي را به ما تحميل کرده‌اند در طول 11 سال تحريم ظالمانه بيشترين بهره را از واسطه‌گري تحريم بردند و جاي تأسف است که در طول اين سال‌ها آنها همکاراني نيز از ميان ايرانيان پيدا کردند که از رانت تحريم برخوردار بودند.فلاحت پيشه با اشاره به نقش مجلس براي تحقيق و تفحص از رانت‌خواران تحريم، گفت: يکي از بزرگترين کارهايي که اين مجلس مي‌تواند انجام دهد تحقيق و تفحص از رانت‌خواران تحريم است و شايد اين کار بخشي از منافع ملي تاراج شده را باز گرداند و حداقل از آينده مشابه جلوگيري کند.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به اولويت‌هاي امروز سياست خارجي در کشور گفت: در عرصه منطقه‌اي سياست خارجي و اقتصاد سياسي دولت نيازمند عزم و برنامه جدي‌تر است و تحت هر شرايطي نبايد تنش‌زدايي با همسايگان از دستور کار خارج شود. البته برخي از آنها در طول ايام دچار اشتباهات استراتژيک شدند و به ايران و مسلمانان ظلم کردند ولي لازمه راهبردي سياست اين است که نبايد از شکست همسايگان خوشحال شويم.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه داد: در طول چند سال گذشته مبادلات تجاري ايران و عراق بيش از مجموع مبادلات ايران با 28 کشور اروپايي بوده و در شرايطي که با افتخار به امنيت خوداتکا دست يافته‌ايم.بايد براي از بين بردن ناامني ذهني همسايگان و حتي رقباي منطقه‌اي خود ديپلماسي مبتني بر پايمردي را در پيش گيريم.فلاحت پيشه در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به نحوه برخورد با داعش در منطقه گفت: قبل از اينکه پديده تازه‌اي مثل داعش در منطقه ظهور کند بايد خلأهاي ارزي و سياسي منطقه را با برنامه‌هاي تجاري و اقتصادي پر کرد و ايران، عراق و سوريه مي‌تواند طرح متوقف شده پيوند تجاري سه کشور از طريق راه آهن تهران- بغداد- لاذقيه را در دستور کار قرار دهند.

وي در پايان با بيان اينکه مجلس نبايد اجازه دهد منافع ملي قرباني بازي‌هاي سياسي شود، تأکيد کرد: اين يک وظيفه قطعي است که بر عهده مجلس است و بايد با ايجاد يک رويکرد مثبت و کلان‌نگري و فعال‌سازي ديپلماسي پارلماني ريل‌گذاري لازم براي حرکت سريع‌تر قطار سياست خارجي و اقتصادي کشور بعد از برجام فراهم شود.


 معادلات انرژي 

 نماينده تجاري روسيه ؛

صادرات «کالا در برابر نفت»روسيه به ايران به 45ميليارد دلار مي‌رسد

نماينده تجاري روسيه در ايران گفت: حجم کالاهايي که روسيه به ايران تحت عنوان قرارداد «نفت در برابر کالا» تحويل خواهد داد به 45 ميليارد دلار در سال خواهد رسيد.

به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري اسپوتنيک، «آندري لوگانسکي» تصريح کرد: تمام هزينه کالاهايي که در قالب اين برنامه به ايران تحويل داده مي شود مي تواند در حال حاضر سالانه 45 ميليارد دلار باشد.

وي ادامه داد: در راستاي اجراي اين برنامه، قيد شده که 50 درصد پرداخت بصورت نقدي و 50 درصد پرداخت در قالب دريافت نفت ايران به ازاي مبادله کالا است.

وي خاطر نشان کرد که 50 درصد از اقلامي که از روسيه به ايران تحويل داده مي شود مربوط به کاميون هاي سنگين و ملزومات راه آهن، اتوبوس و نيز در حوزه صنعت هوايي يعني تجهيز فرودگاه هاي کوچک و هواپيماهاي آن است.

در همين حال «الکساندر نواک» چندي پيش اعلام کرد که ميزان تحويل نفت از ايران تحت قرار داد «نفت در برابر کالا» به 5 ميليون تن در سال خواهد رسيد.

جزييات آغاز توليد از ميدان نفتي آذر

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت، جزييات آغاز توليد زودهنگام از ميدان نفتي مشترک آذر در شهرستان مهران را تشريح کرد و گفت: شروع توليد با 15 هزار بشکه نفت در روز خواهد بود.

به گزارش مهر، سيد نورالدين شهنازي زاده در آغاز به کار توليد نفت در ميدان نفتي آذر گفت: طرح توليد زودهنگام از ميدان نفتي آذر با ظرفيت 15 هزار بشکه در روز آغاز شده است.

وي بيان داشت: ظرفيت اين ميدان نفتي دو ميليارد و 44 ميليون بشکه نفت است که طبق يافته هاي جديد به بيش از چهار ميليارد بشکه نفت رسيده است.

شهنازي زاده با اشاره به اينکه 19 حلقه چاه در اين ميدان نفتي حفر شده است، گفت: اين ميدان با ظرفيت 15 هزار بشکه در روز آغاز به کار کرده و تا خردادماه به 30 هزار بشکه و تا پايان سال آينده به 65 هزار بشکه در روز مي رسد.

وي عنوان کرد: براي اين ميدان نفتي بيش از 129 کيلومتر خطوط لوله ايجاد شده است.

وي کل سرمايه گذاري شده براي اين طرح را يک ميليارد و 234 ميليون يورو عنوان کرد و افزود: اين ميدان نفتي 71 ميليون مترمکعب گاز همراه خود دارد.

با حضور بيژن نامدار زنگه وزير نفت روز گذشته، بهره برداري از فاز اول برداشت نفت از ميادين مشترک نفتي آذر آغاز شد.

عمليات اجرايي اين طرح از اسفند 1390 آغاز شد که گفته مي شود فاز دوم آن نيز در پايان سال 97 به بهره برداري برسد.

اين ميدان نفتي از ميادين بلوک اناران استان ايلام در 25 کيلومتري شهر مهران قرار دارد و با کشور عراق مشترک است.

توافق نفتي ايران و عراق براي توسعه ميادين مشترک

وزير نفت با اشاره به اين که توسعه مشترک يک ميدان نفتي با کشور همسايه براي اولين بار در ايران اتفاق افتاده است، گفت: بر اساس توافق حاصله بين ايران و عراق سهم نفت دو کشور مشخص مي‌شود و هر يک از طرفين در صورت تمايل مي‌تواند سهم خود را به ديگري بفروشد و يا بخرد.

بيژن نامدار زنگنه، وزير نفت در گفت‌وگو با ايلنا، درباره موضوع تفاهمنامه وزراي نفت ايران و عراق بر سر ميادين مشترک اظهار داشت: ما در خصوص توليد در دو ميدان نفت شهر و يک ميدان ديگر در خوزستان مذاکره کرديم که به طور مشترک توسعه داده شود. يعني يک طرح توسعه و يک پيمانکار داشته باشد. وي با اشاره به اينکه اين طرح توسعه مشترک براي اولين بار در ايران اتفاق افتاده است، افزود: بر اساس اين تفاهمنامه هر کشوري مجبور نيست که به طور جداگانه چاه، تاسيسات و يا واحد بهره برداري احداث کند.زنگنه تصريح کرد: در ميادين کوچک بايد دو تا سه چاه احداث شود و يک واحد بهره برداري کوچک نيز نياز دارد. بر اين اساس نيازي نيست که هر کشوري به صورت جداگانه چاه، واحد بهره برداري و يا خط لوله احداث کند.وي تاکيد کرد: سهم نفت دو کشور نيز توافق مي شود و هر يک از طرفين در صورت تمايل مي‌تواند سهم نفت خود را به ديگري بفروشد و يا بخرد. وزير نفت يادآور شد: در اين طرح شرکت‌ها کار را انجام مي دهند و به آن معنا نسيت که دولت‌ها پروژه را اجرا مي کند و اگر بخواهيم اين کار را بکنيم بايد ببينيم که اجازه قانوني به ما داده مي شود يا خير.

وي در ادامه از احتمال سپردن توسعه آذر 2 به شرکت اويک خبر داد و افزود: اين شرکت بايد توانايي خود را اعلام کرده و شرکاي خود را معرفي کند و اگر قابل قبول بود کار را با اين شرکت ادامه مي دهيم.

مقام عالي وزارت نفت خاطرنشان کرد: فاز 2 آذر در قالب بيع متقابل توسعه پيدا مي‌کند اما اين که در قالب قراردادهاي جديد نفتي باشد يا خير در حال بررسي است.


 ميز خبر 

 آخرين وضعيت سوخت‌رساني در ايام نوروز

مدير عمليات شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران با اشاره به آمادگي اين شرکت براي سوخت‌رساني در ايام نوروز اظهار کرد: در زمينه سوخت‌رساني آمادگي کامل وجود دارد و به هر استان بر اساس پذيرش مسافر توزيع متوازني صورت خواهد گرفت.

عباس کاظم پور در گفت‌وگو با ايسنا، درمورد ميزان ذخيره بنزين در ايام نوروز اظهار کرد: انبارها با يکديگر مرتبط هستند و نمي‌توان گفت چقدر بنزين در کدام انبار موجود است. درواقع ميزان ذخاير در مقايسه با سال هاي قبل و با نگاهي که به رشد مصرف و ميزان تقاضا مطلوب است اما چون ذخيره ما در کل کشور محدود به نقطه خاصي نيست و به صورت شناور عمل مي کند، نسبت به تقاضاي هر استان و بر اساس پذيرش مسافر توزيع متوازني صورت گرفته است.

وي ادامه داد: ذخيره بنزني بر اساس عرف مصرف سنواتي استان‌هايي که مسافر پذيري بيشتري دارند صورت گرفته اما قناعت به ذخيره موجود نمي‌کنيم، استان‌ها به خطوط لوله متصل هستند و از طريق نفت‌کش هم مي‌توان به آن‌ها سوخت رساني کرد.بزنيني که در ايام نوروز در کلان شهرها توزيع مي‌شود يورو 4 است.

مدير عمليات شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران ادامه داد: با توجه به افزايش تعداد خودروها و افزايش تعداد سفرها پيش‌بيني مي‌شود ميزان مصرف بنزين در نوروز امسال بيشتر از سال‌هاي گذشته باشد.

در ادامه درمورد نيز توضيح داد: در زمينه CNG هم مشکلي وجود ندارد و تجهيزات هم به روز است.

حذف مصوبه «اختصاص 3 درصد قراردادهاي نفتي به مناطق نفت خيز» از متن بودجه

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مصوبه پيشين خود در مورد اختصاص سه درصد قراردادهاي نفتي به مناطق نفت خير و گاز خيز را از متن بودجه 96 حذف کردند.

به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس در جلسه علني و در جريان بررسي ايرادات شوراي نگهبان به بند الحاقي 3 تبصره 1 لايحه بودجه 96 که در آن وزارت نفت مکلف شده بود سه درصد از مبلغ قراردادها و پيمان‌هاي خود را در مناطق نفت خيز و گاز خيز براي کاهش اثرات سوء زيست محيطي هزينه کند را از متن قانون بودجه 96 حذف کردند.

همچنين برخي تبصره‌هاي ديگر اين لايحه نيز جهت تامين نظر شوراي نگهبان مورد اصلاح عبارتي قرار گرفت.

مجلس تصويب کرد؛

کسري منابع نفتي دولت از 50 درصد منابع ذخيره ارزي تامين شود

نمايندگان مجلس در مصوبه اي مقرر کردند در صورت کسري بودجه، دولت بتواند از محل 50 درصد منابع حساب ذخيره ارزي استفاده کند.

به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جريان بررسي ايرادات شوراي نگهبان به مصوبات بودجه 96 بند "ج" تبصره يک لايحه بودجه را به اين شرح اصلاح کردند که چنانچه منابع دولت از محل صادرات نفت و ميعانات گازي و خالص صادرات گاز در سال 96 کمتر از يک ميليون و 50 هزار ميليارد ريال شود به دولت اجازه داده مي‌شود از محل 50 درصد منابع حساب ذخيره ارزي براي تامين مابه تفاوت حاصل شده اقدام کند.

پيش از اين در اين مصوبه مقرر شده در صورت عدم کفايت منابع صادرات نفت دولت مي‌تواند از محل واگذاري اوراق بدهي تعهدزا و اوراق ارزي مابه تفاوت آن را تامين کند که براي تامين نظر شوراي نگهبان مجلس مصوبه خود را به شرح مذکور اصلاح کرد و همچنين برخي تبصره هاي ديگر لايحه برنامه ششم براي تامين نظر شوراي نگهبان اصلاح عبارتي شد.

مديران نفتي جهان به آينده بازار نفت اميدوارتر هستند

بررسي يک بانک آمريکايي نشان مي دهد که خوشبيني مديران صنعت نفت به آينده بازارهاي جهاني بيشتر شده است.

به گزارش شانا به نقل از شبکه خبري بلومبرگ، تحليلگران بانک آمريکايي گلدمن ساکس اعلام کردند بررسي گزارش مديران نفتي درباره سوددهي شرکت ها در سه ماه چهارم سال 2016 ميلادي حاکي از افزايش خوشبيني آنهاست.

در گزارش اين تحليلگران آمده است که بيشتر مديران عامل باور دارند که بدترين شرايط به پايان رسيده و اکنون دوران رشد آغاز شده است.تحليلگران گلدمن ساکس همچنين اعلام کردند با وجود احتياط بيشتر برخي از مديران نسبت به ديگران، در مجموع صنعت نفت خود را براي گسترش دوباره فعاليت‎ها آماده مي کند.

طبق اعلام اين بانک، 85 درصد شرکت هاي مورد بررسي، قصد دارند سرمايه گذاري خود را در سال 2017 ميلادي افزايش دهند و اين نشان مي دهد که آنها معتقدند که بايد به زودي توليد خود را افزايش دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته