جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533

با وجود قول هاي مساعد از سوي عراق :
هنوز مشکل بازگشايي LC حل نشده است

سخنگوي دولت عنوان کرد:
افزايش ميزان فروش نفت ايران با رفع تحريم‌ها


معادلات انرژي


يادداشت


 با وجود قول هاي مساعد از سوي عراق :
 هنوز مشکل بازگشايي LC حل نشده است 

 
هنوز مشکل بازگشايي LC از سوي دولت عراق با وجود قول هاي مساعدي که داده شده، حل نشده است و بايد ديد با اين روند، آيا پيش از اتمام دولت يازدهم، مذاکرات 4 ساله مسئولان اين دولت براي آغاز صادرات گاز به عراق به نتيجه مي رسد؟

به گزارش تسنيم، امضاي تفاهم‌نامه صادرات گاز ايران به کشور عراق در سال 88 صورت گرفت. دو سال بعد اين تفاهم‌نامه به قرارداد تبديل شد. بر اساس اين قرارداد ايران متعهد مي‌شد که روزانه 20 تا 25 ميليون متر مکعب گاز به عراق صادر کند. حجم اين قرارداد که به منظور تأمين سوخت نيروگاه‌هاي "المنصوره" و "الصدر" بغداد است، با الحاقيه اي به 25 ميليون مترمکعب رسيد با اين تبصره که در روزهاي گرم سال اين مقدار تا 35 ميليون مترمکعب افزايش يابد.

آبان ماه سال 94 نيز دومين قرارداد صادرات گاز ايران به عراق به امضا رسيد تا روزانه 25 تا 40 ميليون مترمکعب گاز براي تأمين سوخت نيروگاه "شط البصره" ارسال شود.

اگر چه طبق قرارداد نخست، بايد صادرات گاز ايران به عراق از سال 2013 آغاز مي‌شد، اما به دليل مسائل امنيتي در کشور عراق ساخت خط لوله در اين کشور مطابق با برنامه پيش نرفت.

اواخر فروردين‌ماه سال 94 «عليرضا غريبي» مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران اعلام کرد که تست 50 کيلومتر از خط لوله صادرات گاز به عراق آغاز شده و در مرحله بعد، تست 47 کيلومتر باقيمانده اين خط نيز انجام مي‌شود؛ بر اين اساس صادرات گاز به کشور عراق از ارديبهشت‌ماه ميسر مي‌شود؛ اما اين وعده محقق نشد.

حميدرضا عراقي معاون وزير نفت در ميانه بهار 94 درباره تأخير صادرات گاز به کشور عراق با تأکيد بر اين که آمادگي براي صادرات گاز به اين کشور وجود دارد، گفت: "البته تست خط لوله صادرات گاز به عراق در ارديبهشت ماه آغاز شد اما به دليل مشکلات فني عمليات به اتمام نرسيده است. اگرچه به دليل شرايط منطقه، تست خط لوله صادراتي با کمبود آب مواجه است اما عمليات تست همچنان در حال انجام است و اميدواريم اين عمليات تا خردادماه به اتمام برسد."

اين عمليات تست و راه اندازي در مرحله اول تا اواسط تابستان و در مرحله دوم تا اواسط زمستان کامل شد و خط لوله 97 کيلومتري صادرات گاز به عراق که از چارمله در استان ايلام آغاز و در نفت شهر (مرز ايران و عراق) به پايان مي‌رسد از ابتداي اسفند 94 آماده ارسال گاز به اين کشور است.

طبق گفته مديرعامل شرکت ملي گاز ايران، قرار بود صادرات گاز به عراق از اسفندماه سال 94 آغاز شود اما اين مهم محقق نشد. پيگيري خبرنگار تسنيم حاکي از اين بود که دو طرف هنوز در خصوص نحوه انتقال وجه پول خريد گاز از ايران به توافق نظر نرسيده‌اند و مذاکرات بر سر اين موضوع ادامه دارد.

در پايان ارديبهشت‌ماه 95، هيئتي از بانک مرکزي ايران عازم عراق شد تا اين مسئله را حل و فصل کند. در اين سفر وزارت برق عراق که خريدار گاز ايران است، پايان خردادماه 95 و اوايل تيرماه 95 را زماني مناسب براي آغاز دريافت گاز از ايران اعلام کرد و شرکت ملي گاز ايران نيز اين زمان را مورد تأييد قرارداد اما به دليل عدم توافق دو طرف بر روي مسائل مالي و نحوه تسويه پول گاز دريافتي از سوي عراق، آغاز اين صادرات گاز به تعويق افتاد.

مذاکرات مالي دو طرف ادامه داشت تا اينکه ميانه اسفند سال گذشته «حميدرضا عراقي» مديرعامل شرکت ملي گاز از آغاز صادرات گاز به بصره عراق از سال 96 خبر داد. آخرين اظهار نظر و اعلام رسمي در اين خصوص به صحت هاي دو روز پيش وزير نفت باز مي گردد. «بيژن زنگنه» وزير نفت 27 فروردين در جمع خبرنگاران در اين خصوص گفت: "قرارداد صادرات گاز به عراق از ارديبهشت اجرايي مي شود و مشکل آن فقط گشايش LC از سوي دولت عراق است که با رفع آن صادرات روزانه 50 ميليون متر مکعب گاز به عراق آغاز مي شود."

پيگيري ها حاکي از اين است که تا اين لحظه هنوز مشکل بازگشايي LC از سوي دولت عراق براي آغاز صادرات گاز ايران به اين کشور با وجود قول هاي مساعدي که داده شده، حل نشده است و بايد ديد با اين روند، آيا پيش از اتمام دولت يازدهم، مذاکرات 4 ساله مسئولان اين دولت براي آغاز صادرات گاز به عراق به نتيجه مي رسد؟


 سخنگوي دولت عنوان کرد:
 افزايش ميزان فروش نفت ايران با رفع تحريم‌ها 

 سخنگوي دولت با بيان اين که دولت همچنان پرونده طلب وزارت نفت از بابک زنجاني را دنبال مي‌کند، گفت: برگشت اموال بيت‌المال يک حق ملي است و نبايد آن را به عمر اين دولت گره بزنيم.به گزارش شانا، محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت، گفت: آنچه مبناي اصلي پول براي دولت است ميزان درآمد نفتي خواهد بود، در سال 92 نرخ برابري ريال و دلار 2 برابر شده بود، در چهار سالي که دولت يازدهم مشغول فعاليت بود قيمت نفت از رقم 104 دلار براي هر بشکه در سال 92، به 44 دلار براي هر بشکه در سال 95 رسيد.

وي افزود: در دوره چهار ساله دولت يازدهم درآمد حاصل از فروش نفت 157 ميليارد دلار بود، در حالي که در چهار سال پيش يعني از سال 88 تا 91 حجم درآمد 251 ميليارد دلار بود يعني درآمد دولت 100 ميليارد دلار کاهش يافته است.سخنگوي دولت تصريح کرد: بناي دولت در چهار سال گذشته اين نبوده و نيست که بياييد هر روز جامعه را متشنج کند و بگم بگم راه بيندازد، کاغذ دربياورد و نشان دهد.سخنگوي دولت در پاسخ به پرسشي درباره اين‌که شرکت فرانسوي توتال بخشي از اطلاعات فاز 11 ميدان گازي مشترک پارس جنوبي را در اختيار کشور قطر قرار داده است، دولت چه اقدامي در اين باره انجام خواهد داد، گفت: ما پيش از امضاي قراردادها، پيش نويس و چارچوب قراردادهاي جديد نفتي را تصويب کرديم و در کارگروه‌هاي مختلف نيز بررسي شد.

وي عنوان کرد: در قواعد ياد شده در قراردادهاي جديد نفتي عنوان شده است که اگر برخي مفاد و اطلاعات فني قراردادها منتشر شود و کشوري از چارچوب قراردادهاي نفتي عدول کند، ايران مي‌تواند پيگرد قانوني مورد نظر را انجام دهد، بنابراين موضوع قابل تعقيب است و ما نيز پيگرد حقوقي خواهيم داشت.

نوبخت در ادامه با اشاره به برخي انتقادها که مي‌گويند پروژه‌هاي افتتاحي دولت، مربوط به دولت گذشته است، گفت: زماني که دولت يازدهم روي کارآمد با 2 هزار و 46 طرح ناتمام رو‌به‌رو شد که مي‌توانستيم بگوييم اين طرح‌ها به ما ارتباطي ندارد و طرح‌هاي جديدي را ارائه کنيم، اما انصاف نبود که اين اقدام را انجام دهيم، از اين رو از استاندار و مجمع نمايندگان استان‌ها سوال کرديم که کدام يک از طرح‌ها، اولويت‌دار است و آن را در دستور کار قرار داديم، اما از اين نظر به دولت ظلم شد، زيرا بر اساس منافع ملي اقدام کرديم.

سخنگوي دولت در پاسخ به پرسش ديگري درباره برنامه دولت براي افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي گفت: دولت هيچ برنامه‌اي براي اين‌که منابع مورد نياز خود را از طريق افزايش حامل‌هاي انرژي تامين کند، ندارد.

وي در پاسخ به پرسشي در اين باره که بيژن زنگنه، وزير نفت در پارس جنوبي اعلام کرد که بابک زنجاني پول ما را خورد و پس نداد؛ دولت چه تلاشي براي بازگشت اموال بيت‌المال انجام داده است، تصريح کرد: دولت همچنان اين پرونده را دنبال مي‌کند، البته قوه قضاييه نيز در اين باره همکاري‌هاي لازم را انجام داده است.

نوبخت افزود: همه مطالبات ما در اين پرونده پرداخت نشده است، اميدواريم پيش از اجراي حکم اين متهم، اموال بيت‌المال برگردانده شود.

سخنگوي دولت با بيان اين‌که شخص وزير نفت در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي تلاش‌هاي بسياري در اين باره انجام داده است که از وي تشکر مي‌کنيم، ادامه داد: برگشت اموال بيت‌المال يک حق ملي است و نبايد آن را به عمر اين دولت گره بزنيم.


 معادلات انرژي 

 توليد روزانه 2 ميليون و 800 هزار بشکه نفت خام در سال 94

بر اساس گزارش تفريغ بودجه سال 94،‌ در اين سال به طور متوسط روزانه 2 ميليون و 800 هزار بشکه نفت خام و 537 هزار بشکه ميعانات گازي در کشور توليد شده است.به گزارش فارس ،براساس گزارش تفريغ بودجه سال 94 که توسط ديوان محاسبات اخيرا منتشر شده است 4 شرکت توليد کننده نفت خام ايران که عبارتند از شرکت نفت مناطق نفتخيز جنوب، شرکت نفت مناطق مرکز، شرکت نفت فلات قاره و شرکت نفت و گاز اروندان در سال 94 به ترتيب 767 ميليون 573 هزرا و 994 بشکه،38 ميليون و 951 هزار و 961 بشکه،147 ميليون 223 هزار و 212 بشکه،70 ميليون و 290 هزار و 933 بشکه نفت خام توليد کردند.

که براين اساس مجموع توليد نفت خام کشور توسط اين 4 شرکت در سال 94 حدود يک ميليارد و 24 ميليون و 40 هزار و 100 بشکه است که با اين شرايط مي توان گفت در سال 94 روزانه 2ميليون 800 هزار بشکه نفت خام در کشور توليد شده است.

گزارش تفريغ بودجه سال 94 از توليد ميعانات گازي در همان سال حاکي است شرکت مناطق نفت‌خيز جنوب يک ميليون و 13 هزار و 397 بشکه، شرک نفت مناطق مرکزي 25 ميليون و 972 هزار و 226 بشکه، شرکت فلات قاره 60 هزار و 191 بشکه و شرکت نفت و گاز پارس که فازهاي گازي پارس جنوبي را در اختيار دارد 169 ميليون و 167 هزار و 22 بشکه ميعانات گازي توليد کرده است.

که براين اساس مجموع توليد ميعانات گازي کشور توسط اين 4 شرکت 196 ميليون و 212 هزار و 836 بشکه است که با اين شرايط مي توان گفت در سال 94 روزانه 537 هزار و 569 بشکه ميعانات گازي در کشور توليد شده است.

براساس گزارش تفريغ بودجه سال 94روزانه يک ميليون و 127 هزار بشکه نفت خام در سال 94 صادر شد

خبرگزاري فارس: روزانه يک ميليون و 127 هزار بشکه نفت خام در سال 94 صادر شد

براساس گزارش تفريغ بودجه سال 94 روزانه يک ميليون و 127 هزار بشکه نفت خام صادر شد که درآمد ارزي حاصل از اين صادرات بالغ بر 17 ميليارد و 950 ميليون و 667 هزار و 978 دلار بوده است.

براساس گزارش تفريغ بودجه سال 94 ديوان محاسبات، در اين سال 411 ميليون و 678 هزار و 35 بشکه نفت خام صادر شده است که براين اساس روزانه يک ميليون و 127 هزار و 885 بشکه نفت خام صادر شده است.

براساس گزارش تفريغ بودجه در سال 94 از صادرات نفت خام 17 ميليارد و 950 ميليون و 667 هزار و 978 دلار و 523 ميليارد و 358 ميليون و 819 هزار و 721 ريال درآمد عايد کشور شده است.

همچنين اين گزارش حاکي است در همان سال 101 ميليون و 25 هزار و 367 بشکه ميعانات گازي صادر شده است که که به معناي صادرات روزانه 276 هزار بشکه ميعانات گازي در سال 94 است. درآمد حاصل از صادرات ميعانات گازي در طول سال 94 بالغ بر 4 ميليارد و 193 ميليون و 632 هزار و 332 دلار و 122 ميليارد و 601 ميليون و 983 هزار و 916 ريال مي شود.

اين گزارش اضافه مي کند در سال 94 تراز تجارت گازي کشور منفي بوده است به طوري که در سال 94 حدود 8 ميليارد و 2 ميليون و 871 هزار و 780 متر مکعب گاز صادر و از طرفي 8 ميليارد و 663 ميليون و 604 هزار و 645 متر مکعب گاز وارد کشور شده است.

که درآمد ارزي حاصل از صادرات گاز کشور 2 ميليارد و 113 ميليون و 634 هزار و 168 دلار و هزينه ارزي واردات گاز نيز 1 ميليارد و 638 ميليون و 336 هزار و 285 دلار بوده است.

عمرنفتکش هاي ايراني بالا است

يکي از مشکلاتي که مي تواند فعاليت ناوگان نفتکش هاي ايراني را در آينده تحت تأثير قرار دهد، بالا رفتن متوسط عمر اين ناوگان است. در حال حاضر متوسط عمر ناوگان نفتکش هاي ايراني بيش از 10 سال است و اين مسئله ضرورت نوسازي اين ناوگان را نشان مي دهد.به گزارش تسنيم، صادرات روزانه نفت خام و ميعانات گازي ايران در روزهاي اخير به نزديک 3 ميليون بشکه در روز رسيد. همچنين روزانه حدود 400 تا 450 هزار بشکه فرآورده هاي نفتي به ديگر کشورها صادر مي شود. تمامي صادرات نفت خام و ميعانات گازي ايران و بخشي از صادرات فرآورده هاي نفتي از طريق دريا و با استفاده از ناوگان نفتکش هاي ايران انجام مي گيرد.

ناوگاني که تحت نظر و مديريت شرکت ملي نفتکش ايران قرار دارد. اين شرکت که عملکردش به لحاظ حاکميتي در فروش نفت ايران بسيار موثر است، يکي از شرکت هاي زيرمجموعه شرکت ملي نفت ايران بود تا اينکه در جريان خصوصي سازي ها، سهام آن به بخش غيردولتي واگذار شد. با وجود واگذاري سهام شرکت ملي نفتکش ايران، با توجه به اهميت فعاليت اين شرکت و همچنين شناخته شدن نام آن در عرصه بين المللي و بازارهاي هدف صادرات نفت ايران، لفظ "ملي" از روي نام اين شرکت برداشته نشد.

اکنون شرکت ملي نفتکش ايران با عنوان يک شرکت خصوصي اما به صورت يک بنگاه ملي فعاليت مي کند و بزرگترين ناوگان حمل نفت جهان را در اختيار دارد. نفتکش هاي ايراني با ظرفيت هاي متفاوتي از 35 هزار تن تا 300 هزار تن در عرصه حمل نفت خام کشورمان به بازارهاي صادراتي فعاليت مي کنند و در مجموع ظرفيت ناوگان نفتکش هاي ايران به 15.5 ميليون تن مي رسد.

يکي از مشکلاتي که مي تواند فعاليت ناوگان نفتکش هاي ايراني را در آينده تحت تأثير قرار دهد، بالا رفتن متوسط عمر اين ناوگان است. در حال حاضر متوسط عمر ناوگان نفتکش هاي ايراني بيش از 10 سال است و اين مسئله ضرورت نوسازي ناوگان نفتکش هاي ايران را نشان مي دهد.

مديران اين شرکت به سفارش ساخت دو فروند کشتي شيميايي بر فرآورده بر 35 هزار تني به شرکت ايزوايکو در 12 دي ماه سال 1381 و سه فروند کشتي نفتکش حمل نفت خام 63 هزار تني به شرکت صدرا در تاريخ 23 آبان 1382 اقدام کردند اما بعد از گذشت 14 سال خبري از ساخت اين نفتکش ها نيست.

بر اساس استانداردهاي بين المللي، حداکثر سن نفتکش ها براي اوراق حدود 15 تا 20 سال (در صورت کيفيت بالاي ساخت آن) در نظر گرفته مي شود. از اينرو مديريت شرکت ملي نفتکش بايد به اين فکر باشد تا طي سالهاي آينده بخشي از ناوگان اين شرکت لاجرم بايد از رده خارج شود و اين شرکت نياز به يک برنامه راهبردي به منظور نوسازي ناوگان دارد.

اين ضرورت زماني بيشتر احساس مي شود که به نقش ناوگان شرکت ملي نفتکش در صادرات روزانه نفت خام ايران و وابستگي بودجه جاري و اقتصاد کشور به درآمد فروش نفت توجه کنيم.


 يادداشت 

 دوباره وطن حق خود را گرفت

27 فروردين 96 روزي است که بي شک در تاريخ ايران ثبت مي شود، روزي که ايران فارغ از دولتها، جشن صنعتي شدن گرفت و پيامش را از عسلويه، پايتخت اقتصادي ايران به جهان مخابره کرد، 27 عدد خوش يمني براي نفتي هاست، فاز 12 پارس جنوبي هم 27 اسفندماه 93 افتتاح شده بود. هشت نکته از افتتاح هشت پروژه را در ادامه بخوانيد.

يک: ساعت 12:30 روز شنبه 26 فروردين ماه 1396، نمايندگان رسانه‎هاي داخلي و خارجي در ترمينال يک فرودگاه مهرآباد گردهم مي آيند تا يکي از بزرگترين افتتاح‎هاي تاريخ ايران در يک روز را به ارزش 20 ميليارد دلار با حضور حسن روحاني، رئيس جمهوري پوشش دهند، اسامي خبرنگاران که براي دريافت کارت پرواز اعلام مي شود، هستند کساني که نيامدند. اما حضور نيافتن خبرنگاران رسانه هاي هميشه منتقد با وجود دعوت و انجام همه هماهنگي ها مشهود است. از همين جا مي شد فهميد که قرار نيست اين رسانه ها افتخارات ملي را مستقيم پوشش دهند و ظاهرا دستور کار ديگري دارند.

دوم: 40 دقيقه از زمان پرواز تهران به عسلويه نگذشته است که مهندس بيژن زنگنه به جمع خبرنگاران آمد، خلبان سرعت و ارتفاع هواپيما را اعلام مي کند، ديدار در ارتفاع 30 هزار پايي با شيخ الوزراي جمهوري اسلامي هم ديدني است، خبرنگاران از حرکت آقاي وزير هيجان زده اند و او هم سعي مي کند خود را در اين ارتفاع کنترل کند، سلفي گرفتن ها شروع مي شود. زنگنه بسيار خوشحال به نظر مي رسد، حق هم دارد، خبرنگاري به شوخي مي گويد، آمديد که بگوييد «علي برکت الله» و او پاسخ مي دهد: اين مختص آقاي رئيس جمهور است و فردا آن را مي شنويم.

سوم: خبرنگاران حوزه نفت که نشست خبري ساعت شش صبح را با وزير نفت در شهريورماه 95 تجربه کرده بودند، برايشان زياد عجيب نيست که ساعت 10 شب هم در نشست خبري وزير نفت حضور پيدا کنند، سوالات مختلفي پرسيده مي شود از قيمت نفت و اوپک تا مدل جديد قراردادهاي نفتي از بابک زنجاني تا ستاره خليج فارس از توتال تا صادرات گاز. اما 2 نکته مهمي که آقاي وزير در آن نشست گفت و منتقدان يا بهتر است بگويم مخالفان؛ چشم بروي آن بستند، نخست؛ «افتتاح طرح‎هاي صنعت نفت يک افتخار ملي و پيام بزرگي به جامعه جهاني و منطقه است تا دنيا بداند ما يک کشور مقتدر از نظر فني و صنعتي هستيم که در شرايط سخت تحريم توانستيم اين پروژه‎ها را اجرا کنيم.» دوم؛ «اين دستاوردها را بايد فراتر از دولت‎ها ديد، اين يک دستاورد براي ملت ايران است؛ دستاورد ده‎ها هزار نفر کارگر و متخصص و مديراني است که در دولت‎هاي مختلف زحمت کشيدند و کار کردند تا چنين موفقيتي در حوزه نفت، گاز و پتروشيمي به دست آيد.» او هرگز اين پيروزي صنعتي ايران را بر خلاف گذشتگان مصادره نکرد.

چهارم: روزنامه اي تيتر زد، «عکس يادگاري با پروژه‌هاي که ديگران ساختند؟» مي خواهم بپرسم مگر دولت قبل با پروژه‎هاي دولت هشتم عکس يادگاري نگرفت؟ مگر رئيس آن دولت در 30 مهرماه سال 87 با فازهاي 6 تا 8 پارس جنوبي که با نزديک 70 درصد پيشرفت از دولت اصلاحات به آنها رسيد نمايش راه نينداخت، مگر فازهاي 9 و 10 را در 23 اسفند 87 و در حالي که چاههاي دريايي آن به دليل تامين نشدن تجهيزات درون چاهي آماده نبود، افتتاح نکرد و چندماه قبل از انتخابات رياست جمهوري عکس يادگاري با پروژه تکميل نشده نگرفت، چرا بي انصافي مي کنيد، راستي شماها که از ثبت يک روز تاريخي و ملي نگران هستيد چرا در آن سالها که ايران جايگاهش را در اوپک از دست داد نگران نبوديد، راستي پرسيديد از آنها که چرا همين فازهاي پارس جنوبي را که حال به افتتاح رسيده است چرا در مدت 35 ماه به پايان نرسانديد، هيچگاه خردادماه 89 را فراموش نمي کنم که رئيس دولت دهم در کنار يار شفيقش به عسلويه رفت و قرارداد فازهاي 13 و 14، 19و 22، 23 و 24موسوم به 35 ماهه را امضا کرد و وزير نفت وقت هم که هنوز در حال و هواي وزارت بازرگاني بود براي پيمانکاران خوش قول و بدقول پاداش و تنبيه (50 ميليارد توماني) در نظر گرفت، فازهايي که هيچگاه در موعد خود به بهره برداري نرسيد و حالا هم که عاقبت به بهره برداري رسيده است برخي را نگران کرده است، برخي ها که پيشرفت و اعتلاي ايران براي آنها ظاهرا در حاشيه است.

پنجم: جمله «علي برکت الله» 27 فروردين ماه 96 بيش از هر زمان ديگري شنيده شد، چهار بار در سالن محل مراسم افتتاح فازهاي پارس جنوبي از آنجا به صورت زنده پخش شد و 3 بار در پتروشيمي کاويان. به برکت خدا و در شرايط سخت تحريم اين پروژه ها به نتيجه رسيد، در مراسم افتتاحيه فازهاي پارس جنوبي کليپي از تلاش مردان نفتي با صداي خواننده پرتوان کشورمان عليرضا قرباني و با يکي از آخرين ترانه هايي که زنده ياد دکتر افشين يداللهي براي اين افتخار ملي سروده بود، در سالن طنين انداز شد، رئيس جمهور با لبخندي رضايتش را از اين کليپ اعلام مي کند، آنجايي که کارکنان نفت «مرواريد» را دست به دست مي کردند، از نگاه رئيس جمهوري دور نماند و در افتتاح پتروشيمي طرحهاي پتروشيمي گفت: اين افتتاح ها به منظور دستيابي به دُري است که صبح آن را در کليپي ديديم. امروز همه بايد خوشحال باشيم.

ششم؛ زنگنه در محل پتروشيمي کاويان و افتتاح 4 طرح پتروشيمي وقتي سخنراني کرد، گفت با وجود اين که 2 طرح بزرگ پتروشيمي ديگر بنام پرديس 3 با ظرفيت 1.5 ميليون تن و متانول کاوه به عنوان بزرگترين واحد متانول دنيا به ظرفيت2.5 ميليون تن آماده بود اما چون تا تکميل شدن آن 20 روز زمان باقي بود، رئيس جمهوري حاضر به افتتاح آن نشدند تا بدين ترتيب لبخند دکتر حسن روحاني را به همراه داشته باشد. اين يک اصل است، افتتاح نمايشي در اين دولت جايي ندارد.

هفتم: در حالي که افتتاح 8 پروژه پارس جنوبي به ارزش 20 ميليارد دلار در رسانه هاي خارجي بازتاب گسترده اي داشت و پيام صنعتي شدن ايران به جهان مخابره شد، بي بي سي برخلاف ديگر رسانه هاي بين المللي و همسو با برخي از رسانه ها داخلي نوشت: «حسن روحاني که به عسلويه در جنوب ايران رفته است، ظاهرا بخش‌هايي از فازهاي 17 تا 21 ميدان گازي پارس جنوبي را افتتاح کرده است.» نکته ابهام اين رسانه هم جالب بود: «با اين حال هنوز مشخص نيست که با افتتاح اين بخش‌ها ظرفيت توليد گاز ايران چقدر افزايش يافته است و اين فازها با چه ظرفيتي به بهره برداري رسيده‌اند.» رقمهايي که بارها عنوان شد و بار ديگر نقل مي کنيم، توليد گاز در پارس جنوبي در سال 96، نسبت به پنج ماه نخست سال 92، 2,4 برابر افزايش يافت و از 240 ميليون مترمکعب به 575 ميليون مترمکعب رسيده است. همچنين با بهره برداري از فازهاي 17 تا 21 پارس جنوبي 170 ميليون متر مکعب گاز ترش به ظرفيت توليد گاز کشور افزوده شد. بي بي سي يا بي دقتي کرد يا مانند بسياري از رسانه هاي داخلي چشمش را بر روي واقعيت بست، البته از اين رسانه انتظاري نيست، اما رسانه هاي داخلي چرا؟

هشتم: بايد خدا را شکر گفت براي اين همه موفقيت جمهوري اسلامي ايران، حتي اگر برخي ها از جهاني شدن ايران ناراحت باشند. پارس جنوبي، غرور ملي تک تک ايرانيان است و مختص اين دولت و آن دولت نيست.

رويا خالقي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته