جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533

معاون اجتماعي قوه قضاييه:
كاهش نرخ رشد آسيب‌هاي اجتماعي در کشور


تجهيز تاکسي‌ها به کارتخوان

رييس دادگستري استان تهران:
بهزيستي 5 هزار معتاد را نپذيرفت

مدير صدور آرم طرح ترافيک شهرداري
تمديد مهلت ارسال مدارک متقاضيان


خبرها


يادداشت


رهنموني از بزرگان


 معاون اجتماعي قوه قضاييه:
 كاهش نرخ رشد آسيب‌هاي اجتماعي در کشور 

 
معاون اجتماعي قوه قضاييه گفت: در آسيب‌هاي اجتماعي از جمله طلاق توافقي، زمين خواري و موضوعات اخلاقي شاهد کاهش نرخ رشد هستيم.به گزارش مهر، محمد باقر الفت روز چهارشنبه در گردهمايي روساي کل دادگستري، دادستان ها و معاونان اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم کل کشور گفت: خوشبختانه دستور مقام معظم رهبري درباره کنترل آسيب ها محقق و نرخ رشد آسيب هاي اجتماعي متوقف شد.

وي با بيان اينکه اين توقف نرخ رشد در هر چهار اولويت آسيب هاي اجتماعي (طلاق، اعتياد، حاشيه نشيني و مباحث اخلاقي) بوده است،گفت: از جمله بزرگ ترين فعاليت ها در قوه قضائيه با همکاري ساير دستگاه ها بود که به سمت صفر بردن آمار اين آسيب ها هستيم.

الفت با اشاره به موصوع کاهش آمارها گفت: در طلاق توافقي، زمين خواري و موضوعات اخلاقي اين کاهش نرخ رشد را شاهدهستيم.معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه ابراز اميدواري کرد با همفکري و هم افزايي نخست در قوه قضائيه و بعد با ساير دستگاه ها نظر دوم مقام معظم رهبري درخصوص کاهش آسيب هاي اجتماعي هر چه زودتر محقق سازيم.

وي افزود: بدنه دستگاه هاي دادگستري براي مقابله و پيشگيري آسيب هاي اجتماعي فعال شده است که اين موضوع هزينه ها را کاهش مي دهد.


 تجهيز تاکسي‌ها به کارتخوان 

 
مديرکل دفتر حمل ونقل عمومي و ترافيک شهري سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور از تجهيز تاکسي‌ها به کارتخوان در سال 96 خبر داد.

امير جعفرپور مديرکل دفتر حمل‌ و نقل عمومي و ترافيک شهري سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: در سال 95 در طرح نوسازي در کل کشور 46 هزار دستگاه تاکسي فرسوده نوسازي شدند.

وي در خصوص نرخ خرد کرايه تاکسي ها افزود: معمولا نرخ کرايه‌هاي تاکسي خرد است و امکان پرداخت غير نقدي هم وجود ندارد، به همين منظور تصميم داريم در تاکسي ها کارتخوان نصب کنيم و اين اتفاق به صورت پايلوت در 3 شهر مشهد، قزوين و شيراز و مختصري هم در تهران انجام و پس از جمع بندي وارد فاز اجرايي خواهد شد.

مديرکل دفتر حمل و نقل عمومي و ترافيک شهري سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور گفت: کار مطالعاتي براي توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي در شهرهاي زير 200 هزار نفر جمعيت انجام شده و در نظر داريم که در اين شهرها مشکلات حملي و نقلي را برطرف کنيم.

وي در پايان بيان کرد: با ورود کارتخوان به ناوگان تاکسيراني امکان استفاده از کارت هاي اعتباري مترو و اتوبوس ها نيز فراهم مي‌شود.


 رييس دادگستري استان تهران:
 بهزيستي 5 هزار معتاد را نپذيرفت 

 رئيس دادگستري استان تهران از جمع آوري 12 هزار معتاد متجاهر خبر داد و گفت: 5 هزار نفر از اين افراد را بهزيستي به بهانه بيمار بودن، نپذيرفت.

به گزارش مهر، غلامحسين اسماعيلي در گردهمايي روساي کل معاونين اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري ها و دادستان هاي مراکز استان با موضوع پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي، جرائم و تخلفات انتخاباتي گفت: در رابطه با موضوع اعتياد، استان تهران بهترين کارنامه را ارايه کرده و در سال 95 بيش از 12 هزار معتاد متجاهر را از سطح شهر جمع اوري کرد.

وي افزود: اين افراد که سيماي شهر را مخدوش کرده بودند، جمع آوري و به اردوگاه هاي ماده 16 معرفي شدند.

از اين تعداد 5 هزار نفر را بهزيستي نپذيرفت و اعلام کرد اين افراد بيماري دارند و نمي پذيريم.

رييس دادگستري استان تهران تصريح کرد: البته در اين يکسال که کار جمع آوري معتادان متجاهر را شروع کرديم 90 درصد به خاطر نبود برنامه هاي مراقبتي بعد از آزادي به چرخه اعتياد بر مي گردند که نشان مي دهد زحمات نتيجه لازم را نداشته است.

وي افزود: در بحث طلاق واجدين شرايط احصا و دوره هاي آموزشي براي آنها برگزار شده است.

در واقع در سطح شهر تهران مراکز مشاوره‌اي که مورد تاييد هستند مورد استفاده قرار مي گيرد.

اسماعيلي با بيان اينکه در تهران پرونده هاي طلاق 4 درصد کاهش يافته،گفت: اما استان هاي ديگر توفيقات بيشتري داشتند. اکنون اقدامات و تعاليمي که انجام مي شود دير هنگام است و قبل از طلاق بايد آموزش ها داده شود.


 مدير صدور آرم طرح ترافيک شهرداري
 تمديد مهلت ارسال مدارک متقاضيان 

 مدير صدور آرم طرح ترافيک شهرداري تهران گفت: زمان ارسال مدارک متقاضيان آرم طرح ترافيک ساليانه 96 تمديد شد.مصطفي قنبر نژاد مدير صدور آرم طرح ترافيک شهرداري تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: تمامي متقاضياني که مدارک آرم طرح ترافيک خود را ارسال نکرده‌اند تا 5 ارديبهشت مهلت دارند تا نسبت به ارسال مدارک اقدام کنند.وي با بيان اينکه اعتبار طرح ترافيک 95 رو به پايان است، اذعان کرد: اعتبار آرم‌هاي طرح ترافيک 95 تا 31 فروردين ماه است و از روز شنبه 2 ارديبهشت ماه فاقد اعتبار مي‌شوند.

مدير صدور ‌آرم طرح ترافيک شهرداري تهران در پايان گفت: با توجه به اينکه آرم هاي طرح ترافيک 96 صادر و تحويل دفترخانه ها شده است لذا آن دسته از متقاضياني که مدارک خود را تحويل دفترخانه‌ها داده بودند، مي توانند آرم هاي خود را تحويل بگيرند.


 خبرها 

 تهران با يک باران بهاري قفل مي شود

رئيس کميته محيط زيست شوراي شهر تهران با بيان اينکه معابر شهر تهران با يک باران بهاري قفل مي‌شوندف گفت: مردم از حمل ونقل شخصي استفاده مي‌کنند چرا که از بابت حمل ونقل عمومي خيالشان آسوده نيست.

محمد حقاني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به قفل شدن تهران پس از بارندگي صبح امروز با بيان اينکه متاسفانه ضعف ناوگان حمل و نقل عمومي در بخش هاي مختلف هنگام بارندگي دوچندان مي شود گفت: به موازات افزايش تعداد وسايل نقليه شخصي در خيابان و بزرگراه ها ها تعداد وسايل نقليه عمومي و تاکسي ها کاهش مي يابد.وي با بيان اينکه متاسفانه درمواقع بارندگي اتوبوس به وسيله اي کمياب و تاکسي به وسيله اي ناياب تبديل مي شود، گفت: علاوه بر اينکه تعداد تاکسي هاي گردشي در سطح شهر کم مي‌شودشاهد به حداقل رسيدن تاکسي هاي خطي در خطوطي هستيم که بايد در آن فعاليت کنند.حقاني با بيان اينکه اتوبوس ها نيز در روزهاي بارندگي کمتر ديده شده و سرفاصله حرکت آنها از ايستگاه ها کمترمي شود و درنتيجه مسافران مدت زمان بيشتري را در ايستگاه ها مي‌مانند، گفت: انتظار مي‌رود هنگامي که باران بر روي زمين جريان ترافيک را مختل و خدمات‌رساني را دشوار مي‌کند از ظرفيت موجود در زير زمين يعني مترو بيشتر استفاده شود که متاسفانه چنين نيست و در زمان بارندگي مترو با تمام ظرفيت بايد به ميدان بيايد و نسبت به جابجايي مسافران که ممکن است در زمان هاي عادي از مترو استفاده نکنند بيشتر شود. اما متاسفانه سرفاصله حرکت قطار هاي مترو کاهش نمي يابد و برهمين اساس شاهد انبوه مسافراني هستيم که در ايستگاه هاي مترو مدتها منتتظر مي مانند.

وي با بيان اينکه مردم خيالشان از حضور ناوگان حمل ونقل عمومي راحت نيست و بر همين اساس در روزهاي باراني از خودروهاي شخصي‌شان استفاده مي‌کنند، گفت: نمي دانيم بايد دعا کنيم بايد باران ببارد يا نبارد و حق مردم تهران اين نيست که از بديهي ترين حقوق شهروندي که همان استفاده از خدمات مطلوب و منطم حمل ونقل عمومي است
بي بهره باشند.

مديرعامل بهشت زهرا(س) اعلام کرد؛

مرگ حدود 55 هزار نفر در سال 95 در پايتخت

مديرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با اشاره به مرگ و مير حدود 55 هزار نفر در سال 95 در تهران گفت: کمترين تعداد متوفيان در منطقه 22 بوده است.به گزارش مهر ،اکبر توکلي با اشاره به آمار مرگ و مير در سال 95 گفت: کل فوت شدگان 54 هزار و 769 فوتي بوده که از اين تعداد 981 نوزاد، 22 هزار و 520 مورد زن و 31 هزار و 268 نفر مرد بوده است.

وي درخصوص کمترين فوت شدگان از نظر سني که رده سني 5 تا 9 سال را تشکيل مي دهد، اظهار کرد: بيشترين فوت شدگان از نظر سني 65 سال به بالا بوده اند.مديرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با بيان اينکه در کل 16 هزار و 689 فوتي خارج از سازمان داشته ايم، افزود: اين تعداد شامل 163 نوزاد، 10 هزار و 100 مرد و 6 هزار و 426 زن هستند. اين در حالي است که فوت شدگان داخل سازمان(که داخل سازمان دفن شده اند) 38 هزار و 80 نفر بوده اند که از اين تعداد 818 نوزاد، 21 هزار و 168 مرد و 16 هزار و 94 زن بودند.وي درباره اينکه کمترين علت فوت بيماري ميکروسفالي بوده که منجر به مرگ يک زن شده است، ادامه داد: ميکروسفالي، يک اختلال ژنتيک مادرزادي است که در آن مغز رشد کافي نمي‌کند و منجر به بروز معلوليت گسترده و ناتواني‌هاي فراوان مي‌شود. اين در حاليست که بيشترين علت فوت ايست قلبي با تعداد 5 هزار و 330 نفر است که از اين تعداد 52 نوزاد، 2 هزار و 835 مرد و 2 هزار و 443 زن جان خود را از دست داده اند.توکلي با اشاره به اينکه کمترين تعداد متوفيان در منطقه 22 بوده است، خاطر نشان کرد: اين تعداد 437 فوتي را شامل مي شود که 2 نوزاد، 257 مرد و 178 زن است. در مقابل بيشترين تعداد متوفيان در منطقه 4 بوده که شامل 3 هزار و 717 نفر مي شده که از اين تعداد 11 نوزاد، 2 هزار و 98 مرد و هزار و 608 زن بوده است.

تغيير را از خودتان شروع کنيد

بهترين روش براي تغيير رفتارهمسرتان اين است که ابتدا از خود شروع کنيد و رفتار صحيح را به او بياموزيد.شيوا وکيلي روانشناس و مشاور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: يکي از دغدغه‌هاي زوجين در سال هاي اوليه ازدواج، سعي در تغيير رفتار طرف مقابل است که در بيشتر موارد با شکست مواجه شده و زمينه ساز بروز اختلافات و درگيري‌ها مي شود.وي در ادامه افزود: بسياري از جوانان هنگام آغاز زندگي مشترک با خيال تغيير رفتار طرف مقابل خود اقدام به ازدواج مي کنند، که بايد در نظر داشته باشند که گاهي رفتاري از همسر خود تغيير آن را دارند، به هيچ وجه منطقي و قابل انجام نيست.وکيلي تصريح کرد: زوج هاي جوان بايد بدانند که نيازي به گفتن اين جمله که فلان رفتار تو بد است و بايد تغييرش بدهيد ، به همسر خود نيست بلکه بهترين روش براي اصلاح رفتارهاي نادرست وي، زماني است که او رفتار صحيح شما و تاثيرات مثبت آن را مشاهده کند و در اين شرايط طرف مقابل سعي در تغيير رفتار خويش مي کند.اين روانشناس در پايان اضافه کرد: هرگز با همسر خود براي تغيير رفتارش جر و بحث نکنيد و از گفتن جملاتي نظير من خوب هستم و تو بد يا تو را اين گونه دوست ندارم، به او بپرهيزيد همچنين از گوشه و کنايه زدن يا تحقير و سرزنش وي خصوصا در جمع دوستان و آشنايان دوري کنيد زيرا باعث ايجاد تنش در روابط شما و بروز پرخاشگري همسرتان مي‌شود.


 يادداشت 

 سيل مخاطره دائمي پايتخت

سطح تهران نفوذناپذير شده است

رئيس سازمان مديريت بحران شهرداري تهران گفت: سيل، يکي از مخاطرات هميشگي پايتخت است که هميشه بايد نسبت به آن هوشيار باشيم.

احمد صادقي در گفتگو با مهر، درخصوص برخي اظهارنظرها مبني بر احتمال تکرار سيل آذربايجان شرقي در تهران گفت: چنين موضوعي از سوي نهادهاي رسمي مطرح نشده است اما يکي از مخاطرات مهمي که هميشه شهر تهران را تهديد مي کند سيل است.

وي ادامه داد: ما تجربه سيل در تهران را بارها داشته ايم. مانند سيل تجريش، سيلاب مترو و کن و تهران شهري سيل خيز است.

به گفته صادقي بعد از ايام نوروز به دليل افزايش تدريجي دما و آب شدن برف هاي زمستان و بارندگي هاي فصلي، شاهد سيل هستيم و در اين ايام بايد شهروندان به توصيه سازمان هاي مسئول توجه کرده و هشدارها را جدي بگيرند.

وي در خصوص آخرين وضعيت سامانه هشدار سريع سيل تأکيد کرد: مطالعات اين کار انجام شده و پروژه مشترکي بين سازمان هواشناسي و شهرداري در حال انجام است که فعاليت هاي عملياتي آن را در سال 96 خواهيد ديد.

صادقي با بيان اين که کلان شهر تهران با وسعتي در حدود 700 کيلومترمربع يکي از کلان‌شهرهاي مهم جهان با عوارض و مشخصات خاص است، افزود: سيستم زهکشي آب‌هاي سطحي در شهر تهران داراي پيچيدگي‌هاي فراواني است که بيشتر تحت‌ تاثير توسعه ناهمگون شهر بدون توجه به معيارهاي جامع شهرسازي و برنامه‌ريزي شهري و همچنين لحاظ محدوديت‌هاي طبيعي آن در دهه‌هاي گذشته بوده است.

صادقي افزود: با توجه به اينکه تمامي محدوده کلان شهر تهران توسط کوه‌هاي بلند احاطه شده است، علاوه بر آب‌هاي سطحي در گستره شهري، روان آب‌هاي ناشي از بارش در کوهستان هاي شمالي و شرقي تهران نيز توسط رودخانه‌ها و مسيل‌هايي وارد محدوده شهري تهران مي شود.

وي با اعلام اين که وجود شيب محسوس نيز در محدوده شهر که از شمال به جنوب است موجب افزايش خسارت احتمالي در پايين‌دست برخي از مناطق تهران مي‌شود، اظهار کرد: همچنين تخريب حوضه آبخيز بالادست نواحي شهري به صورت‌هاي مختلف از جمله تخريب پوشش گياهي و جاده‌سازي، گسترش بي‌رويه اراضي شهري و صنعتي، کاهش نفوذ آب و افزايش رواناب را به همراه داشته است، لذا باران‌هاي شديد و کوتاه مدت فرصت نفوذ به داخل خاک را نداشته و در نتيجه بخش قابل توجهي از بارش به رواناب هاي سطحي تبديل مي‌شود.

به گفته صادقي، اين امر باعث شده است تا رودخانه‌ها و مسيل‌هاي حوضه‌هاي آبخيز شهري از درجه ريسک زيادي براي سيل‌خيزي و خسارات ناشي از آن برخوردار شوند.

وي همچنين تاکيد کرد: دستيابي به توسعه پايدار شهري نيازمند طراحي مدل هاي مناسب مديريت و حفاظت رودخانه‌ها و مسيل‌ها در حوضه‌هاي آبخيز شهري است.

صادقي با بيان اين که سيستم جمع آوري و هدايت آبهاي سطحي شهر تهران شامل 4 قسمت عمده است، افزود: اين 4 قسمت عبارتند از حوزه منتهي به سيل برگردان شرق، حوزه منتهي به سيل برگردان غرب و رودخانه کن، حوزه وردآورد و حوزه مرکزي.

وي با اعلام اين که سيستم وضع موجود آبهاي سطحي شهر تهران داراي پيچيدگي‌هايي است که بيشتر ناشي از توسعه ناهمگون شهر است، تصريح کرد: توسعه شهري افزايش سطوح نفوذناپذير را موجب شده که در نتيجه آن رژيم هيدروليک منطقه را دستخوش تغيير مي کند.

اين مسئول ادامه داد: عدم ظرفيت هيدروليکي مقاطع، وجود گلوگاه در مسير کانال، انباشت زباله و ساير عوامل از جمله مواردي است که باعث آبگرفتگي معابر شهري مي شود.

وي افزود:با نگاهي مختصر به نقشه آبگرفتگي معابر مشاهده مي شود که اکثر نقاط آبگرفته در شبکه فرعي اتفاق افتاده و نقاط آبگرفته در شبکه اصلي محدود است.

واژگوني اتوبوس درجاده ني‌ريز با 15زخمي

مدير مرکز حوادث و فوريت هاي پزشکي استان فارس با بيان اين که در حادثه واژگوني اتوبوس در جاده ني ريز - سيرجان 15 نفر مصدوم شدند، گفت: اين حادثه تلفات جاني نداشت.

محمدرضا عالي منش روز چهارشنبه در گفت وگو با ايرنا افزود: اين حادثه ساعت چهار و 49 دقيقه روز گذشته در بخش قطرويه در شهرستان ني ريز استان فارس اتفاق افتاد.

وي گفت: 15 مصدوم اين حادثه به درمانگاه قطرويه در نزديکي محل حادثه انتقال يافتند که در اين ميان، 2 مصدوم با توجه به وضعيت جسمي به بيمارستان شهداي ني ريز منتقل شدند.

علت اين حادثه در دست بررسي است.

بخش قطرويه از توابع شهرستان ني ريز واقع در استان فارس است و در همسايگي استان کرمان قرار دارد.

شهرستان ني ريز در 192 کيلومتري شرق شيراز واقع است.

زمين لرزه 4ريشتري بيله سوار استان اردبيل را لرزاند

زمين لرزه اي با قدرت 4درجه در مقياس امواج دروني زمين (ريشتر) در ساعات اوليه بامداد چهارشنبه بيله سوار استان اردبيل را لرزاند.

به گزارش ايرنا، شبکه لرزه نگاري وابسته به مؤسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران گزارش داد: اين زمين لرزه ساعت يک و 57 دقيقه و 51 ثانيه بامداد روز گذشته رخ داد.

کانون اين زلزله در موقعيت 39،65 عرض شمالي و 48،80 طول شرقي در عمق 28 کيلومتري زمين ثبت شده است.

هنوز از خسارات احتمالي اين زمين لرزه گزارشي مخابره نشده است.

محل وقوع زمين لرزه در 48 کيلومتري بيله سوار و در 162کليومتري شهر اردبيل و 273 کيلومتري رشت به وقوع پيو سته است.

آنچه مسلم است اينکه حوادث طبيعي در تمام دنيا با خسارت و تلفات همراه است ولي مسؤلين بيشتر کشورها خود را در قبال جان افراد متعهد مي دانند و با مفهوم پيشگيري آشنا بوده و در اجراي قوانين شهرسازي کوتاه نمي آيند.


 رهنموني از بزرگان  

 نويسنده آن است كه مردم را از پايه ي دون به پايه ي بلند برساند.

حكيم عمر خيام

هرعلمي كه بركتابت نيايد ضايع گردد.

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته