جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5541


آخرين آمار ناباروري در ايران اعلام شد

مخالفت اعضاي شورا با لايحه اخذ عوارض از بزرگراه‌ها
مردم مدام در شبکه‌هاي بزرگراهي درگير ترافيک هستند

61نفر از سيلاب نجات يافتند
223 تن امداد رساني شدند


يادداشت


خبرها


رهنموني از بزرگان


 آخرين آمار ناباروري در ايران اعلام شد 

 
رئيس انجمن جنين‌شناسي ايران به تشريح آمار ناباروري در کشور پرداخت.دکتر محمد مهدي آخوندي، رئيس انجمن جنين‌شناسي ايران در گفت‌وگو با آنا، درباره آمار زوج‌هاي نابارور در کشور گفت:‌ طي تحقيقاتي که 5 سال گذشته انجام شده است 20.2 زوج‌ها نابارور هستند يعني از هر 5 زوج ايراني يک زوج با مشکل ناباروري درگير است، اما اين بدان معني نيست که براي اين زوج‌ها درمان‌هاي ناباروري مانند IVF انجام مي‌شود بلکه اين افراد دچار تاخير در باروري شده‌اند.

وي افزود: تاخير در باروري يعني زوج‌ها يک سال به طور مداوم اقدام به باروري کرده‌اند اما جنيني حاصل نشده است.رئيس کمپين حمايت از زوجين نابارور در ادامه يادآور شد: بررسي‌ها نشان داد زماني که درمان‌هاي ناباروري در سال دوم براي زوج‌ها انجام مي‌شود ميزان ناباروري از 20.2 درصد به 12.4 درصد کاهش مي‌يابد که اين آمار در سال سوم و چهارم نيز کاهش مي‌يابد و به کمتر از يک درصد مي‌رسد، بنابراين به زوجين جوان توصيه مي‌شود اگر با ريسک افزايش سن مواجه نيستند پس از دو سال تلاش براي باروري جهت درمان اقدام کنند.آخوندي خاطر نشان کرد: طبق نتايج سرشماري نفوس سال 95، 24 ميليون و 200 هزار زوج در کشور وجود دارد که با احتساب 20 درصد مي‌توان گفت حدود 5 ميليون زوج نابارور هستند که اگر اين ميزان را در سال دوم بررسي کنيم حدود سه ميليون و 200 هزار زوج نابارور خواهندبود.


 مخالفت اعضاي شورا با لايحه اخذ عوارض از بزرگراه‌ها
 مردم مدام در شبکه‌هاي بزرگراهي درگير ترافيک هستند 

 نايب رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر تهران گفت: همه اعضاي شوراي شهر با لايحه اخذ عوارض از بزرگراه‌ها مخالفت کردند، چراکه ما هنوز زيرساخت‌هاي اين طرح را در شهر تهران نداريم.

محمدمهدي تندگويان نايب رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به ملغي شدن طرح اخذ عوارض از بزرگراه‌ها و تونل‌هاي شهر تهران؛ اظهار داشت: يک بار در صحن مطرح شد که همه اعضاي شورا با آن مخالفت کردند، چراکه هنوز زيرساخت هاي آن را در تهران نداريم.

وي با بيان اينکه هنوز فرهنگ سازي در خصوص اين امر انجام نشده است، افزود: بدون شک زماني مي‌توانيم اين طرح را در سطح شهر اجرايي کنيم که مردم همه استانداردهاي لازم را در شبکه‌هاي بزرگراهي داشته باشند.

نايب رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر تهران گفت: زماني که مردم مدام در شبکه‌هاي بزرگراهي درگير ترافيک هستند ديگر پرداخت عوارض بي معني مي‌شود.


 61نفر از سيلاب نجات يافتند
 223 تن امداد رساني شدند 

 سخنگو و معاون امور پيش بيني و پيشگيري سازمان مديريت بحران کشور با تشريح آخرين گزارش سيلاب در6 استان درگير اعلام کرد: تاکنون 61 تن از شهروندان اين استان ها از سيلاب نجات يافته اند.

بهنام سعيدي در گفت وگوي اختصاصي با ايرنا اظهار کرد: طي 48 ساعت گذشته 6 استان کشور( آذربايجان شرقي، اصفهان، چهارمحال بختياري، زنجان، قزوين وهمدان) و 9 شهرستان (هشترود، مراغه، کوه پايه، کوه رنگ، ماه نشان، خدابنده، تاکستان، قزوين و تويسرکان) درگير باران و سيلاب بودند که اين بارندگي ها خساراتي را به همراه داشت.

سخنگوي سازمان مديريت بحران کشور تعداد عمليات انجام شده امدادي طي 48 ساعت گذشته را 19 مورد عنوان کرد و گفت:‌ طي مدت ياد شده 17 شهر و روستاي استان هاي درگير امدادرساني شدند و به 223 نفر خدمات امدادي ارائه شد.

وي در عين حال افزود:همچنين 10 دستگاه خودرو با انجام عمليات امدادي از سيلاب رهاسازي شدند.

وي با اشاره به خسارت وارده به برخي واحدهاي مسکوني استان هاي درگير، اظهار کرد: آب از 45 واحد مسکوني تخليه شد و به 78 شهروند گرفتار سيلاب، اسکان اضطراري داده شد.

سخنگوي سازمان مديريت بحران کشور گفت: درحال حاضر تيم هاي ارزياب در حال کارشناسي واحدهاي خسارت ديده از سيلاب هستند.


 يادداشت 

 لطفا جا به جا شويد !

آذر فخري

بياييد با هم يک خبر تلخ را مرور کنيم. خبر تلخ اين است که يک دختر کوچولوي 5 ساله ، توسط " ناپدري اش " چنان کتک مي خورد و به زمين کوبيده مي شود که اينک دچار آسيب مغزي شده و در کما به سر مي برد.

با مرور اين خبر که نمي توانم جلوي تکرار چندين باره ي آن در ذهنم را بگيرم، سوالي که برايم پيش مي آيد اين است که " حد و مرزهاي " انسان بودن ما را چه چيزهايي تعيين مي کنند؟ و يک سوال ديگر: چه چيزهايي در يک انسان وجود دارد که باعث مي شود او در يک جامعه ي انساني پذيرفته شود؟ آن وقت فکر عجيب تري به ذهنم مي رسد؛ افلاطون عقيده دارد که " شاعران " با تصوير کردن خيال هاي غير واقعي که براي زندگي بشر مفيد نيستند، آن ها را از آرمان شهر( اتوپيا ) خود بيرون مي کند.

در واقع شاعران را به جامعه ي انساني خود راه نمي دهد. اما او هرگز از پدران و مادراني که ممکن است چنين بي رحمانه به جان فرزندان خود بيفتند و آن ها را له و نابود کنند، سخني به ميان نمي آورد.

خوب شايد در زمان افلاطون، چنين اتفاقاتي نمي افتاده. شايد مردمان آن روزگار، تا اين حد اسير خشم و برانگيختگي هاي شخصي نبوده اند و قدرت خود را بر سر و تن کودکان آوار نمي کرده اند.

زدن ، کوبيدن و ويران کردن چه با ضرب و شتم فيزيکي و چه با فرو باريدن کلمات بر سر کسي ، بسيار آسان است. اين " کنترل کردن " است که از ما " انسان " مي سازد.

اين که بتوانيم در برابر خشمي که از درون مان مي جوشد، تاب بياوريم ، آن را کنترل کنيم و بنا به قول علي ( ع ) هنگام فوران خشم جاي خود را عوض کنيم.

از اين جا بلند شويم و در جاي ديگري بنشينيم. از اين جا بيرون برويم و کمي قدم بزنيم تا آرام بگيريم. به اتاقي برويم، در را ببنديم تا اين آتشفشان فرو بخوابد. شايد هم اين سخن حضرت علي، معنايي استعاري در خود داشته باشد؛ توصيه به عوض کردن جا، در هنگام خشم ، شايد اشاره داشته باشد به اين که در هنگام عصبانيت ما از جايگاه انساني خود خارج و وارد مرحله اي حيواني مي شويم.

چرا که خشم و غضب، خصوصيت و ويژگي حيواني و غريزي است. وقتي دچار اين غريزه ي حيواني مي شويم يعني اين که از جايگاه انساني خود نزول کرده ايم و توصيه اين است که حواس مان جمع باشد: به جاي خود برگرديم. جا به جا شويم. به مرتبه ي انساني خود بازگرديم.


 خبرها 

 والدين دوران کودکي خود را با فرزندان مقايسه نکنند

مقايسه کردن دوران کودکي والدين با فرزندان کار درستي نيست زيرا موجب تنش در کودکان مي‌شود.والدين دوران کودکي خود را با فرزندان مقايسه نکنندامين حق وردي روان‌شناس و مشاور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: احترام به احساسات کودک از مهم ترين اصول تربيتي است. در زمان بروز هرگونه اشتباهي از سوي کودک، فرزند خود را مقصر ندانيد و جملاتي مانند تقصير خودت بود، ديدي گفتم نمي تواني يا عرضه انجامش را نداشتي را به کار نبريد زيرا او مي‌آموزد که در آينده به جاي مواجه شدن با احساساتش، دنبال مقصر باشد تا مشکل را گردن فرد ديگري بياندازد.وي افزود: از رشوه دادن به کودک بپرهيزيد و براي کنار گذاشتن احساساتش، وعده چيزهاي ديگر به خصوص چيزهايي که جزء ممنوعات به شمار مي‌آيند را به او ندهيد.حق وردي ادامه داد: هرگز به جاي کودک تصميم گيري نکنيد بلکه حس او را درک کنيد ، همچنين با تعريف خاطرات کودکي خود، سعي در مقايسه او با خودتان نداشته باشيد.اين روان‌شناس در پايان گفت: هيچ گاه در هنگام غمگين بودن کودک براي آرام کردن او، توضيحات فلسفي ندهيد و از گفتن جمله (چنين موضوع ساده اي نبايد باعث خشم و ناراحتي تو شود) دوري کنيد.

بزرگترين باند سرقت اينترنتي کشور منهدم شد

فرمانده انتظامي استان زنجان از شناسايي و دستگيري اعضاي 13 نفره باند جرايم اينترنتي گفت: از متهمان 510 ميليارد ريال وجه نقد توقيف شد.به گزارش برنا، سرهنگ علي آزادي، فرمانده انتظامي استان زنجان، گفت: کارشناسان پليس فتا زنجان طي رصد و گشت زني هاي مستمر در فضاي مجازي موفق به شناسايي و دستگيري اعضاي يک باند 13 نفره جرايم اينترنتي شدند.فرمانده انتظامي استان زنجان تصريح کرد: اعضاي اين باند از طريق ايجاد درگاه بانکي، سايت هاي غير مجاز و شرط بندي، مرتکب جرايم اينترنتي شده و توانسته بودند در مدت زمان کوتاه مبالغ هنگفتي را به صورت غير قانوني و مجرمانه کسب کنند.سرهنگ آزادي با اعلام اينکه متهمان دستگير شده به طور متوسط بين 25 تا 30 سال سن دارند، خاطر نشان کرد: از اعضاي دستگير شده 510 ميليارد ريال وجه نقد توقيف شد.


 رهنموني از بزرگان  

 دوست كسي است كه من با او مي توانم صميمي باشم و جلوي او با صداي بلند فكر كنم .

امرسون

دوست به جاي چتري است كه بايد در روزهاي باراني همراه شما
باشد .

پل نرولا

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته