جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5544


مغز انسان‏ها و انواع غذاها


افسردگي پس از زايمان


تأثير ژن درماني در درمان اختلالات شنوايي


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 مغز انسان‏ها و انواع غذاها 

 
با فعاليت بدني مي‏توان انرژي مغزي را نيز افزايش داد ولي در سنين بالا اين کار بخوبي قابل انجام نمي‏باشند و انواع دانه‏هاي زاينده و تخم‏‏مرغ و پرندگان بهتر مي‏توانند نيروهاي لازم مغز و بدن را تهيه نمايند.انواع محصولات مختلف داراي کارآئي‏هاي متفاوت براي انواع فعاليت‏هاي مغزي و جسمي لازم است و کسانيکه از محصولات گوناگون بهره مي‏گيرند مي‏توانند از انواع فعاليت‏هاي مغزي سود برند و افرادي که داراي تغذيه ضعيف بوده و فقط از غذاهاي انرژي زا مانند ترکيبات نشاسته‏اي و قندي و چربي بهره مي‏گيرند کم کم رشد مغزي آنها متوقف و کارآئي اين عضو اساسي انسان‏ها از بين مي‏رود و نوعي از مرگ انسان‏ها از توقف کارکرد مغز عارض مي‏شود.

توجه به سلامتي و کارآئي مغز انسان‏ها بسيار مهم و در صورت توقف رشد اعمال و توانايي مغز، بايد به مصرف غذاهاي مفيد و پروتئين بيشتر توجه شود و نبايد فعاليت‏هاي اين عضو حساس متوقف شود که در اثر عدم فعاليت‏هاي مغزي تغذيه آن دچار ضعف شده و کوچکي و ناتواني از آن عارض مي‏گردد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 افسردگي پس از زايمان 

 
مشاوره، انواع شناخت درماني و در موارد اورژانس که مادر قصد آسيب به خود يا کودکش را دارد، دارو درماني از درمان هاي انتخابي مناسب هستند.

آيا تا به حال به مادراني برخورده ايد که پس از تولد نوزاد خود، غمگين، بي حوصله، زودرنج و عصباني هستند و اظهار مي دارند که نمي توانند از پس مراقبت هاي فرزند خويش برآيند؟ اگرچه ممکن است 50درصد زنان، پس از وضع حمل، بعضي از حالت هاي مذکور را تجربه کنند، 10درصد زنان پس از زايمان دچار اختلال افسردگي پس از زايمان مي شوند. اين افراد به مرور زمان آشفته تر شده و وقتي نوزاد به 3 ماهگي رسيده و نيازمند مراقبت دايمي مادر مي باشد، فرد قادر به ارايه مراقبت از فرزندش نيست! غمگين است، دايما بغض دارد و گريه مي کند، از چيزي خوشحال نمي شود، حتي از آغوش گرفتن نوزادش و يا حتي مسايلي که قبلا برايش جذاب بوده ديگر جذاب نيست. دلشوره دارد و نگران اتفاقات بد براي خودش يا فرزندش مي باشد،بي دليل عرق مي کند، خوب نمي خوابد (يا زياد يا کم )، اشتهايش مانند قبل نيست (يا خيلي غذا مي خورد يا لب به غذا نمي زند)، حرفهاي منفي مي زند مثلا اينکه دنيا چقدر بي فايده است و ارزش زندگي ندارد و حتي گاهي از مرگ يا خودکشي نيز صحبت مي کند.اين علايم نشان دهنده افسردگي پس از زايمان هستند که در صورت عدم درمان ، عواقب جدي و ناخوشايندي براي خود فرد و نوزادش در پي خواهند داشت. اما نکته قابل توجه اين است که اگر اين افراد تحت درمان تخصصيِ به موقع قرار گيرند، احتمال بهبودي شان بسيار بالاست و فرزند آنها نيز ازآسيب هاي احتمالي در آينده حفظ خواهد کرد.

مشاوره، انواع شناخت درماني و در موارد اورژانس که مادر قصد آسيب به خود يا کودکش را دارد، دارو درماني از درمان هاي انتخابي مناسب هستند.

اگر در خودتان اين علايم را مشاهده مي کنيد، مي توانيد به روش هاي زير به خودتان کمک کنيد:

- مراکز بهداشتي و درماني دولتي در منطقه زندگي تان، بصورت رايگان پذيراي شما جهت ارايه خدمات مشاوره اي و دارويي هستند، پس همين امروز مراجعه کنيد.

- بدانيد حال بد شما دلايل عمده اي دارد پس دايماً خود را مقصر ندانيد.

- براي مراقبت از خودتان برنامه ريزي کنيد.

- به کارهاي مورد علاقه تان بپردازيد.

- با فردي مورد اعتماد درد و دل کنيد.

- زماني از روز(هرچند خيلي کوتاه) را فقط به خودتان اختصاص دهيد و آنچه را دوست داريد انجام دهيد.

- از فردي مورد اعتماد بخواهيد زمان هايي از کودکتان مراقبت کند تا شما زمان شخصي خودتان را داشته باشيد.

اطرافيان يک مادر افسرده چگونه مي توانند به وي کمک کنند:

- اول از همه بدانيد اين حالت ها در اختيار و کنترل شخص نيست بنابراين از سرزنش و قضاوت او جدا خودداري نماييد و از گفتن جمله هايي مثل:" اصلا مادر خوبي نيستي، يکم به فکر بچه ات باش، فردا آينده ات چه خواهد شد!" اجتناب کنيد، اين جملات فقط اوضاع را بهم خواهند ريخت و در بهبود شخص هيچ نقشي نخواهند داشت.

- به درد دلهايش از صميم قلب گوش کنيد و اجازه دهيد هرچه در دلش دارد بگويد، اين بيماري اغلب به دليل عدم وجود سيستم حمايتي مناسب بوجود بنابراين تا جايي که مي توانيد سنگ صبور باشيد.

براي مراقبت از فرزندش به او کمک کنيد تا زمان هايي را براي خودش وقت بگذارد.

منبع : روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي تهران


 تأثير ژن درماني در درمان اختلالات شنوايي 

 عضو هيأت مديره انجمن علمي شنوايي شناسي ايران با اشاره به تأثير سلول درماني و ژن درمان در درمان اختلالات شنوايي، گفت: دستيابي به چنين فناوري هاي سطح بالايي ضمن رفع مشکلات مردم، سبب جلوگيري از خروج ارز کشور خواهد شد.به گزارش روابط عمومي انجمن علمي شنوايي شناسي دکتر علي قهرماني در ارتباط با اختلالات شنوايي گفت: ناشنوايي معلوليت خاموش نام دارد و مطالعات بين المللي نشان مي دهد در سال 2008 حدود 360 ميليون نفر از جمعيت جهان از اختلال شنوايي حسي عصبي متوسط تا شديد رنج مي بردند. وي افزود: 80 درصد اين افراد در کشورهاي با درآمد پايين و متوسط زندگي مي کنند. همچنين کم شنوايي از شايع ترين اختلالات مادرزادي است چرا که از هر 1000 تولد زنده 3 نوزاد مبتلا به اين مشکل خواهد بود.عضو هيات مديره انجمن علمي شنوايي شناسي ايران ادامه داد: در کشور ما در مراکز استان از هر 1000 تولد زنده بيش از 4 نوزاد مبتلا به اختلال شنوايي متوسط به بالا و 3 تا 5 درصد جمعيت ما مبتلا به اين سطح از افت شنوايي هستند.

قهرماني با بيان اينکه سالانه 4 تا 5 هزار نوزاد کم شنوا در کشور متولد مي شود، گفت: افت شنوايي حسي عصبي شايع ترين نوع افت شنوايي است. اين اختلالات با افزايش سن هم شدتش افزايش مي يابد و هم بر تعدادشان افزوده خواهد شد.وي با اشاره به اينکه سروصدا، داروهاي سم گوش، عفونت ها، تروما و ديگر عوامل بر افزايش ميزان و شدت اختلالات شنوايي حسي عصبي مؤثر هستند، عنوان کرد: کم شنوايي در نوزادان عامل عدم تکامل رشد شناختي، زبان، گفتار و اجتماعي شده و در سنين بالاتر مشکلات آموزشي، تحصيلي و نيز اشتغال را به دنبال خواهد داشت همچنين آثار اقتصادي کم شنوايي بسيار زيانبار است.

دکتر علي قهرماني تصريح کرد: در حال حاضر تنها راه موجود براي اختلالات شنوايي حسي عصبي استفاده از سمعک و کاشت حلزون است که عليرغم منافع بسياري که دارند از محدوديت هايي هم برخوردارند. هزينه اين روش ها بسيار قابل توجه بوده و از طرفي توليد سمعک کمتر از 10 درصد نياز جهاني است. قهرماني افزود: در سال هاي اخير با ظهور روش هاي بيوتکنولوژيک مثل سلول درماني و ژن درماني افق هاي جديدي در درمان اختلالات شنوايي حسي عصبي گشوده شده است. دستيابي به چنين فناوري هاي سطح بالايي ضمن رفع مشکلات مردم از وابستگي هاي آتي در امر درمان اين اختلالات و نيز خروج ارز از کشور جلو گيري خواهد کرد.


 خبرهاازعالم علم 

 بر اساس يافته‌هاي محققان دانشگاه پنسيلوانيا؛

کليه‌هاي آلوده هم قابل پيوند هستند

محققان دانشگاه پنسيلوانيا در تحقيقي کشف کردند که اعضاي پيوندي که اهداکنندگان آن‌ها داراي بيماري‌هاي خطرناک باشند نيز مي‌توانند مورد استفاده قرار بگيرند.

به گزارش ايسنا و به نقل از نيواطلس، سالانه در آمريکا 22 نفر در صف دريافت پيوند اعضا جان خود را از دست مي‌دهند.در حالت کلي زماني که فرد اهداکننده، داراي يک بيماري باشد که با پيوند عضو به بدن دريافت‌کننده منتقل مي‌شود، عمل پيوند انجام نمي‌شود.حال محققان دانشگاه پنسيلوانياي آمريکا موفق به کشف راهي شدند که استفاده از اعضاي پيوندي آلوده را ميسر کرده و مي‌تواند جان بيماران بيشتري را نجات دهد.در آزمايش‌هاي انجام شده محققان بر روي پيوند کليه‌هاي آلوده به هپاتيت سي تمرکز کردند.در اين تحقيق به بيماراني که بيش از 18 ماه منتظر دريافت پيوند کليه بودند، گفته شد که مي‌توانند کليه بيماراني که به هپاتيت سي مبتلا بوده‌اند را دريافت کنند و سپس مورد درمان قرار بگيرند.پس از اعلام کامل توضيحات و خطرات و ريسک‌هاي موجود در نهايت 10 بيمار براي دريافت پيوند اعلام آمادگي کردند.پس از گذشت 58 روز از آغاز طرح تمام 10 بيمار کليه‌هاي آلوده به هپاتيت سي را دريافت کردند و در آزمايش‌ها مشخص شد که به بيماري مبتلا شده‌اند.

در اين مرحله فاز درمان بيماري ناشي از پيوند آغاز شد.يک شرکت داروسازي در آمريکا با نام مرک (Merk) در سال 2016 مجوز توليد داروي ضد هپاتيت سي موسوم به زپاتير (Zepatier) را دريافت کرده بود.تمام بيماران در يک دوره درمان سه ماهه تحت درمان با استفاده از داروي زپاتير قرار گرفتند و نتايج فوق‌العاده بود. تمام 10 بيماري که کليه پيوندي آلوده را دريافت کرده بودند، درمان شدند.دکتر پيتر ريس (Peter Reese) يکي از محققان ارشد پروژه، استاديار دانشکده علوم پزشکي پنسلوانيا و رييس کميته شبکه اهداي عضو آمريکا درباره اين روش پيوند گفت: هپاتيت سي مدتها به عنوان يک بيماري فوق‌العاده خطرناک در نظر گرفته مي‌شد و سبب مي‌شد تعداد زيادي از اعضاي پيوندي کنار گذاشته شوند.

وي افزود: در زمان انجام پيوند ما مي‌دانستيم ممکن است تعدادي از دريافت‌کنندگان و يا حتي تمام آنها به هپاتيت سي مبتلا شوند و در صورتي که کار به خوبي پيش نمي‌رفت، ممکن بود اين بيماري تا پايان عمر با آنها باشد، اما براي اين بيماران هيچ گزينه‌اي غير از انجام پيوند وجود نداشت.در حال حاضر قرار است اين روند بر روي 10 بيمار ديگر نيز اجرا شود تا از صحت روش اطمينان بيشتري حاصل شود.محققان اميدوارند بتوانند اين روش پيوند را به ديگر اعضاي بدن نيز تعميم دهند و پيوندهاي قلب و ريه مبتلا به هپاتيت سي را نيز در آينده بررسي کنند.دکتر ديويد گلدبرگ، ديگر محقق ارشد اين پروژه گفت: ما درمان را با اين اميد آغاز کرديم که بتوانيم يک منبع بزرگ اهداي عضو را در ابعاد چندصد عضو، حفظ کنيم و تعداد بيماران منتظر در صف دريافت پيوند را کاهش دهيم.وي افزود: در نظر پزشکان کليه‌هاي آلوده به هپاتيت سي عملا براي پيوند گزينه مناسبي نيستند، اما نتايج تحقيق ما نشان مي‌دهد که اين اعضاي آلوده نيز مي‌توانند در شرايط بحراني و نبود عضو سالم مورد استفاده قرار بگيرند.نتايج اين تحقيق در کنگره پيوند اعضاي شيکاگو ارائه شده و در نشريه علمي New England Journal of Medicine نيز منتشر شده است.


 خبرپزشكي 

 خروپف و خطر بروز سکته مغزي

استاديار دانشگاه ايالتي نيويورک و فوق تخصص بيماري هاي عروقي مغز گفت: خروپف به دليل ايجاد وقفه تنفسي در هنگام خواب بعنوان يکي از عوامل اصلي بروز سکته مغزي بشمار مي رود.

به گزارش ايرنا، دکتر اشکان مولا در حاشيه بيست و چهارمين کنگره بين المللي نورولوژي و الکتروفيزيولوژي باليني ايران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خروپف از جمله مواردي است که در يک دهه اخير بطور جدي به آن پرداخته شد و بعنوان بيماري مطرح است؛ اين بيماري با افزايش سن و چاقي ارتباط مستقيم دارد و در مردان شايع تر است.

وي افزود: دراين بيماري راه هاي تنفسي و عضلات حلق شل مي شوند و ايجاد وقفه تنفسي مي کنند.مولا اظهار کرد: افرادي که شدت اين بيماري در آنها زياد باشد بطوريکه با تغيير وضعيت فرد هنگام خواب ميزان خروپف آنها کاهش نيابد بايد از دستگاه CPAP استفاده کنند.وي توضيح داد: دستگاه CPAP اکسيژن رساني به بدن را نرمال مي کند و بيماران مبتلا به اين بيماري علاوه بر استفاده از اين دستگاه بايد وزن خود را نيز کنترل کنند. در بيماران که استفاده از اين دستگاه جواب نمي دهد بايد از روش درمان جراحي استفاده کنند.فوق تخصص بيماري هاي عروقي مغز گفت: بطور کلي شايع ترين بيماري عروقي مغز، سکته مغزي است که به عواملي مانند پرفشاري خون، ديابت، چاقي، عدم تحرک و بيماري هاي خاص مانند خروپف ارتباط مستقيم دارد.مولا اظهار کرد: شناخت علائم سکته مغزي و رساندن بيمار در چهار ساعت اول بروز سکته به مراکز درماني براي کاهش عوارض ناشي از آن بسيار موثر است.وي توضيح داد: در حال حاضر داروي TPA تزريقي بعنوان عامل انحلال لخته خون در افرادي که در چهار ساعت اول به مراکز درماني ارجاع داده شده اند مورد استفاده قرار مي گيرد و افرادي که پس از اين زمان به مراکز درمان مراجعه کنند از رگ پا وارد رگ هاي مغزي شده و گرفتگي عروق برطرف مي شود.وي در خصوص علائم سکته مغزي گفت: اختلال در تکلم و بلع سخت، بي حسي، دو بيني، ضعف يک طرف بدن و اختلال تعادل از جمله علائم سکته مغزي است.دکتر بابک زماني رئيس بيست و چهارمين کنگره بين المللي نورولوژي و الکتروفيزيولوژي باليني ايران نيز در رابطه با سرگيجه و علائم آن اظهار کرد: سرگيجه به تنهايي و بدون علائم ديگر در بيشتر مواقع مربوط به مشکل در سيستم تعادلي و گوش است اما اگر با ضعف اندام ها، خواب صورت، تغيير در هوشياري و اختلال بينايي همراه باشد مي تواند بعنوان يک مشکل عصبي محسوب شود و فرد بايد براي رفع آن به پزشک معالج مراجعه کند.وي درخصوص آلزايمر نيز اظهار کرد:آمار مربوط به افزايش آلزايمر در واقع نشان دهنده افزايش دانش متخصصان در تشخيص اين بيماري، مراجعه بيشتر افراد به پزشک و همچنين افزايش جمعيت سالمندان در ايران است که نسبت به گذشته اين آمار در اين موارد افزايش قابل توجهي داشته است.زماني افزود: تا کنون گزارشي در خصوص ابتلا افراد در سنين زير 40 سال به آلزايمر نداشته ايم و بيشترين شيوع آن در سنين بالاي 65 سالگي است.بيست و چهارمين کنگره نورولوژي و الکتروفيزيولوژي باليني ايران از امروز تا بيست و چهارم اريبهشت ماه با حضور متخصصان و اساتيد داخلي و خارجي در هتل المپيک تهران در حال برگزاري است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته