جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5544

شوراي پول و اعتبار تصويب کرد؛
افزايش سقف وام مسکن بدون سپرده


تامين نياز گندم 20ماه آينده کشور


نهادهاي مالي


تريبون


 شوراي پول و اعتبار تصويب کرد؛
 افزايش سقف وام مسکن بدون سپرده 

 
وام‌گيرندگان از محل اوراق گواهي حق تقدم استفاده از تسهيلات مسکن، علاوه بر سقف‌هاي مصوب از محل اوراق مي‌توانند در حالت انفرادي10 ميليون و زوجين تا 20 ميليون تومان وام بدون سپرده بگيرند.

به گزارش بانک مرکزي، شوراي پول و اعتبار در يک هزار و دويست و سي و يکمين جلسه خود در 12 ارديبهشت ماه موارد زير را تصويب کرد:

1- افزايش سقف تسهيلات بدون سپرده جعاله مسکن به 200 ميليون ريال براي يک پلاک ثبتي توسط بانک‌هاي تجاري و بانک مسکن.

2- موافقت با اعطاي تسهيلات خريد مسکن بدون سپرده به زوجين توسط بانک‌هاي تجاري و بانک مسکن، تا سقف مبالغ زير بر روي يک پلاک ثبتي، مشروط به رعايت تعادل منابع و مصارف بانک.

- شهر تهران معادل 1000 ميليون ريال (هريک از زوجين حداکثر 500 ميليون ريال).

- مراکز استان و شهرهاي بالاي 200 هزار نفر جمعيت معادل 800 ميليون ريال (هريک از زوجين حداکثر 400 ميليون ريال).

- ساير مناطق شهري معادل 600 ميليون ريال (هريک از زوجين حداکثر 300 ميليون ريال).

به اين ترتيب با افزايش سقف تسهيلات بدون سپرده قابل اعطا به زوجين زمينه افزايش قدرت خريد مسکن براي زوجين فراهم مي شود.

3- بانک مسکن مجاز است، به تسهيلات گيرندگان مسکن از محل اوراق گواهي حق تقدم استفاده از تسهيلات مسکن (علاوه بر سقف‌هاي مصوب از محل اوراق مذکور)، در حالت انفرادي تا سقف 100 ميليون ريال و براي زوجين تا سقف 200 ميليون ريال تسهيلات خريد مسکن بدون سپرده پرداخت کند.

به اين ترتيب بانک مسکن مي‌تواند به استفاده کنندگان تسهيلات از محل اوراق گواهي حق تقدم مسکن علاوه بر سقف تسهيلات فعلي، مبلغ 100 ميليون ريال براي خريد مسکن انفرادي و مبلغ 200 ميليون ريال براي خريد مسکن توسط زوجين پرداخت کند.

4- در خصوص بانک مسکن با تجميع تسهيلات فروش اقساطي مسکن از محل حساب‌هاي صندوق پس‌انداز مسکن، پس‌انداز مسکن جوانان و صندوق پس‌انداز ساخت مسکن با تسهيلات مسکن بدون سپرده، حداکثر معادل سقف تسهيلات خريد مسکن بدون سپرده بر روي يک واحد مسکوني، موافقت مي‌شود.

بر اين اساس به منظور مساعدت به دارندگان انواع حساب‌هاي صندوق پس‌انداز مسکن که تا کنون از تسهيلات استفاده نکرده‌اند، اين امکان براي آنها فراهم مي‌شود تا ضمن استفاده از امتياز تسهيلات حساب خود، مابه‌التفاوت تا سقف 600 ميليون ريال از محل تسهيلات بدون سپرده دريافت کنند.

5- با تجميع امتياز تسهيلات براي زوجين دارنده حساب پس‌انداز مسکن جوانان بانک مسکن، منوط به رعايت سقف اعطاي تسهيلات متناسب با هر حساب (براساس امتياز حاصله زوجين) جهت اعطاي تسهيلات مسکن براي يک پلاک ثبتي موافقت شد.

بر اين اساس زوجين دارنده حساب هاي پس‌انداز مسکن جوانان مي‌توانند طبق امتياز حساب خود و رعايت حداکثر سقف تسهيلات متعلقه به آن حساب، مشترکاً براي خريد يک واحد مسکوني اقدام کنند.

به عنوان مثال زوج و زوجه داراي امتياز تسهيلات انفرادي هرکدام 400 ميليون ريال مي‌توانند به صورت مشترک 800 ميليون ريال تسهيلات خريد بر روي يک واحد مسکوني دريافت کنند.

6- با توجه به رسالت بانک توسعه تعاون در اعطاي تسهيلات به تعاوني‌ها و همچنين در جهت ايجاد تحرک در بخش مسکن، با درخواست آن بانک جهت اعطاي تسهيلات ساخت و خريد مسکن به تعاوني‌هاي مسکن، با رعايت ساير ضوابط و مقررات بانکي، موافقت به عمل آمد.

بر اين اساس مصوبه مورخ 1394.2.29 شوراي پول و اعتبار بابت امکان اعطاي تسهيلات خريد مسکن تا سقف تسهيلات در شهر تهران معادل 600 ميليون ريال، مراکز استان و شهرهاي بالاي 200 هزار نفر جمعيت معادل 500 ميليون ريال، ساير مناطق شهري معادل 400 ميليون ريال قابل اقدام مي‌باشد.

همچنين امکان اعطاي تسهيلات ساخت تا 80 درصد هزينه ساخت مسکن به بانک توسعه تعاون نيز تسري مي‌يابد. به اين ترتيب، بانک توسعه تعاون نيز مي‌تواند نسبت به اعطاي تسهيلات خريد و ساخت مسکن به تعاوني‌هاي مسکن اقدام کند.

لازم به توضيح است که افزايش سقف‌ فردي تسهيلات مصوب شوراي پول و اعتبار (بجز براي حساب‌هاي تعهدي بانک مسکن) با رعايت تعادل منابع و مصارف بانک‌هاي عامل قابل اقدام است.


 تامين نياز گندم 20ماه آينده کشور 

 مشاور وزير جهاد کشاورزي و مجري طرح گندم کشور با بيان اينکه اکنون هشت ميليون و 650 هزار تن گندم در سيلوهاي کشور به صورت ذخيره سازي شده ،موجود است، گفت: با برداشت و خريد تضميني گندم امسال، ذخيره اين محصول استراتژيک براي نياز تا 10ماهه اول سال 97 تامين مي شود.

اسماعيل اسفندياري پور درگفت و گو با ايرنا ،وضعيت توليد و برداشت گندم در سال جاري را مطلوب توصيف کرد و افزود : امسال پنج ميليون و 980 هزار هکتار از زمين هاي کشور زير کشت گندم رفته است.وي با بيان اينکه تا کنون 650 هزار تن گندم از کشاورزان گندمکار استان هاي خوزستان، کرمان ، جنوب فارس ، و بوشهر خريداري شده است، اظهار داشت: با تامين اعتبار از سوي دولت ،مطالبات کشاورزان به موقع در حال پرداخت است.

مشاور وزير جهاد کشاورزي با بيان اين نکته که پايداري توليد گندم به اجراي طرح تناوب کشت درگندمزارهاي کشور وابسته است، تصريح کرد: از آنجايي که دولت کشت دانه هاي روغني به ويژه کلزا را مورد حمايت جدي قرار مي دهد، کشاورزان مي توانند بعد از برداشت گندم براي بالا بردن مقدار درآمد خود کلزا کشت کنند.

سطح زير کشت محصول گندم در مازندران حدود 68 هزارهکتار است که از اين ميزان حدود 40 هزار هکتار سطح زير کشت آبي و مابقي ديم است.

برداشت اين محصول از نيمه اول خردادماه در استان آغاز مي شود که پيش بيني مي شود حدود 185 هزار تن از مزارع استان گندم توليد شود.


 نهادهاي مالي 

 تخفيف بيشتر اعضاي باشگاه مشتريان بانک ايران زمين از نت برگ

با اعلام همکاري باشگاه مشتريان بانک ايران زمين و سايت تخفيف نت برگ، از اين پس اعضاي اين باشگاه مي‌توانند در صفحه کاربري خود از تخفيفات بيشتري برخوردار شوند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين، از اين پس همراهان باشگاه مشتريان بانک ايران زمين مي‌توانند ضمن شرکت در جشنواره‌ها و برخورداري از سبدهاي جوايز نقدي و غير نقدي، از سايتهاي تخفيف نيز با درصد تخفيف بيشتر خريد کنند.

ديدار نماينده مقام معظم رهبري با کارمند جانباز بانک ملت

نماينده مقام معظم رهبري به مناسبت سالروز تولد حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز، با حضور در منزل کارمند جانباز بانک ملت با وي ديدار و گفت وگو کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، حجت الاسلام و المسلمين محسن قمي در عيادت از مجيد صوفي کارمند اداره کل سرمايه انساني اين بانک و جانباز 70 درصد دوران دفاع مقدس، از شرايط زندگي، درمان، کار و مشکلات جانبازان کسب اطلاع  کرد.

راه اندازي سرويس NFC براي نخستين بار در شبکه بانکي کشور

دکتر حسين محمد پورزرندي با اشاره به اهميت راه اندازي سرويس NFC براي نخستين بار در شبکه بانکي کشور از سوي اين بانک، گفت: اين سرويس، روش پرداخت وجه خريد است که به جاي کارت فيزيکي از طريق موبايل صورت مي‌گيرد و با تلاش‌هاي بانک شهر براي نخستين بار در شبکه بانکي کشور، از روز سيزدهم ارديبهشت، در سي‌امين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران قابل بهره برداري است.

به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، وي افزود: به منظور رفاه حال بازديدکنندگان در نمايشگاه کتاب تهران، در اين سرويس، متقاضيان داراي گوشي‌هاي اندرويد ، به جاي بن کارت فيزيکي از طريق موبايل اقدام به خريد کتاب مي‌کنند.

مدير عامل بانک شهر خاطر نشان کرد: با تلاش‌هاي صورت گرفته به ويژه از سوي PSP اين بانک، اين سرويس براي نخستين بار با مجوز بانک مرکزي و با همکاري همه شرکت‌هاي زير مجموعه اين بانک ، پس از انجام تست‌هاي مختلف و تاييد نهايي، قابل بهره برداري است.

برگزاري کارگاه آموزشي مديريت ريسک تطبيق در نظام بانکي به همت بانک اقتصادنوين

برگزاري کارگاه آموزشي مديريت ريسک تطبيق در نظام بانکي به همت بانک اقتصادنوينبه همت بانک اقتصادنوين کارگاه آموزشي مديريت ريسک تطبيق در نظام بانکي ايران با هدف تطبيق با استانداردهاي بين‌المللي برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، در اين کارگاه سه روزه که توسط شرکت فيليپ سيدني هلند و با حضور استادان صاحب نام بين‌المللي از جمله هرمن آنيک و يوست مليس (Herman Annink & Joost Melis) و جمعي از مديران و کارشناسان بانک اقتصادنوين برگزار شد، آخرين مباني مديريت ريسک تطبيق، الگوهاي شناخت مشتريان، (KYC) روش‌هاي پايش ليست‌هاي تحريم نهادهاي بين‌المللي مفاهيم حاکميت شرکتي در دوره نوين بانکداري، روش‌هاي پيشگيري از پولشويي و تأمين مالي تروريسم و آشنايي با مکانيزم رعايت تحريم‌ها در نظام بانکداري بين‌الملل بيان شد.

اسامي برندگان مسابقه عکاسي کانون جوانه‌هاي بانک ملي ايران اعلام شد

اسامي 12 برنده مسابقه عکاسي کانون جوانه‌هاي بانک ملي ايران که در ايام سال نو در مسابقه عکاسي طبيعت باعنوان نويد بهار شرکت کرده بودند، اعلام شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، در اين مسابقه تمامي کاربران فعال کانون جوانه‌ها که مراحل ثبت‌نام آنها کامل و شماره حساب خود را در سايت ثبت کرده بودند، امکان حضور در مسابقه را دارا بودند. براين اساس، به هر 12 نفر برتر اين مسابقه که بيشترين امتياز را کسب کرده‌اند، مبلغ دو ميليون ريال جايزه تعلق مي‌گيرد که جوايز به حساب آرزوي برندگان واريز خواهد شد.

آخرين مرحله تعيين تکليف سپرده گذاران ميزان کليد خورد

بانک صادرات ايران ضمن تبريک اعياد شعبانيه، با صدور اطلاعيه شماره 12 در خصوص سپرده گذاران تعاوني منحله ميزان، از شروع ، آخرين مرحله تعيين تکليف و پرداخت سپرده هاي اين تعاوني خبر داد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران آمده است؛ باتلاش شبانه روزي و خستگي ناپذير کارکنان و مديران صديق و خدوم بانک صادرات ايران و با مساعدت و حساسيت بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، همکاري نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، کليه مسئولان اجرايي و قضايي و هيأت تصفيه تعاوني منحله ميزان، دارايي هاي تعاوني منحله ميزان توسط کارشناسان دادگستري ارزيابي و به بانک صادرات ايران منتقل شده و از اين محل، سپرده هاي حدود 975 هزار نفر از سپرده گذاران گرفتار اين تعاوني تعيين تکليف گرديد.


 تريبون 

 جديدترين قيمت‌ها از بازار ارز و سکه

در بازار سکه تمام طرح جديد بدون تغيير نسبت به روز سه شنبه يک ميليون و 211 هزار تومان و هر دلار آمريکا 3763 تومان عرضه مي‌شود.

به گزارش ايسنا، هر گرم طلاي 18 عيار نيز بيش از 116 هزار تومان قيمت دارد و همچنين نيم سکه و ربع سکه به ترتيب 669 و 378 هزار تومان فروخته مي‌شود.اونس طلا در بازار جهاني نيز بيش از 1255 دلار داد و ستد مي‌شود.

در بازار ارز نيز يورو 4158 تومان، ‌ پوند انگلستان 4870 تومان و لير ترکيه 1087 تومان قيمت دارد. دلار مبادله‌اي نيز در بازار امروز 3243 تومان از سوي بانک مرکزي قيمت‌گذاري شده است.

لازم به ذکر است که قيمت‌ها در بازار آزاد در طول روز نوساني بوده و ثابت نيست و جدول زير بر اساس آخرين قيمت‌ها تا لحظه مخابره گزارش تکميل شده‌ است.

قيمت جهاني نفت افزايش يافت

قيمت هر بشکه نفت برنت با 47 سنت، معادل 0.9 درصد افزايش به 50 دلار و 93 سنت رسيد.

به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، در حالي که کاهش ميزان ذخاير نفتي آمريکا موجب تقويت بازار شده، قيمت نفت افزايش داشت، هرچند که گزارش ها در مورد کاهش ميزان تبعيت اوپک از توافق کاهش توليد و رسيدن ميزان عرضه نفت در جهان به ارقامي بي سابقه موجب شد تا رشد قيمت ها محدود باشد.

بر اساس اين گزارش، قيمت هر بشکه نفت برنت با 47 سنت، معادل 0.9 درصد افزايش به 50 دلار و 93 سنت رسيد. قيمت نفت خام آمريکا نيز امروز 37 سنت، معادل 0.8 سنت افزايش داشت و به 48 دلار و 2 سنت رسيد.

روز سه شنبه، قيمت نفت خام آمريکا با 2.4 درصد کاهش، پايين ترين قيمت پايان روز خود از 21 مارس را به ثبت رساند و قيمت نفت برنت نيز در پايان معاملات اين روز به پايين ترين رقم در سال جاري ميلادي نرسيد.

هشدار دامپزشکي درباره شيوع تب کريمه کنگو

اداره کل دامپزشکي استان تهران با صدور اطلاعيه‌اي از مردم خواست با توجه به شيوع فصل گرما، فعاليت کنه‌ها و احتمال شيوع تب خون ريزي دهنده کريمه کنگو، اقدامات بهداشتي را در اين زمينه رعايت کنند.

به گزارش اداره کل دامپزشکي استان تهران، اين اداره کل طي اطلاعيه‌اي درباره شيوع بيماري تب خونريزي دهنده کريمه کنگو(CCHF) هشدار داد و از مردم خواست اقدامات پيشگيرانه لازم را در اين زمينه رعايت کنند؛ متن کامل اين اطلاعيه به شرح ذيل است:

دامداران، کارگران دامداري‌ها، ذابحين، کارگران کشتارگاه‌ها، قصابها وکليه افراد مرتبط با دام، باتوجه به شروع فصل گرما و فصل تکثير و فعاليت کنه ها و احتمال بروز و شيوع بيماري تب خونريزي دهنده، رعايت نکات و اقدامات بهداشتي ذيل جهت پيشگيري از بروز بيماري، ضروري است:

*خودداري از هرگونه نقل و انتقال و خريد و فروش دام هاي مشکوک و غير بومي و بدون مجوز دامپزشکي به ويژه در مناطقي که سابقه بروز بيماري دارد.

* رعايت موارد ايمني و بهداشتي هنگام کار با دام از قبيل استفاده از دستکش، ماسک، چکمه و لباس مناسب.

* اجتناب از کشتار غيرمجاز دام.

* از جدا سازي و له کردن کنه هاي موجود روي بدن دامها خودداري نماييد.

* از خوردن وآشاميدن و سيگار کشيدن در هنگام کار خودداري نماييد.

*بعد از انجام کار روزانه، دست ها، وسايل و البسه کار را شستشو و ضد عفوني نماييد.

* تماس انسان با خون و بافت هاي آلوده دام مي تواند براي انسان بيماري زا باشد.

* سعي شود هنگام خرد کردن گوشت يا آلايش خوراکي از دستکش استفاده کنيد.

* عدم استفاده از گوشت هاي فاقد مهر دامپزشکي.

*از تماس با خون و ترشحات دام کشتار شده پرهيز نماييد.

* در کشتارگاه هاي دام در صورت ايجاد هرگونه زخم يا جراحت جلدي در حين کشتار و يا بروز علايم بيماري شامل تب بالا، دردهاي عضلاني و سر درد، پرخوني مخاط چشم و خونريزي عمومي در بدن سريعا به مراکز بهداشتي درماني مراجعه نماييد.

*درصورت استفاده از گوشت دام قرباني در مراسم و اعياد، پيش از مصرف به مدت حداقل 24 ساعت در يخچال (صفر تا چهار درجه) نگهداري شود.

ايرباس 330 ايران اير نخستين پرواز بين المللي خود را انجام داد

اولين هواپيماي ايرباس پهن پيکر A330 کشور ساعت 7 و 30 دقيقه روز گذشته فرودگاه حضرت امام (ره) را به مقصد استکهلم ترک کرد و رسما پروازهاي برنامه اي ايران اير با هواپيماهاي پهن پيکر ايرباس 330 A آغاز شد.

به گزارش ايرنا، با توجه به هزينه هاي هواپيماهاي پهن پيکر در مسيرهاي داخلي شرکت هاي هوايي همواره ترجيح مي دهند که هواپيماهاي بزرگ خود را در مسيرهاي بين المللي استفاده کنند.

تمام شرکت هاي بزرگ هوايي در جهان از اين هواپيماها در مسيرهاي دور برد استفاده مي کند و ايران اير نيز در نظر دارد از اين دو ايرباس 330 خود در مسيرهاي خارجي استفاده کند و اولين سفر آن نيز به کشور سوئد انجام شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته