جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5544


درمان افسردگي پس از طلاق با روش هاي عجيب و غريب

معاون رييس جمهور در امور زنان:
رد صلاحيت زنان در هياهوي رد صلاحيت مردان گم شد


احتمال محبوس بودن 80 کارگر معدن سنگدرگلستان


يادداشت


ميز خبر


خبرها


رهنموني از بزرگان


 درمان افسردگي پس از طلاق با روش هاي عجيب و غريب 

 
«خوابيدن در قبر» شيوه جديد و البته قابل تأمل روانشناسان چيني است که معتقدند «آرامش» را براي افسردگي پس از طلاق فراهم مي‌کند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ؛طلاق به عنوان يکي از عوامل استرس‌زا، هر يک از زوجين را به گونه اي در يک بحران عاطفي قرار مي دهد.

برخي از افراد پس از طلاق دچار بيماري هاي روحي شده و پيامدهاي منفي اين اتفاق تلخ تا مدت ها عملکرد آن ها‌ را تحت تاثير قرار مي دهد و گاهي نيز روند پيشرفت فرد مطلقه را مختل مي‌کند؛ و البته بازتاب وقوع اين اين رويداد در جريان زندگي افراد در جوامع مختلف، متفاوت است

پيامدهاي منفي طلاق

از جمله پيامدهاي منفي طلاق مي توان به انزوا و گوشه گيري، ترس از تنهايي، بيم از آينده اي مبهم و از همه مهمتر برخوردار نبودن از حمايت يک پايگاه اجتماعي مشخص اشاره کرد. در نتيجه اين پيامدهاي ناخوشايند، به افسردگي فرد منجر مي شود و به عقيده روانشناسان در اين ميان زنان بيشتر از مردان مورد آسيب واقع مي شوند.

شيوه هاي درماني روانشناسان بايد کارآمد باشد

روانشناسان و روانپزشکان در هر جامعه افرادي هستند که؛مردم براي بهبود شرايط رواني و به تعادل رسيدن پس از وقوع يک بحران روحي به آن ها مراجعه مي کنند،و راههاي روان درماني متفاوتي را در پيش مي گيرند. برخي با استناد به نظريه هاي اساتيد و روش هاي علم روانشناسي شيوه درمان را پيش مي برند؛ عده اي هم با سطح سواد خود؛فردي را که درگير ناملايمات رواني شده است را با شيوه هاي عجيب مورد درمان قرار مي دهند.

نسخه عجيب روانشناسان چشم بادامي، براي افسردگي پس از طلاق

برخي از روانشناسان چيني براي افسردگي پس از طلاق مراجعان خود، نسخه اي عجيب مي پيچند. «خوابيدن در قبر» شيوه قابل تأمل روانشناسان چيني است. آنان معتقدند خوابيدن در قبر، آرامش ابدي مرگ را تداعي مي‌کند و افراد مطلقه که به نوعي به افسردگي پس از طلاق مبتلا شده اند با اين کار به آرامش مي رسند؛ طوري که اگر فرد افسرده در قبر دراز بکشد و به آسمان خيره شود، با تجسم آرامش ابدي پس از مرگ، حال روحيش بهبود مي يابد و به عبارتي از افسردگي دور مي شود.

محسن رازافشار متخصص بيماري هاي رواني معتقد است: «خوابيدن در قبر» به عنوان روش جديد روانشناسان چيني، فاقد هر گونه اساس علمي است و به هيچ عنوان به عنوان شيوه درماني موثر، محسوب نمي شود؛ اين روش بيشتر شبيه شکنجه و به عبارتي مرگ تدريجي است

وي افزود: فرد پس از طلاق، در شرايط نامساعد رواني واقع شده و استرس منفي بسياري را تجربه مي کند و در مواقعي حتي پيامدهاي منفي طلاق، فرد را در يک فاجعه روحي قرار مي دهد.اين روانپزشک اظهار داشت: روانشناسان و روانپزشکان براي درمان بيماران مبتلا به افسردگي، روش هاي صحيح و علمي را مورد استفاده قرار مي دهند و تلاش آن ها در اين امر بيشتر معطوف به اين است که بار استرس فرد مورد نظر را کاهش دهند.رازافشار ادامه داد: روش «خوابيدن در قبر» نه تنها از ميزان استرس و افسردگي افراد کم نمي کند بلکه نوعي شکنجه روحي به حساب مي آيد.

وي با اشاره به آمار بالاي خودکشي در جامعه چين افزود: بهبود حال رواني افرادي که در شرايط روحي متعادل به سر نمي برند تنها با تکيه بر روش هاي علمي ميسر است؛ آمار خودکشي در کشور چين رو به افزايش و قابل توجه است و ارائه چنين شيوه‌ و راهکاري براي رهايي از افسردگي پس از طلاق قابل پذيرش نبوده و نتيجه نامطلوبي به دنبال دارد.

اگر چه شکست در زندگي مشترک و وقوع طلاق، حجم سنگيني از استرس را در زندگي هر يک از زوجين وارد مي کند اما زندگي پس از حادثه و بحران؛ در جريان است و بايد هنر دوباره ايستادن را آموخت.

گام نخست در بهبود شرايط رواني فردي که در بحران عاطفي طلاق گرفتار شده، اين است که به خود فرصت دوباره زندگي بدهد. در گام بعدي با مراجعه به روانشناس و با استفاده از راهکارهاي اصولي و علمي که توسط او ارائه مي شود، خودباوري از دست رفته خود را بازيابي کند و براي رهايي ازآسيب هاي اين اتفاق تلاش کند.


 معاون رييس جمهور در امور زنان:
 رد صلاحيت زنان در هياهوي رد صلاحيت مردان گم شد 

 معاون رييس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: رجل سياسي يک مساله است که بايد به آن پاسخ داده شود و با پاک کردن صورت مساله نبايد گمان شود که اين مساله حل شده است.به گزارش ايسنا، شهيندخت مولاوردي در نشست "زنان و رجل سياسي" که با همکاري امور زنان و کميته بانوان خانه احزاب در معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري برگزار شد، افزود: رجل سياسي يک دغدغه سياسي است که ساليان سال وجود داشته است و به دنبال پاسخ مناسب براي آن هستيم.

وي در ادامه گفت: براساس مشروح مذاکرات قانون اساسي يکي از شروط قضاوت، به صراحت مرد بودن ذکر شده است. قانون گذاران مي‌توانستند همين شرط را براي رييس جمهور نيز بگذارند اما به پيشنهاد شهيد بهشتي شرط رياست جمهوري، رجل سياسي تعيين شد.

معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به سابقه حضور زنان به عنوان کانديداي رياست جمهوري گفت: از دوره هشتم يا نهم انتخابات رياست جمهوري زنان به عنوان کانديدا ثبت‌نام کردند البته به هيچ وقت صراحت اعلام نشد که زنان به خاطر جنسيت خود احراز صلاحيت نشده‌اند. 137 زن نيز براي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ثبت‌نام کردند که همه آنها احراز صلاحيت نشدند اما اين خبر در هياهوي ردصلاحيت مردان صاحبنام گم شد و شوراي نگهبان نيز تاکنون نفيا و اثباتا درباره کانديداتوري زنان درباره انتخابات رياست جمهوري اظهارنظر نکرده است.

مولاوردي در مورد سياست‌هاي کلي انتخابات که سال گذشته ابلاغ شد، گفت: اين سياست کلي جزءهاي مختلفي دارد که يکي از جزءهاي آن شوراي نگهبان را مکلف مي‌کند که معيار دقيق مدير و مدبر و رجل سياسي بودن را تعريف کند. اميدوار بوديم اين تعريف تا پيش از ثبت‌نام براي انتخابات رياست جمهوري مشخص شود تا نه فقط زنان بلکه مردان شرايط خود را با معيارها تطبيق دهند و شاهد وضعيتي که در مقابل چشم جهانيان اتفاق افتاد نباشيم.

وي افزود: ثبت‌نام در دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري بي‌سابقه و بي نظير بود چون هرکس به خود اجازه داد براي مهم‌ترين مقام اجرايي کشور ثبت‌نام کند. اميدواريم به زودي تکليف معيار کانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري مشخص شود.

معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده در پايان با اشاره به ثبت‌نام اعظم طالقاني براي انتخابات رياست جمهوري اظهارکرد: ما مديون حرکت او هستيم چراکه اقدام او براي کانديداتوري با توجه به وضع جسماني‌اش پيام‌هاي بسيار ارزشمندي براي ما داشت.


 احتمال محبوس بودن 80 کارگر معدن سنگدرگلستان 

 سرپرست اورژانس کشور درباره حادثه معدن سنگدر گفت: پيش بيني مي‌شود حدود 40-50 نفر در يک قسمت معدن محبوس شده باشند، همچنين احتمال داده مي‌شود حدود 30 نفر ديگر از کارگران در قسمت ديگر معدن محبوس شده باشند که دسترسي به اين قسمت کمي دشواراست.به گزارش تسنيم، پير حسين کوليوند با اشاره به انفجار در معدن زغال سنگدر استان گلستان اظهار داشت: اين حادثه ظهر روز گذشته در معدن زغال سنگ در آزاد شهر واقع در استان گلستان به وقوع پيوست.

وي ادامه داد: در ساعت 11:58 دقيقه اين حادثه به اورژانس اطلاع داده شد و 14 آمبولانس يک اتوبوس آمبولانس بلافاصله به محل حادثه اعزام شد. همچنين تمامي نيروهاي امدادي نيز با آمادگي کامل در محل حادثه حضور دارند و در حال ارائه خدمات هستند

سرپرست اورژانس کشور گفت: احتمال داده مي‌شود اين انفجار به دليل نشت گاز رخ داده باشد و در حال حاضر 2 قسمت از معدن ريزش کرده است و پيش بيني مي‌شود حدود 40-50 نفر در اين قسمت محبوس شده باشند. همچنين احتمال داده مي‌شود حدود 30 نفر ديگر از کارگران در قسمت ديگر معدن محبوس شده باشند که دسترسي به اين قسمت کمي دشواراست.وي تاکيد کرد: تاکنون 12 نفر از اين افراد به بيرون از معدن منتقل شدند که 4 نفر آنها به بيمارستان حضرت معصومه (س) اعزام شدند و در حال حاضر؛ حال يک نفر وخيم است و لازم به ذکر است که بيشتر مصدوماني که از معدن خارج شدند دچار کبود اکسيژن شدند.


 يادداشت 

 پرندگان...

مجيد رسا

تنم خسته ست،کوفته، لهيده، دستهايم را بالا مي کشم، پايم را دراز مي کنم، دردي در زانوهاي خود حس مي کنم ، کسي نيست تا آنها را لگد کند. چند بار محکم بر زمين مي کوبم ، درد ضربه باعث مي شود درد زانو هايم کمتر شود.

غلتي مي زنم و پشت به ديوار مي کنم و بر نقش فرش خيره مي شوم

پرنده هاي منقوش آن گويي همديگر را مي بوسند،حرف مي زنند.. به هر نقطه از آن مي نگرم تکرار همين منظره هاست.

سکوت در گوشم سوت مي زند. مادر بزرگ که مرض سلف کانيبالش شدت گرفته به کنج ديوار تکيه زده ، به پرندگان چشم دوخته، آنقدر سر انگشتانش را جويده که به استخوان رسيده ، دلم ريش مي شود ، آب دهنم را غورت مي دهم ، چشم بر مي گردانم پدر بزرگ بالشتي کوتاه روي زانوهايش انداخته و بر آن قوز کرده ، سيگار زرش را آتش مي زند و بي توجه به کسي که گوش نمي دهد قصه هاي تکراري مي گويد و هر از گاه خاکستر سيگار را کنار زير سيگاري جلوي پرندگان مي ريزد.

خنده ام مي گيرد ، دلخور مي شوم ، مي خواهم چيزي بگويم ولي نمي گويم آخر چشمهاي او سو ندارد ، گوشهايش پرده.

چهره ي درهمم را که مي بيند دستمال جيبي چهارخانه اش را از کتش بيرون مي کشد و زير ، زير سيگاري پهن مي کند.

بغض گلويم را فشار مي دهد ، اشک در چشمانم حلقه ، ميخواهم چيزي بگويم باز فرو مي بندم.

اون صدايش را صاف مي کند و قصه ي دو برادر عاقل و ديوانه رو تعريف..

برادر عاقلي که در تقسيم ارث سر برادر ديوانه کلاه مي گذارد... آخر داستان هم معلوم مي شود، عاقل ديوانه است و ديوانه عاقل ! اينقدر اين قصه رو تعريف کرده که همه اش را از حفظم ولي اون هر دفعه يه جايش را عوض مي کند تا جذاب شود ، واسه ي اين هم که هواسم رو قبضه کند دستش را توي اون جيب گودش که قبلش پسته هاي دهن بسته را سوا کرده

...فرو مي برد و چندتايي کف دستم مي اندازد، فقط چند تا !

دوباره شروع مي کند به تعريف و تکرار همون کلمه... خلاصه.... خاکستر سيگارش را اين بار بين فرش و دستمال مي تکاند . با اين حال اون خوب قصه مي گويد.

انگار خودت اونجايي يکي از اونهايي..

دوباره درد زانوهايم شروع شده نمي گذارد بخوابم. رومو که به ديوار مي کنم ! پدر بزرگ و مادر بزرگ و نمي بينم ، چشمهايم را در کاسه اش مي چرخانم ، مي خواهم حواسم را جمع کنم ، نيم خيز مي شوم، سالهاست که اونها از دنيا رفته اند.دوباره دراز مي کشم ، يک پايم را جمع مي کنم ، در فکر غوطه مي خورم نمي توانم تشخيص دهم اونهايي را که ديدم اوهام بود يا واقعيت؟!.

اي خدا اي کاش کسي بود تا پاهايم را لگد کند.


 ميز خبر  

 زلزله خراسان‌رضوي 2 مجروح برجاگذاشت

مديرکل دفتر مديريت بحران استانداري خراسان رضوي گفت: زلزله بامدادروز گذشته در اين استان بر اساس گزارشهاي دريافتي تاکنون هيچ تلفات جاني در بر نداشت و فقط دو نفر طي آن مجروح شده اند.حجتعلي شايانفر در گفت و گو با ايرنا افزود: کانون زلزله ساعت 1:42 دقيقه بامداد روز گذشته با بزرگي 5.3 ريشتر در عمق هفت کيلومتري زمين و در فاصله 102 کيلومتري جنوب شرق مشهد و 36 کيلومتري شمال شرق سفيد سنگ روي داد.وي ادامه داد: در پي اين زمين لرزه تاکنون افزون بر 30 پس لرزه ثبت شده که چهار مورد آن بالاي سه ريشتر و بزرگترين آنها 3.6 ريشتر شدت داشته است.مديرکل دفتر مديريت بحران استانداري خراسان رضوي گفت: زلزله بامداد روز گذشته همچنين منجر به تخريب و فروريختن برخي از ساختمانهايي شد که در جريان زلزله 16 فروردين ماه سفيدسنگ آسيب ديده و ترک برداشته بودند.

وي افزود: به محض وقوع زلزله با دستور و هدايت مستقيم استاندار خراسان رضوي به فرمانداران شهرستانهاي مشهد، فريمان، تربت جام و سرخس اعلام آماده باش شد و گروههاي ارزياب محلي شامل دهياران و نيروهاي پاسگاههاي انتظامي به منطقه اعزام شدند.

شايانفر ادامه داد: 12 گروه ارزياب از سوي جمعيت هلال احمر به مناطق مختلف اعزام شدند و مورد خاصي تاکنون گزارش نشده است. در عين حال دو بيمارستان سجاديه تربت جام و حضرت زهرا(س) فريمان از ديشب در حال آماده باش هستند.

کلاهبرداران سايت ديوار در دام پليس فتا

رئيس پليس فتا فرماندهي انتظامي غرب استان تهران گفت: افرادي که در سايت ديوار اقدام به کلاهبرداري مي‌کردند‌ در دام پليس فتا افتادند.به گزارش ايسنا، سرهنگ دوم حاجعلي صالحي در ادامه اظهار کرد: اعتماد نابجا به افراد در فضاي مجازي به خصوص فروشگاه‌هاي فعال اينترنتي بستر کلاهبرداري را براي افراد سودجو فراهم مي‌نمايد.وي افزود: در اين راستا پس از مراجعه فردي به پليس فتا و طرح شکايت مبني بر کلاهبرداري در سايت ديوار تيم کارشناسي پليس فتا اقدامات فني لازم را انجام داده که مشخص شد شخصي به هويت ناشناس با درج آگهي در سايت ديوار اقدام به کلاهبرداري اينترنتي کرده است.

اين مقام انتظامي ادامه داد: با اقدامات کارشناسي بر روي ip درج کننده آگهي و محل واريز مبالغ، در يک بررسي دقيق و سريع ردپاي اينترنتي مجرم شناسايي و پس از هماهنگي با مرجع قضايي متهمين دستگير گرديدند و به اين پليس احضار و با رويت ادله ديجيتال جرم به بزه انتسابي خود اعتراف و بيان داشتند قصدشان از اين کار تنها سرگرمي مي‌باشد که در نهايت به مرجع قضايي تحويل داده شدند.

براساس گزارش سايت پليس فتا، سرهنگ صالحي در خصوص آگاهي‌هاي درج شده در سايت‌هاي آگهي نامه مثل ديوار، شيپور و... گفت: کاربران بايد مراقب باشند تا در دام کلاهبرداران سايبري نيفتند و قبل از واريز وجه حتما کالا را رويت نمايند و مطمئن شوند که کالا براي آنها ارسال مي‌شود.


 خبرها 

 هشدار مديريت بحران درباره آب گرفتگي معابر در برخي استان ها

سازمان مديريت بحران از آب گرفتگي معابر عمومي، سيلابي شدن رودخانه ها و مسيل ها در برخي از مناطق خبر داد.

به گزارش خبرگزاري صداوسيما به نقل از سازمان مديريت بحران، اين سازمان در اخطاريه شماره 16 اعلام کرد: بر اساس اخطاريه شماره 16 سازمان هواشناسي به اطلاع مي رساند به سبب شدت بارش در روزهاي آتي آبگرفتگي معابر عمومي و سيلابي شدن رودخانه ها و مسيل ها و در مناطق مستعد وقوع تگرگ در جنوب آذربايجان غربي، ايلام، اصفهان ، لرستان، کردستان، کرمانشاه، همدان و زنجان پيش بيني مي شود.سازمان مديريت بحران در نامه اي به مديران کل مديريت بحران استان هاي ايلام، اصفهان، آذربايجان غربي، لرستان، کردستان، کرمانشاه، همدان و زنجان از آنان درخواست کرده است: ضمن آمادگي کامل هماهنگي هاي لازم را به منظور فراهم نمودن تمهيدات مورد نياز جهت مقابله با جاري شدن سيل، رعد و برق، وزش تندباد شديد و با هر گونه حادثه احتمالي ديگر در اين خصوص از جمله لايروبي قنوات، رودخانه ها و کانالها معمول داشته و بلادرنگ نسبت به صدور پيش آگاهي از طريق رسانه هاي محلي هموطنان ساکن در مناطق تحت تاثير خصوصا کشاورزان، دامداران، عشاير و حاشيه نشين هاي رودخانه ها را براي رعايت موارد احتياطي به هنگام تردد از مناطق و جاده هاي کوهستاني از طريق عوامل اجرايي ذيربط با التزام به همراه داشتن زنجير چرخ، پوشاک گرم و ساير تجهيزات لازم تاکيد بر عدم اسکان و توقف طولاني در بستر و حريم رودخانه ها هماهنگي لازم جهت تخليه ساکنين منازل تحت تاثير و آسيب پذير در مقابل اين گونه حوادث و اسکان موقت در مکان هاي امن تا رفع شرايط اضطراري و همچنين همکاري با نيروهاي امدادي، راهداري ها، پليس راهور و عوامل مردمي در اين خصوص مورد انتظار بوده و رعايت اصول ايمني در کليه موارد الزامي خواهد بود.

انتقاد بهزيستي از طرح «ساخت شهرک بازتواني زنان آسيب‌ديده»

معاون امور اجتماعي بهزيستي استان تهران طرح «ساخت شهرک بازتواني زنان آسيب‌ديده يا در معرض آسيب» را فاقد مباني علمي و عملي بيان کرد.احمد خاکي در گفت‌وگو با ايسنا در ارتباط با ساخت شهرک بازتواني زنان آسيب‌ديده يا در معرض آسيب در استان تهران گفت: طرح ايجاد شهرک بازتواني زنان آسيب‌ديده يا در معرض آسيب در استان تهران در دفتر زنان و خانواده استانداري تهران تهيه و در جلسه‌اي در اواخر سال گذشته با حضور استاندار تهران به بحث گذاشته شد.

وي افزود: در آن جلسه معاون امور اجتماعي بهزيستي استان تهران انتقاداتي را در خصوص اجراي اين طرح مطرح کرد که بنا به دستور استاندار مقرر شد موضوع در معاونت امور اجتماعي بهزيستي استان تهران با تشکيل يک گروه کارشناسي بررسي شود.معاون امور اجتماعي بهزيستي استان تهران تصريح کرد: با توجه به سابقه وجود مداخلات مرتبط براي زنان آسيب‌ديده و در معرض آسيب در بهزيستي استان تهران، اين معاونت با تشکيل يک گروه کارشناسي اقدام به بررسي طرح مذکور کرد و نظرات کارشناسيِ بهزيستي استان تهران در 11 بند در جلسه مورخ دهم ارديبهشت ماه در اختيار استانداري تهران قرار داده شد.خاکي در ادامه تاکيد کرد: به طور کلي طرح مذکور فاقد مباني علمي و عملي است و تجميع مداخلات براي جمعيت‌هايي از اين دست در قالب شهرک پيشنهادي سالهاست که منسوخ شده است.وي تصريح کرد: از طرف ديگر دسترسي زنان آسيب‌ديده به خدمات مورد نياز، مستلزم پراکندگي سازمان‌هاي ارايه خدمات است و منحصر کردن خدمات در شهرک‌هاي پيشنهادي دسترسي‌پذيري به خدمات را کم مي‌کند.معاون امور اجتماعي بهزيستي استان تهران در پايان گفت: زنان آسيب‌ديده يا در معرض آسيب نيازمند خدمات اقامتي و شبانه‌روزي براي کسب بهبودي هستند، که اين موضوع در اين طرح پيشنهادي آورده نشده است.به گزارش ايسنا، مديرکل امور زنان و خانواده استانداري تهران پيش‌از اين از ساخت شهرک بازتواني زنان آسيب ديده خبر داده و گفته بود:با اجراي طرح ساخت شهرک بازتواني زنان آسيب ديده يا در معرض آسيب به‌طور قطع ما رشد کودکان کار را هم در آينده کاهش مي‌دهيم.

افزايش 2 مرکز معاينه فني در غرب و جنوب شرق پايتخت

مراجعه بالغ بر 39 هزار خودرو در دهه اول ارديبهشت

مديرعامل ستاد مرکزي معاينه فني شهر تهران گفت: در دهه اول ارديبهشت ماه بالغ بر 39 هزار مراجعه به مراکز معاينه فني داشتيم.

سيد نواب حسيني منش، مديرعامل ستاد مرکزي معاينه فني شهر تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهري گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به نياز شهر تهران به مراکز معاينه فني بيشتر اظهار داشت:براساس مجوزهاي اخذ شده در سال جاري،2 مرکز معاينه فني يکي در غرب و ديگري در جنوب شرقي پايتخت اضافه خواهد شد.

وي در ادامه به فعاليت مراکز معاينه فني شهر تهران اشاره کرد و افزود: در حال حاضر در َشهر تهران 13 مرکز فعال است و به متقاضيان خدمات ارائه مي دهند،اما مرکز سايپا به دليل سود دهي پايين تعطيل شد و تجهيزات آن به ساير مراکز افزوده شده است.حسيني منش در پايان تاکيد کرد: از يکم تا دهم ارديبهشت ماه برابر آمار، 39 هزار و 356 دستگاه وسيله نقليه براي اخذ معاينه فني به مراکز 13 گانه شهر تهران مراجعه کردند.


 رهنموني از بزرگان  

 من از كساني نفرت دارم كه حيله گري را حكمت، نافرماني را شجاعت و ياوه گويي را حقيقت مي پندارند.

كنفوسيوس

ظالمانه ترين دروغها در خاموشي اظهار مي شود.

استيونسنبرگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته