جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5544

با افتتاح غرفه ايتاليا؛
ايجاد يک نقطه عطف در روابط ايران و ايتاليا

تولدت مبارک هرکول پوآرو،
«ديويد سوشي» هفتاد ساله شد


ميلاد كي مرام با «دن کيشوت»در صحنه تئاتر


ساخت فيلمي با موضوع طنز


روزهاي پاياني تدوين «تله پاتي»


آماده‌ شدن «آزاد به قيد شرط» براي اکران در تابستان


نقد فيلم


قاب سينما


خبر هنري


ميز خبــــر


 با افتتاح غرفه ايتاليا؛
 ايجاد يک نقطه عطف در روابط ايران و ايتاليا 

 
با افتتاح غرفه ايتاليا در سي‌امين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، بر گسترش همکاري‌هاي فرهنگي بين دو کشور و ايجاد يک نقطه عطف در اين زمينه تاکيد شد.

به گزارش ايسنا روز چهارشنبه 13 ارديبهشت و در نخستين روز از برگزاري سي‌امين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران با حضور سيدعباس صالحي معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و رييس سي‌امين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران و انتيمو چزرو معاون ميراث و فعاليت‌هاي فرهنگي ايتاليا، غرفه‌ اين کشور که امسال به عنوان ميهمان ويژه در نمايشگاه کتاب تهران حضور دارد افتتاح شد.

در ادامه پس از بازديد کوتاهي از اين غرفه، چزرو با ابراز خرسندي از ميهمان ويژه بودن کشورش در نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران گفت: به نمايندگي از وزير ميراث و فعاليت‌هاي فرهنگي در اين‌جا هستم و خرسندي و خوشحالي خودم را از اين حضور اعلام مي‌کنم.

او افزود: ايتاليا به عنوان اولين کشور غربي ميهمان نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران است. من سال گذشته نيز ميهمان اين رويداد فرهنگي بودم تا مقدمات ميهمان ويژه شدن‌مان در امسال را فراهم کنم. اهميت اين رويداد که در نوع خود بزرگ‌ترين رويداد فرهنگي خاورميانه است به خاطر تعداد مخاطبان و ناشران قابل توجه است که آن را براي ما به تجربه‌اي بي‌بديل و شورانگيز بدل مي‌کند.

معاون وزير ميراث و فعاليت‌هاي فرهنگي ايتاليا در ادامه سخنانش به برنامه‌هاي حاشيه‌اي کشور ايتاليا در نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران و همچنين سطح شهر تهران اشاره کرد.

او همچنين از انجمن ناشر ان ايتاليايي،‌ شهر کتاب، موسسه خانه کتاب، دفتر بازرگاني ايتاليا در ايران، سفير ايتاليا و طراح غرفه ايتاليا در نمايشگاه تشکر کرد و گفت: ايتاليا تلاش مي‌کند در جايگاه ميهمان ويژه نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران همکاري بيشتري با صنايع فرهنگي و نشر ايران انجام دهد و اين همکاري‌ها بعد از پايان نمايشگاه نيز ادامه پيدا کندچزرو اظهار کرد:‌ معتقدم ايران و ايتاليا مي‌توانند يک مسير مشترک مدني را با همکاري هم طي کنند.در ادامه‌ اين مراسم سيدعباس صالحي هم در سخناني گفت: فقط رنگ پرچم ايران و ايتاليا به هم نزديک نيست. بلکه رنگ فرهنگ اين دو کشور نيز به هم نزديک است.

رييس سي‌امين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران ادامه داد: سابقه تمدني ايران و ايتاليا، سابقه‌ فلسفي، ادبي و هنري و سابقه ديني دو کشور ايتاليا و ايران پا به پاي هم حرکت کرده و مي‌کند.معاون فرهنگي وزير ارشاد بيان کرد: با توجه به گفت‌وگوهايي که از سال گذشته در اين رابطه داشته‌ايم و هم‌اکنون نيز داريم فکر مي‌کنيم اين باعث ايجاد يک نقطه عطف فرهنگي و ارتباط جديد بين دو کشور شود و نشر و کتاب پايه‌گذار اين ارتباطات خواهد بود.

او افزود:‌ مطمئنا وقتي نمايشگاه چهلم کتاب تهران در ايران برگزار شود روابط فرهنگي ايران و ايتاليا در نقطه متفاوتي از آن‌چه الان داريم قرار خواهد داشت.


 تولدت مبارک هرکول پوآرو،
 «ديويد سوشي» هفتاد ساله شد 

 "ديويد سوشِي" بازيگر نقش هرکول پوآرو جشن تولد 70 سالگي‌اش را در حالي برگزار مي‌کند که همچنان در عرصه سينما و تلويزيون پرکار است.

به گزارش ميزان، ديويد سوچي که بين ايرانيان ديويد ساچت شناخته شده است، 2 مه 1946 در محله پدينگتون لندن در کشور انگلستان به دنيا آمد.

ساچت در سن هجده سالگي به تئاتر ملي جوانان انگلستان بزرگ پيوست. سپس در آکادمي موسيقي و هنرهاي نمايشي لندن به تحصيل پرداخت.در دهه 1970 در قالب نقش‌هاي کلاسيک در نمايش‌هاي «رومئو و ژوليت» و «تاجر ونيزي» ظاهر شد.

پس از آن بود که بازي در تلويزيون را آغاز کرد. او پيش از نقش آفريني در فيلم‌هاي سينمايي و تلويزيوني، در تعدادي از مجموعه‌هاي تلويزيوني انگليس در قالب نقش‌هاي مهمان، حضور داشت.در دهه 1980 در فيلم سينمايي «چيلي در زندان» و مجموعه تلويزيوني «يک داستان از دو شهر» ايفاي نقش کرد.

او در طول دهه 1980 حرفه اش را با بازي در فيلم‌هاي سينمايي و مجموعه‌هاي تلويزيوني ادامه داد. ساچت در طول دوره حرفه‌اي اش در تلويزيون و سينما چندين بار نقش کارآگاه يا باز پرس را به نمايش گذاشته است.در سال 1983 براي نخستين بار در فيلم سينمايي «ترنچکت» نقش يک کارآگاه را بازي کرد.

او در به نمايش گذاشتن شخصيت‌هاي متنوع و شيوه‌هاي گفتاري آن‌ها مهارت دارد واين موضوع در کارنامه حرفه‌اي اش به وضوح مشاهده مي‌شود. به عنوان مثال تروريست خاورميانه در فيلم «دختر طبل زن کوچک» و نماينده مخفي روسي در فيلم «شاهين و آدم برفي» که در آن با شان پن و تيموتي هاتن همبازي بود.

استعداد او در ايفاي نقش چهره‌هاي معروف نيز ستودني است.از جمله مي‌توان به ايفاي نقش پدر علم روان شناسي در مجموعه تلويزيوني «فرويد» و ديکتاتور ايتاليايي در مجموعه تلويزيوني «موسوليني:داستان ناگفته» اشاره کرد.

همچنين در سال 1985 با بازي نقش يک سرباز اروپاي شرقي در مجموعه‌هاي تلويزيوني کمدي «بلات در دور نما» در شبکه بي بي سي توانايي بازيگري اش را بر همگان آشکار کرد. ديويد ساچت پيش از آنکه در مجموعه‌هاي تلويزيوني در نقش کارآگاه هرکول پوارو ظاهر شود، در سال 1985 در مجموعه تلويزيوني «سيزدهمين نفردر شام» نقش بازپرس جپ را ايفا کرد.

چهار سال بعد در 1989 بازي در نقش هرکول پوارو را آغاز کرد.بنا به گفته مخاطبان در حالي که بازيگران بسياري نقش پوارو را ايفا کرده اند، اما بازي ساچت بهترين تصوير از اين کارآگاه افسانه‌اي است. او پيش از تصويربرداري، براي به نمايش گذاشتن اين شخصيت هيجان بسيار داشت و به منظور گسترش ويژگي‌هاي شخصيتي پوارو مطالعه مي‌کرد.

او با مطالعه کتاب‌هاي جنايي و معمايي، خصوصيات اخلاقي و شيوه گفتاري اين نقش را گسترش داد. بدين ترتيب حاصل تلاش و دقت نظر او کاراکتري خوش لباس با چهره‌اي قابل باور و واقعي بود.بازيگر نقش کارآگاه افسانه‌اي پوارو تا سال 2006 تقريباً 60 مرتبه در اپيزودهاي تلويزيوني اين شخصيت را به نمايش گذاشت.البته ساچت در آن سال‌ها مجدداً به صحنه تئاتر بازگشت و موفقيت هايي نيز در اين زمينه به دست آورد.

شايان ذکر است که اين بازيگر تواناي انگليسي در دوره حرفه‌اي اش، تهيه کننده تلويزيون نيز بوده است. ديويد ساچت اکنون عضو انجمن آکادمي موسيقي و هنرهاي نمايش لندن است. او در نوامبر سال 2013 اعلام کرد که در آخرين قسمت از سريال پوآرو بازي خواهد کرد و پس از آن براي هميشه از اين نقش خداحافظي خواهد کرد.

او در مورد خداحافظي با اين شخصيت گفت: خيلي غم انگيز است. من دارم با شخصيتي خداحافظي مي‌کنم که در تمام اين 25 سال او را شناخته و به نوعي خود او بوده‌ام. مثل خداحافظي با يک دوست قديمي است، خداحافظي با کسي که من در قالب بازيگري با او آشنا شدم. ولي هر چيزي دوره خود را دارد و فکر مي‌کنم که اين وقت خوبي براي پايان است. ديگر داستاني از آگاتا کريستي باقي نمانده که بتوان آن را به فيلم بدل کرد."او که بسياري از وسايل مربوط به پوآرو به عنوان يادگاري با خود نگه داشته است، در آخرين روز فيلمبرداري اين فيلم گفت:"امروز سخت‌ترين روز زندگي حرفه‌اي من است.


 ميلاد كي مرام با «دن کيشوت»در صحنه تئاتر 

 روابط عمومي:نمايش «دن کيشوت» از 18 ارديبهشت ماه در تئاتر باران به روي صحنه مي‌رود.

«دن کيشوت» را صحرا رمضانيان با نگاهي به اثر ميگل سروانتس به رشته تحرير درآورده است و خود نيز آن را کارگرداني مي‌کند و هر روز ساعت 17 اجرا خواهد شد.اين نمايش که کاري از گروه هنرى «مرمت» است و محمدرضا رسولي تهيه کنندگي آن را به عهده دارد؛ اميربهادر اورعي به عنوان بازيگر و ميلاد کي مرام به صورت افتخاري بازي مي کنند."دن کيشوت:با همراهي مهدخت مولايي، ايمان اصفهانى و صداي: شيرين آقاکاشى، مجتبى پيرزاده، آماندا موسوى، ايمان اصفهانى، فرزانه سلحشور، ساغر صباحى، پيمان منفرد از 18 ارديبهشت ماه در مجموعه تئاتر باران اجرا مي شود و داستان دن کيشوت در دنياي امروز است که گرفتار در وهم دنياي مجازي است.


 ساخت فيلمي با موضوع طنز  

ايرنا :پروژه سينمايي «جاده سه هزار» به کارگرداني رضا حسين آبادي با موضوع طنز و اختلاس از اوايل خرداد ماه آغاز مي شود.حسين‌آبادي درباره تازه‌ترين فعاليت خود افزود: اکنون مشغول پيش توليد پروژه سينمايي «جاده سه هزار» هستيم که از اوايل خرداد ماه جلوي دوربين خواهد رفت.وي با بيان اينکه حضور مجيد مشيري به عنوان بازيگر قطعي است، ادامه داد: همچنين عباس شوقي به عنوان مدير برنامه ريزي و دستيار يک کارگردان و سعيد واثق به عنوان مدير تصويربرداري از افرادي هستند که با پروژه قرارداد
بسته اند.اين کارگردان سينما درباره انتخاب ديگر بازيگران «جاده سه هزار» گفت: همچنين توافق نسبي با افسانه چهره آزاد و دو بازيگر جوان که بيشتر سابقه تئاتر دارند به نام‌هاي ميثم غفاري‌نيا و سحر حقايقي شده که بزودي به جمع بندي نهايي خواهيم رسيد. 


 روزهاي پاياني تدوين «تله پاتي»  

 باشگاه خبرنگاران:فيلم سينمايي «تله پاتي» جديدترين اثر بلند سينمايي رضا شالچي روزهاي پاياني تدوين را پشت سر مي‌گذارد.

رحمان رضايي تهيه‌کننده و کارگردان سينما گفت: حدود هشتاد درصد از تدوين اين اثر به پايان رسيده و به روزهاي پاياني نزديک شده‌ايم؛ از سوي ديگر بخش صداگذاري و موسيقي آن نيز به زودي با تيمي جديد شروع مي‌شود.

وي افزود: طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، حدود دو هفته آينده نسخه نهايي اين فيلم آماده مي‌شود و پس از آن بخش اکران را در دستور کار قرار مي‌دهيم.


 آماده‌ شدن «آزاد به قيد شرط» براي اکران در تابستان 

 مهر:پروانه نمايش «آزاد به قيد شرط» پنجمين فيلم سينمايي حسين شهابي از سوي سازمان سينمايي صادر شده و عوامل در تدارک اکران اثر در تابستان هستند.«آزاد به قيد شرط» در تابستان سال 96 در سينماهاي کشور به نمايش عمومي در خواهد آمد. آخرين ساخته سينمايي حسين شهابي اولين بار در سي و پنجمين جشنواره فجر به نمايش درآمد.

امير جعفري، شقايق فراهاني، ليلا اوتادي، ديبا زاهدي، اميررضا دلاوري، رامين راستاد، امير داژاکام، احمد نيکپور، شکرخدا گودرزي، عليرضا ثاني فر، وحيد رستم پور گيلان، محمد کارهمت، فر شين طهماسب، مجيد رمضاني، رها مرداني و...بازيگران اين فيلم هستند.


 نقد فيلم 

 دلم مي‌خواد؛

فيلمي با درون مايه طنز

اميرعلي نصيري (منتقد و مدرس دانشگاه آزاد اسلامي)

«دلم مي‌‌خواد» محصول 1392 است و تا كنون موفق به نمايش عمومي يا حضور در جشنواره فجر نشده بود. رضا كيانيان در سخنان كوتاهي كه پيش از نمايش فيلم در جشنواره جهاني فيلم فجر داشت، ‌اين مسأله را نه ناشي از مميزي، بلكه بخاطر موضوعات داخل فيلم دانست و اضافه كرد كه عنوان فيلم قرار بوده «دلم مي‌خواد برقصم» باشد، ولي بدين شكل كوتاه شده است.

بهمن فرمان‌آرا اين فيلم را بر اساس فيلمنامه‌اي از اميد سهرابي ساخته است. داستان فيلم درباره نويسنده‌اي است كه بر اساس سانحه‌اي، مدام صداي موسيقي شنيده و دلش مي‌خواهد برقصد. ساختار روايي فيلم به صورت گذشته‌نگري (فلش‌بك) است. در اولين سكانس نويسنده را مي‌بينم كه رو به دوربين با كسي صحبت مي‌كند. سپس به عقب مي‌رويم و سانحه را مشاهده مي‌كنيم و در پايان فيلم به زمان و مكان سكانس اول مي‌رسيم.

فيملنامه «دلم مي‌خواد» سوررئال و شبيه كارهاي نيكولاي گوگول است؛ به‌طوريكه در برخي از صحنه‌هاي تشخيص مرز بين واقعيت و خيال ممكن نيست. طنز ظريفي در سراسر فيلم جريان دارد و به‌همين خاطر، تجزيه و تحليل و نوشتن درباره آن مشكل مي‌شود. از سوي ديگر، فيلم اشاره به اپيدمي افسردگي در جامعه شهري امروز ما دارد. موتيف زن باردار و دخترك سي‌دي فروش درسراسر فيلم اهميت نقش بچه‌ها را در زندگي ما يادآوري مي‌كند. با اين ديدگاه، سكانس آخر نوزادان در بيمارستان (همراه با جلوه‌هاي تصويري قابل قبول) معني پيدا مي‌كند.

در «دلم مي‌خواد» تعداد زيادي سوپراستار ايفاي نقش كرده‌اند، ولي با مشاهده تيتراژ آخر مشخص مي‌شود كه حضور آنها افتخاري بوده است. به‌همين دليل و همچنين با در نظر داشتن درونمايه طنز فيلم، احتمال فروش بالاي آن در اكران عمومي زياد است.


 قاب سينما 

 بهترين سريال هاي خارجي جهان؛

«هانيبال »

هانيبال سريال موفق در ژانر جنايي که از سال 2013 تا سال 2015 در 3 فصل 13 قسمتي پخش شد، سريال جذابيه که بر اساس رمان اژدهاي سرخ اثر توماس هريس ساخته شده و ماجراي هانيبال لکتر قاتل زنجيره اي معروف فيلم هاي سکوت بره ها را به تصويرمي کشد.

کارگردان :برايان فولر

بازيگران :هيو دنسي، مدس ميکلسن، کارولين داويرناس، جيلين اندرسون، لارنس فيشبورن و…

ژانر :جنايي، ترسناک، درام

*خلاصه داستان :

ويل گراهام مامور اف بي آي تصميم مي گيرد براي حل پرونده هاي جنايي خود را به جاي قاتل قرار دهد تا سريعتر بتواند معماي قتل را کشف کند. او در اين کار از روانشناس جنايي هانيبال لکتر که مهارت بسياري در کار خود دارد کمک مي گيرد و با کمک همديگر بسياري از پرونده هاي لاينحل را رمز گشايي مي کنند، غافل از اينکه هانيبال لکتر خودش يک قاتل سريالي رواني و خطرناک است که ... .


 خبر هنري 

 پوران درخشنده:

«هما روستا» معلم را ماندگار کرد

زنده ياد هما روستا در فيلم «پرنده کوچک خوشبختي» يکي از نقش‌هاي ماندگار معلم را در سينماي ايران به يادگار گذاشت، پوران درخشنده کارگردان اين اثر معتقد است:«خانم هما روستا با عشق و علاقه و بدون تاريخ مصرف، بگونه‌اي نقش معلم فيلم را ايفا کرد که هر بار به فيلم مراجعه کنيد،احساس مي‌کنيد يک معلم بايد اينگونه باشد.»

به گزارش ايسنا، هما روستا در «پرنده کوچک خوشبختي» ايفاگر يکي از ماندگارترين نقش معلمان بوده است؛ او در اين فيلم که توسط پوران درخشنده در سال 66 ساخته شد، يک معلم روانشناس را بازي کرد که براي تدريس وارد يک مدرسه دخترانه دانش آموزان استثنايي و ناشنوا مي‌شود و ورودش مصادف با آشنايي با دخترکي ناسازگار و کند ذهن که قصد کشتن هم‌شاگردان‌اش را سر کلاس داشته مي‌شود. معلم با تلاش فراوان سعي در اصلاح شخصيت ناسازگار دخترک مي‌کند که تلاش او تا حد ايثار و جنون پيش مي‌رود.

پوران درخشنده کارگردان سينما درباره‌ي نقش ماندگار هما روستا در فيلم «پرنده کوچک خوشبختي» به ايسنا گفت:اولين گزينه‌ام براي ايفاي اين نقش بازيگر ديگري بود و بعد خانم هما روستا بودند اما خوشحالم که ايشان انتخاب شدند. اين هنرمند براي رسيدن به اين نقش و يک معلم عاشق، بسيار زحمت کشيد.

به گفته‌ي او، معناي عشق و ايثار در وجود اين هنرمند بود و به معناي واقعي کلمه عاشقانه و با احساس به ويژگي‌هاي فداکاري و گذشت يک معلم نزديک شد تا توانست اين نقش را ماندگار کند.

درخشنده با اشاره به موضوع فيلم «پرنده کوچک خوشبختي» که در آن نقش مقابل زنده‌ياد هما روستا،يک دختر ناشنوا بود،يادآور شد:ايشان براي ارتباط با اين دختر بايد وقت و زمان بيشتري را مي‌گذاشتند بنابراين ساعت‌ها وقت گذاشتند تا با او ارتباط بگيرند.

او ادامه داد: هما روستا هنرمند فوق‌العاده‌اي بود چون عاشق کارش بود و به همين دليل وقتي نقش معلم را بازي مي‌کرد به دل مي‌نشست.

کارگردان «پرنده کوچک خوشبختي» يادآور شد: من خيلي از ايشان در اين همکاري خاطره دارم خصوصا از اين جهت که سخت‌ترين کارها را انجام مي‌داد تا به نقش نزديک شود و خوشحالم که خانم هما روستا اين نقش را بازي کرد.

پوران درخشنده که مادرش نيز معلم بوده است،يادآور شد: من از دوران کودکي از نزديک در کنار يک معلم بودم و وقتي هم که خانم روستا در فيلم نقش معلم را بازي کرد، احساس کردم که ايشان نقش را بگونه‌اي بدون تاريخ مصرف بازي مي‌کنند که هر زمان به فيلم رجوع شود،احساس مي‌کنيم بايد يک معلم اينگونه باشد.


 ميز خبــــر 

 آخرين وضعيت اکران فيلمي با بازي «شهاب حسيني»

فيلم سينمايي «امتحان نهايي» با بازي شهاب حسيني و ليلا زارع و فيلم‌نامه‌ي عباس کيارستمي بعد از دو هفته اکران فروشش از مرز 300 ميليون تومان گذشته است.سعيد خاني پخش‌کننده اين فيلم در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين خبر توضيح داد:اين فيلم بعد از دو هفته اکران در تهران 260 ميليون و در شهرستانها 65 ميليون تومان فروش داشته است.او با بيان اينکه اين فيلم در هفته‌ي اول 10 سالن در تهران داشت و به مرور سينماهايش به 15 سالن رسيد،تاکيد کرد که فيلم «امتحان نهايي» بدون سرگروه و بصورت آزاد اکران شده است.

اين پخش‌کننده اظهار تاسف کرد از اينکه تلويزيون در تبليغات آن خيلي حمايت نکرده است و ادامه داد: با توجه به هزينه‌هاي تبليغات محيطي،ما فقط در فضاي مجازي امکان تبليغ داريم و با توجه به اين محدوديت‌ها اما فروش فيلم خوب بوده است و اميدواريم در روزهاي آينده بهتر هم بشود.

فيلم «امتحان نهايي» به کارگرداني عادل يراقي و نويسندگي عباس کيارستمي و عادل يراقي، محصول سال 1394 است که با توجه به سختي اکران اين گونه فيلم‌هاي اجتماعي، در اوايل سال جديد امکان اکران پيدا کرده است.«امتحان نهايي» به تهيه‌کنندگي مصطفي شايسته روايت داستان يک معلم رياضي است که براي تدريس خصوصي به خانه شاگردش مي‌رود و همين امر باعث آشنايي او با مادر بچه مي‌شود.

برنامه هاي فرهنگسراي رسانه در نمايشگاه کتاب

فرهنگسراي رسانه و شبکه هاي اجتماعي در سي امين نمايشگاه بين المللي تهران و هشتمين فرهنگسراي کتاب با ارائه برنامه هايي حضور دارد.به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي رسانه و شبکه هاي اجتماعي،ثبت نام رايگان کتابخانه تخصصي رسانه، کلينيک سلامت ذهن، نقاشي ديجيتال، يک کلمه حرف حساب، رونمايي و نقد و بررسي کتاب، کتابخواني دسته جمعي نوجوانان، معرفي کتاب هاي رسانه اي، مشارکت با بازديدکنندگان در حوزه ايده هاي نو، کمپين صداقت رسانه اي و ارائه محصولات در حوزه رسانه و فرهنگ مطالعه، برنامه هاي فرهنگسراي رسانه و شبکه هاي اجتماعي در سي امين نمايشگاه بين المللي تهران و هشتمين فرهنگسراي کتاب است.غرفه اين فرهنگسرا در ورودي اصلي، سالن 112 مستقر است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته