جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5545

وزير راه و شهرسازي خبر داد:
افتتاح خط آهن قزوين – رشت تا پايان تابستان

سازمان خصوصي سازي اطلاعيه داد؛
سودي براي سهام عدالت توزيع نشده است

رويترز خبر داد؛
اجبار ايران براي پرداخت نقدي پول خريد 3 ايرباس


تريبون


ميز خبر


 وزير راه و شهرسازي خبر داد:
 افتتاح خط آهن قزوين – رشت تا پايان تابستان 

 
وزير راه و شهرسازي گفت: هزينه ساخت پروژه راه آهن قزوين – رشت، 2500 ميليارد تومان برآورد شده است.به گزارش مهر، عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در حاشيه بازديد از راه آهن قزوين- رشت که در دست ساخت است در جمع خبرنگاران گفت: اين محور يکي از محورهاي اصلي ريلي ايران است که جنوب کشور را به شمال وصل کرده و علاوه بر آن که ساخت اين راه آهن مورد تقاضاي مردم استان گيلان بود، مردم ساير مناطق کشور نيز ساخت آن را خواستار بودند. ضمن اينکه امتداد اين خط ريلي تا آستارا و اتصال آن به شبکه ريلي جمهوري آذربايجان، سبب انتفاع مردم کشورهاي حاشيه غربي خزر و شرق اروپا از اتصال به بنادر جنوبي ايران خواهد شد.

وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه پيشرفت راه آهن قزوين-رشت 91.5درصد بوده ادامه داد: تا پايان تابستان امسال مرکز استان گيلان به شبکه ريلي متصل خواهد شد.

وي با بيان اينکه ساخت راه آهن قزوين –رشت يکي از سخت ترين پروژه هاي ريلي کشور بود افزود: به دليل وجود بخش زيادي از مسير در مناطق کوهستاني و جنگلي مشکلات فني و پيچيدگي عمراني زيادي داشته ايم. به طوري که 25 کيلومتر تونل مشتمل بر 50 دستگاه و 8.5 کيلومتر پل از ويژگي هاي اين راه آهن است.

آخوندي مراحل اجرايي اين پروژه را در روزهاي پاياني آن دانست و اظهار کرد: اين مسير يکي از زيباترين خطوط ريلي ايران است که با توجه به قرار گرفتن خط آهن قزوين – رشت در مسير جنگلي و همچنين عبور از درياچه سد منجيل يکي از خطوط ريلي گردشگري کشور به حساب مي آيد. ضمن اينکه به معماري راه نيز در ساخت آن توجه شده است.

وزير راه و شهرسازي سرعت در نظر گرفته شده براي قطارهاي مسير قزوين – رشت را 160 کيلومتر عنوان و خاطرنشان کرد: اين قطارها از افتتاح مي تواند با مسير هوايي آن هم رقابت کند، بنابراين از مسير جاده اي و زميني به صرفه تر خواهد بود.

آخوندي هزينه اجراي اين پروژه را 2500 ميليارد تومان برآورد کرد و گفت: تا به حال دو هزار ميليارد تومان از اين مبلغ هزينه شده است. ضمن اينکه 33 هزار مترمربع فضاي ايستگاهي براي ايستگاه هاي اين مسير در نظر گرفته شده است و ايستگاه نهايي در رشت نيز که در برنامه ريزي قبلي در پنج کيلومتري مرکز گيلان جانمايي شده بود براساس ايده شهرسازي ريل پايه به زودي به ميدان گيل شهر رشت منتقل خواهد شد.


 سازمان خصوصي سازي اطلاعيه داد؛
 سودي براي سهام عدالت توزيع نشده است 

 
سازمان خصوصي سازي اعلام کرد که هنوز هيچ اطلاع رسمي مبني بر توزيع سود سهام عدالت نداشته و مردم بايد مراقب اخبار کذب برخي افراد سودجو، رسانه هاي فريب کار و کانال هاي مشکوک باشند.به گزارش مهر، سازمان خصوصي سازي در اطلاعيه‌اي توضيحاتي را راجع به توزيع سود سهام عدالت اعلام کرد. در اين اطلاعيه آمده است: مردم مراقب اخبار کذب برخي افراد سودجو و رسانه هاي فريب کار و کانال هاي مشکوک باشيد.

بنا به اخبار موثق دريافتي، گزارشات و خبرهاي مشکوکي مبني بر توزيع سود سهام عدالت شنيده و رد و بدل شده است.بدين وسيله سازمان خصوصي سازي از طريق اين کانال يعني کانال رسمي اطلاع رساني سهام عدالت و ساير مجاري اطلاع رساني رسمي خود، توزيع هرگونه سود سهام عدالت و هر نوع اخبار و اطلاعيه و وعده بي مورد در خصوص توزيع سود سهام عدالت را تکذيب مي نمايد و مفاد آن را کذب محض اعلام مي دارد.به اطلاع کليه مشمولين سهام عدالت و ساير مردم عزيز کشور مي رساند هيچ گونه توزيع سود انجام نشده و نمي شود و بدون اطلاع دقيق و اعلام رسمي از مجاري قانوني و رسانه هاي معتبر و فراگير کشور به هيچ عنوان توزيع سود عدالت انجام نخواهد شد.در اين اطلاعيه آمده است: هرگونه خبر و اعلام مبني بر توزيع سود سهام عدالت بي شک کلاهبرداري و دروغ محض است و حتما قصد اعلام کننده آن نيز سوء استفاده و شيادي و دسترسي به اطلاعات محرمانه مالي و پولي شماست.سازمان خصوصي سازي ضمن تقاضا از مردم شريف براي هوشياري کامل در اين زمينه، در اين برهه زماني حساس و به لحاظ اجتناب از هرگونه استفاده تبليغاتي و سياسي از طرح بزرگ و ملي سهام عدالت، درخواست مي نمايد اطلاعات سهام عدالت را فقط از طريق مبادي اطلاع رساني سازمان خصوصي سازي و اين کانال دنبال کنيد.


 رويترز خبر داد؛
 اجبار ايران براي پرداخت نقدي پول خريد 3 ايرباس 

 رويترز اعلام کرد به دليل خودداري بانک هاي خارجي از مشارکت در تامين مالي خريد هواپيماها توسط ايران، دولت اين کشور مجبور شده براي 3 ايرباسي که تحويل گرفته است پول نقد پرداخت کند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، يک مقام ارشد ايراني گفت، تهران در حال مذاکره با آژانس اعتبار صادراتي انگليس براي تسهيل عمليات تامين مالي قراردادهاي خريد هواپيما از شرکت هاي ايرباس و بوئينگ است.

برنامه هاي ايران اير براي خريد بيش از 180 فروند هواپيما از شرکت هاي ايرباس و بوئينگ مهمترين دستاورد اقتصادي برجام و لغو تحريم هاي غرب عليه ايران بوده است. اما به دليل نگراني بانک هاي غربي از تحريم هاي همچنان پابرجاي دولت آمريکا و عدم اطمينان از آينده برجام در دولت دونالد ترامپ، ايران براي تامين مالي اين قراردادها با مشکل مواجه است.به گفته منابع صنعتي، ايران تاکنون تنها3 هواپيماي ايرباس تحويل گرفته که پول آنها را هم به صورت نقدي پرداخت کرده است.

اصغر فخريه کاشان، جانشين وزير راه و شهرسازي ايران گفت، موسسه يو کي اکسپرت فايننس، (يوکف) آژانس اعتبار صادراتي انگليس پيشنهاد کرده بود که حداقل به تامين مالي برخي از هواپيماهاي ايرباس ساخته شده در کشورهاي انگليس، فرانسه، آلمان و اسپانيا کمک کند. اين موسسه همچنين پيشنهاد داده که حمايت هايي براي خريد هواپيماهاي بوئينگ توسط ايران ارائه دهد.

فخريه کاشان افزود: «ما پيشنهاداتي از يوکف دريافت کرده ايم که اين پيشنهادات در حال بررسي توسط تهران است.»

دو منبع صنعت هوانوردي که نخواستند نامشان فاش شود، انجام اين مذاکرات را تاييد کردند.

يوکف و دو شرکت هواپيماسازي غربي يعني ايرباس و بوئينگ از اظهارنظر در اين باره خودداري کرده اند.

کشورهايي در بخش هايي از جهان که در آنها بانک ها در زمينه سرمايه گذاري فعال نيستند، اغلب براي تامين اعتبار خريدهاي بزرگي نظير معاملات خريد هواپيما به دولت هاي اروپايي و آمريکا مراجعه مي کنند.

حدود 6 درصد از قراردادهاي خريد هواپيما در جهان از طريق چنين حمايت هاي دولتي اي انجام مي گيرد.


 تريبون 

 بررسي مشکلات معدنچيان آزاد شهر با حضور تيم کارشناسي وزارت کار

تيم کارشناسي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي براي بررسي مشکلات معدنچيان و ساير امورات کارگران معدن وارد آزادشهر شد.

به گزارش ايسنا، اين تيم متشکل از مهندس هفده تن مشاور وزير در امور بين الملل، مهندس اصابتي مديرکل بازرسي وزارت، مهندس مظفري - رئيس مرکز تحقيقات و حفاظت فني و بهداشت کار وزارت و مهندس  اج الديني - مديرکل امورحمايتي و توانمندسازي وزارت خانه حضور دارند.

هدف از اين سفر پيگيري امور مستمري معدنچيان، سرکشي و پيگيري ساير امورات کارگران معدن و همينطور بحث ايمني معادن است.

در حال حاضر جلسه‌اي با حضور اين تيم کارشناسي و مديرکل هاي تامين اجتماعي و تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان گلستان در آزادشهر تشکيل شده است.

مديرکل فناوري اطلاعات بانک مرکزي:

اتصال بانکي ايران و روسيه در چند ماه آينده نهايي مي شود

مديرکل فناوري اطلاعات بانک مرکزي اعلام کرد: رايزني درباره اتصال شبکه بانکي ايران و روسيه براي استفاده از ظرفيت کارت هاي بانکي در دو کشور تا چند ماه آينده نهايي مي شود.

«ناصر حکيمي» در گفت و گو با ايرنا ،درباره فرجام رايزني هاي ايران براي اتصال به نظام هاي بين المللي اظهار کرد: برقراري اين اتصال ها با کشورهايي که از شبکه ملي پرداخت برخوردارند، اولويت و سهولت بيشتري دارد.وي با بيان اينکه روسيه همچون ايران از يک شبکه ملي اطلاعات پرداخت برخوردار است، ابراز اميدواري کرد که اتصال بانک هاي ايران و روسيه ظرف چند ماه آينده نهايي شود.حکيمي از ژاپن به عنوان ديگر کشوري ياد کرد که رايزني ها براي اتصال بانک هاي ايران به آن در مراحل پاياني قرار داد.مديرکل فناوري اطلاعات بانک مرکزي گفت: اقدام هاي فني براي ايجاد اين اتصال به پايان رسيده و تنها امور مربوط به انعقاد قرارداد با ژاپن باقي مانده است.حکيمي درباره اتصال شبکه بانکي ايران به جمهوري آذربايجان و عراق براي ارايه خدمات بانکي براي گردشگران اين کشورها اظهار کرد: پيگيري اتصال به اين کشورها به دليل آنکه جمهوري آذربايجان و عراق فاقد شبکه ملي پرداخت هستند، به کندي پيش مي رود.

وي همچنين به رايزني هاي بانک مرکزي با چيني ها براي استفاده از ظرفيت کارت هاي بين المللي اشاره کرد و گفت: گفت و گو با طرف هاي چيني با توجه به اينکه اين کشور نيز داراي شبکه ملي پرداخت است، در دستورکار قرار دارد.به گزارش ايرنا، بانک مرکزي از ابتداي سال گذشته و به دنبال اجراي برجام و اتصال مجدد بانک هاي ايراني با جهان، مذاکره با شرکت هاي بين المللي پرداخت از جمله شرکت هايي در ژاپن و چين را کليد زد.با توجه به اينکه محدوديت هاي ايران در زمينه استفاده از کارت هاي اعتباري بين المللي نظير ويزا کارت و مستر کارت به تحريم هاي اوليه آمريکا عليه ايران بازمي گردد، بانک مرکزي درنظردارد از طريق توسعه مراودات بانکي با کشورهاي منطقه و استفاده از پيمان هاي منطقه اي اين محدوديت را براي مشتريان ايراني برطرف کند.

پيشتر «داود محمدبيگي» مديرکل نظام هاي پرداخت بانک مرکزي در گفت و گو با ايرنا گفته بود: برخي شرکت هاي بين المللي پرداخت، آمريکايي هستند يا سهامدار عمده آمريکايي دارند که به خاطر تحريم هاي اوليه امکان همکاري با آنها وجود دارد.

وي ايجاد اتصالات منطقه اي به جاي استفاده از شرکت هاي بين المللي را يکي از رويکردهاي موردنظر بانک مرکزي عنوان کرد و افزود: مي توان با ايجاد اتصال هاي منطقه اي از جمله خاورميانه و کشورهاي منطقه اين اتصال ها را پيگيري و اجرايي کرد.

مديرعامل ايران اير :

خدمات‌دهي هواپيماهاي اي تي آر به شمال و جنوب شرقي کشور

مديرعامل هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران با اشاره به ورود اولين سري هواپيماهاي اي تي آر، گفت: اين هواپيماها براي خدمات‌دهي مناطق کم‌برخوردار به کار گرفته مي‌شوند و در گام نخست مناطق شمال و جنوب شرقي کشور را پوشش مي‌دهند.

فرهاد پرورش در گفت‌وگو با تسنيم با تاکيد بر اين‌که هواپيماهاي اي تي آر پس از ورود در تهران نمي‌مانند، اظهار کرد:‌ پس از اتمام آموزش‌ها و آشنايي با TAR، هواپيماهاي مذکور در يکي از شهرها بيس مي‌شود و مثلا از رشت شروع به پرواز مي‌کند و فرودگاه‌هاي شهرهاي مناطق شمال و جنوب شرقي را پوشش مي‌دهد.وي با بيان اين‌که با ورود هواپيماهاي اي تي آر کل کشور را پوشش خواهيم داد، افزود:‌ تيم فني، عملياتي و مهندسي ايران تا کنون دو سفر به فرانسه داشته‌اند تا مراحل تحويل 4 فروند
اي تي آر را فراهم کنند.

وي گفت: دو فروند از اين هواپيماها آماده تحويل به ايران است.

پرورش سه‌شنبه گذشته با يادآوري اين‌که تيم کارشناسان هما که هفته گذشته براي تحويل هواپيماهاي اي تي آر به فرانسه سفر کرده بودند، اظهار کرد:‌ بخشي از کارهاي تحويل هواپيماهاي اي تي آر توسط اين تيم انجام شد و يک تيم جديد از کارشناسان براي تحويل نهايي به فرانسه سفر مي‌کنند.وي تصريح کرد:‌ کار اين تيم حدود يک هفته تا 10 روز زمان مي‌برد و پس از آن زمينه ورود 4 فروند هواپيماي فراهم مي‌شود.مديرعامل ايران هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران با بيان اين‌که کارهاي مربوط به تست فلايت (پروازهاي آموزشي) دو فروند اي تي آر به اتمام رسيده است، اظهار کرد:‌چک‌هاي اين هواپيماها توسط کارشناسان ايراني انجام شده، ضمن آن‌که مواردي که اشکال گرفته شده بود هم برطرف شده است.پرورش با اشاره به اين‌که بايد سوابق و مدارک هواپيما را درست تحويل بگيريم که زمانبر است، گفت: سوابق و مدارک 2 فروند ATR انجام شده و اميدواريم ظرف يک هفته آينده کار دو فروند ديگر نيز در اين زمينه به اتمام برسد.


 ميز خبر 

 افزايش 13 درصدي قيمت بستني،

جريمه‌هاي سنگين در انتظار آبميوه فروشان کثيف

رئيس اتحاديه آبميوه و بستني از افزايش 13 درصدي قيمت‌محصولات اين صنف از ابتداي امسال خبر داد.

اسکندر آزموده در گفت‌وگو با ايسنا عنوان کرد: از ابتداي امسال تا حدي افزايش قيمت در محصولات صنف داشتيم، اما با توجه به مجموع شرايط نمي‌توان افزايش قيمت زيادي را در قيمت‌ها ايجاد کرد چرا که در اين صورت توان خريد مشتريان ما کاهش پيدا مي‌کند.

وي درباره قيمت آبميوه عنوان کرد: در واقع براي آبميوه‌ها نمي‌توان نرخ تعيين کرد چرا که کيفيت ميوه‌ها با يکديگر متفاوت است و ساير موارد مانند ظرف‌هايي که براي آن‌ها استفاده مي‌شود نيز در قيمت تأثير مي‌گذارد، اما به هر صورت بازرسان به صورت مرتب قيمت‌ها را چک کرده و مناطق مختلف شهر هر يک داراي دو بازرس هستند.

وي درباره کيفيت آبميوه‌ها نيز توضيح داد: کيفيت آبميوه به گونه‌اي است که قطعا مشتريان به تجربه درخواهند يافت خريد از کدام واحد کيفيت بيشتري را به دنبال دارد. اما در خصوص برخي آبميوه‌ها مثل آب هويج نيز مي‌توان از روي ظاهر قضاوت کرد. چرا که اگر آب هويجي که شما خريداري مي‌کنيد مانند نوشابه زرد باشد از محصول با کيفيت در آن استفاده شده، اما اگر رنگ آن کدر باشد طبيعي است که کيفيت آن پايين بوده و حتي شست‌وشو هم تکميل نبوده است.

آزموده همچنين اظهار کرد: در اتحاديه آموزش‌هاي مختلف به واحدها داده مي‌شود و پيش از شروع به کار لازم است واحدها تأييديه بهداشت را هم بگيرند. پس از آن هم به طور مرتب به کار آن‌ها نظارت مي‌شود و در صورتي که از نظر بهداشتي محصولات آن‌ها دچار اشکال باشد جريمه‌هاي سنگيني براي واحدها لحاظ خواهد شد.

رئيس اتحاديه آبميوه و بستني همچنين يادآور شد: در حال حاضر در سطح تهران حدود 1500 واحد صنفي داراي پروانه فعاليت در اين بخش وجود دارد و حدود 600 تا 700 واحد هم هنوز داراي پروانه نبوده ولي کارهاي آن‌ها در دست انجام است.

وي همچنين اظهار کرد: در مجموع به نظر مي‌رسد طي 10 سال گذشته تعداد اعضاي صنف ما دو برابر شده است، البته در کنار اين موضوع موارد بسيار هم داشته‌ايم که عده‌اي براي ابطال جواز خود اقدام مي‌کنند چرا که هزينه‌هاي بالايي که واحدهاي استيجاري به آن‌ها تحميل مي‌کند در نهايت کار را به جايي مي‌رساند که ادامه فعاليت در اين صنف مقرون به صرفه محسوب نمي‌شود.

آزموده در ادامه از بحث ماليات‌هايي به عنوان يکي از عمده مشکلات اعضاي صنف خود ياد کرد و افزود: محصولات مورد نياز ما نيز به طور دائم افزايش قيمت دارند، اما ما در نهايت در طول سال يک بار و تا حدي محدود مي‌توانيم قيمت‌هاي خود را افزايش دهيم چرا که در غير اين صورت توان خريد وجود نخواهد داشت.

رئيس اتحاديه آبميوه و بستني درباره قيمت‌هاي جديد نيز گفت: براساس تازه‌ترين قيمت اعلام شده قيمت هر کيلو بستني سنتي خامه‌دار مغزدار و ويژه 18 هزار تومان، بستني خامه‌دار درجه يک 16 هزار تومان، بستني بدون خامه و بدون مغز 14 هزار تومان، بستني ميوه‌اي مغزدار درجه يک 18 هزار تومان، بستني ميوه‌اي بدون مغز و شکلات 14 هزار تومان، قيمت هر کيلو فالوده نيز 11 هزار تومان محاسبه مي‌شود.

آغاز به كار نخستين صندوق قابل معامله گواهي سپرده طلا

اميدنامه و اساسنامه اولين صندوق سرمايه گذاري کالايي با دارايي پايه سکه طلا در کشور به تائيد سازمان بورس و اوراق بهادار رسيد.

به گزارش فارس خبرهاي دريافتي از بورس کالا حاکي است اين صندوق پاييز سال گذشته موافقت اصولي تاسيس خود را از سازمان دريافت کرده بود. نام صندوق مذکور صندوق سرمايه گذاري پشتوانه طلاي لوتوس بوده که موسس و مدير آن شرکت تامين سرمايه لوتوس پارسيان است. بنابراين به زودي شاهد شروع به کار اولين صندوق سرمايه گذاري کالايي با دارايي پايه گواهي سپرده سکه طلا در بورس کالاي ايران خواهيم بود.

صندوق سرمايه گذاري با پشتوانه طلاي لوتوس جزو صندوق‌هاي سرمايه گذاري کالايي قابل معامله (ETC) است، اين صندوق‌ها يکي از انواع صندوق هاي سرمايه گذاري هستند که رشد کاملاً محسوس آنها، بعد از تاسيس اولين صندوق کالايي با دارايي پايه طلا در سال 2004، مؤيد موفقيت غيرقابل انکار آنها در بازارهاي مالي جهان است.

صندوق با پشتوانه طلا امکان پيروي از بازده قيمت سکه طلا را فراهم مي آورد و واحدهاي سرمايه گذاري آن در بورس کالاي ايران قابل معامله است. فعاليت اصلي اين صندوق سرمايه گذاري در گواهي سپرده سکه طلا بوده که به عنوان دارايي پايه صندوق در نظر گرفته شده است، بنابراين عملکرد صندوق، به عملکرد سکه طلا بستگي دارد. هر چند بخش عمده منابع صندوق، صرف خريد گواهي سپرده سکه طلا مي شود ولي بخشي از منابع صندوق طلا در بازار مشتقه سکه طلاي بورس کالا از جمله معاملات آتي و قراردادهاي اختيار معامله سکه طلا نيز سرمايه گذاري خواهد شد. با توجه به اينکه معاملات گواهي سپرده سکه طلا نيز در بورس کالا انجام مي‌شود، لذا سرمايه گذاري صندوق تماما بر روي اوراق بهادار مبتني بر کالا خواهد بود.

بطور کلي صندوق کالايي قابل معامله(ETC) يکي از ابزارهاي مالي نوين هستند که به سرمايه گذاران اين امکان را مي دهند به جاي خريد و نگهداري کالاي مورد نظر و تحمل هزينه هاي حمل و نقل، انبارداري و خسارت هاي احتمالي آن، اوراق اين صندوق ها را خريداري کنند. با خريد اين اوراق، سرمايه گذار در عين داشتن مالکيت کالاي مورد نظر، مسئوليت نگهداري از آن کالا را بر عهده ندارد.

به عبارت ديگر، اين صندوق‌ها بخش قابل ملاحظه اي از وجوه گردآوري شده خود را به سرمايه گذاري در گواهي سپرده کالايي خاص اختصاص مي دهند و علاقه مندان به سرمايه گذاري در آن کالاي خاص اقدام به خريد واحدهاي اين صندوق ها مي کنند. از طرف ديگر با توجه به اينکه خود صندوق نيز بر روي خريد فيزيکي سکه طلا سرمايه گذاري نمي‌کند و در عوض گواهي سپرده سکه طلا را خريداري مي کند، بسياري از ريسک هاي مرتبط با خريد و نگهداري سکه طلا متوجه صندوق نخواهدبود.

با توجه به نکته فوق، کساني که قصد سرمايه گذاري در بازار سکه طلا را دارند به راحتي مي توانند با خريد واحدهاي صندوق سرمايه گذاري با پشتوانه طلا در عين داشتن بازدهي مشابه سکه طلا هيچگونه هزينه اي از قبيل حمل و نقل، نگداري، بيمه و خسارت هاي احتمالي را متحمل نشوند. همچنين واحدهاي صندوق هاي سرمايه گذاري کالايي دقيقاً همانند سهام در بورس معامله شده و فرآيند تسويه آن نيز مانند ساير اوراق صورت مي گيرد؛ در اين بين از آنجا که اين اوراق بازارگرداني مي شوند، از نقدشوندگي بالايي برخوردارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته