جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5553

لاريجاني:
حضور مردم در انتخابات سپر امنيتي است


ترکيه به آمريکا ابلاغ کرده، کردهاي سوريه را در صورت لزوم هدف مي‌گيرد


خبر


اختتاميه بيستمين جشنواره تئاتر دانشگاهي


ولاديمير پوتين در فرودگاه پکن


سرمقاله


دستور هيات دولت براي رسيدگي فوري به مناطق زلزله زده در خراسان شمالي


ماکرون در اليزه: دموکراسي را به فرانسه بازمي‌گردانم


ترکيه با تمام توان از طرح جاده ابريشم چين حمايت مي‌کند


امير قطر حل بحران پناهندگي در جهان را خواستار شد


ميز خبر


يك نكته از هزاران


تا انتخابات


يادداشت


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 لاريجاني:
  حضور مردم در انتخابات سپر امنيتي است 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه «حضور مردم در انتخابات سپر امنيتي براي کشور ايجاد مي‌کند» گفت: بنده نفياً يا اثباتاً نسبت به کانديداها نظري اعلام نکردم و اگر کسي اين را بگويد من تکذيب مي‌کنم.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني که به استان قم سفر کرده، پس از حضور در نشست شوراي اداري بخش سفلچگان در جمع خبرنگاران گفت: فکر مي کنم کاملا روشن است، در شرايط امروز ايران و منطقه که ديگران به دنبال مسئله سازي براي ايران هستند، وضعيت حضور مردم در انتخابات علامت بسيار جدي محسوب مي‌شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه حضور جدي مردم در انتخابات بسياري از تهديدها را رفع مي‌کند، افزود: چندي پيش مقام معظم رهبري در خصوص موضوع انتخابات فرمايشات مبسوطي داشتند و مطالب دقيقي را فرمودند که به امنيت ملي کشور مربوط مي‌شود که البته همين طور نيز است، يعني مجموع رفت و آمدها و زد و بندهاي منطقه که در صحنه بين‌الملل انجام مي‌شود بيانگر اين است که احتياج به حمايت جدي از سوي مردم است که دشمنان احساس کنند يک سپر دفاعي در کشور وجود دارد که منظور از سپر دفاعي همان حضور مردم در انتخابات است.

وي ادامه داد: حضور مردم در انتخابات ممکن است مقداري از وقت مردم را در هنگام رأي دادن بگيرد، گاهي گفت وگوها و بگو و مگوها در انتخابات که صورت گرفته باعث آزرده شدن مردم مي شود که اين موضوعات نبايد روي اراده مردم تأثيرگذار باشد.

لاريجاني افزود: حضور مردم در انتخابات کار بزرگي است و مي‌تواند سپر دفاعي براي مردم و ملت ايران به وجود آورد، بنده که سال‌ها در مسائل امنيت ملي کار کردم اين موضوع را عرض مي کنم که حضور مردم بسياري از مخاطرات و تهديدات را از ايران دور مي‌کند.وي در اين رابطه ادامه داد: حضور مردم در انتخابات مجال را براي سرمايه‌گذاري، رونق توليد و اشتغالزايي در کشور فراهم مي‌کند، بنابراين خاضعانه از مردم و ملت تقاضا مي‌کنم تا با نشاط در انتخابات حضور پيدا کنند و بدانند که يک رأي مردم مي‌تواند به عزت ملي مدد رساند و اين موضوع سپر امنيتي براي کشور ايجاد مي‌کند.


 ترکيه به آمريکا ابلاغ کرده، کردهاي سوريه را در صورت لزوم هدف مي‌گيرد 

منابع ترکيه اعلام کردند که آنکارا به واشنگتن ابلاغ کرده است که هرگز حملاتش را عليه يگان‌هاي مدافع خلق کرد در سوريه علي رغم اعلام آمريکا مبني بر مجهز کردن آنها به سلاح متوقف نخواهد کرد.به گزارش ايسنا، اين منابع اعلام کردند که هيئت ترکيه متشکل از خلوصي آکار، رئيس ستاد ارتش،‌ هاکان فيدان، رئيس سازمان اطلاعات ترکيه که براي مقدمه چيني سفر رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه به آمريکا و ديدارش با دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا اخيرا عازم واشنگتن شدند به طرف آمريکا تاکيد کردند که ترکيه حقش در راستاي انجام حملات عليه يگان‌هاي مدافع خلق کرد در صورتيکه خطري براي امنيتش باشند را حفظ مي‌کند.در اين راستا، بنعالي ييلديريم، نخست وزير ترکيه نيز اعلام کرد که کشورش شبه‌نظاميان کرد سوريه که بخش اعظم نيروهاي دموکراتيک سوريه را تشکيل مي‌دهند علي‌رغم تصميم واشنگتن مبني بر افزايش سلاح‌هاي آنها در چارچوب عمليات آزادي شهر رقه هدف قرار خواهد داد.


 خبر 

 شمار مصدومان زمين لرزه خراسان شمالي به400 نفرافزايش يافت

رييس مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي خراسان شمالي گفت: شمار مصدومان زمين لرزه شنبه شب استان به 400 نفر افزايش يافت اما، آمار فوتي ها همان 2 نفر است.تقي دولت آبادي در گفت‌وگو با ايرنا اظهار کرد: 223 نفر از اين مصدومان به صورت سرپايي مداوا شدند و 177 نفر نيز در بيمارستان ها بستري شدند.

وي با بيان اينکه اکنون 57 نفر در بيمارستان ها بستري هستند افزود: 26 نفر از مصدومان تحت عمل جراحي قرار گرفته اند و يکي از مصدومان براي درمان به بخش ويژه منتقل شده که اکنون در اين بخش بستري است.

رييس مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي خراسان شمالي با بيان اينکه در اين حادثه طبيعي دو نفر به علت شدت ضربه وارد شده فوت کرده اند

کره شمالي موشک بالستيک آزمايش کرد

خبرگزاري کره جنوبي گزارش داد، کره‌شمالي يک موشک بالستيک آزمايش کرده است.به گزارش ايسنا، يک مقام‌ نظامي کره جنوبي در گفت‌وگو با خبرگزاري رويترز اظهار کرد، ماهيت دقيق موشک آزمايش شده مشخص نشده است.بر اساس گزارش رسانه‌هاي کره‌جنوبي، اين آزمايش در سواحل منطقه کوسانگ در شمال‌غربي شبه جزيره کره صورت گرفته است.

خبرگزاري يونهاپ گزارش داد، موشک آزمايش شده ظاهرا از نوع بالستيک بوده است.شبکه خبري ان.بي.سي گزارش داد، رييس‌جمهوري جديد کره‌جنوبي در واکنش به اين آزمايش، خواستار تشکيل جلسه شوراي امنيت ملي کشورش براي بررسي موضوع شده است.

اردن يک پهپاد ديگر را در مرز با سوريه ساقط کرد

جنگنده‌هاي نيروي هوايي اردن يک پهپاد ديگر را در مرزهاي شمالي اين کشور با سوريه سرنگون کردند.به گزارش ايسنا، خبرگزاري اردن اعلام کرد که هم‌پيمانان سوريه احتمالا يک پهپاد را با هماهنگي ارتش سوريه به پرواز درآورده‌اند و اکنون جنگنده‌هاي ميگ29 سوريه بر فراز درعا در حال پرواز هستند اما جنگنده‌هاي اردن بعد از سرنگوني پهپاد به پايگاه‌هاي خود بازگشتند.پهپاد سرنگون شده نيز که به طول سه متر و عرض دو متر است به پايگاه هوايي براي بررسي انتقال داده شده است. اين پهپاد يک هواپيماي جديد محسوب مي‌شود که مشابه آن در چين وجود دارد اما اردن، مدعي است ايران در اين عمليات دست دارد.به گفته منابع اين پهپاد مشغول تصويربرداري و مراقبت بوده است.

انفجار در مرکز بغداد

يک منبع در پليس عراق اعلام کرد در جريان انفجار يک خودروي بمب‌گذاري شده در مرکز بغداد چند تن کشته و زخمي شدند.

به گزارش ايسنا، به نقل از سومريه نيوز، وي تصريح کرد، اين انفجار کمي قبل در نزديکي پل "الربيعي" به سمت "الکراده" به وقوع پيوست.

وي گفت که اين انفجار به کشته شدن يک تن و زخمي شدن پنج تن انجاميد.


  اختتاميه بيستمين جشنواره تئاتر دانشگاهي 


  ولاديمير پوتين در فرودگاه پکن  


 سرمقاله 

بي تفاوتي و تبعاتي جبران ناپذير

دکترحسين اميدوار

درابتداي بحث بايد خدا را شاكر بود ازاين جهت كه بالاخره مناظره‌هاي زنده تلويزيوني پايان يافت و بيش از اين بي‌اخلاقي و تخريب در فضاي مجازي منتشر نشد. البته به اندازه 4سال بعد كه باز نوبت به انتخابات و تبليغات رياست جمهوري برسد، سوژه و سندغير معتبر به دست رسانه‌هاي خارجي داده شد كه ديگر نيازي براي تشكيل اتاق فكرهاي ضد ايراني نداشته باشند. چرا كه دشمنان به دنبال تخريب عملكرد نظام بودند و اين امر به دست مسئولان داخلي كشور رخ داد!.

مهمتر از اين مسئله نگرش و بينش جامعه نسبت به مقوله تبليغات و انتخابات رياست جمهوري مي‌باشد. متاسفانه عملكرد نامزدها در رقابت‌هاي تبليغاتي در بسياري موارد نه تنها جذب كننده نبود، بلكه موجب بي اعتمادي برخي افراد به عملكرد كلي كشورگرديد و به قولي انگيزه خود براي رأي دادن را از دست دادند. چرا كه مشاجره و به اصطلاح افشاگري‌هاي تخريب گرايانه كانديداها نه تنها موجب شفاف سازي نشد بلكه عاملي بربي اعتمادي بيشتر برخي اقشار براي آمدن به پاي صندق گرديد.

اما بايد براين نكته توجه داشت كه بروز اين عارضه در مشاركت سياسي كشور، آفتي بزرگ و تبعاتي جبران ناپذير درپي خواهد داشت. بي تفاوتي سياسي آسيبي است كه از جهات مختلف به كشور و ملت آسيب خواهند رساند. آنها كه بي تفاوتند به سبب نبود انگيزه و عدم شركت در انتخابات بي آنكه متوجه شوند به ديگران نيز آسيب مي‌زنند. آنها با اين گفتمان كه "هيچ فرقي نمي‌كند" تفاوتي بين نامزدها قائل نمي‌شوند و همه را ناديده مي‌گيرند(البته تقصير زيادي هم ندارند چرا كه اين حركت آنها واكنشي است درمقابل بي اخلاقي و قدرت طلبي برخي كانديداها!).

اين موضوع باعث مي‌شود تا سرنوشت بسياري ازمردمي كه عاقلانه تر به مسئله نگاه كرده‌اند دستخوش تغيير قرار گيرد و وزن سياسي آنها نسبت به جريان‌هاي ديگر كمتر گردد. شايد نگاهي به انتخابات رياست جمهوري نهم مبين اين موضوع باشد. در‌آن دوره 10 ميليون نفر به مرحوم آيت الله هاشمي راي دادند و 17 ميليون نفر راي خود را به احمدي‌نژاد دادند. اما نكته اصلي اينجاست كه در آن انتخابات 18 ميليون نفر در انتخابات شركت نكردند. اما بخش عمده‌اي از آن 18ميليون نفري که آن روز با انتخابات قهر کرده بودند و مي گفتند مگر فرقي هم مي کند چه کسي رئيس جمهور شود، در سال هاي بعد فهميدند، بله فرق مي کند و اين فرق را با همه وجود لمس کردند.

ازسوي ديگر آسيب اين بي تفاوتي برمنافع ملي كشور وارد خواهد شد. امروز اعراب و اسرائيل به همراه ترامپ درپي ايجاد ائتلافي جديد برعليه ايران هستند تا نا امني و بي ثباتي منطقه را به گردن ايران بيندازند و بهانه‌اي براي افزايش فشارها داشته باشند. اما بارها شاهد بوده‌ايم كه حضور و مشاركت مردم همچون سپري قابل اعتماد كشور و منافع ملي را در مقابل زياده خواهي‌ دشمنان حفاظت كرده است.

شركت دراين انتخابات از دوجهت بسيار حائز اهميت است. ابتدا بايد تمام مردم با نگاهي عقل مدارانه و فارغ از تبليغات غيراخلاقي كانديداها به سمت و سويي حركت كنند كه كشور را از وضعيت فعلي اقتصادي خارج كرده و زمينه گسترش مراودات با جهان را فراهم سازد.

اين امر تا آنجا اهميت دارد كه ناديده انگاشتن آن به مثابه بازگشت به دوراني است كه تمام منافع ملي كشور اعم از حيثيت بين المللي تا اموال و ثروت‌هاي طبيعي كشور به باد رفت.

از سوي ديگر بايد بنيه و توان ملي كشور را در مقابل نقشه چيني دشمناني كه به دنبال تضعيف ايران و سياه نمايي برعليه كشورمان هستند ارتقا بخشيم. اين امر نيز محقق نخواهد شد جز با حضور و مشاركت مردمي كه تحت تاثير برخي رفتارها و مشكلات داخلي دچار بي تفاوتي شده‌اند. اميدواريم با درك حساسيت اين موضوعات آنها كه قصد شركت درانتخابات را دارند به گزينه اصلح خود راي دهند و بي تفاوت‌ها نيز با توجه به ضرورت حضورشان براي تحقق منافع ملي كشور در انتخابات شركت نمايند.


  دستور هيات دولت براي رسيدگي فوري به مناطق زلزله زده در خراسان شمالي 

 
هيات وزيران با ابراز تاسف از کشته و زخمي شدن تعدادي از هموطنان در حادثه زلزله استان خراسان شمالي، استاندار و تمامي دستگاه ‌هاي اجرايي را موظف کرد تا نسبت به رسيدگي فوري به روستاها و مناطق آسيب ديده در اين استان اقدام کنند.همچنين هيات دولت در جلسه خود که به رياست اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس‌ جمهوري برگزار شد، وزيرتعاون، کار و رفاه اجتماعي را به عنوان نماينده دولت به منطقه زلزله زده اعزام کرد.

به گزارش ايرنا، براساس گزارش شبکه لرزه نگاري وابسته به موسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران زلزله 5.7 ريشتري ساعت 22و 30 دقيقه و58 ثانيه شامگاه شنبه رخ داد.

کانون اين زلزله در موقعيت 57.22عرض شمالي و 37.66طول شرقي ثبت شده است.

اين زمين لرزه در عمق 11 کيلومتري زمين که کانون مرکزي آن پيش قلعه است رخ داده است. کانون اين زمين لرزه با بجنورد 22 کيلومتر فاصله داشت.

* تعيين تکاليف دستگاه ‌ها براي ارتقاي جايگاه ايران در شاخص ‏هاي سهولت انجام کسب و کار و مقررات‌زدايي

هيات وزيران به منظور ارتقاي جايگاه بين‌ المللي ايران در شاخص ‌هاي سهولت انجام کسب و کار و مقررات ‌زدايي، تکاليفي را براي دستگاه ‌ها تعيين کرد.شاخص‌ هاي ياد شده عبارتند از: شاخص شروع کسب و کار، شاخص اخذ مجوزهاي ساخت و ساز، شاخص ثبت مالکيت، شاخص دسترسي به برق، شاخص تجارت فرامرزي، شاخص‌ هاي اجراي قراردادها، ورشکستگي و پرداخت ديون و ثبت مالکيت، شاخص اخذ اعتبار و شاخص پرداخت ماليات و حق بيمه تامين اجتماعي.

به موجب تصميم دولت، سازمان‌هاي امور مالياتي‌ کشور و تامين اجتماعي مکلفند حداکثر سه ماه پس از ابلاغ اين تصويب‏‌نامه ارتباط خود به صورت پنجره واحد الکترونيکي با اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غيرتجاري را به نحوي فراهم نمايند که‌ کليه امور مالياتي و بيمه‌اي مربوط به ثبت شرکت‌ها از قبيل پرداخت حق تمبر گواهي سهام، اطلاع‌رساني به سازمان امور مالياتي کشور درخصوص شروع فعاليت شرکت و ثبت اطلاعات ‌کارگاه‌ها و کارکنان در سازمان تامين اجتماعي از طريق درگاه واحد اداره کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غيرتجاري در کمتر از يک روز صورت پذيرد.

هيات وزيران همچنين دستگاه‌ هاي ارائه‌دهنده خدمات از جمله شرکت ‌هاي توزيع برق، ‌آبفا، مخابرات و ‌گاز را مکلف کرد در راستاي حذف مراجعه حضوري متقاضيان دريافت مجوز ساخت و انشعابات به مراجع متعدد، همکاري‌ لازم در جهت ارائه خدمات و فروش انشعاب ‌در محدوده و حريم شهر تهران از طريق درگاه واحد شهرداري را فراهم کنند.سازمان‌هاي امور مالياتي کشور و تامين اجتماعي نيز مکلف شدند حداکثر سه ماه پس از ابلاغ اين تصويب‏ نامه امکان ارتباط الکترونيکي خود با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را به نحوي فراهم‌ نمايند که ‌کليه امور مالياتي و امور مرتبط با سازمان تامين اجتماعي از قبيل اخذ مفاصا‏حساب مالياتي، اخذ مفاصا‏حساب تامين اجتماعي و پرداخت ماليات نقل و انتقال از طريق درگاه واحد سازمان ثبت اسناد و املاک‌ کشور صورت‌ پذيرد.

دولت وزارت ‌نيرو را نيز مکلف کرد در راستاي افزايش امتياز شاخص قابليت عرضه و شفافيت تعرفه‌اي از طريق تعداد و مدت‌زمان قطعي برق، اقدامات لازم از قبيل توسعه و بهبود سيستم نرم‌افزاري و پايش تعميرات پيشگيرانه و وضع مقررات لازم در راستاي هوشمندسازي شبکه را انجام دهند.

اين وزارتخانه همچنين مکلف شد از طريق اقداماتي از قبيل توسعه خدمات الکترونيکي و بهبود فرآيندها ظرف مدت 6 ماه پس از ابلاغ اين تصويب‌نامه امکان کاهش زمان اخذ انشعاب برق را فراهم‌ آورد.

* انتزاع چندين روستا و دهستان در استان‌ هاي هرمزگان و خراسان رضوي

با تصويب دولت، دهستان لارک از بخش شهاب شهرستان قشم در استان هرمزگان منتزع و به بخش مرکزي همان شهرستان ملحق شد.

هيات وزيران همچنين با انتزاع طبس و بازقند از دهستان طبس بخش مرکزي شهرستان خوشاب در استان خراسان رضوي و الحاق آن به دهستان قصبه شرقي بخش مرکزي شهرستان سبزوار در همان استان موافقت کرد.

روستاي ياقول و سه مزرعه سنگر، ماش و قلعه ‏شور نيز از دهستان ديباج بخش لطف‏آباد شهرستان درگز در استان خراسان رضوي منتزع و به دهستان تکاب بخش مرکزي همان شهرستان ملحق شد.


 ماکرون در اليزه: دموکراسي را به فرانسه بازمي‌گردانم 

 
اسکاي نيوز: رئيس جمهور جديد فرانسه در اولين سخنراني خود پس از ورد به کاخ اليزه گفت: براي بازگرداندن دموکراسي به کشور نهايت تلاش خود را به کار خواهم گرفت.

به گزارش ايسنا به نقل از اسکاي نيوز عربي، امانوئل ماکرون با ورود به کاخ اليزه و پس از ديدار با فرانسوا اولاند رسما به عنوان رئيس‌جمهور اين کشور کار خود را آغاز کرد.وي پس از ديداري يک ساعته با اولاند و تحويل کدهاي هسته‌اي و با طي پروتکل‌هاي قانوني رسما اداره کشور را در دست گرفت.پس از خروج اولاند از اليزه پس از 5 سال ماکرون به عنوان جوانترين رئيس‌جمهور فرانسه کار خود را آغاز کرد.

ماکرون در اولين سخنراني خود به عنوان رئيس‌جمهور فرانسه گفت: جهان و اروپا بيشتر از هر زمان ديگري به فرانسه نياز دارد. فرانسوي‌ها اميد و پيروزي را انتخاب کردند از هيچيک از تعداتمان دست نمي‌کشيم.


 ترکيه با تمام توان از طرح جاده ابريشم چين حمايت مي‌کند 

 
حريت :رئيس جمهور ترکيه با تاکيد بر نقش توسعه پروژه جاده ابريشم چين در زدودن تروريسم قول داد تا کشورش تمامي پشتيباني هاي لازم را از اين طرح چين به عمل آورد.به گزارش مهر به نقل از حريت ديلي، «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهور ترکيه در سخناني در مراسم افتتاحيه نشست «يک کمربند-يک جاده»(جاده ابريشم) در پکن گفت ابتکار چين در احياي جاده ابريشم به شکست تروريسم کمک بسياري خواهد کرد و گفت: کشورش با تمام توان از اين طرح چين پشتيباني خواهد کرد.وي ضمنا گفت: اين ابتکار جديد که جاده ابريشم جديد است در آينده آسيا را به اروپا، آفريقا و آمريکاي جنوبي وصل خواهد کرد.

اردوغان اين پروژه را به خاطر حضور60 کشور که جمعيتي حدود 4.5 ميليارد نفر را در برمي گيرد بسيار مهم خواند.وي همچنين بر اهميت تبادلات فرهنگي، فناوري، توريسم و علمي بين اين 60 کشور تاکيد کرد.


 امير قطر حل بحران پناهندگي در جهان را خواستار شد 

 
الجزيره :امير قطر با تاکيد بر اينکه تروريسم و افراط‌گرايي پديده‌اي جهاني هستند و ارتباطي با جامعه، مردم و دين ندارند، از جامعه جهاني خواست تلاش‌هاي بيشتري جهت تعيين راه‌حل‌هايي مناسب براي بحران پناهندگي انجام دهد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه خبري الجزيره، تميم بن حمد آل ثاني، امير قطر در سخنراني که در افتتاحيه هفدهمين همايش دوحه تحت عنوان "توسعه، ثبات، آوارگان" داشت، با اشاره به اينکه همايش دوحه در شرايط سخت منطقه و چالش‌هاي آن برگزار مي‌شود، گفت: درگيري‌ها و بحران‌هاي روز افزون جهان منجر به آوارگي ميليون‌ها تن در جهان شده است،‌ مساله‌اي که مسئوليت جامعه جهاني را افزايش مي‌دهد و نيازمند تلاش‌هاي بيشتر است.امير قطر افزود: از جمله بحران پناهندگي که به دهه‌هاي طولاني در گذشته برمي‌گردد مي‌توان به آوارگي فلسطيني‌ها از سال 1948 ميلادي اشاره کرد، مساله فلسطين درباره ملتي است که از سرزمينش جدا و از وطنش آواره شده است.


 ميز خبر 

 ارتش سوريه به زودي کنترل مناطق مرزي خود با عراق و اردن را به دست مي‌گيرد

ارتش سوريه روند عمليات در صحراي اين کشور (بادية الشام) را تشديد کرده و با سرعت زيادي به سمت مرزهاي مشترک سوريه با عراق و اردن پيش مي‌رود تا بتواند در نزديک‌ترين زمان ممکن کنترل آن را در دست بگيرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري العهد، ارتش سوريه با تشديد عمليات خود در صحراي اين کشور از جمله صحراي پالميرا و حومه جنوب شرقي حمص هر روز کنترل مساحت‌هاي بيشتري را در اين منطقه در دست گرفته و تلاش مي‌کند تا بتواند در نزديک‌ترين زمان ممکن کنترل مناطق مرزي با عراق و اردن را در دست بگيرد.

ارتش سوريه تلاش مي‌کند تا همزمان با بستن مرزهاي سوريه و عراق به روي تروريست‌ها حضور خود را در شرق اين کشور احيا کند.

فرانسه: کره شمالي تهديد جدي براي امنيت جهان است

فرانسه با محکوم کردن آزمايش جديد موشک بالستيک کره شمالي هشدار داد اين کشور آسيايي يک تهديد جدي عليه امنيت جهاني است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، رومن نادال، سخنگوي وزارت خارجه فرانسه در بيانيه‌اي اعلام کرد: پاريس از پيونگ يانگ مي‌خواهد که هرچه سريع‌تر از قوانين بين‌المللي پيروي کرده و روند خلع سلاح هسته‌اي را مسير کامل، غير قابل بازگشت و قابل کنترل آغاز کرده و برنامه موشک‌هاي بالستيک را کنار بگذارد.

فساد نتانياهو ممکن است آلمان را از فروش زيردريايي به اسرائيل منصرف کند

مجله آلماني اشپيگل فاش کرد، دولت آلمان در صورت اثبات اتهامات فساد وارده به بنيامين نتانياهو در مورد پرونده فروش زيردريايي به اسرائيل ممکن است از فروش 3 زيردريايي پيشرفته "دلفين" به اين رژيم منصرف شود.

به گزارش ايسنا، اين مجله به نقل از منابع نزديک به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نوشت: مذاکرات سخت و دشواري ميان مقامات آلماني و اسرائيلي در مورد دستيابي به توافق پيرامون اين 3 زيردريايي در جريان است.

در اين مجله آمده است: آنچه که شک و ترديد دولت آلمان را نسبت به فروش اين زيردريايي‌ها برانگيخته است، اتهامات فساد وارده به يک شخصيت نزديک به نتانياهو است که نقش عمده‌اي در عقد قراردادهاي مربوط به اين زيردريايي‌ها ايفا کرده است.


 يك نكته از هزاران 

 پس از آنکه يکي از نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري اقدام به راه‌اندازي سايتي کرده که در آن براي خانه‌دار کردن مردم نام نويسي مي‌شود، وزارت راه و شهرسازي راه‌اندازي سايت‌هاي مجازي که به ثبت نام مسکن براي ارائه‌ي خانه به مردم انجام گرفته را کلاهبرداري دانست.

جداي از مباحث تبليغات انتخاباتي، بايد به اين نكته توجه كرد كه ورود به چنين عرصه‌اي نياز به پيگيري مقدمات قانوني دارد و نمي‌توان صرفا با راه‌اندازي يک سايت اقدام به نام‌نويسي از مردم کرد.

يک شهروند عادي نمي‌تواند نسبت به ساخت يک سامانه مجازي و ثبت نام از مردم اقدام کند، بدون آنكه مرجع قانوني آن را تاييد و تثبيت نمايد. اين مسائل بازي كردن با نيازها و خواسته‌هاي مردم است و به هيچ وجه زيبنده جامعه ما نيست. واقعا بايد تامل كرد كه ميل به قدرت تا چه حد مي‌تواند تخريب كننده باشد!


 تا انتخابات 

 استاندار تهران:

راه اندازي کارناوال و کاروان هاي تبليغاتي ممنوع است

استاندار تهران تاکيد کرد: راه اندازي کارناوال و کاروان هاي تبليغاتي ممنوع است.

به گزارش مهر، سيد حسين هاشمي جمع اعضاء هيات نظارت بر انتخابات و نيز فرمانداران استان تهران با بيان اين که راه اندازي کارناوال و کاروان هاي تبليغاتي ممنوع است، گفت: تجمع در مقابل ستادهاي انتخاباتي نيز نياز به مجوز دارد.

وي سپس بر آغاز فرآيند راي گيري راس ساعت 8 صبح جمعه29 ارديبهشت در تمام شعب اخذ راي استان تهران تاکيد و اضافه کرد: هرگونه تاخير در آغاز فعاليت شعب اخذ راي منجر به تذکر کتبي فرمانداران خواهد شد.استاندار تهران از فرمانداران خواست با رعايت بي طرفي کامل به اجراي دقيق قانون بپردازند و گفت: بايد زمينه حضور حداکثري مردم در انتخابات فراهم شود و همينطور هم خواهد شد و مردم مومن و انقلابي ما انتخاباتي باشکوه در روز جمعه رقم خواهند زد، انتخابات بايد هرچه شفاف تر، امن تر و باشکوه تر برگزار شده و در برابر چشمان دشمنان انقلاب اسلامي قرار بگيرد.


 يادداشت 

 «شوراها؛ وکلاي سياسي مردم»

قسمت دوم - پاياني

سياست‌گذاري مرحله‌اي بالاتر از برنامه‌ريزي و اجراست، بنابراين انتظار شورايي فني يا برنامه‌ريز معقول نيست. شوراها بايستي بر سربرنامه‌ها و انتخاب مجري‌اي توانمند براي شهرداري به اجماع برسند. برنامه‌ريزي در خصوص واحدهاي سکونتگاهي (شهر و روستا) متولي خودش را دارد و در سطح استان و مرکز به اين کار مي‌پردازند. کارهاي عمراني شهر و روستا به پيمانکاران واگذار مي‌شود و در خود شهرداري‌ها کارشناسان فني (عمران و معمار) و براي دهياري‌ها در بخشداري‌ها ناظر فني پروژه‌ها (عمران يا معماري) مشغول نظارت بر اجرا هستند. شوراها در بخش و مراکز شهرستان يکي از اعضاي ثابت جلسات هستند و به فراخور نياز به پاره‌اي از جلسات هم دعوت مي‌شوند. دعوت از اين شوراها براي جلسات به خاطر اشرافيت آن‌ها بر شهر يا روستا و اعتمادي است (که به پشتوانه رأي داده‌شده) مردم به آن‌ها دارند. اکثريت‌قريب‌به‌اتفاق درخواست‌هاي مردمي که به ادارات يا دستگاه‌هاي اجرايي داده مي‌شود طي نامه‌اي است که ممهور به مهر شوراست. در روستاها شورا و ريش‌سفيدان روستا در خصوص انتخاب و دعوت از روحاني براي روستا به شور مي‌نشينند و آن را به شوراي روحانيت شهرستان معرفي مي‌کنند. هرچند شايد هيچ‌کدام آگاهي ديني‌شان در حد روحاني نباشد، اما مسئله وکالتي است که مردم به آن‌ها داده‌اند و احترامي است که براي تشخيص آن‌ها قائل مي‌شوند. يک پاي شوراهاي حل اختلاف و دادگاه شوراها هستند که براي حل‌وفصل و آگاهي از قضايا از آن‌ها دعوت مي‌شود. در خصوص مسائلي که مربوط به انتظام و نظم اجتماعي است نيروي انتظامي در بسياري از موارد از شوراها دعوت به عمل مي‌آورند، از حل‌وفصل مسائل خانوادگي تا درخواست بررسي معافيت‌هاي خدمت سربازي. اين‌ها تنها نمونه‌اي از شرح وظايف و خدماتي است که شوراهاي اسلامي شهر و روستا دارند. در خصوص عمران و آباداني سکونتگاهي شهري و روستايي هم موضوع تنها به اجراي پروژه عمراني ختم نمي‌شود. توسعه مقوله‌اي کيفي است تاکمي و علاوه بر نظارت بر هندسه آجر و سيمان، اشتغال و وجه آفريني (هويت بخشي) را نيز دربرمي گيرد. اموري که نه‌تنها جز وظايف شوراهاست بلکه وظيفه‌اي عمومي محسوب مي‌شود، منتهي امر در اينجا دغدغه و انتظارات از شوراها بيشتر است. شرح وظايف بي‌شمار و فراوان شوراهاي اسلامي شهر و روستا اختيارات و توان هم سنگ را مي‌طلبد که البته قانون‌گذار آن را پيش‌بيني کرده و تفويض هم شده است. مع‌الوصف پشتوانه شوراها علاوه بر قانون مي‌تواند سرمايه معنوي او هم باشد. اين سرمايه در سطح شهر و روستا همان است که منجر به انتخاب او شده و در سطوح بالاتر ارتباطاتي است که شوراها به‌عنوان افراد جامعه با افراد صلاحيت‌دار برقرار مي‌سازند. احزاب و گروه‌هاي سياسي ازجمله سازوکارهاي هستند که شوراها مي‌توانند براي عمران و آباداني شهر و روستاي خود از توان آن‌ها بهره ببرند. نکته اينجاست اين وکلا سياسي بايستي کار سياسي خود را انجام بدهند اما دچار سياسي‌کاري نشوند.

مختار جعفري؛ کارشناسي ارشد علوم ارتباطات


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

کتابخانه اسکندريه، اسکندريه، مصر

تقاضاها براي پذيرش

ياداشت هاي ضميمه اطلاعات را درمورد پذيرش مؤسساتي ميدهد که علاقه خود را در عضويت انجمن بين المللي دانشگاهها اعلام کرده اند وتقاضاهاي آنها مورد موافقت قرار گرفته است.

(1) تقاضاهايي که درمارس سال 2005 درهيأت مديره گردش اداري داشته ورد شده است: قرار است درنوامبر 2005 به هيأت مديره مجدداً ارائه گردد:

- دانشگاه آزاد زبان و ارتباطات (IULM)، ايتاليا

- دانشگاه روابط بين الملل وزبان هاي جهاني قزاق ابيلاي خان، قزاقستان

- دانشگاه امام اوزائي، لبنان

- کالج دانشگاهي بين المللي سِدايا، مالزي

- دانشگاه فن آوري، موريتيوس

- دانشگاه ملي فن آوري هاي غذا، اوکراين

(2) تقاضاهاي جديدکه قراراست در نوامبر سال 2005 به هيأت مديره تقديم گردد:

- دانشگاه مديترانه شرقي، قبرس شمالي

- دانشگاه فرانسوي مصر، مصر

- مدرسه حقوق بوسريوس( Bucerius)، آلمان

- دانشگاه کُيا، عراق

- آکادمي مطالعات تحصيلات تکميلي، تريپلي، ليبي

- مؤسسه مطالعات آکلند، درهِلِنز(Ais St Helens)، نيوزيلند

- دانشگاه آمريکايي عرب، فلسطين

- دانشگاه پولونيا در زِستوکوا (Czestochowa)، (آکادميا پولونيج نا

Akademia Pplonijna)، لهستان

- دانشگاه رويرا ا ويرجيلي( Rovira I Virgili)، اسپانيا

- دانشگاه سَبَرگاموا ( Sabara gamuwa) در سريلانکا، سريلانکا

- کالج علوم وفن آوري بايان ( Bayan)، سودان

(3) تقاضاي وابسته:

-شبکه اروپايي آموزش فيزيک (EUPEN)، بلژيک


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته