جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557


درک زبان دلفين با کمک هوش مصنوعي


دستکشي که زبان اشاره را به گفتار تبديل مي‌کند


چسب جادويي که اثري از زخم به جا نمي‌گذارد


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 درک زبان دلفين با کمک هوش مصنوعي 

 
هوش مصنوعي به غير از اينکه هر روز دستگاه‌هاي پيرامون‌مان را باهوش‌تر مي‌کند، ما را در فهم مسائل نيز کمک مي‌کند. پردازش طبيعي زبان يکي از کاربردهاي هوش مصنوعي است که ما را در درک زبان‌هاي سرتاسر جهان کمک مي‌کند. حال دانشمندان وعده داده‌اند که اين فناوري تا چهار سال آينده ما را قادر خواهد کرد که زبان دلفين‌ها را بفهميم.

به گزارش آنا به نقل از ديجيتال‌ترند، شرکت سوئدي «گاوانگاي اي‌بي» (Gavangai AB) با همکاري با موسسه فناوري سلطنتي اين کشور قصد دارد در قالب يک پروژه چهار ساله، داده‌هاي مربوط به زبان دلفين‌ها را در يک پايگاه داده جمع‌آوري کند و از اين طريق از نحوه ارتباط ميان اين پستانداران دريايي رمزگشايي کند.از لحاظ تئوري، يادگيري زبان دلفين‌ها هيچ تفاوتي با درک زبان‌هاي انساني ندارد. محققان هم معتقدند که زبان ارتباطات دلفين‌ها خيلي هم بي‌شباهت با زبان انسان‌ها نيست ولي از طرفي هم نحوه ارتباط‌شان هم مبتني بر جملاتي نيست که از کلمات تشکيل شده‌اند و بار معنايي دارند. آنها حتي به هنگام صحبت دوستان خود، سکوت مي‌کنند و به حرف‌هاي يکديگر گوش مي‌دهند. براي درک اين زبان، بايد بتوان بين صداهاي مختلف ارتباط برقرار کرد.

دانشمندان اميدوارند که اين هوش مصنوعي بتواند در آينده زمينه‌‌اي را فراهم سازد که حتي انسان‌ها با دلفين‌ها صحبت کنند. اما بايد ديد که تا سال 2021 يعني زمان پايان اين پروژه، تا چه حد موفق عمل خواهد کرد.


 دستکشي که زبان اشاره را به گفتار تبديل مي‌کند 

 
اشاره يک ابزار بي‌نظير براي برقراري ارتباط افراد ناشنوا با افراد ناشنواي ديگر است اما به همان اندازه که کاربردي است براي ارتباط با افراد عادي ناکارآمد است زيرا افراد عادي معمولا اين زبان را بلد نيستند. حال دو جوان ايراني و آمريکايي دستکشي را اختراع کرده‌اند که زبان اشاره را به گفتار تبديل مي‌کند.

به گزارش آنا به نقل از TechRadar، اين دو دانشجوي دوره ليسانس دانشگاه واشنگتن در آمريکا نام اين دستکش را «SignAloud» گذاشته‌اند. در اين دستکش، حسگرهايي تعبيه شده است که تمامي حرکات و موقعيت دست کاربر خود را ثبت مي‌کند و اين اطلاعات را از طريق بلوتوث به يک کامپيوتر مرکزي ارسال مي‌کند. اين کامپيوتر حرکات ثبت‌شده را تحليل مي‌کند و آن را به گفتار يعني کلمه و جمله تبديل مي‌کند و از طريق اسپيکر پخش مي‌کند.به گفته «نويد عضدي» و «توماس پرير»، اين نخستين بار نيست که ابزار ترجمه زبان اشاره در جهان ساخته مي‌شود ولي يکي از ارگونومي‌ترين (فاکتورهاي انساني) ابزاري است که تاکنون ساخته شده است که کاربري بسيار ساده‌اي دارد و بيشتر شبيه به سمعک و لنزهاي تماسي کنوني کار مي‌کند.اين دو دانشجو به دليل ساخت چنين ابزاري، موفق به کسب جايزه 10 هزار دلاري دانشجويان موسسه فناوري ماساچوست (MIT)شده‌اند.

دستکش مبدل زبان اشاره به گفتار اکنون صحبت‌هاي افرادي را که به زبان اشاره آمريکايي متکي هستند، به افراد عادي منتقل کند اما به نظر مي‌رسد در آينده مي‌تواند با نسخه‌هاي ديگر زبان اشاره نيز سازگار شود.


 چسب جادويي که اثري از زخم به جا نمي‌گذارد 

 محققان ماده چسب مانندي را تهيه کرده‌اند که مي‌تواند روشي موثر براي درمان زخم‌ها، بدون باقي گذاشتن اثر زخم روي پوست، باشد .

به گزارش آنا به نقل از ScienceAlert، پوست انسان خيلي خوب از پس حافظت بدن نرم و لطيف ما در برابر خطرات خارجي برمي‌آيد، بنابراين لحظه‌اي که يک زخم يا بريدگي اين ديوار حفاظتي را خدشه‌دار مي‌کند سيستم دفاعي فعاليت خود را با حداکثر قوا شروع مي‌کند.اما در اکثر مواقع جاي زخم روي بافت بدن به جا مي‌گذارد چراکه ما توانايي بازسازي سلول‎هاي پوست به حالت قبلي‌شان را نداريم. در حال حاضر پزشکان از راه‌حل‌هاي مختلف اما ناکارآمدي براي از بين بردن جاي زخم استفاده مي‌کنند. حالا دانشمندان ماده جديدي را اختراع کردند که قدرت شفابخشي خود را از صدف‌هاي ماسل مي‌گيرد.

وقتي که بافت پوستي با بريدگي عميقي آسيب مي‌بيند، پوست به منظور بازسازي خود شروع به پرکردن زخم با کلاژن مي‌کند. اين پروتئين، ماده کليدي در بافت نرمال پوست است اما وقتي که براي پوشش دادن يک زخم مورد استفاده قرار مي‌گيرد، الياف کلاژن يک اسکار از خود به جا مي‌گذارند.

اين امر به اين دليل است که در هنگام پوشش زخم و بريدگي اين الياف در کنار يکديگر در يک الگوي متقابل منظم در پوست قرار نمي‌گيرند، الگويي که در حالت عادي فيبرهاي کلاژن به آن شکل در کنار هم آراسته و مرتب مي‌شوند.پزشکان حداکثر تلاش خود را مي‌کنند تا از شکل گرفتن جاي زخم روي بافت جلوگيري کنند اما در اکثر مواقع کار زيادي از دست آنها بر نمي‌آيد و در نهايت جاي زخم روي پوست بيمار جا خوش مي‌کند.يکي از راه‌هايي که مي‌تواند در ترميم بهتر زخم مفيد باشد استفاده از يک چسب است؛ چسبي مبتني بر مواد شيميايي مشابهي که در سوپرچسب‌ها پيدا مي‌شود. اما همه زخم‌ها را نمي‌توان با چسب بست، چسب شيميايي مشتق‌شده پوستي مي‌تواند منجر به تحريک پوست انسان شود. همچنين اگر نياز باشد مانع از خشک شدن زخم بشويم استفاده از اين نوع چسب هيچ فايده‌اي ندارد.ماده‌اي به نام «دکورين» وجود دارد که به کلاژن کمک مي‌کند تا در ساختار مرتب‌تري روي پوست در کنار هم قرار بگيرند اما بسيار گران‌قيمت است و همه بيماران توانايي استفاده از آن را ندارند؛ همچنين توليد آن در مقادير زياد براي استفاده‌هاي پزشکي ريسک بالايي دارد.يک تيم از محققان کره‌اي به چسب مبتني بر ماسل (نوعي صدف دو کفه‌اي) علاقمند شدند و شروع به تحقيق و بررسي روي آن کردند چراکه اين جاندار دو لته‌اي توانايي شگفت انگيزي در چسبيدن به سنگ‌ها، حتي زير فشار موج‌هاي خروشان و سهمگين اقيانوس دارد. همچنين يک چسب جراحي مناسب، نياز دارد در محيط‌هاي مرطوب نيز کار کند.

محققان از دانشگاه علم و صنعت پوهانگ در کره جنوبي از مکانيزمي الهام گرفتند که دکورين از آن براي هدف قرار دادن کلاژن در پوست استفاده مي‌کند. آنها موفق به اختراع چسب زخم جديدي از پروتئين چسبنده صدف ماسل شدند. دانشمندان اين پروتئين را با يک پپتيد که به کلاژن متصل مي‌شود، ترکيب کردند.اين تيم تحقيقاتي چسب جديد خود را روي موش‌ها آزمايش کرده‌‌اند. آنها اين چسب را روي زخم‌هاي عميق به عرض هشت ميلي‌متر قرار دادند و روي آن با پلاستيک پوشاندند تا محيط ترميمي مرطوب باقي بماند. براي مقايسه، يک گروه کنترل نيز وجود داشت؛ زخم‌هاي موش‌هاي گروه کنترل تنها با پلاستيک پوشانده شد و از چسب جديد در آن استفاده‌اي نشد.تاثير ماده مبتني بر ماسل تنها در طي 10 روز قابل مشاهده بود. در روز يازدهم، زخم‌ موش‌هاي آزمايش شده تا 99 درصد بسته شده بود؛ در روز بيست و هشتم، زخم‌ها کاملا بهبود يافته بودند و تنها جاي زخم محوي از آنها باقي مانده بود

در حالي که زخم موش‌هاي گروه کنترل زمان بيشتري براي ترميم گرفت و در آخر جاي زخم بنفش رنگ قابل مشاهده‌اي نيز روي پوستشان باقي ماند.


 عجيب و جالب 

 وقتي شبه نهنگ تک‌شاخ عصباني مي شود

اخيرا ويدئويي منتشر شده است که تصاوير ناب از اهداف خشونت آميز نهنگ تک‌شاخ را به نمايش مي‌گذارد.

به گزارش آنا به نقل از ScienceAlert، يک پهپاد موفق به ثبت ويدئوي کوتاهي از رويدادهايي شده است که تا پيش از اين ديده نشده است: شبه نهنگ‌هاي تک‌شاخ با استفاده از عاج‌هايشان ماهي کاد قطبي شکار مي‌کنند؛ به آنها ضربه مي‌زنند و بيهوش مي‌کنند تا آسان‌تر بتوانند از آنها تغذيه کنند.

اين رفتار به يک معماي بيولوژيکي اشاره دارد که براي دهه‌ها مورد سوال دانشمندان بوده است: چرا يک دندان نيش اضافي بسيار بلند در اين نهنگ‌هاي کمياب و هميشه گريزان تکامل يافته است؟ اين دندان عاج مانند از ميان لب بالايي بيرون زده و مانند شاخ يک تک‌شاخ روي سر نهنگ قرار گرفته است.

اين ويدئو توسط دو پهپاد در «ترمبلي ساوند» واقع در شمال شرقي کانادا گرفته شده است.

براندون لافورست، متخصص ارشد زيستگاه‌ها و گونه‌هاي قطبي از موسسه حيات وحش جهاني، مي‌گويد: «اين ويدئو نگرشي جديد از چگونگي استفاده از عاج را ارائه مي‌دهد».

راز و رمز اين شاخ‌ها که تا 2/7 متر رشد مي‌کنند باعث شده است دانشمندان تعدادي کارکرد محتمل براي آن در نظر بگيرند؛ مانند ناوبري و نبرد بر سر قلمرو. اما در اين شواهد يک نقص آشکار وجود داشت؛ اينکه عاج‌ها شباهت زيادي به وسيله‌اي سلاح مانند دارند، بنابراين آيا از آنها براي شکار نيز استفاده مي‌شود؟ و بالاخره معلوم شد که اين شاخ‌ها يک وسيله شکاري هستند.

حالا که براي اولين بار شاهد اتفاق افتادن اين رفتار بوديم؛ روشن شد که عاج نهنگ تک‌شاخ زائده‎اي چند منظوره است که کاملا ارزش تکامل يافتن را داشته است؛ البته هنوز هم يکي از غيرمعمول‌ترين دندان‌هاي موجود در طبيعت محسوب مي‌شود.

سال گذشته، دانشمندان کشف کردند که اين عاج به نهنگ‌هاي تک‌شاخ در «ديدن» نيز کمک مي‌کند. اين شاخ قدرت بينايي به نهنگ مي‌دهد که هيچ نوع گونه ديگري روي زمين آن را ندارد. وقتي که محققان مهارت‌هاي انعکاس صداي نهنگ تک‌شاخ را اندازه‌گيري کردند، متوجه شدند که اين موجودات داراي بهترين سونار جهت‌يابي است که تاکنون شناسايي شده است.

همانند دلفين‌ها و نهنگ‌هاي ديگر، نهنگ تک‌شاخ نيز با توليد صداي تق تق مانندي قادر به حرکت در تاريکي و آب‌هاي گل‌آلود هستند. سرعت صداي توليدي آنها هزار کليک بر ثانيه است که با استفاده از انعکاس آنها قادر به بازسازي محيط اطراف، براساس چگونگي برگشت امواج صوتي ساطع‌شده از طعمه‌هاي نزديک يا شکل سنگ‌ها، خود هستند.

تحقيقات قبلي نشان داده بود که اين دندان نهنگ‌ تک‌شاخ داراي لعاب (ميناي دندان) سخت خارجي براي محافظت است که آن را نسبت به کوچک‌ترين محرک‌ها نيز حساس مي‌کرده است؛ به نظر مي‌رسد همين امر باعث شده است که اين جانور داراي بهترين سيستم انعکاس صدا در ميان تمامي گونه‌ها باشد.

دانشمندان گمان مي‌کنند که اين دندان نقش کليدي در سويابي پژواکي ايفا مي‌کند؛ آب دريا از طريق منافذ موجود در نوک شاخ وارد مي‌شوند، سپس از بدنه عبور مي‌کند و از عصب انتهايي موجود در ته دندان در نزديکي سر خارج مي‌شود و سيگنال‌ها را به مغز ارسال مي‌کند تا محيط پيرامون نهنگ قطبي شکل بگيرد.

اين حساسيت نشان مي‌دهد که عاج نهنگ تک‌شاخ وسيله نيست که به بي‌حساب و کتاب مورد استفاده قرار بگيرد، حتي در ويدئوي ثبت‌شده نيز مي‌توانيد مشاهده کنيد که نهنگ با ملايمت و دقت بسيار از اين عاج در شکار کردن استفاده مي‌کند.

اين نهنگ‌ها همچنين در نبرد بر سر قلمرو از اين عاج‌هاي بسيار حساس به عنوان سلاح استفاده مي‌کنند و به يکديگر ضربه مي‌زنند.

خطر انقراض در کمين يکي از نادرترين آبزيان جهان

کارشناسان محيط زيست تاکيد کردند: براي حفظ "در معرض خطرترين" گونه‌ آبزيِ جهان لازم است محدوده ممنوعيت ماهيگيري در زيستگاه آن به سرعت افزايش يابد.

به گزارش ايسنا، به گفته کارشناسان در حال حاضر تنها 30 قطعه "گرازماهي کاليفرنيا" وجود دارد و جمعيت اين گونه از سال 2011 ميلادي کاهش 90 درصدي داشته است.

گرازماهي کاليفرنيا کوچک‌ترين گونه آب‌بازان در جهان و نيز يکي از نادرترين‌هاي آن‌هاست. اين گونه‌ گزارماهي تنها در خليج کاليفرنيا مشاهده مي‌شود که زيستگاه انواع گسترده‌اي از گونه‌ها به حساب مي‌آيد و نيمي از مجموع توليدات شيلات مکزيک را تامين مي‌کند.

اين گونه دريايي اغلب و به طور تصادفي بر اثر برخورد با گيل‌نت (تور ماهيگري) تلف مي‌شود که استفاده از آن از سال 2015 براي مدت دو سال ممنوع اعلام شد و کارشناسان اميدوارند دولت مکزيک با توجه به تاريخ انقضاي اين طرح آن را مجدد تمديد کند.

به گزارش شبکه خبري بي بي سي، گيل‌نت‌ها که براي به دام انداختن ماهي‌ها به طور عمودي قرار داده مي‌شوند به طور گسترده‌اي در خليج کاليفرنيا کاربرد داشته اما در سال 2015 و در جهت کمک به حفظ گزارماهي‌ها استفاده از آنها ممنوع اعلام شد.


 آيا مي دانيد؟ 

 الهام از مگس انگلي براي ساخت سمعک

دانشمندان اميدوارند که با کمک مکانيسم شنوايي در گونه‌اي مگس بتوانند نسل بعدي حسگرهاي شنوايي را ابداع کنند.

به گزارش آنا به نقل از UPI، محققان بر اين باورند «Ormia ochracea«، مگس زرد رنگ و کوچکي که شب‌ها پرواز مي‌کند و بومي مکزيک و آمريکاي جنوبي است، قدرتمندترين حس شنوايي جهت‌دار را در ميان حيوانات دارد.

گوش اين گونه مگس‌ها به حدي قدرتمند است که دانشمندان اميدوارند با الهام از آن بتوانند نسل جديد سمعک‌ها را توليد کنند. اما با وجود اين، محققان معتقدند که به رغم قوي بودن شنوايي اين مگس‌ها، مکانيسم شنوايي آنها محدوديت‌هايي نيز دارد.

محققان دانشگاه تورنتو معتقدند اين مگس‌ها گوش‌هاي بسيار تخصصي‌شده‌اي دارند که دقيق‌ترين شنوايي جهت‌دار را در ميان ساير حيوانات از آن خود کرده است. مکانيسمي که باعث مي‌شود شنوايي آنها به طور استثنايي کار کند، دانشمندان را بر آن داشته تا با الهام از آن، در توليد فناوري‌هاي مختلفي از آن استفاده کنند، مانند ميکروفون‌هاي کوچک جهت‌دار که از آنها در توليد سمعک استفاده مي‌شود.

گوش‌هاي اين مگس برخلاف گوش بيشتر حيوانات به يکديگر متصل است. يک جفت پرده گوش از طريق مفصلي خم‌شو به هم متصل شده‌اند. زماني که يکي از پرده‌ها با صدا تحريک مي‌شود، ارتعاشات ايجاد شده در امتداد پرده دوم هم حرکت و آن را نيز مرتعش مي‌کند. اين زمان تأخير ايجاد شده به مگس در تشخيص جهت صدا کمک مي‌کند.

اين توانايي قابل ملاحظه به مگس کمک مي‌کند تا صداهاي جيرجيرک‌هاي نر را جهت‌يابي کند. مگس Ormia ochracea نوعي انگل است. انواع ماده، تخم‌هاي خود را در بدن جيرجيرک ها پنهان مي‌کنند. لارو اين مگس، جيرجيرک را زنده‌زنده مي‌خورد تا رشد کند.

از نظر مهندسان علم شنوايي، اين مکانيسم که شنوايي مگس Ormia ochracea را بي‌نظير کرده است، نمي‌توان به راحتي به فناوري جديدي ترجمه کرد. يکي از چالش‌هاي مهمي که مهندسان هنگام ساخت سمعک‌هاي پيشرفته با آن مواجهند، مشکل «اثر مهماني شبانه» است.

در واقع، اثر مهماني شبانه، پديده‌اي در روان‌شناسي و شنوايي‌شناسي است به طوري که فرد مي‌تواند توجه شنوايي خود را به يک محرک خاص معطوف کند و ديگر محرک‌ها را فيلتر کند، همانطور که فرد در يک مهماني شلوغ مي‌تواند با شخص ديگر گفت‌وگو کند و به بقيه صداهاي مزاحم توجهي نکند.

محققان به دنبال آن هستند که چگونه مي‌‌توان سمعکي طراحي کرد که صداي هدف و مورد نظر را در محيطي شلوغ جدا کند. در انسان‌ها، مغز و سيستم شنوايي با هم کار مي‌کنند تا بتوانند توجه را به سمت صداهاي موضعي جلب کنند. به اين توانايي، «انتشار فضايي به منظور پوشش» اطلاق مي‌شود.

گوش‌هاي مگس Ormia ochracea عملکرد انتشار فضايي به منظور پوشش را انجام نمي‌دهند. تست‌هاي آزمايشگاهي نشان مي‌دهند که اين مگس را مي‌توان با ايجاد اختلال در صداهاي اطراف، از هدف مورد نظر دور کرد.

صداي انحرافي که بيشتر يک‌طرفه است، با مسدود کردن ارسال سيگنال به آن گوش، نوعي توهم شنيداري ايجاد مي‌کند. چنين اتفاقي، مگس را گيج مي‌کند که سيگنال ارسالي از کدام نقطه فرستاده مي‌شود بنابراين، با اين کار مي‌توان مگس را از صداي واقعي جيرجيرک دور کرد.

اين گونه مگس‌ها دقت بسيار بالايي دارند که قادر به شناسايي صداي جيرجيرک است اما پرداخت هزينه آن، تمرکز روي مجموعه‌اي از اطلاعات محدود است.

بالن هوشمند که صورت افراد را رديابي مي کند

محققان نوعي بالن کوچک اتوماتيک ساخته اند که قابليت رديابي دست ها و صورت را دارد.به گزارش مهر به نقل از نيواطلس، اين بالن کوچک چارچوبي گوندولا مانند و دوربيني کوچک دارد که به بالن متصل هستند.محققان معتقدند اين بالن کوچک با قابليت رديابي دست ها و صورت افراد، براي خريد در فروشگاه هاي بزرگ مناسب است زيرا مي تواند باانسان ها ارتباط برقرار کند و آنها را به سمت مکان موردنظرشان در فروشگاه هدايت کند.

محققان موسسه فناوري جورجيا اين روبات را ساخته اند. به گفته آنان به دليل قابليت رديابي صورت و دست ها در اين دستگاه، مي توان با استفاده از حرکات، بالن را هدايت کنند.

اين ماشين اطلاعاتي درباره اپراتور خود جمع آوري مي کند. مانند نگاه هاي ترديد آميز و خنده هاي مشتاقانه.

هدف دانشمندان از ساخت اين دستگاه درک بهتر از شيوه برقراري ارتباط ميان مردم و روبات هاي پرنده است.شکل دايره مانند بالن سبب مي شود کنترل آن از راه دور کمي مشکل باشد اما اين دستگاه ها مي توانند سريع جهت خود را تغيير دهند.

محققان معتقدند اين بالن کوچک مي تواند در آينده نقش مهمي در زندگي افراد داشته باشد البته مشروط برآنکه سازندگان آن بتوانند دقيقا مشخص کنند کاربران چه مي خواهند و عکس العمل آنان نسبت به يک روبات پرنده چه خواهد بود.

اين روبات ها مي توانند هنگا م ورود مشتريان به فروشگاه ها به آنان خوشامد بگويند و در يافتن وسايل مورد نياز به آنها کمک کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته