جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5559

پيام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به مناسبت حماسه 29 ارديبهشت:
حضور مصمم مردم در انتخابات، خالق حماسه اي ديگر شد


يادبود استاد باستاني پاريزي در دانشگاه تهران


سفر ترامپ به عربستان


خبر


سرمقاله

ظريف:
آمادگي داريم صلح را پيش از همه منطقه به عربستان هديه کنيم


ماکرون: با انتخاب مجدد روحاني اميدواري‌ام به ادامه اجراي توافق هسته‌اي تقويت شد


حيدر العبادي:در واکنش‌ به انفجارهاي اخير؛ مشکل از داخل عراق است


حکم آيت‌الله عيسي قاسم اعلام شد

دست‌ودل بازي بي‌سابقه سعودي‌ها براي ترامپ؛
امضاي 500 ميليارد دلار توافق در يک روز


ميز خبر


يك نكته از هزاران


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


  پيام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به مناسبت حماسه 29 ارديبهشت:
 حضور مصمم مردم در انتخابات، خالق حماسه اي ديگر شد 

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پيام تبريکي به مناسبت حماسه 29 ارديبهشت گفت: حضور مصمم و آگاهانه آحاد ملت بزرگ ايران در انتخابات، خالق حماسه اي ديگر و صحنه ماندگار عزم و اراده مردم عزيز کشورمان براي ساختن فردايي بهتر و ايراني آزاد و آباد شد.به گزارش ايرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در متن پيام سيدرضا صالحي اميري آمده است: مردم فرهيخته و سرافراز ايران اسلامي، بار ديگر حماسه اي بزرگ تر را تکرار کردند و با رأي آينده ساز خويش، نويد بخش دوراني تازه و سرشار از معنويت، فضيلت و پيشرفت شدند. بي ترديد اين لحظات غرورآفرين و پرافتخار در خاطره تاريخي ايران سربلند به نام زنان و مردان حاضر در صحنه انتخابات ثبت خواهد شد.

وي مي افزايد: در روزگاري که پيرامون اين سرزمين را خشونت و افراطي گري احاطه کرده و عوام فريبي و پوپوليسم از مهد مدرنيته سربرآورده است، مردم عزيز کشورمان با انتخاب عقلانيت و اعتدال، فهم و هوشمندي خود را به درستي نشان دادند و ثابت کردند که اسير امواج زودگذر وعده ها و صحنه سازي ها نمي شوند.

«آفرينش اين شکوه تاريخي و درخشش فرهنگي، بي حضور اصحاب انديشه، فرهنگ، هنر و رسانه و نقش آفريني فعال و مسئولانه ايشان ميسر نمي شد.» صالحي اميري ادامه مي دهد: عزيزاني که در دوران پر التهاب و پر فراز و نشيب، بيش از ديگران رنج مي برند و آزرده خاطر مي شوند، اما آزادانه از جان و دل مايه گذاشته و در کج مداري هاي روزگار، در مسير روشنگري و جلب مشارکت مردم در رقم زدن آينده اي بهترقدم هاي استوار برمي دارند. اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در صف مقدم رساندن پيام دردمندي و دلسوزي براي آينده فرهنگي کشور قراردارند و بدون لکنت زبان ابراز نظر و راي کرده و از بيم ها و اميدها مي گويند، مي نويسند و صداي رساي مردم زمانه خويش هستند.

با مردم نواي آزادي، استقلال، خردورزي و کرامت انسان مي سرايند و نه تنها با غم و شادي آن ها شريک هستند، بلکه با افتخار آفريني در عرصه هاي جهاني و خلق غني ترين و معنوي ترين آثار، برجسم مردمان، روح فرهنگ مي دمند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح مي کند: ضمن تبريک پيروزي ملت ايران در اين آزمون سرنوشت ساز به مقام معظم رهبري، رييس جمهور محترم و عموم هموطنان، وظيفه خود مي دانم که از آحاد جامعه فرهنگي کشور، اعم از ناشران و نويسندگان، اهالي سينما و تئاتر، اصحاب موسيقي، هنرهاي تجسمي، جامعه بزرگ قرآني، خانواده بزرگ رسانه و مطبوعات و همه فعالان فرهنگي که مسئولانه به عرصه آمدند و در هدايت و همراهي افکار عمومي از هيچ تلاشي فروگذار نکردند، صميمانه قدرداني کنم.

«اينک وظيفه ماست تا در مقابل اين حضور مشفقانه و طرح مطالبات واقعي جامعه بويژه خواسته هاي اصحاب فرهنگ، خود را پاسخگو بدانيم و دِين خود را به اين قشر فهيم و دلير ادا کنيم.»وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه مي دهد: مشارکت متعهدانه و حضور آينده ساز جامعه فرهنگ و هنر را از ژرفاي دل سپاس مي گويد و خود را وامدار همت بلند و کوشش توان فرساي آنان مي داند ومي کوشد نيازها و مطالبات کنوني جامعه فرهنگ وهنر را در فضاي نوين فرهنگي کشور با مشورت و گفت وگو با خود آنها پيگيري کند. چرا که ايران فرهنگي، با دستان پر مهر و گام هاي استوار اصحاب فرهنگ و هنر ساخته خواهد شد. به اميد فردايي بهتر و ايراني سرافراز، آباد و پيشرفته».يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري روز جمعه 29 ارديبهشت ماه در کشور برگزار و دکتر روحاني با کسب 57 درصد آرا، به عنوان رييس جمهوري منتخب ملت ايران برگزيده شد.


 يادبود استاد باستاني پاريزي در دانشگاه تهران  


 سفر ترامپ به عربستان 


 خبر 

 جهانگيري: امروز روز تفاهم ،گفت و گو و مشارکت ملي است

معاون اول رئيس جمهور با انتشار پستي در توييتر از ضرورت تفاهم، همکاري و مشارکت ملي پس از انتخابات نوشت.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري با انتشار پستي در توييتر خود نوشت:روزي ديگر و مرحله اي ديگر آغاز شده، روز تفاهم ملي، گفت و گوي ملي و روز مشارکت و همکاري ملي براي برداشتن گام هاي بلندتر به سوي توسعه همه جانبه است.

بيانيه وزير خارجه آمريکا در و اکنش به انتخاب مجدد حسن روحاني

وزير امور خارجه آمريکا با طرح ادعاهاي واهي و خصمانه واشنگتن عليه کشورمان به انتخاب مجدد حسن روحاني واکنش نشان داد.به گزارش ايسنا، رکس تيلرسون، وزير امور خارجه آمريکا در واکنش به پيروزي حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري بيانيه‌اي منتشر کرد و در آن به تکرار ادعاهاي خصمانه واشنگتن عليه تهران پرداخت.بنا به گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا، تيلرسون در بيانيه خود با تکرار اين ادعا که ايران از تروريسم در منطقه حمايت مي‌کند، آورده است: آن‌چه ما اميدواريم اين است که روحاني اکنون يک دوره جديد دارد و بايد از آن براي برچيدن شبکه تروريسم ايران و پايان دادن به تامين مالي شبکه‌هاي تروريستي استفاده کند.وي در ادامه ادعاهاي خصمانه خود ابراز اميدواري کرد که رئيس‌جمهور روحاني آزمايش‌هاي موشکي بالستيک در ايران را متوقف کند.

جديدترين نتايج شوراي شهر تهران

عيسي فرهادي فرماندار تهران جديدترين نتايج شمارش آراي شوراي شهر تهران، ري و تجريش را اعلام کرد.

به گزارش ايسنا، بر اساس شمارش تا بعد از ظهر ديروز آراي شوراي شهر تهران، ري و تجريش اعضاي اصلي اين شورا به شرح زير است:

1 – محسن هاشمي رفسنجاني بهرماني: 1746568 راي

2 – مرتضي الويري: 1401645 راي

3 – احمد مسجد جامعي: 1397741 راي

4 – شهربانو اماني انگنه: 1288805 راي

5 – محمدجواد حق شناس: 1281349 راي

6 – بهاره آروين: 1276719 راي

7 – سيدابراهيم اميني: 1257636 راي

8 – افشين حبيب زاده کلي: 1226377 راي

9 – سيدآرش حسيني ميلاني: 1224070 راي

10 – حسن خليل‌آبادي: 1222363 راي

11 – علي اعطا: 1208190 راي

12 – زهرا صدراعظم نوري: 1199963 راي

13 – محمد سالاري: 1182555 راي

14 – سيدحسن رسولي: 1180044 راي

15 – ناهيد خداکرمي: 1166331 راي

16 - مجيد فراهاني: 1164072 راي

17 – زهرا نژادبهرام: 1126840 راي

18 – سيدمحمود ميرلوحي جوآبادي: 1114053 راي

19 – الهام فخاري: 1106468 راي

20 – محمد عليخاني: 1064240 راي

21 – بشير نظري: 1060023 راي


 سرمقاله 

راهي سخت براي ميراث داران شهر

حميدرضا عسگري

براساس اعلام آمارهاي اوليه تا لحظه نگارش اين متن تمامي نامزدهاي ليست اميد جواز حضور در شوراي شهر را به دست آورده‌اند. جداي از بحث تغيير تفكر عمومي درمورد اداره شهر ، بايد توجه داشت كه اين امر به تنهايي نمي‌تواند يك پيروزي و موفقيت براي جامعه تلقي گردد چرا كه با حضور نمايندگان جديد شورا در صحن شوراي شهر تازه متوجه ميراث گذشتگان براي ادامه راه خود خواهند شد. مسيري كه توام با مشكلات و چالش هاي فراواني خواهد بود كه مي‌تواند بر وجهه حزبي و عملكرد آنها نزد افكار عمومي آسيب وارد كند.

با توجه به ورود نمايندگان جديد مسلماً همخواني و همكاري دو سويه ميان شوراي شهر و شهرداري تهران امكان پذير نخواهد بود، چرا كه رويكرد شوراي شهر جديد تغيير در نحوه عملكرد و مديريت شهري مي‌باشد. اما مسئله مهم اينجاست كه هرگونه تغيير در مديريت شهرداري به منزله بي پاسخ ماندن بسياري از پرونده‌ها و ابهاماتي است كه طي سال‌هاي گذشته نسبت به عملكرد شهرداري مطرح گرديده.

لذا با تغيير در راس هرم شهرداري، ميراثي براي شوراي شهر تهران باقي خواهند ماند كه سامان دهي آن كار بسيار سخت و طاقت فرسايي است. اين مسئله را مي‌توان با تغيير دولت‌هاي دهم و يازدهم مقايسه كرد. با روي كار آمدن دولت يازدهم آمارها و داشته‌هاي دولت قبل بدون هيچگونه پاسخ گويي به ميراثي سياه براي كابينه جديد باقي ماند. به گونه‌اي كه پس از مطلع شدن مسئولان جديد از اوضاع و احوال كشور شوكي جدي به حاكميت وارد شد. خزانه‌اي خالي، بدهي چند هزار ميلياردي، تورم 41 درصدي، تحريم‌هاي سياسي و اقتصادي و... ميراثي بود كه دولت يازدهم بار سنگين آن را به دوش كشيد تا آن را به سرانجام برساند.

حال مصداق اين مسئله در شوراي شهر اتفاق افتاده است. طي سال‌هايي كه شوراي قبل با مديريت شهرداري هم راستا شده بود، بسياري از فيلترهاي نظارتي از بين رفت و در برخي موارد سياسي كاري اعضاي شورا با عوامل شهرداري موجب تضييع حقوق شهروندان و از دست رفتن منابع و منافع ملي گرديد. آري اين همكاري تيشه بر منافع ملي كشور زد. آنجا كه در اراضي عباس‌آباد مناسبات فاميلي و منافع اقتصادي جايگزين قوانين محيط زيست و مديريت شهري گرديد منافع ملي كشور تخريب شد و درختان جاي خود را به ساختمان‌هاي تجاري و مسكوني دادند.

از سوي ديگر هنوز هم ميزان دقيق بدهي شهرداري به پيمانکاران، بانک‌ها و اشخاص حقيقي مشخص نيست و ارقام متعددي اعلام شده است، اعدادي که از 20 هزار ميليارد تومان آغاز و دامنه آن به 60 و 70 هزار ميليارد تومان نيز مي‌رسد. البته اين عدم شفافيت مالي عملكرد شهرداري بازمي‌گردد به ناتواني نمايندگان شوراي شهر در نظارت هدفمند برامورات شهري.

اين مسائل تخريب حزبي و جناحي نيست بلكه بنابرگفته‌هاي يكي ازاعضاي كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر «وضعيت مالي و ميزان دقيق بدهي شهرداري مشخص و شفاف نيست. صورت وضعيت بسياري از پيمانکاران هنوز دريافت نشده و برخي تراکم‌هاي سيار نيز فروخته شده است و خدا مي‌داند که رقم دقيق بدهي شهرداري به چه ميزان است».

لذا شهردار و شوراي بعدي تهران قطعا با اين حجم بدهي کار بسيار سختي در پيش خواهند داشت و زمين سوخته تحويل مي‌گيرند.

اما نمي‌توان به همين سادگي اين ميراث شوم را تحويل گرفت و براي ساماندهي آن اقدام كرد. آنها كه وعده معجزات اقتصادي و اشتغال مي‌دانند، امروز بايد پاسخگوي بيت المال مردم تهران باشند. هريك از شهرونداني كه تاچند روز پيش وضعيت فقر آنها را به رخ همگان مي‌كشيدند، امروز سهم خواه منابع و منافع شهر و حقوق شهروندي خود هستند.

اگرچه تاكنون اقدامات پيرامون تحقيق و تفحص و حسابرسي از شهرداري با لابي‌هاي سياسي و مالي در شوراي شهر و مجلس منتفي شده است، اما امروز به سبب دست به دست شدن امورات اداري و مالي به شوراي جديد و احتمالا شهردار بعدي، ضروريست تا مسئولان قضايي و نمايندگان مجلس و شوراي شهر به پاس مشاركت گسترده مردم در حمايت از نظام، اعتماد آنها را جلب كنيم و به مباحثي كه براي آنها ابهام آفرين شده و موجب سلب اعتماد به عملكرد مسئولان گرديده را در دست بررسي قرار دهيم.اگر تخلفي رخ داد كه باخاطيان برخورد مناسب صورت گيرد و حقوق از دست رفته ملت را مطالبه كنند، واگر اين ابهامات بي دليل بوده ضمن قدرداني از زحمات نمايندگان و مسئولان قبلي، تمامي امكانات و داشته‌هاي شهرتهران را به نمايندگان جديد الورود بسپاريم و با اين اقدام راه را براي آنها بازكنيم تا درآينده بهانه‌اي براي مقصر جلوه دادن مسئولان و نمايندگان قبلي نداشته باشند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 ظريف:
 آمادگي داريم صلح را پيش از همه منطقه به عربستان هديه کنيم 

 
وزير خارجه کشورمان در يادداشتي که در روزنامه العربي الجديد منتشر شد تاکيد کرد: آمادگي داريم صلح را به همه هديه کنيم.

به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف با بيان اينکه منطقه غرب آسيا و شمال آفريقا شرائط حساس و خطيري را سپري مي کند. طولاني شدن بحران­هاي سوريه، يمن و بحرين، در حالي که هنوز بي ثباتي حاصل از دخالتهاي خارجي در افغانستان، عراق و ليبي به پايان نرسيده است، تصويري هولناک از درد و رنج مردم و «هلاک نسل و حرث» مسلمانان پيش چشم جهانيان ترسيم مي کند. در چنين شرائطي خبر شرکت تعدادي از مقامات کشورهاي منطقه در ديدار رييس‌جمهور آمريکا از عربستان، توجه‌ها را به خود جلب کرده است.

برخي حکومت‌هاي عربي در ساليان اخير ، با تشديد سياست ها و اقدامات مخرب خود، منطقه پيرامون ما را به بي ثباتي کشانده­‌اند. ترويج و حمايت از انديشه هاي افراطي و معرفي
چهره اي خشن و غير واقعي از اسلام از يک سو و فدا کردن منافع ملتهاي منطقه از طريق ترويج بي ثباتي و خونريزي و برادرکشي خلاصه اين سياست ها و اقدامات است. مجموعه اين اقدامات تنش زا در نهايت، نتيجه اي جز خدمت به بزرگترين دشمنان امت اسلامي و عربي در پي ندارد.

يکي از جلوه هاي اين سياست، کمک کردن به پروژه ايران هراسي است که سالها توسط رژيم صهيونيستي ابداع و ترويج شده است. ايران با اطمينان به توخالي بودن ادعاهاي جنگ طلبان و با ايمان به قدرت گفت و گو و ديپلماسي، با ورود به مذاکرات موفق هسته اي با 1+5 ساختار هراس افکنانه توهمي به نام «بمب هسته اي ايران» را فروريخت و از اين که آن تهديد ساختگي، جنگ فرسايشي جديدي را به منطقه تحميل کند جلوگيري کرد. موفقيت اين شيوه که امروزه با سندي محکم و بين المللي به نام «برجام» ثبت شده است و حمايت همه اعضاي مسئول جامعه بين المللي را با خود دارد راهي روشن براي حل ساير مشکلات منطقه به همگان نشان مي دهد.

در چنين شرايطي، ايران از همه کشورهاي متعهد به صلح و همکاري بين المللي و نيز دولتهاي منطقه و همسايگانش انتظار دارد با سناريوسازي هاي خطرناکي که موفقيتشان عمق فجايع انساني در منطقه را عميق تر و ديوار بي اعتمادي بين همسايگان را بلندتر مي کند، مقابله کنند. امروزه ايران با ثبات، خواستار ثبات در همه منطقه است، چون مي داند کسب امنيت در خانه به قيمت عدم امنيت همسايگان اصولا ممکن نيست.

جمهوري اسلامي ايران همواره آماده گفت‌وگوي سازنده است. دولت رئيس جمهور روحاني که پيش از اين در سطح جهاني طرح «جهان عاري از خشونت» و در سطح منطقه اي «طرح چهار ماده اي براي حل بحران سوريه» و ايده­‌هايي مانند «تشکيل مجمع گفت‌وگوي منطقه اي» را ارائه کرده است، همچنان خود را متعهد به پيگيري اين طرح ها و ايده ها مي داند و عملاً نيز در راه تحقق آنها گام برداشته است.

مردم و دولتهاي عراق و افغانستان شاهد نمونه هاي زيادي از همکاري ايران براي تامين صلح و امنيت و کمک به بازسازي و بهبود شرايط زندگي خود بوده اند. حتي دولتمردان آمريکا که مسبب بسياري از مشکلات امروز اين دو کشور هستند، بارها به نقش مثبت ايران در مبارزه با تروريسم، بازسازي زيرساخت ها، برقراري مسيرهاي ترانزيت کالا و کمک به رشد و توسعه کشورهاي همسايه اعتراف کرده اند.

ايران به عنوان يک کشور مسئول و يک قدرت تاثيرگذار منطقه اي هيچگاه در دام جنگ طلبان و متجاوزان نيفتاده است. هنگامي که عراق صدام حسين که مسئول از دست رفتن جان دهها هزار زن و مرد و کودک ايراني بود در سال 1991 به کويت حمله کرد، ايران چشم خود را بر حمايتهاي کشورهاي منطقه از صدام حسين در جنگ عليه ايران بست و بر اساس سياست اصولي خود، نه تنها در جنگ به ياري کويت شتافت، بلکه به بازسازي پس از جنگ، از جمله مهار آتش سوزي هاي گسترده ميادين نفتي کمک کرد. پافشاري ما بر سياستهاي اصولي خود به رغم اشتباهات بعضي از حکومتهاي همسايه ادامه دارد. اخيراً يکي از مسئولان سعودي تهديد کرده که «جنگ را به داخل ايران» مي کشاند. من امروز رسماً و به نام دولت ايران اعلام مي کنم ما آمادگي داريم صلح را به همه منطقه و پيش از همه به کشور عربستان سعودي، هديه کنيم.تحقق اين امر البته منوط به آن است که حکومت سعودي به جنگ بيهوده و حملات مرگبار عليه مردم يمن پايان دهد و از سرکوب اکثريت دموکراسي‌خواه در کشورهاي همسايه دست بردارد. اگر رييس جمهور آمريکا خود را دوست حکومت رياض مي داند و به شعارهاي انتخاباتي خود وفادار است، بايد درباره راههايي که از ادامه آتش‌افروزي تروريست‌هاي تکفيري در منطقه و تکرار يازده سپتامبرهاي ديگر در کشورهاي غربي توسط اتباع سعودي جلوگيري مي کند با دولت اين کشور گفت و گو کند.ايران آمادگي کامل دارد در مبارزه با تروريسم و افراطي گرايي و اعاده ثبات و آرامش در سوريه با قدرتهاي منطقه­‌اي و فرامنطقه اي همکاري نمايد. رفتار ايران در چنين همکاري از اصل هميشگي سياست خارجي اش يعني نفي سلطه و سلطه پذيري پيروي خواهد کرد. ما ضمن احترام به تماميت ارضي و حاکميت مستقل همه کشورهاي منطقه، منافع بلند مدت ملت ايران و ديگر ملتهاي منطقه و جهان را در مبارزه با افراطي گري و تروريسم، به ويژه به نام دين مي دانيم و در اين راه از هيچ کوششي دريغ نخواهيم کرد.


 ماکرون: با انتخاب مجدد روحاني اميدواري‌ام به ادامه اجراي توافق هسته‌اي تقويت شد 

 
اسپوتنيک :رئيس‌جمهور فرانسه ضمن تبريک به حسن روحاني گفت که با انتخاب مجدد وي به عنوان رئيس‌جمهور ايران، اميدواري‌ من به ادامه اجراي توافق هسته‌اي از سوي ايران را تقويت کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، دفتر رياست جمهوري فرانسه با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد که امانوئل ماکرون پيروزي مجدد حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري ايران را به وي تبريک گفته است.در اين بيانيه آمده است که انتخاب مجدد روحاني اميدواري به ادامه اجراي توافق هسته‌اي تاريخي از سوي ايران را که در ژوئيه 2015 حاصل شد، تقويت کرده است.

اين توافق سبب شد تا اختلاف‌نظرها در خصوص اين مساله هسته‌اي از طريق راه‌هاي ديپلماتيک حل و فصل جديدي از روابط ميان ايران و جامعه بين‌الملل آغاز شود. فرانسه نيز به سهم خود با هوشياري به اجراي عناصر اين توافق ادامه خواهد داد.


 حيدر العبادي:در واکنش‌ به انفجارهاي اخير؛ مشکل از داخل عراق است 

 
شبکه الجزيره :نخست وزير عراق اظهار داشت: ريشه شر در عراق در داخل است و "نزديکان" و خودي‌ها از وقوع انفجارها خوشحال مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه الجزيره، حيدر العبادي، نخست وزير عراق در کنفرانس خبري اظهار داشت: نزديکاني هستند که از انفجارهاي تروريستي که در حق غيرنظاميان صورت مي‌گيرد، خوشحال مي‌شوند.

وي اين سوال را مطرح کرد، آيا اين تصادفي است که اين انفجارها تنها زماني رخ مي‌دهند که اختلافات سياسي داخلي بين احزاب و گروه‌هاي سياسي وجود دارد.نخست وزير عراق تصريح کرد: شر در عراق داخلي است و از سوي نزديکان است. تروريسم مي‌خواهد بين ما آشوب باشد بسياري براي اين فتنه خود را آماده مي‌کنند.

اين اظهارات العبادي در پي انفجارهاي خونين جمعه بود که مکان‌هايي در بغداد و بصره را هدف قرار داد و داعش مسئوليت آن را برعهده گرفت.


 حکم آيت‌الله عيسي قاسم اعلام شد 

 
شبکه العهد :دولت آل خليفه بحرين پس از بارها به تعويق انداختن اعلام حکم آيت الله شيخ عيسي قاسم بالاخره حکم او را اعلام کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه العهد، شعبه چهار دادگاه کيفري بحرين به رياست علي الظهراني در جلسه خود که برگزار شد يک سال حبس تعليقي براي آيت‌الله عيسي قاسم، حسين القصاب و ميرزا الدرازي به ترتيب مدير و عضو دفتر اين مرجع عاليقدر شيعه به صورت توقف اجراي سه ساله حکم در پرونده جمع پول بدون مجوز صادر کرد.همچنين دادگاه جريمه 100 هزار ديناري را براي هر متهم در نظر گرفت و علاوه بر آن طبق راي صادره مبلغ موجود در حساب بانکي آيت الله عيسي قاسم که بالغ بر سه ميليون و360 هزار و 301 دينار بحريني است به همراه املاک و دارايي‌هاي ثبت شده هر سه متهم مصادره مي‌شود.مقامات بحريني تابعيت آيت‌الله عيسي قاسم را نيز در 20 ژوئن 2016 سلب کردند و از آن تاريخ مقامات امنيتي منطقه الدراز را بسته و ساکنان منطقه براي رفت‌وآمد به محل زندگي‌شان از مراکز ايست بازرسي رد شوند.


 دست‌ودل بازي بي‌سابقه سعودي‌ها براي ترامپ؛
 امضاي 500 ميليارد دلار توافق در يک روز 

 وزير امور خارجه عربستان در کنفرانسي مطبوعاتي سفر دونالد ترامپ به رياض را تاريخي ناميد و توافق‌هاي امضا شده ميان دو کشور در جريان اين سفر را بي‌سابقه خواند.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز عربي، عادل الجبير، ‌وزير امور خارجه عربستان در اين کنفرانس مطبوعاتي با رکس تيلرسون همتاي آمريکايي خود گفت: سفر رئيس‌جمهور آمريکا به عربستان آغاز ساخت آينده‌اي جديد در روابط استراتژيک دوجانبه و تقويت همکاري‌ها ميان دو کشور و جهان عرب و اسلام است.

الجبير همچنين به توافق‌هاي امضا شده ميان سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان و ترامپ اشاره کرده و گفت اين توافق‌ها به شراکت استراتژيک قوي‌تر ميان دو کشور مي‌انجامد.

وزير امور خارجه عربستان تصريح کرد: اين مساله‌اي بي سابقه است. ما از قبل انتظار چنين توافق‌هايي ميان دو کشور براي تقويت شراکت استراتژيک را نداشتيم و دوست داريم در راه اين شراکت گام برداريم.

عربستان و آمريکا مجموعه توافق‌هايي را در زمينه‌هاي تجاري و سرمايه گذاري در زيرساخت‌ها، بخش تکنولوژي، بخش‌هاي دفاعي و توليدات ويژه امضا کردند که براساس آن عربستان و آمريکا در اقتصادهاي يکديگر سرمايه‌گذاري‌ انجام مي‌دهند.

تنها در بخش دفاع و خريدهاي فوري سعودي‌ها از آمريکا، توافق شد رياض 110 ميليارد دلار سلاح از آمريکا بخرد و در طول 10 سال تا 350 ميليارد دلار ديگر در اين زمينه هزينه شود.

در مقابل دولت ترامپ هم وعده داده تا خط مونتاژ برخي توليدات دفاعي خود را به عربستان منتقل کند که از جمله آن قرارداد غول‌هاي تسليحاتي آمريکا يعني لاکهيد مارتين، جنرال دايناميک، رايتون، جنرال الکتريک با سعودي‌هاست. آمريکا طبق اين توافق بايد خط مونتاژ بالگردهاي نظامي بلک هاوک را به عربستان منتقل کند. تحقيقات، برنامه‌ريزي و ساخت 50 درصد از نيازهاي ارتش عربستان به انواع خودروهاي زرهي شامل تانک و خودروهاي سبک و سنگين نيز به آمريکايي‌ها واگذار شد که خط توليد اين محصولات بايد در داخل عربستان ايجاد شود.عادل الجبير ارزش توافق‌هاي امضا شده ميان دو کشور را حدود 500 ميليارد دلار ارزيابي کرده و گفت: تحول فني ميان دو کشور به تقويت و رشد اقتصاد و افزايش فرصت‌هاي سرمايه گذاري آمريکا در عربستان مي‌انجامد.

سعودي‌ها علاوه بر خريد مستقيم تسليحات از آمريکا قرار است دست‌کم 45 ميليارد دلار نيز در بازارهاي ايالات متحده سرمايه گذاري کنند. خريد و ارتقاي سيستم‌هاي دفاع موشکي تاد و پاتريوت يکي ديگر از توافق‌هاي دو کشور است که سعودي‌ها مقابله با توان موشکي ايران را به شکل مشخص در اين قرارداد مورد توجه قرارداده‌اند.


 ميز خبر 

 روسيه 60 هزار نيروي نظامي مسلمان به سوريه اعزام مي‌کند

مسکو در نظر دارد تا شمار نيروهاي نظامي خود در سوريه را افزايش دهد.

به گزارش ايسنا، به نقل از اينوسمي، روسيه حدود 60 هزار نظامي مسلمان سني متشکل از شهروندان جمهوري‌هاي قفقاز شمالي را جهت اعزام به سوريه آماده کرده است.

گروه اول اين نيروها اکنون در حلب به عنوان پليس فعاليت مي‌کنند.

همچنين در شرق دره رودخانه "بردي" نزديک پالميرا، گردان مسلماني با نام "توران" تشکيل شده است.

از سوي ديگر، روسيه در نظر دارد تا تعداد نيروهاي نظامي که با حمايت روسيه به ميدان جنگ سوريه اعزام مي‌شوند را افزايش دهد.

ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه اعزام گروهان‌هاي نظامي از مناطق مسلمان نشين چچن و اينگوش را افزايش داده تا مديريت نبرد نظامي در سوريه را بر عهده گيرد و از شمار نيروهاي نظامي ايراني حاضر در اين کشور بکاهد.

امضاي توافق دفاعي 630 ميليون دلاري ميان هند و اسرائيل

سازمان صنايع هواپيمايي رژيم صهيونيستي اعلام کرد، يک معامله 630 ميليون دلاري موشکي را با يک شرکت وابسته به دولت هند امضا کرده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، رسانه‌هاي اسرائيلي گزارش دادند اين سازمان اسرائيلي در چارچوب توافقي که با هند منعقد کرده، به تامين نسخه دريايي سيستم دفاع هوايي "باراک 8 " در چهار کشتي جنگي نيروي دريايي هند خواهد پرداخت.

ژنرال يوسي ويس، مدير سازمان صنايع هواپيمايي اسرائيل اظهار کرد، اين قرار داد موجب تقويت جايگاه اين سازمان به عنوان رهبري در حوزه سامانه‌هاي دفاع هوايي در جهان مي‌شود.

هند در سپتامبر 2016 اعلام کرد که توانسته با موفقيت سامانه باراک 8 را آزمايش کند. اين سامانه يک پروژه مشترک هند با اسرائيل بوده است.

کره‌شمالي باز هم يک موشک آزمايش کرد

مقام‌هاي کره جنوبي اعلام کردند، کره‌شمالي از منطقه‌اي نزديک به پايتخت خود يک موشک بالستيک شليک کرده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، مقامات دفاعي کره جنوبي گفته‌اند که کره شمالي موشکي پرتاب کرده که زاويه پرتاب آن مشخص نيست.

ستاد مشترک ارتش کره جنوبي اعلام کرد، اين موشک از منطقه‌اي نزديک به منطقه پوکچانگ واقع در استان فيونگان جنوبي شليک شد و حدود 500 کيلومتر به سمت شرق پرواز کرد.

ادامه پيام‌‍‌هاي تبريک در پي انتخاب مجدد دکتر روحاني به عنوان رييس جمهور منتخب

به گزارش ايسنا، در پي حضور پر شکوه و گسترده مردم و اعلام نتايج انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري و پيروزي قاطع حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني تعدادي از فعالين، چهره‌ها و شخصيت‌هاي برجسته سياسي خارجي مانند وزير امور خارجه نروژ، امانوئل ماکرون رئيس‌جمهور فرانسه ، وزير خارجه آلمان پيروزيزيگمار گابريل، الکساندر لوکاشنکو رئيس‌جمهور بلاروس، شيخ اکرم الکعبي نيز به نمايندگي از مقاومت عراق، سلطان قابوس‌ بن‌ سعيد پادشاه عمان، نارندرا مودي نخست‌وزير هند، سيد حسن نصرالله دبيرکل حزب‌الله لبنان، صالح الصماد رئيس شوراي سياسي انصارالله، فواد معصوم رييس جمهور عراق ، محمد اشرف غني رييس‌جمهور افغانستان، عمار حکيم رئيس ائتلاف ملي عراق و ... در اظهارات و پيام هاي خود به ملت و رييس جمهور منتخب ايران تبريک گفتند.


 يك نكته از هزاران 

 براساس شمارش آرا در انتخابات شوراي شهر نيز اكثريت آراي مردم مشخص كرد كه چه طيف و افرادي مجوز حضور در شوراي شهر را داشته باشند.

آرا و مشاركت مردم در دو انتخابات اخير اگرچه به منزله وفاق نسبت به جريان اعتدال بوده است، اما نبايد فراموش كرد كه اين تعداد آرا دقيقاً به منزله تيغ نظارتي است كه اگر مسئولان از آن تخطي كنند آسيب خواهند ديد.

نبايد اين نكته را از ياد برد كه چهارسال پيش رو فرصتي براي جريان اعتدال خواهد بود تا پاسخگوي اين اعتماد عمومي باشد و زمينه را براي ادامه اعتماد مردم حفظ كند.

البته دراين مسير مشكلات و موانع بسياري وجود دارد، اما بايد به اين مهم توجه كرد كه 23 ميليون راي مردمي هم قدرت آفرين است و هم توقع آفرين و نبايد تعادل بين اين مفاهيم را برهم زد.


 خبــــر 

 وزارت کشور: برپايي جشن خياباني ممنوع

به گزارش ايرنا ، ستاد انتخابات وزارت کشور با صدور بيانيه‌اي از همگان خواست براي حفظ آرامش و سهولت تردد مردم و جلوگيري ازمزاحمت ها و سوءاستفاده هاي احتمالي، از حضور در خيابان ها و معابر براي برپايي جشن انتخاباتي خودداري کنند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري اول -1

دبيرخانه

انجمن بين المللي دانشگاه ها

خانه يونسکو

1.ruemiollis

F-75732 PARIS Cedex 15

France

Tel:(33-1) 45684800

Fax: (33-1) 47347605

iau@unesco.orge-mail:

centre.iau@unesco.org e-mail:

تماس هاي پرسنل دفتر بين الملل دانشگاه ها

Eva Egron-Polak(eegron.iau@unesco.org)

دبيرکل ومدير جرايي

Guy Neave (neave.iau@

unesco.org)

مدير پژوهش

IsabeelleTurmaine(turmaine-

مديرمرکزاطلاعات وخدمات و ارتباطات

Hilligje Vant Land (vantland.iau@

iau@uensco.org)

مديرارشدبرنامه

Genevieve Rabreau (rabreau.iau@

unesco.org)

مديرانتشارات مرجع

Georgeta Sadlak(sadlak.iau@

unesco.org

مديرسيستم هاي اطلاعات

Elzbieta Karwata (karwata.iau@

unesco.org)

مديرمرکز مستندسازي

Christiane Oberlin(Oberlin.@unesco.org)

unesco.org)

مدير اداري

Sylvain Charpentier (charpentier.iau@

مسئول برنامه

Ellie Montazeri(montazeri.iau@

unesco.org)

معاون اجرايي

Yvette Saunders(saunders.iau@

unesco.org)

معاون عضويت و کنفرانس ها

Nicholas Poulton(poulton.iau@.

unesco.org)

معاون اداري وسرمقاله

Christina Keyes(keyes.iau@unesco.org)

معاون انتشارات مرجع

Samuel Pousson(pousson.iau@

unesco.org)

معاون انتشارات مرجع

Dominique Garro-Strauss(iau1@

unesco.org)

معاون پروژه

Rajranee Nepaul(iau2unesco.org)

unesco.org)

دستيار روحاني


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته