جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/03/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5568


لزوم عملياتي شدن بيمه‌هاي خاص زنان سالخورده، بيوه و خودسرپرست

رئيس مرکز سلامت روان وزارت بهداشت:
افسردگي خود به خود خوب نمي‌شود


200 هزار کودک زير6 سال از «سوء‌تغذيه» رنج مي‌برند


خبرها


يادداشت


رهنموني از بزرگان


ميز خبر


 لزوم عملياتي شدن بيمه‌هاي خاص زنان سالخورده، بيوه و خودسرپرست 

 
معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده در کميسيون تخصصي شوراي عالي عنوان کرد: بحث زنان سرپرست خانوار نيازمند هماهنگي‌هاي بيشتر است.به گزارش برنا، شهيندخت مولاوردي، معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده در کميسيون تخصصي شوراي عالي رفاه که در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با حضور دکتر ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي ، دکتر ميدري معاون رفاه اجتماعي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي و مهندس فتاح رييس کميته امداد امام خميني (ره) و جمعي از کارشناسان و مديران حوزه مربوطه برگزار شد، گفت: اميدوارم که برگزاري اين جلسه با توجه به موضوع و اهداف جلسه دستاوردهاي قابل اعتنايي داشته باشد.

وي ادامه داد: ما در حوزه فقر به يک آسيب شناسي وضعيت موجود نياز داريم و بايد اين سياستگذاري از يک ناحيه صورت بگيرد.مولاوردي خاطرنشان کرد: ضمن اين که تعامل و هماهنگي بايد ايجاد کنيم و نيازمند آسيب شناسي نيز هستيم و بايد يک سياستگذاري واحد و هماهنگ در سياست‌هاي اجتماعي داشته باشيم.

وي اظهار اميدواري کرد که از فعاليت هاي جزيره اي پرهيز شود.

معاون رييس جمهور در ادامه به موضوع زنان اشاره کرد و گفت: در تمام دنيا زنان به دليل اين که بي سوادتر و بيکار تر هستند بنابراين جزء فقيرترين فقرا ناميده مي شوند.

وي به موضوع زنان در کشور اشاره و تصريح کرد: بحث زنان سرپرست خانوار، متوليان متعدد دارد بنابراين نيازمند هماهنگي هاي لازم در اين زمينه هستيم .مولاوردي تصريح کرد: در سال 74 قانون تامين زنان بي سرپرست و بدسرپرست را داشتيم که در اين جلسه به دو ماده آن اشاره شد که اين قانون نياز به روز رساني دارد و مدتي است که در دستور کار معاونت قرار گرفته و همه بايد کمک کنند تا اين قانون به روز رساني شود.وي افزود: در ماده 27 قانون برنامه پنجم توسعه که آيين نامه اجرايي آن در کميسيون اجتماعي دولت مطرح است ، بيمه‌هاي چند لايه و فراگير اجتماعي است که بخشي از آن را سعي کرديم در لايه دوم به بيمه زنان خانه دار اختصاص دهيم که اميدواريم آيين نامه براي تصويب به دولت برود

وي تاکيد کرد: در خود همين اهداف و وظايف شوراي عالي رفاه ديدم که حمايت از ايجاد بيمه‌هاي خاص زنان سالخوره، بيوه و خود سرپرست مطرح هست که ساليان سال است در دستور کار دولت هاي مختلف بوده که لازم است اين موضوع عملياتي شود. لازم به ذکر است در اين جلسه سياستها و برنامه هاي قابل اجرا در سال 96 و دولت دوازدهم ، بررسي جوانب کف مساعدت هاي اجتماعي، چگونگي ساز و کار شناسايي و تعميم حمايت به سطح نيازمندان در عموم جامعه و برنامه تفکيک نيازمندان به حمايت دائم ، حمايت موقت و ارائه برنامه توانمندسازي خروج از حمايت مورد بحث و بررسي قرار گرفت.


 رئيس مرکز سلامت روان وزارت بهداشت:
 افسردگي خود به خود خوب نمي‌شود 

 رئيس مرکز سلامت رواني و اجتماعي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: بررسي‌هاي کشوري وزارت بهداشت نشان مي‌دهد که 67.4درصد بيماران روانپزشکي براي درمان مراجعه نمي‌کنند و فکر مي‌کنند، بيماري آنها خود به خود خوب مي‌شود.

احمد حاجبي در گفت‌وگو با ايرنا افزود: اختلالات روانپزشکي به عوامل مختلفي ارتباط دارد که شامل عوامل جسمي، روانشناختي و اجتماعي است، طبيعي است که بخش‌هاي جسمي اين بيماري به وزارت بهداشت مربوط مي‌شود و درمان‌هاي دارويي اين اختلال بيشتر براي درمان عوامل جسمي و بيولوژيک اين بيماري‌ها است.

رئيس مرکز سلامت رواني و اجتماعي وزارت بهداشت افزود: وزارت بهداشت در حيطه اختيارات و مسئوليتي که دارد براي کاهش عوامل بيولوژيک و جسمي بيماري افسردگي و ساير اختلالات رواني به خصوص در قالب طرح تحول سلامت کارهاي مهمي انجام داده است اما واقعيت اين است که اين اقدامات کافي نيست.

وي گفت: کاري که در وزارت بهداشت براي کنترل بيماري‌هاي روانپزشکي بايد انجام شود اين است که سيستم غربالگري و شناسايي اين بيماران تقويت شوند که اين کار انجام شده است، براي اين کار از ابزارهاي لازم براي غربالگري در شبکه بهداشتي کشور استفاده شده که هم پزشکان، هم کارشناسان سلامت روان و هم روانپزشکان بتوانند در اين سيستم مبتلايان به اختلالات رواني را شناسايي کنند.

حاجبي افزود: غربالگري اوليه را کارشناسان سلامت روان و حتي مراقبان سلامت که روانشناس نيستند در شبکه بهداشتي کشور انجام مي‌دهند و اگر بر اساس ابزارهاي تشخيصي که در اختيار اين نيروها در سراسر کشور و به خصوص در حاشيه شهرها قرار دارد، فرد مبتلا به اختلال رواني شناسايي شود، افراد مبتلا به سطح بعدي که روانشناس، پزشک يا روانپزشک است، ارجاع مي‌شوند.

وي گفت: اگر تشخيص افسردگي يا هر نوع اختلال رواني با تشخيص فرد متخصص قطعي شود، درمان فرد شروع مي‌شود.وي گفت:‌ درمان اين افراد به دو بخش درمان دارويي و غير دارويي تقسيم مي‌شود که درمان دارويي با نظر پزشک و روانپزشک و درمان غير دارويي با حضور روانشناس و کارشناس سلامت روان انجام مي‌شود.حاجبي افزود: اختلالات روانپزشکي در جاهايي که وضعيت اقتصادي و اجتماعي پايين‌تر است مانند حاشيه شهرها بيشتر است، در همه دنيا نيز همين طور است، آمار کشوري ايران نيز نشان مي‌دهد که شيوع اختلالات رواني در کشور 23.6درصد و شيوع افسردگي 12.9درصد است که اين ميزان در حاشيه شهرها بيشتر است.

وي درباره برنامه وزارت بهداشت براي رفع انگ بيماري‌هاي ر واني و افزايش مراجعه بيماران به پزشک گفت:‌ برنامه وزارت بهداشت افزايش سواد سلامت مردم و بالابردن سطح آگاهي‌هاي عمومي در زمينه گسترش فرهنگ خودمراقبتي است و معتقديم که اگر نتوانيم سطح سواد سلامت مردم را بالا ببريم، اجراي برنامه خودمراقبتي مردم به خصوص در حوزه سلامت روان امکانپذير نيست.

حاجبي افزود: بسته آموزشي سلامت روان براي سطوح مختلف آموزشي در زمينه سلامت روان تدوين شده است و معتقديم افزايش سواد سلامت روان مردم به کاهش انگ بيماري‌هاي روانپزشکي و افزايش مراجعه مردم به روانپزشک و روانشناس براي درمان اين بيماري‌ها منجر مي‌شود.

وي در پاسخ به اين پرسش ايرنا که برآورد وزارت بهداشت از وضعيت سواد سلامت مردم چيست گفت: اين موضوعي است که در آن ضعف داريم و برآورد دقيقي در اين زمينه نداريم، امسال بايد برآورد دقيقي از وضعيت سواد سلامت مردم را به دست آوريم تا بعد بتوانيم متوجه شويم که مداخلات وزارت بهداشت چقدر در بهبود وضع موجود موثر است.

سواد سلامت مردم پايين است

مديرکل سلامت رواني و اجتماعي وزارت بهداشت تاکيد کرد: متاسفانه هيچ برآوردي درباره وضعيت سواد سلامت مردم نداريم اما حتما ميزان آن پايين است چون مي‌بينيم که بخش زيادي از مردم به علت انگ بيماري رواني به متخصصان سلامت روان مراجعه نمي‌کنند يا اگر مراجعه مي‌کنند به موقع داروي خود را نمي‌خورند و دارويشان را از ديگران پنهان مي‌کنند.

وي گفت: با بررسي کشوري که در وزارت بهداشت انجام داديم، متوجه شديم که تعداد زيادي از افرادي که در جمعيت 15تا 64 به يکي از بيماري‌هاي رواني مبتلا هستند، به روانپزشک و روانشناس مراجعه نکرده‌اند وقتي از آنها علت را پرسيدم، 67.4درصد آنها نگفتند پول نداشتيم، روانپزشک يا روانشناس نبود، خدمت گران بود يا دفترچه بيمه نداشتيم، گفتند که فکر مي‌کرديم بيماري رواني خودش خوب مي‌شود.

حاجبي افزود: همين شاخص نشان دهنده وضعيت ناگوار سواد سلامت مردم است، زيرا افراد زيادي در کشور هستند که به طور قطع بيماري رواني دارند ولي فکر مي‌کنند خودش خوب مي‌شود و به روانپزشک يا روانشناس مراجعه نمي‌کند.

وي گفت: عده زيادي از مردم هم براي درمان بيماري رواني خود به افراد غير متخصص مانند دوست و آشنا يا رمال و فالگير مراجعه مي‌کنند، کاري که ما بايد انجام دهيم اين است که سواد سلامت مردم را بالا ببريم تا شانس سوء استفاده را کم کنيم.

وي در پايان افزود: وزارت بهداشت امسال برنامه ارتقاي سواد سلامت مردم را شروع کرده است اما کاري که هنوز انجام نشده، اين است که وضعيت موجود را از نظر ميزان سواد سلامت روان مردم نمي دانيم،‌اين کار بايد انجام شود تا بعد از آن بتوانيم ميزان پيشرفت کشور را در اين زمينه ارزيابي کنيم.


 200 هزار کودک زير6 سال از «سوء‌تغذيه» رنج مي‌برند 

 مديرکل بهداشت، درمان و امور بيمه کميته امداد با بيان اينکه طرح سوء تغذيه کودکان زير شش سال که با وزارت بهداشت و کميته امداد از سال 86 تاکنون بر اساس ارزيابي‌هاي وزارت بهداشت در سراسر کشور جهت حمايت از کودکان زير شش سال انجام مي شود، گفت: تعداد کودکان زير شش سال مبتلا به سوء تغذيه به علت شرايط اقتصادي کشور قابل تغيير است و اکنون 50درصد از آنان به علت فقر و ابتلاء به سوء تغذيه به کميته امداد معرفي مي شوند تا از خدمات حمايتي اين نهاد بهره مند شوند.

به گزارش ايسنا، جعفر رحيمي با اشاره به اينکه در حال حاضر200 هزار کودک زير شش سال به خاطر فقر در کشور از سوء تغذيه رنج مي برند، افزود: امسال 92هزار کودک زير شش سال تحت حمايت کميته امداد قرار مي گيرد که در مقايسه با سال گذشته و حمايت از 88 هزار نفر ، چهار هزار کودک ديگر با توجه به افزايش بودجه اي اين نهاد در سرفصل تغذيه حمايت خواهند شد.رحيمي از افزايش دو درصدي اعتبارات در نظر گرفته شده براي طرح رفع سوء تغذيه کودکان زير شش سال خبرداد و بيان کرد: با جذب کودکان، آمار افراد متقاضي جهت حمايت در اين طرح کاهش يافته و اين امر مي‌تواند سبب موفقيت هر چه بيشتر طرح شود.وي با بيان اينکه امسال سرانه سبد غذايي براي کودکان 72هزار تومان در نظر گرفته شده است، افزود: اين سبد ها در سنين متفاوت 6تا 2سال، 2 تا 3سال و بالاي 3سال و بسته به نوع ذائقه هاي غذايي هر منطقه به کودکان ارائه مي‌شود.

به گزارش سايت خبري کميته امداد، وي از خدمات ويژه اين نهاد در شش استان محروم کشور سيستان و بلوچستان، هرمزگان، ايلام، کهگيلويه و بوير احمد، کرمان و خوزستان خبر داد و گفت: طرح سوء تغذيه در اين استان ها با توجه به شرايط منطقه به طور ويژه تر اجرايي و انجام شده است.خيران مي توانند براي همسفره شدن با اين کودکان از طريق شماره حساب 2222 بانک ملي و يا با شماره گيري کد *780*2222# ويا پرداخت از سايت www.hamsofreh.ir به صورت فردي در اين طرح شرکت کنند. اين مبالغ به ميل و خواسته و توان خيران بستگي دارد و به صورت ماهيانه يا يک جا پرداخت مي شود.


 خبرها 

 معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور:

کودکان داراي حساسيتهاي رواني- اجتماعي به‌جاي شبه خانواده‌ها وارد مراکز «تارک» مي‌شوند

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور از راه‌اندازي پنج مرکز تارک (توانمندسازي اجتماعي- رواني کودکان) در استانهاي تهران، اصفهان، البرز و فارس خبر داد و گفت: راه اندازي اين مراکز به منظور ارائه خدمات تخصصي‌تر به کودکان در تمامي کلان شهرهاي کشور تا پايان سال جاري در دستور کار بهزيستي قرار گرفته است.

حبيب‌الله مسعودي‌فريد در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص راه‌اندازي مراکز توانمندسازي اجتماعي- رواني کودکان (تارک) گفت: اينها مراکزي تخصصي هستند و آن دسته از کودکاني که مي‌خواهند وارد سيستم بهزيستي و مراکز شبه خانواده شوند چنانچه نياز به توجه بيشتري داشته باشند،براي مدتي در اين مراکز حضور و پس از آن به مراکز شبه خانواده وارد خواهند شد

وي در ادامه با بيان آنکه مدت زمان اقامت کودکان در اين مراکز با تشخيص کارشناسان،روان شناسان و مددکاران تعيين مي شود،گفت: اين فرآيند براي کودکان 3 تا 18 سال اجرا مي شود،زيرا ممکن است کودکي از 3 سالگي داراي حساسيتهاي رواني- اجتماعي باشد و اين فرآيند تا 18 سالگي به کودکان نيازمند دريافت اين خدمات ارائه مي شود؛ اين درحاليست که مراکز کودکان 3 تا 6 سال، 6 تا 12 سال و 12 تا 18 سال از يکديگر جدا و تفکيک‌شده است.

معاون امور اجتماعي بهزيستي کشور در ادامه با تاکيد برآنکه کودکان بايد آمادگي لازم را براي حضور در مراکز شبه‌خانواده داشته باشند گفت: اين مراکز توسط بخش خصوصي با نظارت بهزيستي راه اندازي خواهد شد و حداکثر ظرفيت هرمرکز تارک 10 نفر است.

فريد ادامه داد: در اين مراکز با حضور روانشناس،مددکار و با نظارت سازمان بهزيستي، طي فرآيندي چندماهه تا يک‌ساله روي سلامت رواني و اجتماعي اين کودکان کار تخصصي مي‌شود تا آنها بتوانند آمادگي لازم را براي حضور در مراکز شبه‌خانواده داشته باشند؛ زيرا گاهي ممکن است افرادي در مراکز شبه‌خانواده حضور داشته باشند که داراي يک‌سري اختلالات روانشناختي باشند حتي در مواردي لازم است برخي کودکان در بيمارستان بستري شوند

وي افزود: در اين مراکز همچنين براي مراقبت‌هاي پس از ترخيص به آن‌ها کمک مي‌شود که به شرايط رواني- اجتماعي لازم برسند اين درحاليست که اين کودکان به هيچ وجه از فرآيند جامعه جدا نمي‌شوند، به طور مثال کودکي که در حال تحصيل است، تحصيل خود را ادامه مي‌دهد و صرفاً يک‌سري خدمات تخصصي رواني- اجتماعي و مددکاري در اين مراکز به آن‌ها ارائه مي‌شود.

معاون امور اجتماعي بهزيستي کشور در ادامه تاکيد کرد: مراکز تارک در بسياري از کلان‌شهرها راه‌اندازي خواهد شد؛ اين درحاليست که درحال حاضر هم هيچ کودکي بدون آماده‌سازي وارد مراکز شبه‌خانواده نمي‌شود اما براي اين‌که اين کار نهادينه شود، تا پايان امسال تمام کلان شهر ها و تمام استانهاي بزرگ کشور به تفکيک دختر و پسر راه اندازي خواهد شد.

فريد در ادامه تاکيد کرد: هرگونه يارانه‌اي که از سوي بهزيستي به مراکز پرداخت مي شود به صورت 2 برابري به مراکز تارک ارائه شده و در حال حاضر خيرين استقبال خوبي از اين طرح داشته‌اند.

وي ادامه داد:حمايتها از يک کودک در مراکز تارک ، 2 برابر حمايتي است که از او در مراکز شبه‌خانواده مي‌شود. امسال در مراکز شبه‌خانواده با وجود اين‌که افزايش حمايت داشتيم، به ازاي هر کودک 400 هزار تومان پرداخت شده اما اين حمايت مادي در مراکز تارک 800 هزار تومان است،اين درحاليست که در اين مراکز حمايت‌ها تخصصي‌تر و پيچيده‌تر شده و به‌طور کلي مراکز تارک تحت حمايت مادي و معنوي بيشتري از بهزيستي هستند.

مرگ سالانه هفت ميليون نفر در جهان به دليل استعمال سيگار

هر سال بيش از هفت ميليون نفر در جهان بر اثر استعمال دخانيات جان خود را از دست مي دهند.

به گزارش ايسنا از اينترفاکس، سازمان بهداشت جهاني در تازه ترين آمار خود از روند مصرف دخانيات در جهان انتقاده کرده و خواستار وضع قوانين بازدارنده در کشورها شده است.

سازمان بهداشت جهاني بيماري هاي ناشي از نيکوتين را بزرگترين تهديد سلامتي مردم جهان عنوان کرده و رشد مصرف سيگار در جهان و علي الخصوص کشورهاي فقير را باعث کاهش بهره وري اقتصادي و افزايش آلودگي هوا برشمرده است.

مصرف دخانيات علاوه بر آسيب هاي شديد به انسان ،بيش از هفت هزار نوع ماده شيميايي را در هوا متصاعد مي کند که تاثير بسيار منفي در محيط زيست مي گذارد.

براين اساس بيش از يک ميليارد نفر از مردم جهان از دخانيات به صورت روزانه استفاده مي کنند که کشورهاي چين، بلاروس، لبنان، مقدونيه، روسيه، اسلووني، بلژيک، لوکزامبورگ، مونته نيگرو و بوسني بر اساس سرانه جمعيت به ترتيب 10 کشور داراي بيشترين افراد سيگاري در جهان هستند.


 يادداشت 

 شهرهاي گسترده، آرزوهاي فشرده

آذر فخري

اکثر مردم، در هر کجاي دنيا که باشند و از هر نژاد و قومي، تمايل عجيب و غير قابل کنترلي براي زندگي در شهرهاي بزرگ دارند. شهرهاي بزرگ، بيشترين منابع اقتصادي، زيستي ، فرهنگي و اجتماعي را جذب و در خود انباشته مي کنند. شهرهاي بزرگ، دانشگاه هاي بزرگ و مجهز، سينماهاي مدرن، فروشگاه ها و مراکز خريد پر و پيمان ، و امکانات تفريحي و آموزشي زيادي دارند.

در شهر بزرگ، به راحتي مي توان ناشناخته ماند. مي توان در آن گم شد و هيچ ايز و ردپايي از خود به جاي نگذاشت.

شهر بزرگ، توده اي متراکم از انسان هايي که ازهر جا که توانسته اند خود را به آن جا رسانده اند . اغلب اين مهاجران، سعي در پنهان کردن گذشته و هويت پيشين خود دارند. آن ها پس از سکونت در شهر بزرگ ، کم کم وارد يک روند استحاله مي شوند. هويت و زادگاه و فرهنگ آن را مثل لباسي از تن خود درمي آورند. از زبان شان لهجه زدايي مي کنند و در پوشش و گويش، گاه از بومي هاي شهر بزرگ پيشي مي گيرند. اما در عين حال ، همه در شهر بزرگ از بومي و مهاجر، ميل به ناشناس و پنهان ماندن دارند.

سيستم شهر بزرگ، از فرد مهاجر، براي خودش ، براي ساکنان شهر و براي همشهريان و هم روستاييان سابقش يک هويت مجازي مي سازد. خود فرد مهاجر هم در اين پوشش جديد اما عاريتي و گاه تقلبي، خود غير واقعي اش را باور مي کند.

چرا که اولين شرط باوراندن دروغ به ديگران اين است که خودمان دروغ مان را باور کنيم. از هر کسي در شهر بزرگ بپرسيد که اهل کجاست؟ او خود را اهل و زاده ي همين شهر معرفي مي کند.

وقتي به شهر يا زادگاه خود مي رود وانمود مي کند که در آن شهر بزرگ به موفقيت و امکانات زيادي دست يافته است. در حالي که او صرفا يک حاشيه نشين تنگدست است که روزگارش را به سختي و باپست ترين کارهاي ممکن مي گذراند. يک فرد مهاجر در واقع در بين دو هويت دروغين ، در نوسان است.

جاذبه ي شهر بزرگ انکار ناکردني است. اما براي بسياري از مهاجرين، اين جاذبه در پشت يک ديوار شيشه اي و غير قابل دسترس باقي مي ماند. اوشايد تا مدت ها نتواند از امکانات شهر بزرگ استفاده کند. اما مشکل از زماني آغاز مي شود که او به مال و مکنتي دست مي يابد و به قول معروف دستش در جايي بند مي شود، در شغل و در آمد به ثبات مي رسد، اما شخصيت به شدت صرفه جويي که در اين سال ها در او رشد کرده ، و ذهنيتي پنهان که بر او تسلط دارد ، او را لايق استفاده از امکانات و جاذبه هاي شهر نمي بيند . چنين است که فرد مهاجر، گاهي تا آخر عمر، هرگز حتي با توان مالي بسيار، فکر نزديک شدن به اين جاذبه ها و امکانات را هم نمي کند. او همواره در حاشيه ي تفکر و فرهنگ اين شهر بزرگ باقي مي ماند و هرگز نمي تواند وارد آن شود. او ترجيح مي دهد، ثروت و مکنت به دست آورده اش را در زادگاه و در ميان هم شهريان يا هم روستاييان خود به نمايش بگذارد. زيرا در کنار آنان بيشتر احساس پيروزي مي کند. پيروزي بر شرايط و کمبودهايي که هنوز مردمان زادگاهش درگير آن هستند ، اما او توانسته است با خروج از اين دايره ، به زعم خود، به پله و رتبه اي بالاتر دست يابد، تنها در اين صورت است که بيشتر احساس لذت و برتري مي کند.

شهر بزرگ، اردوگاه مردماني بي هويت، و پنهان شده در پوستيني بدلي است که با شرکت در نمايشي بزرگ و ناتمام، نقش هايي را بازي مي کنند که در لحظه ي ورود به اين شهر، سرنوشت بر دوش آن ها نهاده است.


 رهنموني از بزرگان  

 عيوب ديگران را نبايد با انگشت كثيف نشان داد .

گمان را ملاك قضاوت و عدالت قرار ندهيد.

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 ميز خبر  

 رييس سازمان زندان‌ها:

سيستان و بلوچستان داراي بيشترين زندانيان مهريه

رييس سازمان زندان ها مي گويد استان هاي محروم از جمله سيستان و بلوچستان بيشترين زندانيان مهريه را در کشور دارند.

به گزارش اصغر جهانگير در سي امين جشن گلريزان زندانيان نيازمند اظهار کرد: قريب به 15 هزاد زنداني جرايم غير عمد داريم که دو هزار نفر محکومان ديه و 13 هزار نفر نيز زندانيان جرايم مالي غير عمد هستند.

وي با بيان اينکه از مجموع زندانيان جرايم مالي غير عمد، 2 هزار و 800 نفر را زندانيان مهريه تشکيل مي‌دهند گفت: يکي از سنت‌هاي حسنه که خوشبختانه در کشور نهادينه شده، سنت کمک به هموطنان آسيب ديده است و قطعا با کمک خيرين، زندانيان جرايم غير عمد و نيازمند مي‌توانند دوباره به جامعه برگردند.

رييس سازمان زندان‌ها ادامه داد: خوشبختانه امروز ستاد ديه که توسط شهيد لاجوردي بنا نهاده شد، بيش از گذشته جايگاه خود را پيدا کرده و از ابتداي تاسيس اين ستاد، قريب به يکصد هزار زنداني نيازمند آزاد شدند.

جهانگير با اشاره به اينکه حدود 7 درصد جمعيت زندانيان را زندانيان جرايم غير عمد تشکيل مي‌دهد افزود: از دو هزار زنداني که مشمول ديه هستند 12 درصدشان متهم و بقيه محکوم شده اند.

به گفته وي 14 در محکومان ديه زير 20 ميليون ، 8 درصد بين 20 تا 50 ميليون و 65 درصد بين 100 تا 200 ميليون تومان بدهي دارند.

رييس سازمان زندان ها با بيان اينکه براي آزادي همه محکومان ديه حدود 223 ميليارد تومان نياز است گفت: از دو هزار و 400 مشمول ديه، 206 نفر بيش از 5 سال، 181 نفر سه تا 5 سال و 548 نفر مدت يک تا سه سال است در زتدان به سر مي‌برند.

وي تعداد دقيق زندانيان جرايم مالي را 13 هزار و 305 نفر خواند و اضافه کرد: از اين تعداد 21 درصد بابت عدم پرداخت مهريه ،66 درصد محکوميت مالي و 5 درصد به خاطر ترک انفاق در زندان هستند.

به گفته جهانگير از مجموع محکومان مهريه، 299 نفر محکوم به 10 سکه، 14 درصد 10 تا 20 سکه و 228 نفر نيز به پرداخت بيش از 200 سکه محکوم هستند.جهانگير يادآور شد: از زندانيان مهريه، 164 نفر بيش از 5 سال، 519 نفر سه تا 5 سال و بيش از دو هزار نفر، يک تا سه سال است که در زندان هستند.به گفته رييس سازمان زندان ها و اقدامات تاميني و تربيتي کشور، استان سيستان و بلوچسنان بيشترين زندانيان مهريه را دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته